Warmond wil camping tegenhouden Ondernemers hekelen marktbeleid Leiderdorp Zoeterwoudenaars in actie tegen sloop en nieuwbouw Regio Vrijdagmarkt naar hoek Berkenkade Overslag vuilnis bij Wedde mogelijk 'Platform wist van uitstel centrumplan' Winnende kerstkaart jnsterdam wil grond hïtro kwijt in 't Joppe VLOOIEN MARKT HO 8 DECEMBER 2000 973 zoeterwoude jan preenen leiderdorp Dé Leiderdorpse vrijdag markt wordt verplaatst naar het begin van de Hoofd straat, tegenover het oude gemeentehuis, op de hoek van de Berkenkade. Door deze verplaatsing is het niet meer nodig om straten in het oude dorp af te sluiten, stelt de gemeente. Dat le vert Leiderdorp een bespa ring van 25.000 gulden op jaarbasis op. Volgens wet houder Roest voorzien de vijf kramen nog altijd in een duidelijke behoefte. „Want er zijn de laatste jaren steeds meer winkels ver dwenen in dit gedeelte van het dorp." voorschoten Het is nog steeds niet uitgeslo ten dat de gemeente Voor schoten vuilcontainers gaat overslaan op de parkeerplaats van zwembad 't Wedde aan de Richard Wagnerlaan. Maar veel liever zien de Voorscho- tense politieke partijen een overslagstation op het terrein van het hoogheemraadschap van Rijnland aan de Voorscho- terweg in Leiden. Het voorbereidingsbesluit om de parkeerplaats bij 't Wedde geschikt te maken voor het overslaan van afval kreeg gisteravond tóch de goedkeu ring van de gemeenteraad. Vooral om formele redenen willen de partijen deze moge lijkheid open houden. Maar volgens de WD mag overslag van vuilcontainers op de par keerplaats alleen ter sprake komen 'als de nood echt aan de man komt'. Behalve de po litiek zijn ook de bewoners van de Richard Wagnerlaan en de Mozartlaan en de volkstuin vereniging Voorschoten tegen een vuiloverslag op de par keerplaats. Op dit moment gebeurt het laden en lossen van vuilcon tainers op het terrein van Groen Recycling aan de Pape laan-West. Maar omdat de ge meente niet de garantie heeft dat zij op deze plek kan blijven wordt al een tijdje gezocht naar een alternatief. Het hoogheemraadschap van Rijnland is in principe ak koord met een vuiloverslag aan de Voorschoterweg. Het schap stelt daarbij als voor waarde dat Voorschoten er zelf een vergunning voor regelt. Ook staat het aantal te wisse len containers ter dicussie in de onderhandelingen tussen schap en gemeente. Voorscho ten kan nu minder containers wisselen dan nodig en hoopt op de nieuwe plek de moge lijkheden daartoe te vergroten. 'Het is toch zonde om zo'n knus straatje te laten verdwijnen?' Bewoners van de Schenkelweg in Zoeterwoude zijn een actie begonnen tegen sloop en nieuw bouw van woningen aan de Zwetkade. In brieven aan burgemeester en wethouders protesteert het echtpaar Van Kooij tegen de plannen in zijn 'ach tertuin'. De woningbouwvereniging Willibrord wil de 37 huizen afbreken en er 55 60 apparte menten voor in de plaats zetten. Afgelopen maandag lieten buurtbewoners al hun ongenoegen blijken toen twee architecten (Schildwacht uit Zoeterwoude en Benraad uit Zeist) hun plannen ontvouwden. In het ene geval (Schildwacht) gaat het om 'te hoge flats', in het andere komen de huizen 'te dicht' bij hun koop woningen. Het bestuur van Willibrord heeft de ontwerpen niet alleen voorgelegd aan omwonen den, maar ook aan de gemeente en de huidige en oud-bewoners van de Zwetkade. Aan de hand van die reacties bepaalt Willibrord volgende week wie aan de Zwetkade aan de slag mag gaan. Vooruitlopend op die beslissing zijn bewoners in verzet gekomen. „In de ene brief protesteren we tegen de sloop, in de andere tegen nieuw bouw. Omdat Willibrord wel weet hoe we over de plannen denken, hebben we de brieven gestuurd naar burgemeester en wethouders. De gemeente moet immers straks het bestemmingsplan wijzi gen. Ze moeten het op het gemeentehuis maar alvast beschouwen als bezwaarschriften. We hebben voorbeelden van onze brieven bij alle an dere bewoners in de bus gegooid en gevraagd of ook zij willen protesteren bij de gemeente. Uit de reacties kan ik opmaken dat dat wel zal gebeu ren", legt C. van Kooij-Van Slingerland uit. Van Kooij vindt het net als haar buren 'over dreven en volkomen onjuist' om de woningen aan de Zwetkade te slopen. „Die huizen zijn nog geen vijftig jaar oud. Ze zijn zo'n achttien jaar la ter gebouwd dan die van ons. Ze kunnen gemak kelijk worden opgeknapt. Het is toch zonde om zo'n knus straatje te laten verdwijnen? Mensen die er al hun hele leven wonen, zijn helemaal aangeslagen. Het zijn vaak ouderen, die zelf ni§t weten wat ze moeten doen. Daarom willen wij ze helpen." Anderzijds is het wel degelijk ook eigenbelang van de Schenkelwegbewoners. „De woningen worden zo hoog of staan zo dichtbij, dat ze het licht bij ons wegnemen. Het gaat ten koste van onze privacy. Nieuwe bewoners kunnen straks zo bij ons binnenkijken. En wat dacht u van de tril lingen tijdens het heien? We hebben daar erva ring mee bij het opknappen van onze straat. Er zijn drempels aangebracht om auto's te dwingen niet harder te rijden dan dertig kilometer. Maar die drempels zijn alweer weg, omdat ze overlast veroorzaakten. Hier en daar zitten scheuren in de muren, maar denk niet dat de gemeente er iets aan doet. Ze verwijzen je naar de verzekerings maatschappij. Als puntje bij paaltje komt, geeft niemand thuis. Ik weet niet of we daar verder nog iets aan doen. In elk geval willen we geen nieuwe problemen." Volgens wethouder Stuijt van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening 'ondersteunen B en W het best wel gewaagde plan van Willibrord'. Vol gende week dinsdag wordt nog eens gekeken naar 'de ruimtelijke ordeningsaspecten', maar er zijn 'vooralsnog geen bezwaren'. „De gemeente ziet in dat de huizen aan de Zwetkade op korte of middellange termijn niet meer voldoen aan de eisen van deze tijd. We hebben de plannen van de architecten gezien en we kunnen er wel mee leven. De mensen moeten niet vergeten dat we niet meer kunnen bouwen in het Groene Hart. Dat willen we ook niet. Daarom moeten we bou wen binnen de contouren van het dorp. Dat leidt inderdaad tot verdichting." Beroep tegen besluit provincie Warmond gaat in beroep tegen het besluit van de pro vincie om mee te werken aan de komst van een kam peerterrein aan het Oosteinde. Warmond wil dat het stuk tuinbouwgebied 'open' blijft. Maar volgens eigenaar A. van Reisen is bloembollenteelt er niet rendabel meer. Daarvoor zou het stuk grond veel te klein zijn. Een meerderheid van WD en Progressief Warmond (PW) durft de strijd met de provincie wel aan, bleek gisteravond tij dens een commissievergade ring. Alleen het CDA voelt niets voor een beroepsprocedure. Voor het CDA geeft de doorslag, dat Van Reisen niet meer uit de voeten kan met bollenteelt op het stuk grond. „Het is agrarisch ge zien een zeer ongelukkige kavel", aldus CDA-fractie- leider A Lem mers. Wethouder Van de Velde betwijfelt of dit wel klopt. Hij vroeg zich af waarom er nog steeds bollen worden geplant als dat niet rendabel is. Verder voerde G. Slingerland (PW) aan, dat de grootte van het perceel verge lijkbaar is met de percelen van veel bollenkwekers in het dorp. Volgens wethouder Van de Vel de moet Warmond zich niet la ten leiden door de angst voor eventuele schadeclaims. „Dat is geen argument. Wij moeten on ze verantwoordelijkheid nemen en kijken naar het algemeen belang." Met name PW had weinig be grip voor sommige argumenten van de provincie om een cam ping toe te staan. „De provincie zegt eigenlijk: het is nu nog een open gebied, maar er staat al zoveel omheen, laten we dit stuk ook maar volgooien", al dus PW-burgerlid A. Heems kerk. WD-raadslid J. Kwestro twij felde aanvankelijk of in beroep gaan wel zo zinvol is, maar ging later toch voorzichtig overstag. „Je gaat toch smijten met ge meenschapsgeld en een onder nemer verkeert erdoor een lan gere periode in onzekerheid. Als het niet haalbaar is om een cam ping tegen te houden, moe ten we het niet doen." Op het stuk grond van Van Reisen rust overigens een recreatie ve bestem ming, maar daar is al meer dan 25 jaar geen gebruik van gemaakt. Toen de gemeente bij het ma ken van het bestemmingsplan 'buitengebied' besloot het per ceel een tuinbouwbestemming te geven, kwam Van Reisen in verzet. De provincie stelde hem in het gelijk. Mocht Warmond verliezen van de provincie, dan over weegt wethouder Van de Velde vaste staanplaatsen op het ter rein van Van Reisen te verbie den, en alleen mee te werken aan een camping voor mensen die voor een paar dagen of we ken hun tent of caravan willen opslaan. Op die manier wil hij permanente bewoning voorko men. Alleen CDA keert zich tegen procedure Gemeente Leiderdorp: leiderdorp eric went Het Platform Hart voor Leider dorp is ruim van tevoren inge licht over het uitstel van de po litieke behandeling van het Lei derdorpse centrumplan. Dat stellen burgemeester en wet houders in antwoord op wagen van CDA-fractievoorzitter J. Stevers. Volgens het college is de secretaris van het platform al op 16 november, ruim rijf dagen vantevoren, mondeling over het uitstel geïnformeerd. Maar de secretaris weet ner gens van. 'Onvoorstelbaar slordig'. Zo noemde Hart voor Leiderdorp voorzitter E. Lohmeijer de ge brekkige gemeentelijke infor matie over het uitstel van de raadscommissievergadering over de centrumplannen. Vol gens de voorzitter is het plat form daar niet tijdig van op de hoogte gesteld, 'terwijl er zoveel mensen zijn die gespannen naar deze bijeenkomst hebben uitgekeken'. Zo ga je niet met je burgers om, vond Lohmeier. 'Als wethouder Molkenboer tot uitstel besluit, dan behoort hij zich te realiseren dat hij daar fatsoenlijk publiciteit aan moet geven'. Burgemeester en wethouders geven toe dat door een misver stand niet iedereen vroegtijdig op de hoogte is gebracht van het uitstel, terwijl al op 9 no vember bekend was dat het dis cussiepunt van de agenda zou worden geschrapt. Maar het college bestrijdt dat Hart van Leiderdorp van niets wist. Zo heeft secretaris E. Plug al op 16 november mondeling te horen gekregen dat de vergadering niet doorgaat. „Dat gebeurde toen hij de stukken voor de ver gadering kwam ophalen", aldus een woordvoerder van de ge meente. Lohmeier houdt echter voet bij stuk. „We hebben er nog eens uitvoerig met elkaar over gepraat, maar mijn secretaris wist echt van niets. Hij is noch gebeld door de gemeente, noch is hij mondeling op de hoogte gesteld van het uitstel." zoeterwoude Zoeterwoude verstuurt een kerst en nieuwjaarskaart, die is gemaakt door Evelien Drenth van Swetterhage, de woon- en leefgemeen schap voor verstandelijk gehandicapten. Net als in 1997 en 1998 hebben burgemeester en wethou ders een aantal bewoners van het centrum aan de Blankaartweg uitgenodigd om een ontwerp te ma ken. Carla Boterman, Ton de Bruin, Marjorie Lutter, Martin Rietveld en Evenlien leverden in totaal ne gen creaties in. Evenals twee jaar geleden bleek de bijdrage van Evelien Drenth (een abstracte kerstboom) de beste. Burgemeester Koopmanschap overhandigde haar gistermiddag de eerste kaart, samen met een paar cd-bonnen. In totaal verstuurt de gemeente Zoeter woude dit jaar 750 kaarten. mlierenkap Zijldijk 1 rd neente Amsterdam wil de di die vrijkomt bij de aanleg metrolijn Noord-Zuid in de Warmondse recre- 't Joppe. Amsterdams prestigieuze openbaar rproject in jaren moet t^|rdarn- Noord verbinden uid/WTC. Volgens wet- Van de Velde heeft War- onlangs het verzoek ge- om hieraan mee te wer- verzoek van Amsterdam /zeker in overweging' ge- i. Warmond wil het win- in zand uit 't Joppe graag neren met het storten van grond die vrijkomt bij grote projecten. Wel stelt Warmond als eis, dat die grond niet ver vuild is. Terwijl Warmond met zand winning miljoenen kan verdie nen, levert het storten van grond de gemeente geen cent op. Grondstort zou wel als voordeel kunnen hebben dat 't Joppe niet al te diep wordt. Vol gens PW-fractievoorzitter G. Slingerland is het belangrijk dat 't Joppe niet nog dieper wordt, als Warmond straks opnieuw zand gaat winnen. „Het is daar nu al erg diep. In de winter kan er 's ochtends ijs liggen, dat 's middags al weer weg kan zijn. Met alle gevaren van dien. jORP» Op de Zijldijk zijn gistermorgen vijftien populieren tell it. Volgens de gemeente Leiderdorp verkeerden de bomen chte conditie. Ze vormden een gevaar voor de naastgele- inten van het asielzoekerscentrum Driegatenbrug. Bij har- t Bi nd konden takken afbreken en op de tenten terechtko- Voor de verdwenen populieren heeft de gemeente zich de chting opgelegd om elders in de gemeente nieuwe bomen 'te planten. foto „iEEST Een 23-jarige Rijnsburger is gisteravond gewond ge- ins' bij een verkeersongeval vlak voor de rotonde op de Rijn- e h veg in Oegstgeest. Bij het remmen raakte hij in een slip en 1 to frontaal op een paal. Met verwondingen aan hoofd en de bestuurder overgebracht naar het LUMC in Leiden. iel jou choten De onroerendzaakbelasting (OZB) voor de cate- ide 'niet-woningen' gaat in Voorschoten nog iets omhoog. het gevolg van een extra tariefsdifferentiatie van de OZB pre inste van woningbezitters. De raadscommisie middelen iget jisteravond voor verruiming van de tariefsdifferentiatie. >uv pn D66 stemden tegen. De OZB voor 'niet-woningen' stijgt ooi rocent extra. De verhoging gebeurt in twee stappen, ver- sm over 2001 en 2002. De OZB-categorie 'niet-woningen' be- inder meer bedrijfspanden en garages. bij inken man op afrit A4 B bedrijfspanden stijgt extra )0rp» Een dronken automobilist verloor vannacht de t over het stuur op de Leiderdorpse afrit van de A4. Hij niet gewond bij zijn glijpartij vanaf het talud, waarbij hij een boom tot stilstand kwam. Zijn auto is weggesleept en jbewijs is ingevorderd. De man had drie keer de maximaal :ane hoeveelheid alcohol tot zich genomen. be| |n 'dingen Rijnlands zoeken klusjes ati geest Leerlingen van het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest p zoek naar klusjes. Op 15 december krijgen ze vanaf elf en; rij om allerhande karweitjes te doen. De opbrengst daar- bestemd voor de kinderafdeling van een ziekenhuis in Al- ep Wie iemand zoekt voor een karweitje in en om huis, zoals jrg in harken of een auto wassen, kan zich melden bij W. van eU ar of J. Fonville: tel. 071-5193500. Aanmelden kan ook per rol il: administratie@rijnlands.ros.nl e" orpj uil NT innen van de gemeente dorp om de donderdag- nieuw leven in te blazen geen schijn van kans. elt J. Minnee van de Lei- I ipse Ondernemers Ver- 20 g. „Ik voorzie alleen maar men. Die markt komt van de grond." Via een te gaat de LOV uitzoeken J Leiderdorpers écht be ll aan hebben. Minnee cht dat dit aan een zater- trkt is, op de Statendaal- f in de omgeving van d °rsL lerdorp kiest ervoor de o :nde donderdagmarkt je 'e impulsen te geven. Nu er op de winderige week- aan de Laan van Ouder- 'og maximaal 15 kooplie- toor de markt te verplaat- laar het tijdelijke plein iaj de Rabobank, en de kra- n een vierkant op te stel- >n erwacht wethouder Roest lescheiden groei naar 25 tj n'. „We hebben de laag- irktgelden van de hele re- us dat moet kunnen." tj( nee deelt dat optimisme i.Het zijn de elementaire ibehoeften als groente en •ji vis en brood die een succesvol maken. Maar el wordt op vrijdagmiddag terdag al ruim in voorzien die paar standhouders op n, ttendaalder. Om dan ook een succesvolle donder- J(j frkt van de grond te krij- ,va n raakt in slip bij rotonde terdag immers zelf met een stand op de Leidse week markt." Op 19 december praat de Lei derdorpse politiek voor het eerst over de gemeentelijke no ta Ambulante Handel. In de raadsvergadering van 15 januari moet het nieuwe beleid vervol gens worden vastgesteld. gen is niet realistisch. Dat lukt nooit." Veel liever ziet de LOV dat er een einde komt aan de versnip pering en dat 'het succes van de Statendaalder' wordt uitge bouwd. „Daar wordt op zater dag gigantisch veel omgezet", weet iVlinnee. „Breidt dat uit tot zo'n dertig kooplieden, en je krijgt een levenskrachtige markt." Dat Leiderdorpers daar behoefte aan hebben, daar is hij, nog voordat de LOV-enquê- te de deur uit is, nu al zeker van. „Als ik zie hoeveel dorps genoten op zaterdag naar de markt van buurgemeente Lei den gaan, dan constateer ik dat er duidelijk waag naar is." Wethouder Roest ziet dat an ders. „Aan zo'n zaterdagmarkt moeten we niet beginnen. Dat is niet handig met grote mark ten in centrumgemeenten als Alphen en Leiden. Dan lopen we het risico dat we straks hele maal niets meer hebben." Zo denken ook de marktbeheers- commissie, de Kamer van Op de winde rige donder dagmarkt aan de Laan van Ouderzorg staan maxi maal 15 kra men. foto hielco kuipers Koophandel en een afvaardi ging van de detailhandel erover. Minnee is daar niet van on der de indruk. „Dan kan Chris Verplancke van de Vereniging voor Ambulante Handel wel zeggen dat ons plan voor een zaterdagmarkt luchtfietserij is. Maar hij heeft natuurlijk zijn ei gen belangen. Hij staat elke za- Nederlands Grootste 9 - 10 Dec. VEEMARKTHAL UTRECHT

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17