'Rondweg bij Swetterhage dé oplossing' Welstandsruzie Irenelaan duurt voort Ik zou zo graag trots willen zijn op idvocaten Balfoortzaak ebben waslijst vragen Regio 'Voorham kan terugvallen op oude milieuvergunning' Torenflats 'slanker' RINCK d OLC VAN VOORPAGINA ad erpdvocaten van de Katwijker wordt verdacht van de Liv rd op de Voorschotense lelaar Jan Balfoort, L. de jij ano en A. Franken, hebben waslijst aan vragen en ver- ilen ingediend bij het Haag- ai erechtshof. Het hof, dat de op 3, 10 en 17 april uitvoe- gi lehandelt, honoreert deze Toeken. raadslieden willen onder weten waarom de Kat je duinen niet verder zijn ;rzocht na de toevallige 1st van onder meer een ver- ringsbewijs, een badplaat- J ;n sticker en de bruine por- Dnnee van Balfoort. De ha- die hierbij werden aange- en bleken na DNA-onder- niet van de Katwijker te Zijn advocaten willen nu ;r onderzoek van andere jetroffen haren. Ook willen e vriendin van Balfoort vra- stellen, omdat zij tot nu toe alleen door de politie is ge hoord en niet door de rechter- -commissaris en de rechters. Ook willen de advocaten de teamleider van het politieon derzoek vragen stellen over on der meer een anonieme brief, waarin een ander als moorde naar wordt aangewezen, en over een telefoöhtje waarin wordt gezegd dat Balfoort op de avond van zijn verdwijning drugs naar Katwijk moest ver voeren. Ook zetten de advoca ten vraagtekens bij de kwaliteit van het verrichte geuronder zoek in het bestelbus, waarin Balfoort dood werd aangetrof fen. Het hof wil dat de advocaten hun vragen schriftelijk indie nen, voordat het hoger beroep in april wordt behandeld. Op 19 december laat het hof weten of daarbij het Tarantula-dossier en bepaalde telefoontaps een rol gaan spelen en of de recher cheurs die de verhoren hebben afgenomen ook nog wagen die nen te beantwoorden. bENSDAG 6 DECEMBER 2000 lonument verder uitbreiden' oorlogsmonument in de bocht van de Ko- in Voorschoten moet niet alleen worden uit- ïrdenkingssteen. De gemeente moet ook de vermelden van een Voorschotenaar die tijdens de Slag (1942) om het leven is gekomen en van twee Voor die bij de politionele acties in voormalig Neder- Indië zijn gesneuveld. Daarop dringen de WD, het CDA PvdA aan. B en W voelden er aanvankelijk niets voor apart te bewijzen aan de drie Voorschotenaren, maar zullen zich irop nu toch beraden. foto mark lamers eiderdorp ruimt vuurwerk op ierdorp Burgemeester en wethouders van Leiderdorp gaan 1 januari zelf met de bezem aan de slag om vuurwerk op te men. Dat doen zij op het plein voor het gemeentehuis, in sa- nvverking met jongeren die van Bureau HALT een taakstraf iben gekregen. De Schoonmaakactie Zwerfvuurwerk 2001 ;int om 9.30 uur. Behalve het plein van de Statendaalder rdt vuurwerk verwijderd op de Houtschans, Beukenschans, t Van Alphenplein, de Hoofdstraat, het Brugplein en het Hu- chtsplein. Eindrapport adviesbureau 113: Een rondweg langs het terrein van Swetterhage is vol gens H. Barend van Service- en Adviesbureau 113 uit 'Zoetermeer de beste manier om een einde te maken aan de verkeersoverlast in het zuidelijk deel van Zoeterwou- de-Dorp. „Er zal nog heel wat water door de Rijn stromen voor het zover is. Dat duurt zeker nog vijf ze ven jaar", denkt Barend. „Zo'n weg gaat door landelijk gebied. De gemeente moet grond aan kopen en onteigenen. Er zal nog stevig moeten worden ge sproken met de provincie en ongetwijfeld wachten nog heel wat procedures, maar dit is de beste oplossing." Zoeterwoude kan op korte termijn het eindrapport ver wachten van Barend over Dorp-Zuid. Dat gebied loopt van de Korte Miening tot Swet terhage, het centrum voor ver standelijk gehandicapten aan de Blankaartweg. De rondweg speelt in de conclusies en aan bevelingen van Barend een gro te rol. Hij wil, net als de bewo ners, een einde maken aan het sluipverkeer over de Zwetkade en de Schenkelweg. Enerzijds wil hij daarom halverwege deze woonstraat een 'knip' aanbren gen om doorgaand verkeer te weren. Anderzijds stelt hij een nieuwe weg voor tussen de Dokter Kortmannstraat en de Zuidbuurtseweg ten zuiden van Swetterhage. Barend houdt daarmee vast aan eerdere plannen, ook al is 'ongetwijfeld niet sprake van de goedkoopste oplossing'. Maar hij vindt dat het 'kostenplaatje' niet thuishoort in een steden bouwkundige visie. „Van mij wordt verwacht dat ik aangeef wat planologisch gezien het beste is. Burgemeester en wet houders moeten bepalen wat uiteindelijk gebeurt. Maar het moet van mijn kant natuurlijk wel realistisch zijn. Het liefst had ik die weg nog verder wil len doortrekken over de Zuid- buurtse Watering, achter het sportpark Haasbroek om, om 'm dan te laten aansluiten op de Nieuwe Weg. Dat zou nog veel ingrijpender zijn geweest, maar in zo'n geval ben je lucht kastelen aan het bouwen." Ook op andere punten noemt Barend geen bedragen en houdt hij vast aan ideeën die niet bij voorbaat door iedereen worden gedeeld. Zo vindt hij bij zijn voorstellen om de wonin gen naast het automobielbedrijf Versteegen niet te slopen zowel het college als de woningbouw vereniging Willibrord tegenover zich. Willibrord wil alle 37 wo ningen laten afbreken en heeft al plannen voor nieuwbouw la ten maken. Barend: „De huizen die ik wil laten staan, zijn heel karakteristiek. Het zijn beeldbe palende panden." Het liefst ziet Barend het automobielbedrijf verhuizen naar de hoofdvesti ging aan de Europaweg, zodat op de vrijkomende plek vijftien appartementen voor 55-plus- sers kunnen komen. Barend wil verder onder meer een fietsroute met pleis terplaatsjes voor de kinderen dwars door de wijk, meer groen, nieuwbouw langs de Kortmannstraat en een betere entree van Zoeterwoude. „Ie mand die de Kortmannstraat oprijdt, krijgt het idee alsof hij een grote plaats binnenkomt. Vanaf het begin kun je hele maal naar garage Versteegen i kijken. Daarom moet je het ver loop van de Kortmannstraat verleggen en de zichtlijn eruit halen. Meteen aan het begin moet je de bezoeker duidelijk maken dat hij met een dorp te maken heeft." Bureau 113 hoopt burge meester en wethouders begin volgend jaar ook het eindrap port voor de dorpskern te kun nen aanbieden. DEN HAAG/WASSENAAR CERBERUS Een mogelijke schorsing van de nieuwe milieuvergunning van het Wassenaarse bronbema- lingsbedrijf Voorham werkt wellicht in het nadeel van de buurtbewoners. Het bedrijf, dat sinds kort aan de Rijksstraatweg zit, kan dan terugvallen op een oude, veel ruimere milieuver gunning. Die heeft de gemeente in het verleden afgegeven voor activiteiten op het oude be drijfsterrein aan de Wittelaan. Een groep buurtbewoners langs de Rijksstraatweg maakt bezwaar tegen de activiteiten van Voorham, die volgens hen veel verkeers- en geluidsover last veroorzaken. Om daar een einde aan te maken pleitten ze gisteren bij de Raad van State voor schorsing van de milieu vergunning van het bedrijf. Staatsraad W. Konijnenbelt wees de buurtbewoners echter op de nadelen van dat verzoek. Voorham kan ook na een schorsing van de nieuwe ver gunning blijven doorwerken op het terrein aan de Rijksstraat weg, ter hoogte van Maaldrift. Dat gebeurt dan met de oude milieuvergunning, die het be drijf veel minder beperkingen oplegt dan de nieuwe milieu vergunning. Daarnaast wees hij er op dat de buurtbewoners met hun klachten over overtredingen van de nieuwe regels niet bij hem, maar bij de gemeente moeten aankloppen. „Als het bedrijf de voorschriften over treedt moet u onmiddellijk bij de gemeente om handhaving vragen." Voorham, dat bij bouwpro jecten grondwater wegpompt, is op verzoek van de gemeente Wassenaar naar de Rijksstraat weg verhuisd. Het bedrijf heeft een nieuwe milieuvergunning nodig om de laatste bedrijfson derdelen van de oude vestiging aan de Wittelaan naar de Rijks straatweg over te brengen. Daar staan nog een aantal drainage- pompen. Behalve de uitbrei ding van de loods staat de ver gunning de bouw van een be drijfswoning toe. Op de oude plek wil Wassenaar huizen bou wen. De bewoners van de Rijks straatweg hebben kritiek op de in hun ogen te soepele vergun ningsvoorschriften. Vooral af- en aanrijdende vrachtwagens en het overladen van stalen pij pen veroorzaken overlast. Ook vinden ze het onterecht dat het bedrijf mag bouwen op een ter rein dat door hogere overheden als 'natuurgebied' wordt be stempeld. Daarnaast laken de bezwaar makers de lakse houding van de gemeente. Die zou niet staan te trappelen om tegen Voorham op te treden. Zo mag het bedrijf alleen tussen zeven uur 's och tends en zeven uur 's avonds, herrie maken, maar het is al een paar keer voorgekomen dat omwonenden door het vracht verkeer en het 'gegooi met pij pen' ruim voor zeven uur uit hun bedden trilden. Een woordvoerder van de ge meente benadrukte gisteren dat de nieuwe milieuvergunning in orde is en aan alle landelijke ge luidsnormen voldoet. De recent doorgevoerde wijzigingen, zo als de verplaatsing van de in gang van het bedrijf, hebben volgens hem alleen maar posi tieve milieueffecten. De Raad van State doet over enkele weken uitspraak. Vesteda wil 48 vierkamer-ap- partementen minder bouwen aan de Laan van Ouderzorg in Leiderdorp. De vier torenflats blijven twaalf verdiepingen hoog, maar worden minder breed. Wethouder Molkenboer staat 'in principe' positief te genover de nieuwe plannen. Op verzoek van Vesteda be kijken beide partijen of het mo gelijk is terug te gaan van drie naar twee appartementen per woonlaag. Lukt dat, dan wor den er aan de Laan van Ouder zorg 96 appartementen ge bouwd in plaats van 144. Com mercieel manager A. Lantinga van Vesteda vindt dat de flats op deze manier beter in de om geving passen. Wat Molkenboer betreft mag Vesteda zijn gang gaan. „De flats worden tien me ter minder breed. Ook worden ze vier meter minder diep, waardoor we geen waterpartij van de Houtkamp nodig heb ben voor de wandelpromenade. En minder appartementen be tekent ook minder verkeers overlast en parkeerdruk." Voorzitter E. Lohmeijer van het platform Hart voor Leider dorp blijft voorzichtig. „Op zich vinden wij dit een positieve ontwikkeling, maar we moeten wel zien hoe verkeer en parke ren geregeld worden. Dat de hoogte van de flats niet ter dis cussie staat, blijft een negatief punt. Want twaalf verdiepingen is wel heel erg hoog." Als sommige huizen in de Prinses Irene laan een extra verdieping krijgen levert dat een 'onge structureerd straatbeeld' op, vindt de gemeente Oegstgeest. foto'dick ho- gewoning OEGSTGEEST ERNA STRAATSMA De welstandsruzie in de Prinses Irenelaan is nog niet voorbij. Oegstgeest blijft bij de weige ring van een bouwvergunning voor het verhogen van twee woningen. Dit zou het 'straat beeld' te veel aantasten. De aanvragers overwegen een gang naar de bestuursrechter. Burgemeester en wethouders hebben de bezwaren van de Irenelaan-bewoners verwor pen. J. Timmers en R. Peiger, buren van elkaar, mogen geen extra verdieping op hun huizen bouwen. Zo'n verhoging levert volgens het college een 'onge structureerd straatbeeld' op. Beide buren vinden dat de gemeente de regels in het be stemmingsplan en de wet aan zijn laars lapt door welstand zwaarder te laten wegen bij de beslissing. Hun verzoek om ver hoging van de huizen past in het bestemmingsplan en vol doet aan de bouwverordening en het Bouwbesluit. Ook de welstandscommissie keurde het plan goed, ondanks enkele kritische kanttekeningen over het gebrek aan welstandsbeleid in Oegstgeest. Toch keurden B en W de bouwaanvraag af. Een compromisvoorstel van de gemeente heeft niets opgele verd. „We hebben de aanvra gers vier alternatieve bouw plannen voorgehouden", zegt een woordvoerder. „Maar zij bleven nee zeggen." De gewen ste uitbreiding is aan de achter kant van beide huizen wel toe gestaan. B en W hebben alle door ambtenaren voorgestelde alternatieven goedgekeurd. „Maar toen de aanvragers nee bleven zeggen restte ons niets anders dan hun aanvraag af te keuren." De advocaat van beide Oegst- geestenaars, A. van Delden, zegt dat zijn cliënten zich bera den op nadere stappen. „Ze overwegen tegen dit besluit in beroep te gaan bij de bestuurs rechter." Mogelijkheden om de kwestie met de gemeente op te lossen ziet Van Delden ook nog. „We zijn nog niet uitgepraat. In ons laatste gesprek zijn we dichter bij elkaar gekomen, dus misschien zijn er nog andere wegen dan de gang naar de be stuursrechter." De vier alterna tieven zouden dan misschien alsnog uit de kast kunnen ko men. „Die zijn nu nog nauwe lijks aan bod gekomen", zegt Van Delden. „Met een alterna tief bouwplan moeten mijn cli ënten de hele ambtelijke molen doorlopen. B en W kunnen ze wel goedkeuren, maar daarmee ben je er nog niet. In mijn bele ving kun je niet zeggen: die vier alternatieven zijn zonder meer mogelijk." ?n Teleurgestelde Cees van der Zalm verlaat het politieke toneel wond judy nihof alhij is niet boos. Afgeknapt leiOok niet. Cees van der Je i is teleurgesteld, dat wel. nan die al jaren meedraait e Warmondse politiek, on- meer als raadslid en wet- rafder, meldde zich tweeën- jaar geleden enthousiast als (burger)lid van de 1t Iscommissie middelen, eco- sjiische zaken en recreatie. hooggespannen verwach- ht ;n, want voor het eerst ge s acht jaar maakte zijn par- 't< 'rogressief Warmond (PW) uit van het college. Maar nt deurrijke en kritische War- tlf ider trok zich onlangs al- ve t terug. Nog niet eerder trof fefo'n matheid in de raadszaal „Ik merkte dat ik in een bejaardensoos terecht ;rj gekomen. Met alle respect 21 r de bejaarden, hoor, want di wil ik niet kwetsen. Weet je, )u zo graag trots willen zijn Warmond. Trots willen zijn een gemeentebestuur met ik< eling en inspiratie, die het e in de mensen naar boven ?n te halen. Maar dat ben ik K| e 58-jarige Warmonder, die llpet dagelijks leven adviseur p het gebied van recreatie, best praten over de reden zijn vertrek. Als hij maar wordt geportretteerd als verbitterde zeurpiet die is is /en steken in de jaren ze ro hg- „Ik zie de kop al boven 3' rtikel staan: 'Ouwe zeikerd |t het allemaal maar niks', 'li' ik éigens een hekel aan heb itzo'n verhaal over 'vroeger het beter'. Zo van: niks Jt er nog, maar gelukkig i® t ik het allemaal beter. Daar vi iv ik van." in der Zalm merkte de afge- in tweeënhalf jaar tot zijn -n 'net dat zijn opvattingen f democratie, inspraak en nheid niet aansluiten bij die het huidige gemeentebe- ir. en dus ook niet bij zijn in PW-wethouder John van de Velde. „Warmond is een dorp met een grote traditie op het gebied van inspraak. Ik be schouw mezelf als bewaker van het erfgoed van PW. Dat ge dachtegoed wordt niet meer zo omarmd", aldus de Warmon der, die wel van plan is lid te blijven van PW. Als het gaat om inspraak mist het gemeentebestuur grote kansen, vindt Van der Zalm. Hij kan zich weer opwinden als hij terugdenkt aan de begrotings behandeling. „Je kunt beter zeggen de niet-begrotingsbe- handeling. Dat was voor mij de druppel om te zeggen: ik ga weg." Als burgerlid mocht Van der Zalm niet meepraten over de begroting. Dat was voorbe houden aan raadsleden en aan het college. Juist over zo'n be langrijk onderwerp moeten burgerleden en al die andere 'gewone' Warmonders hun zeg je kunnen doen, vindt Van dei- Zalm. „De gemeente heeft no- tabene een verordening waarin deze dingen geregeld zijn. Ook het college-programma wijdt er mooie woorden aan. Een ge meente zou toch wel gek zijn om niet maximaal en optimaal gebruik te maken van de kennis en de ervaring van burgers? Bij verenigingen, instanties, de VW, en bij de agrariërs en de ondernemers lopen zoveel wij ze mensen in Warmond rond. Prikkel de bevolking om mee te praten! Publiceer naar aanlei ding van de begroting pikante stellingen waarop mensen kun nen reageren! Je kunt de begro ting toch op een veel leukere en vlottere manier behandelen? Maar niemand komt er meer aan te pas. Dat is mijn grief." Maar had hij nu niet juist moeten blijven om te proberen veranderingen teweeg te bren gen? „Nee," vindt hij. „Ik wilde niet blijven zaniken in die com missie. Ik kon mijn energie er niet kwijt. Ik heb zoveel positie ve energie, zoveel ideeën, maar ik merkte dat ik bleef hangen in het zanikcircuit. Dan kun je De PW'er in hart en nieren mist bij het gemeentebestuur het enthousiasme en de gedre- venheid om de inwoners bij het beleid te betrekken. Inspraak avonden zijn er wel, maar ze gaan volgens een bepaald stra mien waardoor ze vrijwel alleen direct belanghebbenden lok ken, vindt Van der Zalm. „De mensen die direct belang heb ben komen in het traject tóch wel aan bod. Ik hecht meer waarde aan de opvatting van mensen die geen direct belang hebben. Daag ook die mensen uit om te komen meepraten! Maar dan wordt er gezegd: ach, de burger is toch niet geïnteres seerd. Maar zolang je niet je ui terste best hebt gedaan, moet je dat niet zeggen. Het kost extra inspanning, ja. Maar wat je erin stopt aan energie, krijg je er vol gens mij altijd uit. Dat is mijn ervaring." Van de dreigende opheffing van Warmond als zelfstandige gemeente had het gemeentebe stuur kunnen profiteren, meent Van der Zalm. De handtekenin genactie van de Betrokken War monders voor behoud van de zelfstandigheid was volgens hem hét moment geweest om burgers warm te krijgen om 'mee te doen', om als gemeente bijeenkomsten te organiseren over welke kant het met War mond opmoet. „Er was immers een gezamenlijke vijand! Maar dat is niet gebeurd, terwijl de tijd rijp was. Straks krijgen we hier in Warmond niemand meer die de politiek in wil. Prik kelende bijeenkomsten zijn im mers ook een kweekvijver voor toekomstige raadsleden. Straks krijg je niemand meer van enig niveau. Dat zou een ramp zijn. Dan kun je de gemeente net zo goed opheffen. Zeker als je be denkt dat je hier ook nog eens te maken hebt met een heel klein en kwetsbaar ambtena renapparaat. Ik blijf erin gelo ven dat Warmond zelfstandig kan blijven, maar ik maak me wel grote zorgen." Cees van der Zalm: „Ik denk dat ik maar wat vaker in de tuin ga werken." foto hielco kuipers maar beter weggaan." Hoewel de wethouders Van de Velde en Van den Aardweg hem zijn tegengevallen, kan hij ook niet boos op hen zijn. „Je kunt ze niet verwijten dat ze niet hard werken, want volgens mij werken ze zich uit de naad. Ze besodemieteren de boel ook niet. Maar ik vind dat ze tekort schieten als het gaat om het de mocratisch erfgoed." MET AFSTAND DE BESTE IN MULTIFOCAAL. Multifocaal? Bij Het Huis heeft u de beste en do meeste keus. Zoals multifocale brillenglazen uit de Collectie van Het Huis, 450,- 204,20 per paar. Of kom eens kijken naar de nieuwste generatie multifocale brillenglazen van Rodenstock.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17