Noord-Amerikaanse indianen waren kannibalen In Natura De kabeljauw is op Bioloog: Zeewier is C02-vreter van formaat Leven op land ontstond veel eerder dan gedacht WOENSDAG 6 DECEMBER 2000 REDACTIE. RIEN POLDERMAN 02 Geen betere zee dan de Noordzee. De omstandigheden zijn er zo gunstig dat het er van oudsher krioelt van het le ven. Het is er een luilekkerland voor platvissen en gewone vissen en dus een el dorado voor vissers. De overvloed aan haring, kabeljauw, schelvis, wijting, schol, bot en tong heeft er altijd onuitputtelijk geleken. Totdat bleek dat zelfs de Noordzee slechts kon leveren 'zolang de voorraad strekt". Tot ongeveer de dag van vandaag dus. Het wordt ons snel duidelijk dat de koek op is. Het is gedaan met de overstelpende rijkdom van onze 'eigen' zee. Ze raakt leeg. Alarmerende berichten over de haring bereiken ons al ja ren. maar nu krijgen we te horen dat de kabeljauw op is. En dit laatste is wel een heel veeg teken. Geen vis jongt na melijk zo snel aan als de kabeljauw. Soms worden in een wijfje wel acht tot tien miljoen eitjes aangetroffen, terwijl drie miljoen de gewoonste zaak van de wereld is! Het voortplantingsvermogen van de kabeljauw is dus enorm. Hij behoort dan ook al eeuwenlang tot de belangrijkste commerciële vissoorten in Europa. Het kabeljauwbestand van de Noordzee werd tot voor kort tot de zes grootste van de wereld gerekend. Waar rijkelijk voedsel voorhanden was, zoals aan de rand van de Doggersbank, hielden zich nog niet zo lang gele den vele duizenden grote kabeljauwen op, die op de daar voorkomende onvoorstelbaar grote aantallen smelten jacht maakten. Ook tijdens de lange trektochten naar de wateren waar ze zich voortplanten, vormden kabeljauwen enorme scholen. Voor de landen rondom de Noordzee was de kabeljauw van zo groot belang dat er in de zestien de eeuw zelfs zeeslagen tussen Franse en Spaanse vissers plaatsv onden, met de visrechten als inzet. Nog niet eens zo lang geleden gingen Engeland, IJsland en Denemarken met elkaar op de vuist in wat sindsdien bekend staat als de 'kabeljauwoorlog'. En nu is het dus afgelopen. De oorzaken hiervan zijn de zelfde als waarmee we overal in de natuur te kampen heb ben: vervuiling en plundering. Smeriger dan zij nu is kan de zee nauwelijks worden. Het is een wonder dat er hoe dan ook nog leven in voorkomt. En wat zich in die barre omstandigheden kan handhaven wordt weggevist. De Noordzee wordt zo stelselmatig leeggeplunderd dat er straks niets anders opzit dan het toepassen van onderwa- ter-bioindustrie. We hebben over een poosje de vis 'voor het opscheppen' in uitgestrekte kweekgebieden. Wanneer dan de rest van de zee met rust gelaten zou kunnen wor den, nadat aan de vervuiling een einde gemaakt is, kan zich daar het natuurlijke zeeleven herstellen. Want wat nu gebeurt is onhoudbaar. Uit de gemakkelijk te bevissen kustgebieden is de kabeljauw al grotendeels weg gevist. In het midden van de Noordzee wordt nu op een speciale manier gevist op de grote en oudere exemplaren, die daar hun heil zoeken in riffen en wrakken. Daar waren ze tot voor kort onbereikbaar, zodat ze een hoge leeftijd konden bereiken en een maximale grootte. Deze survivors vormen dus wel zeer aantrekkelijke buit. Een kabeljauw kan hooguit anderhalve meter lang wor den. De grootste lengte is in de praktijk echter ongeveer een meter twintig. Zulke knapen zijn flink oud. De leeftijd van een kabeljauw wordt vastgesteld door de ringen van het gehoorbeentje te tellen, wat veel wegheeft van het tel len v an jaarringen bij bomen. Ofschoon de kabeljauw, net als de haring, in diverse geïsoleerde rassen en populaties voorkomt, met eigen woongebieden en paaigewoonten, varieert de kleur overal van lichtgrijs tot bruinachtig. Hier en daar worden echter rode kabeljauwen aangetroffen, die oranje vlekken hebben en een roze keel. Alle kabeljauwachtigen zijn roofvissen. De kabeljauw voedt zich vooral met andere vissen, hoewel hij ook schelpdieren, zee-egels en kreeftachtigen eet. Ook zijn neef, de wijting, is een echte viseter. Men heeft berekend dat de waarde van de vissen, die een wijting eet om 35 centimeter lang te worden, driemaal zo groot is als de waarde van de wijting zelf. Zo wordt met de natuur omgegaan! Alles is geld. Dat de wijting alleen al om deze reden bij ons van weinig belang is als consumptievis be hoeft dus geen betoog. Net als de wijting behoort de schelvis eveneens tot de kabeljauwachtigen. Zijn voedsel bestaat grotendeels uit bodemdieren. Zijn onderkaak springt ver terug, zodat hij gemakkelijk wormen, zeester ren en schelpdieren van de zeebodem kan weghappen. De vierde goede bekende uit de kabeljauwfamilie is de koolvis. Deze schijnt nog altijd in grote aantallen voor te komen, maar wordt als gevolg van de overbevissing van bijvoorbeeld de kabeljauw steeds belangrijker in commer cieel opzicht. Dat heet dominosteen-effect. Cryptogram Horizontaal: Het contrast van een verheven beeldwerk (6); 4. Heel relaxed zit men erop (5); 5. Met name dit meisje is in de achtervolging (4); 7. Geen Nederlandse bomen (5), 8 Verhoogde tafel (3); 9. Omroep na een enorm ledenverlies? (6); 10. Het accent van een postuitgave (6). Verticaal: 1. Ongelukkige haast? (9); 2. Op bed en op het biljart (5); 3. Net zo'n ogenblik (4); 4. Dat vat geeft gewicht aan een vogel (7); 6. Voedsel voor een uitblinker (3); 8. Het kleintje ligt erin van de pret(4). HET WEER Oplossing van dinsdag: meer-meren-Meneer riet-inert-lntree sten-etsen-Nestel rein-irene-Einder pets-speet-Septet teen-rente-Teneur roer-retor-Retort doel-gloed-Opgeld nest-ernst-Nestor egel-engel-Engels Gevraagd woord: MINESTRONE. Regenrecords Uit het klimatologisch herfstbulletin van het KNMI blijkt dat Valkenburg bij Leiden het natste station is geweest met tussen 1 september en 1 december 458 millimeter. Het overzicht is slechts gebaseerd op 30 stations en geeft om die reden geen goed beeld van wat werkelijk gevallen is. Zowel in Noord- als in Zuid Holland viel namelijk op veel plaatsen meer dan 500 millimeter tegen normaal (landelijk gemiddelde) 222. In Catrijp bij Schoorl is maar liefst 587 mil limeter opgevangen. Officieus, want niet KNMI, een landelijk record. De grootste seizoenshoeveelheid bedraagt namelijk 579 millimeter in de herfst van 1998 op het Zeeuwse Tholen. In onze regio springt Haarlem-Zuid er uit met een herfstplas (zeg maar een meer!) van 552 millimeter. Wat echter opvalt zijn de verschillen met meetpunten in de direc te omgeving. In Haarlem-West viel 'slechts' 441, in Santpoort-Noord 479 millimeter. Heel veel hemelwater werd ook opgevan gen in Hazerswoude. Alleen al november was daar goed voor 261 millimeters. Dat zou wel eens een officieus record kunnen betekenen. In Barendrecht viel in novem ber 1977 238 millimeter en in 1944 viel er gens in Noord Holland (officieel KNMI sta tion) 245 millimeter novemberregen. Aan het uitzonderlijk zachte weer komt nog geen einde. Vanochtend stond de thermo meter plaatselijk op 13 graden. Mor] wordt het een graad of 12. In tegens tot vandaag valt er morgen overdag of geen regen en kan de zon af en tol voorschijn komen. Ondertussen trekt wel de wind aan:i kust later tot krachtig, mogelijk hard zuiden tot zuidoosten. Het aanwakk van de wind heeft te maken met een sterk uitdiepende randstoring ter ho van zuidelijk Ierland. Onder invloed systeem wordt boven de ingang van Kanaal een zware westerstorm verW Fronten van het systeem veroorzakfl genavond enige regen, vrijdag overd blijft het waarschijnlijk droog. Het was in de Amerikaanse pu blieke opinie en onder weten schappers tot nog toe een nete lig discussiepunt, maar nu heb ben archeologen onlangs harde bewijzen geleverd dat de voor ouders van de huidige indianen in het zuidwesten van de Ver enigde Staten zich regelmatig aan kannibalisme hebben over gegeven. Vermoedens dat de pre-Columbiaanse Pueblo-in dianen, en dan vooral de Anasazi-stam, mensenvlees aten waren er al lang, maar har de bewijzen ontbreken. Boven dien werd elke discussie door de huidige nakomelingen van de Anasazi's verontwaardigd van de hand gewezen en afge daan als een zoveelste poging van blanke Amerikanen om de oude indiaanse cultuur als min derwaardig en primitief voor te stellen. De Anasazi's wijzen er immers op dat in hun sedert vele eeuwen overgeleverde my then geen enkele verwijzing naar een of andere vorm van kannibalisme te vinden is en dat kannibalisme, zelfs van reli gieuze of rituele aard, volledig in strijd is met hun oeroude ge bruiken. De Anasazi-indianen bewoon den voor de komst van Colum bus in de dertiende eeuw, een gebied dat zich uitstrekte over de huidige Amerikaanse staten Arizona, New Mexico, Colorado en Utah. In de zogenoemde Pueblo-fase, rond de tiende eeuw van onze tijdrekening, hadden de Anasazi's een hoog staande cultuur ontwikkeld. In tegenstelling met het noma denbestaan van de meeste an dere stammen, leefden zij in goed uitgebouwde nederzettin gen. Zij hoedden vee en be werkten uitgebreide velden, die via een uitgekiend irrigatiesys teem werden bevloeid. Alles In Mesa Verde, in de Amerikaanse staat Colorado, zijn ruïnedorpen van de Anasazi goed bewaard gebleven. wijst erop dat zij geen voedsel tekort hadden. Toch hebben de archeologen de afgelopen jaren in de ruïnes van een aantal nederzettingen menselijke beenderen gevon den die rond de 1100 jaar oud zijn, en die geroosterd of ge kookt zijn en inkervingen en snijsporen vertonen. Dat zou dus indirect op kannibalisme kunnen wijzen, wellicht om re ligieuze, rituele of bijgelovige redenen. Wat door andere ar cheologen dan weer wordt af gedaan als een voorbarige con clusie die geen rekening houdt met mogelijke mensenoffers zonder kannibalisme. Hoe dan ook, de discussie over het kannibalisme van Amerika's oudste inwoners lijkt na schei kundige analyses van recente beendervondsten wel beslecht. Een team van pathologen en biochemici van de universi teitskliniek van Denver en van archeologen uit Phoenix heeft nu in een uitvoerig rapport in de vaktijdschriften 'American Antiquity' en 'Nature' onom stootbare bewijzen voorgelegd dat de Anasazi's regelmatig mensenvlees hebben gegeten, om welke redenen dan ook. Bij opgravingen in Cowbow Wash in het zuidwesten van de huidige staat Colorado werd een indiaanse nederzetting uit 1150 blootgelegd. Jn deze 'pue blo' hebben zeker drie grote fa milies gewoond, voor een deel in half ondergrondse stenen huizen. Volgens de archeologen wijst alles er op dat het 1 deze nederzetting op ee en gewelddadige manie einde heeft genomen. Tot de meest interessai vondsten behoorden rr 1000 menselijke beend< her en der slordig versp gen en die van minstens schillende mensen afko moeten zijn. De romme spreiding van de beendi wijst niet op een begra. De meeste beenderen brand- en snijsporen en nen snijwerktuigen en p scherven naast stookpla werden sporen van men bloed gevonden. Bovendien vonden de logen tot hun grote ver ring ook sporen van mi uitwerpselen in de as v stookplaatsen. Omdat i crementen geen brands vertoonden zijn de desk gen van mening dat een bewoners gewoon zijn h heeft gedaan boven het doofde vuur. Een scheikundig en imii gisch onderzoek van dit uitwerpsel bracht aan hi dat deze persoon geen p aardig voedsel, maar uit tend vlees had gegeten J al dat in het excrement 4 bine aanwezig was. Myt is een proteïne in het r lichaam die in het spienj en vooral in de hartspiej het transport van zuurs! zorgt. Omdat deze myoi alleen door de consumpl menselijk vlees in de uit len kan geraken, conclu de onderzoekers dat in i dianenpueblo te Cowbo mensenvlees moet zijn sumeerd. JOHAN LAMORAL Algen zijn niet populair. Ze vor men vieze drab in zee, waar badgasten last van hebben. En eenden leggen massaal het loodje als de blauwalg weer eens toeslaat. Maar algen vre ten wel bijna net zoveel broei kasgassen als bossen. De mis lukte Haagse Klimaatconferen tie spitste zich vooral toe op vermindering van kooldioxide, ofwel C02. Dit broeikasgas wordt als grootste veroorzaker van de opwarming van de aar de aangemerkt. De meest ge hoorde oplossing is het planten van meer bossen. Plantengroen zet immers C02 om in zuurstof. „Zeewier wordt daarbij over het hoofd gezien", betoogt bioloog Eddy van Hunnik die zojuist is gepromoveerd aan de Universi teit van Amsterdam op een proefschrift over de groei van algen. Van de uitstoot die de natuur weet te verwerken, komt zestig procent voor rekening van de bossen en andere natuur. Algen eten de andere veertig procent. Wier zet C02 ook om in zuur stof. Ooit was het C02-gehalte in de atmosfeer vijf procent. Dat was miljarden jaren gele den, voordat er sprake was van dierlijk leven. Dat begon met de groei van algen, die door hun werking de kooldioxide lang zaam oplosten. Daardoor kon leven ontstaan, zoals bomen en planten, die op hun beurt ook een duit in het zakje deden. Momenteel bestaat de atmos feer voor 0,0035 procent uit kooldioxide. Algen zouden dus massaal kunnen worden aange wend om de broeikasgassen te rug te dringen. Maar op de Kli maatconferentie werd er nau welijks over gesproken. Dat heeft volgens Van Hunnik alles te maken met het hardnekkige negatieve imago. .Algen zijn gewoon niet interessant. Politi ci denken veel meer te scoren met bomen. Ontbossing, dat spreekt de kiezers veel meer aan." Vast staat dat het op aarde steeds warmer wordt. Ijskap pen en gletsjers smelten, lan den als Engeland en Italië heb ben te kampen met waterellen de; verschijnselen die te wijten zouden zijn aan opwarming van de aarde. Maar nog altijd staat niet vast dat de klimaat verandering wordt veroorzaakt door het broeikasgas C02. De hogere temperaturen zouden ook te maken kunnen hebben met normale schommelingen, die zich in de loop van de ge schiedenis altijd hebben voor gedaan. Van Hunnik behoort tot de broeikassceptici. „Je kunt er niet omheen dat we met ons al len te veel C02 uitstoten. Maar het effect op het milieu moet niet overschat worden. Bij vul kaanuitbarstingen bijvoorbeeld komt enorm veel kooldioxide vrij. Je ziet dan tijdelijk een dui delijke toename, maar het ef fect is altijd minder blijvend dan verwacht. Het zijn alweer de politici die je doen geloven dat de dag des oordeels op punt staat aan te breken. Er moet iets gedaan worden!" „Een goed voorbeeld zijn onze binnenwateren. Vroeger waren die vervuild met grote concen traties fosfaat en nitraat. Beide kwamen in ongeveer gelijke hoeveelheden voor, waardoor er een soort evenwicht was. Daarin kunnen vissen best le ven. Het fosfaatgehalte is echter drastisch omlaaggeschroefd door verplicht schonere was middelen. Het gevolg is dat de algengroei toeneemt, er zuur stof aan het water wordt ont trokken en de vissen sterven. Eigenlijk zou de nitraatconcen tratie, een gevolg van het mest probleem, ook moeten worden verminderd, maar dat is te duur. Zo zie je hoe politiek in grijpen soms onbedoelde ne veneffecten heeft." De natuür is in staat zich ra zendsnel te herstellen, zegt Van Hunnik. „Neem het verschijn sel 'zure regen'. Als was uitge komen wat twintig jaar geleden was voorspeld, zouden we nu geen enkel bos meer hebben. Inmiddels is gebleken dat wel iswaar de oudere bomen zijn gesneuveld, maar dat de jonge re bomen zich hebben weten aan te passen." De natuur kan dus herstellen. De algen kunnen daarbij hel pen. Het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) op Texel is inmiddels bezig met onderzoek bij de Zuidpool. Er worden daar proeven gedaan om reusachtige zeewiervelden te ontwikkelen door ijzerpoe ders op het water te strooien, wat de groei bevordert. Deze al- genbekkens zouden de rol van tropische regenwouden als groene long over kunnen ne men. „Algen zijn gebaat bij veel C02. Hoe meer algen, hoe meer C02 aan de atmosfeer kan wor den onttrokkenaldus de bio loog, die zijn onderzoek in Amerika zal voortzetten. Allemaal leuke ideeën, maar het blijven lapmiddelen. „Bossen en algen zijn niet de oplossing voor de luchtvervuiling. Want weliswaar kan de natuur de ver vuiling wel aan, wij, de mensen, kunnen dat niet. De echte op lossing is sanering van verou derde industrieën en andere vervuilers." KOEN VAN EL1K Bijna vier miljard jaar geleden was er al leven op aarde. Althans in de oceanen. Leven op het land zou veel later zijn ont staan. De tot nu toe oudste aanwijzin gen voor landleven vormen de 1,2 mil jard jaar oude microfossielen, die in 1994 in rotsgesteente in de Amerikaanse staat Arizona zijn gevonden. Volgens Amerikaanse onderzoekers kwamen de eerste levensvormen echter aanzienlijk eerder op het vaste land voor, zo schrij ven ze in Nature, en wel tussen de 2,6 en 2,7 miljard jaar geleden. Ruim 1,4 mil jard jaar eerder dan men op grond van de microfossielen veronderstelde. De onderzoekers hebben in het Zuid- Afrikaanse Schagen, in de provincie Mpumalanga, zo'n 200 kilometer ten oosten van Johannesburg, in een laag met een ouderdom van tussen de 2,6 en 2,7 miljard jaar sporen van organisch koolstof gevonden, waarvan de oor sprong huns inziens niet anders kan worden verklaard, dan door vroeger le ven. Waarschijnlijk zijn het overblijfse len van blauwgroenalgen. De gevonden koolstofsporen zouden ook grafietkristallen kunnen zijn, die on der zeer hoge temperatuur werden ge vormd. Een andere mogelijkheid zou zijn, dat koolwaterstoffen uit bovengele- gen aardlagen zijn doorgesijpeld. De on derzoekers achtten deze beide alterna tieve verklaringen echter op grond van diverse argumenten uiterst onwaar schijnlijk. De berekende ouderdom van het eerste landleven op aarde impliceert ook, aldus de Amerikanen, dat de ozonlaag in de atmosfeer die het leven op het land te gen schadelijke ultraviolette straling be schermt, al vóór 2,6 miljard jaar geleden moet zijn gevormd. HENK HELLEMA Slapen goed voor geheugen Nachtbrakers en mensen die aan slapeloosheid lijden, mis sen kostbare leertijd. Want een goede nachtrust is ook goed voor sommige delen van het geheugen, zo hebben weten schappers ontdekt. - Onderzoekers van de medische faculteit in Boston (VS) lieten jonge mensen op een compu terscherm lastig te onderschei den figuren zoeken. Een groep kreeg na de test een normale nachtrust. Een andere groep haalde de nacht en dag daarna door. De twee nachten daarna mochten deze deelnemers zo lang slapen als zij wildei Bij een herhaling van de kwam de eerste groep vi ter uit de bus dan de tw< Bij de tweede groep was vooruitgang te bespeure betekent volgens onderz R. Stickgold dat je de gei slaap niet kan inhalen. Vooral de eerste uren va slaap zijn belangrijk voo leerproces, zo blijkt voljj hetzelfde tijdschrift uit I onderzoek. ANP» Verkenner ziet rijp of ijs op De buitenring van de ruim 200 kilometer grote inslagkrater Low Mars is geheel bedekt met rijp of ijs. foto a Is het rijp of is het ijs, vragen planeetwetenschappers zich af bij het bestuderen van de foto's die de om Mdrs cirkelende ruimtesonde Mars Global Sur veyor heeft gemaakt van het in wendige van vier kraters. Op de kleurenbeelden is duidelijk te zien hoe de bodems van vier grote kraters met een witglan zende substantie bedekt zijn. De opnamen, vastgelegd in de periode augustus-oktober, zijn vorige week door NASA vrijge geven. „Voorlopig zijn we van mening dat het rijp is", zegt Mi kundige dr. Andrew Inj verbonden aan het Jet sion Laboratory. „Het s ontstaan wijst daarop, zijds kan ijs ook niet wo uitgesloten, omdat de g( delde temperatuur op N veel lager is dan op aard derkoeld water kan al m temperatuurdaling van tiende graad ineens in deren."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 24