Bouw imposante tempel 11 miljoen gelovige^ Geloof Samenleving 'Mormonenkerk' te Handboek over spiritualiteit Smartengeld voor Joman Katholieke actiegroep: KRO-poster belediging van Maria VRIJDAG 8 DECEMBER 2000 VANDAAG 8 Vandaag 97 jaar geleden, op 8 december 1903, stierf de Britse wijsgeer en socioloog Herbert Spencer (geboren in 1820). In zijn eerste boek, Social Statics (1850), verdedigde hij een evolutie leer die lijkt op de later door Darwin gepubliceerde evolutie theorie. Spencer trachtte het begrip evolutie op meerdere wetenschapsgebieden toe te passen. Hoewel de meeste van zijn filosofische ideeën door de tijd zijn achterhaald, lijkt zijn invloed in de sociale wetenschappen blijvend. Zo voer de hij de begrippen 'structuur' en 'functie' in, die ruime toe passing hebben gevonden in de moderne sociologie. Acht december is op de rooms-katholieke heiligenagenda "Maria's Onbevlekte Ontvangenis', oftewel de dag dat wordt herdacht dat Maria werd verwekt bij haar moeder Anna en vader Joachim. Onbevlekt betekent in dit geval 'vrij van erf zonde'. Dat is een christelijke term die terugslaat op de 'on gehoorzaamheid' van Adam en Eva in het bijbelboek Gene sis. Maria moest vrij zijn van (erflzonde om moeder te kun nen zijn van Jezus. 'Zingend geloven' in Vredeskerk katwuk Het Katwijkse mannenkoor De Noordzeegangers ver leent zondagmiddag 17.00 uur muzikale medewerking aan een meditatie-zangdienst in de Vredeskerk in Katwijk aan Zee. In het gebouw aan de Voorstraat 35 zingt het koor bekende klas siekers als Zum Sanctus (Schubert) en Ave Verum Corpus (Mo zart). Verder begeleidt organist Rob van Efferink een aantal op wekkingsliederen. psalmen en gezangen. Voorganger is ds. G.F. Henneman. De dienst is een initiatief van de lokale commissie Zingend Geloven. Gronings parochiebestuur in beroep Groningen Het vorige week door bisschop Eijk ontbonden be stuur van de St. Martinusparochie in Groningen gaat in beroep tegen dit besluit bij de geschillencommissie van het aartsbis dom Utrecht. Voormalig vice-voorzitter A. van Loenen laat we ten dat hij en de andere vijf bestuurders de afgelopen dagen veel steunbetuigingen binnen hebben gekregen. Onder meer van vier parochiebesturen uit Groningen, Haren, Hoogkerk en Eelde/Paterswolde. De meeste reacties zijn positief, al zijn er ook briefschrijbvers die de bisschop steunen. De door bisschop Eijk voorgedragen behoudende pastor Wagenaar, waar de kwestie om is begonnen, wordt overmorgen geïnstalleerd. Kerk in Weert wil grootste kerststal weert De Sint Martinuskerk van Weert is hard op weg om op nieuw 's lands grootste levende kerststal in huis te hebben. Be halve de traditionele schapen, kippen en ezels bevolken dit jaar ook olifanten, buffels en beren het tafereel. De grootste kerst stalbewoner is een opgezette giraffe van vijf meter hoog. Van middag arriveren de opgezette tropische dieren. De levende ha ve verschijnt op kerstavond. De Weerter stadskerk heeft een naam hoog te houden als het gaat om grote kerststallen. Vorig jaar werd een record van 130.000 bezoekers gehaald. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen De Kerk van Jezus Christus van Smith werd vervolgens djfl BEROEPINGSWERK NEDERLANDS HERVORMDE GEREFORMEERDE GEMEENTEN KERK Beroepen te Krabbendijke JJ. Aangenomen, naar Grand Rapids Tams te Middelburg; te Melisker- I Prov.Ref.Church(RCA), K. Veld- ke-. G.J. van Aalst te Ridderkerk; man te Harskamp. te Vlissingem C.J. Meeuse te Nunspeet. Bedankt, voor Giessendam-Ne- der-Hardinxveld L. Wllschleger te Middelburg. Eerste exemplaar voor bisschop Van Luyn Zoetermeer is gekozen tot de plaats in Nederland waar binnen twee jaar een imposante tempel zal ver rijzen van de 'Kerk van Je zus Christus van de Heili gen der Laatste Dagen', zo als de officiële naam luidt. Op de grens met de oude dorpskern, omringt door veel gras komt het gebouw te staan. zoetermeer onno van 't klooster Op 16 december 2000 wordt de eerste paal ceremonieel de grond in geslagen. „Het wordt een wit gebouw", zegt woord voerder Hans Noot, „van hoge kwaliteit, met materialen als marmer. Italiaans graniet en glas-in-lood." Na de inwijding in 2002 mogen alleen 'waardi ge' kerkleden nog het gebouw betreden. Noot is kerkelijk ringpresi- dent van 'Ring Rotterdam' en 'Regionaal Coördinator Gods dienstonderwijs Nederland en België'. Hij legt uit dat de regio in de lente van het jaar 2002 bij de opening een groot spektakel te wachten staat. „Wij verwach ten minimaal 50.000 bezoe kers." De tempel houdt twee weken open huis voor het publiek. Noot: „Na die twee weken moet er grondig worden schoonge maakt. Vervolgens krijgen we voor leden een ceremonie waarin de tempel aan God wordt gewijd." Het is belangrijk dat er open dagen zijn, zegt Noot, omdat nog veel misverstanden be staan. Bij de voorstellen voor de bouw in Zoetermeer waren aanvankelijk ook bezwaren. Veel mensen denken met een sekte van doen te hebben. „Ze weten niet dat wij in de eerste plaats christenen zijn", zegt Noot. „Daarbij komt het hardnekkige geloof dat wij aan 'veelwijverij' doen. Dat is echter lang geleden afgeschaft (1890)." 'Mormonen', zoals de gelovi gen van dit kerkgenootschap in de volksmond worden ge noemd, zijn relatief strikt in de leer. Hun zendingsdrang is sterk. Naast fulltime zendelin gen, die voor eigen rekening anderhalf tot twee jaar actief zijn, kent de kerk ook parttime zendelingen. Hans Noot missioneerde in Ierland. Hij vertelt dat het wan trouwen tegenover 'mormo nen' daar zo groot was dat mensen vaak wilden 'voelen De Kerk v de Heiligen der Laatste Dagen, ook wel abusievelijk 'Kerk van de Mormonen' genoemd komt uit de Verenigde Staten. Het hoofdkwartier zit in Salt Lake City. Wereldwijd kent de kerk zo'n 11 miljoen aanhangers. Ook in de regio's Leiden en Haarlem bevinden zich geloofs gemeenschappen. Het kerkgenootschap werd in 1830 gesticht door Joseph Smith (1805-1844). Hij beweert dat er een boodschapper uit de hemel aan hem is verschenen met een aantal gouden platen. Daarop staat een kroniek van een oude Amerikaanse bescha ving tussen 2200 v. Chr. tot 420 na Chr. Beschreven wordt de geschie denis van een groep Israëlieten uit Jeruzalem die scheep ging naar midden Amerika. Opval lend zijn de profetieën over de geboorte en kruisiging van Je zus Christus en het verslag van het bezoek van de opgestane Christus aan de bewoners van het oude Amerika. 'een goddelijke gave' ins gesteld de teksten te vert het Engels. Deze vertalin kend als het Boek van M de waardoor de kerkleden t hun zin vaak 'mormonef^1 den genoemd. Belangrijk punt in hunb nis is de gedachte dat de delijke openbaring nietc houdt bij de bijbel. Ledei de kerk geloven ook datl banden ook na de doodl nen voortduren, als oudt hun kinderen in de temp ciale beloften sluiten. Om dit werk te kunnen o moet eerst uitgezocht \vt wie voorouders zijn; g van deze kerk zijn daaroi rige verzamelaars van ge jV\ gische of stamboomgegelvr Kenmerkend voor de kei ('o alcohol, tabak, drugs, ko ie thee taboe zijn. Tenslotti ie; ven de leden dat Christu ar op aarde terug zal keren 0.( ven momenteel 'in de lai pk der dagen'. >E! Een zogenoemde artist impression van het bouwwerk, dat binnenkort verrijst op de grens van de Zoeter- meerse dorpskern. Architect A. van Eerden heeft zich laten leiden door bijbelse principes. ILLUSTRATIE ALBERT VAN EERDEN ROTTERDAM GPD aan zijn hoofd om te kijken of er geen duivelse horentjes op zaten'. De kerk heeft in de jaren zes tig en zeventig veel kritiek ge had vanwege haar opvattingen over negers. Die zouden vol gens de leer van de kerk af stammen van de bijbelse Kaïn, de broer van Abel. Kaïn zou de duivel meer hebben liefgehad dan God, vandaar dat negers waren uitgesloten van alle ker kelijke functies. In 1978 schafte de leiding deze regel af. Het kerkgenootschap legt nu vooral de nadruk: op de eigen normen en waarden en het ge zin als hoeksteen van de sa menleving. Noot vertelt dat als er bijvoorbeeld tijdens de bouw in Zoetermeer een bouwvakker wordt betrapt op vloeken, alco hol- of drugsgebruik, 'dan zal die worden verzocht zich van het terrein te verwijderen'. Als de tempel klaar is en ge wijd, mogen alleen leden met een speciaal pasje waarop een handtekening van de bisschop staat naar binnen. „Zo'n pasje krijgen alleen waardige leden van de kerk, dat wil zeggen die genen die de principes ook werkelijk naleven. Het gebouw is tenslotte voor de Heer ge maakt", zegt Noot. „Familie is bij ons uitermate belangrijk. De tempel is ook in gericht op het sluiten van hu welijken. Twee mensen verbin den zich bij ons niet alleen aan elkaar voor dit aardse leven, maar tot in alle eeuwigheid. Het huwelijk in de tempel is dus heilig voor ons, een hemels hu welijk. De huiselijke eenvoud en schoonheid van het interieur in de tempel doen ons herinne ren aan de familieband die wij hebben met onze Hemelse Va der." Uiteraard zit er zo overal een gedachte achter de wijze waar op de tempel is gebouwd en in gericht, gaat Noot verder. De wijze waarop de tempel is ge bouwd en ingericht komt over een met de tempel van Salomo uit het oude testament. De witte buitenkant symboli seert reinheid. Bij binnenkomst is er een 'voorhof, ofte wel een balie, die geheel in marmer is uitgevoerd. Vandaar kom je in het heiligdom, de paradijszaal, voor diensten. Daarin zit onder meer een met twaalf ossenkop pen (symbool voor de twaalf stammen van vIsraël) georna menteerd doopvont. 'Mormonen' dompelen hun gelovigen bij de doop helemaal onder, dus het betreft hier een diep bad waarin je rechtop kunt staan. Tot slot is er 'het heilige der heiligen', de hemelse zaal, of verzegelkamer. Daarin wor den huwelijken verzegeld. De wereld kent naast zo'n 25.000 reguliere kerkgebouwen, honderd tempels die allemaal volgens dit principe zijn ge bouwd. Ondergronds wordt in Zoetermeer een kleine parkeer garage gebouwd voor veertig auto's. Normaal is een mormo- nentempel elke dag in gebruik, maar in Zoetermeer zal het maar enkele dagen per week betreffen omdat de Nederland se kerk relatief weinig leden telt (zo'n 7.500). Tot nu toe moesten Neder landers voor hun trouwceremo nies en andere erediensten naar Frankfurt óf Londen uit wijken. De grootste tempel in Amerika (Kirtland) beslaat een oppervlakte van ongeveer 2.000 vierkante meter. De Zoeter- meerse tempel, die omwille van de internationale uitstraling 'Den Haag Tempel' wordt ge noemd, telt 1.000 vierkante me ter. Er zijn twee trouwzalen, een grote en een kleine. Uit eerbied voor God mag daar alleen in worden gefluisterd. Aardig de tail is dat binnen de internatio nale, Engelssprekende kerk Zoetermeer vertaald wordt in Sweet Lake, een 'variant' van de Amerikaanse stad en bestuur lijk centrum van de kerk, Salt Lake City. De stichting Universele Kerk van Gods Rijk in Rotterdam moet Jomanda 3.000 gulden smartengeld betalen. Dat heeft de Rotterdamse rechtbank be paald in een civiele procedure die het bekende medium tegen het Braziliaanse kerkgenoot- 'Genezend medium' Jomanda. ARCHIEFFOTO ANP KOEN SUYK schap aanspande. De Universele Kerk Vc[to Rijk wijdde eind vorig het eigen Nieuwsblad e kei aan Jomanda. Daari r dat het medium van zou zijn gejaagd door ei n dende groep invaliden, zienden en oude mensi ui haar healings niet meiB1 gewenste uitwerking hebben gehad. Het kerkgenootschap verhaal vergezeld gaan v n goede raad' voor de „Waarom zou u uw tijd en uw hoop vestigen mens dat u niet altijd pen en zeker géén wc kan verrichten", aldus roep. Het verhaal over Jom Curasao was overgenoi o het roddelblad Story bleek niet te kloppen, brief van de advocaat manda over het 'grieve^ti rakter van de publicat ei de verspreiding va j) Nieuwsblad direct stopj ip werden de nog niet uitg n exemplaren vernietigd. Op dat moment 15.000 bladen onder defJ< melijk Kaapverdiaanse ban verspreid. Daarom de eerstvolgende editie m Nieuwsblad een rectific >c plaatst, evenals Story d< 4 Jomanda vond dat ech h voldoende en stapte rechter. numegen anp De beschrijving van spirituali teit in het dagelijks leven staat voorop in het 954 bladzijden tellende handboek 'Spirituali teit. Vormen, grondslagen, me thoden' van de Nijmeegse hoogleraar dr. C.J. Waaijman. Het boek is vandaag aangebo den aan bisschop Van Luyn van Rotterdam. Er is volgens de auteur de laatste tijd een opleving van spiritualiteit waar te nemen. Spirituele centra rijzen als pad destoelen uit de grond, er ver schijnen veel boeken over spiri tualiteit en mystiek en boven dien zijn veel mensen 'buiten de religieuze kaders' geboeid geraakt door spirituele onder werpen. Waaijman, wetenschappelijk directeur van het Titus Brands- ma Instituut in Nijmegen, noemt als spirituele 'tegenbe wegingen' de milieu-, bevrij- dings-, vredes- en feministische spiritualiteit. Volgens hem wordt de vernieuwing in de Rooms-Katholieke Kerk na het Tweede Vaticaans Concilie in hoge mate gedragen door een groeiende belangstelling voor spiritualiteit. DEN HAAG ANP De KRO-campagne met een afbeelding van een halfblote 'Maria' beledigt de Moeder Gods. Dat is de mening van de actiegroep 'Katholieken trouw aan de traditie van de Kerk en Paus Johannes Paulus II'. In een paginagrote advertentie in het Katholiek Nieuwsblad van deze week zeggen de 'echte' rooms-katho- lieken dat zij 'Het Gevoel' van de KRO- campagne niet delen. „Wij zijn in ons katholieke gevoel gekwetst en roepen de leden van deze omroep op het lid maatschap te heroverwegen." De actiegroep vraagt de lezers van het nieuwsblad de advertentie, met een traditionele afbeelding van Maria en haar kind, op een zichtbare plaats op te hangen, zodat 'we een zichtbaar signaal afgeven en opkomen voor Ma ria en ons dierbaar katholieke geloof. Door campagnes als die van de KRO ontstaat er een heel verkeerd beeld van wat rooms-katholiek is, zegt woordvoerder C. van der Aa van de Ja cobus de Meerdereparochie in Den Haag. In de RK Kerk staat juist heilig heid centraal, terwijl de KRO het in de campagne op een akkoordje met de wereld gooit. „De KRO weet niet meer wat katholiek is", constateert Van der Aa. Hoofdredacteur E. Arons van het Katholiek Nieuwsblad erkent in een naschrift bij een boze lezersbrief dat zijn weekblad de gewraakte KRO-ad- vertentie beter had kunnen weigeren, mede gezien de vele reacties van le zers. Het KN weigert alleen een adver tentie als die in strijd is met de katho lieke leer en moraal. Volgens onze ker kelijke leiders is de KRO-campagne dat kennelijk niet, aldus Arons. Via internet meldden zich ruim dui zend personen die de Mariaposter wil den hebben. Die konden ze alleen krij gen als ze tegelijkertijd lid werden. De KRO spreekt dus van ruim duizend nieuwe leden. Circa driehonderd le den zegde het lidmaatschap op. Na een brief van KRO-directeur trok een klein aantal de opzegTj aldus een KRO-woordvoerster. Veel reacties zijn positief, KRO. Kardinaal Simonis noei campagne gewaagd, maar een de roos. Ex-priester Huub Oo: wil de poster met de twee Heil' op het omslag van het volgend mer van het maandblad voor religie en politiek Roodkoper. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Wolkenvelden en vooral in het zuiden perioden met regen en in het noorden af en toe sneeuw. Maxima in het noor den dalend naar -8 graden, in het zui den naar +6. Veel bewolking en vooral in het zuiden perioden met regen, in het midden en noorden ook sneeuw. Maxima in het noorden dalend naar -12 graden, in het zuiden naar+5. Denemarken: Veel wolken en nu en dan regen, voor al zaterdag ook enkele zonnige mo menten. Middagtemperatuur dalend naar ongeveer 7 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Vrijdag zeer wisselvallig met veel bui en en soms veel wind. Zaterdag nog slechts een enkele bui en geregeld zon. Maxima rond 11 graden, vrijdag in Engeland en Wales 14. België en Luxemburg: Vrijdag buien en langs de kust kans op storm. Zaterdag alleen langs de kust nog enkele buien, richting Luxemburg zonnige perioden. Maxima vrijdag 13 graden, zaterdag 11. Noord- en Midden-Frankrijk: Vrijdagochtend langs de kust kans op zuidwesterstorm. Verder overal perio den met regen. Vrijdag later op de dag en zaterdag afwisselend zon en een enkele bui Maxima vrijdag rond 13 graden, zaterdag 10. Zuid-Frankrijk: Vrijdag veel wind en van tijd tot tijd re gen. Zaterdag een paar buien, maar ook ruimte voor de zon. Maxima vrij dag tussen 14 en 18 graden, zaterdag enkele graden lager. Spanje: Vrijdag wisselvallig weer, maar mèt name in de middag ook zonnige mo menten. Zaterdag perioden met zon en op een enkele plek een bui. Maxi ma in het binnenland 10 graden, langs de kusten 14 tot 18. Portugal: Vrijdag enkele buien, maar ook wat zon. Zaterdag eerst overwegend droog, daarna opnieuw wolken en regen, maxima 14 in het noorden en 18 gra den in het zuiden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Wisselend bewolkt en enkele buien. Maxima ongeveer 18 graden. Madeira: Vrijdag nog kans op een bui en wol kenvelden. Zaterdag meer zon en overwegend droog. Middagtempera tuur ongeveer 20 graden. Canarische Eilanden: Vrijdag nog buien en weinig zon. Za terdag droger en vooral 's middags meer zon. Maxima rond 22 graden. Duitsland: Wisselvallig, met soms wat zon. maar ook perioden met wolken en regen. Zaterdag in het zuiden en oosten dro ger en meer zon. Maxima rond 10 gra den, in het noorden iets lager. Oostenrijk: In het oosten grote kans op mist Ver der wolkenvelden en aan de zuidkant kans op regen. Maxima tussen 4 en 10 graden. Zwitserland: Overwegend veel bewolking en regen, later sneeuwgrens dalend naar 1500 meter. In het noorden meest droog en af en toe zon. Maxima in de dalen on geveer 9 graden. Italië: Ten noorden van Rome bewolkt en van tijd tot tijd regen. Richting het zuiden geregeld zon en slechts een enkele bui. Maxima rond 20 graden, ten noorden van Rome een graad of 10. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en kans op een bui. Maxima rond 18 graden. Griekenland en Kreta: Droog en geregeld zon. Maxima 11 graden in het noorden tot 17 graden op Kreta. Turkije en Cyprus: Perioden met zon en vooral langs de zuidkusten en op Cyprus kans op een bui. Maxima in het zuiden ongeveer 20 graden, bij de Dardanellen circa 13 graden. ZATERDAG 9 DECEMBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.37 Zon onder 16.27 Maan op 15.37 Maan onder05.42 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 01.45 14.08 1.18 13.41 Laag 10.16 22.04 9 57 21.45 Agro-management In het volgende decennium 11 t/m 16 december www.landbouwrai.com Openingstijden: 11 dec. 10-18 uur Toegang f 50,-/op utnodgng grabs loa pers. loonwerkers en dealers! 12 t/m 15 dec. 9-17 uur 16 dec. 9-16 uur Toegang f 30,-/op uitnodiging grabs Voor de toekomstgerichte argrarische ondernemer INGÜlGROEP LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) om, bewolkt onweer V warmtefront regen sneeuw V koufront opklaringen hagel L, lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur _mnn— !uchtdruk in, IOUO hect0 pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres; Postbus 54,2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging; Ma t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10 00-12 00 uur 071-5128 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) LF. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chet redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten; 023-5317 33 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIE 1 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tol 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging ven >c het automatisch afschrijven v; abonnements- geld, ontvangen 1,-1 betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (bitf worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETT Voor mensen die moeilijk lezen, sis hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een same* van het regionale nieuws uit het Le Dagblad op geluidscassette beschik informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, INTERNET: rv.leidschdagblad.nl redactie.ld@damiate.hdc.nl Z I K N H U I Z i oo 32 24 0.0 31 20 0.0 26 18 0.0 26 11 22.2 18 14 0.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging-Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14