Voorhout mag snel sportzaal bouwei 'Kreten over bouwen in kassengebied grote onzin 'Dolle Mina' strijdt voor de vrijheid van haar Bobby Duin Bollenstreek Legionella in douches Katwijks bejaardenhuis Noordwijk schuift besluit over Wilhelminaboulevard verder voor zich uit Lisse kiest voor twefi verzinkbare urinoir Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR/41,00 DONDERDAG 7 DECEMBER 2000 Karwei in Katwijk niet op zondag open katwuk Bouwmarkt Karwei aan de Ambachtsweg in Katwijk is op zondag 17 december niet open. Dat laat een woordvoerder van de doe-het-zelfwinkel weten. Fractievoorzitter J. van der Plas van de SGP/GPV was ongerust na een folder Van Karwei, waarin stond dat de Katwijkse bouwmarkt op zondag 17 de cember open is. In de folder is een fout geslopen, aldus de woordvoerder. De Katwijkse winkeltijdenwet biedt geen moge lijkheden tot zondagsopenstelling. Daarom was de SGP/GPV verbaasd. Geld, sieraden en computer gestolen lisse Uit een woning in het Linneauspark in Lisse zijn gisteren bij een inbraak een portefeuille, sieraden en een systeemkast van een computer weggenomen. De daders kwamen binnen door de achterdeur van de woning te forceren. De inbraak moet in de late middag of vroege middag zijn gepleegd. 'Taatedam mag niet verloederen" katwuk» De Taatedam in Katwijk moet, na de opknapbeurt van het Emmaplein. niet verloederen. Dat vinden RPF'erTen Hove en D66'er Slings. Zij vrezen dat de Taatedam een veredelde hangplek wordt. Dat lieten zij gisteravond tijdens de raadscom missie voor ruimtelijke ordening weten. ,,De Taatedam heeft te weinig uitstraling en dreigt in de vergetelheid te raken", betoog den de raadsleden. De fractievoorzitters van de RPF en D66/Ge- meentebelangen vindt dat de gemeente nog eens een keer kri tisch naar de Taatedam moet kijken. ,,Ons bereiken steeds meer klachten van bewoners. Die zijn ongerust over de toekomst van hun verlaten en achteraf gelegen pleintje." Rijnsburgse burgemeester Van der Lee boos op Leidse wethouder Hillebrand sjaak smakman 'Kreten' en 'grote onzin'. Zo kwalificeert de Rijns burgse burgemeester Van der Lee de uitlatingen van de Leidse wethouder Hille brand, gisteren in deze krant, dat er huizen moe ten komen in het Rijns burgse glastuinbouwge bied. Hillebrand ziet het volbouwen van de as Lei- den-Katwijk als alternatief voor het bouwen van een Bollenstad tussen Lisse en Hillegom, waarvoor de plannen volgens hem staan in de binnenkort verwachte Vijfde Nota voor de ruimtelijke orde ning. Van der Lee onder streept in zijn reactie wat alle politieke partijen vori ge maand bij hun algeme ne beschouwingen ook nog eens benadrukten: Rijnsburg zal alles op alles zetten om de geplande (re constructie van de) glas tuinbouw doorgang te la ten vinden. Van der Lee, tevens voorzitter van de reconstructiecommissie glastuinbouw, wijst erop dat in het Pact van Teylin- gen is opgenomen dat de glastuinbouw wordt ge concentreerd bij Rijns burg. Niet alleen de tien Duin- en Bollenstreekge meenten, ook het bedrijfs leven en de provincie Zuid-Holland hebben zich achter dat beleid ge schaard. Daarnaast is Rijnsburg ook door het rijk aangewezen als recon structiegebied en heeft het ministerie van landbouw daar speciale subsidies be schikbaar voor gesteld. „Maar meneer Hillebrand zit er nog niet zo lang en kent het Pact niet tot in de details". Van der Lee zegt zich er aan te ergeren dat politici 'dit soort dingen zo maar roepen'. Het leidt volgens hem alleen maar tot 'een hoop onrust'. Hij wijst er ook op dat de uitspraken van Hillebrand de ontlui kende samenwerking tus sen het Samenwerkingsor gaan Duin- en Bollen streek en het Samenwer kingsorgaan Leidse Regio geen goed doen. Vorige Is week is net _0—r dat werkgroepen vai ys de samenwerkingsve o den de problemen a onder meer woning ui en infrastructuur gaa tj derzoeken. „Vanuit werkgroepen moete proberen gezamenlij visie te onwikkelea 5c moet je niet dit soor ie ten gaan slaken." Provincie geeft nu al toestemming voor voorziening in toekomstige wijk Voorhout-Noord Bacterie bij toeval ontdekt Voorhout mag snel een sportzaal in de toekomstige woonwijk Voorhout-Noord gaan bouwen. Dat heeft de provincie toegezegd in gesprekken met het gemeentebe stuur. Voorhout mag hiermee een voorschotje nemen op de ontwikkeling van de toekomstige nieuwbouwwijk. Met de bouw van de nieuwe zaal kan in het gunstigste geval al volgend jaar worden begonnen. katwuk peter blok De ruim honderd bewoners van bejaardenhuis Duinrand aan de Nolensstraat in Katwijk kunnen minimaal enkele dagen en mis schien zelfs ruim een week niet onder de douche. De reden is een verhoogde concentratie van de legionella-bacterie in het waterleidingssysteem van het tehuis. De legionella-bacte rie kan de dodelijke veteranen- ziekte veroorzaken. De legionella-bacterie werd volgens directeur J. Molenaar bij toeval ontdekt. „Wij zijn in de Duinrand bezig met het op stellen van een legionella-be- heersplan. Daarbij zijn vier tap punten routinematig onder zocht. Bij één van de vier bleek de bacterie aanwezig. En dan kan en mag je natuurlijk geen enkel risico nemen. Zeker niet als je te maken hebt met een ouderen, die een verhoogd risi co op ziekteverschijnselen heb ben door die legionella-bacte- Molenaar verwacht dat geen bewoners besmet zijn geraakt met de legionella-bacterie. „Ze ker weten doe je dat natuurlijk niet. Maar we handelen nu vooral preventief. Voorkomen is immers beter dan genezen. Daarom mogen ze nu tijdelijk niet onder de douche." De be woners moeten nu worden ge wassen. Het water kan volgens de directeur wel gewoon wor den gedronken. Inmiddels zijn bij alle tap punten van het waterleidings systeem kweekjes genomen. Die worden de komende dagen onderzocht. Over vijf tot acht dagen is de uitslag van het on derzoek naar de legionella-bac terie bekend. Directeur Molenaar heeft vanmorgen de bewoners tij dens de koffie op de hoogte ge steld van de toevallige vondst van de bacterie. Ook heeft hij alle huisartsen in Katwijk over de aanwezigheid van de le gionella-bacterie in Duinrand ingelicht. voorhout roza van der veer Voorhout beschikt op dit mo ment over sporthal De Gaasbak en een gymzaal aan de Linnae- uslaan. De laatste zaal wordt af gebroken als het Boerhaave- kwartier op de schop gaat. Daar moeten volgens de centrum plannen vooral twee-onder- een-kapwoningen en patiobun galows komen, voor een deel voor ouderen. Dat betekent dat de scholen die nu gebruik ma ken van de gymzaal moeten uitwijken naar De Gaasbak. Op termijn gaat echter ook De Gaasbak tegen de vlakte. De sporthal is oud maar vooral ook te klein. Veel verenigingen moeten noodgedwongen wachtlijsten hanteren en de zaalvoetballers kunnen sowieso niet terecht in de krap bemeten hal. Daarnaast staat de hal ook nog eens op een verkeerde plek. In de centrumplannen moet op de plaats van De Gaasbak (en het naastgelegen Sociaal-Edu catief Centrum) een kantoor- en appartementengebouw met eronder een parkeerkelder ko men. Een snelle oplossing van het tekort aan sportruimte is lastig want Voorhout heeft in de in aanbouw zijnde wijk Hoogh Teijlingen en de toekomstige wijk Hooghkamer geen ruimte gereserveerd voor sportvoorzie- ningen. Alleen in Voorhout- Noord - de wijk tussen de Leid- sevaart en de bebouwde kom waar na 2005 maximaal dui zend huizen voor de woning zoekenden uit de Duin- en Bol lenstreek mogen worden ge bouwd - is ruimte. Alleen moet de provincie nog steeds precies vaststellen hoe groot die wijk precies mag worden. Een in 1999 vastgestelde contour is door Voorhout van de hand ge wezen omdat het gemeentebe stuur meer ruimte wil hebben voor water, het wegwerken van de achterstand in allerlei voor zieningen maar ook voor de bouw van vrijstaande huizen. Daarover loopt nog overleg met de verantwoordelijke gedepu teerde Vissers. Wethouder van ruimtelijke ordening Van Steijn: „Gezien de grote nood aan sportver- voorzieningen, wil de provincie toch alvast medewerking verle nen aan de snelle bouw van een De Gaasbak gaat nog niet tegen de vlakte, zolang er nog geen nieuwe sporthal is. Mc FOTO DICK HOCEW 1)1 sportzaal. Dat betekent dat, als alles echt heel vlot verloopt, we eind 2001 kunnen heien." Waar de zaal exact komt, wil Van Steijn nog niet zeggen. „De on derhandelingen met de grond eigenaar zijn zo goed als rond, maar er wordt nog gepraat met de grondgebruiker. Als alles goed gaat, staat over twee maanden de overeenkomst op papier." De bouw van de nieuwe sportzaal betekent niet dat de huidige sporthal De Gaasbak in 2002 al wordt gesloopt. Die hal verdwijnt pas als ook de sport hal aan de Jacoba van Beieren- weg kan worden geopend. „Die onderhandelingen verlopen stroef. Zolang die hal er niet staat, blijft De Gaasbak staan. Voor de scholen maar ook voor de verenigingen. Alleen met dé zaal in Voorhout-Noord, ge schikt als trainingsruimte en voor de scholen, en de grotere hal bij Van Diest is er voldoen de ruimte voor de sportersal dus Van Steijn. Bibliotheek n supermarkt 1 Raadhuisplei o' noordwuk anton diedrich Noordwijk weet nog altijd niet hoe de Koningin Wilhelminaboulevard er in de toekomst uit moet komen te zien. De commissie badplaatsontwikkeling heeft gisteren geen beslissing geno men over de voorkeur voor een vari ant voor herinrichting van Noord- wijks beroemdste straat. Zo er al plannen waren om gisteren een be sluit te nemen, dan werden die door wethouder Van Nes meteen de grond in geboord. Hij vroeg de commissie leden om 'standpunten over de ver schillende facetten van de diverse ontwerpen', zodat burgemeester en wethouders daarmee terug kunnen naar ontwerper Khandekar. Deze gang van zaken verdiende in de ogen van De Noordwijker slechts afkeuring. De commissie drong erop aan begin januari eindelijk een of meerdere 'definitieve' ontwerpen te krijgen, zodat de inspraakronde kan beginnen en nog in 2001 de eerste schep de grond in kan op de boule vard. Zo niet, dan moet Noordwijk eerst beginnen met het herstellen van de bestrating en de verlichting, zo vonden Admiraal (Verenigd Noord wijk) en onafhankelijk raadslid Smit. D. Salman (De Noordwijker) zei dat hij tot vorige maand er nog best ver trouwen in had dat nu eindelijk schot in de renovatieplannen zou komen. „Tot in het nieuwe collegevoorstel plotseling twee nieuwe aandachts punten voor de ontwerper de kop op staken", zei hij. „Nu weet ik zeker dat we hier al die jaren voor niks aan het praten zijn geweest. En dat we mil joenen hebben weggesmeten. Wat ons betreft geeft Noordwijk geen gul den meer uit aan de ontwerpen die er nu half liggen." NOV-plan Salman deed twee voorstellen. Het eerste was het opheffen van de com missie badplaatsontwikkeling, econo mie en toerisme 'want aan de bad plaats is nog niets ontwikkeld, econo mie heeft nog nooit op de agenda ge staan en het toerisme loopt alleen maar terug'. Het tweede, als alterna tief, was het ontwerp van de Noord- wijkse Ondernemersvereniging (NOV) tevoorschijn trekken en dat aan de raad voor te leggen. Ook andere fracties vonden een link met het voorstel van de NOV, een gematigde boardwalkvariant (het col lege had eerder negatief geadviseerd over het 'grote' boardwaïkontwerp), helemaal geen slecht idee. Vooral Kuiper (RPF/GPV) was stellig in haar voorkeur. Admiraal meldde dat Verenigd Noordwijk niet verantwoordelijk wil zijn voor het opzadelen van de bevol king met onderhoudskosten van vier ton of meer, zoals de berekening luidt voor de zogenoemde duin- en de be- nuttingsvariant. „Onze nieuwe idee- en gaan steeds meer lijken op het NOV-voorstel. We moeten niet het wiel opnieuw uitvinden." Van Rijnberk (De Combinatie) wil koste wat het kost voorkomen dat de boulevard na de herinrichting eruit ziet als een straat met een lapje gras erlangs. „Niks allure, niks upgraden. Ooit wilden we dat het ontwerp iets speciaals zou hebben. Eén blik en je ziet: dit is Noordwijk." Dat gebeurt zo niet, vreesde hij. Alle partijen waren het erover eens dat ook de bevolking maar eens zou moeten kunnen kiezen. Maar wet houder Van Nes vond dat de volks vertegenwoordiging gekozen is om in dit stadium die keuzes nog te maken. „Als we eenmaal zover zijn, dan leg gen we proefstroken aan met de ge bruikte materialen en dan volgt de normale inspraakvorm." Vooral Smit en Kuiper pleitten voor een eerder soort rondvraag. „Of je het nu een re ferendum noemt of anders, laat ze maar eens een stem uitbrengen", zei Smit. Van Duin (Noordwijks Belang) was het daar als enige niet mee eens. „We zouden dan nog meer tijd verliezen. De knoop moet een keer worden doorgehakt. Er zijn al genoeg varian ten langsgekomen om alle kustplaat sen van Nederland te voorzien van een prima boulevard." Ook gisteravond heeft de politiek van Noordwijk daar nog niet uit kun nen kiezen. De Voorhoutse biblio blijft hoogstwaarschi n vlak bij het gemeentf a; Weliswaar moet het hi je gebouw wijken voor de trumplannen, maar verj |j( sing naar de Herenstraal van de baan. Op dit mo t onderhandelt het geme n bestuur met grondeigi d, ING over het bouwen vai bibliotheek in het ni complex met een supern appartementen en parket der bij het Raadhuisplein, De Voorhoutse biblioi is pas ruim vijf jaar ge g gebouwd en geldt als eei de meest markante gebo in het dorp. Het pand k sinds de bouw met klim problemen. In de zomern den loopt de temperatui/ het grotendeels glazen gel op tot tropische waa Voorhout slaagde er niet probleem te verhelpen. Mien Dol staat in Lisse op de barricaden. Als ze spreekt, dan wordt er in het gemeente huis geluisterd en gezwegen. Ze heeft de eerbiedwaardige leeftijd van 66 jaar, maar de energiebronnen van de voor malig verpleegster zijn nog boordevol. Als Mien Dol iets niet zint, dan krijgt iedereen het te horen. En ach, dat Mien Dol in het dorp voor Dolle Mi na wordt uitgemaakt, daar kan ze om lachen. Ergens is ze er wel trots om vergeleken te wor den met de opstandige dames, die in de zestiger jaren van zich lieten horen. Laat ze allemaal maar lachen in Lisse. Voorlopig heeft Mien Dol het voor elkaar dat de gemeente zestien kost bare hekken heeft geplaatst om honden op een veilige manier uit te laten. Dat die hekken 'voor geen me ter werken' waardoor het on mogelijk is om haar Bobby ver antwoord uit te laten, dat is na tuurlijk weer een heel ander verhaal. Bovendien is er een hek, bij de Rijnsloot, door de gemeente alweer weggehaald. Mien Dol vindt dat zo gek nog niet. „Het hek werd pal voor het raam bij mensen geplaatst. Het uitzicht werd ze ontno men. En als het nu een mooi hek was. Ik had het ook niet ge pikt." Onder redactie an Rob Onderwater tel 071 5356457 Dat Mien Dol vecht voor afge schermde, vrije ruimte voor haar 'vullisbak' is niet zo vreemd. Twee jaar geleden werd Bobby geschept door een auto in de buurt van de wieler baan in Lisse. „Hij was bang voor een andere hond en ging op de loop. Toen ik 'm terug zag, was het beest aangereden door een auto." Bobby kwam er gelukkig weer bovenop, maar daar waren twee dure operaties voor nodig. Dol: „Het kostte me zesduizend gulden, maar dat had ik ervoor over. Zo ben ik nu eenmaal, een an der laat zo n hond inslapen." De vervelende gebeurtenis was voor Dol aanleiding een hand tekeningenactie te beginnen voor een beschermd uitlaatge- bied voor honden. „Daar moest geld voor vrijgemaakt worden, vond ik. Als vandalen in Lisse de boel kunnen slopen en dat op kosten van de belas tingbetaler allemaal wordt ver goed, dan mag er ook geld voor de honden worden vrijge maakt." Mien Dol streed voor haar rechten en van haar hond en ze kreeg gelijk. Lisse bepaalde dat er beschermde uitlaatplaat- sen moeten komen in gebieden langs de Rijnsloot en de Ring vaart. Allemaal mooi en aardig, alleen vergat de gemeente overleg te plegen met Mien Dol. „Nu zitten we opge scheept met hekken waar we dus niks aan hebben." Ze wijst naar de onderkant van het hek. „Daar kan een hond makkelijk onderdoor. Dan heeft zo'n hek weinig zin." En dan nog wat. Het hek langs de Rijnsloot is hermetisch ge sloten. De sleutel is in het bezit van een boer. Dol: „Dat is ook weer zoiets. Die boer kan hier toch niet de hele dag gaan staan." Aan de andere kant staat een hek wagenwijd open. Dol: „In mijn eentje kan ik dat hek niet dichtdoen. Op deze Mien Dol en Bobby bij een van de gewraakte hekken. manier kan ik mijn hond hier niet laten loslopen. Ik neem geen risico, hij loopt zo onder een auto." Hoe moet het dan wel? „Er moeten klaphekken naast het grote nek komen. Die kun je makkelijk open doen en ze gaan vanzelf weer dicht." Ze durft het niet te zeggen, maar de oplossing van Mien Dol is veel goedkoper. Maar voorlopig komt van het onbevangen uitlaten van haar Bobby weinig terecht. Ze heeft wel een oplossing: de parkeer plaats van Keukenhof. „Maar dat is privéterrein en ik denk niet dat ze bij de Keukenhof op hondendrollen zitten te wach FOTO DICK HOGEWONINC ten. Van mij zullen ze er overi gens geen drol vinden, want ik loop altijd met een plastic zak je. Ik ben geen asociale hon denbezitter." Bobby baalt voorlopig als een stekker. Hij moet voorlopig met een riem om zijn nek lopen. rob onderwater lisse gerard baas Het Lissese uitgaanspubliek - althans het mannelijke deel daarvan - kan komend jaar op twee plekken zijn behoefte doen bij een urinoir. Lisse schaft twee zogeheten uriliften aan, die de gemeente anderhal ve ton gaan kosten. Gister avond tijdens.een comissiever- gadering bleek dat er in de poli tiek brede steun voor de aan schaf is. Een urilift is een cilindervor mig roestvrijstalen urinoir, dat zo is ontworpen dat het door middel van een hydraulisch systeem in de grond kan verzin ken als het niet gebruikt hoeft te worden. Een ander voordeel is dat de nieuwe toiletten duur zaam en vandalismebesti ip zijn en na iedere bezoek matisch worden scha spoeld voor de volgendf bruiker. De uriliften, geschikt vo< vi bruik door drie personen lijk, komen op 't Vierkant de Schoolstraat bij café Dfcl woonste Zaak te staan. Dfs, noirs kosten per jaar tien aan onderhoud en sch maak- en inspectiekosten dit moment hebben de pers alleen de beschikking een mobiel toilet op 't Viei el dat Lisse 20.000 gulden pe kost. Bovendien wordt dat regelmatig omgegooid. Lisse verwacht de uri k voor de zomer van 2001 te nen installeren. Werkstraf voor verkoop van XI den haag/noordwukerhout Voor de verkoop van XTC-pil len is een 32-jarige man uit Noordwijkerhout door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een werkstraf van 240 uur. De onbetaalde arbeid komt in de plaats van celstraf van zes maanden. Omdat de man on geveer twee maanden in voor arrest heeft gezeten, moet hij nog 170 uur werken. Daan hangt de man een voorwa lijke celstraf van zes maa 11 boven het hoofd als hij nieuw in de fout gaat. Tej Noordwijkerhouter was weken geleden een celstra eist van achttien maan waarvan zes voorwaardelij! man werd ervan beschulp acht maanden lang XTC te ben verkocht.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16