eiden Regio belastingen jas volgend aar bekend Robiniahout moet Paterbrug uit problemen helpen Het lijf een grote beurt voor het goede doel Laurier brengt dakloos gezin in hotel onder Leiden wil toch een kerstboomverbranding Inbrekers slaan tweemaal toe Politiek podium over ruimtelijke ordening -a iENSDAG 6 DECEMBER 2000 opositie in mineur gemeente slaagt er dit jaar niet meer in om het tarief or 2001 van de onroerende zaakbelasting en de afval- iffenheffing vast te stellen. De Leidse ambtenaren zijn niet klaar met hun berekeningen en wachten nog al- j op een aantal gegevens. Onder meer willen ze nog iten wat de precieze waarde is van grote complexen als LUMC en de universiteitsgebouwen. Igens wethouder Van der ide (WD) mogen de tarieven ze pas in 2001 worden be- dd, niet meer stijgen, zelfs met een inflatiecorrectie, te voorkomen dat hij klem nt te zitten, past hij een truc Hij wil dat de gemeente- d een voorlopig tarief vast- It, dat verder geen enkele be- enis heeft. Dat voorlopige ta- is in elk geval hoger dan het Irag dat de belastingbetalen- Leidenaar straks moet neer- en. „Verhogen mag niet, ver- I en wel. En dat laatste is pre- L swat ik in 2001 zal doen." I blgens Van der Sande is er iOOl nog preciezere informa- beschikbaar, vooral met be cking tot de zogenoemde courante panden zoals het versiteitscomplex en het dsch Universitair Medisch ïtrum. „Niet dat dat enorme tepchillen uitmaakt, maar als even wacht, heb ik bete- -|a «egevens binnen. Dan ben ik lanks al het uitstel toch nog tijd, ook met de aanslagen." )e twee belangrijkste opposi- lartijen, CDA en SP, tonen ontstemd over de gang van ;en. Vooral SP-voorman Ver- ir heeft er geen goed woord ir over. Hij sneert: „Het was teravond sinterklaasavond toen er op de deur werd ge- pt, dacht ik: daar zul je hem ,e iben. Maar het was de ge- entebode met een brief irin staat dat in tegenstelling eerdere toezeggingen er tn raadsvoorstel over de ta- jen komt." CDA'er Van Dijk lient zich van een understa- ïent: „Dit is niet leuk en de el en voor dit uitstel is mij niet delijk. Maar het lijkt erop de wethouder zijn bordje 5| oon wil houden en nog al- niet over de gegevens be- likt die hij nodig heeft." )e gemeentebegroting is in- "«fddels behandeld. Dat al was geer een doorn in het oog. et||oe kun je nu een begroting dkeuren waarvan de gevol- i voor de burgers onbekend zijn?" Het nieuwe uitstel dat er zelfs toe leidt dat pas in 2001 bekend wordt wat de tarieven zijn, staat volgens het raadslid op gespannen voet met staats rechtelijke en juridische bepa lingen. En CDA'er Van Dijk meent te weten dat de gemeen te in 2001 de tarieven in elk ge val niet kan verhogen." Wethouder Van der Sande zag zich eerder al gedwongen de vaststelling van de tarieven voor zich uit te schuiven omdat de hertaxatiegegevens niet tij dig binnen waren. Wel ligt in middels vast wat de gemeente aan belastinginkomsten bin nenkrijgt, maar dat zegt nog niets over de aanslagen voor de individuele burgers. De her taxatie van het onroerend goed leidde een aantal jaren geleden tot de introductie van de Leidse belastingmix. Hiermee wilde de gemeente eigenaren en gebrui kers van de goedkopere wonin gen behoeden voor fikse verho gingen. Van der Sande grijpt wellicht opnieuw naar dit mid del, waarbij ozb en afvalstoffen heffing met elkaar worden ver sleuteld en 'de breedste schou ders de zwaarste lakten krijgen te dragen'. Ook houdt hij de mogelijkheid tot een 'generieke korting', („Zeg maar een soort Leidse Zalmsnip") open. „En een combinatie van die twee kan ook nog. We hebben nog een aantal weken om uitge breid stil te staan bij een nieu we Leidse belastingmix of een andere berekeningstechniek. Vergeer van de SP zou daarjuist blij om moeten zijn." Maar dat is Vergeer aller minst. „De mogelijkheden voor raadsleden om eventueel in te grijpen nemen met elk nieuw uitstel af, er wordt getornd aan het budgetrecht van de ge meenteraad. Het kan straks wel zo zijn dat de enige mogelijk heid om fikse verhogingen voor minder draagkrachtigen alleen maar te voorkomen door de be lastinginkomsten naar beneden bij te stellen. Maar die kans is al verkeken want de begroting is al goedgekeurd." Leiden krijgt een nieuwe Pater brug, die echter niet van oud is te onderscheiden. De gemeente herbouwt deze brug over de Witte Singel volgens hetzelfde nostalgische 'natuurhouten' model dat er nu ligt. Vervanging van de brug is noodzakelijk doordat het hout is aangetast door zwammen. Behandelingen daartegen hiel pen niet, zodat er niets anders op zit dan het houtwerk in zijn geheel te vervangen. In de nieu we brug verwerkt de gemeente Hongaars Robiniahout dat minder gevoelig is voor zwam men en onbehandeld zo'n 20 tot 25 jaar meegaat. Het WD-raadslid Geertsema, dat tegenover het bruggetje woont en het verval enkele ke ren bij de gemeente aankaartte, is blij dat de kwestie nu wordt opgelost. „De Paterbrug is uit historisch oogpunt heel belang rijk, en je moet accepteren dat hij door het materiaalgebruik onderhoudsgevoeliger is. De zwammen die er nu in zitten, zijn trouwens nauwelijks te be strijden." Toch vindt hij dat de gemeente de afgelopen jaren een paar flinke steken heeft la ten vallen. Ten eerste heeft Lei den hout gebruikt dat nog maar net was gekapt. Beter was ge weest om het eerst een jaar te laten liggen om te kijken of de structuur geschikt is. Vervol gens heeft GroenLinks-wethou- der Laurier te lang gedaan alsof er niets aan de hand was. „Ik vind dat verbazingwekkend. Er is gewoon te laat ingegrepen. De gemeente had het verlies moeten aanvaarden en de brug snel moeten vervangen, in plaats van dit broddelwerk." De eerste versie van de uit onbewerkte boomstammen op gebouwde Paterbrug stamt uit 1913. Dertien jaar later moest de bovenbouw al vernieuwd worden, en ook daarna zou de ze veel onderhoud blijven ver gen. In de hongerwinter van 1944 werd de brug geheel opge stookt om het jaar daarna weer uit de as te herrijzen. Na vieren veertig jaar verkeerde de Pater brug opnieuw in zo'n slechte toestand dat vervanging onver mijdelijk was. Drie architecten werden er op losgelaten, maar alle ontwerpen werden gewo gen en te licht bevonden. Bo vendien bleken de bouwkosten veel te hoog. In 1993 werd uit eindelijk voor restauratie van de rustieke brug met natuur houten leuning gekozen, mede door de demonstratie van het wijkcomité tegen een betonnen exemplaar. De rust keerde slechts voor korte tijd terug. Al in 1995 werd geconstateerd dat de houten brugdelen door de waaierzwam en nieniezwam waren aange tast. „Mijn man ontdekte dat", vertelt R. Hogeboom, secreta resse van het wijkcomité. „En natuurlijk hebben we dat gelijk aangekaart bij de gemeente. 'Joh, dat loopt toch zo'n vaart niet', hoorden we toen van wet houder Laurier." Oorzaak voor de snelle aan tasting is het Frans eiken, dat vanwege 'milieueisen niet be handeld kon worden'. De zwammen werden verwijderd maar keerden even hardnekkig ROBBERT MINKHORST Wethouder Laurier heeft gisteren een ge zin onderdak bezorgd in het Bastion Hotel in Leiden. Vader, moeder en dreumes Wendy van zestien maanden zouden de nacht anders op straat hebben moeten doorbrengen. Het gezin wacht al anderhalf jaar op woonruimte in Leiden. De GGD heeft, met tussenkomst van de Riagg, de familie een medische urgentie gegeven. De drie woonden al die tijd in bij de moeder van de vrouw. Voor haar werd dat uiteindelijk te veel. De vrouw kon het gezin er niet meer bij hebben in huis en zette de drie op straat. „De situatie was niet meer te houden", zegt de vader. „Sinds eergiste ren komen bij mijn dochtertje de kiezen door." Ze heeft koorts en pijn en huilt daarom veel. Het gezin meldde zich bij verschillende hulpinstanties. „We hebben een nacht in het opvanghuis aan de Rembrandtstraat geslapen. Daar moesten we echter weer weg." De Riagg en GGD konden op dat mo ment niets voor de familie doen. De vader besloot vervolgens naar het stadhuis te gaan, waar hij bij de entree de net vertrekkende Laurier tegenkwam. Hij deed de wethouder van GroenLinks het hele verhaal uit de doeken. Die besprak daarop een kamer in het Bastion Hotel aan de Voorschoterweg. Laurier boekte de kamer onder naam van de gemeente Lei den. „Hij heeft het allemaal geregeld", zegt de man. „Wij hebben anderhalf jaar alles gedaan om aan onderdak te komen. We hadden allang een andere woning moeten hebben." Vandaag wordt de situatie met het gezin verder besproken. Een woordvoerder van de gemeente laat weten dat Laurier heeft bemiddeld en dat de sociale dienst uitein delijk een hotelkamer voor de familie heeft gereserveerd. it u ook zo aan een onder- In het Afrikaanse Senegal staat worden er in Leiden twee da- ent u ook zo aan een onder- oudsbeurt toe? Hoezo een ra vraag? Een auto gaat na een g epaald aantal kilometers toch ok naar de garage voor een rvicebeurt of APK-keuring? us het menselijk lichaam 101 toet op z'n tijd ook worden 'flprwend. Alleen dan heet het :n schoonheidsbehandeling, ie gelegenheid bieden u bin- enkort de leerlingen van de milie Knappert scholenge- leenschap aan de Storm Buy- ,c ngstraat. Daar worden op oensdag 20 en donderdag 21 id ecember van 9.30 tot 16.00 ur de zogenoemde beautyda- :n georganiseerd. Het geheel mvat onder meer gezichts-, li- taams-, hand- en voetverzor ging en kappen. De opbrengst in de twee dagen gaat naar et goede doel. In het Afrikaanse Senegal staat in het dorpje Kafountine een schóól waar meisjes van 12 tot 18 jaar een beroepsopleiding volgen. Deze school is geadop teerd door de Emilie Knappert. Op die school leren de meisjes onder meer batikken zodat ze producten kunnen maken en verkopen om in hun eigen le vensonderhoud te voorzien. Diverse leerkrachten uit Leiden zijn op de school geweest voor adviezen en hand- en span diensten. Zo zijn er zonnepa nelen afgeleverd voor de ener gie, computers om mee te le ren werken en naaimachines om kleding te maken en her stellen. Ook is er geld gebracht om de leerkrachten daar hun salarissen te kunnen betalen. En dat geld is een doorlopend punt van aandacht. Daarom worden er in Leiden twee da gen schoonheidsbehandelin gen aangeboden. Gezichts- en lichaamsverzorging kost 25 gulden per uur, de pedicures en manicures 15 piek en de kapper rekent prijzen afhanke lijk van de wensen van de be zoeker. Nu niet meteen gaan mekkeren dat ze onder de prijs werken. De scholieren van de Emilie Knappert doen het tij dens hun opleiding en voor het goede doel. Want aan de Storm Buysingstraat-volgen alle leer lingen een 3-jarige mbo-oplei- ding inclusief twee dagen stage per week in de laatste twee jaar van hun opleiding. Naast de schoonheidsbehan delingen is iedereen welkom voor gratis huidanalyse en het opbrengen van make-up. Ook zijn er producten te koop die door creatieve leerlingen zelf zijn gemaakt en zijn er lekkere hapjes en drankjes. Zo worden er Belgische bonbons verkocht en bakt een docent honderden oliebollen. Het is raadzaam om voor de schoonheidsbehandelingen al vast een afspraak te maken. Dat kan via telefoonnummer 5353355. Huisvuil Sinterklaas zoekt steeds ludie- kere wegen om basisscholen te /kunnen bereiken. De schimmel voldoet al lang niet meer, of zoals de Sint het uitdrukt: „Americo had niet zo'n zin vandaag." Dus neemt hij op deze dinsdagmorgen samen met twee trouwe Pieten maar de vuilniswagen naar de Re- genboogschool. Daar wordt hij enthousiast verwelkomd door luid zingende kinderen, die wat zenuwachtig friemelen aan vlaggetjes met de tekst 'Wel kom Sint en Piet'. Zoals een ce lebrit)' betaamt, ondergaat hij geduldig hun niet aflatende aandachtvragerij. Af en toe zwaait hij genadig. De vuilniswagen wordt gere den door Achmed en de Sint logeert uitgerekend in de flat van de vader van Achmed. Dat is geen toeval, want in het Sin terklaasverhaal op de Schoolte levisie zoekt Sinterklaas naar woonruimte. Hij komt uitein delijk terecht in een flat met Turkse en Marokkaanse fami lies. De Regenboogschool heeft op dat verhaal ingespeeld. „Op onze school zitten veel ver schillende culturen, dus het verhaal van Sints verblijf in de flat van een Turkse familie, spreekt ontzettend aan. En je merkt dat de ouders er ook heel veel plezier aan beleven", legt directeur Jan Folkers uit. Maar buiten die aanpassing moet hij er niet aan denken om bijvoorbeeld een witte Piet te moeten verwelkomen. „Nee, hoor, het is een feest voor de kinderen en voor hun is en blijft het Sinterklaas en zwarte piet." Ze gedragen zich dan ook zoals van hen verwacht wordt. De pieten strooien met streken en pepernoten en de Sint neemt goedmoedig het volgende kind op schoot. Hij kijkt een beetje verstrooid als hem gevraagd wordt welk vervoermiddel hij volgend jaar neemt. „Dat laten we aan het toeval over, hoor", antwoordt piet voor hem. In ie der geval zal dat niet met een versierde vuilniswagen zijn. ERIC-JAN BERENDSEN ELLEN KLAPWIJK weer terug. Vorig jaar werd na een grondig onderzoek beslo ten dat de brug zo sterk is aan getast dat herstel ondoenlijk is. Geertsema en Hogeboom verwachten niet dat alle proble men in de toekomst zullen wegblijven. „Er zullen straks heus nog wel zwammen moe ten worden verwijderd. De ge meente moet daarom rekening houden met een zwaarder on- waaierzwam aangetaste Paterbrug wordt bin nenkort ver vangen door een nieuw exemplaar. FOTO MARK LAMERS derhoudsbudget", vindt Geert sema. „En in de toekomst moet er ook sneller gehandeld wor den als er signalen uit de wijk komen", benadrukt Hoge boom. Geen van beiden heeft echter genoeg van de houten Patersbrug. Geertsema be schouwt het zelfs als een mo nument. „We leven in een oude stad met monumentale delen en die moet je respecteren." LEIDEN ROBBERT MINKHORST Leiden onderzoekt de mogelijk heden om begin volgend jaar toch een kerstboomverbran ding te houden. Wethouder Pechtold (milieu) voert daar over vandaag overleg met on der andere Justitie. Het Openbaar Ministerie heeft gemeenten in de politie korpsen Hollands Midden en Haaglanden een brief gestuurd waarin het aankondigt dat kerstboomverbrandingen voortaan worden bestraft. Ge meenten zijn in overtreding op grond van de Wet Milieubeheer als ze toch bomen verbranden. Inzamelen vindt Justitie pri ma, zoals Leiden al jaren doet, maar daarna moeten de blauw- sparren in de versnipperaar - en mogen ze niet op de brandstapel. De boetes kunnen, afhankelijk van de hoeveelheid bomen die worden verbrand, oplopen tot duizenden guldens. Het OM wil zo af van de rechts ongelijkheid die is ontstaan. Gisteren werd al duidelijk dat Leiden omhoog zit met de maatregel. De gemeente orga niseert juist een vreugdevuur bij de Groenoordhallen om zo te voorkomen dat jongeren op eigen houtje kerstbomen ver branden. Het grootste deel van de bomen 'verdwijnt keurig in de versnipperaar', vindt de ge meente. Na de wekelijkse vergadering van burgemeester en wethou ders op dinsdag is besloten dat Pechtold verder bekijkt of het vreugdevuur kan blijven. De boete zou de gemeente dan voor lief nemen. Bovendien zou de schade die ontstaat als ge volg van de illegale verbrandin gen wel eens hoger kunnen uit vallen dan de boete. Mogelijk wil de wethouder Justitie duidelijk maken dat het beter is om een deel onder toe zicht van de brandweer te ver branden, dan dat jongeren dat zelf doen. Wat ook waarschijn lijk gebeurt, als de gemeente een boete wil vermijden. Dat is niet alleen slecht voor het mi lieu, maar ook nog gevaarlijk, oordeelt de gemeente. Hoe de politie omgaat met de aangekondigde boetes van het OM is niet bekend. De korpslei ding van Hollands Midden moet de brief eerst nog bespre ken. Wethouder Pechtold wil de uitkomst van het overleg af wachten voor hij verder com mentaar geeft. den en een videorecorder weg gehaald. Uit een flat aan de Smaragdlaan werden afgelopen nacht autosleutels en btiiten- lands geld gestolen. De voor deur van de flat is vermoedelijk opengemaakt met behulp van een bankpasje. Inbrekers hebben gisteren toe geslagen in twee flats in één portiek van een flat aan de Brahmslaan. Om binnen te ko men forceerden ze de voordeu ren. Uit de woningen zijn siera- D66 houdt maandag 11 decem ber een 'politiek podium' naar aanleiding van de Vijfde Nota over de Ruimtelijke Ordening van minister Pronk. In deze no ta komen ingrijpende beslissin gen over de toekomstige inrich ting van Nederland aan de or de. De discussie wordt gevoerd aan de hand van stellingen als 'het groene hart klopt niet meer' en 'in de stad heb je recht op een eigen tuin'. Bo vendien is er een forum waarin deskundigen uit diverse betrok ken organisaties zullen plaats nemen. Onder anderen zijn W. Duy- vendak (Milieudefensie), F. Ra- vestein (D66-Kamerlid), D. van der Veer (Bond van Nederland se Architecten) en J. Modder (Nederlands Instituut voor Ruimtelijke Ordening) er in ver tegenwoordigd. De avond wordt geleid door D66-wethouder Pechtold. De bijeenkomst is in De Waag en duurt van 19.30 tot 22.00 uur. Toegang is gratis.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13