Leiden dialed y i D E N Leiden Regio T ij* j i i i Indiëgangers Leuke dingen doen in het ziekenhuis verslagen na vernieling monument Oeter en triep JAC 8 DECEMBER 2000 Het onderscheid Welkom: Korevaarstraat II, Tel. 071 - 5149859 Of bezoek onze site: www.mielekeukencentrumbarthen.nl e keukens kenmerken zich door het exclusieve ontwerp, design en materiaalgebruik LUMC viert 95 jaar kindergeneeskunde in Leiden jj. LADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, M de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt ir stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden le tuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl RAS In buurthuis de Pancrat is woensdag 13 december voor issers de gelegenheid een spelletje bingo te spelen. Het 'd' huis staat aan de Middelstegracht 85. De zaal is om 12.30 uur om 13.30 uur wordt er begonnen. roi ge WEG De jubileumtentoonstelling van vogelvereniging De :ge vrienden wordt vanavond om 20.00 uur geopend door de cei fallaard van de gemeente Leiden. Er is een groot aantal zang- ko ies, kleurkanaries, tropische vogels en parkieten te bewonde- >tti leze vijftigste tentoonstelling, die in het Vijfhovenhuis aan de itu an 169 wordt gehouden, duurt tot en met 12 december en is .00 tot 17.00 uur geopend. Zondag is er van 10.00 tot 14.00 lajok een vogelbeurs. IESTEIN In bezoekerscentrum 'Het Reigersbos' in polderpark »steyn kunnen kinderen in de leeftijd van 9 tot 14 jaar zonda; 14 uur van alles over vleermuizen leren bij de IVN Jeugdna- ub. Jongere kinderen zijn ook welkom, maar dan samen met ilvvassene. Inlichtingen geeft Simon Voorn, telefoon 5144211. UINWUK Voor 55-plussers is woensdag 13 december van y> tot 17.00 uur de mogelijkheid bingo te spelen in het Van der enhof, Apollolaan 264. De entree bedraagt zes gulden, fnclu- t in kopje koffie of thee en de bingokaarten. De zaal is om on- ui r 14.45 uur open. Elke dinsdagmiddag van 14.30 tot 16.30 uur ;n 55-plussers hier ook kaarten, dammen, schaken of andere eindoen. De entree hiervoor bedraagt 1,25 gulden, n, as UINWUK Kinderen in de leeftijd van 3,5 tot en met 6 jaar le :n op een speelse manier kennismaken met de gymnastiek- llen in een gymzaal. Elke dinsdagmiddag wordt er van half 4 lf 5 in de gymzaal aan de César Franckstraat hoek Moes- jstraat gymles voor kleuters gegeven. Voor drie maanden be- 1 n de kosten 36 gulden. 4WUK In buurthuis Op Eigen Wieken is morgen een kerst voor volwassenen. Voor iedere speler is er een leuke atten- mje zaal aan het Valkenpad 5 gaat om 19.00 uur open, om 20.00 ,oi ordt begonnen, ry OOI In buurtcentrum De Kooi is elke maandagochtend van )t 10.45 uur een cursus yoga. Om de cursus in het nieuwe rei en, dat op 8 januari begint, te laten doorgaan zijn nieuwe at emers nodig. Tijdens de cursus worden ademhalingsoefenin- i/ai i ontspanningsoefeningen geleerd om weer fit te worden, pj ijvend kan een keertje mee worden gedaan. De kosten voor tg :ursus bedragen voor tien lessen 62,50 gulden. Het buurthuis Tian de Driftstfaat 49, telefoon 5221197. ;e >01 De kaartverkoop voor de jaarlijkse kerstviering voor 55- irs op zondag 24 december in buurtcentrum De Kooi is be- :n. De kaarten kosten 7,50 gulden. Er is een hapje, een drank - nuziek van Leidse Thijs. Ook wordt er een bingo en een lote- (k louden. Meer informatie geeft het buurthuis aan de Drift - 49, telefoon 5221197. De kaarten kunnen daar ook worden 1 DL SHERENBUURT Ter afsluiting van het jubileumjaar verzorgt estcommissie 75 jaar Raadsherenbuurt' een kerstzangmid- ior iedereen die van zingen houdt. De kerstzang-staat onder l van Leny van Schaik uit Haarlem, dirigente van het vrou- oor 'Malle Babbe', dat internationaal bekendheid verwierf e vertolking van het stemmenorkest 'Song of Survival': mu- ie in de Tweede Wereldoorlog werd gezongen door een koor rtig vrouwen in een Japans interneringskamp op Sumatra, leze middag waarop alle aanwezigen, oud en jong, groot en -geoefenden en ongeoefenden welkom zijn, wordt een vrij- bijdrage gevraagd van minimaal vijf en maximaal tien gul- [1, kinderen tot 12 jaar gratis). Deze kerstsamenzang wordt g n op zondag 17 december in de Pauluskerk aan de Warmon- !g 2 in Oegstgeest. Aanvang 12.00 uur. 5KWARTIER In het gebouwtje van de speeltuin in het Mors- ier aan de Damlaan 2a wordt woensdag 13 december een lingo gehouden. Aanvang 20.00 uur. ghaanse gemeenschap in Nederland telt op het moment 33 dan 40.000 mensen, duizenden daarvan wonen in de Rand- Hulpverleners van verschillende instellingen krijgen dagelijks iken met vluchtelingen/asielzoekers en hebben een dringen- hoefte aan informatie over het land van herkomst. De belan- ihartigende Vereniging van Afghanen in Nederland (VAN) t daarom een informatieve bijeenkomst op vrijdag 15 decem- ot in 13.00 tot 18.00 uur. Voor hulpverleners, vrijwilligers en ge sseerde Afghanen dé gelegenheid om bekend te raken met nder zichtbare aspecten van het leven van Afghanen. Hoewel )ijeenkomst gedeeltelijk is gesubsidieerd door de gemeente n wordt van de deelnemers ook een eigen bijdrage gevraagd 5 gulden. Deze informatieve bijeenkomst wordt gehouden in teit De Burcht, Burgsteeg 14. Verdere informatie telefoon eB '94/5767363. ELLEN KLAPWUK Waar vroeger de zieke kinderen het moesten doen met een plaatsje op zaal tussen de vol wassen, kent vandaag de dag de kindergeneeskunde een heel ei gen benadering. Vrolijk geschil derde muren zorgen voor een luchtige sfeer en een daktuin met alle mogelijke speelattribu- ten laat zien dat je ook in een ziekenhuis kunt spelen. Van daag is het vijf jaar geleden dat het Kinder- en Jeugdcentrum, als onderdeel van het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC), door Erica Terpstra werd geopend. Met een klein symposium wordt tevens het 95-jarig be staan van de Leidse kinderge neeskunde gevierd en de nieu we naam van het centrum be kendgemaakt. „Kinderen moeten eigenlijk tot de ontdekking komen dat het niet zo erg is dat ze hier zijn en dat ze ondanks pijn toch heel veel leuke dingen kunnen doen in het ziekenhuis." R. Holl, sinds een jaar hoofd van de afdeling kindergeneeskunde, ziet daarin een groot verschil met het verleden. „Eigenlijk was het ziekenhuis toen heel onpersoonlijk, geïsoleerd als de patiënt toch was op een zaal." De verandering kwam met Evert Gorter, die zich in 1905 als arts-assistent toelegde op de kindergeneeskunde en de leiding kreeg over de kinder zaal. Dat wordt als het officiële begin van de Leidse kinderge neeskunde gekenmerkt. Gorter was ook de eerste hoogleraar kindergeneeskunde en heeft door zijn voortdurende ijver voor zieke kinderen zijn sporen verdiend in de medische we reld. Niet voor niks kreeg hij een plaatsje in de Winkler Prins encyclopedie. In 1925 begon Gorter met een kinderkliniek in het Boerhaave- kwartier naast het toenmalige AZL. Holl: „Het bijzondere van dat gebouw was, ondanks de statigheid, dat er toch gedacht was aan speciale voorzieningen zoals een laboratorium en een zaal met boxen." Waar Gorter opk ijverde voor Afdelingshoofd R. Holl van het Kinder- en Jeugdcentrum in het LUMC: „Kinderen moeten tot de ontdekking komen dat het niet zo erg is dat ze hier zijn." preventieve geneeskunde, toen nog heel erg gericht op hygiëne, hield zijn opvolger G. Veeneklaas zich vooral bezig met de psychosociale kinderge neeskunde. Dat was het begin van een klimaat waarin mensen speciaal aanwezig zijn om het zieke kind te begeleiden. Te denken valt daarbij aan voorbe reiding op een operatie en het gedrag van het kind ten opzich te van zijn ziekte. „Pedagogi sche medewerkers spelen hier een centrale rol." Als Holl terugkijkt op bijna een eeuw kindergeneeskunde in Leiden, noemt hij vooral de verandering die zich voltrokken heeft op medisch gebied. „Vroeger waren er ondanks de goede ideeën over de achter grond van de ziekten, veel te weinig middelen. Als je ziet wat we nu allemaal kunnen! Som mige infectieziekten waar een kind tien jaar geleden aan stierf, zijn nu te genezen." Holl ziet verschillende fases in de ont wikkeling van de geneeskunde. Ging het er eerst om het kind stabiel te houden, later draaide het om de behandeling. „In middels staat de kwaliteit van het leven heel erg centraal en nu gaan we naar de preventie toe. Straks weten we hoe ie mand vanaf de geboorte in el kaar zit, omdat we dan alles van genen zullen afweten. Dan kun nen we een kind met erfelijke aandoeningen gericht in de ga ten houden." De expertise van het Leidse Kinder- en Jeugdcentrum rust vooral op drie pijlers: kinder- cardiologie, beenmergtrans plantaties en neonatologie (be handeling van te vroeg geboren baby's). „Vroeger werd er een gedacht dat je op alle gebieden een toppositie moest hebben. Maar je hoeft niet alles te heb ben. Dat is trouwens ook niet haalbaar, gezien de enorme kosten die je dan zou moeten maken", vertelt Holl. De laatste tien jaar verdelen (kinderzie kenhuizen de taken en bunde len zo hun krachten. Waar het in de kindergenees kunde volgens Holl om draait, is dat je voortdurend moet be denken dat het kind een andere zorg nodig heeft, dat het voor bereid ,oiopt,wqEdeii qp wat ko- FOTO MARK LAMERS men gaat. „Je creëert als het ware een eiland in een zieken huis waar het sfeervol is en dat moet je ook blijven nastreven. Kijken of het beter kan, want kinderen onthouden het heel hun leven." Hij glimlacht als hij het verhaal vertelt van iemand die kwam solliciteren en hem nog haarfijn uit de doeken kon doen hoe hij haar als arts in op leiding behandeld had. „Ze ver telde me dat ik haar op mijn schouders nam en zei dat ze haar moeder moest bellen dat ze een vuilniszak mee zou ne men. Ze mocht naar huis, al leen moest ze dat niet zeggen. Ze schaterde. Zij wist dat nog, ik niet meer natuurlijk. Maar daaraan zie je dat het indruk maakt." LEIDEN PABLO CABENDA Een laffe en domme daad, zo betitelt wethouder Pechtold van cultuur de derde vernieling van het Indiëmonument. Het beeld werd dinsdagnacht met een slijptol van de sokkel ge sneden. In tegenstelling tot bij de eerste vernieling van het monument gaat de wethouder ervan uit dat het hier een doel bewuste aanslag betreft. Hij be nadrukt dat de gemeente altijd open staat voor een discussie met de verantwoordelijken. Voorlopig heerst bij het mo nument eerder de stilte dan de discussie. C. Cebol van de stichting Militair Indië Monu ment Leiden, die de ontdekking deed, heeft na de ontdekking nog langs het water gelopen en gekeken of hij er iets in kon vin den. Want misschien was het beeld net als de eerste keer in het Galgewater gegooid. Maar er was niets te vinden. De tra nen die elk moment zijn ogen kunnen overstromen contraste ren sterk met de zwarte baret. Eendrachtig in verslagenheid is G. Scheffer, een andere Indië- ganger. Hij vindt dat als men sen het beeld hebben vernield uit protest tegen het kolonialis me, ze dan ook maar de discus sie moeten aangaan. Zijn oud collega D. Fasseur wijst er nog op dat de meeste jongens die toen naar Indië gingen gewoon dienstplichtigen waren. En dan weer stilte. Totdat Ce- bol zijn mobieltje pakt en met de politie belt. Hij vraagt naar agent Nix, een contactpersoon van hem. Diens oom was ook een Indiëganger. En inderdaad, Nix staat ook vermeld op de ge denksteen vlak naast de verse begonia's. Als hij wordt door verbonden geeft hij de resulta ten van zijn eigen onderzoek door. „Moet je eens luisteren. Ik heb twee sigarettenpeukjes gevonden bij het monument. Die heb ik in een doos be waard. Hebben jullie daar wat aan? Oké, dan gooi ik die weerweg, dag." ÉlÊm m mi O, ja, ik begin er steeds meer van overtuigd te ra ken: het Leids is sterk beïnvloed door het Vlaams en het Frans. Dat kon ook bijna niet anders, want in de 17de eeuw was meer dan de helft van de Leidenaren uit Vlaanderen of Frankrijk afkom stig. En dat laat zijn sporen achter, natuurlijk. Eén van die sporen is in het knikkerspel te vin den, namelijk het woord oeter of oervoor de be ginstreep. Henk Jan de Jonge schrijft hierover: „Dat was voor ons een heel gewoon woord in de jaren 1950-1955 in de Zeeheldenbuurt. Ik ging daar naar de school waarvan mijn vader hoofd was. Bij een aantal varianten van het knikkerspel behoorde je achter een (meestal denkbeeldige) lijn te staan. Vaak was dat de stoeprand. Die lijn was de oeter. Daarvandaan moest je je knikker werpen. Het kon gebeuren (en in bepaal de gevallen legde je het daarop aan) dat de knikker zo krachtig werd geworpen dat hij werd teruggekaatst door de muur waartegen hij terecht was gekomen. Hij sprong dan weer terug tot over de lijn vanwaar hij was geworpen. In bepaalde ge vallen mocht je de knikker opnieuw gooien. Dat ver grootte natuurlijk de kans dat je de andere knikkers raakte. Hoe vaak je opnieuw mocht werpen, weet ik niet meer. Dat verschilde waar schijnlijk per spelvariant. Wanneer de knikker bij te rugkeer de lijn passeerde vanwaar hij geworpen was, dan riep de knikke- raar, de medespelenden of de toeschouwers: 'oet', wat de afkorting was van oeter. Het laatste werd in de praktijk zeer weinig gebruikt, maar ie dereen wist dat dat de volledige uitdrukking was." Oeter voor de beginstreep bij het knikkeren komt van het Franse woord outre 'aan de andere kant, aan de overkant'. Waarom werd die lijn oeter ge noemd? Ik denk dat we dat ons als volgt voor moeten stellen. Het knikkerputje (in Leiden petje genaamd) ligt op een meter of vier afstand van de oeter. Het petje is dus het doel, het eindpunt. En aan de overkant van het petje ligt de beginstreep. Vandaar. Even een zijpaadje. Als Je blut was, dan was je oe ter aan de ree. Ik begrijp die uitdrukking niet he lemaal. Waarschijnlijk zal ree hier de rede zijn, de ankerplaats waaraan een schip werd vastgelegd als de eigenaar zijn schulden niet kon betalen. Maar waarom oeter aan de ree? Nog een zijpaadje. Je loopt in een polder. Bij sommige weersomstandigheden kun je de pol dergeluiden over een grote afstand goed horen. Het gerammel van de melkbussen. Een tractor die de schuur uitgereden wordt. Het geloei van de koeien. Het is dan 'ree in de polder'. Ree is hier de verkorte vorm van reehorig, wat goed ge hoord kan worden. Het Woordenboek der Ne- derlandsche Taal vermeldt dat het woord voor komt in Utrecht, Meidrecht en.... Leiden. Terug naar het Vlaams in het Leids. W. Taffijn en mevrouw W. Koolen-Abbink gingen vroeger naar de slager om triep. Dat waren de ingewan den van slachtvee: hart, maag, lever en longen, op een bepaalde manier klaargemaakt voor con sumptie. Het woord triep wordt vooral gebruikt in Vlaanderen en in Leiden. In de NRC van 21 maart 1934 staat het volgende te lezen: „In sommige levens- gebruiken zijn zij (de afstam melingen van de Franse vluchtelingen in Leiden) de zuidelijke gewoonten trouw gebleven, bijvoorbeeld in het eten van tripe - wat hier te lande wel een speciaal Leid- sche spijs is." Triep is natuurlijk hetzelfde als het Franse tripe, ingewan den, pens. Bij de slager stond er een grote bak met dit goedje. Dat was de triepbak of triebak. Het vlees was heel goedkoop en dus zeer in trek bij de minder gefortuneerde Leienaar. Als het vers was, was het redelijk te eten. Maar in minder verse staat had het een onsmakelijke geur. Je kon de slager dan kwaad maken door niet om een kilo triep te vragen maar om een kilo ro- t- rot. Ten slotte een echt Leidse uitdrukking. Mevrouw H. Wielinga-van Gent: „Als je je als kind liep te vervelen of aan je moeder vroeg: wat zal ik 'ns gaan doen, dan werd er tegen je gezegd: 'ga jij maar fietsen stelen bij het postkantoor'." Met andere woorden: 'hoepel nu maar op.' Op de Breestraat was het hoofdpostkantoor. En daar stonden op de stoep heel veel fietsen. Zodoende. Ik krijg, gelukkig, heel veel reacties op mijn stuk jes. Brieven en e-mail (epost, zeg ik altijd, daar zit ook nog het woord epos in). Ik kan u helaas niet allemaal terugschrijven, maar al uw brieven en epost gaan in de computer en in een map. Al les wordt vastgelegd en uw woorden en uitdruk kingen en verhalen komen ooit aan bod in mijn artikeltjes. HANS HEESTERMANS Reacties en tips voor deze rubriek kunt u stu ren naar de redactie van deze krant, postbus 54, 2300 AB Leiden, onder vermelding van de rubrieksnaam 'Leids dialect'. E-mailen naar de auteur kan ook: heestermans@inl.nl Leidsch Dagblad ANNO 1900 Zaterdag 8 December ZOETERWOUDE - In de gisteren gehouden vergade ring van den Boerenbond trad als spreker op de heer C.F.J. Brands, inspecteur der Coöperatieve Raffei- senbanken te Utrecht. In een helder, zaakrijk betoog schetste spreker het ontstaan, het doel en de werking van een Boeren- Spaar- en Leenbank volgens het systeem-Raffeisen. Ook behandelde hij de statuten zeiven en gaf bij eenige artikelen de gevraagde ophelderingen. Het bestuur van den Boerenbond heeft goed ge handeld om den heer Brands uit te noodigen als spreker op te treden, want na zijn overtuigend woord traden velen als lid der Spaar- en Leenbank toe, zoodat zijn wensch, waarmede hij zijn rede sloot, nl. 'dat ook in deze gemeente een Spaar- en Leenbank spoedig moge worden opgericht' - dien eigen dag nog in vervulling werd gebracht. Het bestuur van den Boerenbond heeft voorlopig het bestuur van de Spaar- en Leenbank op zich genomen. Een woord van oprechten dank aan den heer Brands voor zijn bemoedigend, opwekkend woord is hier voorzeker op zijn plaats. ANNO 1975 LEIDEN - Jan Bakker (rechts) zorgde voor een stunt door in de strijd om het Leids jeugdkampioenschap schaken John van der Wiel (links) in grote moeilijkheden te brengen. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Maandag 8 december REGIO - Als het gebied rondom Zoeterwoude door de provincie wordt aangewezen als plaats waar in de toekomst vele nieuwe woningen gebouwd moeten worden, dan zijn er volgens de Provinciale Planologi sche Dienst twee mogelijkheden: 'klein-Zoeterwou- de' met circa 13.000 nieuwe woningen (plm. 33.000 inwoners) of 'groot-Zoeterwoude' met onge veer 20.000 nieuwe huizen (plm. 50.000 inwoners) Dat staat in het vandaag gepubliceerde studierap port over mogelijke nieuwe bouwplaatsen voor wo ningen in Zuid-Holland. Volgens dat rapport zal er tot 1980 in het westen van de provincie ruimte ge vonden moeten worden voor de bouw van 65.000 woningen. In de periode van 1980 tot 1990 is nog eens een behoefte aan bouwterrein voor 83.000 wo ningen. In de huidige bouwplannen van de gemeen te kunnen dergelijke aantallen niet worden ge bouwd. Vandaar de opdracht aan de PPD om te zoe ken naar nieuwe bouwmogelijkheden. In eerste instantie werden er in Zuid-Holland- West 33 nieuwe bouwlocaties gesignaleerd. Elke lo- katiezou maximaal 10.000 woningen kunnen om vatten. Vijf van dergelijk locaties werden rondom Zoeterwoude gepland. Bij een nadere beoordeling viel direct één locatie geheel en een andere gedeel telijk af, omdat zich ten noordoosten van Stompwijk een weidevogelgebied bevindt. Volgens het rapport van de PPD kan Alphen tot en met 1979 een hoeveelheid van 3700-4600 nieuwe woningen opleveren. Verder blijkt dat nieuwe bouw locaties in het Open Middengebied uit planologisch oogpunt ongewenst zijn. De bouwplannen van Al phen in Kerk en Zanen (achter de spoorlijn) komen in het rapport verder niet ter sprake. LEIDERDORP - De organisatoren van de Leider- dorpse Kerst Inn krijgen, als de raad met het voor stel van B. en W. akkoord gaat een subsidie van 1.350,-. Wel moeten de organisatoren een finan ciële bijdrage gaan vragen van de kerken c.q. diaco nieën. De commissie voor maatschappelijk Welzijn vindt dat deze instellingen in deze een zekere taak hebben. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de RoosevelLstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15