Seksbom van zeventig Gesprek van de Dag Britse krant daagt monarchie voor de rechter M. WOENSDAG 6 DECEMBER 2000 ommen taar Soort eet soort Landbouwminister Brinkhorst is deze week met lichte te genzin akkoord gegaan met een tijdelijk Europees totaalver bod op het gebruik van diermeel in veevoer. Daarmee wil Brussel voorkomen dat de gekke-koeienziekte (BSE) over slaat naar andere diersoorten die de resten van besmette runderen te eten krijgen. Geïnfecteerd voer wordt immers gezien als de belangrijkste besmettingsbron voor koeien, dus mogelijk ook voor varkens en kippen. Runderen moch ten al jaren geen diermeel meer eten. Brinkhorst en de Nederlandse veevoederproducenten vin den het verbod eigenlijk een te zwaar wapen, omdat de voedselstromen in Nederland zó goed zouden worden ge scheiden en gecontroleerd dat er van 'kruisbestuiving' geen sprake zou kunnen zijn. Gezien de ondanks alles almaar uitdijende omvang van de BSE-crisis zou de minister er echter goed aan doen een fundamentele vraag te stellen: moeten we het nog langer normaal vinden dat dieren dier lijke resten eten? Een sprekend voorbeeld van een verband tussen vergelijk baar eetgedrag en BSE-achtige ziekten is dat van stammen op Nieuw-Guinea, die ritueel de hersenen van hun eigen overledenen aten. Daar leden opvallend veel mensen aan de hersenziekte kuru, een kwaal die veel op de menselijke BSE-variant Creutzfeldt-Jakob (CJD) lijkt. Nadat de stam men hun gebruik hadden gestaakt, verdween de ziekte als sneeuw voor de zon. Dat zou voor de Nederlandse houding kunnen pleiten, aan gezien het hier immers om 'soort eet soort' ging. Er zijn echter ook andere voorbeelden. Zo kennen katten hun ei gen ziektevariant FSE, terwijl er toch geen sprake van is dat zij soortgenoten eten. Datzelfde geldt voor schapen, met de op gekke-koeienziekte lijkende kwaal scrapie. Sterker, als mogelijke bron van de BSE-uitbraak wordt nog altijd ge dacht aan veevoer waarin de resten van schapen met scra pie waren verwerkt. En niet op de laatste plaats, alle onrust rond BSE heeft te maken met het mogelijke verband tussen het eten van be smet vlees en Creutzfeldt-Jakob bij de mens. Er zijn kortom redenen genoeg om voorzichtiger dan voorzichtig te zijn. Brinkhorst zou daarom eigenlijk nog een stap verder moe ten gaan, en in Brussel moeten pleiten voor een langdurig verbod op het gebruik van diermeel, dat pas weer mag wor den opgeheven als onomstotelijk vast is komen te staan dat ieder verband met hersenkwalen bij welke diersoort dan ook is uitgesloten. Dat kost de Staat en de fabrikanten bakken geld, maar on voorzichtigheid met zoiets kwetsbaars als onze voedselke ten kost mogelijk levens. Dat mag geen bewindsman op zijn geweten willen hebben. leleyisie Florentijn Ooit kende ik een filosofiestudent. Hij had grijsblauwe ogen en had het liefst in de tijd van Beethoven willen leven. Onze relatie bestond uit een periodiek potje biljart. Een beetje een oudemannenspelletje, maar mijn filosofiestudent was ook een beetje een oude man. Een oude man in een veel te jong lichaam, dat zich moest handhaven in een veel te moderne tijd. Toen hij in de filosofie niet vond wat hij zocht - behalve het hem aansprekende beeld van de briljante filosoof Wittgen stein, die toch maar liever rozenstruiken ging snoeien - kocht hij een piano. Wat zijn buren in het bordkartonnen rijtjes huisrijtje ervan vonden weet ik niet, maar hem brachten de witte en zwarte toesten niet de gehoopte verlossing. Op een dag vonden zijn ouders hem dood op zijn bed. Aan deze mislukte tijdreiziger moest ik sinds lang weer den ken toen ik het filosoofje Florentijn van Rootselaar op tv zag ronddwalen. Metzo'n zelfde verloren blik in zijn ogen. Zo'n zelfde reddeloze ronding der schouders. Zo'n zelfde veel te vroege moeheid. Niet de moeheid van het leven, maar de moeheid van de levensangst. Zo iemand bij wie elke licht voetige lach al te snel wordt terneergedrukt door een verlam mende zwaartekracht. Florentijn van Rootselaar. Een naam uit het stadhouders tijdperk. Om zijn schouders hangt echter geen fluwelen cape, maar een van nostalgie geweven bruine jas die zich beter thuis zou voelen in de rekken van het Leger des Heils. Maar ook best past bij al die veel te bruine gedachten van deze jonge knaap. We volgden Florentijn, zijns ondanks een zwierige goudlok over zijn voorhoofd, in Het Andere Gezicht door de 'Ik ren dus ik ben'-achtige wereld van de21-ste eeuw. Eén beeld als samenvatting: Florentijn doodernstig op een krukje midden in carnavalscafe De Feestneus. De gedachte achter dat café - alle dagen feest - is zichtbaar veel en veel te vluchtig voor ons filosoofje. Toch: ik kan nog enige sympathie opbrengen ook voor de onbeholpenheid die deze blaaskaak aan alle kanten uit zweet. Al is het alleen omdat die me doet denken aan mijn filosofiestudent. Die zich toch maar, al zag hij van tevoren duizend zorgen en duizend angsten, maandenlang ontferm de over mijn kat, terwijl ik in Spanje riojas dronk. Hij ruste in vrede. De Britse krant The Guardian gaat samen met mensenrechten-advocaat Robertson bij de rechter de wet aanvechten die niet- protestanten verbiedt om de Britse troon te bestijgen. De wet, de zogenoemde 'Act of Setdement' uit 1701, zou niet in over eenstemming zijn met de Europese Con ventie voor de Mensenrechten, die sinds twee maanden deel uitmaakt van de Brit se wetgeving. Volgens The Guardian discrimineert de wet op grond van religie en zijn tientallen mensen als gevolg van de regel de afgelo pen 300 jaar hun plaats op de troon mis gelopen. Daarnaast vecht de krant ook de wet aan dat mannelijke nakomelingen De prinsjes William en Harry met hun vader Charles tijdens de be grafenis van hun moeder, prinses Diana. De jongens moeten alvast hun eigen begrafenis gaan plan nen. foto epa voorrang krijgen bij de troonopvolging op eventuele oudere dochters. Tegelijkertijd met de rechtszaak brengt The Guardian een hoofdredactioneel commentaar waarin wordt gepleit voor een referendum over het voorbestaan van de Britse monarchie. Ook de komende dagen publiceert de krant een aantal arti kelen waarin gepleit wordt voor een repu bliek. Hoofdredacteur Rusbridger van The Guardian vroeg vorige week in een brief aan de hoogste aanldager van Groot-Brit- tannië om een garantie dat hij niet ver volgd zou worden wegens de artikelen. Pleiten voor afschaffing van de monarchie is in Groot-Brittannië strafbaar onder de zogenoemde 'Treason Felony Act' uit 1848. Rusbridger voerde aan dat hij niet aanzet te tot het afschaffen van de monarchie met geweld en dat de Treason Felony Act de vrijheid van meningsuiting beperkte. De aanklager antwoordde Rusbridger dat hij geen garantie kon geven voor een overtreding die nog niet was begaan, en dat de hoofdredacteur zelf maar juridisch advies moest inwinnen. Ondanks de commotie rond het konings huis moeten de Britse prinsen William (18) en Harry (16) van de regering alvast hun begrafenisdienst regelen. De over heid wil voorkomen dat er verwarring ontstaat rond de teraardebestelling zoals bij hun moeder prinses Diana gebeurde. De regering heeft de jongens gevraagd op te schrijven welke muziek ze willen heb ben bij een herdenkingsdienst en welke mensen moeten worden uitgenodigd. De koninklijke familie heeft gehoor gegeven aan de wens, zo is vernomen uit bronnen rond het koningshuis. Koningin Eliza beth, prins Charles en zijn broers en zus zouden eveneens de nodige voorbereidin gen hebben getroffen. Na de onverwachte dood van prinses Diana in augustus 1997 was het land in rep en roer omdat er niets was geregeld. Sean Connery blijft meest sexy man ter wereld Hij telt inmiddels zeventig lentes, maar geldt nog altijd als de meest sexy man ter wereld: Sean Connery. Volgens een onderzoek van Trendbox lopen de meeste Ne derlandse vrouwen -jong en oud- met hem weg. Ruim 16.000 lezeressen van het Amerikaanse vrouwenblad New Woman kozen hem vorig jaar tot de grootste man nelijke seksbom van de twintigste eeuw. Connery liet jongere rivalen als Brad Pitt, Harrison Ford, Richard Gere en Mel Gibson achter zich. Voor mannen is het misschien niet direct te bevatten wat da mes trekt in deze bejaarde ac teur, maar het begrip 'jongens achtig' schijnt een sleutelrol te spelen. Anders dan het staal blauw van een Paul Newman, heeft Connery iets fonkelends in zijn ogen wat hem ondeu gend maakt. En dat vinden veel dames wel spannend. Het maakt niet uit dat hij in ze ven James-Bondfilms de hoofd rol vertolkt van een soms hard handige seksist of dat hij zijn eerste vrouw Diane wel eens een vuistslag heeft verkocht. ,,Ik denk niet dat er speciaal iets mis is met het slaan van een vrouw", gaf hij zelf toe. „Als het maar niet te hard is." Connery kan niet stuk. Zijn le vensverhaal is dan ook ontwa penend. In de crisisjaren van de jaren dertig leed hij als kind bit tere armoede. Op het tweeka merflatje van de familie Conne ry in het Schotse Edinburgh sliep de jonge Sean tot zijn vijf de jaar in de onderste la van de linnenkast. Hij groeide op als keelie. „Dat is Schots voor klei ne, sterke straatjongen", legde hij zelf eens trots uit. „Ik had geen geld, geen opleiding. Al wat ik had waren brede schou ders." Hij ging op zijn dertiende van school om te werken. Na twaalf ambachten -waaronder doods kistenpoetser- en dertien onge lukken -zoals een mislukte gooi naar de titel Mister Universe in Londen- rolde hij min of meer toevallig de toneelwereld bin nen. En dat terwijl hij eigenlijk profvoetballer had willen wor den. Uiteindelijk haalde hij het witte doek, eerst met Requiem for a Heavyiveight, daarna met zijn doorbraak in 1958: Another Ti me, Another Place met Holly - wood-ster Lana Turner. Maar voor de rol van gentleman-spi- on James Bond werd Connery aanvankelijk te Schots en te lomp gevonden. Hij moest Brit- ser en bekakter worden. Daar toe kreeg hij taalles en werd hij langs luxe Londense hotels ge stuurd om zijn manieren bij te spijkeren. Ondanks al zijn filmrollen, waaronder die van -nota bene de zeer Engelse Koning Arthur in First Knight, is Connery een Schot in hart en nieren geble ven. 'Scotland forever', staat er op zijn linkerbiceps getatoe- eerd. Hij woont weliswaar met zijn tweede vrouw Micheline op de Bahama's vanwege het gun stige (belasting)klimaat, maar maakt zich sterk voor een onaf hankelijk Schotland als lid van de Scottish National Party. Toen in juli vorig jaar het Schotse parlement ten slotte een feit werd, woonde hij ge kleed in traditionele kilt de ope ningszitting bij - als 'afgevaar digde van de Bahama-eilan- den', zoals sommigen spottend opmerkten. Zijn Schotse nationalisme ver hinderde niet dat koningii zabeth hem begin dit jaar adelstand verhief en tot ril sloeg. 'Sir Sean' zou inmit overwegen om in Schotlai een villa te kopen op het ti van een luxe hotel, dat eei clusieve baan bezit waar favoriete sport kan beoefe golfen. Wat naast zijn natuurlijke me en uitstraling menig mes)hart zal beroeren, is' feit dat hij met de gage vai laatste Bondfilm Diamom Forever in 1971 een Schot! derwijsfonds oprichtte. D: worden tot op de dag van daag kinderen uit nen gesteund. Deze jonge meisjes moeten de kans o derwijs krijgen die kwajor Connery zelf ontbeerde. ERIK VAN SCHAIK Ook al wijkt de haargrens, Sean Connery blijft volgens veel vrouwen een stuk. De Schotse filmacteur in 1971 in 'Diamonds are forever' (rechtsonder), in 1983 in 'Never say never again' (rechtsboven), en het afge lopen jaar met zijn vrouw. fotos kippa-epa-reuters Claudia enselijk De kalender ordent ons jachtige be staan. Zo is voor majesteit en haar vazallen nu dé tijd van de wilde - zwijnenjacht. Dat houdt in, al die stakkerds op vier poten de halve Ve- luwe over jagen tot ze uiteindelijk door hun hoeven zijn gegaan en staan uit te hijgen precies voor het hek dat dient tot hun waalsdorper- vlakte. Dan klinkt in bos en dal het hoorngeschal. Hieperdepiep hoera. Daar komen de schutters van Oran je, daar komen ze aan, Alex en al die andere mannetjesputters. En dan ge richt vuur, muchachos. Vriend Zorre- guieta van de aanstaande aange trouwde familie had sinds zijn gou den tijd bij de junta niet zoveel horen knallen. Denk niet dat ik jaloers ben. Ik gun als onderdaan het blauwe bloed zijn ver zetje. Het adellijk gebroed heeft sinds de Middeleeuwen al zoveel moeten inle veren. Horigen en lijfeigenen zijn van het landgoed verdwenen. En waar is de tijd gebleven dat prins Puntmuts en baron Kneut het onvervreemdbare recht hadden op de eerste nacht met de nog onbevlekte mooie boeren dochter? Het is allemaal minder geworden en al leen de wïlde-zwijnenstand staat de dynastie in dit achterlijke koninkrijkje nog ter beschikking. De prijs voor een stukje gebraad van dit evenhoevige zoogdier is door een en ander onbetaalbaar, maar op het Loo moet de schoorsteen ook roken. Hoe verzot ik ook ben op een ordentelijke kotelet op mijn bord, ik ben nog verzotter op majesteit, dus in godsnaam dan maar boerenkool met worst. Over smaak twist ik al heel lang louter nog met mate. Deze donkere dagen rond sinterklaas zijn voor mij allerminst verbonden met jachthoorn, harige kadavers en meester Pieter tijdens de nazit op piano. Voor mij klinkt een heel ander liedje van verlangen. Het is namelijk weer H M-tijd. Ieder een die jong van lijfep leden of alleen maar van hart is, leeft er naar toe. De firma Hennes Mau- ritz blaast naar het voorbeeld van Zwarte Piet dit jaargetijde in de grote zak en ziedaar, in één grote wip is het straatbeeld vervuld van de smakelijkste borstplaat. Ditmaal worden we wel heel bijzonder verwend met Claudia Schiffer achter helaas on breekbaar glas op de tramhalte of soms helemaal los van alles zomaar bijna bloot in de open vlakte of voor het hek van het Vredespaleis in een geringe vleeskleurige creatie van 19 gulden negentig. Je kunt wel merken dat 2000 een heilig jaar is en bij H &M willen ze de paus een handje helpen. Wie nu nog oorlog maakt koestert in de mens wel bij zonder weinig welbehagen of is wellicht toe aan een nieuwe bril of psychiater. Op de fiets aan het verkeer deelnemen is deze week niet zonder risico. Ook de automobilist is danig af geleid. Er zijn al kop-staartbotsingen gemeld bij een staande Claudia in het zwart om de hoek. Ver standiger is om het openbaar vervoer te kiezen. Weliswaar staat ze in haar niet geringe weelde on der menige overdekte tramhalte, maar ze wordt van tijd tot tijd gelukkig afgelost door een pot vloeibare bouillon (ik wist niet dat er ook vaste be stond) van Maggi en door een virtuele jongeman die bezig is naar een baan bij de landmacht te sur fen. Het zou anders te veel worden voor hart en bloedvaten. Wie de abri passeert kan meteen Clau dia bellen en krijgt dan productinformatie en aan biedingen per sms-bericht. 'Laat die laatste s maar wegzegt iemand in de tram. Het is de bestuurder zelf. Meer iemand voor wild zwijn dan voor vloei bare bouillon, zo te horen. Terwijl de rechters in Florii proberen te bepalen wie d we president van de Veren: Staten wordt, heeft een pr( cent van herdenkingsmunl wachten opgegeven en eer gedrukt met daarop de gez van GEORGE W. BUSH èn GORE. De zilveren 'kruis-o munt Bush/Gore herdenkii penning' kan volgens eem voerder van het bedrijf woi gebruikt om de verkiezing slissen. ,,Gooi de munt o man van wie het gezicht bt eindigt, wordt de nieuwe p dent." Gigantische ANGST voor de TANDARTS is een Britse man fata; worden. De 27-jarige John Barrah overleed aan een overdosis p stiIIers die hij slikte tegen kiespijn. De man uit Llanelli in Wale dood in bed aangetroffen. Zijn vader maandag: Hij heeft zijn< |s voor de tandarts al van jongs af aan en leed veel pijn aan zijn ta u Hij nam altijd pijnstillers omdat hij zich niet wilde laten behan|i, len."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2