Kabinet beloont matiging KLM breekt met Eurowings Topmannen weg bij ING Barings Hoop gloort voor veelgeplaagd Corns -e Economie Van paal naar paal Fusie internetproviders van de baan Winkelpersoneel niet gelukkig met koopzondag DAG 5 DECEMBER 2000 Tjestje in tunnel •fRSCHELDEDe Westerscheldetunnel in aanbouw was giste- het decor voor het eerste St. Barbarafeest dat op Nederland odem is gehouden. Sint Barbara is de beschermheilige van unnelbouwers. In Duitsland is de viering van haar naamdag goed gebruik in de bouw. Het idee voor het feestje in Zee- ontstond dan ook mede door de medewerking van Duitse wvakkers aan de tunnelbouw. foto anp wim van vossen rmeend strooit niet met snippen haag Minister Vermeend (Sociale Zaken) ziet geen ruimte een eenmalige eindejaarsuitkering van honderd gulden de minima. Dat bleek gisteren na het najaarsoverleg. Daar- geeft de minister niet toe aan de eis van de vakcentrale De vakcentrale vroeg in september een snip voor de aller- ste inkomens. Op die manier wilde de FNV het toegenomen chil in koopkracht compenseren. De vakcentrale heeft sdien diverse malen aandacht gevraagd, en gekregen, voor rmoede in Nederland. Eerder zegde Vermeend wel toe sa- met Van Boxtel (Grotestedenbeleid) en staatssecretaris genthart (Volksgezondheid) halfjaarlijks te gaan overleggen de diverse belangenorganisaties die zich inzetten tegen de oede. itenhouders naar Campina iqmmel De Brabantse coöperatie van geitenhouders Amal- heeft de banden met de veel grotere Campina Melkunie jehaald. De muis en de olifant richten een gezamenlijk be- öp, ACM Dairy Goat, dat nieuwe commerciële ideeën ont telt voor geitenmelk. Ook gaat het nieuwe bedrijf de aan- van geitenmelk regelen, zodat vraag en aanbod beter op el- Izijn afgestemd. De commerciële activiteiten worden uitge- rd door Campina Melkunie. Amalthea heeft zelf geen meik ieken. ion biedt mee in Israël viv» De Nederlandse bedrijven Nuon en Gaztec zijn in de kt voor de aanleg in Israël van een netwerk van (aard)gas- en ter waarde van vele honderden miljoen guldens. Volgens sraëlische financiële dagblad 'Globes' hebben ze samen het Israëlische Isramex een consortium gevormd dat wil in- ijven voor de uitvoering van het project. Gaztec is mede-ei- lom van Shell. Volgens Globes heeft de Israëlisch-Neder- se groep er alle vertrouwen in de order te krijgen, waarvoor vier andere consortia in de markt zijn. De "aanleg van de gas-infrastructuur in Israël is gebaseerd op een Nederlands verp. Isramex/Nuon/Gaztec zou ook belangstelling hebben ond voor andere projecten in Israël die met aargas hebben maken. ilen Philips naar Thomson erdam Elektronicaconcern Philips verkoopt vijf bedrijfs- ;rdelen aan het Franse bedrijf Thomson Multimedia. Het om bedrijfsonderdelen die zich bezig houden met came- films, medianetwerken en -systemen. De omzet van alle ijfsonderdelen bij elkaar was vorig jaar 550 miljoen gulden iedt 1.050 mensen werk. Philips verkoopt de bedrijfsonder- n omdat het zich wil concentreren op kerntaken. In eerste rntie verkoopt Philips een belang van 66 procent. Vervol- koopt Thomson Multimedia de rest in twee verschillende ches. Hoeveel de verkoop Philips oplevert, wil het niet zeg- rsatel moet wachten op NMa iaag Staatssecretaris De Vries (Verkeer en Waterstaat) nog geen reactie op de bezwaren van telecombedrijf Ver- I tegen de gang van zaken rond de veiling van umts-fre- ïties afgelopen zomer. Zij wil eerst het onderzoek van de erlandse Mededingingsautoriteit (NMa) naar het verloop de veiling afwachten. Het is nog onduidelijk wanneer de klaar is. De Vries zal wel op korte termijn reageren op het vaar van Versatel tegen de aankondiging van de veiling in taatscourant. Eerder weigerde ze dat nog, omdat ze vond tegen die publicatie geen bezwaar kon worden gemaakt, atel stapte naar de bestuursrechter in Rotterdam en die leelde dat de staatssecretaris wel moest reageren. eer vliegtuigen op Linate Li Italië is bereid meer vliegtuigen toe te laten op Linate, Dude vliegveld van Milaan. Rome heeft dat gisteren laten n aan de Europese Unie. Het is voor het eerst dat Rome iets gkomt van zijn ferme steun voor Malpensa, de nieuwe thaven die volgens critici te ver van het Milanese stadscen- i vandaan ligt. Onder meer vanuit Wenen en een aantal an- Europese hoofdsteden zullen dagelijkse vluchten op Linate ;en landen, heeft de Italiaanse minister van transport Pier- Bersani geschreven aan eurocommissaris Loyola de Pala- Veel maatschappijen willen niet landen op Malpensa dat in i werd geopend, maar te kampen heeft met tal van proble- i. KLM noemde de onzekerheid over de toekomst van Mal- sa één van de redenen waarom het fusieoverleg met Alitalia liep. Extra geld voor scholing werknemers TYT De vakbonden matigen de lonen als het kabinet met meer geld voor scholing over de brug komt. Dat hebben de sociale partners en het kabinet gisteren afgesproken tijdens het traditionele najaarsoverleg. Daarmee zijn alle partijen tevreden gesteld. De vakcentrales wilden per se meer geld voor scholing van werknemers. Terwijl het ka binet en de werkgevers eisen dat de vakbonden zouden doorgaan met het matigen van de lonen. werkgevers die veel te hoog vonden. ,,Er komt geen centrale aanbeveling als de vakbonden meer dan drie procent eisen", brieste Hans de Boer, voorzitter van de ondernemersvereniging MKB Nederland. FNV-voorzitter De Waal be nadrukt dat de vakcentrales nog gewoon vier procent loon den haag gpd De afgesproken ruil is een doorbraak. Vorige week nog lukte het de werkgevers en de vakcentrales niet hierover een akkoord te bereiken. De vak bonden vonden hun centrale looneis van vier procent meer dan verantwoord, terwijl de eisen. „Maar als de werkgevers in een bepaalde CAO bereid zijn heel veel aan scholing te doen, willen wij best wat min der loonsverhoging. Alles draait om een verantwoorde CAO als eindresultaat." Als het de werkgevers en werknemers lukt dat voor el kaar te krijgen, stelt minister Vermeend van sociale zaken ex tra geld voor onderwijs be schikbaar. Om wat voor bedrag het gaat, is nog niet duidelijk. „Wel dat het meer is dan de 0,5 miljard die wij eerder hebben toegezegd", zegt Vermeend. Het geld wordt vooral gestoken in het opknappen van het be roepsonderwijs. „Aan de ene kant staan werkgevers te sprin gen om mensen met een be roepsopleiding. Terwijl er aan de andere kant maar weinig mensen naar toegaan omdat het imago van het beroepson derwijs zo slecht is", zegt De Waal. De Waal hekelde wel de aan val van leden van het kabinet vorige week. „Toen wij onze looneis bekendmaakten, riepen ze meteen dat die gevaarlijk en desastreus voor de economie zou zijn. Tijdens het overleg bleek echter dat ze gewoon niet goed hadden geluisterd. Ze hadden gehoord dat de FNV Bouw een looneis stelde van zes procent en waren bang dat de vakcentrale FNV die eis zou overnemen." Premier Kok en FNV-voorzitter De Waal begroeten elkaar bij het begin van het najaarsoverleg. foto cpd phil nijhuis De voorzitter van de FNV staat nog steeds niet achter de eis van FNV Bouw. „Als ze gaan staken voor die zes procent zal zwuNDRECHTEen medewerker van bouwcombinatie Tubecon I springt van funderingspaal naar funderingspaal in de twaalf meter diepe bouwput van de Sophiaspoortunnel-toerit bij Zwijndrecht. De toerit wordt met 700 ankerpalen vastgezet. Vanwege de gecompliceerde kruising met bestaand spoor is de aanleg ervan bijna tegelijk begonnen met het boren van de tunnel. foto anp ton borsboom amstelveen richard mooyman De KLM .neemt afscheid van de luchtvaartmaatschappij Euro wings. Die maatschappij speelt een cruciale rol als leverancier van passagiers vanuit de Duitse markt. Stapsgewijs gaat de KLM de vluchten de komende jaren zelf overnemen. Enkele maanden geleden nam Lufthansa een aandeel van 24,9 procent in Eurowings, de derde luchtvaartmaatschappij van Duitsland. Daarmee kwam een belangrijke steunpilaar bin nen het Europese netwerk van de KLM in gevaar. Via Eurowings belanden nu veel reizigers op de interconti nentale KLM-vluchten, maar Lufthansa heeft geen trek om de Nederlandse rivaal vanuit de eigen thuismarkt nog langer van passagiers te voorzien. „We dienen de contracten uit, maar we zijn niet van plan om onze Nederlandse concurrent te blij ven helpen", zo vatte een hoge functionaris onlangs de positie van Lufthansa samen. Eurowings voert dagelijks 27 vluchten uit tussen Duitse be stemmingen en Schiphol. De KLM neemt nu eerst de volledi ge commerciële verantwoorde lijkheid over voor deze opera ties, die vanaf maart alleen nog onder vluchtnummers van de KLM en de Amerikaanse part ner Northwest worden aange boden. KLM Cityhopper gaat in maart de verbinding Amster dam-Bremen uitvoeren met een Fokker-50. De vluchten op Dortmund, Münster en Pader- born worden gestopt. Andere routes gaan gefaseerd over van Eurowings naar de KLM. In de winter van 2002/2003 zal de sa menwerking geheel zijn beëin digd. Als pluspunt ziet de lucht vaartmaatschappij dat de aan wezigheid van het KLM-blauw in Duitsland verder wordt ver sterkt. Vertrek luidt reorganisatie in amsterdam anp amsterdam anp De voorgenomeri fusie tussen de aanbieders van breed bandinternet, UPC-dochter Chello en Excite@Home, is van de baan. De overeenkomst is volgens een woordvoerder van Excite@Home te complex ge worden. „Het is niet in het be lang van de onderneming", al dus de woordvoerder vanoch tend. De twee ondernemingen zouden onder de naam Excite Chello verder gaan. Ook zou er een beursnotering komen. Chello is een initiatief van het kabelbedrijf UPC. Eerder werd een beursgang afgeblazen. La ter gebeurde dat wegens de fu sieplannen nog een keer. De beursgang van Chello zou in ju li 1,7 miljard gulden hebben opgebracht. Gezien het ver slechterde beursklimaat zou dat nu niet meer haalbaar zijn. Ten tijde van de fusieplannen in juli werden beide bedrijven samen geschat op een waarde van ruim 12 miljard gulden. De internetactiviteiten van Chello kosten veel geld. In 1999 boekte de dochter bij een om zet van 16 miljoen een verlies van 300 miljoen gulden. In het derde kwartaal van dit jaar had de aanbieder van breedbandinternetdiensten 264.000 abonnees en een omzet van 19 miljoen. Er werd een verlies geboekt van 79 miljoen gulden. Bij ING Barings, de zakenbank van het Nederlandse bank- en verzekeringsconcern ING, heb ben de eerste en de tweede man hun ontslag ingediend. Hun vertrek komt niet onver wacht. ING-topman Kist kon digde vorige maand aan Ba rings ingrijpend te gaan reorga niseren. Bestuursvoorzitter Robins en zijn plaatsvervanger Le May zijn per direct vertrokken, zo maakte ING gisteren bekend. Als reden noemde een ING- woordvoerster dat het tweetal bij hun werkgever voor zichzelf geen internationale rol meer zag. ING Barings draaide al enige tijd niet naar wens. Bij invest ment banking, waar banken ondernemingen naar de beurs brengen, bijstaan bij overna mes en fusies of aanvullende aandelen- of obligatie-emissies voor hen verzorgen, werd steeds meer duidelijk dat ING Barings geen vooraanstaande rol kon spelen. Ondertussen lie pen de personeelskosten fors op omdat de beste werknemers van internationale zakenban ken torenhoge salarissen en dito bonussen eisen. Hoe de noodzakelijke wijzi gingen bij Barings precies vorm krijgen, moet ING nog vaststel len. Duidelijk is al wel dat Ba rings in de VS te koop staat en dat Barings in Europa onder de noemer wholesale' komt. In deze divisie bedient ING zijn belangrijkste klanten. Daarin zijn ook het Belgische BBL en het Duitse BHF ondergebracht. M. Tilmant, vice-voorzitter van de raad van bestuur van ING, en H. Lindenbergh, even eens directielid, nemen voorlo pig de taken over bij ING Ba rings. Zij krijgen de leiding over de reorganisatie. Begin volgend jaar denkt het bank- en verzekeringsconcern hierover meer bijzonderheden bekend te maken: ik ze niet steunen. Daarmee geeft de vakcentrale toch een duidelijk signaal af', aldus De Waal. Leden CNV: vier procent te weinig houten anp Bijna de helft van de leden van de CNV Bedrijvenbond vindt een looneis van vier procent voor de klein metaal te weinig. „Het gaat goed in de bedrijven. Onze leden willen hiervan pro fiteren. Zeker omdat de salaris sen van de topmanagers ook sterk stijgen", zegt onderhan delaar A. Bezemer. De CNV Bedrijvenbond zal ondanks de wens van een groot deel van de achterban de vast gestelde looneis van vier pro cent niet verhogen. „We heb ben als bond afgesproken dat vier procent verantwoord is. We willen niet alleen meer loon maar ook andere zaken als scholing en terugdringing onre gelmatig werk goed regelen. De CAO-commissie van de bond zal nu besluiten op welke manier de werknemers in de kleinmetaal tegemoet kunnen worden gekomen. „We denken aan een substantiële eenmalige uitkering", aldus Bezemer. Ze erkent dat dit uiteindelijk minder oplevert dan een struc turele loonsverhoging. „Onze leden zijn niet voor niets lid ge worden van een maatschappe lijke organisatie die verder kijkt dan alleen een loonsverho ging." FNV Bondgenoten mikt op een tweejarige CAO en eist voor beide jaren een loonsverhoging van 4 procent met daarboven op een eenmalige uitkering van 1000 gulden. De CAO voor de Metaal- en Technische Bedrijfstakken is de grootste in de marktsector en geldt voor 380.000 mensen. Zij werken in de metaalbewerking, garages, benzinestations, lood- gietersbedrijven en in de goud en zilverbewerking. De onder handelingen beginnen in janu ari. Golf van kritiek universiteit door tabaksponsor londen ap De Universiteit van Nottingham krijgt als eerste universiteit in Groot-Brittannie een interna tionaal Centrum voor Sociale Verantwoordelijkheid van Be drijven. De geldschieter voor de nieuwe vleugel waarin het stu diecentrum een plaats krijgt komt uit onverwachte hoek: British American Tobacco. De universiteit maakte giste ren bekend de gift van BAT van 13,5 miljoen gulden te hebben geaccepteerd, hetgeen onmid dellijk een golf van kritiek ver oorzaakte. „We begrijpen dat universiteiten geld tekort ko men, maai' het accepteren van besmet tabaksgeld is een stap te ver", aldus woordvoerder McVie van het Kankeronder zoekscentrum. Zakenbank UBS Warburg voorspelt herstel Geen sociaal leven meer en pieter van hove &am lijkt het Brits-Nederlandse staal- en iniumconcern Corus uit het dal te klimmen, itthien zal het nog niet de eerste helft van vol- jaar klinkende cijfers laten zien, dan zeker laatste zes maanden van 2001. enommeerde Zwitserse zakenbank UBS 'urg baseert dat optimisme op de resultaten en internationale conferentie van vijftien iroducenten (waaronder de giganten Nip- •teel uit Japan en het Franse Usinor) die ig in Londen werd gehouden. Centrale '/raag is de conferentie was hoe de productie van beter op de vraag vanuit de markt kan wor- 'fgestemd. recente verleden is het vaak voorgekomen e prijs van staal kelderde als gevolg van te productie. Ongeveer tien jaar geleden leek Dormalige Hoogovens zelfs ten onder te aan de goedkope staalexpoiten vanuit de nalige Oostbloklanden. De deelnemers aan de conferentie gaven te ken nen dat zij de komende maanden zeker gaan korten op de productiecapaciteit. Dat zou dan leiden tot een productievermindering in Europa, Japan en de Verenigde Staten van bijna 20 mil joen ton staal. Daarnaast lieten de staalbedrijven weten alles te willen doen on de voorraden maar zoveel mogelijk te beheersen. Met name Corus en Usinor waren hier helder over. Onlangs is Co rus in zowel Groot-Brittannië als in IJmuiden ge start met een herstelprogramma, dat moet leiden tot een verbetering van de kostenpositie, een ver mindering van de voorraden en verbetering van de leverstiptheid. Dit heeft onder meer geleid tot een herstructurering binnen het concern. Uitgangspunt is nu dat de verantwoordelijkheid vóór de hele productieketen bij de afzonderlijke locaties ligt en niet verspreid over Groot-Brittan nië en IJmuiden. Staaldirecteur R. Henstra ver woordde het onlangs in Corus Nieuws als volgt: „Afstemming over de keten tussen ijzer, staal en warmgewalst is van het allergrootste belang. In principe moet alles wat we walsen op een con crete klantwaag aansluiten. Bij het wegwerken van de voorraad gaan we overigens uit van de normale marktprijzen. We willen in ieder geval niet zelf een negatieve prijsspiraal in gang zet ten." Deze strategie van het concern leidde tot tevredenheid onder de analisten van UBS War burg. Zij gaven potentiële kopers van het Corus- aandeel het ook daadwerkelijk te doen. Met daar naast de voorspelling dat de koers van het aan deel, dat tot gisteren schommelde rond de 62 pence, in de toekomst op kan lopen tot 75 pence. De reactie op de Amsterdamse beurs op dit ver heugende nieuws liet gisteren niet lang op zich wachten: het Corus-aahdeel steeg met maar liefst tien procent tot een waarde van 1,10 euro. Daar mee was het de koploper van de beursgenoteer de ondernemingen. Corus kan een dergelijke opsteker wel gebruiken. Sinds begin dit jaar is de waarde van het aandeel verminderd met maar liefst zestig procent, waar door het bedrijf interessant wordt voor een po tentiële overnamekandidaat. Oorzaak van de ma laise: de slechte gang van zaken bij vooral het Britse deel van het concern. Ondanks het goede resultaat in IJmuiden kende het concern een ver lies over de eerste negen maanden van dit jaar van maar liefst één miljard gulden. In Groot-Brit tannië wordt inmiddels driftig gereorganiseerd: vierduizend arbeidsplaatsen verdwijnen, onren dabele activiteiten worden gestaakt. Corus zelf verwacht volgend jaar de vruchten van deze snij- operatie te kunnen plukken. Daarnaast is er voor een belegger nog een reden om nu Corus-aandelen aan te kopen, aldus ana list M. Wetser in het blad Management Scope. „Staal is al jaren een internationaal verhandeld bulkgoed met een sterk cyclisch prijsverloop. Het product is interessant voor wie in het dal van de cyclus koopt en op de top verkoopt." Als de staalfabrikanten gezamenlijk de overproductie kunnen terugdringen zal de staalprijs weer stij gen. Ook Corus en de aandeelhouders kunnen daarmee hun voordeel doen. utrecht anp Leden van FNV Bondgenoten in Limburg en Brabant zijn zeer ongelukkig met het grote aantal koopzondagen. Het winkelper soneel heeft vooral grote moei te met de koopzondag op de dag voor kerst en oudjaar. Regiobestuurder J. Lucassen wordt sinds ze een advertentie in een krant plaatste om win kelpersoneel naar hun mening te wagen, overspoeld met reac ties. „Mensen zijn de hoeveel heid koopzondagen zat. Zelfs werkgevers uit het midden- en kleinbedrijf bellen op: ze willen dat de bond iets doet aan de wildgroei van winkelzonda gen." De druppel is voor winkel personeel de verplichte open stelling op 24 en 31 december. Lucassen: „Mensen hebben het gevoel dat hun sociale leven hen wordt ontnomen. Ze we zen dat ze straks met Pasen en Pinksteren ook de klos zijn." Volgens haar weten veel werk nemers niet dat zij kunnen wei geren. „In veel CAO's is afge sproken dat alleen op vrijwillige basis op zondag gewerkt mag worden. Werknemers durven ook niet te weigeren: ze zijn loyaal aan hun baas." FNV Bondgenoten heeft het idee dat één van de redenen waarom de detailhandel kampt met personeelstekort het vele werk in het weekeinde is. Men sen haken daarom volgens Lu cassen af.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9