Toch verbod vechthonden 'Radardetector in de auto leidt tot acrobatische capriolen' Tweede Kamer wil meer dan boemeltje Djibouti blokkeert plaatsing Apaches Binnenland Schaatsbaan voor Rijksmuseum Pronk ziet alweer hoop voor klimaatakkoord 'Leerlingen hebben recht op passend onderwijs' Artsen in problemen door premiestijgingen JNSDAG 6 DECEMBER 2000 ANP Algemeen Nederlands P J geëist tegen corrupte douaniers lem Tegen twee 34-jarige douaniers uit Amsterdam en jj ïerend is gisteren voor de rechtbank in Haarlem respectie- negen en zes jaar onvoorwaardelijke celstraf geëist. Zij len betrokken zijn bij drugshandel. De zaak tegen een der- 1 Schiphol geplaatste douanier en een opdrachtgever is uit- ;ld. De drie werden eind juni door de rijksrecherche opge- Het onderzoeksteam ontdekte dat niet één, maar drie iniers zich schuldig maakten aan illegale praktijken. Een de douaniers werd begin dit jaar benaderd met de vraag of j igen betaling drie drugskoeriers kon doorlaten, en ging op in. cumentaire online te volgen e fe 1nngenDe productie van een documentaire over voormalig -voorman Fré Meis is vanaf vrijdag 15 december op inter - e volgen. Op de website www.fremeis.nl wordt een uitge- i dossier over de bekende Groningse politicus aangelegd, ite bevat biografische gegevens, foto's, affiches en film- en viewfragmenten uit de documentaire. Bezoekers van de si- ogen zelf materiaal aandragen. Het project moet in decem- 7*^002, tien jaar na de dood van Meis, uitmonden in een een tentoonstelling en een congres. irgemeesters massaal op bijles Bijna de helft van de burgemeesters heeft zich de af- pen drie jaar laten bijscholen. Zo'n driehonderd van hen L den een of meer cursussen op het gebied van vergaderen, citeren, taalvaardigheid en vakkennis of kregen begeleiding et persoonlijke vlak. Een kern van ongeveer tweehonderd entijemeesters maakt regelmatig gebruik van 'vormings-, oplei- 'A s- en trainingsactiviteiten'. Dat schrijft minister De Vries binnenlandse zaken in een brief aan de Tweede Kamer. rgunningen NZ-lijn afgekeurd erdam De bestuursrechter in Amsterdam heeft gisteren in jodemprocedure een deel van de bouwvergunningen van metrostations voor de Noord-Zuidlijn afgekeurd. Het gaat ■5de stations Rokin, Vijzelgracht en Ceintuurbaan. Reden het besluit van de bestuursrechter is het ontbreken van zogenoemd bouwveiligheidsplan. Dat moet de veiligheid omwonenden, winkelend publiek en personeel tijdens de w van de ongeveer vijftig meter diepe stations garanderen, iemeente wilde dat plan pas later opstellen. ai rmiste vrouw terecht ,n(j (\sserdam De 45-jarige Dina Veen uit Alblasserdam die s 24 november werd vermist, is terecht. Ze blijkt in verwar- u lestand in Lourdes in Frankrijk te zitten. Hoe ze daar is te- tgekomen, is nog onduidelijk. De politie heeft gisteren kort "r de vrouw gesproken. Ze vertelde dat ze danig in de war was aar huis wilde. De familie is bezig de vrouw naar Nederland )A: Eigen budget gehandicapte iaag Gehandicapten moeten een eigen budget krijgen rmee ze naar eigen inzicht voorzieningen als vervoer en lische hulpmiddelen kunnen inkopen. Het CDA pleit voor ivoering van dit persoonsgebonden budget bij dë'behande- W van de begroting van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, f Tweede Kamer buigt zich deze week over de begroting. Di- e onderzoeken hebben aangetoond dat de Wet Voorzienin- IGehandicapten niet goed werkt. Het CDA wil dat de gehan- ipten zelf kunnen bepalen welke vervoersvoorzieningen en ilische hulpmiddelen ze aanschaffen. Problemen basisvorming oplossen haag D66 wil dat staatssecretaris Adelmund binnen zes iden een oplossing presenteert voor de problemen rond de svorming. Het systeem werd ingevoerd om kinderen in de ste klassen van het voortgezet onderwijs gelijke ontplooi- kansen te geven. Nu blijkt uit beoordelingen dat de 'een- isworst' niet werkt. Kinderen van havo en vwo vervelen zich le lesstof, terwijl kinderen op het niveau van mavo en be- isonderwijs de stof te moeilijk vinden. De Tweede Kamer ft forse kritiek op de basisvorming. eer files door sinterklaasfeest haag Het aantal files in de avondspits was gisteren groter normaal. De filevorming begon bovendien een uur eerder anders. Oorzaak was de vroege, sluiting van veel winkels en rijven wegens het sinterklaasfeest. De verkeerscentrale van 1NWB meldde het hoogtepunt om vijf uur. Toen stonden er iles met een totale lengte van 210 kilometer. Rond half zeven en de meeste opgelost. ïampagnefirma tegen namaakflessen haag De champagnefirma Moët Chandon wil dat win- - :eten Xenos kaarsen in de vorm van champagneflessen uit ïandel neemt. Dat eiste het bedrijf gisteren in een kort ge- voor de president van de rechtbank in Den Haag. Moët indon vindt dat de flessen de consument misleiden en dat os inbreuk op het merkrecht maakt. Door de namaakflessen en winkel als Xenos te verkopen, wordt champagne geredu- rd tot een bazaarproduct, aldus de raadsman van Moët. Vol- s hem heeft niet iedereen direct door dat de flessen kaarsen De raadsman van Xenos stelde dat de consument alert is .vat hij in zijn handen krijgt. Bovendien staan de namaak- sen tussen andere kaarsen. oonbond kiest slechtste verhuurders haag Woningverhuurders Metterwoon in Den Haag en lingbouwcorporatie Hertog Hendrik van Lotharingen uit dhoven zijn gekozen tot de slechtste huisbazen van Neder- (jid. De verkiezing wordt elk jaar gehouden door de Woon- id, een organisatie die de belangen behartigt van huurders, tterwoon is een particuliere woningverhuurder. Volgens de lonbond overlegt het bedrijf slecht met zijn huurders, voert maximale huurverhogingen door en berekent het te hoge vicekosten. Vorig jaar scoorde Metterwoon ook slecht, ook al le het bedrijf toen net niet op de allerlaatste plaats. oge declaratie oud-burgemeester haren De rekenmeesters van de gemeente Tynaarlo kwa- n onlangs voor een onaangename verrassing te staan. Bij het maken van de najaarsnota 2000 blqek dat oud-burgemeester Veen van Eelde, inmiddels eerste burger van het Gelderse msveld, nog even langs was geweest met maar liefst voor ïttienduizend gulden aan bonnetjes voor reiskosten. Er blijft gemeente Tynaarlo niets anders over dan betalen, conclu- ri wethouder Kosmeijer. De nota's gingen van bureau naar reau omdat vertwijfelde ambtenaren niet wisten wat ze er- ie moesten. Van Veen gaf toe dat het beter was geweest eer met zijn bonnetjes te komen. f akcentrales nemen strijd over rLEMSTADDe drie vakcentrales van Curagao, Kamara Sindi- Central General di Trahadoman di Corsou (CGTC) en Sen- di Sindikatonan di Korsou (SSK), hebben zich gisternacht •chaard achter de acties van de vakbonden van overheidsbe- jven. Vrij onverwacht besloten de vakcentrales zich bij de ei- i van de vakbonden aan te sluiten. Hiermee verscherpt de ijd zich aanzienlijk. De vakbonden van overheidsbedrijven, vanaf maandag in staking zijn, riepen gisteravond hun leden op het werk te hervatten. Zij deden dit nadat eerder op de ond de rechter de staking onrechtmatig had verklaard en de kbonden had bevolen om hun leden op te roepen de staking ie breken. den haag gpd Minister Netelenbos van ver keer wil over een jaar een ver bod op detectors die de auto mobilist waarschuwen voor snelheidscontroles. De voor- en tegenstanders kruisen al vast de degens. „De soep wordt niet zo heet ge geten als ze wordt opgediend", zegt Jan Rijks laconiek. Hij is de Nederlandse distributeur van radardetectors van het merk Beltronics. „Het zal minister Netelenbos nooit lukken die apparatuur over een jaar te ver bieden." Lijnrecht tegenover Rijks staat Bert Woudenberg van verkeersveiligheidsorgani satie 3VO. „Die detectors heb ben hun langste tijd gehad. De minister heeft duidelijk laten merken dat zij die dingen wil verbieden. Het is een kwestie van wachten op wetgeving." Taxichauffeurs, zakenmensen die veel op de weg zitten of no toire hardrijders die er gewoon een kick van krijgen om het gaspedaal vol in te drukken. Ve len gebruiken in hun auto lase rapparaatjes die de snelheids meting storen of zogenaamde stingers die het radarsignaal van de politie opvangen en zo de automobilist waarschuwen dat hij een controle nadert. „Advertenties geven duidelijk aan dat je er boetes mee kunt voorkomen", zegt Wouden berg. „Er bestaat geen twijfel over dat het doel van die appa ratuur is om ongestraft hard te kunnen rijden. Ik vind het te recht dat daar een stokje voor wordt gestoken." Volgens het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD) zorgt het gebruik van radardetectors voor levensgevaarlijke situaties in het verkeer. „Wij zien hoe automobilisten reageren als hun detector afgaat: ze gaan op de rem. Dit viel vooral op tij dens een proef met een rijden de radar, waarbij de automobi listen pas op zeer korte afstand doorkregen dat ze een controle naderden. We hebben ze echt acrobatische capriolen uit zien Een radardetector in de auto. halen om nog te kunnen rem men." Allemaal onzin, beweert distri- FOTO GPD PHIL NIJHUIS buteur Rijks. „Mensen die zo'n ding hebben zijn er niet willens en wetens op uit de maximum snelheid te overtreden. Auto mobilisten worden juist conti nu herinnerd aan hun snelheid. Het zijn ook niet de notoire hardrijders die een detector aanschaffen", benadrukt hij. „Het zijn mensen die rustig rij den en meegaan met het ver keer, maar wel telkens een boe te krijgen omdat ze een paar ki lometer te hard rijden." Rijks denkt dan ook dat de overheid de verkoop en het ge bruik van detectors aan banden wil leggen zodat de politie meer boetes kan uitschrijven. „Niet waar", zegt Hemelt van de KLPD. „Ons enige doel is sta biel rijgedrag. Wij willen dat mensen over het algemeen rus tig rijden en niet alleen in de buurt van controles." Hoe dan ook, Rijks is ervan overtuigd dat hij zijn gelijk zal halen. „Ik ga een onderzoek in stellen naar het aantal ongeluk ken ter hoogte van flitspalen. Want of mensen nu te hard rij den of niet, ze remmen bij een politiecontrole in een reflex. Dat zal automobilisten met een detector, die enkele honderden meters van tevoren worden ge waarschuwd, niet gebeuren." den haag anp Minister Netelenbos (verkeer) degradeert de Hogesnelheids lijn-Oost tot niet veel meer dan een boemelspoor. Ze moet haar plannen daarom drastisch aan passen en ervoor zorgen dat er een hoogwaardig flitsspoor komt tussen Amsterdam en de Duitse grens. De Tweede Ka mer zal daar morgen op aan dringen in een debat met de bewindsvrouw. Netelenbos wil het spoor al leen tussen Amsterdam en Utrecht verdubbelen. De capa citeit van de rest van het traject naar de grens wil ze vergroten door zogenoemde benuttings- maatregelen. Technische aan passingen en hier en daar een klein stukje verdubbelen, zodat treinen elkaar kunnen passe ren, acht ze voldoende. Ook wil ze overgangen ongelijkvloers maken. De maatregelen zijn volgens de Tweede Kamer on voldoende. Het spoor is al druk en wordt met de flitstreinen nog veel drukker. „Waardoor die geen 200 kilometer per uur kunnen rijden en dus geen al ternatief zijn voor het vliegver keer over korte afstand", aldus PvdA-Kamerlid Feenstra. Ook vertrouwt de minister volgens hem op technische aanpassingen waarvan het nog maar de waag is of die storings wij zijn. Volledige verdubbeling vindt Feenstra niet direct nood zakelijk, maar hij wil wel meer 'passeersporen'. Ook WD en D66 zijn daar voorstander van. CDA'er Leers verwacht dat verdubbeling van het spoor tot de Duitse grens 'uiteindelijk onvermijdelijk is'. „Goedkoop wordt nu duur koop, omdat de minister geen echt besluit neemt", vindt Leers. De plannen van Netelen bos kosten 4 miljard gulden. Volledige verdubbeling vergt een investering van 8 miljard. Dierenbescherming zwaar teleurgesteld Minister Brinkhorst (landbouw) verbiedt alsnog vier agressieve hondenrassen. Het gaat om de American Staf fordshire Terriër, de Fila Brasileiro, de Dogo Argentino en de Mastino Napoletano. Deze rassen mogen niet meer worden gefokt. Wie nu zo'n hond heeft, moet hem onvruchtbaar laten maken, aanlijnen en muilkorven. den haag anp Brinkhorst zal nog meer rassen verbieden. Hij waagt daarover advies van deskundigen. Verde re maatregelen hangen ook af van Europese afspraken. Hij zal de sector manen om Rottwei lers zo te fokken dat zij minder snel zullen bijten. Voor pitbulls geldt al een fok- en houdver- bod. Er zou een agressietest moe ten komen voor bijtgrage hon den. Beesten die de test door staan, zouden ontsnappen aan het fokverbod, de riem en de muilkorf. Maar Brinkhorst komt daar nu op terug. De test biedt onvoldoende zekerheid dat honden mensen niet zullen bij ten, schrijft hij aan de Tweede Kamer. Hun beten kunnen zware verwondingen aanbren gen en Brinkhorst wil geen en kel risico nemen. Bovendien bestaat het gevaar dat mensen het recht in eigen hand nemen. Brinkhorst kiest voor rigou reuze maatregelen omdat hij niet wil dat het via allerlei kunstgrepen mogelijk blijft om toch agressieve honden te hou den en te fokken. De Dierenbescherming is zwaar teleurgesteld. „Dit ver bod is volstrekt willekeurig. Een hond wordt niet agressief gebo ren, maar agressief gemaakt", zegt een voorlichtster. Eigena ren zullen hun honden massaal naar asiels brengen, die met een enorm probleem worden opgezadeld omdat zij er ook niets mee kunnen. Het gaat naar schatting om zo'n 10.000 beesten. De Dierenbescher ming vermoedt dat zij massaal zullen worden afgemaakt. Er worden al steeds minder mensen door honden gebeten. In 1989 waren dat er nog zo'n 50.000, in 1998 ging het nog om zo'n 30.000, blijkt uit cijfers van de stichting Consument en Vei ligheid. Amsterdam Rasmus en Hanny oefenen alvast op de in de vijver aangelegde schaatsbaan, op het Museumplein. Vanaf morgenavond is er in Am sterdam een uitgebreide kerstmarkt. Naast het schaatsen en de markt kunnen bezoekers op de kerstmarkt een tochtje in een reuzenrad maken. FOTO PAUL VAN WEEL den haag gpd den haag anp Nog geen twee weken na de mislukte VN-klimaatconferen- tie in Den Haag, praten de be- langijkste industrielanden deze week in Ottawa verder over een mogelijk compromis over maatregelen om het klimaat te beschermen. Minister Pronk (milieu) heeft goede hoop dat zij het alsnog eens worden. Het gaat om een ambtelijke bijeenkomst achter gesloten deuren. De 'bijeenkomst van daag en morgen kan de weg wijmaken voor een ministers conferentie, die mogelijk op 16 en 17 december in Oslo wordt gehouden. Daar kunnen dan knopen worden doorgehakt. Een dag later kunnen alle Euro pese milieuministers het ak koord bespreken in de Milieu raad die dan wordt gehouden. Als Ottawa inderdaad de op maat wordt voor een akkoord tussen de industrielanden, lijkt de weg wij voor een mondiaal akkoord over klimaatmaatrege len. Tegen het Radio 1 Journaal zei Pronk gisteren dat hij goede hoop heeft dat de zaak in mei 2001 in Bonn kan worden be klonken. In Den Haag is afge sproken dat daar een extra kli maattop wordt gehouden. In Den Haag ging dat op het nippertje mis, omdat de Ver enigde Staten het niet eens konden worden met de Euro pese Unie. Om het momentum niet te verliezen hebben diverse landen snel daarna weer con tact gezocht. In Den Haag be schuldigde de EU de VS van on wil. Volgens de EU weigeren de VS maatregelen te nemen die de uitstoot van het broeikasgas kooldioxide (C02) werkelijk verminderen. Na afloop zeiden verschillende ministers van de EU dat zij bijna een compromis hadden bereikt. Een snel com promis met de VS is gewenst omdat de regering-Clinton het klimaat beter gezind is dan mag worden verwacht van zijn mo gelijke opvolger Bush. den haag frans van den houdt Is de basisvorming nog te redden? Zeven jaar na de invoering blijkt van de idealen weinig terecht te zijn gekomen. Eén les pakket voor alle leerlingen in de eerste ja ren van het voortgezet onderwijs werkt niet in de praktijk. De WD pleit daarom voor een hervorming. Vandaag debatteert de Tweede Kamer met staatssecretaris Adelmund over de toekomst van de basis vorming. „De WD heeft destijds als enige partij te gen de basisvorming gestemd, maar dat betekent niet dat ik het stelsel nu helemaal overboord wil gooien", zegt Clemens Cor- nielje, de onderwijsspecialist van de WD- Tweede-Kamerfractie. „De basisvorming moet wel grondig worden hervormd", vindt hij. „Want leerlingen krijgen nu niet het onderwijs dat bij hen past, terwijl ze daar wel recht op hebben." Doel van de in 1993 ingevoerde basisvor ming was alle kinderen in het voortgezet onderwijs, intelligent of niet, drie jaar lang hetzelfde lesprogramma te laten volgen. 'Gelijke kansen voor iedereen' heette dat. Scholieren hoefden dan niet al op jonge leeftijd voor een studie of beroep te kiezen. „Maar in de praktijk blijkt dat niet te wer ken" weet Cornielje. „Gelijke kansen bete kent niet dat alle leerlingen hetzelfde les- aanbod moeten krijgen, zoals de PvdA steeds stelt." Is het falen van de basisvorming dus aan de PvdA te wijten, aan het bij hen veel te ver doorgeschoten gelijkheidsideaal, zoals D66- leider De Graaf het vorige week omschreef? „Nee, zo ver wil ik niet gaan. Ik wil niet op nieuw het ideologische debat aangaan met de PvdA en hen het falen aanwrijven. Daar wordt de WD misschien beter van maar niet het onderwijs. We moeten ons op de knelpunten van de basisvorming concen treren. Dat betekent voor mij dat er drie verschillende niveaus moeten komen: één voor het vmbo (voorbereidend middelbaar beroepsonderwijs), één voor de beroepsge richte leerweg en één voor havo/vwo. In een radiodebatje vorige week reageerde de onderwijswoordvoerster Barth van de PvdA met een heel voorzichtig 'ja' op mijn voor stel. Als zij dqt in de Kamer herhaalt, is dat een doorbraak." De WD krijgt tegelijk het verwijt alleen maar verschillende niveaus te willen invoe ren om de betere havo/vwo leerlingen te be voordelen. „Het tegendeel is waar. Wat krijgen we nou zeg! Als er iemand is geweest die steeds ge knokt heeft voor de zwakste vbo/mavo leerlingen dan ben ik het wel geweest. Hier raak je echt een gevoelige snaar. Ik heb potverdorie een meer praktische leerweg voor hen bevochten bij Netelenbos (toen nog staatssecretaris van onderwijs). Zij wil de er nooit aan. Dan gaf ze schoorvoetend toe in de Kamer en naaide ze me later toch nog een oor aan." Ook voor de WD is het belangrijk dat het oorspronkelijke idee achter de basisvor ming deels overeind blijft, onderstreept Cornielje. „Dat de politiek bepaalt welke lesstof leerlingen ten minste moeten be heersen. Neem het begrip 'omtrek'. Ieder een moet weten wat het inhoudt, maar de manier waarop het wordt geleerd is voor iedereen anders. Een havo/vwo-leerling zal het uitrekenen en een vmbo-leerling zal de vier zijden van een tafel opmeten. Confron teer je leerlingen met een aanpak die boven hun pet gaat, dan haken ze vroegtijdig af. Als iemand praktisch is ingesteld, moetje daar het lesprogramma op afstemmen. Dat is geen minder, maar ander onderwijs. De ze leerlingen komen uiteindelijk ook op een hoger eindpunt uit, maar via een ande re, wat langere route. Ik ben zelf een laat bloeier en weet dus'hoe belangrijk het is. Tegelijkertijd moetje snelle leerlingen meer prikkels geven, want die worden nu onvoldoende uitgedaagd." De Nederlandse militairen die deze week en volgende week naar Eritrea vertrekken, kunnen daar voorlopig niet beschikken over de Apaches. Buurland Dji bouti, waar Nederland de ge vechtshelikopters wil statione ren, eist hiervoor een vergoe ding en weigert nu toestem ming te geven. De onderhandelingen tussen Nederland en Djibouti zijn vo rige week vastgelopen. Een gro te delegatie van Defensie die in Djibouti was om de plaatsing te regelen, is onverrichter zake te ruggekeerd, aldus welingelichte bronnen in Den Haag. Het overleg zou zijn mislukt vanwe ge de eis van de stadstaat be taald te worden voor de statio nering. Nederland levert 1100 militai ren voor de vredesmacht van de Verenigde Naties (Unmee), die het bestand tussen Eritrea en Ethiopië gaat bewaken. Ze krijgen vier Apaches mee, om militairen in noodsituaties te hulp te kunnen komen. De he li's moeten op afstand in het naburige Djibouti achter de hand worden gehouden. De aanwezigheid van dergelijke zware aanvalswapens in het grensgebied tussen de voorma lig strijdende partijen zelf zou Unmee een verkeerde uitstra1 ling geven. Als Djibouti uiteindelijk in stemt met de komst van de Apaches duurt het nog een tijd voordat ze inzetbaar zijn. Om dat de Nederlandse militairen niet langer dan zes maanden meedoen, dreigt de periode dat de heli's inzetbaar zijn steeds korter te worden. De Verenigde Naties hebben al laten weten de inzet ervan niet noodzakelijk te vinden. Ook in de Kamer groeit de twijfel. Het sturen van de Apaches kost Defensie 15 mil joen gulden. den haag gpd Het leeuwendeel van de huis artsen, medisch specialisten en andere vrije beroepsbeoefena ren uit de medische hoek moe ten volgend jaar rekenen met een explosieve kostenstijging. Door de aanhoudende toena me van het ziekteverzuim en arbeidsongeschiktheid zegt ver zekeraar Movir, bij wie 80 pro cent van de medici verzekerd is, gedwongen te zijn tot forse pre miestijgingen. Dit kan leiden tot meer dan een verdubbeling van de premie, bevestigt direc teur R. Huffriagel. Vooral jonge artsen worden door de maatregel getroffen. Volgens woordvoerder F. See- gers van de Landelijke Huisart sen Vereniging gaat het om pre- mieverhogingen van duizenden tot tienduizenden guldens per jaar. De premieverhoging is vol gens Huffriagel onontkoom baar. „Traditioneel waren art sen zelden ziek, maar dat is de laatste jaren veranderd. Witte jassen zijn nu juist vaker en langer ziek. Tegelijk is het aan tal revalidaties gehalveerd. Dat zien wij terug in de schade-uit keringen." Door de forse stijging van het ziekteverzuim onder medici raakte Movir vorige jaar zo in betalingsproblemen dat alleen een overname door ING het be drijf voor een faillissement be hoedde.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5