'Laat de moeders in de dagverblijven werken' Gevaar van BSE-besmetting in Nederland minimaa Het embargo heeft z'n langste tijd gehad ter kon npiNiF Klimaatverandering bedreigen wereldvre Woonpaal' van 19 lagen strijd met bestemmingspl WOENSDAG 6 DECEMBER 2000 Meningen De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen brie met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl UITGELICHT Prof. dr. L. de Jong, auteur van het standaardwerk over Ne derland in de Tweede Wereld oorlog, was een uitgekiende regisseur van zijn eigen publi citeit. Elk deel dat van zijn se rie verscheen werd onder em bargo toegestuurd aan een te voren geselecteerd gezelschap journalisten. Enkele dagen la ter volgde een persconferentie en weer een paar dagen later verviel het embargo. De ene keer 's morgens, zodat de och tendkranten de primeur had den. De andere keer in de middag, zodat de avondbla den als eerste met de door De Jong opgediepte nieuwtjes konden komen. Met die aan pak bereikte De Jong een on gekend hoge oplage. Zo'n embargo-afspraak is in het voordeel van alle betrok kenen. Journalisten krijgen de tijd om zich goed in een inge wikkeld stuk te verdiepen en de auteurs en overheden kun nen ervan op aan dat de pu blicaties niet de sporen dra gen van haast. De jaarlijkse Troonrede en Miljoenennota staan op de derde dinsdag middag van september in de krant, maar journalisten kun nen de stukken al op de vrij dagmiddag ervoor krijgen. Zo hebben ze een heel weekend de tijd om ze goed te lezen en te verwerken. Soortgelijke re gelingen gelden voor bewer kelijke rapporten van bijvoor beeld de Algemene Rekenka mer en het Sociaal en Cultu reel Planbureau. Embargo's kunnen nooit een zijdig worden opgelegd om louter het belang van een van de twee betrokken partijen te dienen. Dat gebeurt in de praktijk echter steeds vaker, met alle botsingen tussen journalisten en overheden van dien. Het Nederlands Genoot schap van Hoofdredacteuren heeft daarom in zijn jongste vergadering unaniem vier uit gangpunten voor embargo's vastgesteld. Vergaard nieuws is vrij voor publicatie. Een em bargo is een eenzijdige uitzon dering daarop. Die wordt slechts in uitzonderlijke geval len toegestaan, namelijk als het nieuws nog moet ontstaan en indien dat noodzakelijk is voor een goede verwerking van het nieuws. De reden voor het embargo dient te worden vermeld. Het embargo wordt direct opgeheven zodra de be treffende informatie uit ande re bron bekend is. Redelijke regels, lijkt me, maar het is zeer de vraag of en hoe lang ze in de praktijk houd baar blijken. Als ze worden toegepast louter met het doel om de vrijheid van nieuwsga ring in te perken, dan hebben embargo's hun langste tijd ge had. TON VAN BRUSSEL HOOFDREDACTIE Een stoomtram in Amsterdam? Leuk geschetst sfeerbeeld in het artikel 'Johnny Jordaan was te goed voor deze wereld' op de RTV-pagina van het Leidsch Dagblad van 18 november. Sfeerbeeld van de jaren 50. Bakkersbakfiets, handkar en stoomtram. Spruitjesgeur dus. Maar een stoomtram? Wat is dat? Een tram met een kolen- wagon erachter? Die heeft echt nooit gereden in Amsterdam, hoor. Jan Kees de Vries, Deze week kreeg ik min of meer toevallig een mevrouw aan de lijn, die van mij wilde weten of zij het rundergehakt dat zij in de diepvries had lig gen niet be- weeeooien. t/r ffftC dat afgeraden, omdat mij dat jammer leek. „Maar hoe zit het dan met de BSE", vroeg ze natuurlijk. Dat vergt wat meer uitleg, maar het is goed te doen. Je moet wel bij het begin willen begin nen. Tussen 21 maart 1997 (Wilp) en 16 november 2000 (Eibergen) hebben we in Ne derland zeven koeien gevon den. die besmet bleken met BSE. Op de boerderijen waar Jos Jongerius is algemeen secretaris van de Productschappen Vee, Vlees en Eieren (PVE) in Rijswijk en woont in Voorhout. Hij schreef een opinie over het gevaar van BSE in Nederland. De meest gestelde vragen over BSE staan ook op internet: www.veevleesei.nl deze dieren stonden, gedroe gen ze zich niet normaal en ze zagen er ziek uit. Ze zijn mee genomen, in een laboratorium onderzocht en besmet bevon- den, maar het bordes van de slachterij heb ben ze nooit gezien. Vlees van deze dieren heeft de slager of de super markt nooit bereikt en het ligt dus ook niet als rundergehakt in uw vriesvak. „Oké, dat zijn dan misschien de zeven bekende gevallen, maar wat als er toch zieke die ren in het slachthuis terechtko men?" Dan moet u weten, dat alle slachterijen in Nederland werken met dikke mappen aan voorschriften en regels, zeker ook wat betreft de zogeheten 'risicodelen'. Die delen worden direct na de slacht verwijderd en vernietigd. In de praktijk ge beurt dat ook, daar kunt u van op aan. Het zijn strenge voor schriften waar zorgvuldig toe zicht op is, door medewerkers van de slachterij zelf én door keurmeesters, die in elke Ne derlandse slachterij altijd aan wezig zijn. Het zal u misschien afschrikken, maar u zou het ei genlijk met eigen ogen moeten zien. „Nou liever niet", zei ze, „maar welke stukken vlees vormen nou een risico?" Dat verbaast u misschien, maar eigenlijk geen. De eiwitten (prionen), die de 'gekke-koei- enziekte' kunnen dragen, zitten niet in het 'gewone' alledaagse spiervlees, zoals het biefstukje, het stooflapje of het gehakt. „Waar zit het dan wel in?" Als het ergens zit, dan zijn het de hersenen, de ogen, het ze nuwstelsel langs de ruggemerg of in het darmkanaal, maar dat wordt in de slachterij direct verwijderd en vernietigd. Het zijn delen van het rund die u sowieso niet bestelt bij de sla ger, maar het zit ook echt niet verwerkt in vleesproducten, zo als uw gehakt. „Hoe kan het nou dat in som- Een slachter in Hamburg labelt karkassen van runderen voor een test op BSE. mige andere landen veel meer gevallen van BSE voorkomen dan in Nederland? Wordt hier soms minder gecontroleerd?" De Europese Commissie heeft 23 landen vergeleken wat be treft de maatregelen die per land genomen zijn. Daaruit bleek dat door strikte maatre gelen het gevaar op BSE-be smetting in Nederland mini maal is. Nederland controleerde al be hoorlijk, maar in oktober zijn we toch begonnen met extra BSE-testen. Daaruit is nog geen enkel extra geval naar vo ren gekomen en we verwach ten ook eigenlijk dat het aantal BSE-besmettingen beperkt zal blijven vanwege de maatrege len die al genomen zijn. „En hoe groot is de kans dat je in Nederland door het eten van rundvlees de nieuwe variant van de ziekte van Creutzfeld Ja cob krijgt?" Voor zover bekend, is in Ne derland nog niemand ziek ge worden. Onze voorzorg maakt de kans daarop ook klein. En u moet bedenken, dat tot nu toe zeven BSE-gevallen op boerde rijen geconstateerd zijn, terwijl ieder jaar circa één miljoen runderen onder streng toezicht zijn geslacht. „En hoe zit het dan met het buitenlandse vlees in de win kel?" Wat ons betreft voldoet het buitenlandse vlees aan precies dezelfde, hoge kwaliteitseisen als het Nederlandse. Overigens hebben we Europese regels. Wat in Nederland geldt, geldt ook in Engeland en Frankrijk. Dat gaat om het gebruik van diermeel in het veevoer, dat in de EU verboden is, en het ver wijderen van het risico-materi aal, wat voorgeschreven Toen ik dit allemaal uitgelj had, verontschuldigde diegA. \touw zich min of meer dJÖL het allemaal gevraagd hadj „Tja, je wil het toch zekergd ten, hè." Maar natuurlijk, mevrouv rc willen wij dus ook. Maar i even iets anders. Hoe lang ai dat rundergehakt in uwvi v vak. "Twee jaar", zei ze. L ei geval moet u het toch ma; er wegdoen, want dan is het gelijk gewoon niet meer gi >e |oe JOS JONGERIUS» Klankbord Kamerlid Jet Bussemakers van de PvdA wil 250.000 herintredende vrouwen aan het werk hebben voor het einde van deze kabinetsperiode. Om werkgevers te stimuleren stelt ze een premie in het vooruitzicht voor werkende vrouwen. Zij baseert haar uitspraak op een onderzoek van het ministerie van sociale zaken. Daaruit blijkt dat 520.000 vrouwen aan het werk willen. Binnen een jaar zoveel vrouwen weer aan het werk, kan dat wel? Jolanda van de Berg van Start uitzendbureau in Leiden: „Ik ben zelf een werkende moeder, maar 250.000! Dat vind ik een hoop hoor. Ik verbind u door." Haar baas, directeur Cor van de Zwet: „250.000... Dat is een ambitieus aantal. Nu is de ar beidsparticipatie van vrouwen in ons land laag in vergelijking met andere Europese landen. Het is nu rond de 51 procent, waar bijvoorbeeld in Scandina vische landen het percentage werkende vrouwen tussen de zeventig en tachtig ligt. Er is dus een groot potentieel aan werkneemsters. Door de grote vraag zijn bedrijven qua werk uren minder kieskeurig gewor den. Maar een belangrijke fac tor is de kinderopvang, die is er gewoon niet. Die premie voor de werkgever kunnen ze beter aan de londeropvang geven." Marlen Visser van Kinderop vang Leiderdorp: „Dat gaat niet meevallen. Gezien de kin- deropvangmogelijkheden van dit moment is dat echt niet mo gelijk. Overal wordt de opvang wel uitgebreid, maar er moeten meer locaties komen en zeker meer mensen. Laat de moeders in de dagverblijven werken, dan is het probleem opgelost." Professor Tavecchio, doceert relatie vrouw en kind aan de Universiteit van Leiden: „Eerst moeten de randvoorwaarden bekeken worden voor zo'n Voordat meer herintredende vrouwen aan het werk kunnen moet eerst de kinderopvang worden uitgebreid. voorstel wordt gedaan. Er zijn nu al problemen met wachtlijs ten voor kinderopvang, er is geen opvangruimte. Als die 250.000 vrouwen aan het werk gaan, zullen misschien twintig duizend kinderen in de officiële opvang terecht komen. En daar is gewoon geen ruimte voor. Er wordt al veel uitgebreid, het mag niet ten koste van de kwa liteit van de opvang gaan." Sandra Ringe uit Voorschoten, moeder van twee kinderen: „Dat lijkt me knap. Er is al een tekort aan opvang, er zijn heel lange wachtlijsten. En de op vang is heel duur. Er zijn vrou wen die drie dagen per week werken, maar hun salaris gaat op aan de opvang voor de kin deren. Pas als de opvang goed geregeld is, dan kun je verder kijken. Want de kinderen ko men op de eerste plaats." PvdA-raadslid J. ter Linde uit Lisse: „Ik denk niet dat het re- eel is om te denken dat er zo veel vrouwen aan het werk gaan. Ik zou overigens wel wil len dat het waar is, zeker gezien het grote aantal beschikbare va catures. Alleen zijn er vaak be paalde eisen aan het werk ver bonden. Denk maar aan de ge zondheidszorg en het onder wijs. En oudere vrouwen ko men al moeilijk aan de slag, ik heb de indruk dat leeftijdsdis criminatie ook een grote rol speelt." YVilma Houben van afdeling Sociale Zaken van de gemeen te Noordwijk: „Ik kan me niet voorstellen dat het haalbaar is. Het is een nobel streven, maar het moet wel realistisch zijn. Niet iedereen is geschikt om weer te gaan werken. Sommige mensen zijn al heel lang weg van de arbeidsmarkt. Die kun nen niet binnen een paar we ken weer hun draai vinden. En een heel groot probleem is het gebrek aan kinderopvang." C. van der Ham uit Voorscho ten is moeder van vier kinde ren: „Mag ik even hard lachen? Dat is een beetje van de gekke. De combinatie van werk en kind is heel moeilijk. De opvang is nu problematisch, dat moet eerst goed geregeld zijn. En wil len vrouwen wel herintreden? In de maatschappij is het nog altijd niet geaccepteerd. Vorig jaar heb ik gewerkt, maar het blijft moeilijk. Mijn oudste kind had toen een ongeluk gehad in Leiden. Het was niet ernstig, maar hij heeft wel een uur al leen thuis gezeten. En als er FOTO UNITED PHOTOS DE BOER dan wat is, kan zo'n kind dan toch heel klein zijn." Brigitte Hagen van Randstad uitzendbureau in Alphen aan den Rijn: „Dat is een moeilijke vraag zeg. Lastig. Vrouwen wil len op bepaalde uren werken en dat verschilt met wat werk gevers willen. Dan loop je tegen moeilijkheden aan bij moeders. Het hangt er helemaal van af hoe ze beschikbaar zijn." WD-raadslid H. van Gelder uit Lisse: „Als vrouwen willen, moet je ze een kans geven. Bij de gemeente bij voorbeeld zijn zat taken die parttime door vrouwen ingevuld kunnen wor den. Ik vind herintreden een goed idee, maar ik heb zo'n voorgevoel dat het mis zal lo pen. Neem als voorbeeld de leerkrachten maar. Die hebben zich massaal aangemeld toen er een tekort was, maar er waren heel weinig mensen die toen een kans hebben kregen. Dat is zo'n voorbeeld van dat er veel geroepen wordt, maar het alle maal uiteindelijk anders uitvalt. Waarom denken ze niet aan het potentieel van oudere mensen die kunnen herintreden? Als er een groot tekort is op de ar beidsmarkt, moeten ze daar maar eens zoeken." Directeur Louis Schuurman van de Centrale Organisatie Kinderopvang Leiden: „Getals matig vind ik 250.000 veel, in ie der geval heel ambitieus. Maar het lijkt me heel moeilijk te rea liseren. En als er moeders her intreden moet van te voren wel bekend zijn hoe de opvang ge regeld is. Wij gaan de komende twee jaar wel uitbreiden, maar dat gaan om honderden plek ken. niet om duizenden. Als je nog verder wilt uitbreiden zit je met problemen als bestem mingsplannen, grond aanschaf fen, het bouwen van een com plex. Probeer maar eens een aannemer morgen aan de slag te laten gaan. We zitten wel te springen om herintredende vrouwen, die werken toch vaak in onze sector. Alleen moeten ze wel gekwalificeerd zijn. En het aantrekken van deskundig personeel is moeilijk." Jan Boerefijn van uitzendbu reau Ervaren Jaren uit Alphen aan den Rijn: „Het heeft kans van slagen want in principe ligt er veel arbeidspotentie in die hoek. Alleen is het probleem dat vrouwen meestal geen full time baan willen en werkgevers vooral nog voltijdskrachten wil len. Haal je die over dan is er geen probleem." RPF'er J. ten Hove uit Katwijk: „Ik vraag me af of het haalbaar is. En ik ben er ook niet blij mee. Er zijn nu veel vrouwen die werken uit noodzaak, bij voorbeeld door te hoge hypo theken. Ze zijn dan liever werk zaam in het gezin, maar dat kan dan niet. Als ik dan de politiek bezig zie, zijn we niet goed be zig. De kinderen raken tussen wal en schip. En de vrouwen die willen of kunnen werken doen dat al, als je de vraag ziet in de zorg en bij het onderwijs. Daar kunnen ze niemand krij gen." Dit is geschreven door een 18- jarige wereldburger die veront rust is over de mogelijk toe komstige gevolgen van de hui dige klimaatveranderingen voor de wereldvrede. Op dit moment vind ik dat er door de interna tionale politiek te weinig is on dernomen om dit ernstige pro bleem concreet aan te pakken. In dit ingezonden stuk wil ik u duidelijk maken waarom zij dat wel zou moeten doen. De laatste decennia is de uit stoot van C02 fors toegenomen met als gevolg een stijging van de wereldtemperatuur in deze periode die gelijk is aan de stij ging van een paar honderd jaar daarvoor. Naast natuurlijke oorzaken als de zon en de zee is de betekenis van de mens als oorzaak van de klimaatveran deringen schrikbarend. Die mens is dus steeds meer schul dig aan in het oog springende natuurlijke rampen als de or kaan Mitch en de overstromin gen in China, maar ook aan 'stille' zoals erosie, water- schaarste, afname van bruikba re landbouwgrond, ontbossing, enzovoort. In combinatie met een nog altijd voortdurende bevolkings groei - in 2025 verwacht men meer dan 8 miljard aardebewo- ners - en een snelle groei van de globale economie zal dit al les leiden tot een grotere vraag naar en een kleiner aanbod van natuurlijke hulpbronpen als vers water, landbouwgrond, bossen, enzovoort. Deze toene mende schaarste zal in komst leiden tot meer werkloosheid, groots migratie, een grotere klo sen arm en rijk, meer an enzovoort. Dit zou ver weer kunnen leiden aanwakkering van nati me, separatisme en etn religieus geweld. Landen len van de wereld waar u vooral aan moet denkf China, India, Pakistan, 1 sië, Midden-Oosten en Naar mijn weten zijn Afrika en Indonesië na al nucleaire mogendhedei f een zeer grote rol van be a in de wereld. internationale moet dit gevaar niet schatten en écht dra di maatregelen durven nen ontwikkelde landen - de het bijzonder - moeten v Isi onderhandelen geen s| van macht en dollars wat van een kortzichtfcr egoïstische visie zou ge s Juist deze landen moetfr verantwoordelijkheid nemen, omdat zij de ontkle ling van de wereld bepalf li Want als de klimaatve r ringen in het huidige of e o hoger tempo doorgaan, zij actuele, in potentie rn t le, conflicten verscherj nieuwe creëren. Dan zie eeuw al een nieuwe bed|i\ voor de wereldvrede. N Paull e Noordwijkf e. Tot en met 8 december kan bij burgemeester en wethouders van Leiden schriftelijk bezwaar worden gemaakt tegen het Snoekerhavenplan. Volgens het bestemmings plan Delftse Jaagpad van 1994 moet het groene landschaps beeld van net veenweidegebied worden versterkt. Bouwwerken mogen niet hoger dan zes me ter zijn en moeten aan het oog onttrokken worden door groen. Alleen incidentele accenten mogen uittorenen boven de groene stadsbuitenrand aan de- kant van het groene hart. Een betrouwbare ov houdt zich aan bovens re bepalingen en gaat ni fi| coord met een ongeveei meter hoge woonpaal i1t lagen - compleet met v" waarschuwingslichten e et - die boven het lang uitsti Het 'incidentele accet de Cronesteinflat is ho noeg. Een horizonvem v paal van 19 verdiepingei ai thuis in Rotterdm-Ce ;r Den Haag en Leiden-Cer Ir

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16