Leidsch Dagblad Top Corus naar huis gestuurd Leidenaar met uitvaartbus naar laatste rustplaats Kinderserie Gouden Boekjes gered Frankrijk verkiest mislukken Eurotop boven zwak resultaat Molukkers claimen aanslag op trein 'Nieuw licht op moordzaak Voorschoten' Digitale Stad Leiden stopt 2 WEKEN GRATIS DAGBLAD iNSDAG 6 DECEMBER 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42484 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 napbeurt rhet lijf voor erst f bevestigt if Dutroux Hof van Beroep in Luik vandaag de vijf jaar cel- tegen Mare Dutroux we- gewelddadige ontsnap- bevestigd. Het hof legde erzoek van Dutroux' ad en om een psychiatrisch rzoek naast zich neer. De ichte van kindermoord tdofilie ontsnapte in 1998 s een bezoek aan het ge sgebouw in Neufchateau, erd enkele uren later weer k Philip Morris >r de rechter rokers spannen nu ook •echtszaak aan tegen Phi- orris in Bergen op Zoom. erder is tabaksfabrikant dorus Niemeyer voor de 'daagd. De stap van ee rokers is gisteren door advocaat J. Sap bevestigd, erwacht dat de rechtszaak ïuari of februari dient. De rokers verwijten de pro nt niet te hebben gewaar- wd tegen de gevaren van rkiezingen in iel op 22 mei ote politieke partijen in willen 22 mei als datum de vervroegde parie verkiezingen, hebben Is- :he kranten gemeld. De zingen hebben plaats op el van premier Barak, 'as zwaar onder vuur van ichtse oppositie komen te n door zijn 'toegeeflijke' ling jegens de Palestijnen im zijn onvermogen het ld van de afgelopen nden te stoppen. Barak in mei 1999 gekozen vier jaar. iglijbaan uit stel KLM UK agiers van KLM UK heb- zondagochtend op Schip- ïun toestel over de nood- anen verlaten na rookont- ;eling aan boord. Dat heeft woordvoerder van de KLM ichtend bevestigd. De Fok- 100 afkomstig uit Glasgow pte na de landing met ;ontwikkeling in de cock- n cabine. De gezagvoerder sot de 59 passagiers na het in aan de gate via de glij- in te evacueren. 'ote stijging van :mie huisartsen leeuwendeel van de huis- medisch specialisten indere vrije beroepsbeoe- ren uit de medische hoek ten volgend jaar rekenen een explosieve kostenstij- Door de aanhoudende ame van het ziektever- en arbeidsongeschikt- zegt verzekeraar Movir, vie 80 procent van de me- verzekerd is, gedwongen jn tot forse premiestijgin- na5 >ch verbod op :r vechthonden ister Brinkhorst (land- w) verbiedt alsnog vier issieve hondenrassen. Het om de American Stafford- e Terriër, de Fila Brasilei- de Dogo Argentino en de tino Napoletano. Deze ras mogen niet meer worden >kt. Wie nu zo'n hond ft, moet hem onvruchtbaar n maken, aanlijnen en Ikorven. ina5 15 In onderzoek: Mary van Veen-Viëtor over besnijdenis binnen jodendom 17 Teleurgestelde Cees van der Zalm verlaat het politieke toneel 20 23 Lisserbroeker Edmond Öfner met zeilboot naar Antarctica Expositie in I Feyenoord Rijksmuseum verdwijnt tegen nuanceert oordeel Stuttgart van over prins Maurits Europees podium ANDAAG 26 PAGINA'S lenland ken enland uur en Kunst ïomie 20 8,10 'of en Samenleving14 prek van de Dag2 'ingen16 13,15,17,19,21 22,23 Op korte termijn ingrijpende maatregelen in Groot-Brittai De twee bestuursvoorzitters van het staal- en alumini- umbedrijf Corus, F. van Duyne en J. Bryant, zijn gisteren weggestuurd door de raad van commissarissen. Zij wor den verantwoordelijk gesteld voor het niet tijdig saneren van het Britse deel van het concern. UMUIDEN PIETER VAN HOVE Direct na hun vertrek maakte de tijdelijke opvolger B. Moffat, voorzitter van de raad van com missarissen, bekend dat er bin nenkort ingrijpende maatrege len in Groot-Brittannië staan te verwachten. Hoewel Corus beweert dat de reorganisatie geen gevolgen heeft voor Corus Ijmuiden, vreest bestuurder A. van der Molen (De Unie) dat de span ningen in Nederland alleen nog maar toenemen. De oplopende verliezen bij British Steel, de Britse tak van Corus, hebben er al toe geleid dat investeringen in Ijmuiden zijn uitgesteld en lopende projecten worden stopgezet. ,,Als het regent in Engeland, kun je ervan uitgaan dat het ook druppelt in Ijmui den", aldus Van der Molen. Twee maanden geleden ver klaarde Van Duyne al dat ook de vestiging in Ijmuiden bij ver dere saneringen niet buiten schot kan blijven. Volgens Corus zijn verdere ingrijpende herstructureringen in het Verenigd Koninkrijk on ontkoombaar, gezien de pro blemen die het bedrijf onder vindt op de Britse markt. De vraag elders in Europa blijft vol gens het concern goed, maar het overaanbod begint nu tot lagere prijzen in de hele Euro pese Unie te leiden. In Groot- Brittannië is geschokt gerea geerd op de bekendmaking dat opnieuw arbeidsplaatsen verlo ren zullen gaan. Als gevolg van de belabberde gang van zaken bij de Britse vestigingen van Corus zijn dit jaar al 4.000 ar beidsplaatsen geschrapt. In ok tober kondigde het manage ment een herstelprogramma aan, waarbij opnieuw 210 ba nen kwamen te vervallen. Voor M. Leahy, secretaris van de grootste staalvakbond ISTC, komt het nieuws als een totale verrassing. Hij kan zich totaal niet vinden in het standpunt van Corus. „Het Corus-aandeel was juist bezig zich sterk te herstellen. Ook kon het concern zijn staal- prijzen verhogen door een toe genomen vraag uit West-Euro pa. Bovendien herstelt de euro zich ten opzichte van het Britse pond, hetgeen de exportmoge lijkheden van Corus vergroot." De vakbondsman hoopt op korte termijn met de Corus-lei- ding te praten over de te nemen maatregelen. Het Corus-aan- deel steeg vanochtend op de Amsterdamse beurs met drie procent. De laatste dagen was het aandeel ook al in de plus. ERIC-JAN BERENDSEN Leiden had gisteren een pri meur binnen de gemeente grenzen. De enige uitvaartbus in heel Europa deed begrafe nisonderneming 't Leidse Huys aan de Gitstraat aan. Vanaf die plek werd een vorige week overleden buschauffeur naar zijn laatste rustplaats in Ab- benes gereden. De uitvaartbus is eigendom van vervoersmaat schappij Connexxion en is sinds oktober landelijk in ge bruik. De uitvaart gisteren was de dertiende keer dat het voer tuig werd gebruikt. De ruim twaalf meter lange bus doet qua uiterlijk niet on der voor andere bussen, zij het dat de kleur stemmig donker blauw gehouden is. De lijkkist op draagbaar wordt achter aan de zijkant op een klep gereden en hydraulisch in de bus getild, ongeveer zoals dat gaat bij een rolstoelbus. Eenmaal binnen wordt de kist een kwartslag ge draaid zodat deze in de lengte richting van de bus staat. In de vloer zijn sleuven gemaakt om de kist tijdens de rit te veranke ren. De uitvaartbus is ingericht in hemelsblauwe kleuren, heeft 22 zitplaatsen en twee invali- denplekken. Er is elektriciteit 'beschikbaar, zodat de kist on derweg kan worden gekoeld. Een extra aggregaat zorgt er voor dat de airconditioning blijft werken, ook als de bus stilstaat. Verder is er een toilet aan boord, een keukentje en een stereo- en videoinstallatie met twee tv-schermen. De bus kan worden gehuurd door de begrafenisonderne ming op speciaal verzoek van familie van de overledene. Het voertuig kan ook worden ge bruikt als nabestaanden niet willen dat de rouwstoet wordt doorsneden (zoals met volgau to's nog wel eens gebeurt) of er bewust voor kiezen om geza menlijk naast de kist de laatste reis te maken. Omdat de uitvaartbus aan de buitenkant een opvallende ge lijkenis vertoont met de bus van de koninklijke familie, moest Connexxion aan het ko ningshuis toestemming vragen om het voertuig in deze uitvoe ring in gebruik te mogen ne men. AMSTERDAM kaft en gouden rug - van de markt zouden verdwijnen. „We beschouwen de boekjes als cultureel erfgoed. Veel kin deren zijn ermee opge groeid." Bekende titels zijn De gele taxi, Vijf brandweerman netjes, de Kladderkatjes en Wim is weg. De kinderboekjes kwamen vlak na de Tweede Wereld oorlog in fleurige hulppakket ten uit de Verenigde Staten naar Nederland. De Ameri kaanse uitgeverij Simon and Schuster was in 1942 begon nen met de serie Little Golden Books. Ze zijn later vertaald en bewerkt door Annie M.G. Schmidt, Han G. Hoekstra, Imme Dros en Nicolaas Mat- De Gouden Boekjes zijn gered. De Amsterdamse uitgeverij Ru binstein Media heeft besloten de beroemde kinderboekense rie in het najaar van 2001 nieuw leven in te blazen. „De verhalen die van generatie op generatie zijn overgedragen, blijven zo voor de 21ste eeuw bewaard", zegt een woordvoerder. De van origine Amerikaanse se rie zou van de Nederlandse boekenmarkt verdwijnen, om dat het contract tussen de Ne derlandse en Amerikaanse uit gever afliep. Dit leidde tot een run op de boekjes, die bij De Slegte in de uitverkoop lagen. „Heel veel mensen waren ge schrokken en wilden de serie alsnog compleet hebben", al dus de zegsman. De uitgeverij vindt het dood zonde als de kleuterboekjes - herkenbaar aan de kartonnen BRUSSEL MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT Frankrijk verkiest een totale mislukking van de Europese topontmoeting van morgen en vrijdag in Nice boven een zwak resultaat. Als het nieuwe Euro pese Verdrag dat de regerings leiders moeten opstellen onder de maat blijft, blaast Parijs de zaak af. „Beter geen verdrag dan een slecht verdrag", zei de Franse minister Moscovici van Europese zaken gisteren. Frankrijk is als tijdelijk EU- voorzitter de gastheer in Nice. Het nieuwe verdrag moet de Europese Unie in staat stellen straks twaalf extra lidstaten te verwelkomen. Daartoe dient het huidige nationale vetorecht te worden afgebouwd, veran dert de machtspositie in de EU voor elk land en wordt de om vang van de Europese Commis sie aan banden gelegd. Stuk voor stuk politiek zeer gevoelige kwesties. „De moeilijkheid in Nice is niet dat er problemen zijn, maar dat iedereen ver schillende problemen heeft", aldus Moscovici. Zijn waar schuwing voorafgaand aan de EU-top moet de regeringslei ders tot meer inschikkelijkheid Militante groepering oneens met opstelling Nederlandse regering Advocaten willen dossier Mink Kok in hoger beroep toevoegen DEN HAAG/VOORSCHOTEN visieprogramma's Militante Molukkers zeggen maandagavond een aanslag te hebben gepleegd op een trein tussen Eist en Arnhem. Ze heb ben twee molotovcocktails ge worpen naar het bestuurders- deel van de trein. De spoorweg politie bevestigde gisteravond dat onbekenden iets naar de trein hebben gegooid. De scha de was een kapotte, ruit. De actie is opgeëist door Maluku-warchild, wat een af splitsing lijkt te zijn van de Mo lukse actiegroep People Against Genocide (PAG). Woordvoerder Reawaruw van PAG waar schuwde vorige week dat radi cale Molukkers harde acties voorbereiden. Ze zouden onte vreden zijn met de opstelling van de Nederlandse regering ten opzichte van de geweldda digheden op de Molukken. Ze willen dat het kabinet de ge beurtenissen kwalificeert als volkerenmoord. Hoewel Reawaruw ook als woordvoerder fungeert van Molukkers die zich van PAG zouden hebben afgescheiden, zegt hij niets met de actie van maandagavond te maken te hebben. „Deze mensen varen een eigen koers", aldus Rea waruw. Volgens hem was de ac tie van maandag de tweede. „En de mercedes rijdt opnieuw uit", zei hij. De term mercedes wijst in dit verband naar de treinkaping door Molukkers in 1977 bij De Punt. Het code woord waarmee de opdracht tot de bestorming werd gege ven, was 'mercedes'. Intussen duurt het geweld op de Molukken voort, tientallen christelijke Molukkers zijn de afgelopen dagen vermoord op het eiland Kasiui omdat zij wei gerden zich tot de islam te be keren. De autoriteiten in de Molukse hoofdstad Ambon be vestigden dat op het eiland tal rijke doden zijn gevallen. CONNIE VAN UFFELEN De advocaten van de 33-jarige Katwijker die eerder werd vrijgesproken van de moord op de Voorschotense handelaar Jan Balfoort, willen dat het hele dossier van de zaak Mink Kok in hoger beroep wordt toegevoegd aan dat van hun cliënt. In het zogeheten 'Tarantula-dos sier' van Mink Kok - de Amsterdamse topcrimi neel die in verband wordt gebracht met drugs en wapenhandel - wordt de broer van de Kat wijker een 'meelopertje' genoemd, lichtte het openbaar ministerie gisteren voor het Haagse gerechtshof toe. Volgens advocaat De Milliano zou dat een ander licht op de zaak kunnen wer pen omdat het volgens hem in de zaak Balfoort 'barst van de aanwijzingen over drugs', terwijl justitie het houdt op een ruzie over de verkoop van een Mercedes. De 40-jarige Voorschotense handelaar werd op 26 januari 1999 met zeven kogels door zijn hoofd aangetroffen in een bestelbusje op de Douw van der Kraplaan in zijn woonplaats. In het busje vond de politie geursporen van de Katwijker en in diens garage een vuurwapen en schoenen, beide besmeurd met Balfoorts bloed. De officier van justitie was er mede daarom van overtuigd dat de Katwijker Balfoort had dood geschoten na een ruzie over een Mercedes en eiste tien jaar celstraf. De Haagse rechtbank was hier echter niet van overtuigd en sprak de ontkennende Katwijker eind vorig jaar vrij van moord. Wel legde de rechtbank hem vier maanden cel op voor het bezit van het vuurwapen. Justitie ging daarop in hoger beroep. Pagina 17: Advocaten Balfoortzaak hebben waslijst met vragen agblad De Digitale Stad Leiden en Om streken houdt op te bestaan. Per 31 januari 2001 heft de ge lijknamige stichting zichzelf op. Alle internetdiensten komen te vervallen. DSL was bij oprichting in 1995 de enige gratis internet aanbieder in de Leidse regio. Vijf jaar later zijn er tal van (commerciële) gratis providers bijgekomen. Ook stellen ge bruikers hogere eisen en die kan 'de stad' zijn 'bewoners' niet bieden. DSL zorgt dat elektronische post tot 31 juli 2001 wordt doorgestuurd naar het nieuwe mail-adres. HET WOORD IS AAN Maurice Roelants Die liefde is het sterkst die de gewoonte verdraagt. 10712° 7711° 6710° 40% 30% 60% 30% 30% 20% Leidse wethouder bepleit bouw wijk bij Rijnsburg LEIDEN WIM KOEVOET WIM WEGMAN Bouw een nieuwe woonwijk in de buurt van Rijnsburg. Dat is een betere plaats voor woning bouw dan Bollenstad. Het we gennet en het openbaar vervoer in de noordelijke Bollenstreek zijn niet toereikend voor nieu we grote bouwlocaties. Dat pleidooi houdt de Leidse wethouder Hillebrand (ruimte lijke ordening en volkshuisves ting). Hij is helemaal niet ge charmeerd van de plannen voor Bollenstad, waarmee in het noorden van de Bollen streek woningzoekenden uit de Leidse en Haarlemse regio moeten worden opgevangen. Hillebrand steunt het verzet vanuit de Duin- en Bollenstreek op dit punt. Een ander deel van deze regio is volgens de Leidse bestuurder echter heel geschikt voor de bouw van grote aantal len woningen: het gebied rond Rijnsburg. Daarvoor moet dan wel de glastuinbouw wijken, vindt hij. Hoewel hij tegen Bol lenstad is, steunt Hillebrand het Pact van Teylingen niet. In dit Pact heeft de regio afspraken gemaakt over onder meer het behoud van de bollenteelt. Hil lebrand noemt dit beleid 'puur verdedigend, zonder heldere keuzes'. Pagina 15: 'Leiden ligt in het centrum van de nieuwe me tropool' aanzetten. „Spanning en dra ma" zijn onvermijdelijk. Hij verwacht niet dat de top op een Frans-Duitse tegenstelling vast loopt. Berlijn wil meer invloed dan Parijs in de EU, omdat het met ruim tachtig miljoen inwo ners de grootste lidstaat is. De stichters van de Unie zouden het gelijke aantal stemmen van Frankrijk en Duitsland voor eeuwig hebben vastgelegd. Als de EU-top mislukt, moet de volgende voorzitter Zweden het werk voortzetten. Pagina 9: De oude Europese Unie moet in Nice sterven Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: Plaats: Telefoonnummer: (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag De kist, achterin de bus, wordt tijdens de rit verankerd. FOTO DICK HOCEWONING

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1