Daihatsu YRVEuropese invloeden lercedes test Maybach UISMAN Yaris Verso ook als Van Sportieve Focus komt Eerherstel voor MG in 2001 Weg en wiel Vakantiemarkt Vittorio Groen licht VW voor produceren Bugatti 3A0 8 DECEMBER 2000 ilerChrysler is in de testfase beland van de Maybach, een ye luxe limousine van de fabrikant, die boven de Merce- Benz S-klasse komt. Het gaat om een test van de eerste 20 totypen. De auto komt eind 2002 pas in de verkoop. De iach heeft een lengte van ongeveer zes meter en is voor- ran alle denkbare comfort en luxe. Voor de aandrijving dt een 12-cilinder motor met twee turbo's toegepast. De krijgt luchtvering. Op het fabrieksterrein van Mercedes in elfingen komt een nieuw pand waar eigenaren de bekle- 5 en de uitrusting van hun Maybach kunnen uitzoeken, jdoor wordt elke Maybach een uniek exemplaar. Saab helemaal op turbotoer heeft voortaan alleen nog motoren met een turbo- ressor in het gamma. De non-turbo krachtbron, liter basismotor, is met gvan modeljaar 2001 ver- n door een lagedruk tur- itor met 150 pk. Ook in e opzichten is het moto- pma van Saab gestroom- De 2.3 liter turbomotor le 9-5 kreeg bijvoorbeeld vermogen (nu 185 pk) en dere krachtbronnen wer- uiniger. Nieuw aan de 9-5 is verder de rijkere uitrusting, een nieuw in- terieurluchtfilter en een con tactsleutel met geïntegreerde afstandsbediening. De Saab 9-3 kreeg die contactsleutel ook, evenals een rijkere uitrusting en een nieuwe styling voor de 9-3 SE. De Saab 9-3 Aero kreeg en kele uiterlijke kenmerken van de Viggen, die trouwens niet meer leverbaar is. De prijzen van de Saab 9-3 beginnen bij 53.950 gulden, de 9-5 is er vanaf 78.950 gulden. Nissan Pickup Double Cab n levert de Pickup Double oortaan ook in een bestel ling met een zogenaamd enteken. Daardoor spaart per de BPM op deze auto ikomt de prijs op 47.810 n exclusief BTW. De 4- Double Cab biedt plaats ijf personen en speelt in groeiende vraag naar ivierwielaangedreven au- let ruimte voor vijf perso- an de wettelijke eisen te kunnen voldoen, heeft de auto een verhoogd dak, een verlengd chassis en een verlengde laad bak. Optioneel is een afneem bare container leverbaar in de laadbak. De Pickup Double Cab is leverbaar in de standaarduit voering en in de luxe Navara- versie. Deze laatste heeft air conditioning, airbags voor de bestuurder en de passagier, elektrisch verstelbare buiten spiegels en elektrisch bedienba- re ramen. ieuwe winterband Goodyear year komt met een nieu- nterband, de Ultra Grip 6. de opvolger van de Ultra en de band heeft een 1 belangrijke verbeterin- idergaan. Een van de in het oog springende riten van de Goodyear Ul- ip 6 is het ontwerp van de IJlen. Door toepassing van jeciaal ontwerp kon het I lamellen 60 procent wor- ergroot. Lamellen zijn fij- kepingen die de grip op ïw en ijs in hoge mate ver en. De lengte van de la in op de Ultra Grip 6 groei- ivendien met 50 procent. Itra Grip 6 heeft ook een Ne rubbersamenstelling het loopvlak. Dankzij de ikkeling van een geperfec- Yamaha-pas Batavus Batavus elektra Tomos 100% service •meer dan 100 modellen pkwalitelt in tweewielers eeivielers b.v. Levend aal 76 Leiden Tel.: 071 -5131515 trastraat/hoek Willem de Zwijgerlaan Leiden Tel.: 071 -56806 8CI tioneerde silica-compound en dankzij de toepassing van nieu we kunstharsen en polymeren, levert de winterband een sterk verbeterde grip bij temperatu ren onder de zeven graden Cel sius. De Goodyear Ultra Grip 6 heeft een richtinggebonden V- tred profielvorm waarmee de afvoer van water is verbeterd, waardoor de kans op aquapla ning en slippen op modder sterk wordt verkleind. De nieuwe Goodyear Ultra Grip 6 bezit extra indicatoren, die aangeven wanneer een profiel- diepte van 4 millimeter over blijft, het veilige minimum voor winterhanden. De Goodyear Ultra Grip 6 is be stemd voor auto's tot en met de hogere middenklasse. Snelle AMG- Mercedes SLK Mercedes-Benz heeft het pro gramma van de SLK-reeks uit gebreid met een extra snel en sportief topmodel, de SLK 32 AMG. Deze door huistuner AMG onderhanden genomen SLK beschikt over een vermo gen van 354 pk en kan in 5,2 se conden vanuit stilstand de 100 kilometer per uur bereiken. De topsnelheid is elektronisch be grensd op 250 km/uur. De SLK 32 AMG is uitgerust met een 3.2 liter V6-motor met een mechanische compressor. Dat levert een vermogenswinst op van 136 pk ten opzichte van de standaard V6-motor. Ook de trekkracht stijgt fors: bij 2.300 toeren is er al 400 Nm beschik baar en de maximale waarde bedraagt 450 Nm. Standaard is de motor gekoppeld aan een vijftraps automaat, die door tip- schakeling kan worden be diend. 'ompressor voor Lexus IS200 exus IS200 is voortaan uit- >t met een compressor. Er nogal wat vraag naar vermogen voor de com- sportsedan, die uitslui- leverbaar is met een 2.0 li- cilinder motor met 155 pk. de montage van de com- >or stijgt het vermogen met ocent tot 204 pk. De maxi- trekkracht bedraagt met iressor 247 Nm bij 5.000 'n. De prestaties met de s IS200 met compressor ndrukwekkend. De sprint van 0 tot 100 kost 2,2 seconden minder en verloopt nu in 7,3 seconden. De compressorset is ontwikkeld door TTE, de tuningafdeling van Lexus. Bij montage op een nieuwe auto blijft de garantie van drie jaar gehandhaafd, gaat het om een reeds gebruikte au to, dan is er één jaar garantie. Eventueel kan ook het onder stel van de auto worden aange past aan de extra kracht, met dikkere stabilisatoren en stug gere veren en schokdempers. >ta heeft een bestelwagen- 'e uitgebracht van de Yaris o. Deze Verso Van is daar- een compacte bestelwagen irden met veel luxe en fort en een opmerkelijk i laadruimte. Er is namelijk 1 liter laadvolume aanwe- 3e Yaris Verso Van is lever met een 1.3 of een 1.5 liter dnemotor met respectieve- '6 of 106 pk. Er zijn drie uit- ngsniveaus leverbaar, maar Verso Van heeft ABS, air- voor de bestuurder en de agier, stuurbekrachtiging, boordcomputer en een au- diosysteem. De Verso Van wordt geken merkt door een lage laadvloer. Laadruimte en inzittenden compartiment zijn gescheiden door een volledige kunststof v/and. De achterste zijruiten zijn geblindeerd in glas-look, maar kunnen ook in carrosse- riekleur worden gespoten. De Yaris Verso Van profiteert net als de personenautoversie van de driejarige algehele garantie, twaalf jaar carrosseriegarantie en drie jaar pechhulp. De auto is leverbaar vanaf 25.355 gulden ex. BTW. Vijf jaar voordat Wolseley met Morris en MG op één hoop werd geveegd (1935), presenteerde het Britse merk de Hornet, die op een aangepast Morris Minor-on derstel stond. Voor het eerst kwam er een enigszins betaalba re 6-cilinder op de markt en het succes was niet van de lucht: in februari 1932 hadden al 9.000 Homets de fabriek verlaten. Dat jaar nog kwam er ook een Hor net Special, een sportief chassis, waar de koper zelf een passend koetswerk op kon laten zetten. Een van de carrosseriebouwers die een mooie opbouw voor dit chassis leverde, was Abbey Coachworks. Een serie van zes Hornet Specials werd in 1932 voorzien van een Abbey-koets (foto) en door de fabriek ingezet in wedstrijden. De Hornet en het Special-chassis werden ook in Nederland verkocht. In 1933 kostte een Hornet zo'n 2.300 gulden, een Special met carros serie zat al gauw tegen de 3.000 gulden aan. In die tijd een heel bedrag. foto British car Voorjaar 2001 komt Ford weer met een sportieve auto op de markt. Appellerend aan recente rallysuccessen verschijnt er een Focus RS (Rally Sport) als begin van een reeks sportieve Fords. De aanduiding 'RS' stond in het verleden voor volbloed sportwagens én race- en ral lywagens die veel overwin ningen hebben geboekt. De Focus RS wordt een com promisloze, sportieve hatch back, die rechtstreeks is af geleid van de wagens die Ford inzet voor het World Rally Championship (WRC). De auto krijgt een meer dan 200 pk sterke turboversie van de beproefde 2.0 liter Zetec- motor, voorwielaandrijving en een sterk aangepast on derstel. Van buiten zal de Focus RS herkenbaar zijn aan een aantal aërodynami sche hulpmiddelen. Het in terieur is strikt functioneel, met elementen die verwijzen naar de rally-afkomst. De Ford Focus RS zal ko mend voorjaar in de verkoop komen en, traditioneel, in een beperkte en exclusieve oplage worden gebouwd. Kopers krijgen de unieke ge legenheid hun Focus RS hoogstpersoonlijk recht streeks af te halen bij het WRC-hoofdkwartier van Ford in Cumbrië, Engeland. De sportieve MG-versie van de Rover 75 heeft voorlopig nog de codenaam X10. foto mg rover Vlak voor bekend werd dat BMW zijn Britse dochter ging afstoten, half maart, toonde Ro ver in Genève een sportieve versie van de 75, genaamd De sign Theme. Dat was opmerke lijk omdat de 75 aanvankelijk vooral degelijkheid en 'Bri- tishness' moest uitstralen en sportiviteit hoorde daar niet bij. Nu blijkt sportiviteit hoog in het vaandel te staan bij de nieuwe eigenaar Phoenix, die van MG Rover een heel ander merk gaat maken. Daartoe werd sportwa genontwerper Peter Stevens (o.a. van de McLaren Fl, Lotus Elan en Jaguar XJR15) aange trokken om van de huidige Ro ver-modellen MG's te maken. Zodoende kwam er weer een sportieve conceptauto, maar dan een veel dikkere, uitge bouwd met onder meer pom peuze bumpers, zijskirts en ste vige lichtmetalen wielen. Het resultaat heet MG X10, het geen overigens nog een code naam is. Technische detials zijn er nog niet maar dat is allemaal dik in orde, belooft MG. De fa brikant meldt tevens dat er vol gend jaar naast deze XI0 nog twee opgepepte Rovers als MG sport sedan op de markt ko men, plus waarschijnlijk de al eerder aangekondigde 75 sta tionwagon. Meer dan 500 technici, werk zaam in de fabriek in het Britse Longbridge, zijn druk bezig met de ontwikkeling van genoemde modellen en met andere op windende projecten. MG Rover Group heeft al bijna 400 mil joen gulden geïnvesteerd in het nieuwe productontwikkelings programma sinds de oprichting van MG Rover, in mei dit jaar. ,,2001 wordt het jaar waarin MG weer in ere hersteld zal worden als een toonaangevend, wereldwijd opererend auto merk, met een complete reeks van sportieve auto's. Begin nend bij de MGF roadster tot de opzienbarende MG X10. De modellen van MG zullen strak- sturende auto's zonder com promissen zijn, met uitsteken de aërodynamische eigen schappen", aldus algemeen di recteur Waterman van MG Ro ver Nederland. De internationale autosport vormt het ideale platform om de sportieve capaciteiten van MG te demonstreren en de toon te zetten voor de dynami sche uitstraling van het merk. Deelname in een aantal auto sportdisciplines zal dan ook een belangrijk onderdeel vor men voor het uitdragen van een krachtige, sportieve MG merkidentiteit. Daarom neemt het nieuwe merk deel aan on der andere de fameuze 24 uurs race van Le Mans in juni 2001. Britse auto's en motoren in Lisse Auto's en motorfietsen uit het Verenigd Koninkrijk staan in de schijnwerpers op de British Car Show 2001, die in het weekein de van 13/14 januari wordt ge houden. Maar er is veel meer te zien. De tentoongestelde voer tuigen (zie ook Blik in het Verle den) worden omgeven door al lerhande zaken die alles met Engeland en niets of heel wei nig met auto's of motoren van doen hebben. Huis- en tuinde- coraties, stoffen, serviezen, meubels, antiek, kleding, va kanties, delicatessen en snuis terijen... de typisch Britse life style is prominent aanwezig. Voor de autoliefhebbers blijft er genoeg te genieten over, want op 15.000 vierkante meter staat een aardige greep uit wat de Britse autoindustrie allemaal voor moois heeft voortge bracht. Ook aanverwante zaken 'i zijn op de show te vinden, zoals f accessoires, onderdelen en 'au- tomobilia'. De British Car Show 2001 wordt 1 gehouden in de Bakker-hallen te Lisse en is op 13 en 14 janua- i l ri toegankelijk van 10-18 uur. Met originele Engelse dubbel dekkerbussen worden bezoe kers van de parkeerplaats naar F de hal gereden en terug. BUK IN HET VERLEDEN Een jaar geleden stond hij als prototype op de Tokyo Motor Show en inmiddels is hij in Japan op de markt: d Daihatsu YRV. Ook in Nederland is hij nu gearriveerd. Voor het Japanse merk Daihat su behoort Nederland tot de belangrijkste markten van Eu ropa. Vandaar dat de Neder landse vestiging vanaf de eerste schets nauw betrokken is ge weest bij de ontwikkeling van de nieuwe auto om hem zo goed mogelijk af te kunnen stemmen op de Europese klant. De importeur te Vianen is daar uiteraard zeer verguld mee, vooral omdat Daihatsu in te genstelling tot vele andere Ja panse merken geen Europese ontwikkelings- en productietak heeft. De YRV, hetgeen staat voor Young Recreational Vehicle (roepnaam Young RV), is een kleine ruimtewagen. Hij ziet er aantrekkelijk uit en is compact van buiten en relatief groot van binnen. Herkenbaarheid heeft een positief effect op het imago van het merk, vindt Daihatsu. En herkenbaar is de YRV. De mini-MPV valt op door zijn fris se, sportieve uiterlijk en zijn bij zondere 'dubbele wigvorm'. De eerste wordt gevormd door de neus en de zijramen voor, de tweede door de onderkant van de achterzijramen. Door de af wijkende lijn lijken de achterzij ramen lager te zitten dan die in de voorportieren. Binnenin is dit net andersom want daar is gekozen voor een zogeheten tribune-opstelling, waardoor de achterbank hoger is geplaatst dan de voorstoelen. De 5-deurs YRV heeft de beken de 1.3 liter 16-kleppen motor uit de Sirion, maar er is ook een 'instapversie' te koop met een 1.0 liter motor (27 mille). De 1.3 (vanaf 29 mille) gaat het best verkopen, verwacht de impor teur. In Japan is ook een turbo versie beschikbaar die goed is voor 140 pk. Deze komt moge lijk ook onze kant op. Op het gebied van veiligheid heeft Daihatsu goed gekeken naar de inzittenden maar ook naar de mogelijkheid dat er ie mand wordt aangereden door een YRV. Door diverse absorbe rende materiaalstructuren toe te passen aan de voorkant, pro beert de fabrikant de gevolgen van een onzachte aanraking tussen de YRV en een voetgan ger zo beperkt mogelijk te hou den voor laatsgenoemde. Voor de inzittenden heeft de YRV twee airbags aan boord, maar er is ook een versie die er zes heeft. Verder kan de koper kie zen voor interessante extra's als een panoramadak, ABS, aircon- De Daihatsu YRV valt op door zijn frisse, sportieve uiterlijk en zijn 'dubbele wigvorm'. foto daihatsu ditioning of 'tiptronic' stuur- schakeling. Het nieuwe 'recreatievoertuig' moet vooral de jeugdige koper aanspreken, maar ook de koper die zich jong voelt. In Japan rol len er momenteel 6.000 YRV's per maand uit de fabriek. Tot en met maart 2001 krijgt Neder land de beschikking over 1.500 exemplaren. Voor het hele jaar hoopt de importeur er 3.000 tot 3.500 te kunnen slijten, als hij er tenminste zoveel kan krijgen van de fabriek. Dat Daihatsu het volste vertrouwen in zijn producten heeft, mag blijken uit de fabrieksgarantie van drie jaar, waar menige Europese fa brikant nog steeds maar één jaar geeft. Naast de ontwikkeling van nieuwe modellen is Daihatsu ook volop bezig met alternatie ven als hybride-aandrijving en de brandstofcel. Volgend jaar komt er een 6-persoons busje, genaamd Extol, op de markt dat ook zal worden voorzien van hybride-aandrijving, dat wil zeggen twee verschillende soor ten motoren die elkaar onder steunen, bijvoorbeeld een elek tromotor en een kleine benzi nekrachtbron. Later zal er waarschijnlijk een Move met een brandstofcel als energie voorziening verschijnen, die dan zal gelden als de kleinste brandstofcelauto op de markt. Ook werkt Daihatsu aan een hybride-Move. De directie van Volkswagen heeft van de raad van toezicht toestemming gekregen auto's van het legendarische merk Bugatti op de markt te bren gen. Dat-heeft de krant Berliner Zeitu ng gemeld. Sinds VW in 1998 voor 110 mil joen gulden de merkrechten van Bugatti kocht heeft de Duitse autofabriek vier Bugat- ti-studies laten zien op auto shows. De eerste Bugatti van VW zal in 2003 van de band rollen en moet een miljoen mark kosten, aldus de krant. De auto wordt gebouwd in Molsheim in de Elzas, waar VW gebouwen heeft laten res taureren die ooit de hoofdves tiging vormden van het in 1909 door de Italiaan Ettore Bugatti gestichte bedrijf. Een van de laatste conceptau to's die het licht zag, was de EB 18/4 Veyron, die duidelijke verwantschap vertoont met de EB 18/3 Chiron, die VW eerder liet zien. De Veyron is van alle getoonde modellen wellicht de meest gedurfde. Het is een wat agressieve sportwagen met een hoogte van 1,21 meter en een lengte van 4,38 meter. Mid scheeps is een 6.3 liter meten de 18-cilindermotor geplaatst, die is opgebouwd uit drie 6-ci- linderblokken. Het totale ver mogen bedraagt 555 pk. Het studiemodel herinnert aan de voormalige Bugatti-coureur Pierre Veyron. Deze Fransman behaalde talrijke overwinnin gen voor het prestigemerk uit de Elzas. Welke Bugatti precies als eerste in productie komt is nog niet bekend, maar dat het een spectaculaire verschijning wordt, staat vast. Vittorio, fabri kant van hand gemaakte fiet sen in Heerhu- gowaard houdt morgen een fietsvakantie- markt. Liefheb bers weten in middels dat het daar rond deze Een Vittorio-fiets tijd heerlijk Utah, Verenigde 1 wegdromen is over fietsvakanties bij aangena me temperaturen, dichtbij of ver van huis. en Sotija Groot vaaYitto- rio maken fietsen van hoge kwaliteit, precies naar de wens van de klant. Dat kan een va- kantiefiets zijn, een racefiets, een mountainbike of een tan dem. De deuren van het bedrijf gaan voor het zevende jaar wijd open voor fietsverslaafden, die ervaringen kunnen uitwisselen, informatie verzamelen en de nieuwste technische snufjes op fietsgebied bekijken. Of het nu gaat om een fietsvakantie rond het IJsselmeer met de kinderen in een aanhanger, een comfor tabele tocht langs de kastelen aan de Loire of een expeditie per tandem door de Himalaya, fietsers die daar ervaring mee hebben willen hun ervaringen graag met anderen delen. Er zijn zaterdag in Heerhugo- waard fietsers present met ver halen over fietsavonturen in onder andere Nederland, Span je,Schotland, Denemarken, Mexico, India, Nepal, Thailand, Maleisië, Australië en Canada. Ook zijn er verhalen te beluiste ren over de pelgrimsroutes naar Santiago de Compostela (Noord-Spanje) en Saintes Ma ries de la Mer (Zuid-Frankrijk). Bovendien zijn er stands van reisorganisaties als Vlieg Fiets en Cycletours, de stichting Fietskaart Informatie, de Alk- maarse boekwinkel Frank en Vrij, de firma's Löffler en Gonso met fietskleding en de firma Vaudee met waterdichte fiets tassen. De fietsvakantiemarkt van Vit torio, W.M.Dudokweg 13 in Heerhugowaard (Bedrijventer rein Beveland), is zaterdag 9 de cember geopend van 10 tot 16u, toegang gratis. De EB (Ettore Bugatti) 18/4 Veyron is van alle modellen wellicht de meest gedurfde. De eerste Bugatti van VW komt in 2003.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 27