Groene zuilen in de tuin Broodje aap Hooi beter dan wortels Rijp en Groen Zandraket ontketent groene revolutie Minder water geeft toch meer wijn Fruitvliegjes en luizen Drentse turfstekers niet an >k VRIJDAG 8 DECEMBER 2000 Degenen die zeggen ver stand te hebben van de na tuur en bovendien geregeld in bossen en parken rond lopen weten het heel zeker: we krijgen een bar koude winter. Waar om? Heel sim pel. er zijn nog nimmer zoveel eikels en beu kennootjes ge weest als juist deze herfst. Het knapt en kraakt onder je schoenen als je door het bos loopt. En vol gens onze voorouders, die veel afhan kelijker waren van het weer dan wij ver wende twintig ste eeuwers, betekende een rijke oogst aan vruchten in de natuur een barre winter. Vorig jaar. gaan de natuur kenners ijverig door. was er geen eikel te bekennen en hoe was de winter? Ia juist, die was er helemaal niet. Nu behoor ik tot de simpe le zielen die menen dat dit niet meer of minder dan een broodje aap-verhaal is, maar heel zeker weet ik het ook niet. Daarom hier het advies om toch maar voor zorgsmaatregelen te nemen voor al die verre van win terharde planten die we ge kocht hebben omdat er zulke mooie plaatjes van stonden in de glamour tuinbladen. Of omdat ze in het tuincentrum bij hoog en laag volhielden dat de plant even mooi als vorst bestendig is, waarna ken ners ons verzekerden dat we er van de winter extra zorg aan moeten besteden willen we ze in leven hou den. Dus hier een en ander voor al diegenen die echt van planten houden en deze niet zien als gemakkelijk vervangbaar statussym bool. Maak voor de niet ge heel winterharde planten die in de volle grond over winteren, zoals bijvoor- GREET BUCHNER geeft antwoord op beeld de forse Gunnera of de sierlijke Agapanthus, ko kers van kippengaas. Maak die kokers ongeveer veertig centimeter hoog en met een doorsnee van ongeveer de grootte van de wortels. Zet die kokers alvast bij de planten. Met één of twee tonkinstokken zijn ze gemak kelijk vast te zetten. Wacht met vullen totdat de vorst in valt. Dat kan soms plotse ling gebeuren dus houd vul materiaal bij de hand. Droog blad, coniferentak- ken, desnoods wat turf of brokjes piep- hm'rl'em sd™™. Het voldoet alle maal, en is het te lelijk om naar te kijken, dek de bui tenkant dan af met cortife- rengroen of stukken riet mat. Zolang het vriest blijft alles op zijn plaats, maar als het weer goed warm wordt, verwijderen we een deel om bij de volgende vorst periode weer te gebruiken. Op deze manier komen al onze nauwelijks winterhar de planten goed de kou door. Nu we toch bezig zijn om planten te beschermen te gen een eventuele winter bind vooral de toppen van de siergrassen vast. Daar mee worden de wortels zo wel tegen kou als tegen te veel nattigheid beschermd. Dat alle afgevallen blad al lang tussen de borderplan- ten ligt, veronderstel ik ui teraard. Aangezien we de overblijvende stengels niet helemaal afgesneden heb ben. wordt al dat blad mooi vastgehouden door de overblijvende delen. Zo komt dan al ons kostbare plantgoed de winter zonder schade door. GREET BUCHNER londen Te veel wortels zijn slecht voor konijnen. De knaagdieren kunnen rotte tanden krijgen van de lekkernij, aldus de Britse dierenbe scherming RSPCA vorige week in de krant The Daily Telegraph. Gras en hooi houden hun tanden en kaken sterk, en zorgen ervoor dat de langoren een vezelrijk dieet krijgen. In plaats van een wortel zouden de beestjes wortelloof moeten krijgen. De RSPCA gelooft dat konijnen de meest verwaarloosde huisdieren zijn omdat veel eigenaren geen idee hebben hoeveel gezelschap, beweging en voeding ze nodig hebben. ARCHIEFFOTO redactie rien polderman 023- Plantengenetici uit Amerika, Ja pan en Europa willen voor 2010 de functie ontrafelen van alle genen in de Arabidopsis of zandraket. Dat moet een blauwdruk opleveren voor de werking van alle landbouwge wassen. De verworven kennis zal resulteren in een tweede groene revolutie, aldus een arti kel in New Scientist. De erfelijke eigenschappen van de zandraket zijn al bijna volle dig in kaart gebracht. Binnen een jaar is de gehele erfelijke legpuzzel compleet. Dan zijn, na zes jaar onderzoek, alle 25.000 genen van de zandraket bekend. Dat is al een hele pres tatie, maar het resultaat maakt nog niet duidelijk hoe de genen - waarin de erfelijke eigen schappen van een organisme zijn verankerd - functioneren. Wie alle letters van het alfabet kent, kan alleen met die kennis nog geen boek lezen. De genetici zijn optimistisch en denken de klus voor 2010 te klaren. ,.Het lijkt net zo on waarschijnlijk als tien jaar terug de aankondiging dat we het complete erfelijke mechaniek van de zandraket in kaart zou den brengen", zegt Chris So- merville van de Stanford Uni versiteit in Califomië. „In het stenen tijdperk van de erfelijk heidswetenschap leek dat prak tisch onhaalbaar. Maar de DNA-techniek gaat razendsnel. In 1990 waren er zes manjaren voor nodig om een plantengen te isoleren. Nu lukt dat binnen vijf weken." Het oneetbare familielid van de kool, de nietige zandraket dus, is een droom voor elke 'genjoc- key'. Er zijn geen uitgestrekte velden voor nodig om deze on kruidplantjes te verbouwen. Groei en ontwikkeling van de kleine zandraket kan makkelijk in het laboratorium worden ge volgd. De levenscyclus, van zaad tot bloei, duurt slechts zes weken. De plant bevrucht zich zelf en produceert duizenden zaden, waarbij makkelijk vari anten ontstaan waar weer ver der mee kan worden geëxperi menteerd. Ander pluspunt is dat het on ooglijk plantje alle klimaten trotseert en in alle uithoeken van de wereld is te vinden. „Bloeiende planten zijn pas re latief laat ontstaan, ongeveer 150 miljoen jaar terug, en zijn daardoor sterk met elkaar ver want. Daarom zijn de geneti sche bouwstenen en biochemi sche processen in de zandraket direct toepasbaar op alle land bouwgewassen." Zo zijn er genetische 'schake laars' gevonden die betrokken zijn bij de bloei. Door dezelfde genen aan het werk te zetten in populieren zijn onderzoekers erin geslaagd de boom al na drie maanden te laten bloeien, terwijl dat normaal enkele jaren duurt. Met veranderde planten kunnen veredelaars veel sneller selecteren, bijvoorbeeld op ge schiktheid voor pulpproductie voor de papierindustrie. Als ze eenmaal de nieuwe variant met de gewenste eigenschappen hebben gemaakt, kunnen ze de boom weer normaal laten bloeien door genetische veran dering. Veelbelovend is ook dat de zandraket beschikt over zo'n driehonderd zogenoemde 'sig naaleiwitten' die de productie van bepaalde enzymen stimule ren, waarmee allelei processen in de plant in werking komen. Dieren hebben deze eiwitten niet en onbekend is nog steeds hoe die eiwitten precies wer ken. Hun bestaan betekent in elk geval dat er een vernuftig communicatienetwerk is, dat cellen met elkaar verbindt en hun reactie bepaalt op wat er in de omgeving gebeurt. „De evolutie heeft planten uit gerust met een scala aan sig naalfuncties die de plant laten reageren op licht, water en tem peratuur. Door die reacties op te wekken zijn de functies van de meeste genen te achterha len", zegt Somerville. Als alle functies eenmaal be kend zijn, kunnen ze zonder meer worden toegepast bij an dere planten. De mogelijkhe den zijn legio en variëren van grotere en voedzamere graan korrels tot gewassen die be stand zijn tegen droogte, vorst of insectenplagen. Somerville: „We kunnen dan erfelijke ei genschappen van planten in zetten voor de mensheid. Een tweede groene revolutie is! nodig willen we de rap toei mende wereldbevolking ki j nen blijven voeden." Ook de volksgezondheid lc gebaat zijn bij het Arabido project. Óm onverklaarbai denen hebben somrtiige p o tengenen meer overeenkoi f met die van de mens dan die van bacteriën, bodema of fruitvlieg. Zo is er een va sende parallel in het herste chanisme van erfelijk mate bij mens en plant. Verder z honderden plan tengenen; nauw verwant met genen i ziekten van de mens veroo ken. „De effecten van deze nen zijn veel makkelijker zandraket te bestuderen d; de mens. Dat is een onven technisch voordeel van dit tige onkruidplantje." peter de jaeger)» Wie van een wilde tuin houdt en de natuur liefst zo weinig mogelijk beperkingen oplegt, zal niet snel opgewonden raken van coniferen. Het is een kwes tie van smaak; liefhebbers van strakke geometrische vormen, klassieke zuilen en de rechte lijn waarderen de strenge ver schijningsvormen van de coni feer waarschijnlijk wel. Een zuilvormige conifeer is een opvallende, maar toch beschei den verschijning. Hierdoor is hij, volgens de belangenorgani satie van de tuin- en hoveniers branche, in elke tuin in te pas sen. Als strakke groene 'pilaren' misstaan ze niet in een rotstuin met hoogteverschillen en grote stenen, of in de ttaditionele heidtuin. In kegelvorm doen ze het goed op een groot, glad ga zon. Maar je moet er van hou den. Een goed voorbeeld van zo'n zuilvormige conifeer is de Juniperus scopulorum 'Blue Ar row'. De branche heeft deze staalblauwe jeneverbes tot 'Plant van de maand december' uitgeroepen. Door zijn beperkte hoogte van niet meer dan een meter, past Juniperus scopulorum 'Blue Ar row' ook goed in de kleinere tuin. Pas op hoge leeftijd be reikt de plant een hoogte tot vier meter, maar hij blijft in ie der geval zeer smal. Bovendien is de jeneverbes een doorzetter die zelfs de koudste winters met gemak doorstaat. Een andere, decoratieve jene verbes is Juniperus scopulorum 'Skyrocket', met een grijzig, blauwgroene kleur. Volgens de vakhandel is hij iets minder perfect zuilvormig dan de 'Blue Arrow' en groeit hij iets sneller tot een oogte van zo'n zes me ter. Maar zelfs bij deze hoogte, is de breedte niet veel meer dan veertig centimeter. Van de Juniperus bestaan vele groeivormen. Zoals hij in het wild groeit, is het een forse, on regelmatig gevormde struik. In een grotere tuin kan dat sierlijk staan, maar de wilde groeivorm is voor de kleinere tuin wat minder geschikt, al is ook dat een kwestie van smaak. De jeneverbes is overigens een zeer bruikbare struik. De bes sen geven smaak aan jenever en aan diverse gerechten. De olie achtige stof die uit de bessen gehaald wordt, heeft bovendien een medicinale werking en in Noorwegen maken ze er zelfs bier van. De jeneverbes stelt niet veel eisen aan zijn omge ving, behalve dan dat hij graag vrij staat van andere planten. Hij heeft het liefst veel zon, en niet te vochtige, goed doorla tende grond wordt erg op prijs gesteld.Coniferen zijn, blijkens de uiteenzetting van de vak- handel, gemakkelijke planten. Ze vragen vrijwel geen onder houd, veel voedsel hebben ze niet nodig en door hun speciale groeivorm is snoeien niet no dig. Behalve jeneverbessen zijn er ook andere zuilvormige coni feren. Namen als 'Pillar' en 'Co- lumnaris' spreken voor zich. Ook de 'Fastigiata' van Taxus baccata groeit smal zuilvormig uit. De Taxus baccata 'Fastigia ta' is geen harde groeier, maar is wel een erg duurzame (haag) plant. Op oudere leeftijd groeit hij (zonder snoei) wel wat bre der uit. rien polderman Veel wijngaarden liggen in droge gebie den, waar water schaars is. Dank zij een nieuwe techniek kan een wijngaard toe met de helft minder water. De methode is bedacht aan de universiteit van Ade laide in Australië. Planten produceren een hoeveelheid water. Ze zuigen water op uit de grond en scheiden het overtol lige vocht af door de huidmondjes op de bladeren. Dat zijn kleine cellen die open en dicht kunnen. Wijnranken verdam pen een groot deel van het opgenomen water. In Zuid-Australië is zoet water uit rivieren een groot probleem aan het worden. Elke druppel telt. Peter Dry ontwikkelde daarom een ver nuftige technologie om water te sparen. Door een deel van de wortels langzaam te laten drogen, en de rest goed nat te houden, wordt de druivenplant gefopt en denkt deze dat al zijn wortels uitdro gen. Hierdoor maakt de plant chemi sche stoffen aan die de huidmondjes doen sluiten. Tegelijk veroorzaken de stoffen minder scheutvorming en blad- groei om het weinige water vast te hou den. Maar de natte wortels houden de plant gezond en productief. De plant past zich op den duur aan en de huidmondjes gaan weer open. Door vervolgens de andere, natte helft van de wortels te drogen begint het proces weer opnieuw: Dus gedeeltelijk sluiten van de huidmondjes en minder bladgroei. Door steeds de irrigatie te veranderen, waarbij beurtelings de ene helft droog staat en dan weer de andere helft, houdt de plant de vruchtproductie gelijk, terwijl de helft minder water wordt gebruikt. „Met het gebruik van dezelfde hoeveel heid water krijgen we twee keer zoveel druiven", zegt Dry. Volgens de onder zoeker werkt de methode ook bij peren, citrusvruchten, perziken en frambozen. In Schotland de aanpak met succes be proefd bij tomaten en komkommers. peter de jaeger* Nieuwe aardapp bestand tegen schimmels Schimmels zijn de grootst! vijand van de aardappeltel Nieuwe variëteiten zijn sla gedeeltelijk ongevoelig voc schimmelziekten. Maar da gaat veranderen. Zaadvere laar Monsanto heeft een transgene aardappelplant ontwikkeld met een inge bouwde resistentie tegen schimmels, aldus het tijd schrift Nature Biotechnolo van december. De Amerikaanse multinatii nal uit Missouri bracht een paar jaar terug als eerste in op de markt die ongevoelij gemaakt voor insecten. Da succes was te danken aan ingebouwd eiwit uit de bo dembacterie Bacillus thuri enis. De schimmelresisten aardappel is verkregen doo de plant te verrijken met ei enkel gen uit alfalfa of luze ne. Een korte keten aminozuri die de groei van de schimn Verticilium dahliae onder drukt, is geïsoleerd. Het ge vonden peptide (klein eiwi lid van een groep die de or 2 derzoekers bestempelen al defensinen of afweereiu in 8 Het verantwoordelijk geni gekloneerd en ingebracht een commercieel aardappi gewas. Het zaadbedrijf speurt naa meer afweereiwitten uit de milie van defensinen om zi analyseren op hun effectivi tegen andere schimmels, z als Phytophtera, de berucl jP schimmel die aardappel) heid veroorzaakt. Grootste struikelblok blijft natuurlijl acceptatie van een transge pieper door de consument peter de jaeger VRAAG ANTWOORD Veel dank voor de complimen ten van mijn rubriek aan F. Be- dijn uit Noordwijk. En nu de vraag over de vele kleine vlieg jes die uit de aarde van pot planten komen. Om te begin nen: deze kleine vliegjes zijn hoogstwaarschijnlijk de zoge naamde fruitvliegjes. De meest onschuldige vliegen die men zich maar in kan denken. Ze doen mens noch plant enige kwaad. Hun piepkleine larven leven in rottend fruit en ik ver moed dat daar de oplossing is van het raadsel. Zitten er wel licht restjes fruit, hoe klein dan ook, in de voorraad potgrond? Als dat zo is dan is het raadsel opgelost. Hoe dan ook, er zal gezocht moeten worden naar piepkleine restjes fruit in de buurt van de planten. Nu maar hopen dat met dit advies het vliegenraadsel is opgelost. Aanmerkelijk minder gemak kelijk op te lossen dan het pro bleem van fruitvliegjes, is het probleem van paardenstaart, Eqisetum in het Latijn, in de tuin van Marja v.d. Berg in Heemstede. Dit is een van de meest lastige onkruiden in ver band met het taaie onder grondse wortelgestel. Eigenlijk is er maar één afdoende oplos sing. Hiervoor moet men de de len van de grond waarop dit onkruid voorkomt gedurende een heel jaar afdekken met zwart plastic. Je zou dus telkens een ander stuk van de tuin vrij kunnen maken. Van een beken de hoorde ik dat het plastic er komende zomer minder troos teloos uitziet als je er kleine uit sparingen in maakt een daar dan aardbeiplantjes inzet. Op die manier kun je zelfs nog oog sten van het behandelde stukje grond. De vetplanten van L. H. Zorn uit Haarlem hebben telkens weer wolluis. Ze hebben het dus niet naar hun zin, want dan komen de parasieten. Te veel zon, te natte grond? In dit geval de potgrond vernieuwen en voortaan minder water geven. Ik veronderstel dat de luizen het dan voor gezien houden. Zo niet, desnoods spuiten met Plantschoon of Spruzit, redelijk milieuvriendelijk en in speci aalzaken verkrijgbaar. Han van Kasteel uit Haarlem heeft veel last van dopluis in de oleanders. Een bekende kwaal omdat deze subtropische plant eigenlijk buiten in de volle grond groeit en door ons in pot op alle mogelijke en onmogelij ke plekken wordt neergezet. De vraag is of de eitjes die eventu eel op de grond vallen dan nog uitlopen. Dat weet ik niet, maar waarom de doppen niet zorg vuldig wassen met zeepspiritus, dan is het ook gedaan met de eitjes. Wordt de dopluizen- kwaal te erg, probeer dan eens te spuiten met Spruzit of Plant schoon. Overigens helpt gere geld afnemen van de blaadjes met gewoon schoon water ook. Luizen hebben een hekel aan water. J. Bleeker uit Heemstede vraagt of de laurier, naar ik aan neem Prunus laurocerasus, snel groeit. Uit ervaring weet ik dat dit een van de snelst groeiende groenblijvers is. De tweede vraag gaat over twee planten die het niet best doen. Ze hou den beide van zon en voedza me humusrijke grond. Dus flink wat compost of goede potaarde erbij. De Salvia nemorosa Ost Friesland bloeit van juni tot au gustus met paarsblauwe bloe men. De Coreopsis soort is niet vernoemd, bloeit dezelfde tijd met oranje en gele bloemen. Maar de Coreopsis moet eigen lijk elke herfst opgenomen en gescheurd worden. De mooiste stukjes plant gaan dan weer in ververste grond. Zo behandeld zullen beide planten volgend jaar zeker weer mooi bloeien. greet buchner* Het sombere beeld dat bestaat over het leven van Drentse veenarbeiders die werkten in de turfwinning in de negentiende eeuw, moet worden herzien. In tegenstelling tot wat vaak wordt beweerd, blijkt de levensstan daard van veenarbeiders in Drenthe in het midden van de negentiende eeuw hoog te zijn geweest. Dat de levensstan daard in het algemeen in deze provincie in de periode 1815- 1860 hoog was, blijkt onder meer uit de lengte van deze mensen. Ze waren relatief groot en dus goed gevoed. Deze con clusies trekt de Groningse his toricus P.G. Tassenaar in een promotieonderzoek naar de li chaamslengtes van jonge Drentse mannen. Tassena; bruikte in zijn onderzoekt er chaamslengte als graadme voor de levensstandaard in lc ze periode. Omstreeks 182 er Drenthe, en in het bijzond M het gebied rond Meppel, d hoogste levensstandaard v Nederland. Maar na 1840 uj de die overal behoorlijk, vo bij keuterboeren en landai )n ders. Maar in tegenstelling de gangbare opvatting blij! levensstandaard van de vei beiders toen hoog te zijn gf weest. Dat was te danken de vele ontginningsactivite in veengebieden. kerstbomen, voor nu en later bij: bloemendaal bv rijksstraatweg wassenaar HET WEER Cryptogram Horizontaal: 1 Complete schors van marmer (6); 4. Mandje van het hoofd (5); 5. Die godin leidt een dubbel bestaan (4); 7. Onzinnige klap (5); 8. Oude lap die weer gespeeld wordt (3); 9. Kleine noot met geld (6); 10. Vlinders die in orde zijn (6). Verticaal: 1Bezocht door ontroering (9); 2. Aan de voet van het gewone volk (5); 3. Droog van stof (4); 4. Kraaien kunnen ook vallen (7); 6. Die plaaggeest is snel terug (3); 8. Hij heeft geen eigen naam? (4) Oplossing van donderdag: HORIZONTAAL: 1. Koor; 4. bark; 8. erf; 10. Lea; 11. leb; 13. pc; 15. ode; 16. si, 17. hekelen; 20. rots; 21. ener; 22. katbeer; 24. Ie; 25. elf; 26. tö; 28. mud; 29. tel; 32. ale; 34. stap; 35. bril. VERTICAAL: 1. Kelp; 2. or; 3. of; 5. al; 6. re; 7. kaai; 9. mede; 11. lokstem; 12. beleefd; 14. choke; 16. snert; 18. eta; 19. ene; 23. blut; 24. Lets; 27. ödel; 30. et; 31. la; 32. ar; 33. li. Nieuwe golf subtropenlucht Er zijn van die heilige huisjes waarvan je denkt: „die laten ze wel met rust". Het temperatuurrecord in De Bilt over de eerste tien dag van december, gemiddeld 9,8 graden in 1979, is er zo eentje. Het is een echt buitenbeentje - de normale waarde bedraagt 3,7 grade) van voor de temperatuursprong in 1988 en is zelfs nimmer overtroffen tijdens de laatste decade van november. Dat record staat nan !7 op 9,0 in 1992. 10 Dit jaar zou het warempel zo maar kunnen dat het record uit 1979 ten prooi valt aan de hoge temperaturen van de laatste tijd. De ge 10 middelde temperatuur tot 7 december is 9,7 graden en inmiddels is een nieuwe hoeveelheid buitensporig zachte lucht tot onze stro doorgedrongen. In het zuiden van het land was het vanochtend vroeg plaatselijk 16 graden; in onze-streken kwamen temperaturen 10 tot 15 graden (Valkenburg 14,6). In De Bilt sneuvelde het vierde datumrecord in amper twee weken. Om 7 uur was het daar 14,5. De nieuwe golf subtropenlucht joeg gisteren de thermometers in zuidelijk Frankrijk en het noorden van Spanje omhoog. Aangespoo door stormachtige zuidenwinden vloog het kwik in Tarbes naar 24,3 graden. Aanjager van dat alles was een tot 972 hectopascal uitdiepende stormdepressie die inmiddels over de Ierse Zee naar Schotland trekt 10 Rond het lagedrukgebied worden morgen iets minder zachte luchtmassa's aangevoerd. Toch wordt het nog wel een graad of 11. De gevoerde lucht is tamelijk vochtig. Daardoor overheerst de bewolking en kan er vooral 's ochtends wat regen of een bui vallen. Morgenmiddag is er kans op wat zonneschijn. De zuidwestenwind is aan de kust hard, over land matig tot vrij krachtig, kracht 4 tot! 58 Zondag trekt een front over ons land. Vooral in de nacht en ochtend gaat het dan weer regenen. Verder blijft het winderig en heel za 10 Ook na het weekeinde blijft het aanhoudend zacht tot zeer zacht met periodiek regen en soms veel wind.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10