Asfaltcentrale mag blijven recyclen jnbitieus, zakelijk en een forse dosis idealisme 'Ik ml best een aantal forse fouten hebben gemaakt' Rijn Veenstreek jchting Vakantiespel wint phense vrijwilligersprijs Centrale sociale dienst komt personeel tekort Marktavond in Rijnwoude staat in het teken van 2015 iAG 8 DECEMBER 2000 ekpartij in Alphense woning ^aan den run Een ruzie in een woning aan de Hercules- l in Alphen is gisteravond ontaard in een hevige vechtpar- kft b 46-jarige bewoner stak zijn 34-jarige kennis meerdere n met een mes. Die kennis mishandelde op zijn beurt de jnaar. Beide mannen raakten zo gewond dat zij naar het ind Ziekenhuis in Leiderdorp moesten. Dat gebeurde on- egeleiding van de politie, die door een buurtbewoner was arschuwd. a, ireker neemt drie horloges mee vi pyfrk aan den run De politie heeft gisteravond een 39-jari- idenaar aangehouden in Koudekerk aan den Rijn. Hij t ervan verdacht te hebben ingebroken in een huis aan de sstraat. Daar nam hij drie horloges mee. iterwoningen nog niet van de baan Eens komen er waterwoningen in Ter Aar, verwacht burgemeester Lyklema. „Het is alleen een kwestie van erjtonge adem. Het zit meer tegen dan ik destijds had ver- t." Hij reageerde op een vraag van de WD of het onder- naar de haalbaarheid van circa vijftig drijvende villa's in de lente nog iets oplevert. De raad besloot daarvoor vorig jaar iuc 10 gulden uit te trekken. Volgens Lyklema ligt het probleem provincie. „Die heeft niet aangetoond dat ze de nek uit- voor de realisering van zulke projecten." perkte financiële middelen de vrijwilligers begeleidt en be dankt. Op de derde plaats (goed voor 1000 gulden) ein digde de crèche in het asiel zoekerscentrum, Het Rupsje. De organisatie houdt door middel van medische contro les de gezondheid van de vrij willige medewerkers in de ga ten. Ze worden goed begeleid bij het omgaan met mensen van andere culturen en ge loofsovertuigingen. Een deskundige jury moest een keuze maken uit 34 orga nisaties, die door hun eigen vrijwilligers waren voorgedra gen. In de beoordeling keek de jury vooral naar de manier waarop de clubs met hun vrij willigers omspringen. Provincie niet blij met uitspraak Raad van State over Heijmans Asfaltcentrale Heijmans mag voorlopig toch in werking blijven. De Raad van State heeft deze week het bevel van de provincie Zuid-Holland om het stinkende apparaat voor asfaltrecycling stil te leggen geschorst. Als die zoge noemde paralleltrommel buiten werking wordt gesteld, ligt 75 procent van de productie van Heijmans stil. Met de financiële en economische belangen die daarmee ge moeid zijn, heeft de provincie te weinig rekening gehou den, oordeelt de rechter. alphen/den haag saskia buitelaar De provincie is niet blij met de uitspraak van de rechter, laten Gedeputeerde Staten in een re actie weten. De asfaltrecycling veroorzaakt bij ongunstige wind veel geuroverlast voor drie omliggende woonwijken en GS vinden dat ontoelaatbaar. Ze betreuren het dat de Raad van State de economische belangen van Heijmans zwaarder laat wegen dan de stankoverlast. Vooral omdat het bedrijf vol gens de provincie tot nu toe nauwelijks bereid was om te in vesteren in maatregelen die helpen om de stank te vermin deren. Heijmans wil niet verder gaan dan de verhoging van de schoorsteenpijp met twintig meter. Maar volgens de provin cie schiet dat niet op. Boven dien geeft de gemeente Alphen aan den Rijn geen bouwvergun ning voor een hogere pijp die stank over het Groene Hart uit spuugt. De getroffen bewoners zijn nu dus weer terug bij af. De fa briek blijft voorlopig in werking en zij zitten nog steeds in de stank. De uitspraak van de Raad van State heeft overigens een voorlopig karakter. Het wach ten is nu op de procedure rond de milieuvergunning. Tegen het voornemen van Zuid-Holland om Heimans geen nieuwe ver gunning voor de trommel te verlenen, heeft de directie van de asfaltcentrale bezwaar ge maakt. Zolang er geen oplos sing is voor de stank, heeft ook projectontwikkelaar Amvest een probleem. Die wil luxe vil la's bouwen op het braaklig gende terrein waar vroeger dak- pannenfabriek Van Oordt stond. Maar met een stinkende walm die boven de wijk hangt, kan Amvest daar geen huis ver kopen. De projectontwikkelaar heeft daarom al eens aangeboden om mee te betalen aan ver plaatsing van de fabriek naar industriegebied De Schans. Ook de gemeente en Heijmans zijn bereid om daaraan een bij drage te leveren, maar zelfs dan is er een paar miljoen tekort. Daarom ligt dit plan al maan den stil. Wethouder Van der Veen Meerstadt heeft al eerder ge zegd dat volgens hem de pro vincie nu ook maar eens met geld over de brug moet komen. Maar GS zijn daar tot nog toe niet op ingegaan. In hun reactie schrijven ze wel dat ze zich be raden op de mogelijkheden om de overlast voor omwonenden te beperken. 'Passant' Lyklema blaast uit na tropenjaren in Ter Aar itichting Vakantiespel is de gemeente Alphen aan lijn uitgeroepen tot vrij- ersorganisatie van het '000. De stichting vindt aar honderden vrijwilli- stimuleert ze om in de rvakantie een week met duizend kinderen op te gaan in Alphen. Wet- er Dales reikte gisteren, internationale dag van ijwilliger, voor de eerste de prijs (5000 gulden en beker) uit aan een Al to |se club. tweede prijs (2000 gul- was voor het stichtings- ur van inloophuis Het Venster, dat met be- trapte Alphense inbreker 1 mt afscheid met handkus harmante optreden van •jarige Alphenaar die gis- foor de Haagse rechtbank stond voor drie inbra- niet besteed aan officier stitie Steen. Ondanks de us waarmee de verdachte mislukte inbraakpoging jid nam van de vrouw des die hem betrapte, eiste icier van justitie gisteren 3d i maanden cel en een ^vergoeding van 275 gul- >or drie andere inbraken, vierde geval had de Al- ar met een handkus zijn :s aangeboden en de een bloemetje beloofd de politie niet zou waar- 'en. nan bekende slechts één k die aan de Louise de lystraat, waarbij hij een naandenrun hg/ alphen aan den run videorecorder meenam. Maar hij had niets te maken met die kleine 700 gulden uit twee wo ningen aan respectievelijk het Carmenplein en het Panne- werk, hoewel getuigen hem herkenden. Zijn stelende broers lijken sprekend op hem, zo hield zijn advocaat de recht bank voor. Na 19 jaar cocaïnegebruik en een lang strafblad was de Al phenaar nu 'op weg naar de goede weg', zo zei zijn raads man. Hij pleitte voor een voor waardelijke straf. De officier vond echter.dat de man genoeg kansen had gehad. Zo kreeg de Alphenaar in januari nog twaalf maanden, waarvan drie voor waardelijk. Reden voor hem om nu vijftien maanden cel te ei sen. Over twee weken laten de rechters weten of zij die eis in willigen. ter aar marieta kroft Zijn humeur liet hem de afgelo pen week in de steek, gaf Louis Lyklema (54) gisteravond toe. „Ik heb vanmorgen maar een bloemetje meegebracht voor mijn secretaresse, als goedma- kertje." De waarnemend-bur gemeester van Ter Aar had het moeilijk met zijn afscheid dat hij gisteravond van de raad nam en volgende week donder dag neemt van het personeel. ,,Het waren twee tropenjaren in Ter Aar, maar daardoor waren ze ook zo leuk. Het werk heeft veel van mij gevraagd. Dan laat je opeens de boel de boel en laat je mensen achter met wie je goed hebt samengewerkt." Het afscheid van Lyklema stond op punt 23 van de agen da van de raadsvergadering. In drie uur had hij de andere agendapunten erdoorheen ge hamerd, inclusief de algemene beschouwingen op de begro ting. Dat was typisch Lyklema, zei loco-burgemeester Nico Jonker: „Hij is kort, zakelijk en snel." In dezelfde stijl was zijn af scheid. In tegenstelling tot zijn voorgangers Verhoef, Vroegin- deweij en Van den Berge was er voor de Fries geen officiële re ceptie, waarbij ook bestuurders uit buurgemeenten, het plaat selijke verenigingsleven en an dere belangstellenden hem de hand konden drukken. Lykle ma, die op 1 november 1998 aantrad, was maar een passant, zo heeft hij Jonker laten weten. Daarom moest het afscheid kort en sober zijn. Lof kreeg hij toegezwaaid van Van der Blij van Gemeentebe langen, die ook namens het CDA sprak, wethouder Hooger- vorst van de WD en van loco- burgemeester Jonker. Zij waren de interim vooral dankbaar om dat hij bereikte dat Ter Aar zelf standig bleef. Daardoor kan het dorp over twee weken weer een aan Lyklema stelde, zegt de Fries niet. Wat hij gaat doen na een periode van rust waarnaar hij uitkijkt, weet hij nog niet. ,,Ik zou best weer een gemeente willen hebben. Als er maar pro blemen zijn, dan is het goed." Interim-burgemeester Lyklema steekt voor de laatste keer zijn nek uit in de raadzaal van Ter Aar. echte burgemeester verwelko men: Arie Epskamp. Jonker overhandigde Lyklema de ere penning van de gemeente Ter Aar. Kritiek kreeg Lyklema van PAK-raadslid Van der Veen. De afgelopen jaren botsten Lykle ma en met name de gister avond afwezige Emma Kraak van het PAK regelmatig. Van der Veen: „Wij hadden een be ter gevoel aan je verblijf kunnen overhouden als wij vanaf het begin waren benaderd als seri euze partij. Al snel kwamen wij tot de conclusie dat je een bur gemeester was met een duide lijke boodschap die zich aan sloot bij de meerderheid in de raad. Je overschreed nogal eens de democratische regels." Van der Veen sprak ten slotte de wens uit dat Lyklema iets met de inhoud van de toespraak zou doen, als hij soms weer eens burgemeester wordt. Lyklema nam dit keer de woorden van PAK serieus. Hij stond lang stil bij het betoog van Van der Veen en gaf toe dat hij met de toepassing van de democratische regels een aan tak malen 'op het randje' zat. „Ik zal best een aantal forse fouten hebben gemaakt. Maar dat heb je als je je nek uit steekt." De Fries gaf aan dat hij als voorzitter van de raad wel een zware stem in het democrati sche proces moest hebben om te bereiken dat Ter Aar zelfstan dig bleef. „Ik ben hier een vol strekt andere burgemeester ge weest dan in mijn vorige ge meente Ruinerwold, dat werd heringedeeld. Waar ik gevaren zag, koos ik partij voor de meer derheid (de collegepartijen CDA, WD en Gemeentebelan- foto hielco kuipers gen) in de raad." Met gevaren doelde hij op de provincie Zuid-Holland die bij zijn aan treden het behoud van zelfstan digheid van Ter Aar nog uit sloot, sommige buurgemeenten die, aldus Lyklema, Ter Aar er graag wilden hebben, een aan tal ambtenaren en raadsleden die het behoud van zelfstandig heid niet zagen zitten en de kri tische pers. De Fries zei een jaar geleden nee, toen hij de vraag kreeg om permanent burgemeester te worden van Ter Aar. Hij wilde geen vaste baan. Wie die vraag Lastenstijging blijft beperkt De gemiddelde lastenstijging voor de inwoners van Ter Aar blijft volgend jaar be perkt tot de inflatiecorrectie van drie procent. De afval stoffenheffing wordt niet duurder. De onroerend zaakbelasting stijgt met zes procent. „Het verhaal dat wij de burger op torenhoge kosten jagen, gaat niet op", zei waarnemend burgemeester Lyklema gisteravond tijdens de begrotingsbehandeling. Daarnaast heeft de gemeen te 7,2 miljoen gulden be schikbaar voor grote investe ringen. „Dat totale plaatje doet geen enkele gemeente ons na." De stijging van de lasten kan vooral beperkt blijven, aldus gemeentese cretaris Van Tuijl, doordat diverse geplande investerin gen zijn uitgesteld. Boven dien beschikt Ter Aar over een gunstige financiële posi tie als gevolg van de verkoop van het huizenbezit aan de woningcorporatie Woon diensten Aarwoude. Het voorstel van het CDA om het tarief voor de abon nementen op de raads- en commissiestukken op slechts 250 gulden in plaats van 500 gulden vast te stel len, nam de gemeenteraad unaniem aan. G iense natuurvoedingswinkel De Schoof gaat over in andere handen euvve eigenaar van na si ledingswinkel De Schoof, er Stolte (32), heeft grote en voor de nabije toe- Zo is hij op zoek naar M roter pand van ongeveer erkante meter. Ook moet leer personeel hebben, voorlopig kan hij zijn angster Coby Engelhard di iet missen. Zij blijft twee en in de week in De werken, tot Stolte een ,f iger heeft gevonden. v nog denkt dat een na- ,it ledingszaak een geiten- ïsokken-uitstraling heeft, bij De Schoof bedrogen s ambitieuze middenstan- zakelijk ingesteld met een n e dosis idealisme. Hij en rouw Wietske Blees (42) n de winkel onlangs over igelhard (51). te en zijn vrouw komen lidden Beemster. Opge- tussen bieten en aardap- verbouwende agrariërs hij de liefde voor natuur 1 eding van huis uit mee. deed veel ervaring op bij grootste grutter en was jaren bedrijfsleider bij s latuurvoedingszaak in Al- tes grootste wens, een ei- rinkel, ging in vervulling dj bij een bedrijvenmake- °P de onderneming van keuze stuitte. „Ik wilde de winkel naar eigen in- inrichten en het pand 'I ds a Reinder Stolte (rechts) heeft de hulp van zijn voorgangster Coby Engelhard nog hard nodig in zijn natuurvoedingswinkel, foto henk bouwman zich meer en meer bewust dat keer zoveel vegetarische bur- vervuilde voedselketen niet al- er met voedsel van alles aan de gers als normaal." Hij geeft rui- leen bij de boeren of de overhe- hand kan zijn. Als de media be richten over BSE of besmet voedsel, merken wij dat onmid dellijk aan onze omzet. Ik ver koop dan bijvoorbeeld twee terlijk toe dat het economische den neergelegd mag worden, tij meezit. „De consument van „Zolang de klant niet meer be- nu is bereid om wat meer uit te taalt voor een stukje goed voed- geven voor voedsel." Hij geeft sel, kan de boer vaak niet an- aan dat de zwarte piet van de ders dan meegaan in de maal stroom." Wie diep in het hart van Stolte kijkt ziet dat hij hoopt daar een keer verande ring in te brengen. Hoewel hij wel realistisch blijft. „Alle na tuurvoedingswinkels in Neder land zetten net zo veel om als drie grote Albert Heijn super markten. Er ligt dus nog een wereld open voor ons." Engelhard is blij met haar op volger. „Ik heb hier twaalf jaar gewerkt", zegt zij, „en nu is het een mooie tijd om te stoppen. In 1988 zijn we met een groep van zeven mensen de zaak be gonnen." Uiteindelijk bleef al leen Engelhard over. „Het win kelcentrum De Herenhof was net gebouwd. Het idealisme om iets te doen voor het milieu was in die tijd sterk. We vonden het noodzakelijk om mensen be wust te maken van goede voe ding. De eerste jaren waren ze ker niet gemakkelijk, hoewel dat geldt voor elke beginnende winkelier. Het assortiment was in het begin klein. Er was veel vraag naar graanproducten en onbespoten groenten." Zo langzamerhand breidde het warenpakket zich uit. Nu heeft de consument keuze uit zo'n 2500 verschillende pro ducten, zowel biologisch, biolo gisch dynamisch als ecologisch. „Een biologisch artikel moet onbespoten zijn. Biologisch dy namisch staat voor een speciale filosofische manier van verbou wen en oogsten. Ecologisch voedsel ten slotte wordt op een milieuvriendelijke manier ge produceerd." Engelhard eet zelf al jaren biologisch. Haar erva ring, gedeeltelijk opgedaan in de praktijk en uit boeken, deelt ze graag met anderen. Ze fun geert al jaren als aanspreekpunt voor de klant. „Je hebt toch een vaste klantenkring. Daar bouw je een band mee op. De toena me van allergieën valt mij op. Mensen komen bij je met een waslijst van stoffen die ze niet mogen eten. De kunst is dan iets te vinden dat ze wel mogen nuttigen." ru nsater wou de De samenvoeging van sociale diensten van vier Rijnstreek gemeenten verloopt minder voorspoedig dan verwacht. De samengebalde afdeling, die op 2 januari in het gemeentehuis van Jacobswoude in Rijnsater- woude gaat werken, komt per soneel tekort. Daarnaast klaagt secretaris Meester van Jacobswoude over een tegen vallende ambtelijke inzet in de aanloop naar de fusie. Volgens hem loopt de verstrekking van uitkeringen nog geen gevaar. De gemeenschappelijke so ciale dienst van Jacobswoude, Ter Aar, Liemeer en Nieuw koop komt begin volgend jaar ten minste twee cruciale func tionarissen tekort, voorspelt Meester. Voor de nieuwe afde ling zit hij onder meer te springen om een goede admi nistrateur. Ook het team van consulenten die de loketten in de deelnemende gemeenten gaan bemannen, is nog niet compleet. Meester wanhoopt niet. „Dit zijn aanloopproble men", zegt de gemeentesecre taris. „Daarnaast is het moei lijk om aan personeel te ko men. Aanvankelijk dachten we dat we na de samenvoeging mensen zouden overhouden, maar nu komen we medewer kers tekort. Niet iedereen heeft de fusie afgewacht." Toch wanhoopt Meester niet. „Sinds 1 oktober be schikken we over een direc teur, Jos Schild. Hij dient als vliegwiel dat straks de afdeling kan aansturen. Bovendien is de werving van personeel niet alleen een zorg voor Ja cobswoude, maar ook voor de drie andere gemeenten. Ik merk wel wij een zware ver antwoordelijk hebben. Andere gemeenten hoeven alleen maar te betalen voor diensten die wij ter ondersteuning van de nieuwe afdeling leveren." Het gemeentehuis van Rijn woude wordt op woensdag avond 17 januari omgetoverd tot een marktplaats. De ge meente schreef ruim 200 orga nisaties in Rijnwoude aan met de vraag of ze zich willen pre senteren in een marktkraampje. De leden van de commissie (raadsleden en ambtenaren) die zich bezighouden met de vraag hoe Rijnwoude er in 2015 moet uitzien, grijpen deze gele genheid aan om met de organi saties van gedachten te wisse len. De commissie toekomstde bat wil weten wat er leeft onder de bevolking. De presentatie van de marktkramen duurt van 19 tot 20 uur. De commissie toekomstdebat houdt van 20 tot 22 uur in de raadzaal een hoor zitting. De organisaties krijgen per cluster tien minuten om hun visie op de toekomstige ontwikkeling van Rijnwoude uiteen te zetten. De commissie verwerkt die informatie bij de opstelling van de gemeentelijke ontwikkelingsvisie.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19