FIOD grote fraude taxi's op het spoor Binnenland 'Agressie-experts' bekritiseren uit roulatie halen van Ajaxfilm Cabinet onderzoekt nu al intecedenten Zorreguieta Twee klapbanden Defensie wil geen nieuwe Karremans Advisering prioriteit voor vuurwerkspecialisten OENSDAG 6 DECEMBER 2000 n Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten cholieren sterk in exacte vakken jm haag Nederlandse leerlingen zijn goed in wiskunde. Als het iat om exacte vakken als natuurkunde, scheikunde en biologie ghoren de beginnende middelbare scholieren zelfs tot de we- jldtop. De positie van Nederland is de laatste vier jaar nauwe- ks veranderd. Alleen kinderen uit een aantal Aziatische landen jn beter in wiskunde. Bij de andere bètavakken scharen de ederlandse leerlingen zich tussen die uit Singapore, Japan en uid-Korea, erkende bollebozen op dat gebied. Dat blijkt uit het steren verschenen zogeheten TIMMS-onderzoek. ilan met 68 bolletjes xtc in zijn maag jjiPHQLHet openbaar ministerie waarschuwt nogmaals voor g gevaren van het smokkelen van verdovende middelen in de laag. Vorige week hield de marechaussee op Schiphol een man an na een vlucht uit de VS. Hij bleek 68 bolletjes xtc in zijn aag te hebben. Normaal gesproken worden deze peppillen anuit Nederland naar Amerika gesmokkeld, maar deze man eeg het probleem dat de bolletjes er op de plaats van bestem ing niet uit wilden. Er waren twee operaties nodig om de xtc tzijn maag te verwijderen. erste joden vragen tegoeden op ji haag Tweeduizend joden hebben gisteren een aanvraag gediend voor het tegoed dat het Bureau Maror-gelden in Den aag zal uitkeren. In aanmerking komen alle joden en halfjo- >n die in de Tweede Wereldoorlog op Nederlandse bodem zijn ;roofd. Het bureau, dat berekende dat ongeveer 36.500 joden inspraak kunnen maken op het geld, maakte de regeling aandag bekend. Het verwacht de komende weken nog ruim .000 aanvragen. Belangstellenden kunnen tot en met 31 de- mber 2001 een aanvraag doen. In totaal stelden overh,eid, ver- keraars en effectenhandel 764 miljoen ter beschikking. oete voor rijden in het gips tard Een 56-jarige man uit Sittard is gisteren door de kan- nrechter in zijn woonplaats veroordeeld tot vijfhonderd gul- in boete, waarvan de helft voorwaardelijk, voor het besturen n een bestelbus, terwijl hij zijn beide armen in het gips had ten. Afgelopen zomer werd de man in zijn woonplaats door politie van de weg gehaald. De agenten stelden verbaasd vast ithij met beide armen in het gips probeerde te sturen. Ie Bilt heeft nieuw college recht De Bilt heeft als eerste van de drie Utrechtse gemeen- waar op 8 november gemeenteraadsverkiezingen werden houden, een nieuw college van burgemeester en wethouders formeerd. De WD, vanouds de grootste partij in de Biltse ad, keert ondanks stemmenwinst niet terug in het college. De tende wethouders van CDA, PvdA en D66 verruilden hun ree liberale collega's voor een wethouder van Groenlinks, zo aakten zij gisteren bekend. De vervroegde verkiezingen in De lt vonden plaats wegens de fusie met Maartensdijk. fejaarden geëvacueerd door brand pelle a/d ussel Veertig bejaarden zijn afgelopen nacht geëva- gii reerd omdat in hun bejaardencentrum in Capelle aan den Ijs- ar 1 brand was uitgebroken. De brandweer moest twee verdie- rii ngen ontruimen, hoewel het volgens de woordvoerder om lid in kleine brand ging. De brand is door nog onbekende oor- ak ontstaan in de kamer van een van de bewoners. Zes oude- n moesten wegens ademhalingsproblemen worden behan- ei ild door de GGD, van wie vier voor controle naar het zieken- r h lis zijn gebracht. •fe; amer wil toch geld voor Utrecht n haag Een meerderheid in de Tweede Kamer wil dat minis- Netelenbos (verkeer en waterstaat) de regio Utrecht alsnog 5 miljoen gulden geeft voor anti-filemaatregelen. De minister 1 wel de regio's Amsterdam, Rotterdam en Den Haag nog dit 3ti ar dat bedrag geven, maar niet Utrecht. Ze wil het geld vast- D; mden totdat Utrecht instemt met haar plannen voor onder eer rekeningrijden. Na de WD maakte ook D66 gisteren dui- ge ilijk dat Utrecht net als de andere regio's zo snel mogelijk ge oet kunnen investeren in openbaar vervoer, fietspaden en we- Op grote schaal gebioei met kilometerteller De Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) is een enorme belastingfraude in de Nederlandse taxiwe reld op het spoor. Veel Amsterdamse taxichauffeurs blij ken al jaren een illegale onderbreker van de kilometertel ler te gebruiken. „Zo verdienen we er zwart een centje bij. En neem van mij aan dat niet alleen de Amsterdam mers dit doen", aldus één van hen. Ook in Den Haag stuitte de FIOD onlangs op omzetfraude. AMSTERDAM GPD De arrestatie maandag van de leiding van het bedrijf Schutter, dat in Amsterdam ook de regu liere taximeters inbouwt, is on derdeel van een inmiddels al maanden durende actie van de politie, de FIOD en de rijksver keersinspectie (RVI). Saillant detail is dat een van de gearres teerde Schutter-employés te vens een bestuursfunctie ver vult bij de Taxi Centrale Am sterdam (TCA). De Amsterdam se politie onderzoekt eveneens eventuele oneigenlijke connec ties tussen de TCA en de taxi ondernemingen. Ook bij een bedrijf in Pur- merend dat dergelijke appara tuur zou inbouwen, viel de po litie binnen en nam de admini stratie in beslag. Bij verkeers controles in Amsterdam wor den door de RVI de laatste tijd dashboards van taxi's verwij derd om te controleren of er een illegaal systeem is inge bouwd waarmee de elektroni sche kilometertelling wordt on derbroken. De betrokken taxichauffeurs, zogeheten 'eigen rijders' die niet in loondienst voor een baas werken, verdienen zwart geld door met een speciaal knopje of een afstandsbedie ning de kilometerteller op het dashboard van hun auto stil te zetten. Zo wordt de controle op de verdiensten door de belas tingdienst omzeild. ,,Als je een paar honderd gulden bij elkaar hebt gereden, zet je de kilome terteller uit en rijd je nog wat zwart geld bij elkaar. De taxi meter loopt wel door, maar die mogen we elke dag op nul zet ten. Heel veel chauffeurs doen dit", aldus een Amsterdamse taxichauffeur die anoniem wenst te blijven. De kosten voor de inbouw van de elektronische onderbre ker bedragen zo'n 1.400 gulden. Voor een analoge onderbreker, die nog maar in weinig auto's past, wordt ongeveer vijfhon derd gulden neergeteld. De 'in greep' wordt meestal tegelijk gedaan met de inbouw van de taximeter in een nieuwe taxi, zoals dit ook bij het bedrijf Schutter zou zijn gebeurd. Veel chauffeurs willen de laatste dagen de systemen ver wijderen uit angst voor ontdek king. Zij hebben hiervoor ech ter de technische specialisten nodig die inmiddels vastzitten. Bij enkele taxiondernemers die het apparaat zelf verwijderden, zijn door onkunde alle dash boardfuncties uitgevallen. HUIZEN «ANP 'Wet voor medicijnen in verkeer' ringsmiddelen in de auto stap pen, met alle gevolgen van dien. Jaarlijks vallen in het ver keer enkele tientallen doden en honderden gewonden door het gebruik van geneesmiddelen. 3VO is bang dat dit aantal flink zal stijgen als er niet snel wette lijke maatregelen komen. Vier van de 25 Nederlanders (zestien procent van de bevolking) slikt medicijnen die het rijgedrag be- invloeden. Door de vergrijzing neemt het medicijngebruik in Nederland fors toe. Verkeersveiligheidsorganisatie 3VO wil snel een wettelijke re geling om het gebruik van me dicijnen die het rijgedrag beïn vloeden fors te beperken. De organisatie wil ook dat huisart sen de patiënten beter voorlich ten over de nadelige gevolgen van sommige medicijnen op het rijgedrag. Volgens woord voerder Woudenberg zijn er steeds meer mensen die onder invloed van slaap- of kalme- jaxfilm wellicht rug in bioscoop' CHT-GRONINGEN GPD-ANP over een paar weken, als storm geluwd is', wil de ff-Cinemagroep in Utrecht ilm 'Ajax, daar hoorden zij elen zingen' opnieuw in de icoop brengen. Woordvoer- Veerkamp eist wel dat de tie de veiligheid voor de scoop en het personeel ït waarborgen, ind vorige week haalde de Iff-Cinemagroep de Ajax-do- ïentaire uit de roulatie na fonische bedreigingen door porters van FC Utrecht. De tie zou niet voldoende be- irming hebben geboden. Ajaxfilm gaat mogelijk rond >tmis in het Groninger Film- trum draaien. De exploiteur pt dat de commotie over de van Roel van Dalen tegen tijd is overgewaaid. De poli- Groningen is 'in principe' eid de veiligheid van het soneel te garanderen als de dan in roulatie gaat. nt EN HAAG GPD DEN HAAG CARLO NUVEEN Of hij als bioscoopdirectéur de documentaire 'Ajax, daar hoor den zij engelen zingen' nog in huis zou durven halen? Direc teur Van den Beid van het Bu reau voor Toegepaste Metho diek (BTM) in het Zuid-Hol landse Valkenburg slaakt een diepe zucht. Al ruim vijftien jaar verzorgt zijn bedrijf anti- agressiecursussen voor met (verbaal) geweld geconfronteer de parkeerwachters, badmees ters, casinopersoneel en leer krachten, maar met bedreigde filmtheaterexploitanten heeft de BTM-directeur (nog) niet eerder van doen gehad. ,,Ook bij dit soort voetbalsup- portersgeweld moet je uiteraard niet de held willen uithangen", vindt Van den Beid. „Als zo'n stelletje agressievelingen een- 2i et kabinet is nu al bezig met >n ïn onderzoek naar de ante- -o edenten van de familie Zor- .ii ïguieta. Dat valt op te ma- en uit de woorden van pre iier Kok gisteren in de Twee- e Kamer. „U mag, er vanuit Jan dat de regering de voor bereidende werkzaamheden heeft gedaan, op het mo ment dat het relevant is", zei ij- SP-Kamerlid Kant wilde eten of de regering voorbe- sid is op een eventuele ver- iving van kroonprins Wil- fïi-Alexander met Maxima 'e orreguieta. Kok herhaalde steren het bezoek van de uders van Maxima aan ko- ingin Beatrix als een privé- aangelegenheid te beschou wen. Vragen over de familie ging hij uit de weg. Dat komt pas aan de orde als de kroon prins 'zijn voornemen heeft afgerond een belangrijke stap in zijn leven te zetten', aldus Kok, De premier zei dat het ka binet nog steeds het oordeel van eerdere kabinetten deelt over het regime van de Ar gentijnse dictator Videla, waar Maxima's vader als mi nister deel van uitmaakte, Nederland heeft de mensen rechtenschendingen onder Videla altijd scjrerp veroor deeld. Desondanks noemde hij een bezoek van Jorge Zor reguieta en zijn vrouw aan de koningin 'volstrekt normaal' en 'acceptabel'. maal voor de deur staat, zet een anti-agressietraining immers geen zoden meer aan de dijk. Wij geven talloze overvaltrai ningen, maar een overval kun nen we onmogelijk voorkomen. Toch vind ik het meteen uit roulatie nemen van die Ajax- documentaire een zwaktebod. Maar ja, ik heb makkelijk pra ten. Ik ben geen bioscoopdirec teur." Prof. dr. Hessing, weten schappelijk directeur van de Leidse Onderzoeksschool Maatschappelijke Veiligheid, vindt de reactie van de bio scoopdirecteuren in Utrecht, Den Haag en Delft eveneens voorbarig. ,,Als ik hen was ge weest, had ik de deur niet dichtgedaan. Ik kan mij wel voorstellen dat die mensen de documentaire uit veiligheids overwegingen niet meer durven Utrechtse proef juniorenpolitie blijkt succes UTRECHT ANP De eerste ervaringen met de Utrechtse juniorenpolitie zijn positief. Dat vindt korpschef Vogelzang. Sinds eind april hebben veertig jongeren tussen de 15 en 18 jaar een bijbaantje bij de Utrechtse politie. Na een cursus van twee dagen gaan de jongeren voor een aantal uren in de week surveilleren of ad ministratief werk doen. Op straat lopen de jongeren altijd met een toezichthouder mee en zijn ze alleen voorzien van een portofoon. In de toekomst wor den de taken eventueel uitge breid met het opnemen van aangiftes en de verwerking daarvan. Vogelzang is tevreden over de eerste resultaten. „Je merkt dat oudere mensen luis teren naar de jongeren." te vertonen. Maar wanneer je voor dit soort dreigementen al opzij gaat, is er straks helemaal niets meer mogelijk." Rotterdammer Smit, die de stewards van vrijwel alle Neder landse voetbalstadions opleidt in de omgang met (agressieve) supporters, is het niet eens met Van den Beid en Hessing. „Het draaien van een Ajaxfilm in Rotterdam of Utrecht is de go den verzoeken. Als ik in een van die gemeenten bioscoopdirec teur was geweest, had ik me van te voren sowieso ook afge vraagd of het draaien van die documentaire commercieel wel zo'n goed idee zou zijn. Verge lijk het maar met een film over de Rotterdamse haven. Die trekt in Amsterdam hoogst waarschijnlijk veel minder be zoekers dan in eigen huis." Maastricht Een Airbus 300 van de Turkse luchtvaartmaatschappij MNG heeft gisteren de hele dag de start- en landingsbaan van Maastricht Aachen Airport (MAA) geblokkeerd. Het vrachttoestel kreeg gis termorgen een klapband toen het een tussenlanding maakte in Beek. Het was vanuit New York op weg naar Istanbul. Twee banden van het hoofdlandingsgestel onder de linkervleugel van het toestel klapten bij de landing. De vleugel van de Airbus raakte beschadigd door rondvliegende brokken van de velgen. De vijf bemanningsleden konden het vliegtuig ongedeerd verlaten. Vermoedelijk is een probleem met de remmen van de Airbus de oorzaak van het voorval. Het toestel kon gisteren aan het eind van de mid dag van de baan worden weggereden. foto anp bas rutten Spoedeisende hulp op bordje van huisarts DEN HAAG ANP Spoedeisende hulp bezorgt huisartsen letterlijk en figuurlijk slapeloze nachten. Anders dan wel gedacht, zijn het huisartsen die het grootste deel van de spoedeisende hulpvraag be handelen. Ook buiten kantoor uren. Dit blijkt uit onderzoek in Almere dat is gepubliceerd in het jongste nummer van Huis arts en Wetenschap, het blad van het Nederlands Huisartsen Genootschap (NHG). Ruim tachtig procent van de mensen die buiten kantooruren spoedeisende hulp nodig heeft, gaat naar de huisarts. Tweeder de van de mensen die door een ongeluk letstel heeft opgelopen, wendt zich tot de huisarts of de ehbo-post waar zowel huisart sen als verpleegkundigen wer ken. De anderen gingen recht streeks naar de eerste-hulpaf- deling van het ziekenhuis of naar de GGD. Velen van hen hadden volgens het personeel geen specialistische hulp nodig. Huisartsen maken bij het doorverwijzen naar een zieken huis een adequate selectie, al dus de NHG. Daardoor krijgen patiënten de juiste hulp. Hoe wel avond- en weekeinddien- sten een zware wissel trekken op huisartsen, vinden zij dat acute hulpverlening onlosma kelijk met hun werk is verbon den. Tevredenheid over nieuwe havo-examens DEN HAAG ANP De vernieuwde havo-examens zijn goed bevallen. Dankzij de versoepeling die staatssecreta ris Adelmund heeft doorge voerd, is er afgelopen school jaar even goed op de studiehui sexamens gescoord als in de af gelopen jaren op de 'ouderwet se' examens. Wel scoorden de leerlingen die nog examens 'oude stijl' voorgeschoteld kre gen afgelopen jaar beter. Zij waren wellicht bang volgend jaar voor een heel ander soort examen te moeten leren als ze zouden blijven zitten. Deze conclusies van de Onderwijsin spectie heeft Adelmund naar de Tweede Kamer gestuurd. Vol gend jaar doen alle havisten examens in de nieuwe stijl. Uit een ander onderzoek blijkt dat de werkdruk voor zowel leerlin gen als schoolpersoneel hoog blijft in de tweede fase van het voortgezet onderwijs. Officiële publicatie In de advertentietekst die op woensdag 29 november jl. in deze krant is geplaatst, werd het onderwerp 'Uw inkomen uit sparen en beleggen en de belasting in 2001' behandeld. Bij de recente behandeling in de Tweede Kamer is een aantal wijzigingen op het nieuwe belastingstelsel doorgevoerd. In de advertentietekst was hiermee geen rekening gehouden. In tegenstelling tot de informatie in de advertentietekst zijn kapitaalverzekeringen voor kinderen niet vrijgesteld in box 3. Overige in de tekst beschreven vri)stellingen zijn gehandhaafd. Voor groene beleggingen gaat bovendien een heffingskorting gelden van 1,3% van de waarde. Meer informatie over uw vermogen in het nieuwe belasting stelsel vindt u op Internet: www.belastingdienst.nl/2001. Of u belt met de BelastingTelefoon voor particulieren, 0800 - 0543 (bereikbaar van maandag t/m donderdag van 8.00 tot 22.00 uur en op vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur). Belastingdienst DEN HAAG GPD Defensie heeft na de vuur werkramp in Enschede de be vordering van kaptitein P.J. Forsman (47) stopgezet. Fors- man is de militair die als con troleur het ontplofte S.E. Fire works in zijn portefeuille had. Defensie wil 'geen nieuwe Kar remans', is hem gezegd. Het gezicht van Forsman kleurde gisteren van nijd toen bij de rechtbank in Den Haag de naam Karremans viel. De omstreden overste werd na het Screbrenica-drama wél bevor derd. Dat leidde tot een rel. „Defensie wilde mij en zichzelf na de ramp niet in een nog kwetsbaardere positie brengen. Toen is die naam gebruikt. Dat effect wilden ze niet nog eens. Ik voelde me zeer beledigd, dat ik met die man werd vergele ken." Forsman moest voor de rechtbank getuigen in de civiele procedure van drie vuurwerk slachtoffers die de overheid aansprakelijk willen stellen. De controleur weigerde uit pure woede aanvankelijk te zeggen met wie zijn werkgever hem had vergeleken. „Dit wordt te cryptisch", vond rechter-com- missaris Van den Berg. „Dan zeg ik het maar: Karremans?" Forsman, handen in de schoot, knikkend: „Nu ik die naam hoor, word ik weer boos." Forsman gaf bij de rechtbank te kennen dat de ramp hem persoonlijk heeft geraakt. „Ik ben al een half jaar niet meer te genieten." Dat zijn bevordering van kapitein naar majoor - vooralsnog - niet doorgaat, scheelt hem ongeveer zeshon derd gulden bruto per maand. Bovendien wordt het defensie bureau, dat controles uitvoerde op vuurwerkbedrijven, opgehe- DEN HAAG GPD De controle door Defensie van vuur werkbedrijven in ons land stelt bijna ze ven maanden na de ramp in Enschede nog steeds vrijwel niets voor. Door ge brek aan menskracht worden steeds meer controles achterwege gelaten of uitgesteld. Dit verklaarde P.J. Forsman van het defensiebureau Advies Milieu vergunningen gisteren in Den Haag in de civiele rechtszaak over de aansprake lijkheid voor de ramp van 13 mei. Daar bij vielen 22 doden en duizend gewon den en werd een woonwijk in Enschede- Noord verwoest. Zijn chef Ceelen vertelde in het zogehe ten voorlopige getuigenverhoor dat de controles vorig jaar zelfs helemaal ophielden. Aanleiding was de uitzen ding van één van de drie 'vuurwerkspe- cialisten' naar Bosnië. Pogingen om zijn vertrek tegen te houden, liepen stuk bij de hogere legerleiding. De milieu-in spectie van het ministerie van VROM was op de hoogte van de onderbezetting en wast dat het toezicht sterk te wensen overliet, aldus Ceelen. Letselschade-advocaat De Witte conclu deerde na afloop dat er 'dus op elk mo ment in ons land een soortgelijke ramp als in Enschede kan plaatshebben' door het ontbreken van defensiecontrole. De Witte en drie collega's proberen in Den Haag namens drie rampslachtoffers de overheid aansprakelijk te stellen voor de vuurwerktragedie bij S.E. Fireworks. Volgens militair Forsman ligt de priori teit van het bureau Advies Milieuver gunningen momenteel bij de advisering van gemeenten over vuurwerkbedrijven die willen uitbreiden. „Wij komen alleen nog als gemeenten een beroep op ons doen", zei de kapitein. Hij zei dat 'we het vleselijk druk hadden': „Het werk kwam boven de haargrens. We lieten dingen liggen. Dat is nog steeds zo." Uit de getuigenverhoren van hem en zijn chef bleek ook dat Defensie onvol doende geld beschikbaar stelde aan het bureau dat met vuurwerktoezicht was belast. Zo was er geen geld om Forsman speciale cursussen te laten volgen. „Het bijspijkeren is helaas niet gebeurd. Door ervaring op te doen moest ik het werk lerenvertelde hij Ceelen wees er in dit verband op dat hij ongeveer drie jaar geleden proeven wil de doen met de brandwerendheid van zeecontainers waar, net als bij Fire works, vuurwerk in werd opgeslagen. Aanleiding was een TNO-rapport waarin stond dat die slechts vier minuten brandwerend waren. Omdat 'zijn' bud get een proef niet toeliet, vroeg hij de Federatie Vuurwerk Nederland om fi nanciële steun. De federatie van onder nemers in consumentenvuurwerk voel de daar echter weinig voor, omdat ze zelf ook ongelukkig was met vuurwerk opslag in containers. Zo'n proef gaan wij dus niet steunen, was de opvatting. Ceelen bleek evenmin een specifieke opleiding voor vuurwerk te hebben ge noten. „Toen ik in november 1993 hoofd werd, had de functie weinig handen en voeten. Ik moest zelf uitvogelen wat van belang was", zei hij. Letselschade-advocaat Beer, collega van De Witte, noemde het schokkend dat Defensie geen geld had om haar perso neel op vuurwerkgebied te laten bij scholen: „Dat is deplorabel, vooral om dat gemeenten hun als de specialisten beschouwden en blind voeren op hun adviezen." Ceelen zit sinds 3 januari in de Ziekte wet. Hij meldde zich ziek, nadat een meerdere hem had gezegd dat hij en zijn medewerkers anders moesten gaan wer ken; niet meer alleen naar vuurwerkbe drijven, maar samen met een ambtenaar van de betrokken gemeente. De majoor: „Ik zei dat zoiets praktisch niet te reali seren is en zag geen kans meer mijn werk fatsoenlijk in te delen." Inmiddels staat vast dat het defensiebu- reau wordt opgeheven. Waar de contro les worden ondergebracht, wordt nog onderzocht. Wellicht dat minister Pronk (VROM) daar opheldering over geeft. De Federatie Vuurwerk Nederland vindt dat het ministerie vEin justitie over vuur werkcontroles moet gaan.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3