Alkemade tegen samengaan sociale diensten 'Eten is de basis van je bes ;)e nieuwe Maranathakerk: speels met antieke accenten Rijn Veenstreek Kerstmarkt in Alphense Ridderhof Rotonde zo goed als klaar 'Voetpad geen oplossing voor overlast hangjeugd' ONDERDAG 7 DECEMBER 2000 974 Van Dorp al zeven jaar 'biologisch )e rubriek De Boer Op belicht opvallende kenmer- cen van het leven op het platteland. In deze afleve ring staat de biologische landbouw en melkveehou derij centraal. igrarisch ondernemer Jan van )orp uit Alphen aan den Rijn chakelde zeven jaar geleden 3 iver op de biologische melk- 'eehouderij. Destijds was dat !en opmerkelijke stap. De tij- v len veranderen. De provincie 11 luid-Holland wil biologische indbouw en melkveehouderij levorderen. Op 12 december 'eeft Van Dorp, in samenwer- cing met een agrarisch advies- 13 lureau en de provincie, een ondleiding op zijn bedrijf. ■J loeren die plannen hebben >m biologische melkveehou- 'n Ier te worden kunnen dan zien 'P )oe het er op zo'n bedrijf aan oe gaat. 'an Dorp heeft ongeveer 80 e nelkkoeien, 40 stuks jongvee 1 in een melkquotum van onge- el 'eer 600.000 kilo. Ongeveer één >rocent van alle Nederlandse V loeren melkt op biologische rijze. In totaal leveren zij 75 niljoen liter melk per jaar aan le diverse afnemers. „Over de s maak van biologische melk lurf ik geen harde uitspraken edoen", zegt Van Dorp la- i :hend. Om even daarna aan te leven dat hij het heus wel Pj iroeft als zijn koeien een per- eel klaver te grazen hebben jenomen. Hij is een fijnproe- i' 'er. „Ik noem een pakje mar- arine ook nooit boter." Eigen- jk is het niets meer dan water 'an Dorp behoorde in 1993 tot le pioniers. „Destijds was het riet zo gebruikelijk om over te ichakelen op de biologische nelkveehouderij. Andere colle ga's reageerden nogal scep tisch. Mensen waren zich niet zo bewust van de rol die het milieu speelt in de voedselke ten." Van Dorp geeft aan dat ook in de reguliere landbouw de laatste jaren het welzijn van mens, dier en omgeving een steeds grotere rol speelt. Van Dorp nam zeven jaar geleden het initiatief. „Het gebruik van alle chemie stuitte me steeds meer tegen de borst. Het ge bruik van kunstmest, het hoge krachtvoerniveau en mediabe richten droegen er toe bij dat ik voor de biologische methode koos." Van Dorp is daarbij niet over een nacht ijs gegaan. Nu is een goede afzetmarkt voor biologi sche melk verzekerd, toen la gen de zaken minder eenvou dig. Daarbij komt een verplich te wachttijd van twee jaar, een periode om de bedrijfsvoering t het prettig om te weten waar zijn vlees vandaan komt. Dat geeft ver- FOTO HENK BOUWMAN alphen aan den run* Winkelcentrum De Ridderhof in Alphen aan den Rijn is dit weekeinde in kerstsfeer. Op zaterdag en zondag heeft in het overdekte winkelcentrum de traditionele kerstmarkt plaats, waar ruim vijf tig hobbyisten kerstartikelen maken en verkopen. Kinderen kunnen zich laten schminken of la ten bevangen door de kerstgedachte. Zij mogen van tevoren thuis een schoenendoos vullen met kleine cadeautjes en schoolspullen om als kerst cadeau op te sturen naar kinderen in Roemenië en Tanzania. Tijdens de kerstmarkt kan de jeugd de dozen, ingepakt in feestpapier, inleveren. Ook mogen kinderen op een blokje een bijdrage leve ren aan een groot houten schilderij, dat de orga nisatie aanbiedt aan het asielzoekerscentrum in Alphen, het Getaneh Tessema Centrum. Zangkoor Summertime en een dweilorkest zor gen voor muziek. Ook is er een modeshow van feestkleding en zijn er diverse eettentjes. De kerstmarkt is zaterdag van 9 tot 17 uur en zondag van 11 tot 17 uur. helemaal 'clean' te maken. Daarna mocht Van Dorp pas melk leveren. Verder moest hij nieuwe afnemers voor zijn melk en vlees zoeken. Ook het voer voor de koeien moet bio logisch verantwoord zijn. „Ik heb een specialist van de Dienst Landbouw en Veeteelt ingeschakeld. Die stelt een voorzichtige prognose vast voor een aantal jaren. Tenslot te moet de kachel wel blijven roken." Vlees levert de Alphense agrari ër aan de biologische slagerij Van Hoeven in Boskoop. „De consument vindt het prettig om te weten waai- zijn vlees vandaan komt. Dat geeft ver trouwen." Daaraan ontbreekt het vaak. Van Dorp vindt het een goede zaak dat de consument zich meer bewust wordt van de voedselketen. „Het begint ook bij de burger door te dringen dat de prijzen van de basispro ducten jarenlang te laag zijn geweest. Agrariërs waren daar door gedwongen om te grijpen naar drastische middelen om toch maar zoveel mogelijk te produceren. Een belangrijke oplossing van het milieupro bleem ligt bij de consument. De consument moet bereid zijn meer dan de werkelijke kostprijs te betalen voor een stukje vlees, aardappelen of melk. Nederlanders zijn prijs- kopers. In landen zoals Duits land en Frankrijk letten men sen toch meer op de kwaliteit van het voedsel." Van Dorp werkt samen met een biologische akkerbouwer, Frits Kroon. Als biologisch melkveehouder mag je 1,7 koe per hectare houden. Wij zitten daarboven met 2,5 koe per hectare. Om de mineralenba- lans in evenwicht te houden ruilen wij mest voor tarwe en maïs." Behalve een praktische oplos sing vindt Van Dorp de samen werking een verrijking. Van Doip ziet de toekomst zonnig met hier en daar een wolkje. „De jonge consument van nu heeft wat te besteden. Neder landse biologische boeren zit ten in een groeimarkt. Twee jaar geleden was ons aandeel van de markt 0,7 procent. Nu ligt dat al op anderhalf pro cent." Bang dat het cijfer weer gaat dalen bij een ecunomische re cessie is Van Dorp niet. Met al le schandalen rond voedsel en voedselproducenten denkt hij dat de klant wijzer is gewor den. „De mensen die hun eten belangrijk vinden laten dan gauwer een tweede of derde vakantie lopen. Eten is toch de basis van je bestaan." annette lameijer CLUSIEVE ^VES SAINT LAURENT Bij besteding van ƒ100,- aan Yves Saint Laurent producten ontvangt u een make-up tasje met 3 luxe miniaturen en een exclusieve YSL manicure kit. ONTDEK UW VOORDEEL fer Aarse gewond Leraar Een 20-jarige vrouw uit Ter Aar is gistermiddag in haar J^ónplaats gewond geraakt nadat een achteruitrijdende auto iaar had aangereden. De Ter Aarse was kort daarvoor op de ;orteraarseweg gevallen met haar bromfiets toen ze remde voor Je auto van een 37-jarige Nieuwkoopse. Het slachtoffer is naar iet LUMC overgebracht. Jjj jibraak in flatwoningen ijü iiphen aan den rijn* Inbrekers hebben gisteren twee flatwonin- iiig ien, aan de Castorstraat en het Achterom, doorzocht. Ze kwa- nen binnen door een deur en een bovenraam open te breken. Jij de politie is tot nu toe de vermissing van geld uit een van de Q mizen bekend. Joekenmarkt in Kringloopwinkel phen aan den run» De Alphense Kringloopwinkel houdt zater- ng lag de halfjaarlijkse boekenmarkt. Voor vijf gulden kunnen be- p oekers een tas kopen die ze met boeken kunnen vullen. Wie v lat wil, moet er snel bij zijn. De markt is open van 16.30 tot 17 in; ïur, in de winkel aan de Energieweg 13. 11e Wethouder Nagtegaal neemt voorstel terug De Alkemadese politiek ziet er helemaal niets in om de eigen sociale dienst samen te voegen met de diensten van Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten en Zoeterwou- de. Omdat wethouder Nagtegaal die mogelijkheid wil onderzoeken, ontstond er gisteravond tijdens de verga dering van de raadscommissie welzijn een felle discussie waarin Nagtegaal het onderspit dolf. alkemade voorkomen dat er in de toe- janneke de jonge komst problemen ontstaan op de afdeling. Deze redenering De wethouder wil het effect van zette kwaad bloed bij enige samenwerking onderzoeken, raadsleden, omdat er daarvan Samengaan kan volgens hem niets is terug te lezen in het voorstel. Daarin staat wél dat Zoeterwoude 'een aanjager van de discussie' is geweest. Dat gemeentesecretaris Kerk hof en niet chef welzijn Smul ders het voorstel schreef, wekt bij de raad de indruk dat de af deling de samenwerking niet wenst. WD'er Uit den Boog aard: „Als u gelijk heeft, had het voorstel er anders uitgezien." Nagtegaal gaf toe dat het initia tief om samenwerking te on derzoeken bij andere gemeen ten vandaan komt. Dat was voor de drie partijen genoeg re den om het voorstel rigoureus van tafel te vegen. „De afgelopen tijd heeft de afdeling bewezen veel verande ringen aan te kunnen", aldus PvdA-fractievoorzitter Schoon- derwoerd. Daarmee doelde hij onder andere op de manier waarop het grote aantal vacatu res nu weer is ingevuld. „U ziet beren op de weg die er hele maal niet zijn. Of ze zijn er wel, maar dan in Zoeterwoude of in Leiderdorp. En ik ga geen ge weer kopen om die beren af te schieten." De PvdA, het CDA en de WÖ achten samenvoeging van de sociale diensten niet al leen onnodig, maar zien nog een ander nadeel: de afstand tot de burger in Alkemade wordt groter. „De dienstverle ning zal sterk achteruit gaan", beweerde CDA'er Olijerhoek zelfs. Nagtegaal kreeg alleen steun van CDA-burgerlid Mooren, die vindt dat je niet alleen hoeft sa men te werken als het je iets oplevert. „Je moet niet altijd naar je eigen belang kijken, maar ook wel eens naar dat van anderen", aldus Nagtegaal. Daarmee trapte hij de raadsle den op hun tenen, onder wie WD'er Uit den Boogaard: „Bij u komt een vervelend toontje vandaan. Wij zijn niet alleen maar met onszelf bezig. Het gaat hier over een afdeling waarmee het nu goed gaat. Laat die nou eens even met rust." Vervolgens nam Nagtegaal zijn voorstel terug. Oude Wetering is weer bereik baar. Na een chaos van bijna twee maanden is de rotonde op de kruising Alkemadelaan- Meerkreuk zo goed als af en kan het verkeer er weer over heen. De laatste hand moet er nog aan worden gelegd, maar voor de kerstdagen is die klus geklaard. Gedurende de werk zaamheden wezen borden au tomobilisten al buiten de ge meentegrenzen op de opge broken weg. De omleidings route liep via andere dorpen. Desondanks kozen velen voor de sluiproute over de Lange- weg, de Veerstraat en de Kerk straat. Omdat ook bus 56 naar die wegen moest uitwijken, le verde dat daar een behoorlijke drukte op. Helemaal af is de rotonde aan het eind van dit jaar niet. Evenals op de roton de in de Stationsstraat moet daarop een kunstwerk verrij zen. Inwoners van de ge meente Alkemade mogen op inspraakavonden bepalen wat dat wordt. janneke de jonge Een voetpad van de Gruttohof naar de bankjes op het grasveld moet volgens burgemeester en wethouders van Alkemade een einde maken aan de overlast van hangjongeren. Maar de po litieke partijen zien dat anders. „Dit is het honoreren van over last", zei CDA-raadslid De Ko ning gisteren tijdens de raads commissie welzijn. „Omwo nenden klagen. Dan ga je het verblijf voor die jongeren daar toch niet nog prettiger maken? Volgens het gemeentebestuur is het pad wél een oplossing, omdat de jongeren dan ook bij regenachtig weer op de bankjes gaan zitten en hun rommel in de bijbehorende prullenbakken gooien. Nu staan ze bij nat weer op straat te leunen tegen gara gedeuren en gooien ze hun wietzakjes en lege blikjes in de bosjes. Als ze op de bankjes zit ten, hebben de bewoners van de Gruttohof in Roelofarends- veen vanwege de afstand min der last van ze. Maar volgens een bewoner van het Amstelland is dat slechts een verschuiving van het probleem, omdat de jonge ren dan zijn voordeur naderen. Voordat de hangbankjes twee jaar geleden aan de Gruttohof werden neergezet, hingen de jongeren rond op het speelter- reintje aan het Amstelland. Di verse raadsleden blijken gevoe lig voor dit bezwaar. „Je kunt beter in de winter overlast op de ene plek hebben en in de zo mer op een andere, dan het he le jaar door op dezelfde plek", aldus WD'er Uit den Boogaard. De partijen pleitten meteen weer eens voor een echte hang plek. Volgens hen is een contai ner geen gekke oplossing, ook al flopte zo'n project twee jaar geleden op het parkeerterrein bij DOSR. PvdA-fractievoorzit- ter Schoonderwoerd stelt voor die container bij het viaduct bij de A4 te plaatsen, maar wet houder Nagtegaal ziet daar niets in: „Je kunt beter sympto men bestrijden dan de jongeren te dwingen ergens anders heen te gaan." igi forgenavondfeestelijke heropening na brandstichting iel 'HEN AAN DEN RUN StlÉKIA BUITELAAR lij ;fe dden in de blubber en preken ssen potten verf, dat hoeft »t meer. De Maranathakerk Swaenswijkbrug in Al- ■ïtien aan den Rijn is klaar. Al- >n een stukje zwartgeblakerde ïur herinnert nog aan de tfmmenzee die in 1998 de kerk na volledig in de as legde. De :t weg te poetsen roetplek is bedoeld symbolisch: een 0 rarte vlek temidden van de •urige wederopbouw van de 11 ik. Want hoewel koster J. n Bos en kerkbestuur-voor- i® ter I. van der Neut vooral >ei eugde voelen als ze de kerk inenstappen, vergeten ze het ama in de nacht van 6 op 7 :i nooit meer. Toen werd gesticht in de gerefor- Kierde Maranathakerk en de Jiolieke Bonifaciuskerk. De rste werd van binnen groten els verwoest, inclusief het arachter gelegen zalencen- im. 3ok het huis van de koster daaraan grenst, liep schade „Mijn vrouw en ik hebben n nachten in hotel Toor ge pen. Op zo'n moment is dat st en lolletje." Persoonlijke be tingen die zij in het kerkge- uw hadden gestald, gingen us loren. Geen enkele vergoe- van de verzekering - i il keerde die 3,2 miljoen gul- n uit - kan het verlies van uilen en van het kerkinterieur edmaken. vlaar daarover piekeren de ee mannen liever niet i blijheid over de vernieuwde ;k en zalen overheerst. Trots geven ze een rondleiding, ma noeuvrerend tussen de bouw vakkers, die bezig zijn met de laatste klusjes. Morgenavond is de feestelijke heropening van de kerk. Die is inmiddels in licht ge huld. Niet alleen omdat de zwartgeblakerde glas-in-loodra- men zijn opgepoetst, maar vooral ook door het zachtgroe ne en -gele schilderwerk. Zelfs de 120 jaar oude plavuizen, die na de brand onverwacht te voorschijn kwamen, hebben een grijsgroene tint. „Niemand wist dat die er lagen", zegt Van der Neut. „Ze zijn in 1888 in de kerk gelegd, maar later kwamen daar verwarmingsbuizen en een laag hout overheen. Leden van de kerkgemeenschap heb ben de meeste schoon kunnen bikken, zodat we ze opnieuw konden gebruiken." Het resultaat is een kleurige speelse kerkzaal, met antieke accenten. Want behalve de te gels, is ook de uit Leeuwarden afkomstige preekstoel ruim een eeuw oud en heeft de kerk een Duits orgel uit 1890 aange schaft. Door allerlei ambtelijke procedures om Voor het orgel een monumentenstatus (en dus subsidie) te verkrijgen, staat het instrument nog steeds niet in de kerk. Waarschijnlijk duurt dat nog een jaar. Speels is ook de opstelling in de kerkzaal. Voorheen stond de preekstoel voorin de kerk, zegt Van der Neut. „Het was een schaapskooi, met alle schapen in rijen achter elkaar. Toen ik als kleine jongen achterin de kerk zat, kon ik daardoor niet zien welke kleur stropdas de dominee droeg." Nu spreekt de dominee de kerkgangers vanaf Voorzitter Van der Neut van het kerkbestuur en koster Van den Bos (rechts) zijn tevreden over de veranderingen in de Maranathakerk. „Door de nieuwe indeling neemt de saamhorigheid toe." de lange zijmuur toe. Stoelen en banken staan rond hem heen. „Daardoor neemt de saamhorigheid toe." Een overwegend glazen corri dor verbindt het kerkgebouw met de achterliggende zalen. Ook daar vallen de zachte kleu ren en vele ramen op. Ideale ruimten, volgens Van der Neut, voor de kinderdiensten, verga deringen en om te verhuren. De zalen grenzen aan tuinen van buren, wat vorig jaar tot bezwa ren en zelfs een rechtszaak leid de. Maar dat is verleden tijd, zegt koster Van den Bos. „De vrede is getekend. De buurman heeft zelfs voor de deur het straatje aangelegd." Het enige probleem is nu nog het glas-in-lood. Enkele dagen na de brand sprongen de ruitjes in de kerk kapot. Om die te res FOTO HIELCO KUIPERS taureren zijn enkele tonnen no dig, maar de spaarpot van de kerk is leeg. „We zijn op zoek naar partijen die dat willen fi nancieren en dat kan nog wel een tijdje duren", zegt Van der Neut. „Nou ja, vieren we straks nog een keer feest."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19