Plannen Corus in rook opgegaan Economie Greenspan zinspeelt op verlaging van rente Weinig feestaankopen via internet in Nederland Zustertwist rond Marie Claire FNV Bouw: Zes procent is niet te veel Alex is compleet èn goedkoop! Bolkestein: Harmonisa werkt niet Sleephopperzuiger in de steigers WOENSDAG 6 DECEMBER 2000 958 Materialen maken huizen duurder arnhem» De handelaren in bouwmaterialen voorzien dat de huizenprijzen volgend jaar meer zullen stijgen dan gebruikelijk. Dat komt omdat de bouwmaterialen flink aan de prijs zijn. Voor sommige bouwmaterialen worden prijsstijgingen van tien pro cent verwacht. De handelaren, verenigd in de Hibin, geven als oorzaken de hogere brandstofkosten. Die zorgen weer voor ho gere productie- en transportkosten. Samen met de stijging van de personele kosten zorgt dat voor een sneeuwbaleffect. Fabri kanten van betonstenen, kalkzandsteen en isolatiematerialen hebben Hibin al verteld van de bovengemiddelde prijsstijgin gen. Hibin werkt als een schakel in de bouw met 375 handela ren in bouwmaterialen en nog eens 100 fabrikanten en impor teurs. washington «john wanders correspondent Alan Greenspan, de invloedrijke voorzitter van Amerika's stelsel van centrale banken (Fed), heeft gisteren in een toespraak voor bankiers in New York de suggestie van een op handen zijnde renteverlaging opgeroe pen. De effectenbeurzen in de VS reageerden enthousiast. De voornaamste industriefondsen op Wall Street stegen 2,7 pro cent. De Nasdaq-aandelen- markt klom in reactie op Greenspans uitlatingen 7,9 pro cent. De economische groei in de VS neemt duidelijk af en vol gens sommige pessimisten, on der wie beoogd vice-president Dick Cheney, zijn er aanwijzin gen voor een snel naderende recessie. Greenspan gaf in zijn toespraak aan dat de Federal Reserve, het stelsel van centrale banken in de VS, klaar staat om zijn prioriteiten te verleggen van het beteugelen van de in flatie naar het voorkomen van een recessie. Dit verlangt een andere rentepolitiek. De Fed-voorzitter onder streepte dat de huidige situatie minder riskant is dan in het tur bulente 1998, toen de gevolgen van een economische crisis in Azië wereldwijd voelbaar wer- krimpen aan den ussel Eén van de grootste sleephopperzuigers ter wereld, de Rotterdam in aanbouw bij scheepswerf Van der Giessen-de Noord in Krimpen aan den Ussel. Het schip wordt bijna 200 meter lang en is bedoeld voor zandwinning op zee, in diepe wate ren. De Rotterdam wordt binnenkort te water gelaten en krijgt een capaciteit van 21.500 kubieke meter. Volgend jaar na de zomer moet het 200 miljoen gulden kostende vaartuig in gebruik zijn. foto anp ton borsboom den. In reactie op die ontwikke ling voerde de Fed drie snel op eenvolgende renteverlagingen door. Toch is er ook reden voor zorg, erkende Greenspan. Hij noemde de recente koersdalin gen op de effectenmarkten en de negatieve gevolgen die dit heeft voor de consumptieve be stedingen. Hij klonk bezorgd over de spanning in het Mid den-Oosten en het effect hier van op de olieprijzen. De voor naamste oorzaak voor de afne mende groei in de VS is de ont wikkeling op de oliemarkt, al dus Greenspan. De energiekos ten van Amerikaanse onderne mingen zijn sinds begin vorig jaar met circa 40 procent geste gen. Het bestuur van de Federal Reserve komt op 19 december bijeen. Maar de meeste financi ële analisten in de VS gaan er van uit dat een eventuele rente verlaging op zijn vroegst vol gende maand zal worden door gevoerd. Het afgelopen jaar voerde de Fed stap voor stap een reeks renteverhogingen door, met de bedoeling de in flatie te beteugelen en overver hitting van de Amerikaanse economie te voorkomen. Nu is het zaak voor de Fed dat de te ruglopende economie een 'zachte landing' maakt. Kleding duidelijk in opmars Het kopen van cadeaus via in ternet voor sinterklaas en Kerst mis neemt in Nederland geen grote vlucht. Onderzoek door het bureau Ernst Young leert dat 58 procent van de Neder landse internetgebruikers dat dit jaar doet. Wereldwijd steeg het percentage van 50 in 1999 naar 75 in 2000. Ook andere onderzoeksresul taten laten zien dat Nederland zich internationaal in de ach terhoede bevindt. Zo steeg we reldwijd het aantal consumen ten dat minstens de helft van de kerstaankopen op het web doet van vijf naar tien procent, ter wijl Nederland blijft hangen op drie procent. Dat Nederland wel enigszins meegaat in de vaart der volkeren blijkt uit het gegeven dat het online-aandeel op de totale bestedingen voor de feestdagen dit jaar wel hoger uitkomt: tien procent tegen zes procent in 1999. Emst Young keek ook in twaalf landen naar het beste dingsbedrag van de electroni- sche consument over het afge lopen jaar. Dat leverde een ge middeld bedrag van bijna 2000 gulden per consument op. De Nederlandse internetgebruiker bleef daarbij met een gemid deld bedrag van bijna 1350 gul den achter. Boeken, cd's, computers, elektronica en video's blijven de belangrijkste producten die Nederlanders via het net aan schaffen. Kleding is volgens de onderzoekers dit jaar voor het eerst duidelijk in opmars. Tijdwinst is het belangrijkste motief van consumenten om cadeaus voor de feestdagen on line te kopen. Beperkte ope ningstijden van winkels en te grote drukte in de winkelcentra zijn andere motieven. Het zou een omslagverhaal kunnen zijn van het Franse vrouwenblad Marie Claire. Drie zussen in Frankrijk, erfgenamen van een me diamagnaat, vechten om de zeggenschap over een van de grootste uitgeverijen van damesbla den. Het cosmeticaconcern L'Oréal zou het uiteindelijk voor het zeggen kunnen krijgen. Het is echter niet waarschijnlijk dat het blad ooit zal schrijven over zijn eigen uitgever, Groupe Marie Claire. Dat het rommelt is wel duidelijk, zo meldde de Britse zakenkrant Fi nancial Times gisteren. De hoofdpersonen zijn de drie kleindochters van Jean Prouvost, tevens oprichter van het weekblad Paris Match en de krant Paris Soir. Evelyne Prouvost-Berry, die de leiding heeft bij Marie Claire, en haar zuster Marie-Laure, wil len hun zuster Donatienne de Montmort geen toestemming geven haar belang van zeventien procent in de uitgeverij te verkopen. Donatien ne wil haar aandelen overdoen aan Hachette Filipacchi Médias, onderdeel van het Lagardè- re-concern. Ze wil zo los komen van de uitge ver Groupe Marie Claire. Haar ex-man Jean de Montmort zit daar in de directie. Lagardère heeft al een groot deel van het voor malige media-imperium van Prouvost in han den. Het kocht Paris Match, Le Figaro en ande re uitgaven toen de drie gezusters zich ont fermden over Marie Claire. Lagardère zou voor het belang van zeventien procent van Dona tienne 199 miljoen gulden willen betalen. Het eerste recht van koop ligt echter bij L'Oréal en daar willen de zusters Evelyne en Marie- Laure het houden. Het cosmeticaconcern heeft sinds 1976 een belang van 49 procent in de uit geverij Groupe Marie Claire. De toenmalige topman was een vriend van Jean Prouvost en wilde de zussen bijstaan bij hun eerste stappen in de uitgeverswereld. Analisten houden het erop dat L'Oréal er in stilte op uit is de waarde van zijn belang verder op te schroeven. Er is veel geld mee gemoeid. Het belang van 49 procent was bij de aankoop in 1976 net drie miljoen gulden waard. Groupe Marie Claire heeft tot dusver niet veel meer willen zeggen dan dat er overleg is met L'Oréal. Groupe Marie Claire behoort tot de grote in de branche. De bladen liggen van Rusland tot Colombia op de schappen. Vorig jaar was een lastig jaar, want de nettowinst zakte van 53 miljoen tot 44 miljoen gulden en de omzet van 312 miljoen tot 294 miljoen gulden. Europees commissaris stein (interne markt) de het effect averechts zal de EU-lidstaten hun we genheidsbeleid op elka. den afstemmen. „Harmonisatie verlas druk om noodzakelijke impopulaire aanpassing! de verzorgingsstaat door ren", zei hij gisteren tijde lezing in Brussel. Volgens de Nederlanc i[ rocommissaris komen er| meer banen als de doorgaan op de weg van tingverlaging, liberal! i versobering van de soci ij kerheid en loonmatigin differentiatie. De voormalige WE e ging in zijn lezing uitvo 4 op het Nederlandse pok del. Volgens hem is het daarvan niet zozeer te aan de goede verhoudii sen overheid en sociali ners, maar vooral aan he ringsbeleid van opeenven kabinetten. Hij meent ook dat hetjn landse beleid niet zo su Ji is als het lijkt. Laagopg n komen nog steeds moei z de slag en te veel mens arbeidsongeschikt. Als al su keringsgerechtigden die e nen werken, worden teld, zou de werklooshei pen tot meer dan twint cent van de beroepsbev zo stelt hij. Bolkestein vindt dan Nederland en de andei lidstaten verder moete schuiven richting markt mie. Dat betekent volgei niet dat ze het 'Amen model', dat slechts een mum aan sociale besch kent, helemaal moeten men. „Europeanen houd van buitensporige mensongelijkheid. 'Wie het goedkoopst wil handelen in aandelen en opties moet naar Alex. Dat goedkoop niet inhoudt dat de mogelijkheden krap zijn bewijst de onderstaande tabel.' Het Financieele Dagblad, 16 september 2000 Internet- brokers Aandelen- order 10.000 Aantal buitenlandse beurzen Handel in opties Uitvoeringen via SMS 0800 235 2539 24,50 17 ja tegen betaling www.alex.nl ABNAMRO 51.25 13 ia gratis Robeco 40,00 0 nee gratis SNS bank 35,00 0 ja gratis Duurst 63,35 0 ja niet mogetijk woerden sylvia marmelstein Van alle commotie rondom zijn loon eis van zes procent voor de nieuwe bouw-cao begrijpt hij niet veel. Sterker nog, hij vindt dat percentage helemaal niet buitensporig hoog. Volgens Dick van Haaster, onderhandelaar van FNV Bouw kunnen de bazen in de bouw dat geld best missen. „Ze hebben het afge lopen jaar echt ontiegelijk goed ver diend." Toch heeft de looneis zowel zijn eigen vakcentrale FNV als enkele politici in rep en roer gebracht. „Gevaarlijk en desa streus voor de economie", zeiden minis ter Jorritsma en WD fractievoorzitter Dijkstal. „En als ze gaan staken voor die zes procent, dan zal ik ze niet steunen", somberde FNV voorzitter Lodewijk de Waal. Hij bedoelde daarmee dat de cen trale stakingskas van de FNV voor de bouwbond gesloten zou blijven als het op staken aankomt en dat FNV Bouw een staking uit eigen zak moet betalen. Van Haaster is absoluut niet onder de indruk van die reacties. „Een looneis van zes procent is in de bouw echt heel verantwoord", vindt hij. „De bouwbe drijven hebben het afgelopen jaar enor me winsten gemaakt. Ik vind het dus te recht dat de bouwvakkers, die het werk doen, daarvan meeprofiteren." Het klinkt wat raar uit de mond van de vakbondsman. Enkele maanden geleden maakte hij nog bekend dat hij een loon eis van vier procent vast (structureel) zou stellen. Maar onder druk van de le den is die looneis opgeschroefd naar zes. Volgens Van Haaster is dat goed uit te leggen. „We wilden aanvankelijk structureel vier procent loon erbij. Maar daarboven op eisten we een dertiende maand en een winstdelingsregeling van rond de twee procent. In totaal zaten we ook op zes procent. We vonden toen dus ook al dat die ruimte er zat." De leden voelen echter niks voor een dertiende maand en winstdelingsregelingen. Ze willen de twee procent liever structureel erbij. Eén ding vindt hij wel ongelukkig. En dat is dat de zes procent looneis in alle 13 cao's van FNV Bouw op tafel wordt gelegd. Daaronder vallen in totaal 350.000 werknemers. Van bouwvakkers tot woningbouwcorporaties en meubel makers. „Ik kan me voorstellen dat er sectoren tussen zitten waar die looneis van zes procent er niet af kan. Maar dat geldt dus niet voor de bouw." Van een scheuring binnen de FNV is volgens Van Haaster geen sprake, nu hij als enige zes procent eist en de andere bonden vier. „Want die andere bonden eisen in totaal ook bijna zes proce loon. Neem de Abvakabo. Die eist procent structureel en een eindeji uitkering. Die uitkering is zo n nvi cent van het bruto jaarloon. Dus I Bouw wijkt echt niet heel veel af v rest." Dat er een slot op de stakingskas 1 als de bouwvakkers het werk neer voor de looneis, vindt Van Haastei erg. „We gaan echt niet staken voi leen die 6 procent. Er zijn genoeg re belangrijke arbeidsvoorwaarde we in de wacht willen slepen." Zo willen de bouwvakkers af van 1 'eeuwige gezeur' van hun baas die paalt wanneer ze hun vakantie op ten nemen. „Hoewel de collectiev bouwvak officieel al 15 jaar is a sturen de bazen nog steeds 85 pro van hun werknemers verplicht op kantie in de zomer. Dat leidt tot 01 tend veel problemen." Regelmatif Van Haaster bouwvakkers tegen d enige in het gezin in de zomer thu moeten zitten. „De partner kan di voorbeeld geen vakantie krijgen v haar baas." Laatste brouwer De Groen overleden enschede» De laatste actieve telg uit de oprichtersfamilie van bierbrouwer Grolsch, A. de Groen, is zondag in Winterswijk overleden. Hij is 74 jaar oud geworden. Andries de Groen heeft zijn hele leven gewerkt bij de brouwerij van zijn familie. Van 1984 tot september 1987 bekleedde hij de hoogste functie, die van directievoorzitter. Daarna zat hij nog tot 1996 in de raad van commissarissen van de tweede bierbrouwer van Nederland. Na het aftreden van De Groen in 1987 is de leiding over het be drijf voor het eerst in handen van een 'vreemde' gekomen. De familie trok zich meer en meer terug, al heeft ze nog wel een flink belang in de vennootschap. Huurland naar PontEecen zaandam PontEecen neemt verhuurbedrijf Huurland over. De vanuit Zaandam opererende houtgroep (waarin PontMeyer en Houtgroep Eecen zijn verenigd) versterkt zich zo met een speci alist in de verhuur van gereedschap. De overnamesom is niet bekend gemaakt. Huurland heeft 25 werknemers en een omzet van 5 miljoen. Het bedrijf heeft vier vestigingen in Den Haag, Rotterdam, Dordrecht en Haarlem. Sociaal akkoord in België brussel Werkgevers en werknemers in België hebben gisteren een sociaal akkoord gesloten. Kern daarvan is een loonstijging van maximaal 6,4 procent in twee jaar. Daarbij zijn loonschaal verhogingen en prijscompensatie inbegrepen. Het akkoord geldt voor twee miljoen werknemers. Overeengekomen is dat sectoren die goed presteren een extra loonsverhoging van 0,6 procent mogen toepassen. Ook gaat het vakantiegeld iets om hoog. Verder krijgen werknemers die met het openbaar vervoer reizen 60 procent van het abonnement vergoed. Einde staatssteun scheepsbouw brussel De Europese lidstaten maken 31 december een defini tief einde aan de productiesteun voor de scheepsbouw. Wel zal volgend jaar nog een discussie volgen over de mogelijkheid of lidstaten onderzoek en ontwikkeling in de scheepsbouwsector financieel kunnen ondersteunen. Dat hebben de Europese mi nisters voor industriebeleid gisteren besloten. Tegelijk zeggen de EU-lidstaten Zuid-Korea de wacht aan en roepen Seoul op de staatssteun aan de scheepsbouw fors af te bouwen, omdat deze in strijd is met de regels van de Wereldhandelsorganisatie WTO. Als uit onderzoek van de Europese Commissie volgend jaar mei blijkt dat Zuid-Korea de scheepsbouwsector te gene reus blijft steunen, zal de EU de WTO vragen in te grijpen. Dinar gedevalueerd OESO voon einde groei staalmarkt I parus anp De wereldwijde vraag na bereikt dit jaar een recoi in de Europese Unie is i sprake van een hoger dan vorig jaar. De consu groei komt naar verwachi op vier procent, maai komt volgend jaar een aan. Dat voorziet de Orga voor Economische Sam king en Ontwikkeling In het gisteren gepubli overzicht van de staa constateert de OESO i meeste bedrijfstakken di gebruiken, nu profiteren opleving van de economi EU. Volgend jaar nee groei in sommige sectori ter af. Ook bestaat de k; de groei omslaat in een uitgang. In de bouw, waar staa verse vormen wordt toe halveert de bedrijvighe gend jaar. De OESO schi toe aan de rentetarieven jaar stapsgewijs zijn vei De automobielindustri staalproducten als half! ten nodig heeft, stabilis loopt fractioneel terug, wacht de OESO. Over heel 2000 klimt reldwijde ruw-staalpri naar 846 miljoen ton. In neemt de ruw-staalpri met vier procent toe t miljoen ton. Dat is een In 2001 wijkt de product van nauwelijks af, geeft SO aan. Dat geldt ook vi gebruik van staal. Belgrado De Joegoslavische dinar is gisteren officieel gedeva lueerd, volgens de Joegoslavische financiële autoriteiten om de munt omwisselbaar te maken. De nieuwe koers is dertig dinar voor een mark (1,12 gulden), terwijl de oude koers twintig dinar voor een mark bedroeg. De nieuwe waarde gold al sinds begin oktober, maar is nu pas officieel. Volgens de nieuwe president directeur van de Joegoslavische Nationale Bank, Mladjan Din- kic, kan de dinar later deze maand in Joegoslavische banken worden omgewisseld tegen buitenlandse valuta. Reorganisaties bij British Steel te weinig en te laat Ruim een jaar geleden stonden de twee Corus-topman- nen Fokko van Duyne en zijn Britse collega John Bryant breed lachend naast elkaar op de foto. Natuurlijk, die fu sie van British Steel en Hoogovens, zou in het begin wat moeilijkheden over en weer opleveren. Wie krijgt welke taken en hoe kunnen culturele verschillen over de be drijfsvoering zo snel mogelijk de kop in worden gedrukt? Aan de andere kant: het samen gaan zou van de twee staalbe drijven in één klap een geduch te wereldspeler op de staal- en aluminiummarkt opleveren. Beide heren zijn er inmiddels tot hun spijt achter gekomen dat hun mooie voornemens niet zijn uitgekomen. De raad van commissarissen oordeelde dat het zo niet langer kon en stuurde de beide voorzitters van de raad van bestuur de laan uit. Waar is het misgegaan? Het antwoord ligt in Groot Brittan- nië, bij British Steel. Na de privatisering door de toenmalige premier Thatcher leek het staalbedrijf op sterven na dood. De resultaten van de partners vóór de fusie spreken ook wat dat betreft boekdelen: Hoogovens haalde behoorlijke winsten, British Steel daarente gen leed zware verliezen. Keer op keer werd gewezen op het sterke Britse pond, dat de ex port vanuit Groot-Brittannië zwaar onder druk zette. De verschillen in resultaten tussen beide partners liepen het afgelopen jaar verder op. De voorzitters van de Raad van Bestuur hanteerden daarop de kaasschaafmethode en schrap ten ruim 4.000 banen bij de Britse vestigingen. Te weinig, stellen nu de commissarissen, bovendien te laat. Ondanks klinkende cijfers bij het voor malige Hoogovens behaalde het concern over de eerste ne gen maanden van dit jaar een verlies van ruim een miljard gulden. „Nu pas blijkt het voormalige Britsh Steel flink wat lijken in de kast te hebben", meent vak bondsman Alex van der Molen (De Unie). „Altijd werd het ar gument van het sterke Britse pond gebruikt. Dat is niet meer houdbaar." Hij krijgt bijval van staalprofessor Bak. In Noord- Hollands Dagblad liet de hoog leraar zich in oktober ontvallen: „Het verlies door het dure pond is flauwekul. Daar kun je niet alles aan ophangen. Het pond is duur, maar de Amerikaanse dollar ook. Verreweg het meeste staal wordt afgezet in landen met een dollar- of pondregi me." Dat zou ook het plotselinge vertrek van mede-bestuurder A. van der Velden, enige maanden geleden, kunnen verklaren. Die zou veel drastischer maatrege len in Groot-Brittannië hebben willen nemen, maar werd dwars gezeten door Britse colle ga's, aldus bronnen rond het concern. Zelf heeft hij nooit duidelijkheid willen geven over zijn opstappen. Een vergaande herstructure ring staat dit keer wel op stapel, zo bevestigt een Corus-woord- voerder. Begin volgend jaar wil de nieuwe ad-interim-topman, de Brit Moffat, hier meer over kwijt. Vast staat dat bij Corus UK opnieuw arbeidsplaatsen vervallen. Volgens vakbondsbestuurder J. Duynhoven (FNV Bondgeno ten) kunnen de gebeurtenissen van gisteren een nadelige uit werking hebben op het con cern. „Dit is de tweede belang rijke wijziging in de top. Je moet ervoor zorgen dat je als concern geen negatief imago krijgt bij de klanten", aldus Duynhoven. „Ik hoop echt dat snel een nieuwe bestuursvoor zitter wordt aangewezen, ie mand met een duidelijke koers voor ogen." Een Corus-woord voerder stelt echter dat het nog wel een half jaar kan duren voordat een geschikte persoon wordt gevonden. Ruim een jaar geleden poseerden de nu afgetreden Corus-bestuurders Van Duyne en Bryant nog vol optimisme met de nieuwe naam van het staalconcern. foto epa andrew parsons

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10