s/°s& Cohen: Euroleger verzwakt NAVO SLIPS GRATIS DE 4E Buitenland President Ivoorkust neemt onbegijpelijk risico SC lijkt Zuid-Afrikaanse ladsverkiezing te winnen 3 SLOGGI Huisarrest van Pinochet opgeschort Diesel scheppen 'Moslims Srebrenica konden stad houden' De oude Europese Unie moet in Nice sterven slqo0 T uropees onderzoek naar BSE-test issel» De Europese Commissie laat van vijf nieuwe BSE-tests jerzoeken of ze kunnen worden gebruikt voor het opsporen i de gekke-koeienziekte bij rundvee. Een van die tests is ont- IE dceld door het onderzoeksinstituut ID-Lelystad. Momenteel i er drie tests in gebruik, die in Frankrijk, Duitsland en Span- jun nut hebben bewezen. De Unie staat een grootschalig tprogramma te wachten vanaf 1 januari. Dan moeten alle lce slachtdieren worden getest, en per 1 juli alle dieren ouder n dertig maanden. Ongeteste dieren boven die leeftijd moe- I vanaf 1 januari worden vernietigd. Het Franse ministerie i landbouw heeft gisteren vier nieuwe BSE-gevallen gemeld, armee is het totale aantal dit jaar tot 125 gestegen. Vorig jaar ld Frankrijk 31 gevallen. itstoot cfk's drastisch verminderd iNSY De uitstoot van cfk's, de chemicaliën die de ozonlaag b itasten, is in de Europese Unie drastisch afgenomen. Stootte EU ooit 301.000 ton uit, nu is dat nog 4.300 ton. Sinds 1995 dt een productieverbod op cfk's. Vanaf 1 januari 2001 is ook b gebruik ervan verboden. In Europees verband zijn hierover langs afspraken gemaakt. Volgens de Australische weten- lapper Paul Fraser wordt het gat in de ozonlaag daardoor de mende tien jaar behoorlijk kleiner. Het gat was overigens dit r groter dan ooit. Ook de Verenigde Staten en Japan hebben n cfk-uitstoot enorm verminderd. In de VS liep de lozing te- ;van 306.000 naar 2.500 ton, en in Japan ging de uitstoot van a 1.000 ton naar nul. accra eelco van der linden correspondent President Laurent Gbagbo van Ivoorkust is een mysterie. Oppositieleider Alessame Ouattara, een moslim uit het noorden, is uitgesloten van deelname aan de parlementsverkiezingen van komende zondag. Onduidelijk is wat Gbagbo, zelf een christen, daarbij te winnen heeft. Naar aanleiding van Ouattara's uitsluiting zijn rellen uitgebroken waarbij al zeker dertig doden zijn gevallen. Escalatie tot een heuse burgeroorlog valt niet uit te sluiten. Vooral jeugdbendes in de hoofdstad Abidjan voeren met hakmessen en andere primitieve wapens een stadsguerrilla tegen politie en leger. Een woordvoerder van Ouattara's Republikeinse Parij (RDR) heeft gezegd dat het protest door gaat 'tot Ouattara wordt toegelaten tot de ver kiezingen'. Het geweld is overgeslagen naar het arme en overwegend islamitische noorden, waar Ouattara zijn machtsbasis heeft. Gbagbo toonde zich op de televisie veront waardigd over het geweld, maar hij heeft het zelf over het land afgeroepen. Onlangs heeft hij een verkiezingsregel ingevoerd waarmee hij zich van Ouattara hoopte te ontdoen. Het Hoogge rechtshof moet zich uitspreken over de vraag of kandidaten die niet zuiver Ivoriaans zijn, mogen meedoen aan de verkiezingen. Langs die weg is Ouattara's kandidatuur geschrapt. Gbagbo heeft hetzelfde pad bewandeld als ge neraal Guei, die een jaar terug een coup pleegde en vlak voor de presidentsverkiezingen van ok tober jongstleden de grondwet liet wijzigen. Door die wetswijziging schakelde hij bijna alle kandidaten uit, omdat ze niet puur Ivoriaans zouden zijn. Nog steeds is het een raadsel, waarom Gbagbo wel door de ballotage kwam. Sommigen menen dat het doorgestoken kaart was. Gbagbo en Guei hadden een eigen agenda en al lang stond vast dat de oude socialist Gbag bo de nieuwe president mocht worden. Opval lend is in elk geval dat Guei's vlucht na de 'volksopstand' helemaal geen vlucht was. Hij bleef gewoon in Ivoorkust en verscheen twee weken terug zelfs op het presidentieel paleis. Guei verklaarde dat alles was vergeven en verge ten, en dat Gbagbo ook voor hem de nieuwe lei der van Ivoorkust is. Hebben de twee een allian tie gesmeed? Ze behoren immers tot dezelfde stam in het christelijke zuid-westen van het land. Dat kan echter niet verklaren waarom Gbagbo het nodig heeft gevonden de moslim Ouattara de voet dwars te zetten. Diens deelname aan de verkiezingen zou een succes zijn geweest, maar zijn partij zou nooit meer stemmen hebben ge kregen dan er moslims in het noorden wonen: zo'n 30 procent van de bevolking. Sommigen menen dat Gbagbo een gevangene is van zijn radicale aanhang. De voormalige hoogleraar geschiedenis staat immers te boek als een keurige heer, erudiet en vroom. Toch kan hij ook zeer fel zijn. Nog eerder dan gene raal Guei en diens voorganger, president Bedié, speelde Gbagbo de etnische kaart. Hij verketter de de immigranten, die bijna 40 procent van de bevolking uitmaken. Ze komen vooral uit buur land Burkina Faso en behoren veelal tot de Mossis-stam die ook het noorden van Ivoorkust bewoont. Ivoorkust beleefde tientallen jaren van rust en voorspoed onder leiding van de vader des va derlands, president Félix Houphouet-Boigny. Tegen diens almachtige Democratische Partij van Ivoorkust (PDCI) heeft Gbagbo jarenlang gestreden. Na Houphouet-Boigny's overlijden in 1993 ging het mis met Ivoorkust. Zijn opvol ger Bedié, ook lid van de PDCI, dacht de 'etni sche kwestie' te kunnen temperen door de Ivoirité te introduceren en daarmee het onder scheid tussen pure en niet pure Ivorianen. Met dat wapen ging Bedié de gastarbeiders te lijf die de schuld kregen van de economische crisis. Hij gebruikte het ook tegen Ouattara, die premier was in de laatste drie jaar van het be wind van Houphouet-Boigny. Gbagbo zet die traditie nu voort en stuurt aan op de totale con frontatie. Het risico van een burgeroorlog en zelfs het uiteenvallen van Ivookust lijkt hem niet te deren. elgië neigt naar gedogen softdrugs issEL Binnen de Belgische paars-groene regering lijkt over stemming te ontstaan over een besluit om het bezit van ximaal vijf gram softdrugs naar Nederlands voorbeeld te ge- ;en. Daarbij zou het uitdrukkelijk moeten gaan om cannabis ïasj voor persoonlijk gebruik. Voor het tolereren van kleine eelheden softdrugs zou er mogelijk een wettelijke regeling leten komen. Twee jaar geleden drong de toenmalige justitie- nister De Clerck er bij de verschillende Belgische parketten aan het bezit van kleine hoeveelheden softdrugs voor eigen >ruik niet langer te vervolgen. Veel parketten gaven echter ;n gevolg aan deze oproep. pnieuw diplomaat Israël beschoten man In de Jordaanse hoofdstad Amman is gisteren opnieuw medewerker van de Israëlische ambassade neergeschoten, slachtoffer werd geraakt in de linkervoet en maakt het naar istandigheden goed. De man werd neergeschoten toen hij uit winkel kwam. Vorige maand werd in Amman de vice-con- van Israël door onbekenden beschoten toen hij in zijn auto Ook hij raakte lichtgewond. Een onbekende islamitische or- ïisatie heeft beide aanslagen inmiddels opgeëist. De organi se eist dat Jordanië zijn banden met Tel Aviv verbreekt, naar nleiding van het harde optreden van Israël tegen de Palestijn- \ksa-opstand. Sinds het begin daarvan zijn driehonderd nsen om het leven gekomen, vooral Palestijnen. Jordanië on- •houdt als een van de weinige Arabische landen volledige iden met Israël. >x wil vrede met indianen Chiapas tico» De nieuwe president van Mexico, Vincente Fox, heeft belangrijke stap gezet die moet leiden tot een einde aan het jaar oude gewapende conflict met de indianen in de zuide- e deelstaat Chiapas. Fox heeft het parlement gisteren een >rstel gepresenteerd dat de rechten van de inheemse bevol- gsgroepen moet verbeteren. Als de senaat instemt met het >rstel, komt er een wettelijke basis voor een akkoord dat een ierhandelingsdelegatie in 1996 met de indianen sloot. Dit ;oord is nooit door het parlement gekomen, omdat de toen- lige president Zedillo later bezwaren aantekende. Die golden ier meer de autonomie die de indianenvolkeren in het voor- icht was gesteld. De oud-president was bang dat de eenheid het land daardoor gevaar zou lopen. ieuwe heup voor George Bush sr. :hester De Amerikaanse oud-president George Bush sr. :ft gisteren in het Mayo-ziekenhuis in Rochester een nieuwe ïp gekregen. Volgens de kliniek in de staat Minnesota verliep operatie voorspoedig. Bush (76) zal vijf dagen in het zieken- s moeten blijven. Zijn echtgenote Barbara Bush onderging 997 dezelfde operatie, in dezelfde kliniek. Zoon George W. >h, mogelijk de nieuwe bewoner van het Witte Huis, zei een etgebedje te hebben gedaan voor zijn vader, die vorig jaar zijn 75ste verjaardag nog opzien baarde met een parachute- ong. jemeenteraadsverkiezingen uid-Afrika lijken te zijn ge nen door het regerende taans Nationaal Congres C), maar de oppositionele ïocratische Alliantie is sterk komen. Dat blijkt uit voor- je uitslagen, die vanmorgen snd zijn gemaakt, adat bijna tweederde van temmen was geteld, stond ^NC op 54 procent, gevolgd de Alliantie met 34 pro- De Alliantie is een coalitie de liberale Democratische en de Nieuwe Nationale i, de opvolger van de blan- ipartheidspaitij die Zuid- ia decennia lang bestuurde, vacht wordt dat de Alliantie ïeerderheid krijgt in Kaap gaan. Slechts 48 procent van de 18,4 miljoen stemgerechtigden ging gisteren naar stembus, waarmee de opkomst zwaar te genviel. De kiescommissie had eerder nog een opkomst van 65 procent voorspeld. De verkiezingen gingen ge paard met enkele gewelddadige incidenten. Zeven mensen von den de dood. Zes van hen wer den neergeschoten in de buurt van een stemlokaal bij het township Tokoza bij Johannes burg. Volgens de politie is het niet duidelijk of de schietpartij te maken had met de verkiezin gen. De politie hield na het in cident drie mensen aan. DAMES- OF HERENSLIPS Geldig voor olie modellen en kleuren van 1 l/m 31 december 2000. Op zijn laatste vergadering met zijn NAVO-collega's heeft de Amerikaanse minister van defensie Cohen gisteren in Brussel gewaarschuwd voor een verzwakking van de NAVO als de Europese landen hun plannen voor een eigen crisisleger van 60.000 man doorzetten. ,,In dat geval zullen de banden tussen Europa en Amerika losser worden", zei de minister gisteren tegen Amerikaanse journalisten. brussel hetty van roou correspondent De landen van de Europese Unie willen in 2003 een leger van 60.000 man op de been hebben voor crisisbeheersing en militaire operaties. Die 'in terventiemacht' kan in actie ko men als de NAVO zich daar niet toe geroepen voelt. De Europe se landen gaan ervan uit dat het Euroleger gebruik zal maken van Amerikaanse middelen en Amerikaans materiaal, maar Frankrijk wil graag zo onafhan kelijk mogelijk zijn van de Ver enigde Staten. In Amerika worden de ont wikkelingen in Europa met ar gusogen gevolgd, zo bleek gis teren in Brussel. Cohen bena drukte dat er geen dubbel werk moet worden gedaan. „Als de Europese landen op het gebied van planning, communicatie en informatievoorziening gaan overdoen wat de NAVO al doet, dan wordt het bondgenoot schap onontkoombaar zwak ker", zei hij. Cohen waarschuw de ook dat de Europese bond genoten meer geld aan hun de fensie moeten uitgeven 'om te kortkomingen weg te werken'. De Verenigde Staten maken zich zorgen over de rol van Eu ropese NAVO-landen die geen lid zijn van de Europese Unie, zoals Turkije, Polen en IJsland. De ministers slaagden er giste ren niet in om daarover bin dende afspraken te maken, al was dat volgens minister De Grave wel de bedoeling. Het onderwerp ligt morgen op tafel bij de regeringsleiders in Nice. Vooral de positie van Turkije ligt zeer gevoelig, omdat dat land op voet van gelijkheid met de EU-landen wil meepraten. De NAVO-ministers werden het er wel over eens dat de troe pensterkte van de vredesmach ten SFOR en KFOR in Bosnië en Kosovo voorlopig moet blijven gehandhaafd. In Bosnië lijkt de vrede weliswaar gewaarborgd, maar blijft de aanwezigheid van de 23.000 man sterke troepen macht noodzakelijk, aldus de ministers. Nederland heeft 1.500 soldaten in Bosnië. In Kosovo is het aantal geweldda digheden duidelijk teruggelo pen, maar ook hier kan volgens de NAVO voorlopig geen sprake zijn van een inkrimping van KFOR (45.000 man). santiago anp-afp De Chileense oud-dictator Pi nochet krijgt nog geen huisar rest. Het hof van beroep in de hoofdstad Santiago heeft het bevel daartoe gisteren opge schort. Het hof wil eerst bepa len of de aanklacht die rechter Guzman vrijdag tegen Pinochet indiende rechtmatig is. Dit heeft de Britse omroep BBC ge meld. Al eerder lieten juridische bronnen in Santiago weten dat in elk geval het arrestatiebevel tegen Pinochet de komende da gen niet uitgevoerd zou wor den. Vrijdag klaagde Guzman Pinochet aan wegens schendin gen van de mensenrechten tij dens zijn regime (1973-1980). Hij vaardigde een arrestatiebe vel uit en legde Pinochet huis arrest op. De advocaten van Pi nochet gingen daartegen direct in beroep. Na terugkomst van een bezoek aan Mexico heeft de Chileense president Lagos gis teren anderhalf uur overlegd met de leiding van de Chileense strijdkrachten. Het optreden van rechter Guzman tegen Pi nochet is bij de militairen zeer slecht gevallen.. Na afloop van het gesprek tussen president en legerleiding zei minister van defensie Fer nandez dat Lagos later vandaag beslist of de Nationale Veilig heidsraad al dan niet bijeen moet komen. Hoge militairen hebben op zo'n vergadering aangedrongen. Het Bosnische moslimleger in Srebrenica had in de zo mer van 1995 voldoende uitrusting en munitie om de enclave te verdedigen tot de VN en de NAVO zouden komen helpen. Dat dat niet is gebeurd, lag aan de slechte organisatie van de moslims en hun slechte ver standverhouding met Dutchbat, het Nederlandse VN- bataljon dat het 'veilige gebied' had moeten bescher men. Dat zei de Joegoslavische oud-generaal Radinovic gisteren voor het Joegoslavië-tribunaal. Hij werd voor de tweede achtereenvolgende dag als getuige-deskun- dige en militair analist verhoord door de verdediging van de Bosnisch-Servische generaal Krstic. Die staat sinds maart voor het VN-hof in Den Haag terecht we gens volkerenmoord na de val van Srebrenica. Aanklager Andrew Cayley hekelde het feit dat Radin ovic niet had toegelicht hoe hij tot zijn conclusie over de verdedigbaarheid van Srebrenica is gekomen. Ook rechter Almiro Rodrigues vond het 'achteraf makkelijk gezegd' dat de moslims in Srebrenica zich hadden kunnen verdedigen tegen de Bosnische Serviërs. Radinovic wees op zijn lange ervaring als beroepsmi litair en docent aan militaire academies. Ook zegt hij dat hij maandenlang documenten heeft bestudeerd - waaronder het debriefing-rapport van het Nederlandse ministerie van defensie - en met Bosnisch-Servische militairen heeft gesproken. De advocaten van Krstic willen de ondervraging van Radinovic vandaag afronden. Cayley zal vervolgens in het kruisverhoor van de aanklagers proberen Radino vic' stellingen te ontkrachten. De Engelsman heeft al aangekondigd dat het kruisverhoor waarschijnlijk da gen zal duren. Krstic zelf heeft tijdens zijn proces eerst altijd volge houden dat hij niets wist van de massale moordpartij en op moslims na de val van de stad. Toen later schijn baar onweerlegbaar bewijs voor het tegendeel boven water kwam, gaf hij schoorvoetend toe dat hij meer weet dan hij tot dan toe had gezegd. Lagos* Een Nigeriaans meisje draagt een emmertje dieselolie, die ze van het water in een baai bij Lagos heeft geschept. Uit een leiding lekt daar al dagen kostbare brandstof in het water. Vorig week zorgde dat voor een ontploffing die tachtig levens kostte. foto reuters oeoroe esiri brussel marc peeperkorn en hetty van roou Veel van de fraaie kust in Nice zullen de Europese regerings leiders morgen en overmorgen niet zien. Hooguit in de vroege ochtenduren van zaterdag of zondag, als ze met bleke ge zichtjes de komst van een nieuw Europees Verdrag vieren. Het 'Verdrag van Nice', zonder welk de historische uitbreiding van de EU met twaalf landen onmogelijk is. Het Verdrag waarmee de oude, vertrouwde EU ophoudt te bestaan. Als het goed gaat tenminste. De revolutionaire werkwijze die de zes oprichters (Benelux, Duitsland, Frankrijk, Italië) in de naoorlogse jaren voor de Unie bedachten, voldoet niet meer. Is het met de huidige vijf tien lidstaten al moeizaam be sluiten nemen, als de EU straks nog eens twaalf nieuwe lidsta ten binnenhaalt, loopt de boel simpelweg spaak. Tijd dus voor een nieuw ontwerp. Al tijdens de Europese Top in Amsterdam in 1997 schotelde Nederland de EU-collega's deze bestuurlijke kluif voor, maar de heren en dames bedankten be leefd. Sindsdien kent iedere di plomaat de 'kliekjes van Am sterdam'. Ze vormen deze week de hoofdschotel in Nice1. Over de noodzaak tot vergaande wij zigingen van de EU-structuur - uitmondend in een nieuw Eu ropees Verdrag - zijn alle EU- leiders het inmiddels eens. Over de manier waarop aller minst. Alle voorstellen die in Nice op evenmin onberoerd. Natuurlijk weten ze allemaal dat een Unie met 27 nationale veto's verlamd raakt. En dat besluiten bij meerderheid dwarsliggers bui tenspel zet. Maar Groot-Brit- tannië piekert er niet over zijn 'no' over belastingzaken op te geven, zoals Frankrijk weigert zijn internationale handelsbe trekkingen uit handen te geven. Over de omvang van de Euro pese Commissie - het dagelijks bestuur van de EU - tekent zich wel overeenstemming af. Tof 2010 behoudt ieder land het recht op een eigen Commissa ris, daarna gaat het bij toer beurt. De kleine landen eisen de garantie dat het rouleren eerlijk gebeurt. „De gelijkheid van de lidstaten moet in mar mer gebeiteld staan", meldde premier Kok medio oktober al. Stemverhouding, vetorecht en het verdelen van de Commis siezetels, alle ingrediënten zijn aanwezig om Nice te laten mis lukken. Gelukkig voor Jacques Chirac, als Frans president tij delijk EU-voorzitter, zal geen enkele EU-leider vooraf hardop zeggen wat Nice minimaal moet opleveren om van een succes te spreken. En als on duidelijk is wanneer iets is ge slaagd, kan het moeilijk misluk ken. Brusselse diplomaten zijn minder terughoudend. Hun maatstaf is helder: Nice moet met vijftien landen regelen wat straks met 27 lidstaten niet meer lukt. Ofwel: nu doen wat morgen onmogelijk is. Uitstel van de executie kan, maar hooguit met enkele maanden. De Unie is dood, leve de Unie. Présidence francaise ie 1 Union Européennej Sombere gezichten bij de Franse premier Jospin (links) en zijn president Chirac, de gastheren van de moeilij ke topconferentie in Nice. foto ap laurent rebours tafel komen, draaien om een nieuw machtsevenwicht in Eu ropa. De Frans-Duitse motor, die jarenlang het tempo bepaal de, viel enkele jaren geleden al stil. Een nieuwe 'combi' heeft zich nog steeds niet aange diend. Daarnaast wordt het door de uitbreiding van de Unie dringen aan de bestuurs tafel. Dus verdedigt elk land zijn positie met hand en tand. De 'grote vijf (Duitsland, Groot-Brittannië, Frankrijk, Ita lië, Spanje) vrezen overspoeld te worden door de kleine nieu we lidstaten. De 'kleintjes' op hun beurt zijn zeer beducht voor een 'dictaat' van de gro ten. Niet alleen is er het gevecht tus sen groot en klein, ook binnen de twee kampen wordt volop strijd geleverd. Zo wil Duitsland meer invloed dan Frankrijk, omdat het sinds de hereniging twintig miljoen inwoners meer telt. Spanje vreest door de ver schuivingen aan de top gede gradeerd te worden tot 'middel groot land', als het op stemmen aankomt. En Nederland pro beert zijn inwonertal te verzil veren, door meer stemmen dan België, Portugal en Griekenland te vragen. Bijna een jaar praten diploma ten al over de nieuwe EU, maar de echt belangrijke zaken zul len de regeringsleiders pas in Nice oplossen. De kwestie van de historisch verankerde stem verhoudingen verhit de gemoe deren nog het meest. Het stem gewicht is immers het meest zichtbare bewijs van de invloed die een land in de EU heeft. Talloze modellen zijn al gepas seerd en nog veel meer zullen de komende dagen volgen. Geen van de lidstaten is bereid als eerste te bewegen. Het afbouwen van het veto recht laat de regeringsleiders

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9