eiden Regio Huisvesting kost gemeente nóg meer De spaareend gaat huis aan huis in de Stevenshof Professorenwijk en Stevenshof 'Kernen met Pit' Vrijwilligers zijn ?t cement van samenleving' Leidse erepenning voor Japanse ambassadeur Gisteren FILEDIER E3 morgen \B FIETSPLEZIER Morgen vindt u de baan die bij u past in www.leidschdagbladinl kü 8 DECEMBER 2000 e vlak voor 5 december ge- ig thuis in de Stevenshof, dt er ineens aangebeld. Ha, k je. het heerlijk avondje is omen. Dat vermoeden dt dan nog eens bevestigd dat er een keurige mijnheer de deur staat met een je. Alstublieft, zegt de vrien- jke man die het cadeautje rhandigt en daarna snel in lonkere avond verdwijnt, pakje blijkt een eend te be en die kan worden gebruikt spaarpot. Bij de eend zit briefje gericht aan de be- ners met naam en toenaam, dan komt al gauw de aap uit oouw. Het schrijven bij de areend blijkt van het bedrijf im Finace bv te zijn uit orn dat u een 'gunstigere hypotheekvorm' wil aansme ren. In deze spaarpot kan uw droomwens zich bevinden, zo begint het schrijven. Deze spaarpot is nu nog leeg maar ongetwijfeld wilt u hem snel ge vuld zien. Uw droomwens kan zijn een mooie auto, boot, keu ken, serre, of een fraaie tuin. Gelukkig is uw droomwens dichterbij dan u denkt, want in negen van de tien gezinnen kan men na ons bezoek via een gun stigere hypotheekvorm een wens in vervulling laten gaan. Daarom willen wij graag geza menlijk bekijken of uw droom wens gerealiseerd kan worden. Uw spaarpot wordt dan direct gevuld en uw droom een le vensechte werkelijkheid. Onze adviseur uit uw regio is zo vrij om binnenkort contact met u op te nemen. Was getekend, Ni co den Heijer, manager ver koop Kenm Finance bv. Laat u nou uitgerekend dood ziek worden van deze verkoop methode. Laat u nou uitgere kend niet geïnteresseerd zijn in een 'gunstigere hypotheek vorm' en dus nog minder in een bezoekje van die adviseur. En bovendien wilt u ook wel weten hoe dat bedrijf aan uw naam en adres komt. Meneer Den Heijer blijkt niet aanwezig maar een montere medewerkster van Kenm Fi nance wil best een paar vragen beantwoorden. „We kopen adresbestanden van de PTT. Zoals u misschien wel weet, bestaat daarin een levendige handel." Verder geeft zij aan dat het bedrijf niet alleen in de Stevenshof maar in heel Ne derland actief is. „Want die wijk in Leiden is niet speciaal uitgekozen. O, is dat een nieuwbouwwijk? Wij benade ren ook eigenaars van oudere huizen, hoor." Of de verkoopmethode een tik keltje agressief of misschien wel ludiek is, laat de dame in het midden. „Dat ligt voor ie dereen anders. Wij krijgen hier telefoontjes van mensen die zeggen 'bedankt voor de spaar pot, het is een leuk aardigheid je, maar hou uw hypotheek maar'. Aan de andere kant le vert de actie ons bedrijf na tuurlijk ook de nodige klanten op. Maar als mensen niet geïn teresseerd zijn in een gesprek met een van onze adviseurs kunnen ze ons dat telefonisch laten weten. Ze worden dan uit het bestand geschrapt. Ons te- lefonnummer staat onderaan de brief." Ferdi Nederland is uitgekeken op Ferdi. De Leidse bewoner van het Big Brother-huis in Almere is gisteravond door de kijkers naar huis gestuurd. Ferdi was een week tevoren samen met Robin en Koos genomineerd. De afgelopen dagen kozen de kijkers massaal voor Ferdi. Met bijna 70 procent van de stem men werd hij de grote verlie zer. Big Ferdi werd gisteravond in de studio naast het huis her enigd met familie en vrienden. Dat deed de Leidenaar goed; eerder leek al eens dat hij van wege een thuisdip (BB-taal voor heimwee) zou opstappen. Ferdi was nooit de populairste BB-bewoner. In de 86 dagen dat hij het volhield, is hij enke le keren genomineerd geweest. Ferdi sloot in het huis een inni ge vriendschap met Hieke. Zij stond Ferdi ook bij in de dag boekkamer, toen hij van pre sentator Beau van Erven Do rens had gehoord dat hij het huis uit moest. ERIC-JAN BERENDSEN ROBBERT MINKHORST In de Stevenshof kwam Sinterklaas niet langs met cadeautjes. Hypo theekadviseur Kenm Finace bv vulde moeiteloos het ontstane gat en deelde spaarpotjes in de vorm van een eend uit. foto hielco kui pers De vervan ging van de stalen ramen is een van de grote, nieuwe tegenvallers bij de verbou wing van het stadhuis. De vervanging, die eerder al vergeten was, zou volgens een offerte uit 1992 1,2 mil joen hebben gekost. Dat is nu opgelopen tot 2,3 mil joen. De ra men zijn ver sleten en er hebben zich al barsten voorgedaan. De kans op ongelukken wordt groot geacht. foto henk bouwman LEIDEN/ALPHEN/NIEUWKOOP ROBBERT MINKHORST De Stevenshof, de Professoren en Burgemeesterswijk en de Rijndijkbuurt in Leiden zijn uit geroepen tot Kernen met Pit. De bijbehorende prijzen van 1.000 gulden krijgen de bewo nerscommissie Poldermolen en speeltuinvereniging De Speel- schans vanmiddag in het pro vinciehuis in Den Haag uitge reikt. Ook in Alphen aan den Rijn en Nieuwkoop zijn projec ten beloond. Het predikaat Kern met Pit is een initiatief van de Koninklijke Nederlandse Heidemaatschap pij en bedoeld voor projecten die de leefbaarheid vergroten. Bewonersgroepen die eigen handig hun leefomgeving ver beteren, maken kans op de on derscheiding. In Leiden staken bewoners van de Professoren- en Burge meesterswijk en de Rijndijk- buurt in 1994 de koppen bij el kaar. De drie wijken hadden geen enkele speelvoorziening voor kinderen, terwijl de laatste jaren steeds meer jonge gezin nen zich daar vestigden. Kinde ren mochten zelf bedenken wat voor speeltuin ze wilden. De oproep leverde 600 reacties op. De bewoners verwierven fondsen, koppelden een prijs vraag aan het bedenken van een naam voor de speeltuin en voerden overleg met de ge meente en met gehandicapten organisaties. Er moesten ook speeltoestellen komen die ge schikt waren voor invaliden. „Het resultaat is een mooie en veilige speeltuin", schrijft de jury. „De kinderen uit de wijken kunnen er op elk moment van de dag spelen." Bewoners van de nieuw bouwwijk de Stevenshof von den hun woonomgeving kaal. Extra groen planten kon nau welijks, waarna de bewoners commissie Poldermolen be dacht om kinderen stoeptegels te laten beschilderen. Ook drie energiehuisjes zijn onder han den genomen. De bewoners zorgden voor kwasten en verf. De honderd tegels zijn inmid dels gelegd. De gemeente ver strekte bloempotten met kleine boompjes en plantte hortensi a's die tegen betonnen pilaren opklimmen. De jury vindt dat de bewonerscommissie 'al met al heel veel heeft bereikt'. In Alphen knapten bewoners van flats aan de Diamantstraat en het Topaasplantsoen hun verpauperende buurt op. Ze zetten in overleg en samenwer king met de woningcorporatie het project Buurtbeheer Edel steen op. Bewoners lopen rond als toezichthouder en wijzen anderen erop dat bijvoorbeeld vuilniszakken in de wijkcontai- ner horen, en fietsen niet op de galerij. Graffiti en zwerfvuil ver dwijnen. Liften en entrees wor den schoongehouden. „Een wijk waar niemand wilde wo nen, is veranderd in een leefba re buurt", vindt de jury. In Nieuwkoop heeft de IVN het heempark uitgebreid. Naast de huidige tuin lag een 'wat saai plantsoen', meende de IVN. Vrijwilligers namen het gebied flink onder handen. Er kwamen een vijver en meer waterpartij en. Een pomp die op zonne- energie werkt, houdt kunstma tig de grondwaterstand hoog in het veengebied. Elders zijn greppels gegraven, zodat daar de drassige grond droger werd. Dat houdt de bomen daar in le- De jury omschrijft het gebied als 'een mooi heempark dat zeer de moeite waard is'. Moerdijk hoogleraar lexicografie Hoofdredacteur A. Moerdijk van het Woordenboek der Ne- derlandsche Taal (WNT)" is be noemd tot bijzonder hoogleraar Nederlandse lexicografie aan de Universiteit van Amsterdam. Moerdijk, die Nederlands stu deerde in Nijmegen, werkt sinds 1975 bij het Instituut voor Nederlandse Lexicologie (INL) dat is ondergebracht bij de Leidse universiteit. Na het ge reedkomen van het WNT, het grootste woordenboek ter we reld, werd hij begin vorig jaar hoofdredacteur van het Alge meen Nederlands Woorden boek. een wetenschappelijke beschrijving van eigentijds Ne derlands. Ook dat woorden boek wordt door het INL sa mengesteld. Het INL heeft ook de Amsterdamse leerstoel inge steld. mken chauffeur ramt borden Een 65-jarige automobilist uit Leiden heeft gisteravond Doctor Lelylaan twee aanrijdingen gehad omdat hij onder >d van alcohol achter het stuur zat. Rond half elf ramde hij iogte van de Amphorawg een verkeersbord op de midden- Ier van de weg. Even verderop bij de Vierlinghlaan raakte mieuw een bord. Een getuige voorkwam dat de man ver ted door de sleutels uit het contact te halen. De chauffeur 1,40 promille alcohol in zijn bloed te hebben, terwijl 0,5 is staan. Hij is aangehouden en moet voor de schade op- Onrust in politiek over nieuwe overschrijding van twee miljoen er en wijn proeven L» Brandende houtkorven, dennengroen, sfeervol kaars en glühwein. Ingrediënten die de Langebrug in de 'Spirit of er' brengen. Een aantal winkeliers houdt op zaterdag 9 de- >er een Sfeer en Wijnproeverij. Tussen 12.00 en 19.00 uur en bezoekers terecht bij de versierde winkels. De wijnlief- ers zijn welkom in een speciaal voor deze gelegenheid in- ht wijnproeflokaal. Nog altijd lukt het de gemeente Leiden niet om de kos ten van de herhuisvesting van het ambtelijk apparaat in toom te houden. De onrust hierover bij de raadsleden groeit sterk, zo werd gisteravond duidelijk in de raads commissie financiën, waar WD-wethouder Van der Sande kostenoverschrijdingen van ruim twee miljoen gulden meldde. Zowel de oppositie als de frac ties die in het college zijn verte genwoordigd vragen zich licht wanhopig af 'hoeveel lijken er nog in de kast staan'. D66'er Stoffels noemde de situatie zelfs 'kloten van de bok'. De Leidse 'stadhuisaffaire' ligt poli tiek uiterst gevoelig. Het is nog maar een half jaar geleden dat de ambtelijke herhuisvesting twee wethouders de kop kostte, Vos van de WD en Van Rij van de PvdA. Hen werd vooral ver weten dat ze de gemeenteraad onvoldoende en niet tijdig over vele fikse financiële tegenvallers hadden ingelicht. Dat verwijt kan wethouder Van der Sande in elk geval niet worden gemaakt, vinden de raadsleden én Van der Sande zelf. „U heeft mij op pad ge stuurd om dit soort dingen uit te vissen en als ik wat tegenkom meld ik u dat onverwijld. Aan die opdracht houd ik me. Ik deel uw zorg over de kosten ontwikkeling. Ik kan hier verder niets mooiers van maken. Ik kan niet anders dan u voorstel len extra geld uit te trekken voor het project ambtelijke her huisvesting", aldus een aange slagen Van der Sande. De tegenvallers betreffen de vervanging van de stalen ramen in het stadhuis en de huisves ting van de ambtelijke dienst cultuur en educatie. De nieuwe ramen kostten volgens een 'ver geten' en nu niet meer geldige offerte uit 1992 zo'n 1,2 miljoen gulden. Acht jaar later is dat be drag verdubbeld. En voor de ambtenaren van cultuur en educatie, die een nieuwe werk plek in een pand aan het Schut tersveld krijgen, blijkt zo'n 400 vierkante meter aan vloerop pervlakte te weinig te zijn ge huurd. Voor een huursom van een miljoen gulden méér moet voor deze medewerkers nog een halve verdieping worden ingeruimd. CDA'er Van Dijk klaagde steen en been over de onop houdelijke reeks van 'deelbe- sluiten' die hij en anderen wor den gedwongen te nemen. „Ik ben het overzicht kwijt." En Vergeer van de SP en Van As van de ChristenUnie/SGP zijn bang dat er 'kasten zijn met lij ken erin die nog moeten wor den opengetrokken' en 'dat er zelfs lijken zijn die kleine lijkjes kunnen baren'. Kritiek was er ook op de vele tonnen kostende aanpassingen van gebouwen waar ambtena ren slechts tijdelijk worden on dergebracht en over het feit dat budgetten bij nader inzien toch niet kunnen worden aange wend omdat ze reeds voor an dere doelen zijn gebruikt. terhoogprijs voor VSK LEIDEN ONNO HAVERMANS had het ook dit keer weer ider moeilijk gehad met anwijzen van de winnaar, jorzitter Wilbert Hettinga. ijstje met liefst tien geno- erden sprak dan ook boek- flinke rij genomineerden Diep geroerd was de Japanse ambassadeur T. Ikeda, toen burgemeester Postma hem gis teravond de erepenning in zil ver van de stad Leiden over handigde. Het is een cliché dat Japanners hun gevoelens niet tonen en inderdaad viel de emotie niet van zijn gezicht af te lezen. Maar om zijn woorden kon niemand heen. Leiden be zet voor altijd een warm plekje in Ikeda's hart. Met een diner voor genodig den in de Lakenhal sloot Leiden gisteren het Japanjaar af. Het college van B en W besloot Ike da te onderscheiden voor zijn grote verdiensten voor de vie ring van dit jaar. Vooral bij de totstandkoming van het Sie- boldhuis speelde de ambassa deur een belangrijke rol. Ikeda is de zestigste die een Leidse erepenning ontvangt. Dit jaar reikte Postma al drie medailles uit. De opening van het Siebold- huis, de prachtige tentoonstel lingen in twee vooraanstaande Leidse musea, de haiku op een gevel in de Nonnensteeg, de studie Japans aan de Leidse universiteit, het zijn stuk voor stuk hoogtepunten in de bloei ende relatie tussen Leiden en Japan. De ambassadeur somde ze gisteren op om zijn verbon- it het als je totaal niet ver dat je de hoofdprijs wint; a je met je mond vol tan- Martin Kessels dus ook, wethouder Hans Buijing ivond in de Burgerzaal !t stadhuis meldde dat de ligers van de Vereniging Seksuele Kindermishan- de Co Verhoogprijs van in de wacht hadden ge- Dat is de Leidse prijs e vrijwilliger van het jaar. moet nu reageren en dat 1 erg moeilijk. De erken- van de organisatie is op il heel bijzonder. En dat nomineerd waren was al ïoofdprijs voor ons. Nu le echte hoofdprijs. Het open we te besteden aan mediatraining. Volgend 3al ik u dan de oren van het Jlullen." daar stapte hij weer de n, met de oorkonde, een en beeldje en een geldbe- ran in totaal 1250 gulden gulden voor de eerste n 250 gulden voor de no- ie). Van tevoren had de et werk van de organisatie irig geprezen ten over- van de bomvolle zaal, een lisatie 'waarvan de vrijwil- gedreven door nare erva- n uit de eigen jeugd, men- - egeleiden die in hun jeugd eel zijn misbruikt'. Een lijke taak, de vrijwilligers n zich bij hun begeleiding kwetsbaar op, stelde de Burgemeester Postma en ambassadeur Ikeda bekijken de Leidse eremedaille in zilver, foto taco van der eb denheid met deze stad te on derstrepen. Maar de diepste indruk maakte - hoe kon het anders - de mooie ontvangst die de Ja panse keizer en keizerin eind mei werd bereid. De foto van drie Leidse studentes die vanuit hun raam aan het Rapenburg een ongedwongen praatje ma ken met keizer Akihito en zijn vrouw, zorgde voor een golf van enthousiasme in het land van de rijzende zon. Tal van Japan ners kwamen de afgelopen maanden naar het Rapenburg om juist die plek te bekijken. Volgens Ikeda symboliseert de foto de veranderende Neder landse gevoelens richting Japan en een keerpunt in de relatie tussen beide landen. „Ik ben heel blij dat dit moment in Lei den heeft plaatsgevonden." dus in een toch al volle zaal. Zo vol zelfs, dat er her en der uit het stadhuis stoelen moesten worden aangesleept. Een man die bij gebrek aan beter op een tafeltje wilde gaan zitten, zag pardoes een barst in het glas onder zijn zitvlak ontstaan. Het mocht de pret niet drukken, want de sfeer was en bleef ont- Ook toen het moment van de prijsuitreiking daar was. Ans Brokke, van maatjesproject De Vriendendienst kreeg de derde prijs toegekend, de vrijwilligers van Holland Centraal de twee de. Maar de hoofdprijs was dus voor SVK. Tot grote verrassing van de winnaars zelf, maai dik verdiend volgens de jury. Wethouder Buijing bena drukte het belang van de vrij willigers nog maar eens. „Vrij willigers zijn het cement van de samenleving." En mensen die zich jaar in jaar uit het vuur uit de sloffen lopen voor anderen, zonder daar ook maar een cent voor te vragen, verdienen het om eens in het zonnetje gezet te worden.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13