Geen opknapbeurt Princestraat ripodia alleen verder Edmond Öfner gaat buiten spelen op de zuidpool £-1 NPÉJAA£SSI~tO FL. 5.000,- Duin Bollenstreek oete voor kranenbedrijf 'zonder werknemers' ICITHON DENSDAG 6 DECEMBER 2000 tatvvïjk onderzoekt rotonde Sandtlaan 14 twuk Bij de uitrit van bedrijventerrein 't Ambacht op de I jïdtlaan in Katwijk komt mogelijk een rotonde. De gemeente I. iderzoekt de komende maanden of aanleg van zo'n verkeers- eintje zin heeft en haalbaar is. Daarbij wordt onder meer ge- ken naar het aantal auto's, fietsers en bromfietsers dat van de tijj ndtlaan gebruik maakt en naar het aantal ongelukken dat de I itste jaren op de Sandtlaan is gebeurd, ii kerstmarkt bij St. Jeanne d'Arc kn ico >qrdwukerhout Muziekvereniging St. Jeanne d'Arc opent ko- totlend weekeinde voor de zesde keer haar deuren aan de Van de ijdenlaan 2a in Noordwijkerhout voor een kerstmarkt. In het renigingsgebouw De Parade zijn vrijdagavond 8 december igi n 19.00 tot 21.30 uur en zaterdag 9 december van 9.00 tot j .00 uur kerstdecoraties en kerstverlichting te koop. Daarnaast een rommelmarkt met tweedehands spullen, die in de af- eellopen weken in Noordwijkerhout zijn ingezameld. De op- wi engst besteedt St. Jeanne d'Arc aan muziekinstrumenten en chi iderhoud van het verenigingsgebouw. erstbingo in Valkenburg kenburg De Valkenburgse Oranjevereniging houdt maan- clfeg 18 december vanaf 20.00 uur haar traditionele kerstbingo in Terp. Iedereen die op tijd aanwezig is, krijgt een gratis lot larmee een vleesprijs is te winnen. De opbrengst van de bingo v jrdt besteed aan de kinderactiviteiten op Koninginnedag. okkast moet weg uit Orion rwuK» Eigenaar M. de Mol van café-restaurant Orion aan de :erburgkade in Katwijk moet de gokkast in zijn zaak zo snel igelijk verwijderen. Dat heeft de gemeente hem per brief la- n weten. Volgens de gemeente heeft De Mol de gokkast zon- ;r geldige vergunning neergezet. Katwijk wil geen kansspelau- maten in laagdrempelige horecagelegenheden, omdat die een ilcverslaving in de hand zouden werken. vii at wijk wil geen bistro in oude slagerij >6C rwuK» In de voormalige slagerij Grunstra aan de E.A. Borger- aat in Katwijk mag geen restaurant/bistro komen. Dat heb- n burgemeester en wethouders besloten, omdat de vestiging B n een restaurant/bistro volgens het bestemmingsplan niet in winkel is toegestaan. Bovendien wil het gemeentebestuur t de plaatselijke horeca op termijn in het centrum komt te zit- en niet net daarbuiten. In de oude slagerij mag alleen een nkel of een woning komen. De voormalige slagerij staat al en- Ie maanden te koop bij makelaardij Jan van der Meer. Winke- I rs zijn volgens de makelaar vooralsnog niet in het pand geïn- ;fj, esseerd. enkele horeca-ondernemers hebben wel belangstel- f« ieuw dak voor De Schelft 0( K3RPWUKERHOUT» Er komt een nieuw dak op De Schelft in lordwijkerhout. Dat is nodig omdat het regenwater nu af en p) e op de sportvloer terecht komt. Volgens het Noordwijker- lo( utse gemeentebestuur levert dat soms gevaarlijke situaties op or de sporters die over de nattigheid uitglijden. De opknap- jj urt kost Noordwijkerhout 170.000 gulden, veertig mille meer n oorspronkelijk was voorzien. De gemeente ging er namelijk nuit dat alleen de dakvlakken lekken terwijl ook de aanhech- igen van de dakgoten voor lekkage zorgen. Lisserbroeker met twee tieners in een zeilboot naar Antarctica lisserbroek gerard baas Volgende week vertrekt Edmond öfner voor een expeditie naar de Zuidpool. Dan mag hij na maanden van voorbe reiding weer drie weken buiten spelen, zoals hij het zelf noemt. De reis naar Antarctica met de driemaster Europa is het sluitstuk van de Origin Xpedition to the Source, waarmee zijn bedrijf Sasquatch Expeditions in 1999 is ge start. ,,Op basis van de vier elementen - lucht, aarde, vuur en water - hebben we expedities uitgevoerd. In Antarctica komt het element water aan bod." Op dit moment zijn twee mannen al bezig met hun deel van de Zuidpool expeditie. Marc Cornelissen, die met öfner en Joost Cohensius het bedrijf Sasquatch Expeditions heeft opgezet, maakt in gezelschap van Wilco van Rooijen een tocht van 2.300 kilometer, die geheel lopend worden afgelegd. De barre en nog nooit op deze wijze uit gevoerde tocht voert hen naar de geo grafische zuidpool. „Mijn deel van de expeditie is min of meer een toeris tisch tripje. Zeker als je het vergelijkt met wat Mare en Wilco doen." öfner, die onlangs van Sassenheim naar Lisserbroek is verhuisd, moet eer lijk toegeven dat de tijd dat hij op 'ech te' expedities ging verleden tijd is. „Ik ben eigenlijk tien jaar te oud voor zo iets dat je het ultieme van het ultieme kunt noemen", zegt de 42-jarige öfner die in de afgelopen tien jaar de Mount Everest en de K-2 heeft beklommen en in 1997 nog aan een Noordpoolexpe ditie deelnam. „Ik heb driekwart van mijn leven bergop met veel te zware bepakking gelopen. Dat gaat onder meer in je knieën en je enkels zitten. Als ik nu via e-mail de verhalen van Mare en Wilco lees, is mijn eerste reactie dan ook 'wat zwaar' in plaats van 'wat mooi'. Mijn rol in het bedrijf is dan ook verplaatst naar het organisatorische gedeelte. In het leven veranderen de dingen nu eenmaal en dat is ook mooi." Dat hij sinds een paar jaar vader is van een dochter, speelt ook mee, zegt hij later. öfner gaat niet alleen naar de Zuid pool. Hij reist in het gezelschap van twee tieners, de 14-jarigen Laura Wol- tjer en Philip de Roo, die door het We reld Natuur Fonds zijn uitgekozen om deze onderneming te maken. Zij zijn een half jaar geleden tijdens het We reld Water Forum door prins Willem- Alexander hoogstpersoonlijk verzocht om de stand van zaken op te nemen van 's werelds grootste zoetwatervoor- raad, die Antarctica is. „Laura en Philip zijn stevig ge traind", vertelt Öfner. „Ze hebben fit ness-tests ondergaan, hebben een paar keer overnacht in Snowworld om te wennen aan de kou en weten pre cies wat ze moeten doen om hun on derzoek te verrichten. Ze gaan onder andere watermonsters nemen en daarmee kunnen ze aan de hand van het zoutgehalte aflezen hoeveel meer ijs is gesmolten. Dat zou een aanwij zing kunnen zijn voor het warmer worden van de aarde. Antarctica is de basis van het wereldklimaat." Klimaatsveranderingen Van de tieners mag niet worden ver wacht dat zij met de oplossing voor het broeikaseffect komen, waarschuwt öfner, die net als zijn voorgaande ex pedities ook deze met de camera zal vastleggen. „In de eerste plaats wil het Fonds via de op de jeugd gerichte me dia aandacht geven aan de klimaats veranderingen en na de reis zullen Laura en Philip ook langs scholen gaan voor spreekbeurten en dergelijke. Een paar dagen na thuiskomst moeten ze hun bevindingen rapporteren aan de prins." öfner gaat niet alleen mee voor het camerawerk, hij zal zich ook moeten bekommeren om het lot van de tie ners. „Dat maakt deze reis ook heel speciaal. Die ouders geven toch het lot van hun kinderen in jouw handen." De reis, die is te volgen op de websi tes van het WNF (www.wnf.nl) en die van de grootste sponsor (origin.Xpedi- tion.com), is zeker niet ongevaarlijk. De 18-meter grote Europa, bouwjaar 1911, kan weliswaar alle oceanen aan maar in deze tijd van het jaar kan het nog aardig spoken bij Kaap Hoorn, die na het vertrek uit Ushuaia (de meest zuidelijk stad in Argentinië) moet wor den gerond op weg naar Antarctica. „Als het even tegenzit, krijgen we gol ven van veertien meter hoog. Dan kun je het schip overal horen kraken. Maar ook daar komen we doorheen." Bij die laatste woorden straalt öfner. Hij staat dan wel aan de vooravond van een 'toeristisch tripje', ook het avonturiers- bloed kruipt waar het niet kan gaan. Katwijk voert baatbelasting in voor nieuwe stoep Het renovatieplan van de Princestraat en het Andreas- plein in Katwijk gaat niet door. Alles blijft alles bij het oude. De aanleg van een nieuwe stoep met opvallende gele steentjes - in de stijl van het nieuwe Emmaplein, de Voorstraat en de Badstraat - is volgens wethouder J. van der Plas (SGP/GPV) afgeblazen omdat ruim negentig procent van de winkeliers en de eigenaren van winkel panden in het centrum niet bereid is vrijwillig mee te be talen aan het 'stedelijk tapijt'. lasting gaan betalen. Wethou der Van der Plas van economi sche zaken vindt het namelijk 'onrechtvaardig als de ene win kelier gratis en voor niks een mooie nieuwe stoep voor zijn katwuk peter blok Winkeliers die in de Voorstraat en de Badstraat al wel een nieu we stoep voor hun deur hebben gekregen, moeten nu baatbe- deur krijgt en de ander hele maal niet'. „Daarom voeren wij nu hoogstwaarschijnlijk een baatbelasting in. Iedereen in het centrum is namelijk voor ons gelijk. Wij willen de winke liers en de eigenaren van win kelpanden in de Voorstraat en de Badstraat die niet willen be talen, niet 'belonen'. Dan is baatbelasting het alternatief." Van der Plas is teleurgesteld dat bij de winkeliers en de eige naren van de winkelpanden 'het gezonde verstand het niet heeft gewonnen van hun hals starrige weigering om mee te betalen'. „Hierdoor ontstaat echt een tweedeling in het Kat- wijkse winkelcentrum, tussen een mooi nieuw opgeknapt deel en een jaren-zeventig-deel. Zeker als binnenkort ook de nieuwe winkels en de parkeer garage rond de Haven klaar zijn. Dan krijgen de winkeliers in de Princestraat en op het An- dreasplein het moeilijk. Daar voor kun je je ogen toch niet sluiten? Ik hoop echt nog steeds dat ze daar wakker schrikken en met ons aan een gouden toe komst willen werken. Want het is gewoon puur slecht voor on ze concurrentiepositie in de re gio als we in Katwijk een 'ge spleten centrum' hebben." Volgens de wethouder laten de winkeliers en de eigenaren van de winkels 'een uitgelezen kans liggen om samen iets moois van het centrum te ma ken'. „Blijkbaar leeft het te wei nig, maar ze moeten nu toch eens een keer verder kijken dan hun neus lang is. Dus verder in de toekomst kijken en conclu deren dat het zo niet langer kan. De Princestraat is echt toe aan een facelift, aan een nieuw gezicht. Zeker om op termijn als winkelstraat te overleven. Dat moet je gewoon onder ogen zien." tmbad Aquamar in Katwijk houdt zijn ligweide en buitenbad. Daardoor is er onvoldoende ruimte aan de Heinlaan voor het zalencentrum Tripodia. archieffoto dickhogewoning itwijks zalencentrum niet bij Acjuanuir en Cleijn Duin r blok yi zijn huidige plek aan de 91 )ineslaan naar een nieuw te wen multifunctioneel cen- n aan de Piet Heinlaan. Dat ben burgemeester en wet- iders besloten. Volgens hen t 'geen draagvlak' voor de spronkelijke plannen om mbad Aquamar, sporthal jn Duin en zalencentrum >odia samen te voegen op huidige plaats van het ge imbad. Het zwembad en de M rthal worden mogelijk nog n in één pand aan de Piet b nlaan ondergebracht. en even uitgebreide als pitti- Lii discussie met de raadsleden ft er volgens verantwoorde- wethouder Van Paridon D) van sportzaken toe ge leid dat de oorspronkelijke sa menvoegingsplannen drastisch zijn herzien. Ze benadrukt dat het samen onderbrengen van Aquamar, Cleijn Duin en Tripo dia niet om financiële redenen is afgeketst, maar dat bij alle betrokkenen, onder wie relatief veel raadsleden, de wil om de samenvoegingsplannen door te zetten ontbrak. Zo voelden de raadsleden er weinig voor om sport en cul tuur onder één dak onder te brengen. Zij vinden dat 'geen logische combinatie'. Boven dien wilden ze het buitenbad van Aquamar en de daarbij be horende ligweide graag in ere houden. Van het zwembad wordt op hoogtijdagen dank baar gebruik gemaakt door Kat- wijkers die om principiële rede nen - ze storen zich aan vrou wen die topless zonnen - niet naar het strand gaan. Door de wens om het buiten bad en de ligweide volledig in tact te laten, bleef er volgens Van Paridon te weinig ruimte over voor zalencentrum Tripo dia dat juist in een ruimer jasje wilde komen te zitten. Die zou volgens haar in het nieuw te bouwen multifunctionele cen trum aan de Piet Heinlaan al leen maar 'in ,de knel komen te zitten'. Het zwembad en de sporthal worden, zo stelt Van Paridon, mogelijk nog wel samenge voegd aan de Piet Heinlaan. Daartoe wordt binnenkort een besluit genomen. Tripodia kan en mag nu, na het afketsen van samenvoeging met Aquamar en Cleijn Duin, nieuwe (investerings) plannen voor de toekomst gaan maken. Het zalencentrum is dringend aan een opknapbeurt toe en wil graag uitbreiden. Katwijk behoudt reinigingsdienst katwuk peter blok De Katwijkse reinigingsdienst wordt definitief niet opgedoekt. Dat hebben burgemeester en wethouders gisteren besloten. Katwijk houdt vast aan de eigen afvalinzamelings- en kolkenrei- nigingsdienst die volgens B en W naar behoren functioneert. Het onderzoek naar de samen werking met Noordwijk naar het uitbesteden van de afvalin zameling en kolkenreiniging aan een commercieel bedrijf is per direct afgesloten. Burgemeester Van Wouwe en wethouder J. van der Plas (SGP/GPV) sloten zich gister ochtend - onverwacht - aan bij de enige dissident van de laat ste raadsvergadering, wethou der Post (RPF). De RPF'er zag toen als enige collegelid niets in een onderzoek waarvan de uit komst al van tevoren vaststaat. Katwijk bekijkt volgend jaar wel of andere samenwerkings mogelijkheden mét behoud van de eigen reinigingsdienst mo gelijk zijn. nie vanuffelen K i kranenbedrijf uit de v lenstreek is gisteren llf »r de economische itierechter in Den veroordeeld tot boete van in totaal 50 gulden. Volgens de iter is er niet met vei- materiaal gewerkt 11 irdoor een bedrijfs- v 'eval kon gebeuren, directeur van het be drijf ontkent dat hij per soneel in dienst heeft en noemt het 'één groot bij elkaar geraapt verhaal'. Twee werknemers van het bedrijf verplaatsten bijna twee jaar geleden een betonstortkoker met een hijskraan. Toen de machinist de kabel iets te snel liet vieren, viel de beugelrand van de koker op de hand van zijn col lega, waardoor deze nu drie kootjes moet mis sen. Pas vier dagen later werd dit ongeval bij de arbeidsinspectie gemeld. De directeur zei daarbij, dat hij ten tijde van het ongeval in Siberië was, dat hij niks te verklaren had en dat hij geen schikking wenste. „Ik ben nergens in ge moeid, ik weet nergens van. Mijn bv heeft nog steeds geen mensen in dienst en ik kan hier niks mee", zei hij gisteren te gen de politierechter. Deze kon er op zijn beurt 'niets mee' dat de man geen toelichting wenste te geven. De werknemers verklaarden namelijk dat zij wel in vaSte dienst zijn. „Maar ook al waren ze dat niet, dan doet dat er nog niet toe. Ze waren werkzaam op uw terrein en dan is in ieder geval de bv ver antwoordelijk", aldus de rechter. De officier eiste een boete van 7.500 gulden omdat hij van mening was dat er niet met veili ge kokers is gewerkt, de werknemers onvoldoen de veiligheidsinstructies hadden gekregen,en de arbeidsinspectie er niet op tijd is bijgehaald. Dat tweede achtte de rechter onvoldoende bewezen, zodat hij de boete ver minderde met 1.250 gul den. Wegens succes verlengd! aktie geldig t/m zaterdag 9 december 2000 UW LAATSTE KANS OM DIT JAAR MINIMAAL VOOR UW OUDE AUTO TE ONTVANGEN Bij aankoop van een van onze zeer exclusieve company cars!!! Heeft u een auto van een recent bouwjaar, dan tellen wij de extra FL* 5000,- boven op de ANWB-koerslijst! LANOS DE MEESTE MODELLEN ZIJN VOORZIEN VAN -AIRBAGS -AIRCONDITIONING -STUURBEKRACHTIGING -ELEKTRISCH BEDIENBARE RAMEN -CENTRALE VERGRENDELING -ETC. Diverse demonstratie auto's occasions direct beschikbaar!' DAEWOO MATIZ U BENT TOE AAN 'N DAEWOO OFFICIAL ^DAEWOO DEALER MAREDIJK 175 TE LEIDEN TEL.: 071-5212911 KRUISING W. DE ZWIJGERLAAN/SCHIPHOLWEG/OEGSTGEESTWEG E-mail: Leithon@daewoo.nl

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19