Geloof Samenleving Fenomeen missionaris sterft uit Pleidooi voor tolerant christendoi Paus als stripfiguur Kinderen van één Vader WOENSDAG 6 DECEMBER 2000 VANDAAG 6 Vandaag 146 jaar geleden, op 6 december 1854, werd in het Overijsselse plaatsje Kampen de Theo logische School vim de Afgescheidenen in Neder land geopend. Die naam luidt thans Theologische Universiteit der Gereformeerde Kerken in Nederland. Kampen had vooral een agrarische functie door de ongeveer honderd welvarende boerderijen op het zogeheten Kampereiland. Deze zorgden er in de 19de eeuw voor dat bewoners waren gevrij waard van een plaatselijke inkomstenbelasting. Die vrijstelling vormde een belangrijk motief om er in 1854 de Theologische School te vestigen. Zes december is uiteraard ook de heiligenfeestdag van Nico- laas van Myra 280-342), beter bekend als Sint Nicolaas. De historische Nicolaas zou hebben uitgeblonken in naastenlief de en wonderen. Als zuigeling zou hij de vroeg christelijke vas tendagen. woensdag en vrijdag, hebben geëerd door borstvoe ding te weigeren. Vrouwenbijeenkomst Maranathakerk alphen aan den run In de Maranathakerk in Alphen aan den Rijn wordt dinsdagavond 12 december een vrouwenbijeen komst gehouden. Woman's Aglow tekent voor de organisatie. Het programma bestaat uit zingen, dansen en luisteren naar een 'bemoedigend woord' van pastoraal werkster A. Hensen uit Hendrik Ido Ambacht. De Maranathakerk staat aan de Raad huisstraat 82 bij de Swaenswijkbrug. De zaal is open om half acht, de aanvang een half uur later. De toegang is vrij al zal er wel een collecte worden gehouden om de kosten te dekken. Nog 2.041 paters, broeders en zusters actief ZOETERMEER ANP DEN HAAG ANP De voorpagina van II Giomalino van gisteren. foto rome'hans geleunse correspondent Over leven en werken van paus Johannes Paulus II is op vele manieren bericht. Een biografie in stripvorm over de paus was er echter nog niet Het Italiaan se katholieke jeugdblad II Gior- nalino (de kleine krant) heeft de primeur en ligt er sinds gisteren mee in de kiosken. Onder de naam Oom Gio schrijft priester-hoofdredacteur Antonio Tarzia aan 'Beste jon geren' dat de paus al tachtig jaar is maar de mensheid nog steeds veel te bieden heeft. Het weekblad plaatst het le vensverhaal van Karei Wojtyla, zoals de paus eigenlijk heet, in vier afleveringen. De strip is ge maakt door de bekende Itali aanse striptekenaar Sergio Tol- pi. Het 7- tot 12-jarige lezerspu bliek van II Giomalino zal vol gens Tarzia worden geboeid door 'het avontuurlijke leven' van de Poolse paus. Ze krijgen hem ondermeer te zien als voetballer, als soldaat, als pries ter en natuurlijk ook als kerk vorst. Het verhaal bij de teke ningen is van Toni Pagot. Hij laat een grootvader tijdens het werk op het land aan vier klein kinderen vertellen over de bele venissen van Johannes Paulus II. Eerder bracht II Giomalino oplage rond de honderddui zend - stripverhalen over Moe der Teresa, Paus Johannes XXIII en de bijbel. Het weekblad wordt uitgege ven door de congregatie van Sint Paulus, een wereldwijde geloofsgemeenschap met de hoofdvestiging in Milaan. Over tien jaar zullen er weinig Nederlandse rooms-katholieke missionarissen meer over zijn. Werkten er 25 jaar geleden 7.000 Nederlandse paters, broe ders en zusters in Azië, Afrika en Zuid-Amerika, nu zijn dat er nog 2.041. De gemiddelde missionaris is 70 jaar oud, meldt W. Griffioen van het Centraal Missie Com missariaat (CMC), een missio- Kerken van plan lobbywerk te bundelen GENÈVE ANP Vertegenwoordigers van kerke lijke organisaties komen vanaf morgen in Genève bijeen om een oecumenisch lobbybureau op te richten. Dat moet de ker ken in staat stellen zich effectie ver in te zetten voor verande ring van 'onrechtvaardige stmcturen' in de wereld. Het succes van de internatio nale campagne voor een ver bod op landmijnen en van de strijd van (kerkelijke) organisa ties voor kwijtschelding van de schulden van de armste landen dient als voorbeeld. Tijdens de driedaagse bijeenkomst op ini tiatief van de Wereldraad van Kerken zullen de deelnemers prioriteiten stellen voor hun ge zamenlijk lobbywerk op het ter rein van ontwikkeling. Volgens de organisatoren zijn de betrokken kerken en organi saties niet verplicht samen te werken. „Maar we hopen het eens te worden over kwesties die zo belangrijk zijn dat de meeste kerken en verwante or ganisaties aan gezamenlijke campagnes zullen willen deel nemen." Tijdens de bijeenkomst zul len onder anderen waarne mend Hoge Commissaris voor de Mensenrechten van de VN Bertrand Ramcharan en secre taris-generaal Konrad Raiser van de Wereldraad het woord Oud-hulpbisschop Niënhaus overleden UTRECHT ANP Emeritus hulpbisschop J. Niën haus van Utrecht is dinsdag op 71-jarige leeftijd overleden, zo is gisteren bekend geworden. Hij was eerder met hartklach ten in het Antoniusziekenhuis in Nieuwegein opgenomen. Niënhaus, geboren in Gendt (Gld), was een van de weinige leden van het bisschoppencol lege die als gematigd progres sief bekend stond. Niënhaus werd in 1955 tot priester gewijd. Hij werd vervol gens benoemd als pastor (kape laan) in de Haarlemse wijk Schalkwijk. Kort daarna stu deerde hij (1956 tot 1962) socia le geografie en werd hij leraar. Van 1972 tot 1981 was hij pas tor en deken in Utrecht en in 1981 volgde zijn benoeming tot vicaris. Een jaar later werd hij benoemd tot hulpbisschop van Benda. naire ontwikkelingsorganisatie. „Over tien jaar is het dus logi scherwijs afgelopen." Deze ontwikkeling betekent echter niet dat het missionaire werk stil komt te liggen. „Plaat selijke mensen nemen het over. Grote delen van de Derde We reld zijn inmiddels gekerstend, wij hebben niet langer de wijs heid in pacht." Er zijn weinig Nederlanders die nog als missionaris aan het werk willen. Het CMC zendt wel steeds meer jongeren uit naar projecten voor de arme bevolking in ontwikkelingslan den. De huidige missionarissen zijn met 1.701 paters en broe ders overwegend van het man nelijke geslacht. Veel van hen werken door na hun 65ste. La- tijns-Amerika is met 751 mis sionarissen het populairst, ge volgd door Afrika (585) en Azië, waar 488 rooms-katholieken missionair actief zijn. Christenen hebben een 'ingrij pende omslag' in hun denken nodig om te kunnen accepteren dat anderen ethische keuzes maken waar zij het niet mee eens zijn, vindt de hervormde evangelist C. van Loon. Hij doelt onder meer op keuzes over homoseksuele relaties, abortus en euthanasie die door veel christenen worden afgewe zen. „Als christenen zullen wij ons goed moeten realiseren dat de ethische keuzes van tijdgenoten veelal door hen zelf niet als zonde beleefd worden", schrijft Van Loon in het boek Uitge daagd door de tijd, dat vandaag verschijnt bij het 65-jarig jubile um van de behoudende Her vormde Bond voor Inwendige Zending (IZB). Van Loon pleit voor een tole rante houding, omdat Jezus die ook had. „Een van de frappante elementen van het evangelie is de onvoorwaardelijke accepta tie door Jezus van mensen die op ethisch vlak hemelsbreed van Hem verschilden." Van mensen die niet zijn met het christendoi niet worden verwacht zich door christelijke arg ten voelen aangesprokei Van Loon. „Pas door c moeting met Christus e groeiende bekendheid n ns evangelie kan er een gesj m gang komen vanuit een »r( uitgangspunt. Gezamenl dan worden nagegaan keuzes die de ander maakte inderdaad striji met de bijbelse boodsch; lo< t d Boek Valkest over gregoria dam i dani/v Kerkmusicus mgr. J. Va e[ heeft een boek geschrevi -el het gregoriaans. Deze ee mige zangvorm, waarvan schiedenis teruggaat n e periode rond 600 na Chr 'e van oorsprong de officie br ziek van de Romeinse 1 n Valkestijn (72) is compo voormalig directeur koorschool Sint Bavo in lem. Ook doceerde hij k ziek aan het Amsterdam servatorium. Het gregoriaans d; ontstaan vermoedelijk aa Gregorius (540-604). De vorm wordt hoewel mini vroeger nog steeds her tijdens traditionele RK-d ingezet. Daarnaast CD's van het monnik van het Spaanse Santo go de Silos gezorgd vo opleving van de belang ook uit niet-katholieke hc Ook eigentijdse popg als Enigma en Aereda zi het gregoriaans aan de gaan. Ze vlechtten flard gregoriaanse gezangen hun muziekopnamen en er vaak een discobeat om Valkestijn, schrijver verse boeken over (koo heeft altijd een fascinatie voor het gregoriaans, boek laat hij in 140 voorb zien hoe door de eeuwe componisten in hun gebruik hebben gemaa gregoriaanse gezangen menten daarvan. Het gregoriaans als bron v Europese muziek door J.W.I Valkestijn, 140 blz, uitgeveri Moebiprint in Heerhugowa: adviesprijs 39.95 gulden. Een kerk is waar allemaal mensen zijn. Je gaat er zingen voor de Here Jezus en bidden voor arme mensen en voor diegenen die problemen hebben. En je luistert naar de preek, dat is als iemand allemaal dingen zegt over de Here Jezus. Daarna moet je de bijbel pak ken en leest de prediker een hoofstuk voor. 1 Sommige kinderen gaan naar de Zondagsschool. Daar doe je ook allemaal dingen voor de Here Jezus. Van de verhalen en de knut- seldingen over de Here Jezus leer je heel veel. Ik heb geleerd dat Hij de Zoon van God is en dat Hij aan het kruis voor ons gestor ven is en dat Hij ons daarom altijd kan vergeven. Meestal is een kerk een heel groot gebouw met een puntdak en een groot podium en hele lange gangen. Maar hiero is dat niet zo. Hier heb je veel kamers voor de Zondagsschool. Er is een keu ken met een soort bar waar je koffie en limonade mag pakken. Er is ook koek en heel soms is er cake. In de kerkzaal staan stoelen en aan de muur hangt een schilderij met schapen. Er is ook een Saskia Meeldijk (10 jaar) uit Hillegom vertelt over haar geloof _j podium met een drumstel ernaast en daar naast is een hele grote deur die open staat als het heet is. Het drumstel is voor de liedjes. Meestal speelt oom Jaap er op. Verder spelen men sen gitaar en elektrische gitaar. Er is ook een mevrouw die allemaal dingen vertelt, bijvoorbeeld wie er jarig is en wie er een kaart heeft gestuurd. Als je jarig bent, krijg je een cadeautje, niet tijdens de dienst, maar tijdens de Zondagsschool. Dan mag je iets leuks uitkiezen. Oh, ja, we hebben ook een piano. Daar speelt ook iemand op tijdens de liedjes. Ik vind het leuk als er muziek wordt gespeeld in de kerk, want dan ga ik met mijn vriendinnetje Janneke dansjes nadoen. We gaan gewoon voor de stoelen staan en dan doen we allerlei gebaren. Dat doen sommige an dere mensen ook. Meestal doen ze hun handen omhoog en dan opzij en weer omhoog. Dat doen ze voor Jezus, ik denk om Hem te bedanken. Want het is toch wel bijzon- der dat Hij voor ons is gestorven aan het kruis. De componist en kerkmusi mgr. J. Valkestijn. pubucitb WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Veel bewolking en vooral in het westen en zuiden perioden met re gen en eerst veel wind, in de ber gen sneeuw. Middagtemperatuur rond het vriespunt in het binnen land en 10 graden langs de kust in het zuidwesten. Zweden: Veel bewolking en van het westen uit veel wolken en af en toe regen, in iiet noorden kans op sneeuw. Maxima van iets onder nul in het noorden tot plus 6 graden in het zuiden. Eerst vrij veel wind. Finland: Veel bewolking en af en toe wat re gen of motregen. Maxima van plus 4 graden langs de zuidkust tot rond het vriespunt in het noorden. Veel wind. Denemarken: Veel wolken en van tijd tot tijd re gen. Middagtemperatuur ongeveer 6 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Aanhoudend wisselvallig weer met wolken, regen en veel wind. Don derdag aan de zuidkust kans op storm Maxima van 9 graden bij Aberdeen tot 12 graden langs de zuidkust. Donderdag overal rond 8 graden. België en Luxemburg: Wisselend bewolkt en af en toe re gen. Maxima rond 11 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Veel bewolking en perioden met re gen. Donderdag storm of zware storm in het westen. Maxima rond 11 graden. Zuid-Frankrijk: Woensdag veel bewolking en af en toe regen. Donderdag droger, gere geld zon en langs de westkust een stormachtige wind. Middagtempe ratuur oplopend naar ongeveer 18 graden op donderdag. Spanje: Veel bewolking en vooral op don derdag veel regen. Langs de noord westkust bovendien veel wind. Maxima tussen 10 graden op de Spaanse Hoogvlakte en 21 langs de zuidelijke Costa's. Portugal: Woensdag eerst af en toe zon, maar later op de dag en ook donderdag veel regen en wind. Donderdag nacht kans op zware storm. Mid dagtemperatuur tussen 12 graden in het binnenland en 18 graden in de Algarve. Mallorca, Ibiza, Menorca: Woensdag eerst wolken en kleine kans op een bui. Verder geregeld zon en droog. Maxima oplopend tot ongeveer 21 graden op donderdag. Marokko: Westkust: vooral in het zuiden wat zon, verder veel wolken en enkele regen- of ohweersbuien. Maxima rond 21 graden. Tunesië: Aardig wat zon en droog. Maxima oplopend naar 25 graden op don derdag. Madeira: Half tot zwaar bewolkt en geregeld buien, mogelijk met onweer. Maxi ma rond 20 graden. Canarische Eilanden: Af en toe zon en enkele buien met kans op onweer. Meeste buien in het noorden. Maxima rond 22 gra den. Duitsland: Van het westen uit bewolking en af en toe wat regen. In het oosten eerst nog kans op mist. Maxima rond 8 graden. Oostenrijk: In het oosten grote kans op mist. Verder perioden met zon en droog, maar in het westen meer bewol king. Maxima tussen 3 en 8 gra den. den. Tsjechië en Slowakije: Rustig weer met op uitgebreide schaal mist. Ook plaatselijk wat zon. Maxima ongeveer 5 graden. Hongarije: Rustig weer met op uitgebreide schaal mist. Ook plaatselijk wat zon. Maxima van net boven het vriespunt in de mist tot 8 graden el ders. Italië: In het noorden kans op een bui, el ders veel zon en vrijwel overal droog. In de Povlakte kans op mist. Maxima van 9 graden in het uiter ste noorden tot 19 op Sicili. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Maxima rond 18 graden. Griekenland en Kreta: Woensdag half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. In het binnenland van Griekenland op veel plaatsen droog. Donderdag meer zon en minder buien. Maxima 12 graden in het noorden tot 18 graden op Kreta. Malta: Perioden met zon en een kleine kans op een bui. Maxima rond 18 graden. Turkije en Cyprus: Perioden met zon en vooral langs de kusten en op Cyprus kans op een bui. Maxima in het zuiden ongeveer 20 graden, bij de Dardanellen circa 13 graden. DONDERDAG 7 DECEMBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08 35 Zon onder 15.28 Maan op 14.50 Maan onder03.07 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 12.26 *00.00 11.59 23.33 Laag 08.06*20.16 7.47 19.57 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? nabezorging: Ma.t/m/vr 18.00-19 30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H.Schneider (adjunct) REDACTIE A. Maandag. chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chefredactie Duin- en Bollenstreek W F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten 023- 53 1 7 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.301< 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verst het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- 9 VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnt worden verzonden geldt een toeslag va aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE Voor mensen die moeilijk lezen, sled hebben of blind zijn (of een andere Dagblad op geluidscassette beschikb informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Auteursrechten voorbehoude Dagbladuitgeverij Damiate E K E N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14