'Ik streef naar rechtvaardigheid tot achter de Tn Bedrijf Wan witgoed tot Van Doesburg Leiden Regio hNDERDAG 7 DECEMBER 2000 972 evrouw De Groot, die net haar boodschappen heeft laan, leest de etiketten nooit. IJ fik moet aan de lijn zijn. ji kijk ik nog vveleens naar aantal calorieën dat er in Over genetische manipula- van voedsel maakt ze zich •t druk. ,,Van wat er nu in de ikels ligt weet je ook niet 100 procent of het goed is eem dat gedoe met die gekke ien bijvoorbeeld - en dat eet >ok. Misschien maakt die uwe techniek het voedsel i veiliger. Wie weet. Ik maak in ieder geval geen zorgen, /ertrouw er op dat de bedrij en de overheid geen gekke igen in de schappen zetten, r hoef ik die ingrediënten allemaal voor te kennen." iert Heijn neemt echter het [jj ;ere voor het onzekere en i£l ;rt een vooruitstrevend be- L 1 op de etiketten. Vorig jaar iloot het bedrijf de klant hel heid te bieden. De super- jktketen vroeg de leveran- rs van producten van het Ei- [i Merk en Euroshopper •ntuele genetische verande- gin maïs- en sojabestandde- te vermelden op de etiket- De leveranciers schakelden jrop massaal over op 'tradi- nele' ingrediënten. Het resul- it is dat slechts 15 producten i deze merken de vermelding Jj jetisch gemodificeerd voe- Het Laurusconcern (Edah, jer de Boer, Konmar en Ba- narkt) volgde het voorbeeld drong bij de leveranciers van huismerken aan op alterna- een voor gen-voedsel. gaat echter alleen op voor ;dingsbestanddelen die aan- inbaar genetisch veranderd en dat is lang niet altijd het il. Zo gaat het genetisch iteriaal van sojabonen kapot het verhit wordt voor bij- Drbeeld de bewerking tot er e. Genetische verandering is [fjn niet meer aantoonbaar en het eindproduct staat dat ook niet meer vermeld, nsumentenorganisaties vin Wethouder Van der Sande blijft schaven aan tarieven LEIDEN WIM KOEVOET Het leek zo simpel. De nieuwe wethouder financiën, WD'er Rogier van der Sande, kon een voor Leiden ongekend weelderi ge gemeentebegroting over 2001 presen teren met rijk gevulde reservepotten en volop investeringsruimte. De burger deel de mee in deze feestvreugde, want de stij ging van de onroerende-zaakbelasting en de afvalstoffenheffing, die in Leiden met elkaar zijn versleuteld, zou te verwaarlo zen zijn. Eén procent, de helft van de in flatie. Ook dat is ongekend in Leiden. Maar de feeststemming is goeddeels verdwenen omdat het definitieve tarief pas in 2001 kan worden vastgesteld. De wethouder worstelt nog altijd met de ver werking van de - vertraagd aangeleverde - gegevens over de hertaxatie van het Leidse onroerend goed. Dat kan op de buitenwacht zwak of zelfs verdacht over komen. Is er sprake van een misrekening en betaalt de belastingbetalende burger straks alsnog het gelag? Vooral de SP voorspelt kommer en kwel en'verwijt de ex-bankier dat hij het budgetrecht van de gemeenteraad heeft beknot door de be groting te behandelen voor het tarieven- voorstel is ingediend. Volgens SP-voor- man Vergeer bestaat nu de mogelijkheid dat de wethouder straks de gemeenteraad verrast met hoge aanslagen, zonder dat daar nog iets aan kan veranderen. Van der Sande geeft toe dat hij zelf ook baalt van de vertragingen. ,,Maar die kun nen mij niet worden aangerekend. De hertaxatiegegevens waren maanden te laat. Ik heb alles gedaan om de gemeen teraad goed te informeren, zodat deze goede besluiten kon nemen. En dat ik nu nog even wacht met het tarievenvoorstel, heeft niets te maken met onaangename verrassingen waarmee ik niet voor de dag durf te komen. Ik ben bezig met een vol komen technische exercitie. Maar heus, die 55.000 aanslagen gaan op tijd de deur uit. En bij alles wat ik doe, houd ik me volledig aan het collegeprogram." In de gemeentebegroting is al vastge legd dat Van der Sande in 2001 aan belas tinginkomsten hetzelfde bedrag binnen krijgt als dit jaar, zo'n 90 miljoen gulden. „Plus de helft van de inflatiecorrectie. Precies zoals is afgesproken met het col- lege." De wethouder had de bankrekening van de gemeente gigantisch kunnen laten vollopen. De hertaxatie laat zien dat wo ningen en andere panden fors in waarde zijn toegenomen en deze waardestijging mag in de belastingaanslagen tot uitdruk king komen. ,,Ik had dan kunnen volhou den dat ik de tarieven met maar een pro cent heb verhoogd en dat de explosieve stijging een gevolg is van een externe fac tor, namelijk de waardestijging van on roerend goed. Had ik dat gedaan, dan had ik niets gedaan dat in strijd is met de wet. Maar het zou wel in strijd zijn ge weest met de afspraak die het vernieuwde college heeft gemaakt. De gemeentelijke belastingaanslagen willen we van jaar tot jaar zo min mogelijk laten verschillen." Behalve de grote, algemene waardestij ging, heeft de wethouder nog een ander probleem: de goedkopere woningen (tot anderhalve ton) zijn naar verhouding veel duurder geworden. „Zou ik daarvan zeg gen: 'dat is nu eenmaal de marktwerking', dan krijgen Leidenaars met een goedkope woning een aanslag die 60 procent hoger is. Terwijl mensen met een duurdere wo ning 35 procent meer betalen. Ook dat ef fect moet worden geneutraliseerd. Ook hier willen we voorkomen dat de burger wordt opgezadeld met forse stijgingen." De wettelijke mogelijkheden om aan de afspraken in het collegeprogram te vol doen, zijn beperkt. „Ik mag bijvoorbeeld niet twee verschillende tarieven hanteren, een voor de duurdere en een voor de goedkope woningen." Van der Sande kan wel teruggrijpen naar de Leidse belastingmix, waarbij af valstoffenheffing en ozb met elkaar zijn versleuteld. Effect daarvan is dat Leide naars met een dure woning en een rela tief lage waardestijging meer voor de ver werking van hun afval betalen dan hun stadsgenoten met goedkope woningen. „De belastingmix is een beproefd recept. Dat is een voordeel, ja. Maar een nadeel is dat ik op deze wijze maar een deel van de afvalstoffenheffing hef. De inkomsten zijn zo'n vier miljoen gulden. Zo'n bedrag kun je niet eindeloos versleutelen." Van der Sande zegt dat hij wil streven naar 'rechtvaardigheid tot achter de kom ma'. Daarom wil hij de tijd die hij nog heeft gebruiken om met de gemeenteraad na te gaan of een zogenaamde generieke korting, een Leidse variant op de Zalm snip, een oplossing is. Zoals hij er nu over denkt is een combinatie van de mix en de korting het beste. Wel bestaat er nog lich te twijfel of het rijk zo'n korting toestaat. Het is volgens hem zeker niet zo dat straks enorme verschillen zullen optre den. „Ik heb het over pakweg een paar tientjes. Ik neem de kritiek die ik krijg over het uitstel voor lief. Want met die rechtvaardigheid tot achter de komma wil ik een politiek signaal afgeven: beperk de lasten voor de burger en voorkom dat hij ineens veel meer moet betalen, alleen maar omdat de waarde van zijn huis is gestegen. Want je kunt met stenen niet betalen, al is je huis nog zoveel in waarde gestegen." Frankensteinvoedsel. Zo noemen de tegenstanders de producten met genetisch gemanipuleerde ingrediënten. Greenpeace suggereert in zijn nieuwste campagne dat de cornflakes zo knapperig zijn omdat er genen van schorpioenen in zitten en dat de sla zo lang vers blijft omdat hij gekruist wordt met ratten. Geen middel wordt geschuwd om de consument angst aan te jagen voor de nieuwste technologie. Maar trekt die zich daar ook wat van aan? Of laat de klant het etiket voor wat het is en kijkt hij alleen naar het prijskaartje? Deel 4 van een korte serie over gentech in Leiden. den dat dit moet veranderen en dringen aan op een oplossing voor dit technische probleem. Maar dat is niet eenvoudig, meldt I. van Zwieten, bedrijfs leider van de Hoogvliet aan het Levendaal. „Om dat voor elkaar te krijgen moet het hele proces, dus van grondstof tot eindpro duct, worden gecertificeerd. Voor leveranciers en producen ten is dat een hele ingreep." H. de Vriend van de stichting Consument en Biotechnologie verwacht niettemin dat de Eu ropese Commissie volgend jaar overgaat tot deze regelgeving. Voor maïs zal dit niet al te grote problemen opleveren. „De Eu ropese zetmeelindustrie ge bruikt maïs uit Europa en al leen in Spanje staat 15.000 hec tare genetisch gemanipuleerde maïs. 'Traditionele' maïs valt dus nog wel te krijgen." Soja, dat onder meer gebruikt wordt voor soepen, sauzen en koek jes, is echter een ander verhaal. „Dat komt vooral uit de Ver enigde Staten en zo'n 70 pro cent van de bonen is genetisch gemanipuleerd. In Argentinië is dat zelfs 90 procent. Alleen in Brazilië, een andere belangrijke soja-exporteur, is de verbou wing van erfelijk veranderd soja verboden. Probleem daar is dat het vaak toch illegaal gebeurt. Naar schatting is zo'n 10 pro cent van de export gemanipu leerd. Het is dus best lastig om voldoende soja te vinden waar van je met zekerheid kan stellen dat het niet genetisch veran derd is." Vooruitlopend op de wetswijzi ging is Albert Heijn opnieuw bezig met een inventarisatie bij zijn leveranciers naar de her komst van de huismerkproduc ten. Het doel is alle producten waarvan niet kan worden aan getoond dat ze volledig vrij zijn van genetisch gemanipuleerde bestanddelen, als zodanig te etiketteren. Dit wordt door de consument op prijs gesteld, meent De Vriend. Hij baseert zich daarbij op verschillende onderzoeken die de afgelopen jaren zijn gedaan naar de ac ceptatie van genvoedsel bij consumenten. „Zo'n 90 pro cent vindt dat genetische mani pulatie vermeld moet worden op het etiket, zodat de consu ment zelf een keuze kan ma ken." Wat de klant vervolgens kiest is minder duidelijk. „Er is een kleine principiële groep die manipulatie afwijst. Voor die mensen zijn de biologische producten het alternatief. Een meerderheid gaat echter ak koord met genetische verande ring mits dat direct voordeel oplevert. Dus als het voedsel er gezonder van wordt, smaakvol ler of langer houdbaar. Hoogvliet-bedrijfsleider Van Zwieten heeft niet de indruk dat klanten zich momenteel druk maken over genetisch ge manipuleerd voedsel. „In bij voorbeeld Frankrijk en Enge land leeft het wel sterk bij con sumenten. Maar de Nederland se klant is toch wat nuchterder, denk ik. Volgens mij hebben ze meer vertrouwen in wat ze voorgeschoteld krijgen. En elke nieuwe techniek heeft zijn voor- en nadelen. Neem de air bag. Je kan er in stikken, maar ondertussen heeft elke nieuwe auto er een en heeft de airbag al veel levens gered." Vragen over gemanipuleerde producten krijgt Van Zwieten bijna nooit. „Het is wel regel matig in het nieuws, maar het is voor de klant nog erg ongrijp baar. Pas als er iets ergs ge beurt, zie je dat terug in de schappen." Wel bemerkt hij dat steeds meer klanten van de Hoogvliet, onder wie veel stu denten, biologische producten kopen. „Maar of dat een reactie is op de opkomst van gemodifi ceerde producten betwijfel ik. Van sommige biologische arti kelen - bijvoorbeeld kiwi's - hebben wij niet eens meer een traditioneel alternatief. Klanten hebben dan dus geen keuze. Als ze dat wel hebben, speelt idea lisme vaak een rol bij het kopen van biologische producten. Er worden minder bestrijdings middelen gebruikt bij deze teelt. Maar met genetische ma nipulatie kun je de gifspuit ook laten staan." Bij de Dekamarkt, verderop aan het Leidse Levendaal, heeft be drijfsleider P. Roodvoets even min de indruk dat de klant ge modificeerde producten afwijst. Ook hij krijgt nauwelijks vragen over dit onderwerp. „Ik zou ook echt niet weten hoeveel van dit soort producten wij in de schappen hebben staan. Ach, ook als de klant er wat van vindt, dan is zijn koopgedrag vaak nog iets anders. Het is net als met biologische producten. Als je het aan de mensen vraagt zijn ze allemaal voor producten die het milieu sparen en de beesten een beter leven geven. Maar daadwerkelijk kopen is een heel ander verhaal. Want het is duurder." De consument laat zich volgens Roodvoets niet afschrikken Genetisch gemanipu leerde pro ducten? De consument lijkt er niet wakker van te liggen. ARCHIEFFOTO GPD door termen als Frankenstein voedsel. BSE, varkenspest en dioxinetoestanden hakken er echter wel in bij de klant. Een nieuwe uitbraak van zo'n ziekte hoeft Roodvoets niet uit de me dia te vernemen, die ziet hij di rect terug in de schappen. „De Nederlandse consument kun je uittekenen op een schaal. Aan de ene kant staat zijn porte monnee, aan de andere kant zijn leven. Het is dus goed zo lang het niet veel kost en je er niet dood van gaat." uit de Leidsch DagNadARCHIEVEfl ANNO 1900 Vrijdag 7 December BENTHUIZEN - De bij den minister van waterstaat ingediende aanvrage om concessie voor een locaal- spoor Rotterdam-Amsterdam, is ook hier met de meeste belangstelling vernomen. De gemeente zou dan, bij doorzetting der plannen, uit haar isolement verlost worden, daar de lijn zou loopen van Rotter dam, tusschen Zegwaard en Bleiswijk door, vlak langs onze gemeente naar Hazerswoude, en verder naar Amsterdam. Wij twijfelen er niet aan of ons ge- ANNO 1975 meentebestuur, zal deze grootsche plannen wel zoo veel mogelijk steunen. BINNENLAND - Op den gangschen tocht van Kru- ger door het Rijnland, van de Duitsche grenzen tot Den Haag, werd een zeer besliste en zeer hartelijke hulde gebracht. Het Rijnland heeft president Kruger warm toegejuicht en Fransche journalisten, die van Marseille af den tocht hadden meegemaakt, verze kerden, dat de geestdrift in het Rijnland misschien minder levendig, maar niet minder hartelijk en groot was dan in Frankrijk en België. I Een rnbriek voor zakelijk nieuws uit de regio. Telefoon: 071-53S6426, Fax: 071-S321921. j loopt en doet, versjouwt subilair, inventariseert en II Bngt de laatste verbeteringen n in de catalogus van de lus- imveiling. En daarbovenop rwacht taxateur Pieter-Gerrit nkhorst nog elk moment ie- md van de Lakenhal die ui- mate geïnteresseerd is in het radepaardje van veilinghuis nder de Boompjes': een to )eg zelfportret van Stijlschil- r Theo van Doesburg. !t kleinood staat voorlopig g even bescheiden gepar- erd op een jaren-dertig-fau- a lil. Verder: een aanbod van lar liefst 457 schilderijen en Ei N meubels. Veilinghuis Onder Jt Boompjes bestaat vijfjaar en komende veiling, die dins- J g begint, is traditioneel weer jj oter dan de vorige. Het hele erieur van veilinghuis 'Onder j' Boompjes' draagt de sfeer n een uitdragerij. Maar dan j :1 een van standing. Uitbun- ?e Appels naast bonte Cor- illes, en drie Lichtensteins lurken zich gezellig aan Bie- I rmeiers en theetafels. Da's >g eens wat anders dan het al- reerste kavel dat het veiling- 'is vijf jaar geleden aanbood: n gepensioneerd gasfornuis, erwijl mijn vrouw destijds zo fdrukkelijk had gezegd geen 'goed te willen doen." Maar 'ed, het ding ging toch de lur uit voor 75 gulden. Ter vergelijking: de Van Doesburg wordt nu ingezet op 15.000 gul den en wordt opgenomen in de oeuvrecatalogus van het Cen traal Museum in Utrecht. In vijf jaar heeft het echtpaaï Berthyl den Heeten en Pieter- Gerrit Binkhorst zich ontwik keld van avonturiers die niet wisten waar ze aan begonnen tot de eigenaars van een lande lijk bekend veilinghuis. Er gaat net zo goed een Ming-vaas voor 8000 gulden van de hand als een ets van 50 gulden. Laagd rempelig maar wel met kwali teit. De mailing heeft zich ver- dertigvoudigd en neemt per veiling met 300 adressen toe. En dat terwijl vrienden en ken nissen destijds nogal kritische geluiden lieten horen. Want was Leiden eigenlijk niet te arm voor een veilinghuis? En waar moet je beginnen? „Ach, ie mand die iets waardevols heeft te verkopen, rijdt gerust een paar kilometer om", verzekert Binkhorst. Voor zijn vrouw Berthyl was het runnen van een veilinghuis een voor de hand liggende ontwik keling. Na een studie kunstge schiedenis liep ze stage bij vei linghuis Glerum in Den Haag en het Singermus'uem in Laren. Tel daarbij een vader die de passie van zijn dochter kende en voor zijn dood het leeg staande pand van Onder de Berthyl den Heeten en Pieter-Gerrit Binkhorst: „Ach, iemand die iets waardevols heeft te verkopen, rijdt ge rust een paar kilometer om." FOTO HENK BOUWMAN Boompjes voor haar kocht, en het veilinghuis was bijna een logisch feit. Maar afgestudeerd jurist Binkhorst is volledig auto didact. De leerstof heeft hij on der handbererik, achter hem in de boekenkast: de jaargangen van 'Kunst antiekveiling '79 tot en met '87. „En voor de rest de kunst van Berthyl afgeke ken." En het levert ook wat op. Kunst is booming business. Wat heet, Binkhorst heeft door het grote aanbod nu al schilderijen moe ten verplaatsen naar de veiling in februari. Een economie die steeds hogere toppen bereikt, gecombineerd met populaire programma'-s als 'Tussen kunst en kitsch' zorgt er wel voor dat de consument steeds kunstbe- wuster wordt. „Er is geld over en dat spenderen mensen steeds vaker aan luxe. Dat heeft trouwens ook zijn negatieve kanten. Neem bijvoorbeeld het dronken-buurmansyndroom. Dan komt op de verjaardag van Mies de buurman even langs, raakt beneveld en zijn oog valt op het schilderijtje aan de muur. Hij zegt: 'Mies, als ik jou was zou ik dat dingetje maar voor veel geld verzekeren. Prompt zien anderen er ook iets in. En voor je het weet, heb je een boerderij met slootje van een miljoen aan de muur. Als Mies dan met haar boerderij bij de taxateur komt, moet hij haar weer zachtjes uit de droom hel pen." Bij twijfel legt de taxateur altijd een huisbezoek af. Want je weet maar nooit. Berooide schilders betaalden hun doktersrekening vaak genoeg in verf. ,',Dat is ook de kick van dit werk. Want ook al worden er vaak dingen aan geboden die er bij een prgram- ma als 'Tussen Kunst en Kitsch' worden uitgesneden, er zijn nog altijd kunsthistorische ont dekkingen te doen. Dat maakt het elke dag weer spannend." Alleen in heel duidelijke geval len kunnen mensen het huisbe zoek van de kunstkenner wel vergeten. „Er belde laatst ie mand met onvervalst Leids ac cent die komt vertellen dat ie een echte Rwembrwandt in huis heeft. „Zeg ik meteen: 'Nou meneer, dan moet u toch maar de politie bellen.' Als je langsgaat zie je overduidelijk dat een kalenderplaatje is uitge knipt en achter glas is gezet. Ik heb toen gezegd: 'Meneer, dat is inderdaad een onvervalste re productie.' Zegt-ie triomfante lijk: 'Precies! Ik ben naar het Rijksmuseum gegaan en hem daar vergeleken en verrek hij is helemaal hetzelfde. Wanneer kunnen we afrekenen?' Ja, dan houdt het op." PABLO CABENDA LEIDEN - Het bestuur van wijkvereniging Aktief: „De betrokkenheid is onnoeme lijk groot." FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAG- BLAD Zaterdag 6 december LEIDEN - De wijkvereniging Aktief in het rustige zuidwesten van Leiden bestaat 7 december vijf jaar. Het eerste lustrum van een 'gekke groep, jong en oud', zoals een van de bestuursleden het weet te verwoorden. De oprichting was een serieus grapje: de waak- vlammetjes van diverse geijsers functioneerden niet zoals waakvlammetjes behoren te functioneren. De woningbouwvereniging Tuinstadwijk deed er met zo bar veel aan en een groepje ongeduldige huurders maakte een stencil op een zondagmorgen bij een kop koffie. Er werden 110 stencils verspreid en op de eerste bijeenkomst kwamen er meteen al zo'n 36 mensen. Vervolgens werd er een naam gekozen door middel van een kwis en dat werd Aktief. En het eer ste resultaat kwam snel en was mooi: de woning bouwvereniging wilde samen met Aktief vergaderen. AUTOSPORT - Meer dan 3000 belangstellenden woonden gisteren in St. Albans de begrafenis bij van Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van rijf gulden (voor een exemplaar van 13 bi) 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooscvcltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. de bij een vliegtuigongeluk omgekomen coureur Graham Hill. Onder hen Lord Snowdon, Jack Ste wart en Emerson Fittipaldi. HAZERSWOUDE - De Leidenaar E.W. Hoogkamer heeft plannen om in Hazerswoude een manege te gaan beginnen. Hij heeft al een stukgrond op het - oog. in het bestemmingsplan recreatiegebied Ha- zerswoude-dorp. Dat terrein ligt in de hoek van de Gemeneweg en de Katjesweg ongeveer halverwege tussen Rijndijk en Dorp. Hoogkamer wil nog in 1975 beginnen met de bouw van de overdekte manege. Of dat zal lukken, bangt af van de bereidwilligheid van verschillende instanties om subsidie te verlenen. Een manege van redelijk grote afmetingen komt minstens op een half miljoen gulden. Via de Hippische Sportbond hoopt Hoogkamer een subsidie te krijgen van dertigdui zend gulden. Van het ministerie van CRM verwacht hij ook een redelijk bedrag. En natuurlijk zal ook de gemeente Hazerswoude een bijdrage moeten leve ren.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15