'Lijden is onvoorstelbaar groot' Top Corns aan de dijk Gesprek van de Dag 'Het is de schuld van het baasje' Televisiehuwelijk strandt na een maand DONDERDAG 7 DECEMBER 2000 Sommen taar Dat de tweehoofdige leiding van het Brits-Nederlandse staal- en aluminiumconcern Corns aan de dijk is gezet, kwam niet echt als een donderslag bij heldere hemel. Lut tele maanden geleden schetste de Nederlandse topman, Van Duyne, in een interview een vrij zonnig beeld van het concern dat hij samen met zijn Britse collega Bryant heeft geboetseerd uit het voormalige Hoogovens en British Steel. Toen was echter al duidelijk dat Van Duyne in feite lachte als een boer met kiespijn. Sinds de oprichting van Corns is het de fusiebaby immers bepaald slecht vergaan. Tot vervelens toe wordt beweerd dat de kracht van het Britse pond Sterling ten opzichte van de euro het grote probleem is, omdat daardoor de Britse Corus-fabrieken hun staal op het continent aan de straatstenen niet meer kwijt kunnen. Het werkelijke probleem ligt echter elders. In Engeland en Wales heeft Corus een productiecapaciteit die in geen enkele verhouding meer staat tot de vraag van de Britse afnemers, waaronder de voortmodderende auto industrie. Het kan dan ook hietnand hebben verbaasd dat Sir Brian Moffat - de president-commissaris die nu tijde lijk de touwtjes zelf weer in handen neemt - tegelijk met het vertrek van de toplieden Van Duyne en Bryant een drastische sanering van de Britse Corus-tak aankondigde. Een strikt rationele benadering leidt tot de conclusie dat er geen andere weg open staat. Wel is de kanttekening op zijn plaats dat het topmanagement er rijkelijk laat mee is, waardoor de boel te ver heeft kunnen doorzieken. Of de donderwolk die volgend jaar een hoosbui over de Britse staalindustrie zal uitstorten ook zal leiden tot een motregentje in Nederland bij het voormalige Hoogovens, is vooralsnog de vraag. Te vrezen valt dat naast de ratio ook emoties een rol gaan spelen. Het is denkbaar dat de Britse vakbeweging het niet pikt als alleen in het Verenigd Koninkrijk de klappen vallen. Het is mogelijk dat als zoen offer ook aan deze kant van de Noordzee het mes in de or ganisatie wordt gezet. Het voormalige Hoogovens is ech ter al eerder gesaneerd en draait nu goed. Verdere grove ingrepen zouden volstrekt onzinnig zijn. c/ciisic Verfrommelde trol Het is moeilijk te geloi>en, maar het moet allemaal nog uil der. nog jonger en nog eigentijdser bij Veronica. Te begin nen met de naam. The Young One gaat binnenkort door het lei>en als ME (spreek uit als mie), zo maakte de omroep gisteren bekend. ME, Engels voor ik of mij, staat symbool voor eigenzinnig en een eigen wil. Dat moet ook afstralen van de nieuwe programma's die de omroep gaat maken. Dat belooft wat. Wil kreeg gisteravond al een voorproefje van Veronica- nieuwe-stijl De Relatieman. Een nieuwe datingshow van die oerlelijke verfrommelde trol die tijdens zijn winterslaap vergeten is de zonnebank uit te zetten. Menno Buch, ja. Slechts één ding moet je hem nageven: hij weet altijd de grootste malloten voor de camera te krijgen. Zoals Erik. die samen met Menno zijn vriendinnetje Laura kwam vertellen dat hij eigenlijk verliefd is op haar moeder. Het leek wel Goudkust in die huiskamer. Laura die driftig zuigend aan een sigaret door de keuken ijsbeerde. Moeder die onbewogen op de bank zat, maar wel heel stellig be weerde voor haar dochter te kiezen. En Erik vloekend ,.Nou lekker dan toen dat tot hem doordrong. Hij had er wel een triootje van willen maken. De Relatieman, of liever de Relatiekillerman, sleurt de spelers in dit drama beurtelings naar de keuken om de rel nog een beetje hoger op te stoken. Zoiets mag toch geen televisie heten? Dit is de verkapte ge heime camera, die je belazert waar je bij staat. Wanneer komt de ontnuchtering? Wanneer verklapt de eerste figu rant in deze slechtste soap ooit. dat het allemaal doorgesto ken kaart is? Dat deze mensen van de straat zijn geplukt om wat te brallen voor Menno's camera? Getver. Uit die ti>. Gelukkig hoefden de Veronica-kijkers niet met dit genepte gevoel in bed te stappen. Als zij eerder gisteravond het film drama The Public Eye op die zender hadden gezien, kon den ze inslapen met Joe Pesci. De acteur die in deze film het ijzersterke karakter neerzet van de Grote Bernzini, een New Yorkse nieuwsfotograaf metfoto's van vermoorde crimine len als handelsmerk. Bij toeval raakt hij op de hoogte van een grootscheepse afrekening onder de maffia. Bernzini ruikt een mooie foto-reportage en met gevaar voor eigen le ven begeeft hij zich tussen de rondvliegende kogels. Als plotseling een geweer op zijn eigen voorhoofd wordt ge richt, brengt hij zijn camera voor zijn gezicht. Het ultieme einde voor de lijkenkieker: zijn eigen dood fotograferend. Gelukkig. Ze weten toch nog een pietsie goede ti> uit te zen den. die ME-ballen. De liefhebbers van rashonden zijn laaiend op minister Brink horst (landbouw) omdat de be windsman vier soorten 'vecht- honden' wil verbieden. De Hondenbescherming en de ras verenigingen van de betreffen de soorten betichten Brinkhorst van willekeur. ,,Er zijn zoveel soorten vechthonden, waarom pakt de minister juist deze vier rassen aan", aldus Iaira Bois- sevain van de Hondenbescher ming. „Als je naar het aantal bijt-incidenten kijkt, staat de Rottweiler op nummer één en die wordt niet verboden. De vier aangewezen soorten ko men in de statistieken niet eens voor." Minister Brinkhorst kondigde dinsdag aan het fokken en hou den van de Mastino Napolita- na, de American Staffordshire Terriër, de Fila Brasileiro en de Dogo Argentino te verbieden. Het zijn honden die gefokt wor den op agressiviteit, meent het ministerie van landbouw. Ge zien de zware verwondingen die de beesten kunnen toebren gen, zouden drastische maatre gelen gerechtvaardigd zijn. Het bij elke hond afnemen van een gedragstest is volgens Brink horst niet afdoende. „Absolute onzin", oordeelt P. Montfoort van de Molossen Club, waartoe onder anderen de Fila Brasileiro en de Dogo Argentino behoren. „Vroeger waren het vechthonden met een hoge prikkel om te bijten. Maar dan praat je over eeuwen geleden. Nu zit dat er echt niet meer in." Volgens de rasvereni- ILLUSTRATIE WIM STEVENHAGEN gingen wordt er tegenwoordig gefokt op conditie en karakter en niet op agressiviteit. Daarbij is het aantal honden dat door de maatregel wordt getroffen zo klein, dat het volgens Mont foort geen enkele invloed zal hebben op het totaal aantal bijt-incidenten door honden in Nederland. „Dit is wildwest-be- leid. Je weet bij voorbaat dat het niet effectief is." Volgens Montfoort is de oplos sing heel simpel: de overheid moet de eigenaar van een hond aansprakelijk stellen als zijn dier bijt. „Het is vaak de eige naar die een slechte invloed heeft op de hond. Wie aanspra kelijk is en daarom beducht om bijvoorbeeld een Dogo Argenti no te nemen, kiest gewoon een ander ras. Maar pak de liefheb bers niet meteen de hele popu latie af." De Hondenbescherming pleit voor een registratie- en identifi catiesysteem voor alle honden. Tot nu toe zijn alleen de ras honden geregistreerd. „Dan kun je de genetische achter grond bepalen en kijken of een hond al meerdere keren heeft gebeten", zegt Boissevain. „Ook moet eindelijk eens goed onderzoek verricht worden naar het waarom van bijten. Een hond bijt niet zomaar, daar gaat altijd iets aan vooraf. Als we daar meer vanaf weten, kunnen we door betere voor lichting een groot deel van de hondenbeten voorkomen." remco andringa' Stefan en Coby. Vorige maand ge trouwd, nu al weer gescheiden. FOTO ANP hou De Belgische miljonai^ po fan Kerkhofs, die eeni n lf geleden op televisie in ikf huwelijk trad met de? 01 landse bruid Coby Bo der dat ze elkaar ooit den ontmoet, heeft ec scheiding aangevra; meldt het roddelblad ede De zaak is extra pikant ag dat blijkt dat Kerkhofs we liefd zou zijn geworde et c Gosja, een van de twe si; didaat-bruiden die hij j|e Finale van het RTL4-pi r|; gramma Ja, ik wil een nair afwees. Na de voltrekking van huwelijk gingen metei ?eg geruchten dat het niet el v terde tussen Kerkhofs Bos. Maar dat de echt ding al zo snel is aangjj.j vraagd, heeft ook de n werkers van het tv-pri oni ma totaal verrast. Een gelijk televisiehuwelijl gel Amerika werd al binnt rit week nietig verklaard. Volgens Story lopen K dei hofs en Bos nu een tot Deze premie zouden gen uitgekeerd als het lijk drie maanden had standgehouden. De bt kenen zelf worden in CO 01 richt in Story niet geci jhi LUMC en Rijngeest gaan depressies sneller en adequater behandelen Zo'n 1,5 miljoen Nederlanders lijden aan een depressie. Dat aantal stijgt de komende jaren. In 2020 heeft de depressie de infecties van de wereldranglijst verdrongen en is dan volksziek te nummer één. Pillen, praten en licht zijn be proefde methoden de weemoedigheid uit te bannen. In driekwart van de gevallen helpen ze. Als ultieme methode wordt in Leiden de shocktherapie -weer- ingesteld. „Onvoorstelbaar groot." Zo omschrijft professor dr. F.G. Zitman het lijden van de de pressieve patiënt. „Er is geen voorstelling van te maken hoe zeer sommige mensen lijden. Soms kan je er met je verstand echt niet bij, maar je ziet en hoort maar al te goed hoe ont zettend groot hun lijden is." Zitman is sinds een half jaar hoofd van de afdeling psychia trie van het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC). Hij wordt per 1 januari tevens voorzitter van het manage mentteam van het Academisch Centrum voor Geestelijke Ge zondheids Zorg Leiden en om streken van de Rijngeest Groep. De Rijngeest Groep werkt op het gebied van patiëntenzorg, onderwijs, onderzoek en oplei ding nauw samen met het LUMC. In het centrum zijn sinds vorig jaar de Riagg, Ende geest en de Jelgersma-polikli- niek ondergebracht. De depressieve mens lijdt aan een neerslachtigheid die soms niemand kan verklaren, maar die het leven van de patiënt tot een hel kunnen maken. De de pressieve mens heeft nergens meer lol in, heeft eet- en/of slaapstoornissen, voelt zich schuldig en is uiterst vermoeid. Er wordt gesproken van een de pressie als de ernst en de duur van de neerslachtigheid zowel voor de patiënt als voor de om geving tot een last zijn en het verdriet erover niet meer past in het normale leven. Het komt regelmatig voor dat de depres sie zich herhaalt. Uit een on derzoek in huisartsen-praktij ken is zelfs vast komen te staan dat binnen tien jaar de ziekte terugkomt. Bij patiënten van Riagg's en psychiatrische centra is dat percentage nog veel ho ger. Zitman ziet het als zijn taak de ze mensen effectiever te hel pen. Hij gaat daarom in het nieuwe jaar ook de electro- shock toepassen. Deze stroom stootbehandeling wordt altijd onder narcose toegepast en al leen in de strijd geworpen als alle andere methoden falen. Daarnaast wil de hoogleraar en zijn team ook het begin van de depressie anders aanpakken. Snel en efficiënt handelen is zijn credo. Het onthouden van slaap en het geven van lichtthe rapie zijn de wapens die het LUMC in de strijd tegen grote neerslachtigheid gaan werpen. Het is namelijk gebleken dat een nacht niet slapen de gees telijke gesteldheid van de mens positief kan beïnvloeden. „Na een wakkere nacht voel je je de volgende morgen heel vrolijk, soms op het hilarische af. Ui- schikten, 5000 mensen, i den jaar door een depres n beidsongeschikt gewordi Uiteraard blijft Zitman e team de gangbare metho ]s toepassen. Het medicam behandelen in combinat l,e Depressiviteit kan het leven voor mensen tot een hel maken. teraard komen later op de dag de oude depressiegevoelens weer terug, maar door gebruik te maken van die positieve ge moedstoestand heb je een handvat om iemand in de goe de richting te leiden." De lichttherapie wordt al lange re tijd gebruikt. Dat gebeurt met een apparaat dat alle kleu ren van het zonlicht nabootst. Patiënten moeten aan het begin van de winter een week lang enkele uren per dag in het zeer heldere licht gaan zitten. Vooral mensen die lijden aan de sei zoendepressie ofwel de winter blues -officieel seasonal affecti ve disorder- zouden hierbij baat hebben. Mensen die aan een depressie lijden, missen het systeem om adequaat met stress om te gaan, legt Zitman uit. De hypo- fysebijnierschors as (HPA) in de hersenen is dan ontregeld. De werking van pillen voor de ziel ofwel de anti-depressiva zijn gebaseerd op het regelen van de serotonine-opname die plaats heeft in de HPA. Omdat een te laag serotonine-gehalte FOTO RON PICHEL mede-oorzaak is van vele stoor nissen in de hersenen en dus van het menselijk gedrag, waar onder verslavingen en depres sie. Met het snel bestrijden van de depressie wil de hoogleraar psychiatrie niet alleen het leed van de patiënt en zijn omgeving verzachten, maar ook de kosten die voortvloeien uit de ziekte aanpakken. De depressie staat inmiddels al bovenaan de lijst van oorzaken waarom iemand in de WAO terechtkomt. Tien procent van de arbeidsonge- praten geeft namelijk in derde van de gevallen ee ao stig effect. De behandelii in het LUMC en via de R geest Groep worden toe§ is de cognitieve gedragsl pie. Volgens de Leidse h( raar is dit de enige meth« waarvan bewezen is dat werkt. De therapeut plui 'r(: men met de patiënt heel vuldig uit hoe de weemoiE mens tegen de wereld aa en wat daar eventueel aaf1 veranderen is. De depressieve mens is lijk geneigd het allemaal beetje negatiever te zien het in werkelijkheid vaak had Zitman eens een pat die zijn huis wilde verko[ maar het niet durfde om een scheur in het plafom Toen hij van de depressii genezen bleek hij geen ei d waarde meer aan die schr" geven en bood hij zijn hi te koop aan. In Nederland is het w pillen langzaam maar ze 31 meengoed geworden. In land daarentegen wordt Sint Janskruid ter bestrijt van neerslachtigheid vee toegepast. Zitman hierov:e „Dertig procent heeft alti bij een bepaalde method maar als wetenschapper sceptisch ten aanzien vai sultaten die niet strikt on zocht zijn. Hier valt het S -j Janskruid onder. Verderi concentratie van het krui altijd gelijk en is niet vol( - bekend hoe het kruid ini natie met reguliere medii valt." irene nieuwenhuuse Wim is nu echt weg 'Hij heeft eigenlijk al alles, ook een fiets. We weten niet wat we hem voor zijn verjaardag moeten ge ven', zei een vader onlangs tegen mij. Zijn zoontje werd vijf. 'Heeft u iets voor een kind dat al alles heeft?', schijnt dezer dagen de meest gehoorde vraag van ouders in speelgoedzaken te zijn. Het is typisch iets van deze tijd: kinderen die alles heb ben in materieel opzicht, maar in immaterieel op zicht veel minder dan de generaties kinderen voor hen. De echte kindenuereld van knus en klein geluk, van tijd en ruimte om ongestoord te spelen, binnen en buiten, van een diep ver langen naar iets dat ze dolgraag zouden wil len hebben, is hen grotendeels ontstolen. Hoezeer dat het geval is, blijkt ook uit de zogeheten Gouden Boekjes die op dit ogenblik bij De Slegte worden opge ruimd. Het is een legendarische reeks kinderboekjes voor kleu ters tussen de drie en de zes jaar, door de Bezige Bij gestart in de jaren vijftig en tenslotte uitgegroeid tot zo'n tachtig titels. Om commerciële redenen wordt de serie niet I meer herdrukt of uitgebreid. Wie grijpt naar een Gouden Boekje, krijgt pure nostalgie in zijn handen. Ze verwij- zen naar een wereld die ver dwenen is, waarin kinderen l nog volop kinderen konden n 8^^ h De boekjes gaan over die ren: Konijntje Loos, Hondje Eigenwijs, Sam de brand weerkat, Pietepaf het circus hondje, Boudewijn de beer, De hongerige leeuw. Soms speelt er een vader de hoofdrol in, een ijsco man: 'Meneer mooi weer', een poppendokter of gewone jongetjes. Stuk voor stuk zijn het stevige boekjes met kleurrijke, expressieve tekeningen op ieder bladzijde en een eenvoudige, aansprekende tekst. De boekjes, van Amerikaanse oorsprong maar voor de Nederlandse markt vaak ingrijpend bewerkt door, bijvoorbeeld, Annie M.G. Schmidt, lagen begin jaren negentig onder vuur omdat ze niet politiek correct waren. Meisjes spelen er in derdaad nooit echt een hoofdrol in, moeders blij ven zorgend op de achtergrond, en vooral het deeltje 'Sambo, het kleine zwarte jongetje' heeft, als je het zo wil zien, racistische elementen. Dat alles stoort mij niet. Integendeel: het maakt deel uit van de extra charme die de Gouden Boekjes nu hebben gekregen als kleine, authentieke iconen van een wereld en tijdgeest die buiten de boekjes niet meer bestaat, vergeten dreigt te worden of ge retoucheerd. Neem nu een van de meest bekende boekjes uit de serie: "Wim is weg'. Daarin rijst de sfeer op van de jaren vijftig met de menselijke maat, de overzichtelijkheid, het vele groen zodra je de kleine bebouwde kom van de stad uit was. Op eigen houtje met zijn fietsje de wijde wereld intrekken, is voor heb jongetje Wim dan ook geen erg riskante onderneming. De verwezenlijking van die ultieme kinderdroom zou nu een nacht merrie worden. Al die normale kinderavonturen, verlangens en behoeften waarover de Gouden Boekjes gaan, zijn onmogelijk geworden. Door het huidige verkeer, de schaalvergroting, het oprukkende asfalt en be ton, de jachtigheid en het ongeduld van ons mo derne leven, maar vooral ook door het feit dat we de kleuter als verschijnsel hebben afgeschaft. Dankzij de invoering van de basisschool bestaat deze fase met zijn eigen, specifieke ontwikkelings- eisen niet meer. Een opleiding tot kleuterleidster duurde vroeger drie jaar. Nu worden er in vier jaar tijd allround onderiuijzers klaargestoomd. Veel pedagogische kennis over kleuters is verloren gegaan. Prestatiedrang en een tijdskorset op een te jonge leeftijd, zijn er voor in de plaats gekomen. De Gouden Boekjes doen nog rechtaan kleuters. Aan hun magisch wereldbeeld waarin alles be zield is, waarin je met dieren praat, spelend met je fantasie je eigen werkelijkheid schept en je bui ten tijd de tijd leeft omdat de klok nog geen bete kenis heeft. Als je daar tenminste de kans voor krijgt. 'Wim is nu echt weg'zeiden de verkoopsters bij De Slegte tegen elkaar, toen het laatste boekje met deze titel over de toonbank ging. Maar voor mijn kleinkinderen zal hij blijven bestaan. Want ik zal ze Wims avonturen voorlezen, zoals ik dat ook bij hun moeders heb gedaan. Toen was voorlezen nog heel gewoon. Tegenwoordig wordt dertig pro cent van de kinderen nooit voorgelezen, de rest van de ouders leest nog geen kwartier per dag voor. Toch geef je een kind 'dat eigenlijk al alles heeft' met een boek en de belofte het voor te lezen, een onvervangbare ervaring die niet te koop is. Waar zij of hij ook nooit genoeg van krijgt. Voor lezen betekent onthaasting. intimiteit, de moge lijkheid tot een persoonlijk gesprekje. Maar je cre- eert er als ouders vooral geborgen, gelukkige mo menten mee die je kinderen zich levenslang her inneringen. Netzoals de hoofdpersonen uit al die boeken. Die worden later de dierbare, onvergete lijke vriendjes uit hun jeugd. ensolijk De voormalige Duitse tennisser en drievoudig Wimbledonkampioen BO RIS BECKER en zijn vrouw BARBA RA zijn uit elkaar. „Geruime tijd al hebben wij moeten vaststellen dat onze opvattingen over de prioriteiten van onze relatie te ver uiteen liggen", zo liet Becker dinsdag in een door zijn woordvoerder Robert Luebenoff verspreide verklaring weten. „Wij hebben geconcludeerd dat het zo niet verder kan gaan." Boris (33) en Bar bara zijn in december 1993 ge trouwd. Zij hebben een zoontje van zes en een dochtertje van een. Het huwelijk werd vaak aangehaald als een voorbeeld voor de relatie tussen blank en zwart. AL GORE hoeft straks niet werkeloos thuis te zitten als hij toch met de nieuwe president van de Verenigde Staten wordt. Een radiostation in Los Angeles heeft de Democratise1 didaat een contract voor vier ji geboden als presentator van e gramma dat 'Al and Al' moetf ten. Om het salaris hoeft Gore niet te laten. TalkRadio 790 k biedt hem bijna 500.000 guit jaar, en dat is net zo veel als d dent van de VS verdient. Daan wil het station ook Gore's verh ten naar California betalen. 0 - teur van TalkRadio 790, Erick verman, zegt dat hij weet date dige vice-president 'denkt dat langrijk is om invloed uit te oe op zo veel mogelijk mensen er presentator krijgt hij de kanso te doen'.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2