Zelfgebrande koffie smaakt het best Smaak Gek 'Aan alle mosselaars in de stroom der tijd' De ware culi wacht op Michelingids Koken met een neutje DONDERDAG 7 DECEMBER 2000 De vleesindustrie maakt moeilijke tijden door. Slagers staan met de handen in het haar. Gek worden we van de gekke koeienziekte, beter bekend als BSE. Op de vraag wat die afkorting betekent lijkt niemand echt geïnteresseerd. Naarstig is iedereen, bij het bereiden van de dagelijkse kost. op zoek naar alternatieven. Poeliers hebben het ra zend druk, zeker nu ook de wildtijd is aangebroken en zij door alle drukte rondom het rundvlees even. figuurlijk ge sproken. buiten schot staan. Poeliers hebben het immers ook een periode zwaar te verduren gehad toen de sal monellabacterie hoogtij vierde. Naast de poeliers heeft ook de vishandel de handen vol en doet goede zaken. Wat is er toch mis met het rundvlees? Ik heb de koe maar eens bij de horens gevat en er wat telefoontjes aan ge waagd. Allereerst de (gratis) consumentenlijn van het Voorlichtingsbureau Vlees 0800-0036, waar een alleraar digste mevrouw mij vertelde dat BSE staat voor Bovine Spongisforme Encephalopathie. Het is de Latijnse bena ming voor een sponsvormige hersenaandoening bij run deren. De servicelijn wordt dagelijks overstelpt met telefoontjes van verontruste consumenten en ook de internetsite ww- w.vlees.nl wordt iedere dag opnieuw door ongeruste vleeseters aangeklikt. Op deze site staan onder andere de antwoorden op de 30 meest gestelde vragen over BSE als 'kan ik nog wel vlees eten' en 'hoe zit het met mergpijpjes en frikadellen'. De hele heisa rondom BSE. zo vernam ik tijdens mijn tele fonische ronde, is eigenlijk ontstaan door malafide produ centen van veevoer. Lieden die de strenge Europese regel geving ontduiken en op de zwarte markt opereren. Op slinkse wijze produceren ze veevoer dat niet aan de wette lijk vastgestelde normen voldoet, en op diezelfde slinkse wijze hebben ze ook afnemers voor hun slechte waar ge vonden. Het hoeven er maar een paar te zijn en de paniek breekt uit. Ze verknoeien het voor de rest. In onze winkels en slagerijen mag volgens de wet alleen vlees worden verkocht dat onder streng toezicht van de Rijksdienst voor Vee staat. Daarnaast is BSE een hersen aandoening die in spiervlees niet voorkomt. De organen die mogelijk besmettelijk zijn voor BSE mogen volgens de regelge\ing ook niet voor de verwerking voor veevoer wor den gebruikt. Maar hoe zit het dan met de hersenziekte Creutzfeldt-Ja- cob? Volgens het Voorlichtingsbureau Vlees is het een hersenziekte die bij mensen al lang bekend is. Enkele ja ren geleden is er echter een nieuwe vorm ontdekt die iets afwijkt van de al bekende ziekte. Er komt steeds meer be wijsmateriaal waaruit blijkt dat het eiwit (prion) dat ver antwoordelijk is voor BSE. overeenkomt met het eiwit dat de nieuwe vorm van Creutzfeldt-Jacob bij mensen ver oorzaakt. In ons land is er. voorzover bekend, nog nooit iemand aan deze nieuwe vorm van de ziekte overleden. Dit gunstige gegeven kan mede te danken zijn aan alle voorzorgsmaatregelen die zijn genomen. Overigens schrok ik wel van de recente berichten dat de Europese BSE-crisis Nederland honderden miljoenen guldens gaat kosten. En uiteindelijk is de consument (fi nancieel) de dupe. Persoonlijk ben ik van mening dat er heel paniekerig wordt gedaan over de hele affaire. Ik zelf eet met een gerust hart vlees omdat ik het betrek van een slager die garant staat voor kwaliteit omdat hij zijn vlees afneemt van leveranciers die de Europese regelgeving in acht nemen. Tot slot viel mijn oog afgelopen week op enkele cynische quotes van striptekenaar Kamagurka in de NRC waarin hij de eerste sympto men van de dolle koeienziekte op schrift stelde: ..bij trambestuurders: als ze voortdurend stoppen om u de weg te vragen", en ,,bij kappers: als ze na het knippen vragen hoe u het gewild had". JOHN BEEREN Een jaar trok ze ervoor uit om zich te verdiepen in de 'zwarte schelpvisch uit de Zeeuwsche Stroomen'. Florine Boucher dook in de geschiedenis van de mossel, praatte met kwekers en handelaren, voer mee op een mosselschip, kookte heel veel mosselen en schreef vervolgens het historisch verantwoorde 'Mosselkookboek', opgedragen aan 'alle mosselaars in de stroom der tijd'. De schrijfster gaat hierin terug naar de visserij te voet waarbij de 'welkome aanvulling op het eentonige di eet van arme landarbeiders' werd geraapt langs de oevers van de drooggevallen slikken en platen. Vanaf dat moment worden zo ongeveer alle belangrijke ge beurtenissen in het mosselbe- staan genoemd, variërend van het Koninklijk Besluit dat de visserij op de Zeeuwse stromen aan de Zeeuwen werd gegund tot de watersnoodramp in 1953. Indirect was dat de reden dat een aanzienlijk deel van de Zeeuwse mosselcultuur naar de Waddenzee werd verplaatst. Sinds de uitvoering van het Deltaplan komen de meeste mosselen daar vandaan. Om aan de jaarlijkse vraag van 120 miljoen Zeeuwse mosselen te voldoen, importeren mossel- Het is mogelijk om zelf koffiebonen te branden en je eigen koffiemelange samen te stellen. Wanneer je de bonen daarna maalt en daarvan koffie zet, levert dat niet alleen een kopje uitstekende koffie op. Het is ook geschikt om er een bavarois mee te bereiden met je eigen koffiesmaak. Bestrijk een passende (pudding)vorm aan de binnenzijde met een kwastje met een beetje eiwit. Laat gelatineblaadjes ten minste vijf minuten in ruim koud water weken. Roer de dooiers en 50 gram suiker en een scheutje melk tot een glad mengsel. Breng de rest van de melk aan de kook. Schenk de hete melk en de vers gezette koffie bij het dooi ermengsel en roer alles krachtig door. Schenk alles door een fijne zeef terug in het pannetje waarin de melk werd gekookt. Plaats het pannetje boven een laag afgestelde warmtebron. Blijf zo lang in het mengsel roeren (houten le pel gebruiken) tot het begint te binden. Schakel de warmte- Mokka-bavarois bron uit. Roer de uitgeknepen gelatineblaadjes en 50 gram suiker door het mengsel. Blijf roeren tot de gelatine en de suiker zijn opgelost. Plaats het pannetje in een bak met ijs koud water. Roer er af te toe in en neem het pannetje uit het water op het moment dat de massa lobbig begint te worden. Klop tussen de bedrijven door de rest van het eiwit en 2,25 deciliter slagroom, elk afzonderlijk, stijf. Schep de slagroom op het eiwit en schenk, onder voortdurend luch tig omscheppen, de lobbig geworden koffiemassa erbij. Laat alles dan nog enkele minuten staan. Doe alles over in de vorm. Laat alles koud worden. Dek de vorm af met plas tic folie en plaats de vorm in de koelkast. Laat de bavarois in twee tot drie uur volledig opstijven. Klop de rest van de slagroom en de rest van de suiker stijf op. Doe de slagroom over in een spuitzak, die is voorzien van een vrij grote ge kartelde spuitmond. Presentatie: Stort de bavarois in het midden op een koude schaal. Garneer de bavarois met grote toeven slagroom. Strooi eventueel wat cacaopoeder over de slagroom en leg er kleine chocolade mokkaboontjes op. Tip: Vervang de koffie door vers gezette groene thee en en kele druppels limoen- of citroensap. Je krijgt dan een tren dy bavarois die vooral in Londen populair is. Benodigdheden voor zes personen: Twee eieren, gesplitst; 115 gram suiker; 2 deciliter melk; 1 deciliter sterke, vers gezette koffie; 5 blaadjes gelatine (10 gram); 4 deciliter slagroom. Wie koffie voor het eerst heeft gebrand en waar de eerste kof fie werd gezet, weet niemand. Er doen wel een aantal sterke koffieverhalen de ronde, maar daar kunnen vraagtekens bij worden gezet. Vaststaat wel, dat het drinken van koffie ingang vond in de achtste of negende eeuw. Over de plaats kan men nog wel gissen; mogelijk dat het in Ethiopië ge6eurde. Het drinken van koffie ver breidde zich sinds de tiende eeuw langzaam over vrijwel de gehele Arabische wereld. Men beschouwde het wel als een al ternatief voor wijn, dat de Ara bieren na hun bekering tot de islam niet meer mochten drin ken. Pas in de zeventiende eeuw drong de koffie tot in Eu ropa door en werden de eerste koffiehuizen (cafés) in verschil lende grote steden geopend. Omdat de Arabieren heer en meester in de koffiehandel wa ren en ook niet van zins bleken die rol op te geven, brachten de Nederlanders in opdracht van de Verenigde Oostindische Compagnie de zaailingen van de koffieplant naar Java en Sri Lanka (Ceylon). De Fransen brachten deze naar West-Indië. Wie de zaailingen naar Brazilië bracht, is nooit officieel vastge legd. De mogelijkheid is echter groot dat het de Nederlanders waren, die in die tijd een groot aantal bezittingen (handelspos ten en suikerrietplantages) in Brazilië hadden. Brazilië is heel lang de grootste koffieprodu cent van de wereld geweest, maar tegenwoordig weet eigen lijk niemand meer waar de meeste koffie wordt voortge bracht. Koffie blijkt vrijwel overal tussen de beide keerkrin gen te gedijen. Koffielanden in opkomst zijn Vietnam en Laos, waar men al meer koffie produceert dan in Colombia, dat lange tijd als nummer twee op de Üjst van koffieproducerende landen stond. Andere voorname koffie producenten zijn Indonesië, Sri Lanka, Ethiopië. Kenia, Costa Rica, Guatemala en Jamaica. In ons land kenden we tot in de eerste helft van de twintigste eeuw nog honderden grote en kleine koffiebranderijen. Te genwoordig zijn er enkele heel grote en een kleine twintig klei nere koffiebranderijen overge bleven. Het zijn de koffiebran- ders die de melanges, meestal drie of meer soorten, samen stellen en ook de koffie gema len en wel op de markt bren gen. Daarmee hebben ze het de consument wel heel erg gemak kelijk gemaakt en de komst van de gemalen koffie heeft het ge bruik ervan in ons land dan ook danig gestimuleerd. Mede daardoor is de consu ment ook minder kritisch ge worden. De komst van de spe ciaal voor de espressokoffiezet apparaten (te) donker gebrande koffie heeft daaraan weinig ver anderd. Men zou kunnen op merken dat het de vervlakking van onze koffiesmaak verder in de hand heeft gewerkt. Hoe vers gezette koffie van vers ge- Kleine volautomatische koffiebrander, die na het branden de koffie snel kan laten afkoelen. Het apparaatje is voor 375 gulden in een beperkt aantal winkels te koop. foto cpd brande koffiebonen werkelijk smaakt, weet nog slechts een enkeling. Vroeger, toen je bij wijze van spreken ook in ons land op elke straathoek wel een koffiebran- derijtje kon aantreffen, was dat anders. Toen wist men de koffie van vers gebrande bonen nog op de juiste wijze te waarderen. Tegenwoordig kan dat nog op enkele plaatsen in ons land waar de kleinere zelfstandige koffiebranderijen zijn gevestigd. Het branden van koffie wordt als een grote kunst beschouwd, maar van nog groter belang is dat de gebrande koffie direct nadat ze is afgekoeld moet wor den gemalen. Van de werkelijke geur en aroma van die koffie kan optimaal worden genoten wanneer er direct na het malen koffie van kan worden gezet. Met koffie die na het branden en malen in vacuüm-getrokken pakken wordt verkocht, kan dat niet of nauwelijks. Daarvoor heeft die koffie (te) veel van de oorspronkelijke geur en aroma verloren. U kunt de proef op de som ne men door zelf koffie te bran den. Tegenwoordig zijn er klei ne en grotere apparaten in de handel waarmee je op betrek kelijk gemakkelijke wijze je ei gen bonen kunt branden. Wan neer je die bonen na het afkoe len maalt en onmiddellijk daar na de koffie zet, dan breng je échte koffie op tafel. Voor het zelf branden van koffie heb je gedroogde koffiebonen nodig. Tot dusverre waren ze niet of nauwelijks in ons land verkrijgbaar, want daarvoor moest je naar Engeland of de Verenigde Staten. Daar zijn al tijd de koffieliefhebbers geble ven die het op prijs stellen zelf hun melanges te bepalen, zelf de bonen te branden, te malen en te zetten om er uiteindelijk zelf van te kunnen genieten. Ongebrande koffiebonen, in verscheidene soorten, kwalitei ten en hoeveelheden, en ook de koffiebranders worden in ons land geïmporteerd door Ivo van der Putten in Lieren bij Apel doorn. Van der Putten is een koffiemakelaar die ernaar streeft de koffie cie plaats te ge ven die ze al van oudsher ver dient. Inlichtingen: 055-506.39.93. HANS BELTERMAN REDACTIE RIEN POLDERMAN 02 Mokka-part met grand marni De parfait is een ijssot die je zonder ijsmachii kunt maken. Door nii leen koffie maar ooke likeur aan de ijsmassa te voegen, maak je jee gen specialiteit. Roer eierdooier en vijf gram suiker tot een dik en schuimig meng Klop de eiwitten en ar> derhalve deciliter slag room, elk afzonderlijk stijf. Voeg tijdens hef kloppen van de eiwitti 25 gram suiker toe. Schep de slagroom op eiwtten en voeg daarn het dooiermegsel toe. Voeg er onder voortdu rend omscheppen sins appelrasp, koffie en lil aan toe. Doe het menj over in een glazen cak vorm. Dek de vorm af plastic folie en plaats hem ten minste vier in de diepvriezer. Klop voor de garnerinj 1,25 deciliter slagroon en tien gram suiker sti op. Presentatie: Stort dep fait op het werkvlak, de parfait in het gewe aantal plakken. Leg ze koude borden en scheg 'wolken' slagroom op. Bestuif de slagroom eventueel met wat cat poeder. Benodigdheden voor I zes personen: Tweeeieren, 1 gesplitst; 85 gram witte basterdsuiker; 1 theelepel geraspte sinaasappelschil; 2,75 deciliter slagroom; 2 eetlepels vers gezette sterke (koude) koffie; 2 eetlepels Grand Marnier. handelaren uit Yerseke con sumptiemosselen uit de Duitse en Deense Waddenzee en bij grote schaarste soms ook uit Ierland. Zo zijn er meer interessante ge gevens op te diepen uit de ge schiedenis van de mossel, maar het gaat de liefhebber natuur lijk ook om de recepten: Bou cher geeft er vijftig 'en twee om het af te leren Van nieuwer wetse mosselgerechten als Pi kante mosselen met koriander en Tabbouleh met mosselen tot Moeder Landa's mosselhachee. Het laatste is een streekgerecht uit het gebied rond Bergen op Zoom - een beetje Zeeuws en een beetje Brabants. Het scheutje azijn op het laatst komt uit de koker van de schrijfster, al is Moeder Landa het daar niet mee eens. Zij roert er op het laatst alleen nog een klontje boter door. Met andere woorden: iedereen kan zijn ei gen invulling geven aan de re cepten, zéker na het lezen van het hoofdstuk over basistech nieken en sauzen. ELLEN SCHOLTENS Mosselkookboek. Uitgeverij Scepter Boekprodukties, Amster- dam.Prijs: 39,90 gulden. Een klassiek gerecht. Méringues kunt u kant en-klaar in de betere supermarkten kopen. Zelf maak ik ze liever in eigen keuken. Zo moeilijk is dat nietOppassen dat u de amandelen en de suiker niet al te sterk verhit, want dan is de kans op het verbranden groot. Maak eerst de méringues. Bekleed een bak plaat met bakpapier. Verwarm de oven tot 120 graden C. Klop de eiwitten stijf op. Voeg veertig gram suiker toe en ga door met het kloppen tot het eiwit opnieuw stijf staat. Strooi er veertig gram suiker over en klop alles even flink op. Schep zes tot acht min of meer gelijkvormige bergjes eiwitschuim op het bakpapier. Maak Méringues au café met een (jus)lepel kuiltjes in het schuim. Laat de méringues in ongeveer anderhalf uur in de oven drogen. Laat ze op een (taart)rooster vol komen koud worden. Schep amandelen en twintig gram suiker door elkaar. Laat het mengsel zo lang, onder voort durend roeren (houten lepel) in een matig hete koekenpan bakken tot de amandelen goud bruin zien en de suiker is gekarameliseerd. Stort alles op een groot koud bord. Laat alles volkomen koud worden. Klop, vlak voor het opdienen, slagroom en va nillesuiker net niet helemaal stijf op. Sprenkel de koffie erover en ga daarna door met het kloppen van de slagroom tot ze bijna stijf is. Presentatie: Leg de méringues op bordjes. Schep de room eerst in de kuiltjes en later het resterende deel over de méringues. Bestrooi de gerechten met gekarameliseerde amande len. Benodigdheden voor zes tot acht stuks: Drie eiwitten, 100 gram suiker; 150 gram geblancheerde amandelen, grof gehakt; 4 deciliter slagroom; 2 zakjes vanillesuiker (10 gram); 2 eetlepels vers gezette zeer sterke (koude) koffie. Met zijn potten en pannen gaat hij volgende maand op tournee met zijn culinaire theaterrevue. 'Kookgek gist, borrelt, kookt en... reist'heet de mix van zang, dans en gedol met etens waar. Met andere woorden: Joop Braakhekke heeft als ko kende entertainer een nieuw podium gevonden na zijn waar schijnlijk voorlopige afscheid als tv-kok. Dat betekent niet dat Neerlands bekendste levensgenieter zich uitsluitend bezighoudt met de ze nieuwe vorm van theater. Braakhekke blijft de drijvende kracht achter het Amsterdamse sterrenrestaurant Le Garage, waarbij nu eens niet de beken de Michelin-onderscheiding wordt bedoeld. Bovendien blijft hij in zijn rol van Kookgek de toch al overspannen kookboe- kenmarkt bestoken met zijn re ceptenbundels. 'Koken met een neutje' heet zijn nieuwste uitgave, doélend op de scheutjes die Braakhekke toevoegt aan gerechten. Alco hol op zich heeft weinig smaak. Eerst moet de alcohol in bier, wijn of één of ander distillaat verdampen waarna de smaak die overblijft een harmonieus geheel vormt met de andere smaken. Met andere woorden: je moet er wel de tijd voor ne men als je kookt met alcohol. Je kunt ondertussen zelf een neut je nemen, maar niet te veel, waarschuwt Braakhekke. „Want of alles brandt aan of de pan staat scheef op het vuur en dan gebeurt er niets." Zoals we van Braakhekke ge wend zijn, worden zijn makke lijk te maken recepten afgewis seld met anekdotes en verha len. Bijvoorbeeld bij een pasta- recept dat hij kreeg van zijn vriendin Yvonne die al dertig jaar in Rome woont en nog Ita- liaanser is dan de Italianen. Zij kreeg het van een 'nichten vriendje' die het weer van Sop hia Loren schijnt te hebben ge kregen. Eén glas witte wijn gaat er in de bucatini alla matri- ciana, zoals de hoeveelheid al cohol in de meeste andere re cepten vrij laag is. De enige uit zonderingen is een recept voor goulash en een recept voor ka beljauw die in de cider mag zwemmen. De liefhebbers van een neutje (of meer) komen het meest aan hun trekken met recepten voor citroenlikeur en andere 'sfeer- verhogende drankjes wanneer de avonden guur en lang wor den'. Met een mix van geklopte eieren, melk, suiker, kaneel én een halve fles calvados; zó helpt Braakhekke ons de winter door. ELLEN SCHOLTENS Koken met een neutje, gerechten met een scheutje. Uitgeverij Strengholt's Boeken; 25,35 gulden. De onlangs verschenen eetgids 'Lekker' heeft weer menig res taurateur de stuipen op het lijf gejaagd. Piet Smits van restau rant Julien in Den Haag bij voorbeeld constateerde dat er, waarschijnlijk door een techni sche fout, een verkeerde foto bij zijn stuk staat, namelijk die van een ander Haags restaurant. Pijnlijk voor Smits: zijn fin de siècle interieur is nu juist een van de sterke punten van zijn restaurant. Bovendien was de tekst ook al minder geslaagd. 'Lekker 2001is dit jaar voor het eerst flink in prijs gestegen, na melijk van 9,95 gulden naar 12,50 gulden. Of dat waar naar zijn geld is, moet ieder maar voor zich beoordelen. De 'Lek ker' blijft hoe dan ook smakelij ke lectuur voor in bed, in bad of op het toilet. Wel valt op dat de gids dit jaar overloopt van slor digheden als bovengenoemde. Het informele taalgebruik blijft de boventoon voeren, maar stoort soms nogal. Bij voor beeld als je een jou bekend luxe etablissement ziet weggezet als 'indrukwekkend eethuis', een ander als 'eethuisje' en een der de als 'eethuis met allure'. Van Den Haag, de stad die wij het best kennen, valt op dat er geen enkel Thaïs restaurant meer wordt vermeld, terwijl er vorig jaar nog twee lovende be schrijvingen waren. Daarnaast ontbreken tips voor nieuwe adressen, terwijl er toch ver scheidene zijn die de moeite waard lijken, bij voorbeeld De Catacomben onder het voor malige stadhuis aan de Groen markt en visrestaurant Zilt bij het Gemeentemuseum. Misschien komt dat doo verscheiden van de vorij j hoofdredacteur, Hanni Mens. Waarnemend hot dacteur Peter Hagtingiu n ook de ondertitel van lie v veranderd. Lekker noen niet langer 's Lands too n gevende restaurantgids', 0 'De restaurantgids van f land'. De eetgids van Quote vi scheen voor de tweedel r is een heel ander type gi tc waarbij het belangrijkste r( um is wie waar eet of dri j Wox bijvoorbeeld komei e que Haagsche luyden en geslaagde zakenmensen wie bij Shirasagi gaat ete loopt de kans Richard Ki Frits Bolkenstein, Evelin kens of Erica Terpstra te lijf te lopen. De gids ven niet alleen restaurants, ook broodjeszaken, tapa ijssalons, adressen waar kooklessen kunt nemen, I bars, sushi-bars, wijnwii lounges. Quote richt zid mee op een jonger en m trendy publiek dan hett I vatievere 'Lekker'. Er staan nuttige wetensv digheden in, bijvoorbeel I restaurant De Hoogwerf Nintendo-kamer voor dt ren heeft. Jammer voor ies': over de kwaliteit vai eten kom je een stuk mii 8 weten. De echte culi's onder on 5 wachten dan ook vol spa i op de nieuwe Michelingi I in februari uitkomt. CHRISTA VAN DER HOFF Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1. Zanggroep; 4. vaartuig; 8. grond om een boerderij; 10. bijb. figuur; 11. koeienmaag; 13. personal computer; 15. lofdicht; 16. muzieknoot; 17. bekritiseren; 20. klip; 21. van een; 22. panda; 24. Frans lidwoord; 25. getal; 26. getijde; 28. inhoudsmaat; 29. moment; 32. Engels bier; 34. pas; 35. optisch hulpmiddel. VERTICAAL: 1. Zeewier; 2. ondernemingsraad; 3. voegwoord; 5 bijwoord; 6. muzieknoot; 7. kade; 9. eveneens; 11. verleidelijke stem; 12. hoffelijk; 14. deel van een motor; 16. erwtensoep; 18. Griekse letter; 19. een zekere; 23. platzak; 24. Europese taal; 27. pronkzuchtig; 30. Frans voegwoord, 31. Frans lidwoord; 32. soort slee; 33. Chinese afstandsmaat. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Relief; 4. gemak; 5. erna; 7. essen; 8. dis; 9. trosje; 10. nadruk Verticaal: 1. Rampspoed; 2. laken; 3. even; 4. gierton; 6. aas; 8. deuk. HET WEER doorJ Veel wind Een zeer sterk uitdiepende randstoring heeft gisteravond en de afgelopen nacht slecht weer veroorzaakt op het Iberisch schiereiland. In Portugal en het noordwes ten van Spanje viel meer dan 50 millimeter regen en de wind trok aan tot stormkracht 9. De meeste regen werd opgevangen in het Spaanse Vigo. Daar werd vanochtend 70 millimeter afgetapt en San Sebastian rap porteerde een zuiderstorm. De kwade genius trekt de komende nacht over de Ierse Zee naar het noorden en laat ook onze omgeving niet onberoerd. Fron ten veroorzaken vanavond en gedurende een deel van de nacht regen (wellicht meer dan 10 millimeter) en de zuidoostenwind, later ruimend naar zuid tot zuidwest, neemt aan de kust toe tot hard of storm achtig, windkracht 7 tot 8. Ook morgen is het winderig met aan zee nog enige tijd kracht 7 of 8 en over land een vrij krachtige wind, kracht 5. De regen maakt echter plaats voor af en toe zon of schoon er nog wel een bui kan vallen. In het temperatuurverloop komt weinig ver andering. Met maximaal 12 graden is het opnieuw zeer zacht voor de tijd van het jaar. In het weekeinde blijft het zacht. De mid- dagtemperatuur komt zowel zaterdag als zondag uit op 11 graden. Het weerbeeld kenmerkt zich door een enkele bui maar er zijn ook droge perioden met nu en dan zonneschijn. Door drukstijgingen boven het zuidwesten van Europa gaat de meer uit het zuidwesten in plaats va zuidzuidwesten waaien. Later op zondag nemen de regenkai waarschijnlijk weet toe onder invloe j het frontensysteem van een zeer die j pressie (kerndruk 950 hectopascal) midden van de Atlantische Oceaan, j Tijdens het afgelopen etmaal is het I j zacht geweest. Op de vliegbasis Vali werd 13,0, in de duinen van Bloeme j 12,8 graden geregistreerd. Overdag 1 j het, anders dan in het oosten van he wel droog. Gisteravond heeft het ech kele uren geregend. Valkenburg kwa j op 4, Schiphol 3 millimeter.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10