VD kiest oor belang an Alphen oeverloos Rechter twijfelt aan subsidieregels Alkemade Rijn Veenstreek Oppositie wijst op overleggroep Celstraf geëist tegen wegwerkers voor aandeel in dodelijk ongeluk Basisscholen krijgen subsidie voor unieke computerlessen ENSDAG 6 DECEMBER 2000 |j lstraf voor verduistering iflar./alphen aan den run Een 38-jarige Amsterdammer moet tanden de cel in omdat hij de inboedel van zijn Alphense St riendin heeft laten verdwijnen en een bekende de bankpas ndig heeft gemaakt. De Haagse politierechter achtte de schuldig aan verduistering en diefstal met geweld. De Am- 1 lammer moet zijn ex-vriendin bovendien 4000 gulden ver- ïtt |en voor de verduisterde inboedel. De opgelegde straf is ge- ,an de eis van de officier van justitie. raad tegen je hebben is niet goed' las een moeilijke keuze, zegt de Alphense WD-frac- •st orzitter Van der Schilden, die niet eenvoudig te ver is n is aan de kiezers. Maar toch stelt de WD het eigen 2 ig ondergeschikt aan het algemene belang. De partij e e vrijgekomen wethouderszetel in de etalage van de Jleisitiepartijen. „We moeten wel. De meerderheid in st jmeenteraad is nu te klein om Alphen slagvaardig te ten." en aan den rijn p buitelaar jpositiepartijen zijn ver met het genereuze ge- dat Van der Schilden aaldagavond deed, door niet zelf de WD-post te clai- De partij vindt het ver- ndfcger o eerst te kijken of aii i of twee extra partijen )e riLinks en/of Christen- tot het college kunnen an den. Op die manier wor th r beter afgewogen college- va ellen gemaakt en is er steun voor die plannen in 1 neenteraad. df hebben gemerkt dat de 'erhouding op spannen- /a omen ten vervelend kan lie n", zegt Van der Schilden, rla lan bijna de helft van de tol egen je is, is dat geen goe- sei tuatie." Dat was onder het geval bij de begroting de onverwachte benoe van de vijfde wethouder (CDA), de ondervraging je stadhuisproblemen en nil otie van wantrouwen te- im ID-wethouder Lyczak. ez ce situaties maken Alphen nj menwerking heeft in T( Jkemade een geheel ei i betekenis. Zakken- kc s kunnen straks nog op één plaats in Al phen terecht. Dagdroom misschien niet te :n, maar het is waar: iade werkt samen. 111 idemen) igrijpen dat u dit even op 'e it laten inwerken. Het is d' rs wel het laatste wat we °l in verwacht van de e! antige el landsgemeente. gereid zijn, niet te veel uit m geven, zijn zomaar wat 3£ >'s van Alkemade. Nog zo ewaak de grenzen van je ente als die van je eigen rtuin. is Alkemade op dit int bezig een aantal taken nden te geven. Daar zijn ir in het gemeentehuis in farendsveen behoorlijk >p. 'Zo laat je je goeie wil propageren burgemeester thouders. Tot in de wijde ik zullen de mensen in: die zes dorpjes van iade, die zijn helemaal 15 o naar binnen gericht als -e ikt. Die willen best ïwerken. Zo zal Alkemade 'e delijk het etiket 'lastig van de regio' van zich idden en promoveren tot ifste zusje met de roze ;s. - duidelijk dat dit een i is. Een zoete droom in 'fden van Arie Meerburg, leelen en Dick Nagtegaal. Dort dagdroom, waarvan ikt dat 'ie werkelijkheid is. raadsleden, die tuinen er un slaapogen in. P( lijk weten De Drie van e iade wel dat hun a werking geen echte werking is. Ze schrijven 1 i hun nota waarin ze tellen de vuilnis voortaan n ophalen door Leiden: 31 'is ophalen is geen Istaak en kan dus 10 kkelijk aan anderen en overgelaten.' Met onbestuurbaar, meent de WD. In een persbericht over de op volgingskwestie van Lyczak schrijven de gezamenlijke frac tievoorzitters dat zij de discus sies in de gemeenteraad op ba sis van argumenten willen voe ren. Zij verklaren eensgezind dat zij de eigen mening van raadsleden belangrijker vinden dan de vraag of raadsleden bij de coalitie of bij de oppositie horen. De praatavond en de zet van de WD hebben in elk geval al tot één positief resultaat geleid. De sfeer tussen de fractievoor zitters is er flink op vooruitge gaan. Daar staat tegenover dat Van der Schilden nog wel wat uit te leggen heeft aan zijn ach terban. ,,Ook omdat we straks als grootste partij in Alphen nog maar een van de rijf of zes wet houders leveren." Maar er is ook een keerzijde, denkt de fractievoorzitter. ,,We hebben nog anderhalf jaar te gaan waarin veel staat te gebeu ren. Als wij aan twee wethou derszetels vasthouden en het gaat straks mis, krijgen we dat weer voor de kiezen." Jacobswoude maakt werk van miniwijk in Bospolder hoogmape tim brouwer de koning Met een kortere toegangsweg naar de geplande miniwijk in de Bospolder denkt de ge meente Jacobswoude de kans op bezwaren te verkleinen. Vanaf morgen liggen de plan nen voor een andere inrichting van de Bospolder achter het sloopbedrijf van Van der Pouw Kraan een maand ter inzage. Daarna moeten de provincie en het ministerie van VROM het plan nog geodkeuren. Volgens wethouder Haas broek wordt het de hoogste tijd dat er wat gebeurt in Hoogma- de. Vooral met de huisvesting van mensen die hun huis kwijtraken als gevolg van de aanleg van de hogesnelheids lijn (HSL) maakt hij haast. Voor hen zijn negen huizen in de nu nog onbebouwde Bospolder gepland. Als de bezwarenter- mijn op 5 januari is verstreken, heeft de provincie nog acht weken om groen licht te geven. „Als ik daar geen vertrouwen in had, zou ik de bezwarenproce dure niet alvast in gang hebben gezet", zegt Haasbroek. „Ik heb goede hoop op toestem ming van de provincie en van de rijksinspectie. We hebben geschaafd aan het oorspronke lijke plan. De toegangsweg gaat volgens het laatste plan op de kortst mogelijke manier naar Leiderdorp, dus niet meer over Het stuk Bospolder, achter het bedrijf van Van der Pouw Kraan, waar de gemeente HSL-gedupeerden wil huisvesten. foto hielco kuipers het bedrijfsterrein van Van der Pouw Kraan." In een eerdere versie doorsneed die weg nog het terrein van het sloopbe drijf. Óm de HSL-gedupeerden tij dig te kunnen huisvesten hoopt de wethouder op wat souplesse van de provincie en het ministerie van VROM. Voor hen duurt het te lang voordat de wijziging van het regionale streekplan een feit is. Haas broek: „Daar moeten we een mouw aan passen. Met dat be drijfsterrein hebben we meer tijd. Die is ook nodig om ieder een te laten wennen aan het nieuwe beeld." De laatste hobbel die de ge meente vermoedelijk nog moet nemen om het plan te verwe zenlijken is toestemming voor een bedrijfsverzamelgebouw. Volgens Haasbroek is dat deel van het plan los te koppelen van de miniwijk. Maar de loka le ondernemer Ben van Din- ten, een van de intiatiefnemers van de plannen voor Hoogma- de en tevens eigenaar van grond in de Bospolder, is het op dat punt niet eens met de wethouder. Hij is voorstander van een bedrijfsverzamelge bouw bij Van der Pouw Kraan. „Het gaat nog steeds om een integraal plan. En om een lan ge adem, want de procedures bij de provincie en het ministe rie duren lang. Daarom geef ik wethouder Haasbroek een pluim, want hij trekt er hard ter aar marieta kroft Kritiek van de oppositie en lof voor B en W van de coalitiepar tijen. De teneur in de algemene beschouwingen van Ter Aarse politiek op de begroting lijkt op een doorsnee raadsvergadering. De oppositiepartijen DEL (De Echte Liberaal) en PAK (Pro gressief Akkoord) maken zich zorgen over de kosten van de vierde reorganisatie in korte tijd. DEL eist dat de dure reor ganisatie tot besparingen leidt. Het PAK wijst cynisch op een nieuwe trend: „Over de voor stellen van het college wordt niet gediscussieerd." De oppo sitie vraagt aandacht voor een rapport van de Politieke Over leggroep Ter Aar om de discus sie in de raad te laten terugke ren. Het CDA, de WD en Gemen- te Belang zijn tevreden over de koers van de gemeente. GB vraagt het college ervoor te zor gen dat de peuterspeelzaal in Langeraar wordt ondergebracht bij basisschool Aeresteijn. Nu gaan de peuters naar jongeren centrum De Schakel. De WD wil de uitkomst van het onderzoek naar waterwo ningen weten. De raad trok hiervoor anderhalf jaar geleden 50.000 gulden uit. Het CDA vraagt om halvering van de 500 gulden die inwoners moeten betalen voor een abon nement op raads- en commis siestukken. Het college reageert morgen tijdens de begrotings- raad. Tennisclub eist geld voor opknapbeurt den haag/alkemade janneke dejonge Wat is het verschil tussen een tennis vereniging en een andere sportclub? Die vraag stond gisteren centraal tij dens een rechtszaak die Tennisvereni ging Alkemade had aangespannen te gen de gemeente Alkemade. Bestuurs rechter Mollee liet doorschemeren dat hij dat verschil niet kan ontdekken. „De vraag die deze zitting opwerpt, is of alle verenigingen wel gelijk worden behandeld", zei hij. Binnen zes weken doet de rechter uitspraak. De tennissers spanden de rechts zaak aan omdat ze van de gemeente subsidie willen voor een opknapbeurt van hun park aan de Sportlaan tussen Roelofarendsveen en Óude Wetering. Een aantal jaren terug vernieuwden ze hun banen, maar de verenigingskas raakt steeds leger door een teruglo pend ledenaantal. Er is nu geen geld voor de aansluiting op het riool en voor het plaatsing van nieuwe licht masten. Naar subsidie daarvoor kan de tennisvereniging echter fluiten, in tegenstelling tot andere clubs. De rechter vroeg wethouder Nagte gaal gisteren herhaaldelijk uit te leggen wat het verschil is tussen een voetbal en een hockeyclub enerzijds en een tennisclub anderzijds. Eerstgenoem- den hebben accommodaties die het bezit zijn van de gemeente en waar voor ze huur betalen. Vandaar dat Al kemade dit jaar bijna drie miljoen gul den uittrok om de sportcomplexen van voetbalclubs Alkmania, DOSR en ROAC '79 en van Hockeyclub Alkema de te renoveren. De rechter vond dat die clubs zich nauwelijks onderscheiden van Tennis vereniging Alkemade, toen hij ontdek te dat de tennisbanen op grond van de gemeente liggen. „De grond is van u? Dan zijn de banen ook van u", hield hij wethouder Nagtegaal voor. Die ontkende dat, omdat de tennisclub ze zelf heeft aangelegd. Wel gaf gemeen te-ambtenaar Engwegen toe dat al in dc huurovereenkomst uit 1979 staat dat het om de verhuur van grond met tennisbanen gaat. Nagtegaal en Engwegen herhaalden diverse keren dat het geld dat de ande re clubs voor hun accommodaties krij gen, geen subsidie is: een gemeente kan zijn eigen panden niet subsidië ren. „Maar eigenlijk is het wel indirec te subsidie", concludeerde de rechter. „Ik neem tenminste aan dat de hoc keyclub niet zoveel huur betaalt dat de gemeente het dure kunstgrasveld te rugverdient." Dat beaamde Engwegen. Dat Alkemade zegt zich aan de eigen subsidieverordening te houden, was voor de rechter niet genoeg. Hij liet doorschemeren dat die verordening misschien niet op gelijke behandeling is gericht. Dat tennisvereniging Rijp- wetering wel haar eigen broek kan op houden, vond hij geen goede reden om ook de Veense club uit te sluiten. Waarom dat wel gebeurt, zei tennis- voorzitter Stikkelbroeck wel te weten: „Ik heb van inside-information dat de gemeente tennis een kaksport vindt." Nagtegaal ontkende dit. andere woorden: werk waarbij je niet hoeft na te denken, kun je gemakkelijk afstaan. De vuilnisdienst weggeven is hetzelfde als een rotonde door een aannemer laten aanleggen. Dit is geen samenwerken. Dit is uitbesteden. Of je nu een duur bureau inhuurt of een iets goedkopere buurgemeente, dat maakt niets uit. Goede sier maken door je diensten goedkoper in te kopen, het kan alleen maar worden bedacht in Alkemade. Nog even en dan wordt dat lastige neefje gedegradeerd tot stiefbroertje. Zocthouden Alkemade mag dan gespecialiseerd zijn in inkopen, de gemeente Alphen aan den Rijn toont een vakkundig staaltje afkopen. Deze week waren bewoners van de wijken Goüwsluis en Beerendrecht aan de beurt. Zij zitten al jaren in de stank uit de beerput op het Bijdragen aan deze rubriek: Janneke de Jonge, Saskia Buitelaar en Tim Brouwer de Koning nu even niet gebruiken in Alphen. Platzak Zakkenrollers in Alphen aan den Rijn hebben alle reden om zich bekocht te voelen. Voelen zij zich net een beetje thuis in de gemeente die prat gaat op het kleine aantal armoedzaaiers en dan moeten zij hun praktijken staken op de jaarmarkt. Door eendrachtige samenwerking van politie, gemeente en winkeliers had nog maar een enkele handige jongen dit jaar beet op de Alphense versie van 3 oktober in Leiden. Nu zijn doorknede zakkenrollers niet voor één gat te vangen. Als er op de markt niets meer te rollen valt, verleggen zij hun werkterrein doodleuk naar de winkels. In een bedrijvige stad als Alphen zijn die er in alle soorten en maten. Resultaat: het aantal mensen dat de afgelopen zomer platzak huiswaarts keerde, ligt beduidend hoger dan vorig jaar. Maar met die goede vangst zijn de zakkenrollers nog niet uit de problemen. Want zij voelen zich door de nieuwste maatregel van het kastje naar de muur gestuurd. Na een winterslaap gaat de Alphense misdaadbestrijding volgende zomer strenger controleren op en waarschuwen voor zakkenrollers in winkels. En om de 'rollol' nog meer te bederven waarschuwt de gemeente dat de controleurs ook de markten in de gaten blijven houden. Voor het zakkenrollersgilde is het onderhand om gek van te worden. Om de kost te verdienen kunnen zij vrijwel nergens meer terecht in Alphen. Hun laatste hoop vestigen zij op het stadskantoor. De vesting aan de Castellumstraat lijkt neembaar, ook als straks meer stadsbestuurders er hun intrek nemen. Zijn de gauwdieven eenmaal doorgedrongen tot het bestuurlijke hart van de stad, dan is hun kostje gekocht. Straks als het duo wethouderschap een feit is, kunnen zij geen vier, geen rijf, maar zelfs zes portefeuilles buit maken. alphen aan den run/ter aar persbureau cerberus De verkeersdood van een Al- phenaar kan vier wegwerkers uit Gouda (22, 29), IJ muiden (31) en Haarlem (38) ieder op een maand celstraf en 1500 gul den boete komen te staan, zo vindt het openbaar ministerie. De vier stonden gisteren bij de Haagse rechtbank terecht we gens dood door schuld. Ze had den op vrijdagavond 30 oktober 1998 hun werkput op de pro vinciale Westkanaalweg in Ter Aar onbeveiligd achtergelaten. Een Alphenaar, die van zijn werk op weg was naar huis, ver ongelukte daardoor. Twee van de wegwerkers wa ren in dienst van de KPN en twee werkten voor een aanne mersbedrijf. De mannen had den die dag een paar kuilen ge graven in verband met tele foonkabelwerkzaamheden. Ze waren tegen rijven klaar en bel den de kraanmachinist om de twee hopen, zand weer terug in de gaten te laten gooien. De mannen wachtten de komst van de kraanmachinist niet af. Nadat zij in het donker een houten hekje hadden geplaatst en een roodwit geblokt lint om de hopen hadden aangebracht, vertrokken zij. Dat die veiligheidsmaatrege len onvoldoende waren, bleek binnen een half uurtje. Een omwonende, die het tafereeltje had aanschouwd, belde de po litie onmiddellijk omdat hij de situatie levensgevaarlijk vond. Al snel ramde een automobilist die de hoop aarde te laat zag een geparkeerde auto. De be stuurder kwam met de schrik vrij. De politie was al onderweg naar de plaats des onheils toen het volgende slachtoffer dode lijk verongelukte. EHBO en art senhulp mochten niet meer ba ten: de Alphenaar kon nog wel iets zeggen tegen de EHBO-er en een agent, maar verloor het bewustzijn op weg naar het LUMC waar hij 's avonds over leed. De mannen zeiden allemaal dat ze destijds in de overtuiging waren dat hun veiligheidsmaat regelen afdoende waren. Ze be weerden nooit veiligheidsin structies van hun werkgevers te hebben gekregen. Overdag had den ze zich veilig gevoeld, om dat hun auto's met waarschu- wingslichten op enige afstand voor de werkputten stonden. Maar toen ze die weghaalden omdat ze naar huis gingen, ont stond er een levensgevaarlijke situatie. De offier van justitie verweet de mannen dat ze niet op de kraanmachinist hadden ge wacht. Dat was volgens de aan klager de reden waarom hij hen en niet hun bazen had gedag vaard. Drie van de vier mannen wer ken nog bij hun bazen. Volgens hen besteden hun werkgevers plaatsing van hekwerken en an dere veiligheidsartikelen inmid dels vaak uit aan gespecialiseer de bedrijven. Uitspraak 19 december. terrein van de oude asfaltfabriek langs de Prins Hendrikstraat. Och arme, snufte de gemeente. Bezield door de vrijgevige gedachten die goedheilig- en kerstmannen nu eenmaal oproepen, besloten burgemeester en wethouders om de getergde bewoners deze week een presentje te laten brengen. Iets heel toepasselijks: een ruikertje. Weliswaar moet de bloembol eerst worden opgekweekt, voordat de geurende amaryllis de asfaltstank uit de neusgaten kan verdrijven. Nee, dan de bewoners die rondom de bouwput van het nieuwe stadhuis wonen. Die konden een jaar geleden tenminste meteen hun gezandstraalde tanden zetten in de banketstaven die de gemeente hun aanbood als goedmakertje voor de overlast. De wethouders brachten die nota bene hoogstpersoonlijk tekening maarten wolterink deur aan deur. Maar goed, dat was in een tijd dat de wethouders er nog vrolijk bijliepen in Alphen. Inmiddels neemt het aantal vieve wethouders af en de rommel in de stad toe. Hoeveel presentjes gaat de gemeente nog uitdelen, vragen wij ons af. Een gezichtsbruiner voor de Alphenaren die in de schaduw komen te wonen van het nieuwe theater? Een NS- abonnementje voor de mensen die de komende vijftien jaar in de blubber van de nieuwe stationsomgeving vertoeven? Een algehele verlaging van de gemeentelijke heffingen nu het gemeentebestuur op zijn gat ligt? Dat loopt natuurlijk in de gaten, als elk jaar een andere groep Alphenaren een zoethoudertje krijgt. Wat begon als goedbedoelde traktatie, eindigt voor je het weet in de gevaarlijke suggestie van omkoperij. En dat kunnen we Netwijsproject leert kinderen taal en rekenen op de pc alphen/oegstgeest Leerlingen van de gereformeer de basisscholen De Tamboerijn in Alphen aan den Rijn en de Dr. K. Schilderschool in Oegst- geest krijgen voortaan op een bijzondere manier computer- onderwijs. De overkoepelende vereniging voor gereformeerd onderwijs (vgpo), waar deze scholen en drie scholen in Waddinxveen, Rijswijk en Zoe- termeer bijhoren, heeft het Net wijsproject ontwikkeld. Het mi nisterie van onderwijs subsi dieert dat met 140.000 gulden. Het bijzondere van het Net wijsproject is dat de leerlingen al werkend op de computer re ken- en taalonderwijs krijgen. Het project omvat daarvoor een computernetwerk, software, in- ternetmogelijkheden, een les methode en een ICT-methode (informatie- en communicatie technologie). Netwijs is ge maakt met hulp van het Al phense bedrijf Station to Sta tion. De bijdrage van het ministe rie is uniek, volgens directeur K. Tigelaar van de vgpo, omdat de minister zelden grote subsidie bedragen geeft aan projecten van basisscholen. „Meestal zijn het de grote scholengemeen schappen die geld in de wacht slepen." Bijzonder is verder dat de scholen investeren in nieuwe computers, waar de leerlingen en leraren de komende jaren mee vooruit kunnen. Dus geen tweedehands rommel meer, want onderhoud aan oude computers kost de scholen te veel tijd en geld. De ICT-me thode waarmee leerkrachten en leerlingen gaan werken is be doeld om de noodzakelijke vaardigheden aan te leren voor werken met de computer. Ze hoeven geen computerspecia listen te worden, het apparaat dient slechts als hulpmiddel bij het onderwijs. De leerlingen vanaf groep zes leren het internet als informa tiebron te gebruiken bij het ma; ken van werkstukken. Ook zet ten ze onderzoekjes op en ver werken de resultaten in grafie ken, met behulp van een com puterprogramma. Op die ma nier wordt de computer ge bruikt om te leren rekenen en informatie verwerken. Ook krij gen ze les in tekstverwerken, te kenen op de computer en web sites maken. Op de Alphense school De Tamboerijn, waar Netwijs on langs is ingevoerd, slaat de les methode volgens Tigelaar aan. Na de kerstvakantie gaan ook de andere vier scholen begin-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21