Veldheer en hartstochtelijk rokkenjage Cultuur Kunst Amsterdamse uitgeverij blaast Gouden Boekjes nieuw leven ii 'De vrijdagavond is heilig Verbouwing 't Paard 11 miljoe duurder en maanden later klai Geheimzinnige afscheidsbrief Marque] Springsteen onderscheidt WOENSDAG 6 DECEMBER 2000 Voorverkoop Youp van 't Hek leiden Youp van 't Hek. brengt op 3, 4 en 5 januari zijn nieuwe programma 'De wereld draait door' in de Leidse Schouwburg. De kaartverkoop - maximaal twee kaarten per persoon - begint op 9 december aan de kassa van de Schouwburg. Kirk Douglas krijgt Gouden Beer berlun Hollywood-ster Kirk Douglas (op foto met echtgenote) ontvangt op het komende Filmfestival in Berlijn een Gouden Beer wegens zijn 'verpersoonlijking van de Amerikaanse pio niersgeest' en zijn sociale betrokkenheid. Dat heeft festivaldi recteur Moritz de Hadeln bekendgemaakt. De Hadeln zei dat Douglas was uitgenodigd om het 51ste Filmfestival van Berlijn bij te wonen dat op 16 februari van start gaat met de vertoning van Douglas' kaskraker 'Paths of Glory' uit 1957. foto ap Kunst voor honden in Deventer Deventer Eindelijk zijn de rollen omgedraaid en kunnen hon den eens met hun baasje op stap. In het Deventer Kunstpaleis hangen vanaf 22 december op 'hondshoogte' tekeningen van Tom Eyzenbach, die het beeldverhaal vertellen van de hond Oef-Woef-Waf-Af. Veel honden zullen zich in het verhaal her kennen, want Eyzenbach heeft de belevenissen van 'Oef opge tekend vanuit het perspectief van de hond: hoe voelt het om uitgelaten te worden in hondenweer, hoe spannend is het om in een donker bos te rennen en wat droomt de hond als hij hondsmoe thuis komt. In het Kunstpaleis wordt ook nog een kamer ingericht, waar honden op een bed naar liedjes kunnen luisteren en video's kunnen bekijken. De tentoonstelling is on derdeel van het jaarlijkse Humorfestival in Deventer. Gesproken boeken op het internet londen De Britse boekenuitgevers Penguin en Harper Collins gaan de gesproken versies van bestsellers en klassieken online aanbieden in het populaire internet bestandsformaat MP3. Tot nu toe verkochten zij gesproken boeken alleen op cassette of cd-rom. De audioversie van het boek The Downing Street Years', zelf ingesproken door auteur Margaret Thatcher, en Jack Kerouac's 'On the Road', voorgelezen door acteur Matt Dillon, zijn twee van de 'audioboeken' die internetters kunnen ver wachten. Ook gesproken boeken van Oscar Wilde, Charles Dic kens, Dick Francis en Sue Townsend (Adrian Mole) staan op de wensenlijst van de uitgevers. Lezing over fotograferen van dieren leiden Het valt als wetenschapper niet mee om een levend dier te fotograferen en dat is waar het bij de lezingen van Jeroen Goud om gaat. Goud is 'collectietechnicus ongewervelden' en geeft op 12 december om 11.00 uur en op 16 december om 14.00 uur een lezing over dit onderwerp in het oratorium van Naturalis. De entree bedraagt 5 gulden. Met toegang voor het museum komt de prijs op 15 gulden. Filmfestival met 17 openingsfilms Rotterdam Het International Film Festival Rotterdam begint op 24 januari niet met één maar met zeventien openingsfilms, die tegelijkertijd worden vertoond. Deze opening voor het pu bliek wordt in samenwerking met Rotterdam 2001 Culturele Hoofdstad georganiseerd. Met de bijzondere start viert het eve nement ook dat het de dertigste jaargang van het festival is. De organisatie laat in al die zalen een selectie uit het programma zien. Na afloop zijn er feesten. amsterdam anp De Gouden Boekjes zijn gered. De Amsterdamse uitgeverij Rubinstein Media heeft besloten de beroemde kinderboekenserie in het najaar van 2001 nieuw leven in te blazen. „De verhalen die van generatie op genera tie zijn overgedragen, blijven voor de 21e eeuw bewaard", aldus een woord voerder van de uitgeverij. De van origine Amerikaanse serie zou van de Nederlandse boekenmarkt verdwijnen, omdat het contract tus sen de Nederlandse en Amerikaanse uitgever zou zijn verlopen. Dit leidde tot een run op de boekjes. „Heel veel mensen waren geschrokken en wilden de serie alsnog compleet maken", al dus de zegsman. De uitgeverij \indt het doodzonde als de kleuterboekjes - herkenbaar aan de kartonnen kaft en gouden rug - niet meer op de markt worden ge bracht. „We beschouwen de boekjes als cultureel erfgoed. Veel kinderen zijn ermee opgegroeid." Bekende ti tels zijn 'De gele taxi', 'Vijf brandweer mannetjes', 'De ladderkatjes' en 'Wim is weg'. De kinderboekjes kwamen vlak na de Tweede Wereldoorlog in fleurige hulppakketten uit de Verenigde St ri naar Nederland. De Amerikaanse geverij Simon and Schuster wa 1942 begonnen met de serie Golden Books en zijn later vert ie door Annie M.G. Schmidt, Han ,a Hoekstra, Imme Dros en Nico Matsier. Expositie in Rijksmuseum nuanceert oordeel over houwdegen prins Maurits Leunend op zijn 'stokske' besteeg de 71-jarige staatsman Johan van Oldenbarnevelt in 1619 het schavot om er zijn onthoofding wegens hoogverraad te ondergaan. Het ontbrak de rechters aan harde bewijzen, maar toen de beul zijn werk had gedaan, was zijn tegenstander prins Maurits tenminste van zijn machtigste vijand bevrijd. Deze dramatische terechtstelling vertroebelde vele eeu wen lang het zicht op de vele verdiensten die Maurits ook had. Vierhonderd jaar na zijn overwinning in de Slag bij Nieuwpoort in 1600, een jaartal met een legendari sche status in het collectieve geheugen, stelde het Rijks museum de puzzel van zijn leven samen voor een expo sitie die een genuanceerder oordeel over zijn leven velt. amsterdam fran^oise ledeboer De tentoonstelling in de Zuid vleugel is alleen al voorbeeldig door de rijkdom aan schilderij en, documenten, boeken en voorwerpen die zijn privé-leven in beeld brengen. In de eerste zaal verwelkomt Maurits (1567 - 1625) de bezoeker op een schil derij dat waarschijnlijk in op dracht van zijn vader Willem van Oranje is gemaakt. Maurits, zoon uit diens tweede - onge lukkige - huwelijk met Anna van Saksen, is op dat moment 12 jaar en draagt met vooruit ziende blik op zijn latere carri ère als legeraanvoerder van de opstandige Republiek tegen de Spanjaarden, een pistool in zijn rechter- en een sabel in zijn lin kerhand. De jongen kijkt bui tengewoon ernstig en blijft dat ook doen op de schilderijen die hem als rode draad door de tentoonstelling stapsgewijs op latere leeftijd portretteren. Maurits kreeg in elk geval al in zijn jonge jaren zoveel 'zware kost' te verstouwen dat er wei nig voorhanden was om de steile kant van zijn karakter te verlichten. Hij werd in Duits land in ballingschap geboren omdat zijn ouders de Nederlan den waren ontvlucht voor het Spaanse bezettingsleger. Ze trokken in bij Willems broer Jan op kasteel Dillenburg honderd kilometer ten oosten van Bonn. Willem de Zwijger keerde spoe dig terug naar de opstandige gewesten om leiding te geven aan de strijd, moeder Anna ver liet Dillenburg in 1568 en ves tigde zich met haar kinderen in Keulen. Vier jaar later werd ze gek verklaard en opgesloten in het Nassause slot Beilstein. In zijn artikel in de bundel 'Nas sau en Oranje in de Nederland se geschiedenis' vertelt biograaf prof. A.Th. van Deursen dat niet bekend is 'wat de jonge Maurits hier toen van heeft mee beleefd, noch hoe hij de breuk later heeft verwerkt'. Volgens de wetten van de psychologische logica moeten deze gebeurte nissen echter diepe indruk heb ben gemaakt. Van Deursen koppelt er wel de voorzichtige conclusie aan vast dat zijn jeugdervaring hem afkeer van een wettig huwelijk heeft ingegeven: 'Mogelijk, maar toch niet meer dan dat, want zijn broers Filips Willem en Frederik Hendrik hebben evenmin grote haast gehad zich te binden'. Op deze expositie laat Mau rits zich kennen als hartstoch telijk vrouwenliefhebber die zijn vrijheid ten volle heeft ge noten. Conservator Nederland se geschiedenis Kees Zandvliet, onder wiens bezielende leiding de samenstelling van de inrich ting en de catalogus tot stand kwam, vertelt over de vele 'nachtegalen' die Maurits ont ving in zijn bed in het stadhou derlijk kwartier op het Haagse Binnenhof. Boven dat bed hing zeer waarschijnlijk het schilde rij van Jacques de Gheyn van de blote lichamen van Venus en Amor dat nu aan een van de wanden hangt. In de vitrine daaronder ligt een rekening voor het onderhoud van de vijf bastaardkinderen die Maurits bij vijf verschillende vrouwen verwekte; hij had er bovendien ook nog drie bij zijn langjarige minnares Margaretha van Me- chelen. Ten tijde van de moord op zijn vader, in juli 1584, studeer de de toen 17-jarige Maurits in Leiden. De Staten van Holland benoemden hem in augustus Portret van Maurits zoals dat is te zien op de expositie in het Rijksmuseum. De kunstenaar is onbekend. wel tot lid van de Raad van Sta te en een jaar later tot stadhou der van Holland en Zeeland, maar verzekerden zich tijdens deze vroege fase van de Tach- pubuciteitsfoto tigjarige Oorlog (1568-1648) ook eenmaal tot admiraal-generaal van de steun van het machtige hadden benoemd, ontpopte hij Engeland. zich in samenwerking met zijn Toen de Staten van Holland neef, de Friese stadhouder Wil de jonge stadhouder in 1587 lem Lodewijk, in sneltreinvaart tot de belangrijkste mi hervormer en veldheer va tijd. Met zijn gedrilde lege Maurits op het hoogtepui zijn carrière tussen 159 1597 maar liefst drieënv steden en vijfenvijftig st< f op de Spanjaarden te ve ren. De expositie brengt oi beeld hoe Maurits zich n behalen van deze succ zich als gelijke onder de pese vorsten manifest o door de aankoop van kuns p ken, de aanleg van tuinen kleding voor zijn hoveli veroveringen overzee bouw van nieuwe stallejs Rijswijk voor maar liefst derd paarden. De schilde lt chiel Janszoon van Mief portretteerde Maurits in na 1613 in volle glorie ten ten uit in het vergulde p harnas dat de Staten hem den geschonken na zijn winning in de Slag bij N poort. Ten tijde van het Twaa d Bestand (1609 - 1621) raak prestige van Maurits langzaam aan erosie ond p vig door de ernstige bii n landse verdeeldheid. De houdingen tussen remom ten en contra-remonstran d zwart-wit gesteld respectie voor- en tegenstanders va e blijvende vrede met de jaarden - werden hoe 1 n hoe grimmiger. Volgens df le contra-remonstrant M wilde de remonstrant Va c denbarnevelt de Republie n Zeven Verenigde Nederla k door middel van een boi e nootschap met de Franse li nog uitleveren aan Span achtte hij daarom zijn ont ding wegens landverraad strekt gerechtvaardigd. In de jaren twintig b tenslotte ook nieuwe milD successen uit. Aan het ein de expositie wacht de bez ci de ontroerende tekeninj Jacques de Gheyn vlak dood van Maurits op 23 1625 op zijn sterfbed m< De prins, vermoedelijk o den aan een tumor in de ligt er uitgeput en verm bij. 'Maurits. Prins van O ran de Zuidvleugel van het I museum Amsterdam. Ti met 18 maart 2001. Oper tijden: dagelijks van 10. 17.00 uur. In Leiden en de regio bestaat grote belangstelling voor de amateur-kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- en regiogenoten die musiceren, zingen, dansen, toneelspelen, schilderen, fotograferen of op andere wijze actief zijn. Vandaag: het koor Leedvermaak. Dit doe hij anders nooit!" De spanning onder de koorleden in de hal van buurt huis Stevenshof neemt toe als dirigent Michel de Haas al een kwartier te laat is voor de repe titie. En dat op een inloop avond! Opluchting alom als De Haas uiteindelijk, kordaat bin nenstapt en meteen koerst naar de oefenruimte, de me nigte zanglustigen trotserend. Tijd voor thee of koffie is niet meer. „We gaan beginnen!" „Vrijdagavond is heilig voor ons", zegt Frits Kamphues (te nor). Hij is enthousiast over 'zijn' koor. Als voorzitter van Leedvermaak is hij elke dag bezig om zaken te regelen voor het koor, met vrijdagavond als hoogtepunt. Dan oefent Leed vermaak. Kamphues: „Mijn fa milie weet het ook al, ze plan nen zelfs geen verjaardagsfees ten meer op vrijdag, want dan kom ik toch niet." Leedvermaak is een koor dat voornamelijk Nederlandstalig repertoire brengt. Volgend jaar wordt het tienjarig bestaan ge vierd. Joke van Dijk (sopraan), belast met de pr van het koor: „Vroeger waren dat voorname lijk smartlappen, traditioneel een samengaan van triest en vrolijk. We vonden op een ge geven moment dat de nadruk te veel op het trieste kwam te liggen, dus hebben we vrolijke re nummers aan het repertoire toegevoegd. Met onze nieuwe dirigent Michel de Haas doen we nu ook werk van bijvoor beeld Marco Borsato en Rob de Nijs." De Haas is sinds anderhalf jaar dirigent van Leedvermaak. Hij kwam in een hechte groep zangers terecht, die vaak al ja ren met elkaar zongen. De vo rige dirigent was na achtenhalf jaar wel toe aan iets anders. Daarmee hield ook een tiental Na een week werken 'effe lekker alles van je afzingen' bij Leedvermaak. zangers het voor gezien die de dirigent trouw bleef. Voor Leedvermaak was dat aanvankelijk een probleem, want minder leden betekent minder inkomsten uit contri butie. Kamphues: „Daarom hebben we nu deze inloop avond georganiseerd, in de hoop dat we een stuk of tien nieuwe leden kunnen vinden. Dat zou wat meer kracht geven aan ons koor en wat meer lucht in de financiën. We moe ten immers een zaal en een piano huren en met te weinig leden komen we in de knoop." De beslommeringen gaan Kamphues aan zijn hart. „Het is juist zo lekker om na een week werken alles op vrijdag avond van je af te zingen. Het is een hobby waarin je je vrij kan voelen. Zingen maakt je blij." Leedvermaak heeft zo'n tien optredens per jaar. In decem ber zijn speciale kerstuitvoe ringen gepland. Op 17 decem ber in buurthuis Stevenshof en •op 24 december op de parter- retrap van V&D. Dat laatste optreden is voor het koor heel bijzonder. Cok Pouw (bas): „Dat doen we elk jaar. Het is heel bijzonder om te horen hoe onze stemmen door het hele gebouw galmen. De mu- foto mark lamers ziek gaat door het hele trap penhuis heen en komt op alle etages terecht." Voorzitter Kamphues heeft voor de toekomst nog wel wat plannen en dromen in petto. „Volgend jaar bij het tienjarig bestaan willen we graag een optreden doen in de Stadsge hoorzaal. Dat zou pas echt feestelijk zijn. Verder lijkt het me leuk om eens een cd te ma ken en om een tv-optreden te doen. We zingen nu vaak in bejaardenhuizen, wat natuur lijk heel mooi is. Je ziet de mensen echt genieten." coen polack den haag anp De renovatie van het bekende Haags popcentrum 't Paard valt 11,1 miljoen gulden duurder uit dan begroot. De kosten komen daarmee op 26,6 miljoen gul den. Bovendien wordt de gere noveerde poptempel pas begin 2003 geopend, in plaats van in september volgend jaar. Den Haag heeft de rol van opdrachtgever van de verbou wing op zich genomen, maakte wethouder Engering van cul tuur gisteren bekend. De ge meente koopt bovendien de twee monumentale panden aan de Prinsengracht waarin 't Paard is gevestigd. Die zijn nu nog van het centrum zelf. De verbouwing is sinds augustus 1999 aan de gang. Volgens Engering heeft zowel de architect als de projectleider steken laten vallen. De gemeen te onderneemt geen stappen te gen de projectleider, omdat zij geen eigenaar was van de ;i den, toen de opdracht a< chitectenbureau OMA van Koolhaas werd gegeven Den Haag betaalt de ve wing onder meer uit df brengsten van de verkoo[ -i elektriciteitsbedrijf EZH bijdrage van Monumentei De gemeente nam de wing op zich, omdat zij dti turele waarde van 't Paa r groot vindt om verloren te gaan. amsterdam Via e-mail wordt momenteel een ontroerende af scheidsbrief verspreid, die geschreven zou zijn door de aan kanker lijdende Colombiaanse schrijver en Nobelprijs-winnaar Gabriel Garcia Marquez. De brief begint zo: 'Als God even zou vergeten dat ik een lappenpop ben en me nog even te leven zou geven, dan zou ik waarschijn lijk niet zeggen wat ik denk, liever zou ik denken aan alles wat ik zeg.' Verderop schrijft hij: 'Mijn God, als ik nog even te leven had... Ik zou geen dag voorbij laten gaan zonder de mensen van wie ik hou te vertellen dat ik van ze hou.' Maar is de brief wel van Marquez? „Nee, de brief schijnt vals te zijn", zegt Marjolein Sal de vertaalster van onder meer 'Liefde in van cholera' en 'Kroniek van een aangekon dood' van Marquez. Ook zij heeft de brief t vangen. „Ik denk dat het niet echt van hem tekst is volkomen anders dan ik gewend be: n zijn boeken. Normaal gesproken heeft hij schwung, deze tekst is vrij sereen. Maar juis o dat hij nu zo ziek is en doodgaat... Ja, je weei) wat er dan in iemand omgaat." Bij Meulenhoff, de Nederlandse uitgeve c Mérquez, weet redactrice Nanda van den het zeker: „De brief is fake." Hoe ze dat zo weet? „We hebben het na laten gaan bij df >f rair agent van Mérquez." londen ap Popmuzikant Bruce Spring steen heeft een onderscheiding ontvangen van de antiracisti sche organisatie National Asso ciation for the Advancement of Colored People (NAACP). De 51-jarige Amerikaanse zanger werd geëerd om de humanitai re boodschap in zijn liedjes. Springsteen zorgde deze zo mer nog voor een kleine rel om zijn muziek Hij componeerde het nummer American naar aanleiding van het schieten van de West-aft Amadou Diallo door p< mannen in New York. Die ten hem neer omdat zij da i dat hij een wapen trok. bleek dat hij slechts zijn p monee wilde trekken. De politie van New Yorl niet te spreken over de krit noot in het liedje en dt 1: met een boycot van cono k van Springsteen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20