Leidsch Dagblad Gevecht om macht op EU-top Raadsel rond schilderij Rembrandt eindelijk opgelost Kraken code mobieltje 'broodje aapverhaal' Opnieuw hogere premies voor autoverzekeringen Directeur RTV West ontslagen 'Harry Potter stort gruwelen uit over kind' IPAC 8 DECEMBER 2000 lANDAAG 28 PAGINA'S 1 -lenland 3,5 ■leen 70 fnland 7 uur en Kunst lomie s >of en Samenleving >rek van de Dag Wensten lische Diensten OPGERICHT 1 MAART 1860 13 Postma reikt erepenning uit aan Japanse ambassadeur 16 Groot Hoogwaak gaat mee in de vaart der volkeren 17 Warmond in beroep tegen komst camping aan Oosteinde 19 'Passant' blaast uit na tropenjaren in Ter Aar Oegstgeestse bloemenkweker Van Egmond pakt zangcarrière op 23 PSV mag wel overwinteren op Europees podium tuur in de war or warm weer Iderig bloeiende rozen- ken en koekoeksbloemen, uwklokjes in de knop. [ten die langer blijven dan eendensoorten die er nog niet zijn. Het zijn de it in het oog springende Igen van het uitzonderlijk Ite najaar. „Deze ver- nselen hebben geen grote jgische gevolgen", zegt ter Helmer, bioloog ver- len aan de stichting voor ur- en landschapsontwik- ig Ark. „De biologische van de meeste planten en >n reageert op licht; voor wordt het winter als de j£ in korter worden." 2 if t ore erkent zijn t lies nog niet' I is niet zeker dat de Demo- sche presidentskandidaat •jj ore zijn nederlaag in de iezingen erkent, als hij beroep over de hertelling grote aantallen stemmen het Hooggerechtshof van da vandaag verliest. Dat zijn advocaat Dexter ;las gisteren gezegd. Vol- Gore's Republikeinse te- tander George W. Bush het hierna echt afgelo- pjzijn, en steeds meer Ame- ^ïen steunen hem daar vol- peilingen in. Ilkunie-koe jt het loodje et goeie komt voortaan Campina-koeien. Zuivel- ijf Campina-Melkunie de bekende merknaam cunie sneuvelen samen vele van de 32 andere een. De 150 tot 200 mil- gulden aan reclame I^t voortaan gericht op een i aantal 'sterke' merken, zuivelbedrijf volgt hier- concurrent Friesland Co- o Dairy Foods dat de jg (naam Coberco schrapte. h ïmer verliest ding om etiket istenaar/schrijver Jan Cre- heeft de juridische strijd een wijnetiket met wijn- lelaar Ilja Gort uit Maar- dijk verloren. De Utrecht- jj echtbank oordeelde dat in zijn recht stond om 1-jarige zoon een ander S$et te laten maken dan het verp dat Cremer in op- Jit van Gort had gemaakt, rmee zou Gort, eigenaar wijnhuis Chateau de la Ie, niet meer zijn gehou- aan het contract om Cre te betalen voor de wijn n groten getale aan Albert is verkocht. Cremer eis- jna 33.000 gulden. oi :en extra geld or gekke koeien iuropese Unie zal niet ex- diep in de beurs tasten maatregelen tegen de ce-koeienziekte. De meer- nbegroting 2000-2006 zal voor niet worden openge- cen, zo bleek vanmorgen ontwerpconclusies van de Dpese top in Nice. Kok en andere Europese leiders a|nen wel de besluiten van ministers van landbouw extra tests op koeien en tijdelijk verbod op het ge it op diermeel in alle vee- vanaf 1 januari, na 7 Duitsland eist als grootste land grootste stem De strijd om de macht in de Europese Unie is losgebarsten. Duitsland vol hardt vooralsnog in zijn eis om voortaan de grootste stem te krijgen in de Europese ministerraden, waar de besluiten worden genomen. Frankrijk, Groot-Brittannië en Italië komen op een gedeelde tweede plaats. ,,We zullen dit hard spelen", liet een Duitse diplomaat gisteren weten. NICE MARC PEEPERKORN HETTY VAN ROOU De EU-regeringsleiders bogen zich gister avond in Nice tijdens het gezamenlijke di ner voor het eerst over het heikele punt van een nieuwe stemverdeling. Duitsland is met ruim tachtig miljoen inwoners veruit het grootste land in de EU, maar heeft mo menteel net zoveel stemmen als Londen, Parijs en Rome. Premier Kok steunt bonds kanselier Schroder in zijn poging meer Eu ropese macht naar zich toe te trekken. Die instemming dient ook nationaal belang: Nederland wil op zijn beurt meer stemmen dan het kleinere België. Duitse diplomaten lieten doorschemeren dat Schroder 'zijn poot zal stijf houden'. Daarmee jaagt hij tijdelijk EU-voorzitter en gastheer Frankrijk tegen zich in het harnas. Parijs ervaart een tweede plaats als datie binnen de EU. De Fransen beroepen zich op de 'historische gelijkheid' tussen de twee landen in EU-verband, zoals die sinds de oprichting van de Unie bestaat. Het debat over een nieuwe machtsverde ling is noodzakelijk nu de Unie over enkele jaren met twaalf landen uitbreidt. ,,Het gaat om de verwezenlijking van een droom die tijdens de Tweede Wereldoorlog in het ver zet ontstond: een verenigd en democra tisch Europa", typeerde de Franse presi dent Chirac de komst van de nieuwe lidsta ten. De uitbreiding dwingt niet alleen tot een herweging van de stemmen, maar ook tot het afbouwen van het vetorecht dat ie der EU-land nu nog heeft. Ook daarover bestaat nog overeenstemming. Schroder riep zijn collega's op tot 'een schoonheids wedstrijd in compromisbereidheid'. degra- Pagina 7: Meer nieuws over de top in Nice Onrust in de vergaderzaal en onrust op straat. Terwijl de Europese leiders elkaar binnen verbaal te lijf gingen, werd op straat een kleine veldslag uitgevochten tus sen politie en demonstranten. foto epa patrice lapoirie LEIDEN AD VAN KAAM Een van de laatste raadselen rond de schilder Rembrandt is opgelost. De neerlandicus en neo-latinist P. Tuynman denkt te weten waarom het paneel uit 1626 'Palamedes voor Aga memnon', in het bezit van Ste delijk Museum De Lakenhal in Leiden, aan zijn merkwaardige naam komt. Tot voor kort kon den kenners en wetenschap pers geen sluitende verklaring vinden voor de titel, die feite lijk nergens op sloeg. Rembrandt was twintig jaar oud en nog altijd woonachtig in zijn geboortestad Leiden toen hij in 1626 het schilderij maakte. Op het paneel (90 x 121 cm) zijn een vorst en drie krijgslieden te zien. Op de ach tergrond staat een leger in slagorde opgesteld. Burgers beklimmen een monument om een glimp van het gebeu ren op te vangen. Tot nu toe nam men aan dat dit thema zou zijn ontleend aan de klas sieke oudheid. Maar zelfs het gerenommeerde Rembrandt Research Project wist eigenlijk geen raad met de voorstelling. Want de kleding van de perso nages klopte van geen kant. De gerespecteerde neo-latinist Tuynman, die zich drie decen nia lang verdiepte in de mate rie, denkt nu de diepere bete kenis achter het schilderij ge vonden te hebben. Volgens Tuynman beeldt de voorstel ling de drie Horatiërs uit die hun gelofte afleggen voor ko ning Tullus. Deze gebeurtenis speelde zich af in het oude Ro me. De drie broers krijgen van de koning opdracht om de strijd aan te gaan met een riva liserende stad uit de omgeving. Alleen, de figuren op het doek zijn gekleed in kostuums en uitgerust met wapens die date ren uit de zeventiende eeuw, de tijd van Rembrandt. Dat zorgde voor de verwarring. Maar tien jaar voordat de meester dit tafereel schilderde, Met 'Palamedes voor Agamemnon' legde Rembrandt een toneelscène vast. bewerkte de inmiddels verge ten dichter Reymer Olivier uit Alkmaar dit Romeinse verhaal tot een 'eigentijdse' toneel voorstelling. Die hoogstwaar schijnlijk niet alleen in Alk maar maar ook elders in Hol land is opgevoerd. Tuynman meent nu dat Rem brandt in 1626 niet de originele Romeinse gebeurtenis, maar de aangepaste toneelscène schil derde met daarin gekostumeer de acteurs. Die toneelspelende amateurs, afkomstig uit rederij kerskamers, zijn wellicht ook de opdrachtgevers geweest voor het schilderen van dit doek. Waarmee het verhaal rond is: Rome naar de norm van de ze ventiende eeuw. Een aardige bijkomstigheid is nog dat men lange tijd in de veronderstelling verkeerde dat dit paneel niet door Rem brandt maar door Rubens was geschilderd. Pas op een veiling in 1924 herkende men het als een vroeg werk van de jonge Rembrandt. LEIDEN ONNO HAVERMANS 'Eén groot broodje aapverhaal.' Met die kwalificatie wuift woordvoerster M. Kooreman van KPN Telecom de waarschuwing voor GSM-fraude weg. 'Onzin', roept ook woordvoerder De Zeeuw van Libertel. Niemand raakt de greep op zijn mobiele telefoon kwijt door een nummer te bellen of een code in te toetsen. „Het kan ge woon niet", aldus De Zeeuw. De boodschap is hardnekkig. Hij duikt geregeld op in diverse varian ten, meestal per e-mail. Meestal gaat het om een waarschuwing voor een bepaald nummer of een code die wordt afgesloten met een hekje. Wan neer je dat intoetst op je mobieltje, kan degene die het bericht heeft ge stuurd op jouw kosten bellen, zo wil het verhaal. De waarschuwing lijkt serieus door de toevoeging dat grote telecombedrijven deze vorm van fraude hebben bevestigd. Dat is niet het geval, zeggen zowel KPN als Libertel, de twee grootste aanbieders van mobiele telefonie in Nederland. .Alsof wij zelf niet zou den waarschuwen als zoiets wel mo gelijk zou zijn", zegt Kooreman. „Degene die zoiets verzint heeft er blijkbaar plezier in om anderen op stang te jagen. Vaak eindigt het be richt met de oproep om het aan zo veel mogelijk mensen door te sturen. Als je dat ziet, weet je al dat het niet klopt." Net even anders zit het met de op roep van sekslijnen die veel mobiele bellers op hun schermpje krijgen. Kooreman: „Alle mobiele nummers beginnen nu eenmaal met 06 en daarna nog acht cijfers. Als je een hele reeks nummers invoert in je computer, zitten daar vanzelf een hoop bestaande mobieltjes bij. Die krijgen dan dus een oproep." DEN HAAG GPD Premies voor autoverzekeringen gaan vol gend jaar weer omhoog volgens het Ver bond van Verzekeraars. Autoverzekeraars boeken dit jaar slechte resultaten. De pre mies stegen met vijf procent, maar de scha- deuitkeringen met ruim tien procent. Bij personenwagens wordt het slechte re sultaat vooral veroorzaakt door de gang van zaken bij WA-verzekeringen. Het resultaat ten opzichte van de premies was tien pro cent negatief. Bij cascoverzekeringen daalt het resultaat licht, al blijft het positief: één procent ten opzichte van 1,5 procent in 1999. Het aantal schadegevallen met auto ruiten is afgenomen. Behalve premieverhogingen komen de verzekeraars met strengere eisen en pre miedifferentiatie. Bekend is dat verzeker den in de Randstad vaak een hogere pre mie betalen dan mensen in het noorden van het land. Nationale Nederlanden heeft daarnaast onlangs aangekondigd dat ze de leeftijdsgrens voor jongeren optrekt van 23 naar 26 jaar. Jongeren blijven langer wild rijden en zijn om die reden niet welkom. Eerder verhoogde verzekeraar De Goudse de leeftijdsgrens al tot 28 jaar. De schadeverzekeraars hebben het so wieso moeilijk, zo blijkt uit cijfers. Het tota le resultaat van alle schadebranches samen komt uit op min twee procent. Behalve mo torrijtuigen is de branche 'brand' een zor genkindje, al is hier de vuurwerkramp in Enschede de voornaamste oorzaak van. Het resultaat daalde van plus zes procent naar min drie procent. Als de cijfers wor den gecorrigeerd voor Enschede, is het re sultaat stabiel. De resultaten bij Transport- en overige verzekeringen (aansprakelijkheids-, rechts bijstand-, krediet- en reisverzekeringen) blijft positief. Het verbond verwacht wel een lichte premiestijging bij transport. De resultaten bij 'overige' zijn positief geble ven door lagere kosten en gestegen pre mies. NR. 42486 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 DEN HAAG ANP J. Kroes is gisteren met onmid dellijke ingang ontslagen als di recteur-hoofdredacteur van RTV West. De stichtingsraad van de regionale omroep nam het besluit na een maanden lang conflict met Kroes. Inzet van de onmin was de nieuw te vormen organisatie van Radio West en TV West, de omroep voor Den Haag en wijde omge ving. Het bestuur ziet het liefst dat de interim-directeur, met wie hij al in gesprek is, maan dag in die functie aan de slag gaat. Het radiopersoneel dat achter Kroes staat, heeft de vlag halfstok gehangen, meldt een medewerker van de omroep. In het pand van de omroep zijn de muren gisteravond volgehan gen met affiches met een pro testtekst, waarmee radiomede werkers uiting willen geven aan hun onvrede. Het personeel van RTV West beraadt zich van daag op de ontstane situatie. De gróótste selectie kantoormeubelen 2000 m2 'SHOWROOM! Ke^itobrmeubelen HET WOORD IS AAN Turks spreekwoord Wie een vriend zonder fou ten zoekt, blijft zonder vrienden. v Y f enkelè buien 57-10° 7710° «711° 60% 30% 70% 20% 30% 10% AMERSFOORT ANP De razend populaire boeken over tovenaarsleerling Harry Potter leiden kinderen binnen in een wereld waarin satanisme hoogtij viert. Zelfs voor volwas senen is het moeilijk om na het lezen van de boeken van J.K. Rowling geestelijk gezond te blijven. Die waarschuwing geeft de vereniging Bijbel Onder wijs in een brochure die zij naar honderden christelijke scholen en boekhandels heeft gezon den. Vannacht begint de ver koop van De Vuurbeker, de Ne derlandse vertaling van het vierde deel in de reeks. De Harry Potterboeken stor ten volgens de vereniging 'een eindeloze stoet van gruwelen' over de tere kinderziel uit. Ze 'romantiseren allerlei zaken die in de wereld van het satanisme een gruwelijke werkelijkheid zijn'. Kinderen gaan daardoor denken in termen van het oc culte en zullen daar alleen van af te brengen zijn als ze al een 'krachtig bijbels denken' heb ben ontwikkeld. Als 'culturele poortwachters' moeten ouders hun kinderen op afstand houden van de we reld van Harry Potter. Pagina 2: Commentaar T elef oonnummer: (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 34,80) Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: l i l l i i Handtekening I I I I I i I Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl 712141"400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1