Zege militairen Chili Zorg dat ik ook voorbij de loongrens voordelig verzekerd blijf. Buitenland Nice is klaar voor autonomen LH vstLw» ét1 WAR IMF Londen bindt de strijd aan met criminaliteit EU-top gaat van start in sombere stemming Israëli's hinderen VN bij bezoek aan Hebron Dat kan zeker Leger Israël houdt zich helemaal niet in nNDERDAG 7 DECEMBER 2000 tena Line pakt eerste illegalen |Nden_ï De Britse veerbootmaatschappij P&O Stena Line heeft iteren 22 illegalen gevonden die zich in Calais hadden ver- >pt in vrachtwagens. De veerdienst kondigde dit weekeinde n vanaf gisteren streng te gaan controleren op verstekelingen, nnen een uur na het begin van de inspectie doken al zeven il- ;alen op. In de loop van de dag werden er in nog drie trucks •galen gevonden. De maatschappij heeft het initiatief geno- en omdat zij fikse boetes kan oplopen. [og geen datum verkiezingen Israël MI7ALEMDe grote drie Israëlische partijen zijn er nog niet in •slaagd een datum te prikken voor vervroegde verkiezingen, anten meldden gisteren dat het 22 mei zou worden. Volgens n parlementariër van oppositiepartij Likud wil de religieuze las-partij de verkiezingen echter nog eerder houden. De par en praten maandag opnieuw over de kwestie. Premier Barak ng vorige week akkoord met vervroegde verkiezingen. evenslang voor Argentijnse generaals >ME» Een rechtbank in Rome heeft gisteren twee Argentijnse :neraals bij verstek tot levenslang veroordeeld wegens moord, zijn volgens de rechtbank verantwoordelijk voor het ontvoe- n en vermoorden van acht Italianen tijdens de militaire dicta- ur in Argentinië (1976-'83). In deze zaak stonden ook nog vijf idere officieren terecht. Zij kregen elk 24 jaar cel. De acht ver- oorde Italianen groeiden op in Argentinië, maar hadden Itali- inse paspoorten. Zij behoorden tot de naar schatting 15.000 130.000 mensen die tijdens de 'Vuile Oorlog' zijn verdwenen. 'lorida wijst kiesmannen morgen aan ihington De Wetgevende Vergadering van Florida wijst orgen de 25 kiesmannen van deze sleutelstaat aan. Het staat st dat de meerderheid kiesmannen zal benoemen die loyaal n aan de Republikeinse presidentskandidaat George Bush. »t besluit zorgt voor weer een conflict met de Democraten van Gore over de verkiezingen. De wetgevers, in meerderheid Re- iblikeins, wachten namelijk de lopende rechtszaken over de slag niet af, uit angst te laat te zijn. Florida zou dan zijn stem- :ht kunnen verliezen in het college van kiesmannen dat op 18 cember de nieuwe president aanwijst. uriname pakt wapensmokkelaars pAMARiBODe politie in Suriname heeft op het vliegveld anavero nabij de grens met Guyana twee vliegtuigen in be- ig genomen. Één van de vliegtuigen, uit Brazilië afkomstig, is beladen met vuurwapens en munitie. De politie heeft drie rsonen gearresteerd. Het gaat om een Braziliaan, een Surina- er en waarschijnlijk een Nederlander. Volgens de politie gaat l om een drugsgerelateerde zaak. Wapens en munitie zouden rden geruild tegen cocaïne. Dat gebeurt geregeld in het bos- ke Surinaamse binnenland. merikaanse spion krijgt 20 jaar cel ;kou« Een rechtbank in Moskou heeft gisteren de 54-jarige lerikaan Edmond Pope veroordeeld tot 20 jaar cel wegens ionage. Pope heeft in contact gestaan met een Russische we- nschapper. Ook zou hij hebben geprobeerd informatie te krij- In over een Russische onderwaterraket. De Amerikaan ont- int. Zijn advocaat gaat in beroep. De VS hebben Rusland in igustus gevraagd Pope vrij te laten, omdat hij kanker heeft en lodziek is. Moskou wees dit verzoek af. De VS hebben kritisch zeer teleurgesteld gereageerd op het vonnis. [adicale Hamas-leider ontsnapt \ia De leider van de gewapende vleugel van de radicale isla- itische beweging Hamas is ontsnapt uit een Palestijnse gevan- nis. Muhammad Deif wist vijf dagen geleden uit te breken, it heeft Harnas gisteren meegedeeld. Deif wordt in Israël ge in als staatsvijand nummer één. Hij zat al meer dan zeven aanden vast in Gaza. President Arafat zou bevolen hebben om :if'dood of levend' weer gevangen te nemen, om zo verdere calatie van het conflict met Israël te voorkomen. 'wee moorden in Noord-Ierland .fast Onbekenden hebben gisteren in de Noord-Ierse hoofd- id Belfast een katholieke bouwvakker doodgeschoten en een otestantse taxichauffeur ernstig verwond. De politie en politi- hebben de paramilitaire protestantse Ulster Defense Associa- in (UDA) de schuld gegeven. De bouwvakker was aan het »rk in een protestantse wijk. De taxichauffeur werd beschoten een katholieke enclave in noorjl-Belfast. De chauffeur is mo- lijk het slachtoffer is geworden van de strijd tussen de UDA de UVF, de twee grootste paramilitaire protestantse groepen. Weer probleem in kerncentrale van Tsjernobyl KIEV AFP-Rtr De kerncentrale in het Oekra- iense Tsjernobyl is gisteren met spoed gesloten, omdat er radio actief water wegsijpelde. De lekkage heeft niet geleid tot een verhoogde concentratie van ra dioactiviteit. Over negen dagen zou de kerncentrale voorgoed worden gesloten. In Tsjernobyl gebeurde in 1986 het ergste kernongeluk ooit. Reactor 4 raakte overver hit. Er ontstond een ongecon troleerde kettingreactie die tot een atoomexplosie leidde. Een radioactieve wolk bedekte grote delen van Europa. De straling heeft geleid tot de dood van duizenden Oekraïners die aller lei vormen van kanker en ande re ziekten ontwikkelden. President roept Veiligheidsraad toch bijeen inzake Pinochet santiago afp-efe-anp De Chileense president Ricardo Lagos is gezwicht voor de druk van de legertop om de Nationale Veiligheidsraad bijeen te roepen. Die raad buigt zich op verzoek van de militairen over het bevel tot huisarrest en de aangekon digde berechting van ex-dictator Pinochet. krachten is generaal Pinochet echter vooral de man die het land in 1973, het jaar van zijn staatsgreep, heeft gered van het communisme. Hoge militairen zeiden eerder wel juridische oordelen in de zaak-Pinochet te zullen accepteren. Amnesty International riep Lagos gisteren nog op de mili tairen buiten de juridische pro cedures rond Pinochet te hou den, en niet te zwichten voor hun druk. Lagos stemde uitein delijk toch in met een bijeen- De raad, die door Pinochet zelf werd ingesteld, geeft de militai re leiding een politieke stem in tijden van crisis. Het machtige leger vindt dat de juridische aanpak van Pinochet de veilig heid en rust in het Zuid-Ameri kaanse land bedreigt. Lagos zei eerder dat de kwestie-Pinochet een zaak voor de rechters is, en dat een vergadering van de raad niet nodig zou zijn. Voor de Chileense strijd- If socmoNsm komst. Die komt er evenwel pas nadat Chileense rechters zich hebben uitgesproken over het beroep dat advocaten van de oud-juntaleider aantekenden tegen het huisarrest en de aan klacht. Het is niet bekend wan neer die uitspraak komt. Het hof van beroep in Santia go schortte eerder het vrijdag opgelegde huisarrest op. Het wil eerst oordelen over de rechtmatigheid van de aan klacht die onderzoeksrechter Guzman tegen Pinochet in diende. Al eerder zeiden juridische bronnen in Santiago dat in elk geval het arrestatiebevel dat te gen Pinochet was uitgevaardigd de komende dagen niet zou worden uitgevoerd. londen anp De Britse regering wil de ko mende tijd paal en perk stellen aan de toenemende criminali teit. Ook is ze van plan extra geld beschikbaar te stellen voor de gezondheidszorg. Dat zijn enkele voorstellen die zij giste ren bij de opening van het nieuwe parlementaire jaar heeft gepresenteerd. De regering van premier Blair heeft vijftien wetsontwerpen opgesteld. Nog nooit sinds het aantreden van de Labour-rege- ring waren het er zo weinig. Dat heeft geleid tot speculaties dat Blair aanstuurt op vervroegde algemene verkiezingen. Die zouden wellicht volgend voor jaar kunnen worden gehouden. De Britten moeten uiterlijk in 2002 naar de stembus. Volgens de traditie las koningin Eliza beth de hoofdlijnen van de voorstellen in het Hogerhuis voor. De regering-Blair wil ook komen tot een verbod op ta baksreclame. Daarnaast ligt er opnieuw een wetsvoorstel op tafel om de omstreden vossen jacht te verbieden. Eerdere plannen in die richting maak ten heftige protesten los bij de nog altijd machtige jagerslobby. De Conservatieve oppositie heeft afwijzend op de criminali- teitsplannen gereageerd. Voor man William Hague sprak van 'cosmetische maatregelen', die het falen van de regering bij de aanpak van de misdaad moeten maskeren. Zelfs de honden demonstreren mee in Nice. Op dit spandoek verklaren de 'socialmonsters' het IMF de oorlog, en wordt ook de gekke-koeiencrisis aangeroerd. foto reuters pascal deschamps nice marc peeperkorn hetty van roou De Europese top in Nice is vandaag van start gegaan zonder zicht op een succes volle afronding. Tijdelijk Eu ropese Unie-voorzitter Frank rijk is er niet in geslaagd bij aanvang een compromis voorstel op tafel te leggen dat de belangrijkste meningsver schillen tussen de lidstaten overbrugt. Zonder akkoord komt de geplande uitbreiding van de EU met twaalf landen in de knel. De Duitse bondskanselier Schroder riep zijn collega's gisteren op 'dapper te zijn'. De komst van de nieuwe lan den dwingt de huidige EU tot een ingrijpende reorganisatie. Blijft die uit, dan leidt de uit breiding tot nog meer bu reaucratie en totale verlam ming. Diplomaten schatten de kans op een goede afloop steeds lager in. In het vertrouwelijke ont werpakkoord dat de Fransen aan de regeringsleiders pre senteerden, worden alle hei kele kwesties opengelaten. De nieuwe verdeling van het aantal stemmen dat iedere lidstaat straks krijgt - bepa lend voor de machtspositie - omvat niet meer dan een rij tje x-en. Ook over de omvang van de toekomstige Europese Commissie (het dagelijks be stuur van de EU) zwijgt het voorzitterschap in alle talen. Handhaving van het bestaan de stelsel waarin ieder EU- land minstens één commis saris levert, leidt tot een be stuurlijk 'waterhoofd'. Commissie-ambtenaren noemen het een 'slecht te ken' dat Parijs geen nieuwe plannen naar voren heeft ge bracht. Zij voorspellen lang durige onderhandelingen, die mogelijk tot zondagmorgen doorgaan. Diplomaten verwachten dat Frankrijk vanavond als nog probeert een doorbraak te forceren. De herweging van de stemmen is voor Parijs zelf een zeer delicate kwestie. Nu hebben Frankrijk en Duitsland nog evenveel macht als het in de Europese ministerraden op stemmen aankomt. Berlijn wil zijn gro tere inwonertal echter verzil verd zien. nice henk glimmerveen CORRESPONDENT Tegenstanders van de Europese Unie en de kapitalistische wereldorde heb ben het moeilijk in het Zuid-Franse Nice. De autoriteiten stellen alles in het werk om wanordelijkheden tijdens de Eurotop te voorkomen, en hebben een imposante politiemacht op de been gebracht. Zeker 6.000 agenten, gendarmes en militairen hebben bezit genomen van de straat. Maar iedereen weet dat het er in werkelijkheid meer zijn. Demonstreren tegen de top mag, maar excessen worden niet geduld. Een her haling van de gevechten bij de WTO- bijeenkomst in Seattle vorig jaar en de IMF-top van dit jaar in Praag wordt niet geduld. Dat bleek vanmorgen al meteen toen groepjes demonstranten toch door het veiligheidscordon wis ten te breken. Ze werden door de poli tie hardhandig uiteen gejaagd. De re geringsleiders kwamen daardoor in wolken van traangas aan bij het grote vergadercentrum. Dat congresgebouw - officieel Acropo lis, maar in de volksmond de bunker geheten - is veranderd in een schier onneembare vesting, vrijwel niet te be reiken voor vakbondsactivisten, voor Basken, Koerden of werklozen. Het ge bied rond de Acropolis is onderver deeld in drie ringen. De binnenste ring, de rode, kan alleen betreden wor den als je alle papieren kunt laten zien. Een bewoner die niet kan aantonen dat hij er echt woont, moet het de ko mende dagen elders zien te rooien. De top in Nice heeft volgens een schatting van de prefect van de stad zeker 100.000 betogers ertoe gebracht de komende dagen door te brengen aan de Cöte d'Azur. En het hadden er nog meer kunnen zijn, ware het niet dat de Franse spoorwegen weigerden gehoor te geven aan de eis van een mi litante werklozengroep om betogers gratis te vervoeren. „Demonstreren is een grondrecht en mag niet voorbe houden zijn aan welgestelden die een treinkaartje Parijs-Nice kunnen beta len", had de woordvoerder nog ge zegd. Nice telt 350.000 inwoners, en heeft naar verhouding veel hotels. Maar toch te weinig om alle betogers onder dak te bieden. Burgemeester Jacques Peyrat, eerst Front National en nu gaullist, wil echter geen gratis voorzie ningen treffen, zoals het inrichten van een sleep in. Woordvoerder Lazé van de actiegroep Nice 2000 kondigde daarop aan dat duizenden betogers daarom de nacht op straat zullen doorbrengen. Regen of niet. Want het regent momenteel behoorlijk aan de Cöte d'Azur. De autoriteiten in Nice willen dit nog wel als ludieke acties zien. Ze houden echter hun hart vast voor een confron tatie tussen extreemlinks en aanhan gers van het ultrarechtse Front Natio nal. Het Front, uitermate sterk in Nice, wil hoe dan ook betogen, en de auto nomen hebben laten weten dat ze dat hoe dan ook willen verhinderen. De Franse politie zegt met name bevreesd te zijn voor een harde autonome kern uit Italië. Dat is ook de reden geweest om de afgelopen dagen versterkte grenscontrole uit te oefenen aan de Frans-Italiaanse grens. Helaas, u moet het ziekenfonds uil j Hoewel u niet onaardig verdient, zit u natuurlijk niet te wachten op een hogere uitgave voor uw ziektekostenverzekering. Slap daarom van hei ziekenfonds over naar de Basis Privé Polis van Zorg en Zekerheid Dat is een particulieie ziektekosten- verzekeiing met een ruime dekking tegen een uiterst aantiekkelijke pienne Bovendien Bi) Zorg én ZetaMA Won. lom. inkomen boven de loongrens van 65.700.0U dan hebben wij een voordelige particuliere ziektekostenverzekering. Zorg en Zekerheid komt in 2001 met een gemiddelde premiestijging van slechts 5% (i.p.v. de 8 tot 10% bij andere verzekeraars). En overstappen is gemakkelijk. Bent u al verzekerd bij Zorg en Zekerheid dan neemt u uw huidige aanvullende verzekering gewoon mee. verhogen we de totale premie gemiddéld maar 5% in plaats van 8 tot 10% zoals veel andere verzeke raars. Kortom, Zorg en Zekerheid blijft voordelig ook in 2001. Dus als u uit het ziekenfonds moei, stapt u toch gewoon over naai de particuliere ziekte kostenverzekering van Zorg en Zekerheid. Bel (071) 5 825 500 of kijk op www.zoigenzekerheid nl vvww.zorgenzekerheid.nl fZorg en Zekerheid Voor alle zekerheid dichtbij. Israëlische soldaten hebben gisteren het bezoek van een ge zant van de Verenigde Naties aan een school in Hebron op de Westelijke Jordaanoever verhin derd. Palestijnse begeleiders werden mishandeld. VN-afge- vaardigde Terje Larsen had Is raël eerder opgeroepen de blokkade van de Palestijnse ge bieden te beëindigen. Larsen reist op dit moment door de Palestijnse gebieden om de gevolgen te onderzoeken van de tien weken durende op stand tegen de Israëlische be zetting. De betogingen hebben aan bijna driehonderd mensen het leven gekost, voornamelijk Palestijnen. In Hebron wilde Larsen een meisjesschool bekijken. Het Is raëlische leger heeft de school na het uitbreken van de beto gingen eind september geslo ten, en er een militaire post ge vestigd. De militairen moeten joodse kolonisten beschermen. Volgens de Palestijnen zijn nog twee scholen in militaire bases veranderd, waardoor de kinde ren al twee maanden geen on derwijs meer kunnen volgen. Militairen hielden het kon vooi met de VN-gezant tegen toen het de school naderde. Zij schopten en sloegen de Pales tijnse begeleiders. Een Pales tijnse fotograaf van een interna tionaal persbureau is opgepakt. De Israëlische autoriteiten meldden dat het ingrijpen no dig was omdat Larsen door meer Palestijnen werd begeleid dan was afgesproken. Volgens getuigen heeft het le ger later ook nog een bezoek van Larsen aan de oude bin nenstad van Hebron verhin derd. De gezant heeft inmiddels zijn beklag gedaan bij de secre taris-generaal van de Verenigde Naties, Kofi Annan. In Hebron wonen ongeveer een half mil joen Palestijnen. De Israëlische soldaten moeten ongeveer 400 radicale joodse kolonisten in het centrum beschermen. Daarnaast dienen Israëlische kampen aan de rand van de stad ter verdediging van joodse nederzettingen in de buurt. Larsen heeft een rapport ge publiceerd waarin hij Israël op roept de blokkade van de Pales tijnse gebieden op te heffen. Door de afsluiting is vooral de economie van de Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever ern stig getroffen. tel aviv ad bloemendaal correspondent Hoewel Israël officieel een politiek van te- rLighoudendheid voert, gebruikt het in wer kelijkheid buitensporig veel geweld tegen Palestijnse demonstranten in de bezette gebieden. Eén van de redenen is dat het le ger heeft nagelaten het nodige rellenbestrij- dingsmateriaal aan te schaffen, hoewel het zich jarenlang heeft kunnen voorbereiden op situaties als de huidige Aksa-intifada. Daarom moet er worden teruggegrepen op collectieve strafmaatregelen als de afslui ting van steden en dorpen en uitgaansver boden. Die maken het leven voor de Pales tijnse bevolking ondraaglijk. Dat staat te le zen in 'Illusies van terughoudendheid', een gisteren gepubliceerd rapport van de Israë lische mensenrechtenorganisatie 'B'ts- elem'. Het rapport bekritiseert overigens niet al leen Israël, maar ook het Palestijnse be stuur van president Arafat. De Palestijnse politie en veiligheidsdiensten doen volgens B'tselem weinig of niets aan het weghou den van kinderen uit de omgeving van ge welddadige betogingen. Ze maken evenmin werk van het voorkomen van aanvallen op Israëlische burgers en van het stoppen van de beschieting van Israëlische nederzettin gen vanuit Palestijnse bevolkingscentra. Daardoor stellen ze hun eigen bevolking bloot aan tegenacties. B'tselem is een gerespecteerde organisatie, met een groot aantal Israëlische en Pales tijnse veldwerkers en rapporteurs in de be zette gebieden. Voor dit rapport hebben waarnemers een aantal demonstraties op bekende confrontatiepunten op de voet ge volgd. In de loop van het werk is er regel matig contact geweest met het leger, dat in sommige gevallen informatie heeft ver strekt en commentaar heeft geleverd. Verzoeken van B'tselem aan de legerleiding over de instructies voor het openen van het vuur zijn echter tot nu toe onbeantwoord gebleven. Die instructies zijn in de loop van de Aksa-intifada trouwens een paar maal gewijzigd. De officiële algemene richtlijn - er wordt alleen geschoten als de levens van soldaten direct gevaar lopen - is volgens het rapport een illusie gebleken. B'tselem citeert met instemming de con clusie van Stephen Miles, een voormalige hoge officier van de Britse politie, die vori ge maand op verzoek van Amnesty Interna tional het Israëlische optreden heeft beoor deeld. Miles. Hij meent dat een goed uitge ruste en opgeleide politie- of legereenheid geen vuurwapens hoeft te gebruiken om met stenen gooiende betogers uiteen te drijven. Het hoge percentage kinderen onder de slachtoffers bij demonstraties heeft inter nationaal veel aandacht getrokken. Onge veer een kwart van het totale aantal Pales tijnse doden is jonger dan zeventien jaar. Het Israëlische leger zegt dat de Palestijnen opzettelijk kinderen gebruiken, „met het duidelijke doel het aantal doden en gewon den te laten oplopen." Dat vindt ook het Is raëlische ministerie van buitenlandse za ken: „Deze macabere operaties hebben maar één doel: er voor zorgen dat er voor het avondnieuws beelden zijn van Pales tijnse slachtoffers." B'tselem heeft geen bewijzen kunnen vin den dat het Palestijnse bestuur kinderen aanmoedigt naar confrontaties te gaan. Wel staat vast dat er van officiële Palestijn se kant geen serieuze pogingen worden on dernomen hen te stoppen. De Palestijnse minister van informatie Rab- bo schrijft in een antwoord aan B'tselem onder meer dat de kinderen op school wordt ontraden deel te nemen aan geweld dadige demonstraties, maar hij maakt geen melding van een actief ontmoedigingsbe leid.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7