'Tempelberg geen obstakel voor vrede' Leger des Heils weg uit Moskou i l Geloof Samenleving 'Ambassades moeten op godsdienstvrijheid letten Hindoes vieren vernietiging moskee De tragiek van drugsdominee Hans Visser 2000 DONDERDAG 7 DECEMBER 2000 ONI VANDAAG I Vandaag 1.653 jaar geleden, op 7 december 374, werd kerkleraar Ambrosius (339-397) tot bis schop van Milaan gewijd. Ambrosius was een in vloedrijk orthodox kanselprediker die onder meer kerkleraar Aurelius Augustinus tot zijn bewonderaars mocht rekenen. Tezamen met Augustinus, Hieronymus en Gregorius behoort Ambrosius tot de vier belangrijkste 'doc tores ecclesiae' (kerkleraren) van het Westen. Hij wordt on der meer beschouwd als de vader van de dichtkunst van de hymnen in de Latijnse Kerk. Zeven december, zijn wijdings dag, is later tot de heiligenfeestdag van Ambrosius uitgeroe pen. Verkoop van Chagallbijbel succes haarlem De eerste oplage van de Chagallbijbel, die in april werd uitgebracht, blijkt al binnen vijf maanden uitverkocht te zijn. Deze week ligt de tweede druk in de boekhandel, meldt het Nederlands Bijbelgenootschap (NBG). De bepaald niet goedko pe bijbel (165 gulden) bevat de NBG-vertaling van 1951 alsmede 72 reproducties van de joodse kunstenaar Marc Chagall (1887- 1985). Daaronder bevinden zich afbeeldingen van de schep ping, de geschiedenis van het volk Israël en een afbeelding van Golgotha, een van de eerste religieuze composities van Chagall. De oplage van de eerste druk bedroeg 3000 exemplaren. De bij bel wordt vooral cadeau gegeven bij bijzondere gelegenheden, zoals huwelijk of verjaardag, aldus het NBG. Theoloog Vosman hoogleraar KTU utrecht Dr. F. Vosman is benoemd tot hoogleraar moraaltheo logie aan de Katholieke Theologische Universiteit Utrecht (KTU). Het college van bestuur van de KTU heeft de nieuwe leerstoel ingesteld met het oog op het toenemende belang van de moraaltheologie in deze tijd. Vosman (1952) studeerde mo raaltheologie in Nijmegen en Rome. Hij doceert al sinds 1991 aan de KTU. Daarvoor werkte hij enkele jaren bij de afdeling moraaltheologie en de afdeling medische ethiek van de Katho lieke Universiteit Nijmegen. Hij heeft zich onder meer gespecia liseerd in medisch-ethische vraagstukken. Oudgelovigen willen geen verzoening moskou Een verzoening tussen de Russische 'oudgelovigen' en de Russisch-Orthodoxe Kerk zit er voorlopig niet in. De metro poliet van de oudgelovigen, Aleksej Rjabtsev, spreekt berichten tegen die een spoedig einde voorspellen aan de al drie eeuwen durende scheuring. Vorige week riep de Russische patriarch Aleksej II nog op tot verzoening. Het patriarchaat van Moskou zou hen niet meer langer als ketters beschouwen. Metropoliet Rjabtsev noemt de oproep misleidend. De scheuring in de Rus sisch-Orthodoxe Kerk had in de 17de eeuw plaats toen patri arch Nikon de Russische liturgie aanpaste aan Griekse gebrui ken. Dat riep groot verzet bij de traditionele 'oudgelovigen'. Ze waren echter in de minderheid en werden vervolgd. Een deel vluchtte naar Europa of Amerika. Oecumenische Advent Carol Service voorschoten In de Sint Laurentiuskerk aan de Leidseweg 100 in Voorschoten wordt zondagavond de jaarlijkse Advent Carol Service gehouden. De organisatie van deze tweetalige (En gels/Nederlands) dienst ter voorbereiding op Kerstmis is in handen van de Raad van Samenwerkende Kerken in Voorscho ten. De toegang is vrij. Wel wordt aan de uitgang een collecte gehouden om de onkosten van de dienst te bestrijden. De aan vang is gesteld op 19.00 uur. Paus in juni op reis naar Oekraïne Vaticaanstad Paus Johannes Paulus II bezoekt van 21 tot en met 24 juni Oekraïne zal bezoeken. De reis is de derde van de paus naar een overwegend oosters-orthodox land, na Roemenië en Georgië. Oekraïne heeft een vrij grote minderheid van rooms-katholieken, die regelmatig met de orthodoxen over hoop liggen over het bezit van kerken die tijdpns het commu nisme door de staat zijn geconfisqueerd. De Oekraïense katho lieke kerk erkent het gezag van de paus, maar de liturgie lijkt op die van de orthodoxe kerk. Of de paus volgend jaar nog andere reizen zal maken is niet bekend. Bronnen in het Vaticaan spe culeren over bedevaarten naar Syrië, Malta, Polen en Armenië. Rabbijnen VS in verklaring: washington ap Nergens in de joodse leer staat geschreven dat de joden de ex clusieve soevereiniteit moeten hebben over de Tempelberg, de plaats in Jeruzalem die zowel voor de joden als voor de isla mieten als heilig wordt be schouwd. Een groep van hon derd Amerikaanse rabbijnen heeft dat gisteren verklaard. „Als joodse leiders willen wij niet dat de plaats van onze hei lige tempel een obstakel vormt voor vrede tussen twee volke ren", schrijven de rabbijnen in de verklaring. De publiciteit rond de verklaring werd ver zorgd door de Joodse Vredes- lobby, een particuliere organi satie die zich voor verzoening inzet. De Tempelberg is voor de jo den belangrijk omdat daar in het verleden hun tempel stond, Moslimvrouwen bidden bij de Al Aksamoskee op de Tempelberg. In tegenstelling tot wat sommige orthodoxe joden zeggen, beweren Amerikaanse rabbijnen dat nergens in de overlevering staat dat joden op de berg de exclusieve soevereiniteit zouden moeten hebben. ARCHIEFFOTO AP die in 70 na Christus werd ver- tempel, de Klaagmuur. Voor de nield. Joden bidden nu bij een islamieten is de berg een heilige van de overblijfselen van de plaats omdat de profeet Mo hammed (570-632 n.Chr.) er ten hemel zou zijn opgestegen. Een bezoek aan de Tempel berg van de conservatieve Isra ëlische oppositieleider Ariel Sharon in september jongstle den leidde tot maanden van bloedig geweld tussen Israëli sche veiligheidstroepen en Pa- lestijnen. Daarbij viel een kleine 300 dodelijke slachtoffers, voor al Palestijnen. De Amerikaanse rabbijnen stelden geschokt te zijn door het bloedvergieten in het Heilig Land. Anders dan de Israëlische regering, die de Palestijnse Au toriteit van Yasser Arafat de schuld van de onlusten geeft, wijzen de rabbijnen niet met een beschuldigende vinger in de richting van de Palestijnen. Onder de ondertekenaar waren dan ook geen orthodoxe joodse leiders. den haag anp Nederlandse ambassades in het buitenland moeten spe ciaal op schendingen van de godsdienstvrijheid letten. Minister Van Aartsen (bui tenlandse zeiken) zal die 'ex tra dimensie' van de rol van ambassades volgend jaar in zijn Mensenrechtennota vastleggen. De bewindsman zei dat in een toespraak tijdens een conferentie over gods dienstvrijheid van de rk- mensenrechtenorganisatie Justitia et Pax en de Neder landse Zendingsraad (NZR) afgelopen dinsdag. Hij rea geerde op aanbevelingen die beide organisaties heb ben gedaan om de aandacht voor godsdienstvrijheid in het buitenlands beleid vergroten. Respect voor de dienstvrijheid is Van Aartsen ook een 1 langrijk criterium bij de oordeling van landen willen toetreden tot de|3ok Godsdienstvrijheid is net|UVV belangrijk als andere rni 'yf senrechten, is het uitgar punt van Nederland. In andere Europese den wordt daar nog >8e eens anders over gedai constateerde de bewin ta| man. Nederland is er gens Van Aartsen bovend ;erl van overtuigd dat besch :rt ming van de godsdienst) heid een wezenlijk one deel is van internatioi conflictpreventie. I moskou anp De rechterlijke instanties in Moskou hebben geweigerd het Leger des Heils als religieuze beweging te erkennen en als zodanig te registreren. Daar door is de kans groot dat de christelijke organisatie de Rus sische hoofdstad volgend jaar voorgoed moet verlaten. Alle religieuze organisaties die in Rusland actief zijn, moe ten zich volgens de nieuwe wet op religie uiterlijk voor 1 januari 2001 opnieuw laten registreren. Lukt dit niet, dan bevindt de or ganisatie zich illegaal op Rus sisch grondgebied. Het Leger des Heils is sinds 1992 in Mos kou actief en heeft zich toen ook laten registreren. De in 1997 ingevoerde gods dienstwet eist van alle religieu ze organisaties dat ze zich op nieuw laten registreren. Het doel van de nieuwe wet, die tot stand kwam in nauwe samen werking met de Russisch-Or thodoxe Kerk, is om paal en perk te stellen aan de snel toe genomen populariteit van niet- orthodoxe religies op Russisch grondgebied. Vanaf het moment dat de wet in werking trad, heeft het Leger des Heils alle middelen aange wend om de registratie te ver nieuwen. Maar ruim twee jaar later zijn alle pogingen op niets uitgelopen en is het Leger tien duizenden guldens armer. In haar laatste uitspraak beti telde de Moskouse rechtbank het Leger des Heils als een 'ge militariseerde organisatie' die orders uit het buitenland zou uitvoeren. Daardoor zou het geen recht hebben om zich als religieuze organisatie in Mos kou te laten registreren. Het Leger des Heils is ook ac tief in dertien andere Russische steden, waar het tot nu toe minder tegenwerking heeft on dervonden dan in Moskou. Zijn activiteiten bestaan onder meer uit het runnen van gaarkeu kens, het bezoeken van zieken en gevangenen en het organise ren van bijbelstudies. Belgische steil voor verbrei band Vatica brussel anp int new delhi Een activist van de rechts-nationalisti- sche Hindu Shiv Sena-partij schreeuwt religieuze leuzen. Gisteren werd herdacht dat acht jaar geleden de Babri-moskee werd vernield. Het islamitische heiligdom in de Indiase stad New Delhi werd door orthodoxe hindoes in puin geslagen omdat het ge bouw op de geboortegrond van de hindoe-god Ram zou zijn gebouwd. Het incident luidde een nieuwe periode van gewelddadigheden intussen moslims en hindoes, waarin inmiddels alweer drieduizend doden zijn gevallen. Gisteren grepen de orthodoxe hindoes de verjaardag van de vernietiging in 1992 aan om tegen de islam te demonsberen. FOTO REUTERS PAWEL KOPCZYNSKI Twee Belgische europail tariërs steunen het voors drie Nederlandse colleg diplomatieke banden tus ,|j- EU en het Vaticaan te ken. Het zijn B. Staes Vlaams-nationalistische unie en K. van Brempt socialistische SP. In de Belgische krant D gen noemen Staes ei Brempt het voorstel 'evei Jj' tig'. Ze zeggen het deba de zaak ook in aanzwengelen. Het anti-Vaticaanvoor afkomstig van de Neder europarlementariërs V. Laan (D66), Swiebel (Pv Plooij (WD). Volgens t dienen staten geen c contacten te onderhoud godsdiensten. Ook de Radicale Partij lië heeft formeel steun zegd heeft aan het Nedi voorstel. Daarnaast meerdere andere eur mentariërs hebben aanj het voorstel te steunen. rkl BOEKBESPREKING BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te IJsselstein, W.P. Emaus te Lexmond. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Aangenomen: naar Krimpen a/d IJssel, J.B. de Rijke te Eindho ven, die bedankte voor Rotter dam-Oost en Zuidlaren. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Meeuwen, F. Mul der te Scherpenzeel; te Veen, M. Karens te Werkendam; te Vlaar- dingen, W. Silfhoutte Hendrik- Ido-Ambacht. Bedankt: voor Rhenen, G.J. van Aalst te Ridderkerk; voor Gouds waard en Leiderdorp, WJ. Kareis te Hardinxveld-Giessendam. Uiteraard is dominee Visser wel eens bang. Zo belandde hij recent nog in een netelige situatie, nadat hem was verzocht om de drugshandel in de prostitutiezone bij de Keileweg te or ganiseren. Hij ging in zee met enkele dealers 'die de politie wel zag zitten'. Daar zat juist het risico in. Andere dealers moesten het veld ruimen. Visser: „Op mijn verzoek werd een en ander subtiel aangepakt, maar na een paar dagen wist iedereen al dat ik de gangmaker was." Het gevolg kon niet uitblijven. Een man begon hem lastig te vallen, schold hem uit voor de 'Pa- blo Escobar van Rotterdam'. Danig onder de indruk fietste Visser naar huis. Praten met zijn kwelgeest had geen zin meer. „Eigenlijk", erkent hij, „had ik hem het liefst een klap voor zijn hersens verkocht, maar dat kan natuurlijk helemaal niet." Het zijn de momenten, zo schrijft hij in zijn nieuwe boek 'In de geest van Simson', dat hij terugvalt op de zeker heden in zijn bestaan. Op bijbelse fi guren, die ook met allerlei dreigingen hadden te maken. Zoals Simson, zijn lievelingsfiguur. Visser in de verantwoording vooraf: „Wat mij in Simson altijd heeft ge boeid, en waarin ik mezelf ook her kende, is zijn vaak solitaire optreden, zijn vertrouwen op de kracht van God." Maar ook: „Zijn zwakte, het te riskante leven, zich niet altijd afvra gen wat God ervan vond, soms het ei gen instinct volgend." 'In de geest van Simson' is eigenlijk een verzameling korte verhalen. Het is, zo men wil, een schets van de per soon Hans Visser (57), een autobio grafische legpuzzel van één van Rot terdams meest intrigerende burgers. Want achter die vechtjas en hoeder der verschoppelingen gaat een diep gelovig. nieuwsgierig, rechtschapen maar ook eenzaam mens schuil. Dat laatste is misschien ook wel de tragiek van Visser. Want of hij nu in Indonesië was, in Leiden of in de Rot terdamse Pauluskerk, steeds werd hij teruggeworpen op zichzelf, zijn 'ik'. Zelden deed iemand zoveel aan zelf reflectie. Worstelend met de dingen des levens, seksualiteit, het juist inter preteren van de bijbel. Zijn conclusie: „Geloven is niet beamen wat de bijbel zegt." De dominee neemt de lezer mee op zijn levenspad. Dat dit een boeiende reis is, hoeft geen betoog. Het is een monoloog van iemand die het bestrij den van het onrecht tot hoogste goed heeft verheven. „Soms", raast hij, „komt het idee in me op om een bom te plaatsen. Ik ben zo ontzettend boos." Maar het mooie van dominee Visser is, dat die boosheid immer wordt gerelativeerd, wordt verklaard. Dat er altijd hoop is, en liefde. Boven dien is hij wars van geweld. „Ik heb niet meegedaan aan de Rara-acties, omdat deze mij contraproductief le ken en in tegenspraak zijn met mijn uitgangspunt van geweldloosheid." Hans Visser is een nomade, zegt hij zelf. Niet alleen is 'In de geest van Simson' een trektocht van plaats naar plaats ('Op Vuurland zou ik willen wonen en werken'), maar met na een reis langs Vissers boeiende ei ringen. Hij is vader en zoon, predikant ei geling, doordouwer en twijfelaar, optimist: „Ik besef dat we door di dalen zullen gaan, dat crises onsi bespaard zullen blijven, dat het zf mogelijk is dat de homo sapiens a die crises bezwijkt. Maar de afloo| ,y. goed zijn." rotterdam marcel potters Titel: In de Geest van Simson, over dr veren in het werk Auteur: Hans Visser Uitgeverij: Dabar-Luyten ISBN: 9064163715. Prijs: 24,90 gulden WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Veel bewolking en vooral in het zuiden perioden met regen en in het noorden af en toe sneeuw. In het midden op klaringen en meest droog. Maxima van rond -5 graden in het noorden tot +8 aan de kust in het zuidwesten. Zweden: Veel bewolking en vooral in het zuiden perioden met regen, in het midden ook sneeuw. Naar het noorden toe ge leidelijk droger. Maxima van een graad of 5 onder nul in het noorden tot +5 graden in het zuiden. Denemarken: Veel wolken en nu en dan regen. Mid- dagtemperatuur ongeveer 9 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Aanhoudend wisselvallig en perioden met regen, donderdag vooral in het zuiden en vrijdag overal. Bovendien dan zeer onstuimig weer met langs veel kusten storm. Maxima rond 11 graden, maar vrijdag in het noorden wat lager. België en Luxemburg: Af en toe zon. Ook perioden met re gen, vooral donderdag later op de dag en vrijdagnacht- Flink aanwakkerende wind. Middagtemperatuur rond 11 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Donderdag in het noordoosten mis schien nog wat zon. Verder meest be wolkt en perioden met regen. Vooral langs de kust in het westen kans op storm of zware storm. Maxima tussen 10 en 15 graden. Zuid-Frankrijk: Overwegend veel bewolking en gere geld regen. Langs de westkust een stormachtige wind, vrijdag minder wind en in het westen droger en wat zon. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden, vrijdag frisser. Spanje: Bewolkt en regenachtig, maar in het oosten meest droog en wat zon. In het noordwesten veel wind. Maxima tus sen 10 graden op de Spaanse Hoog vlakte en 21 langs de zuidelijke Cos- Portugal: Veel bewolking en regen, maar gelei delijk afnemende wind. Vrijdag tussen buien door ook een enkele opklaring. Middagtemperatuur tussen 12 graden in het binnenland en 18 graden in de Algarve. Mallorca, Ibiza, Menorca: Perioden met zon en droog. Maxima ongeveer 21 graden. Canarische Eilanden: Af en toe zon en enkele buien met kans op onweer. Meeste buien in het noorden. Maxima rond 22 graden. Duitsland: Wisselvallig, met soms wat zon, maar ook perioden met wolken en regen. Maxima rond 10 graden. Oostenrijk: In het oosten grote kans op mist. Ver der perioden met zon en droog, maar in het westen meer bewolking en vrij dag mogelijk wat regen. Maxima tus sen 3 en 10 graden. Zwitserland: Overwegend veel bewolking en regen, later sneeuwgrens dalend naar 1500 meter. Maxima in de dalen ongeveer 9 veel zon en droog. In de Povlakte don derdag nog kans op mist. Maxima van 9 graden in het uiterste noorden tot 19 op Sicili. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en slechts een klei ne kans op eeji bui. Maxima rond 18 graden. Griekenland en Kreta: Op Kreta donderdag nog kans op een bui. Verder meest droog en geregeld zon. Maxima 11 graden in het noor den tot 16 graden op Kreta. Malta: Perioden met zon en waarschijnlijk droog. Maxima rond 19 graden. Turkije en Cyprus: Perioden met zon en vooral langs de kusten en op Cyprus kans op een bui. Vrijdag op meer plaatsen droog. Maxi ma in het zuiden ongeveer 20 graden, bij de Dardanellen circa 13 graden. VRIJDAG 8 DECEMBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.36 Zon onder 16.27 Maan op 15.11 Maan onder04.23 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 00.56 13.20 00.29 12.53 Laag 09.16 21.16 8.57 20.57 Weerrapporten 07/12, 07.00 u Amsterdam licht te Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Agro-management In het volgende decennium 11 t/m 16 december www.landbouwrai.com f Openingstijden: 11 dec. 10-18 uur Toegang f 50,-/op utnodgng gratis loa pers. loonwerkers en dealers) 12 t/m 15 dec. 9-17 uur 18 dec. 9-16 uur Toegang f 30,-/op uitnodiging gratis Voor de toekomstgerichte argrarische ondernemer ingAügroep Athene Barcelona Istanbul Klagenfurt Kopenhagen LasPalmas Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca J éify' jjf J>3/J 'r 'IÉSIS L O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) bewolkt onweer V warmtefront regen A sneeuw y koufront adk opklaringen hagel lagedruk - mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in -1000- hect0 pasca| KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorgmg: Ma. t/m/vr.18 00-19.30 uur en Zaterdag 10 00-12.00 uur 071-5128 DIRECTIE B M. Essenberg, W.M.J. Bouterse adjunct J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G Majoor, T van Brussel (adjunct) L.F Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) redactie A Maandag, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot l"|Pr 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1' 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrfce het automatisch afschrijven v; abonnements- geld, ontvangen 1,- ka 9 VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binneilei worden verzonden geldt een toeslag var|uj in portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEI 1 Voor mensen die moeilijk lezen, sledi 1 hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is e n het regionale nieuws uit het Leids Dagblad op geluidscassette beschikte informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, I n 0.0 Warschau zwaar bei# .0.8 Wenen motregen 3 0 Zürich 13.0 Bangkok half bew 0.0 Buenos Aires zwaar bew 0.0 Casablanca licht bew 0.0 Johannesburg licht bew. 00 Los Angeles 2 0.0 New Orleans zwaar bew 1 0.0 New York zwaar bew 3 0.2 Tel Aviv licht bew. 31 22 00 34 25 0 0 25 18 0.0 26 11 22.0 20 14 0.0 -5 -10 00 21 7 00 7 1 0.0 Z I E ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14