Relletjes bij heropening De Sint zit Moby dwij Engeltjes van Laïs laten je op de punt van je stoel zitten Cultuur Kunst Centrum Beeldende Kunst Alphen opent de deuren Nog geen locatie voor 'duin-open Mooi portret van een moordenaar zonder pit Een weemoedige eenling DONDERDAG 7 DECEMBER 2000 British Museum imponerend Het kan niet op in Groot-Brittannië. Dankzij miljarden guldens aan loterijgeld schieten in het hele land nieuwe musea en andersoortige educatieve attracties als padde stoelen uit de grond. Alom ook worden bestaande voor zieningen grondig vernieuwd. Voorlopig hoogtepunt eerder dit jaar was de opening door koningin Elizabeth van een nieuw museum voor moderne kunst, Tate Mo dern, in een voormalige elektriciteitscentrale op de zuid- oever van de Theems. Gisteren kon kunstminnend Enge land alweer aan de champagne. HARM HARKEMA Ditmaal rukte de majesteit uit naar het British Museum, een van de belangrijkste musea ter wereld, dat jaarlijks gemiddeld zon zes miljoen bezoekers trekt. Het museum staat vol met cultuurschatten, die de Britten in de loop der eeuwen uit alle hoeken van de wereld bijeen hebben geroofd en ge kocht. Maar het ging gisteren niet om die schatten, maar om de Great Court", de binnen plaats, groter dan een voetbal veld. met in het midden de we reldberoemde, ronde en van een koepel voorziene leeszaal. De in de loop der jaren wat ver waarloosde zaal is geheel gere noveerd. de binnenplaats is overdekt naar een ontwerp van de architect Sir Norman Foster. Kosten: zo'n 360 miljoen gul den. Het resultaat mag er zijn. Het gewelfde dak, een con structie van staal en glas, com bineert wonderwel met de strenge 18de-eeuwse classisisti- sche witte gebouwen van kalk steen rond het plein, en de ron de leeszaal in het midden. Trots meldt het museum dat het nu beschikt over de grootste over dekte binnenplaats van Europa. Imponerend is ook de mid den negentiende eeuw ge bouwde en nu volledig geres taureerde leeszaal, die een mid dellijn heeft van 43 meter en een koepelhoogte van 33 meter, en die rondom in drie lagen hoog van boekenkasten is voor zien. Was voorheen de toegang tot de zaal voorbehouden aan lezers met een pasje, vanaf van daag is de zaal open voor het grote publiek. Het betreft hier, los van de omvang, niet zomaar een lees zaal. In de tweede helft van de negentiende eeuw zat hier ge durende tientallen jaren vrijwel elke dag Karl Marx. Hij schreef hier zijn belangrijkste werken, zoals 'Het Kapitaal'. Begin vori ge eeuw studeerde ook Lenin er vaak, evenals Leon Trotsky en De overdekte binnenplaats van het British Museum: groter dan een voetbalveld. de belangrijkste van het anarchisme, Peter Kro- potkin. In 1984 bracht de toen nog onbekende Michail Gorbatsjov een bezoek aan de leeszaal. Hij heeft later eens gezegd dat mensen met klachten over het bestaan van het communisme niet bij hem, maar bij het Bri tish Museum moesten zijn. Maar niet alleen communisten en anarchisten wisten de lees zaal te vinden. Ook de prediker van de geweldloze revolutie en Indiase leider Mahatma Gandhi kwam er vaak, evenals de schrijvers Virginia Woolf, Oscar Wilde, en W.B. Yeats en George Bernard Shaw. Hoewel tijdens de opening natuurlijk alleen maar positieve geluiden klonken, waren er op de achtergrond maar liefst twee relletjes. Zo zijn enkele nieuwe zuilen op de binnenplaats niet zoals afgesproken opgetrokken uit degelijk Brits Portlandsteen, maar uit een veel goedkopere en slechtere soort Franse kalk steen. Schandalig, vindt onder meer monumentenzorg, dat nu eist dat de museumvoorzitter opkrast. Inmiddels vindt een onderzoek plaats naar de gang van zaken. Pijnlijker nog was de weige ring van de Griekse ambassa deur om de opening bij te wo nen. Tussen alle schatten die de Britten in de loop der eeuwen uit tempels, piramides en ande re heiligdommen hebben ge roofd bevinden zich namelijk ook de zogenoemde 'Elgin Mar bles'. Dat is een verzameling beelden uit de Griekse oudheid, die begin negentiende eeuw uit onder meer het Parthenon in Athene is gehaald en door de toenmalige Britse ambassadeur foto epa/ian nicholson en kunstliefhebber Lord Elgin naar Londen is verscheept, naar eigen zeggen om te voorkomen dat ze vernield zouden worden door de Turkse bezetters van Griekenland. Griekenland eist dat Groot-Brittannië de beel den terug geeft, maar de Britten weigeren dat. Het feestdiner ter gelegen heid van de vernieuwde bin nenplaats en leeszaal vond gis teren plaats in de zaal waar ook de Elgin Marbles worden ten toongesteld. „Bijzonder tact loos", aldus een verbolgen Griekse ambassadeur. MUZIEK «RECENSIE LOUIS DU MOULIN Concert. Moby (zang, gitaar) en achtkop- pige band. Gezien: 5/12, Ahoy', Rotter- Makkers, start uw wild geraas! Moby mikte in Ahoy' op de snelst mogelijke interactie met zijn fans door direct uit te pak ken met twee van z'n grootste succesnummers: 'Porcelain' en het 'James Bond Theme' dat de idealistische genrehopper (35) leverde voor 'een film waar ie dereen z'n geld voor zou moe ten terugkrijgen', 'Tomorrow Never Dies'. Aan de verjaardag van Sinterklaas ging hij voorbij, hoewel die gebeurtenis hem toch moeilijk kan zijn ontgaan. Want dat de tweede ring bij de ze concertvisite van de populai re New Yorker leeg bleef hield daar ongetwijfeld verband mee. Voor Moby (geboren Richard Melville Hall) en zijn achtkop- pige band betekende 'Rotter dam' de laatste halteplaats op zijn Europese tournee. De daar- verbonden 'finishgedachte' verklaarde wellicht de opper beste bui van de kaalgeschoren zanger-gitarist, beslist beter dan op Drum Rhythm en Pink pop eerder dit jaar. woord tot uitdrukking met een hele rits poesli dankjes voor alle Ho steun vanaf z'n vl flitsende techno-vernieu - weer bijna een decennj leden. En in gebaar im onder meer een grappig flage op een vlijmschi taaracrobaat uit de h; cultuur van rond 1983, de grote kleine man handdoek even har pruik omturnde. Buitengewoon jolig, de finale vol aaneeng la disco-geweld, maar opi o menten dat er ineens la ruggeschakeld naar in n luisterwerk klopte derwei. Zo presenteerdi 'Why Does My Heart Bad?' met een overtuigi f< hij voor het eerst z'n li stortte. Knap natuurlijki tig voor degenen die pi het jongste album 'Play 1999) tot Moby zijn I vanwege de warme mei experimenten daarop. <t- waren er in Ahoy', geti ik gejuich dat opsteeg bij zetten van rustige mers, best veel. Beats en video in Volkenkui LEIDEN LESLEY GRIETEN Beats, muren die worden ge kleurd door videofragmenten en dansers die bewegen op een mix van wereldmuziek. Het wordt zondag even wennen voor de bezoekers van het Rijksmuseum voor Volkenkun de. Na de Lakenhal en Boer- haave doet het Leids Museum festival Volkenkunde aan. Het museum, dat momenteel wordt verbouwd, opent zondag voor het festival één dag de d In Global Experienc n een depotmedewerker t ,t wiens fantasie op hol j het uitpakken van de c ,a De muziek komt van Fn Souza en dj Jan. Bie Mu Rens Noorman zorgen videobeelden. Museumfestival in kunde, zondag 10 de< Aanvang voorstelling» e uur, 15.15 uur, en 16. Toegang is gratis. ALPHEN AAN DEN RUN LESLEY GRIETEN De verf is nog niet overal droog en de scheidingswanden laten nog even op zich wachten, maar het gaat lukken. Daar twijfelt Peke Hofman niet aan. Zaterdag opent het Centrum Beeldende Kunst (CBK) in Al phen de deuren voor publiek. Met de tentoonstelling 'Pre view' geeft de directeur een voorproefje van wat hij in de toekomst van plan is met 'zijn' Centrum voor Beeldende Kunst. „Ik wil graag laten zien wat er in de op dit moment in de he dendaagse kunst gebeurt. Dat zijn heldere, sterke en frisse beelden," zegt Hofman. Hij staat midden in het ruime, lich te gebouw. Het heeft iets weg van een grote zolder. Het CBK zit in het middelste gedeelte van het gebouw. Tussen de ruimten van de Kunstuitleen en galerie STAA, die zaterdag ook open gaan. In de tentoonstellingsruimte van het CBK is werk te zien van Willem G. Wevers, Wilma Kuil, Joan Dinsbach, Melanie Bos boom en Lisette Verkerk. Hof man is er trots op dat ook werk van Rachid Ben Ali is te zien. „Ik volg Ben Ali al een hele tijd. Hij is een groot talent. Rudi Fuchs heeft onlangs nog twee schilderijen van hem aange kocht." De openingstentoonstelling is door Hofman zelf samenge steld en ingericht. Dat blijft hij ook in de toekomst doen. „Na tuurlijk is er overleg met het be stuur, maar uiteindelijk bepaal ik wat er in het CBK komt," ver telt Hofman. „Ik wil tentoon stellingen maken die impact Peke Hofman in het CBK: „Laten zien wat er in de hedendaagse kunst gebeurt." foto henkbouwman hebben in de hele Randstad. Het CBK is er niet alleen voor de mensen die hier om de hoek hun boodschappen doen." Het heeft lang geduurd voor Hofman een defintieve ope ningsdatum kreeg. De opleve ringsdatum van het gebouw aan de Castellumstraat is drie keer uitgesteld. „Dat was be hoorlijk vervelend. Vooral na de laatste verschuiving, een paar weken geleden. Toen was van alles al geregeld. Je hebt heel wat uit te leggen als je telkens afspraken moet verzetten. Ge lukkig begrepen de kunstenaars het probleem en wilden ze graag mee blijven werken." Een groot deel van de ont wikkeling van de plannen voor het CBK heeft Hofman niet meegemaakt. De Utrechter is pas op 1 juli aangesteld als di recteur. „Het is wel een voor deel om helemaal blanco te be ginnen in een prachtig, nieuw gebouw. Het enige nadeel is dat ik nu ook veel tijd moet stop pen in het regelen van sup poosten en alarm- en telefoon aansluitingen." Hofman grote plannen voor de toekomst. „Ik wil educatieve projecten beginnen voor scho len. En reizen organiseren naar bijvoorbeeld de Biennale van Venetië. Daarmee kan je de drempel van het CBK helpen verlagen." Het Centrum Beeldende Kunst maakt deel uit van de ontwikkeling van een nieuw Al phens stadscentrum. De ge meente wil de stad ook een cul turele facelift geven. De nieuwe onderkomens van galerie STAA, de Kunstuitleen en het CBK zijn een eerste stap in die richting. In 2004 wordt een bioscoop an nex theatercomplex opgeleverd. „Ik ben blij dat kunst in Al phen zo serieus wordt geno men,", ?egt Hofman. „Dat er drie culturele instellingen in één gebouw zitten is een groot voordeel. Bezoekers van STAA lopen letterlijk langs de werken in het CBK en langs de Kunst uitleen. Die aanloop van pu bliek is alvast meegenomen." Aan voorspellingen over be zoekersaantallen wil Hofman zich niet wagen. „Er is een groep die altijd komt, een groep die nooit komt en een groep die nog een zetje nodig heeft. Ik doe mijn uiterste best om die mensen binnen te halen, maar ik ben geen sekteleider. Als ie mand echt niet wil dan hoeft het van mij ook niet." De openingsexpositie 'Pre view' in het CBK is te zien tot en met 14 januari, wo. t/m za. 11.00-17.00 uur, zo. 13.00- 17.00 uur. NOORDWUK LESLEY GRIETEN De Noordwijkse stichting Kunstklank mag komende zo mer de opera 'Dido en Aeneas' niet opvoeren in de Noorddui nen. De gemeente geeft geen toestemming. Een meerdaagse operavoorstelling past niet in het beleid de duinen te herstel len en te behouden. Martha Baalbergen van Kunstklank zegt de argumenten van Staatsbosbeheer en de na- tuurvereniging in Noordwijk wel te begrijpen. „Ze zijn bang een precedent te scheppen. Dat kan ik mij wel voorstellen." Kunstklank heeft inmiddels een nieuwe plek op het oog waar natuurbeschermers en Staatbosbeheer achter zouden staan. „Ik kan nog niet precies zeggen waar, maar het is een hele mooie plek in de duinen." Baalbergen verwacht hiervoor wel toestemming te krijgen. Het operaproject gaat in elk geval door. „Er zijn mooie plekken in No De animo onder kunste 'r groot. Veel muzikanten 0 gers hebben zich al meld." Kunstklank verwacht de voorstellingen in he P weekeinde van august ei bezoekers. De opvoeri 'Dido en Aeneas' in het lands is een primeur dus r' klank rekent op opera tf bers uit heel Nederland THEATER RECENSIE MUZIEK RECENSIE HANS KEUZERS Concert Lafs Jorunn Bauweraerts - zang, Anneties Brosens - zang, Nathalie Delcroix - zang, Fritz Sundermann - gi taar. Hans Quaghebeur - accordeon- /draailier. Ronny Reuman - drums. Bart Denotf - bas Gezien 6/12. schouw burg, Leiden Draailier, contrabas, drums en gitaar staan al op het podium. Jorunn, Annelies en Nathalie, het kloppend hart van de Vlaamse groep Laïs, doen voor de pauze echter een zeer spaarzaam beroep op hun be geleidingsgroep. Een half uur a capella zingen is voor sommi ge mensen reden om snel de bar op te zoeken, maar Laïs laat je bijna vanaf het begin op het puntje van je stoel zitten. De drie meisjes bezitten engel achtige, hemelse stemmen die perfect met elkaar harmonië ren. Droog is de sound, zonder onnodige galm. Alleen het Sin- nead O'Conner-covertje 'In this heart' wordt wat ontregeld door onnodig veel galm op de stemmen. De Vlaamse meiden zoeken stad en land af naar oude lied boeken en deze aloude trou badourliederen zijn vaak grap pig en vooral herkenbaar, "t Zoutvat' bijvoorbeeld, handelt over het gecommandeer in een huwelijk, en de plaats van het zoutvaatje is de eerste strijd binnen het echtelijk verband. 'De valse zeeman' die een lief heeft in elke stad en ook één thuis die op een huwelijk zit te wachten, wordt voorzien van een mooi sober gitaarschema. „Is er nog een maagd in Lei den?", vraagt Jorunn Bauwer aerts aan de zaal. Voor me zit een moeder met een tiener meisje. „Dat ben jij toch nog", fluistert ze in het oor van het meisje. Na het nummer is Dorothea' ook haar onschuld kwijt. Na de pauze klinkt een alarm door de zaal. Je denkt aan een gsm die afgaat, of aan het be gin van een rookalarm. Het is evenwel de grondtoon van 'Doran', een traag, expressief lied met een hoog heksgehalte die met draailier en een lekke re slide-gitaar met lichte U2-verwijzing, afwijkt van de tradionele folksound. Uitstap jes richting Scandinavië zijn er met het krachtige Tina Vieri'. Qua klankkleur komt het Finse Varttina daar het dichtst bij in de buurt. Het traditionele aftel versje 'Le renard et la belette' is de mooie afsluiter. Wie ooit deze traditional over een vos en een wezel in Bretagne in de kroeg heeft gehoord weet wat dat nummer met een zaal kan doen. „Haak in op de pink van uw buurman", vraagt Annelies Brosens en je ziet de hele Schouwburg in no time pink aan pink staan bij deze tradi tionele Bretonse folkdans. DICK VAN TEYLINGEN Voorstelling 'Een nagelaten bekentenis', door Ger Thijs (Het Nationaal Toneel). Re gie: Frans Stnjards Gezien 6/12, LAKthe- ater, Leiden Nog te zien aldaar: van- „Mijn vrouw is dood en al be graven", is de beroemde eerste zin van 'Een nagelaten bekente nis'. Als je de eerste bladzijde uitleest, weet je al dat de vertel ler en hoofdpersoon haar ver moord heeft. Geen ideaal begin voor een detective, maar daar gaat het Emants dan ook niet om; hij wil laten zien hoe Wil lem Termeer tot zijn daad is ge komen. Dat kostte hem 225 bladzijden. Ger Thijs bewerkte het boek tot een monoloog van een uur, en speelt die zelf. Termeer heeft zijn vrijheid te rug, maar kan er niet van genie ten. Hij heeft geen wroeging of smart, maar ook geen blijd schap of hoop. Zijn onrust dwingt hem zijn verhaal te ver tellen, maar ook dat brengt geen rust. Termeer zit emotio neel vast, zoals hij dat eigenlijk heel zijn leven al gezeten heeft. Op zijn dertigste stelt hij vast dat hij niet alleen oud wil wor den. Hij gaat naar de voogd die zijn vermogen beheert (zijn ou ders zijn overleden voor hij meerderjarig werd), vat een soort van genegenheid op voor diens dochter en trouwt met haar. Maar verliefd is hij niet. Hij noemt haar stuurs, het blauw van haar ogen te licht en het marmer van haar wangen te koel. Maar het is vooral zijn ei gen koelheid die hij op haar projecteert. Hij praat zich aan dat hij haar gelukkig wil maken en neemt zich voor een goed en sociaal mens te worden, maar mist de pit om concrete stap pen te zetten. Het huwelijk wordt dan ook een ramp. Als hun kind, waar hij niets voor voelt, na anderhalf jaar sterft, is het laatste restje hoop definitief weg. Emma zoekt haar heil bij de do minee, die wel kan praten, maar ook zijn handen niet thuis kan houden. Willem put wat schrale troost uit hoeren, maar ook dat leidt tot niets. 'Een na gelaten bekentenis' is een natu ralistische roman, dus de erfe lijkheid speelt een grote rol. „Ik begon te begrijpen, dat mijn onhandigheid, mijn gebrek aan moed en volharding, mijn be hoefte aan emotie, mijn hang naar het verbodene slechts de giftige bloesems waren van zaadkorrels in mijn voorouders ontkiemd." Die verklaring haalt Thijs' be werking niet, net zomin als de rol van de ouders. Daardoor, en door het verschil in lengte, zijn sommige stappen in de verkla ring van de moord wel erg groot. Toch schetst Thijs een mooi portret van een burger mannetje bij wie onhandigheid leidt tot angst, angst tot haat en haat tot geweld. Met zijn houte rige, bestudeerde gebaren en zijn afgestompte afstandelijk heid vangt hij de emotionele ar moede van een man die nooit heeft leren leven en daarom doodde. F.B. Hotz 1922-2000 De dood van de schrijver F.B. Hotz betekent het heengaan van een volstrekt uniek auteur uit de Nederlandse literatuur. Ouderwets, eigenzinnig, teruggetrokken en een zeer herkenbare stilist, had hij plaats ingenomen die niemand hem nog kon betwisten. Frits Hotz is de schepper van een zuurzoet en weemoedig universum, dat zich uitstrekt over een zestal verhalenbundels, een kleine roman en een aantal verhalende beschouwingen. Hotz had in 1996, toen hem de P.C. Hooftprijs werd toegekend, zijn pen al neergelegd, halfblind en misschien ook ad wel een beetje levensmoe. Kees Fens, voorzitter van de P.C.Hooftstichting moest met zijn gezelschap naar het huis van Hotz zelf komen in Oegstgeest, om hem de prijs uit te reiken. Frits Hotz is de auteur van verhalenbundels als 'Dood weermiddel', 'Eb en vloed', 'Ernstvuur werk' en 'Duistere jaren', om zijn bekendste te noemen. Met die verhalen bond hij een kleine, maar zeer toegewijde kring van bewonderaars aan zich. Het merkwaardige van deze verhalen was, dat zij eigenlijk nauwelijks kwaliteitsver schil kenden. Waarschijnlijk was dat het gevolg van zijn late debuut: hij was al een volledig gerijpt schrijver. Zijn verhalen stonden alle op hetzelfde hoge sti listische niveau, en leken ook allemaal hetzelfde onderwerp te hebben: de vergeefsheid van het leven. Het was vooral de kleurrijke en vaak his torische aankleding van deze verhalen die de droeve melancholie van het onderwerp bijna aanstekelijk maakte. Hotz' debuut in 1975 in het literair tijdschrift Maatstaf met het verhaal 'Tramrace', over een race voor de oorlog van de Blauwe Tram, die tussen Den Haag en Leiden reed. Hotz schreef ook over wereldvreemde kamergeleerden die in het bombardement van Luik terechtkwamen, of over het huwelijk van een militaire gezagsvoer der uit de Franse tijd die een 'dood weermid del', een uit de tijd geraakt fort, moet beheren, en tegelijk in een loopgravenoorlog met zi vrouw is verwikkeld. 'Proefspel' gaat over zijn bohemienachtigi e zikantentijd in Den Haag en omstreken, v |t Hotz totdat hij begon te schrijven de trom ;L bespeelde in allerlei oude stijl jazz-ensem y Het verhaal 'Toonkunst' uit 'Eb en vloed'i )e van de allermooiste oorlogsverhalen ooitj e schreven in onze literatuur. Het gaat over jj jongen die tijdens oorlog op het Leidse Ra ,v burg les krijgt van een joodse muzikant. In Hotz' werk is het steeds die uiterst nauifc, rig situering van de verhalen, meestal in di bije geschiedenis spelend, ergens in de on [e ving van Leiden en Den Haag. Zijn hoofdp lc nen zijn altijd mannen, meestal wat orider 0 Vaak zijn zij schuw, rancuneus ten opzichi vrouwen en bang van het leven. Hotz teke n hen met een meesterlijk en ironisch soort ralisme. Lachen kon je altijd wel, maar be4e dend werd het nooit. Naarmate zijn werk groeide leek het alsofi )c steeds meer autobiografische elementen ii vj kwamen. Het mislukte huwelijk van zijn o n duikt zo nu en dein op. Hotz laat de histon |e setting dan meer rusten. Het lijkt alsof er 5 ln meer zelfkennis in het geding kwam. Hotz is een eenling in de Nederlandse litei e en hij zal het blijven ook. Hij behoort tot h beste uit de Hollandse traditie van het real ,e als zodanig verdient hij een volwaardige p ir naast Elsschot, Emants en anderen. Dat zij :e ook zijn geestverwanten. Navolgers heeft 1 genlijk niet gehad. Misschien dat F.P. Thoi nog het meest door hem is beïnvloed. Geh heeft de Arbeiderspers enkele jaren gelede het verzameld werk van Hotz in een prach n cassette uitgebracht. Wie deze geestige en lancholieke schrijver eer wil bewijzen kopt i-c cassette alsnog. Grafkransen verwelken, di le werk blijft nog wel even bestaan. JAN-HENDRIK BAKKER/ARCHIEFFOTO WFA

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18