gerSlebfen Grote drugsbende opgerold Arrestatie rakelt Rotterdams deel IRT-debacle op Bouw van zeilschip De Zeven Provinciën ligt stil iiccin tegen nicotine op komst Cohen: geruisloos naar politieke top Oger Binnenland Afvalzorg en Outlet Store Speciale aanbieding: een smoking van fl. voor fl. 350,-. PERDAG 7 DECEMBER 2000 ^stel naast landingsbaan Zestig huiszoekingen leveren grote partijen drugs en wapens op Een vliegtuig van Delta Airlines is gisterochtend na de in het gras beland. Het toestel landde op ranenburgbaan en taxiede naar de G-pier toen het met het jrlandingsgestel van de baan raakte, aldus een woordvoer en de luchthaven. De passagiers en de bemanning zijn uit iegtuig gehaald. Niemand raakte gewond. Het toestel i uit AÜanta en had 142 passagiers en dertien bemannings- aan boord. Bij de afrit van de landingsbaan kwam het 11 uig in het gras terecht en liep vast. Hoe dit gebeurde, is a nduidelijk. foto united photos de boer eijsterscheldetunnel eind 2003 klaar en» De Westerscheldetunnel moet uiterlijk 14 november aar zijn. Exploitant nv Westerscheldetunnel en aanne- -iuvIW hebben dat gisteren in Terneuzen bekendgemaakt, ei tegenslagen maakten al enige tijd duidelijk dat de ge le opleverdatum (15 maart 2003) onhaalbaar werd. De ^mer kampt al sinds het begin van de boorwerkzaamhe- «net tegenslagen. De nv, die de tunnel zo snel mogelijk wil «teren, stelt een bonus in het vooruitzicht voor elke dag ;|ïe tunnel voor de afgesproken opleverdatum klaar is. 5 meente beveiligt parkeerautomaten rdam De gemeente Amsterdam steekt 3,2 miljoen gulden beveiliging van alle ongeveer 2600 parkeerautomaten in id. Op dit moment worden nog steeds zo n een tot twee naten per dag gekraakt of opengeboord. Met bescher- szuilen om de automaten wordt dat voorkomen. De eerste aanden van dit jaar werd er voor ruim acht ton uit de au- len gestolen. Vorig jaar en het jaar daarvoor maakten de rsvan parkeermachines respectievelijk 1,9 en 1,8 miljoen n buit. thouder met valse kentekenplaten Ojf De Delfzijlse wethouder H. Ketting (GroenLinks) van Jelijke ordening en milieu heeft een bekeuring gekregen /liet rijden met valse kentekenplaten. De wethouder geeft KBt hij enkele dagen heeft rondgereden met kentekenplaten j^et bij de auto hoorden. Als reden voor zijn overtreding Ht Ketting de aanschaf van een nieuwe auto uit Duitsland, ftchtte op nieuwe kentekenplaten voor de auto. Toen hij Kling weg moest, besloot hij de platen van zijn oude wagen Ojk op zijn nieuwe aankoop te zetten. fttor islamitische school stapt op ffipDAMDe Rotterdamse islamitische school Ibn Ghaldoun SyEtorT. van Erven gaan uit elkaar. Van Erven kan zich niet in in de behoudende koers die het bestuur en het grootste ran het lerarenkorps varen wil. Gisteren werd bekend dat opgestapt. Bestuursvoorzitter B. Naas erkent dat er me- )(i verschillen zijn tussen het bestuur, de leerkrachten van de >1 en Van Erven. Volgens Van Erven bleken zijn ideeën al w iel na zijn aantreden niet te stroken met die van het be- n\ en de docenten. Die wilden een vrij strenge islamitische }1. rdachte aanrijding aangehouden 'ven» Een 30-jarige man uit Lierop heeft bekend dat hij eken geleden in Eindhoven met een gestolen bestelbus k anrijding met dodelijke afloop heeft veroorzaakt. De poli- d de man aangehouden in verband met enkele inbraken. Srdachte reed op de Sterrenlaan een 45-jarige motorrijder ldrop dood. Na de aanrijding vluchtte hij. De gestolen bus d achter op de plaats van.de aanrijding. kingen Curasao beëindigd xi "stad De Curagaose overheid en vakcentrales hebben avond een akkoord bereikt. Na urenlange onderhandelin- r verd overeengekomen dat de Cura^aose overheid de direc- m openbare nutsbedrijven zal opdragen om niet eenzijdig la pngen door te voeren in de cao's. Elke wijziging moet in c eg met de vakbonden gebeuren. Hiermee werd de vrees bij k) ikers weggenomen dat zij gekort zouden worden in hun lc1 lire en secundaire arbeidsvoorwaarden. De afvalverwerkingsbedrijven Afvalzorg uit Haarlem en Proav uit Dordrecht hebben de strijd bijl begraven. Sinds het misluk ken van een fusie ruzieden de twee kemphanen over de schuldvraag en de financiële gevolgen van de breuk. In 1999 legde het Zuid-Hol landse Provinciaal Afvalverwer kingsbedrijf (Proav) beslag op de eigendommen van Afvalzorg en eiste 70 miljoen gulden schadevergoeding. Afvalzorg had in 1997 op het laatste mo ment van een samengaan afge zien, waardoor Proav meende schade te hebben geleden. Af valzorg heeft altijd gezegd dat er niets te claimen viel. Deson danks kwam het bedrijf als uit gedaagde partij met een voor waardelijke tegenclaim. Aan dit juridische gevecht is, zo maakten de directies giste ren bekend, nu een einde geko men. „Na constructieve ge sprekken hebben we besloten wederzijdse claims in te trekken en de blikken niet langer ach terwaarts maar voorwaarts te richten", aldus de directies in gezamenlijke verklaring. Proav wordt binnenkort over genomen door Delta Nutsbe drijven. Deze Zeeuwse onder neming zegt opgelucht te zijn dat aan het geschil met de Haarlemse afvalverwerkers een einde is gekomen. De politie van Rotterdam denkt met de aanhouding van veertien mensen een omvangrijke drugsbende te hebben opgerold. Onder de verdachten is een man die al tijdens de IRT-verhoren opdook als vermeend drugsbaron. Diens advocaat heeft zijn arrestatie bevestigd. ris. Volgens persofficier De Kimpe is het onderzoek, dat de codenaam Fuut heeft gekregen, nog in volle gang. De bende heeft zeker een aantal jaren ge opereerd. Het gerechtelijk voor onderzoek naar de zaak begon in februari 1999. De feiten date- De verdachten zijn allemaal Nederlanders en variëren in leeftijd van 29 tot 60 jaar. Ze zijn dinsdag aangehouden. Ze zullen morgen worden voorge leid aan de rechter-commissa- ren al vanaf 1996, aldus De Kimpe. In 1998 kreeg de hoofdver dachte na eindeloos touwtrek ken te horen dat er een onder zoek naar hem liep. Tegelijker tijd werd hem toen een kennis geving van niet verdere vervol ging uitgereikt. Zijn naam dook al vanaf begin jaren negentig op in onderzoeken naar grootscha lige drugshandel. De politie deed zestig huis zoekingen, onder meer in Rot terdam, Schiedam, Capelle aan den 4Jssel, Zoetermeer, Oud- Beyerland, Badhoevedorp en Den Haag. Daarbij werden on der meer vuurwapens, een half miljoen gulden en vier hennep kwekerijen aangetroffen. Tegelijkertijd zijn in Australië negen huiszoekingen gedaan, in de omgeving van Sydney. Wat daarbij gevonden is en of er ook aanhoudingen zijn ver richt, was gisteren nog niet be kend. De bende exporteerde xtc- pillen, cocaïne, amfetamines en hasj naar onder andere België, Groot-Brittannië en Australië. Volgens de politie bestaat er een verband tussen sommige van de nu aangehouden perso nen en enkele zeer grote drugs vangsten uit het recente verle den. Kernteamleider Knape noemde hierbij onder meer de vangsten van 6.000 kilo hasj uit Pakistan, een kwart miljoen xtc- pillen in Australië, bijna een miljoen pillen en 56 kilo cocaï ne in Groot-Brittannië en 200.000 pillen in Rotterdam. ROTTERDAM ANP Met de arrestatie van een vermeende Rotterdamse drugsbaron wordt een pijnlijke episode uit het IRT-tijdperk op nieuw opgerakeld. Politie en justitie hadden de man halverwege de jaren ne gentig al in het vizier, maar het open baar ministerie (OM) liet het onderzoek zelf klappen. Dat gebeurde nadat be kend werd dat met toestemming van justitie partijen drugs waren doorgela ten. Het zogenoemde Bever-onderzoek naar de organisatie van de nu gearres teerde man was de Rotterdamse tak van de IRT-affaire. De politie in de Maasstad maakte tijdens het onderzoek gebruik van een burgerinfiltrant, die eind 1993 werd 'geleend' van de Criminele Inlich tingendienst Kennemerland. Deze infiltrant, met de codenaam coureur, haalde verschillende contai ners met softdrugs het land binnen. De toenmalige CID-officier van justitie De Groot gaf hiervoor toestemming, zodat de infiltrant in de organisatie kon groei en. In totaal kwam zo zeker 18.000 kilo drugs in handen van criminelen. Volgens de toenmalig CID-chef van Kennemerland Langendoen opperde De Groot tijdens een bijeenkomst in Rotter dam ook de mogelijkheid om de infil trant niet alleen softdrugs maar ook co caïne te laten invoeren. Als de man hier mee in verband gebracht kon worden, zou hem immers een langere straf te wachten staan. Door de naspeuringen van de commissie-Van Traa lekte de identiteit van de infiltrant uit. Hij dreig de de korpschef van Haarlem te ver moorden. De Groot zette hierop het on derzoek onmiddelijk stil. De zaak lag ge voelig omdat de toenmalige minister van justitie Sorgdrager ten tijde van het Bever-onderzoek procureur-generaal in Den Haag was, en dus verantwoordelijk voor de gebruikte opsporingsmethoden in Rotterdam. Sorgdrager verklaarde echter dat zij niets afwist van de drugs doorlatingen. Het Beveronderzoek kreeg nog een staartje. Een Rotterdamse CID'er werd in 1996 opgepakt op verdenking van corruptie. Hij zou geheime informatie hebben verkocht, onder andere aan de vrouw van de nu gearresteerde man. De CID'er verklaarde dat hij tot zijn daden was gekomen uit frustratie over de mis lukking van het onderzoek. Hij ging op eigen houtje verder. Door de vrouw van de verdachte informatie uit onderzoe ken toe te spelen, hoopte hij weer gege vens over de vermeende drugsbaron te krijgen. De verdachte herkende tijdens de IRT-enquete zichzelf in de beschrij ving van de Bever-zaak. Hij probeerde er daarna met behulp van zijn advocaat Van der Spoel achter te komen of hij in derdaad de verdachte was. Dat lukte pas na drie jaar via de Registratiekamer. Op dat moment maakte het OM meteen be kend dat hij riiet vervolgd zou worden. De rechter-commissaris besloot daar op de telefoontaps te vernietigen. Van der Spoel voert sindsdien strijd om dit te voorkomen. Hij vreest dat de besmette informatie via de CID in nieuwe dossiers wordt ingebracht, zonder dat de advo caat kan toetsen waar de gegevens van daan komen. De Bataviawerf in Lelystad heeft de bouw stilgelegd van de kopie van De Zeven Provinciën, in de zeventiende eeuw het vlaggenschip van Michiel de Ruyter. De werf is niet meer in staat om de veiligheid te garan deren van de leerlingen die er werken, omdat er niet genoeg leermeesters in dienst zijn. Geld om meer leermeesters aan te stellen heeft de werf niet. De werf draait al sinds het begin van de jaren tachtig met zogenaamde werkervarings plaatsen. Werkloze jongeren le ren er met behoud van hun uit kering het vak van scheepstim merman. Maar door de goed draaiende economie is het steeds moeilijker om geschikte leerlingen te vinden. Volgens woordvoerder Ad van der Zee vinden mensen met initiatief tegenwoordig wel op eigen kracht een baan. „Voor ons blijft bij de arbeids bureaus alleen de groep 'moei lijk- tot onbemiddelbaar' over. Dat zijn mensen met psychoso ciale problemen. Die kunnen zich bijvoorbeeld niet concen treren of zich niet goed aanpas sen in een groep. Dan krijg je situaties waarbij een leerling gevaarlijk met een motorket tingzaag staat te zwaaien, of dat iemand bijna een ton hete pek over zich heen krijgt omdat een leerling staat te slapen." Volgens Van der Zee moeten de vijf leermeesters ogen in hun rug hebben om op de leerlin gen toe te zien. En van hen zou De veiligheid van de leerlingen op de Batavia loopt gevaar. al hebben verzucht dat hij beter avonds al 'afgedraaid' in bed aantrekken van tien extra leer- zonder leerlingen met de bouw liggen. meesters is 1,5 tot 2 miljoen verder zou gaan. Er zijn leer- Volgende week wordt over- gulden per jaar nodig. De werf meesters, mannen van een jaar legd hoe het verder moet met was eigenlijk net uit de financi- of dertig, die om half negen 's het werk op de werf. Voor het ele problemen die waren ont- foto anp cor mulder staan na het uitlenen van het schip De Batavia aan Australië, waar het de Olympische Spelen opsierde. De opbrengsten daar van vielen wat tegen. ccin kan rokers in de toe- helpen te stoppen. Het 1 moet een einde maken lichamelijke afhankelijk- in nicotine. Wetenschap- '|lt jn op de goede weg bij de ■tkeling van dit nicotine- zegt longarts P. van van het Amsterdamse lartziekenhuis. ins Van Spiegel zijn proeven op dieren al succesvol gebleken. Nicotine is het verslavende be standdeel van tabak. Doordat de moleculen erg klein zijn, herkent het afweersysteem van het lichaam ze niet en worden ze niet opgespoord en afgebro ken voor ze het genotscentrum in de hersenen bereiken. Door drie nicotinemoleculen aan de wandeiwitten van een cholera- bacil te bevestigen ontstaat een stof die wél door het afweersys teem herkend" wordt. Een nieuw sigarettenfilter ontwikkeld door het Acade misch Ziekenhuis in Maastricht (AZM) en Wageningen Univer siteit, biedt ook perspectief. Dat filter is in staat aanzienlijke hoeveelheden ziekmakende stoffen uit de rook te verwijde ren. Het aantal doden door ro ken zou daardoor aanzienlijk kunnen dalen. BY Bi) aankoop van een kostuum of combinatie kostuums in de malen 46 t/m 60 van diverse merken: Armani. Burberry. Corneliani, Baumler en Valentino vanaf fl. 200.-. Koopzondag op 17 december. Extra koopavonden op 20, 21 en 22 december. Grote Houtstraat 181 - Haarlem - 023 542 84 46 Het advies van WD-fractie- voorzitter Dijkstal is aan dove mansoren gericht: staatssecre: taris Job Cohen (PvdA) van jus titie gaat toch naar Amsterdam. De vertrouwenscommissie heeft hem unaniem voorgedra gen als nieuwe burgemeester van de hoofdstad. En Dijkstal had nog zo gewaar schuwd: Cohen moet gewoon zijn werk in Den Haag eerst af maken." De WD-fractieleider doelde met name op de uitvoe ring van het asielbeleid wat vol gens hem nog veel te wensen overlaat. Maar de aantrekkelijke burge meesterspost lonkte en de naam Cohen zoemde al een tijdje in de hoofdstad en op het Binnenhof rond. Een ander be wijs, zo werd gezegd in Den Haag, bleek uit het wegblijven van een ontkenning van de zij de van Cohen. Met het vertrek van Cohen uit de Haagse poli tiek raakt de PvdA voorlopig een van haar 'kroonprinsen' kwijt. Zowel sociaal-democra ten als buitenstaanders zien in Cohen een toekomstige fractie voorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer. t Cohen (Haarlem, 1947) mag zichzelf graag portretteren als een betrokken buitenstaander, als een politicus die zich liever niet te veel wil verdiepen in de kleine eigenaardigheden van het Binnenhof. Terwijl zijn voorganger zich niet zelden overgaf aan sociologische be- Staatssecretaris Cohen. spiegelingen, kiest Cohen er voor op gepaste momenten te zwijgen. ,,lk kan het wel, met veel woorden weinig zeggen, maar dat doe ik liever niet", zei hij vorig jaar in een interview in de Volkskrant. Dat zwijgen blijkt bij tijd en wij le een geschikte methode om de scherpste kantjes van een stekelig debat te vijlen. Zo maakte de staatssecretaris wei nig woorden vuil aan de stevige kritiek die hij te verduren kreeg over het uitblijven van beleid voor alleenstaande minderjari ge asielzoekers. Ook is hij bij voorkeur kort van stof over de problematiek van de witte ille galen. Tijdens zijn periode op Justitie heeft hij zich schrap gezet om de weerbarstige materie van het vreemdelingenbeleid om te foto anp hans steinmeier vormen tot een helder waag stuk. De aanhoudende proble men op het gebied van de asiel kwesties leverde stevige debat ten op in de Tweede Kamer, maar Cohens reputatie had daar nauwelijks onder te lijden. Mogelijk heeft hij getwijfeld over de functie in Amsterdam, maar dat kan dan waarschijnlijk alleen samenhangen met de wens om belangrijke zaken te volbrengen. Maar grote klussen zijn inmiddels vrijwel vol bracht. Cohen loodste onlangs wij plobleemloos de Vreemde- lingwet door de Tweede en Eer ste Kamer. Een behandeling van het homohuwelijk volgt al leen nog in de Eerste Kamer. Met de overstap naar Amster dam verwijdert Cohen zich van zijn twee voornaamste peilers die zijn loopbaan tot nog toe kenmerkten: onderwijs en justi tie. In 1981 promoveerde hij aan de Rijksuniversiteit Leiden op studierechten in het weten schappelijk onderwijs, gevolgd door een hoogleraarschap rechtsgeleerdheid en een func tie van rector-magnificus van de Universiteit Maastricht. Eenmaal bedankte hij voor een post als minister in het paarse kabinet. In 1994 zag hij om pri- véredenen af van een functie als minister van onderwijs. Dat departement was hij een jaar eerder ingerold, na een zoek tocht van de PvdA-top naar een kundig sociaal-democraat van onbesproken gedrag die het de bacle van de achtdaagse poli tieke carrière van staatssecreta ris In 't Veld moest doen verge ten. Het bleek een gelukkige keuze, maar een jaar later, na de ver kiezingen van 1994, koos Cohen er voor weer zuidwaarts te ke ren, naar zijn oude stek op de Limburgse universiteit. Het retour Maastricht - Den Haag bleef hij evenwel met re gelmaat afleggen. Het dagelijk se politieke debat volgde hij vanuit de groene bankjes in de Eerste Kamer met iets meer dis tantie, tot Cohen in 1998 een post in paars-II toebedeeld kreeg. Maar ook toen heeft hij lang lopen wikken en wegen of het departement justitie voor hem de meest geschikte keuze was. Zijn overgang nu naar Am sterdam tekent de gestage op waartse lijn van de politieke carrière van Job Cohen. Kamer kibbelt over armoede in Nederland DEN HAAG ANP Met allerlei nieuwe cijfers als inzet heeft de Tweede Kamer gisteren langdurig gekibbeld over het werkelijke aantal arme mensen in Nederland. Ook over oplossingen voor het stijgende aantal WAO'ers kon de Kamer het bij de behandeling van de begroting Sociale Zaken abso luut niet eens worden. Volgens de WD valt het erg mee met de armoede in Neder land omdat de minima er de af gelopen jaren volgens recente cijfers van het ministerie van sociale zaken flink op zijn voor uitgegaan. De koopkracht van een gezin met een bijstandsuit kering is tussen 1995 en 2001 met bijna 20 procent gestegen, terwijl gezinnen met een mo daal inkomen er in dezelfde pe riode ongeveer 10 procent op vooruit gingen. „Het gaat dus goed met de minima conclu deerde WD-Kamerlid Kamp. Vooral de PvdA en Groen Links reageerden fel op deze conclusie. Kamp zou een ver keerde uitleg van de cijfers ge ven. „U telt appels bij peren op. Maar zo zit het niet", aldus een geïrriteerde Harrewijn (Groen Links). Hij wees op de mensen die wegens diverse redenen niet hebben kunnen meeprofi teren van de gemiddelde inko mensverbetering. Omdat de PvdA vindt dat er nog steeds teveel mensen rond het sociaal minimum leven, pleit de partij voor een extra in komensondersteuning voor ar men die geen uitzicht op werk meer hebben. De WD pleitte ervoor het recht op een WAO-uitkering te beperken tot arbeidsonge schiktheid als gevolg van be roepsrisico's en een aparte ver zekering in te voeren voor men sen die ziek zijn geworden bui ten hun werkplek. De PvdA wil daar echter niet aan en waarschuwde ervoor dat bij voorbeeld kankerpatiënten in zo'n stelsel een lagere uitke ring krijgen dan nu het geval is omdat ze niet door hun werk ziek zijn geworden. Bijlmervrouwen krijgen prijs UTRECHT ANP Op de internationale vrijwilli- gersdag heeft I Care Women's Move uit Amsterdam vandaag het Nationale Compliment 2000 ontvangen voor het bij zonderste vrijwilligersproject. Prinses Margriet heeft don derdag op het hoofdkantoor van de Rabobank in Utrecht de prijs uitgereikt. Aan het Natio nale Compliment is een geldbe drag verbonden van 25.000 gul den. De tweede prijs ging naar Stichting Mudanthe uit Apel doorn. Stichting Zwem- en Re creatiepark de Koet uit Koeken- gen won de derde prijs. In to taal waren ruim 700 projecten voorgedragen. Het project I Ca re Women's Move is in 1992, na de vliegramp in de Bijlmer op gericht met het doel Ghanese slachtoffers te ondersteunen bij het verwerken van de ramp.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5