'Supporters vervolgen' Russische zakenman grijpt naast vliegtuig Surinamer wil medicijnman aan het bed Binnenland 'Overheid schiet tekort in controle verstekelingen' Geramd schip van ondergang gered SDAG 5 DECEMBER 2000 nderzoek naar dood gevangene tiwARDEN De rijksrecherche doet onderzoek naar de dood I i een 47-jarige gedetineerde van het huis van bewaring De f ikhuispoort in Leeuwarden. Familieleden van de overledene gen dat hij door gevangenispersoneel ernstig is mishandeld. M7-jarige gevangene was in Arnhem een bekende zwerver, overleed op 19 mei 1999. Volgens de rapporten was hij in de jangenis onwel geworden en overleed hij in het ziekenhuis. azijn lichaam werden wonden aangetroffen. De familie doet gifte en beschikt over de verklaring van een medegedeti- rde dat Brugman met gummiknuppels zou zijn g I» M Jitie rolt toeleverancier XTC-labs op pcRAAF De politie heeft gisteren de eigenaren van een be- jf in las- en bouwbenodigdheden in Landgraaf aangehouden, twee, een 41-jarige man en een 40-jarige vrouw uit deze ats, worden ervan verdacht op bestelling materialen en mid- en te leveren die nodig zijn bij de productie van XTC. Bij een al in een loods van het bedrijf trof de politie een grote hoe- lheid productiemiddelen aan. Aan de actie namen vijftig nsen van politie, brandweer en de Belastingdienst deel. i< anzehogeschool claimt domein iningen De Hanzehogeschool Groningen wil dat twee oud- denten de internetdomeinnaam van de school overdragen. 1 tweetal begon na de studie een internetbedrijfje en maakte het adres hanzehogeschool.nl een 'informatieportal' voor komstige studenten van de school. De Hanzehogeschool is met de ex-studenten in gesprek. De school heeft al jaren de jsite www.hanze.nl, maar de school wil de volledige naam jben en sluit juridische stappen niet uit om die te krijgen. leer gastouders in kinderopvang' haag Ouders moeten nog meer keuzevrijheid krijgen bij regelen van kinderopvang. De Tweede Kamer wil naast het jreiden van het aantal plaatsen in kinderdagverblijven, de yang door gastouders aantrekkelijker maken. Op het platte- d is een gastouder soms de enige mogelijkheid voor opvang, bleek gisteren tijdens een overleg over een wet Kinderop- ig die in de maak is. De wet regelt onder meer dat ouders zelf i budget kunnen krijgen om een opvangplaats te kopen. uracjao: Stakers tot stoppen dwingen -EMSTADHet Bestuurscollege van Curasao stapt naar de hter om de stakende werknemers van overheids-NV's te ingen het werk te hervatten. Dat is volgens gezaghebber L. hards de enige mogelijkheid om ontwrichting van de samen- ng te voorkomen. Werknemers van de NV's kwamen giste- in actie uit protest tegen het besluit van de Cura^aose rege- ;de NV's te dwingen 10 procent te bezuinigen op de opera- iele kosten. Inmiddels hebben de directies te kennen gege- dat zij onder de huidige omstandigheden de dienstverle- g niet kunnen garanderen. Zo is de stroom- en watervoor- ïing precair, liggen vliegverkeer en openbaar vervoer plat, alle benzinestations dicht en werkt de vuilophaaldienst irritsma geeft digitale radio niet op haag Minister Jorritsma van economische zaken ziet nog isen voor digitale radio, hoewel de proefuitzendingen per 1 ober zijn gestaakt. Verscheidene zenders, zowel publieke als nmerciële, deden sinds 1995 mee met de proefuitzendingen, aantrekkelijk zijn wegens de zogeheten 'cd-kwaliteit'. Om de :endingen te ontvangen hebben de luisteraars dure ontvan- 5 nodig. De stichting Digital Audio Broadcasting (DAB), de iator van de uitzendingen, wilde niet de consument op kos- jagen, zo lang onzeker is welk beleid de overheid voert met itale radio. Jorritsma wil dat er zo snel mogelijk gewone digi radio-uitzendingen komen. Een van de besluiten die digita- adio dichterbij moeten brengen is het toewijzen van de fre- ;nties in plaats van die te veilen. ooronderzoek Bouterse ter dam Zowel de officier van justitie in Amsterdam als die Vrnhem heeft gisteren bij de rechter-commissaris van die pectievelijke steden een vordering tot gerechtelijk vooron- zoek tegen de Surinaamse oud-legerleider Dési Bouterse in- iend. Justitie in Nederland stelt een onderzoek in naar Bou- >es betrokkenheid bij de Decembermoorden. Bouterse wordt dacht van misdrijven tegen de menselijkheid, in het bijzon foltering. Vervolging van misdrijven tegen de menselijkheid onder het oorlogsstrafrecht. Volgens die wet is alleen de mi- ire rechter, die zetelt in Arnhem, bevoegd dergelijke strafza- te behandelen. idedeling aan onze abonnees •nde kosten noodzaken ons de abonnementstarieven per 1 januari 2001 te passen. abonnementsprijzen, bij automatische afschrijving*, zijn dan als volgt ingesteld: 37,30 per maand (acceptgiro f 38.30) 106,95 per kwartaal (acceptgiro f 107,95) f 212,50 per halfjaar (acceptgiro 213,50) 413.75 per jaar (acceptgiro f 414,75) abonnementen die per post binnenlandworden verzonden geldt een toe van f 0,95 per verschijningsdag. Vij nemen aan dat abonnees die een machtiging tot automatische afschrij- mg incassohebben verstrekt, ermee akkoord gaan dat bij de eerstvolgen de afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. Directie Haarlems Dagblad/IJmuider Courant/Leidscli Dagblad Ziekenhuizen hebben te weinig kennis multiculturele zorg enhuizen hebben veel te weinig lis over 'multiculturele zorg'. Dat steeds vaker tot problemen aan and van het bed van de allochtone ënt. Zo willen sommige Surina- bezoek van de medicijnman, ter een Marokkaanse vader kan eisen zijn zoon wordt besneden. Artsen erpleegkundigen weten vaak niet ze moeten handelen. ken een Hindoestaanse vrouw die [operatie aan haar baarmoeder wei- Ie. De behandelend arts dacht aan- ►elijk dat ze bang was voor pijn of de tose eng vond. Later bleek dat zij in prnatie geloofde. Als haar baar- èder zou worden verwijderd, zou ze pn volgend leven geen kinderen |r kunnen krijgen. De operatie is uit- lelijk niet doorgegaan." pleegkundige Hanneke Hartog (39) kin het Academisch Medisch Cen- p (AMC) in Amsterdam onderzoek naar allochtone kinderen en hun ou ders. Het ziekenhuis staat middenin de Bijlmer en heeft patiënten van maar liefst 125 verschillende nationaliteiten. De 'multiculturele zorg' laat veel te wen sen over, concludeert Hartog, die als verpleegkundige op de afdeling kinder- oncologie werkt. Juist hier liggen veel al lochtone kinderen. Opvallend is dat al lochtone ouders, waaronder ook Afri kaanse en islamitische, afstandelijker reageren op hun ernstig zieke kind dan Nederlandse vaders en moeders, zo ver telt Hartog. „In landen waar nog veel kinderen dood gaan van de honger of sterven door een gebrek aan medische zorg, zijn ouders doorgaans bang zich aan hun kinderen te hechten. Als er één ernstig ziëk is, zijn ze geneigd zich te richten op hun gezon- dq kroost. Puur uit zelfbescherming. Bij Nederlandse ouders is het precies an dersom. Op de afdeling oncologie zijn papa's en mama's bijna 24 uur per dag bij hun zieke kind." Ook in andere grote ziekenhuizen ont breekt het aan multiculturele kennis. weet Hartog. Uit een inventarisatie blijkt dat geen enkele instelling beschikt over een protocol voor de beste behandeling van allochtone patiënten. Door de vaak gebrekkige communicatie kunnen fatale fouten worden gemaakt. „Zo kan een tu mor bij een kind te laat worden ontdekt als ouders niet snel genoeg aan de bel trekken. Vaak zit de culturele beleefd heid in de weg. Allochtonen zeggen al gauw: 'Goed dokter', terwijl ze nog pijn hebben. Daar gaan wij de mist in, dat is ónze fout. Soms kunnen we niet goed inschatten of de patiënt wel of niet zijn medicijnen heeft ingenomen. Ook daar hebben diverse culturen afwijkende op vattingen over. Pillen slik je als je ziek bent, niet om een ziekte te voorkomen." Volgens Hartog zijn tot nog toe geen al lochtone patiënten overleden als gevolg van inschattingsfouten of slecht medi cijngebruik. Wel kunnen culturele ritue len bijdragen tot het genezingsproces. Ziekenhuizen moeten hier zo veel mo gelijk op inspringen. „Surinamers die in 'winti' geloven, willen soms een medi cijnman aan de rand van het bed. Ge woon een man in keurig pak hoor. De medicijnman moet de boze krachten verdrijven. Als er bijvoorbeeld ruzie in de familie is, kan een ziek kind nooit.ge- nezen. Volgens een vast ritueel wordt dan aan bed gezongen en gebeden om de geest te laten verdwijnen." Artsen en verpleegkundigen hebben de meeste moeite met gemopper van Ne derlandse patiënten die samen 'op zaal' liggen met allochtonen. Immers, als Turken en Marokkanen met tien familie leden op bezoek mogen komen omdat het bij 'hun cultuur' hoort, waarom moet de zieke Hollander dan genoegen nemen met twee bezoekers? Ook wordt de Turkse of Marokkaanse patiënt zelf gevraagd of het niet een beetje te veel is met al die belangstellende ooms, tantes, neven en nichten. Hartog, lachend: „Soms blijkt dat de patiënt zijn bezoe kers helemaal niet kent. Volgens de is lam zijn moslims verplicht hun zieke medemens te bezoeken. Geregeld zitten er dus onbekende moskeegangers aan de rand van het ziekenhuisbed!" Minister verontrust over verhinderen vertoning Ajax-film Justitieminister Korthals overlegt met het openbaar mi nisterie of het mogelijk is actie te ondernemen tegen de voetbalsupporters die vertoning van een documentaire over Ajax onmogelijk maken. De verontruste minister vindt dat de dreigementen 'de spuigaten uitlopen'. scoop en het bioscoopperso neel. De telefonische bedreigin gen waren afkomstig van men sen die zich 'FC Utrecht-sup porters' noemden. De club gaat geen initiatieven nemen om de film opnieuw in Utrecht vertoond te krijgen. De GroenLinks-fractie in de Dom stad vond dat FC Utrecht daar voor moet zorgen. Maar voor zitter Herremans van de club denkt dat dit contraproductief werkt. „Het zou een nieuwe de monstratie van Ajax-haat in de Korthals oordeelt dat de acties getuigen van een trend die niet thuishoort in een 'tolerant land als Nederland'. Hij heeft moeite met deze vorm van eigenrich ting, aldus zijn woordvoerder. In Utrecht, Rotterdam en Den Haag hebben bioscoopex ploitanten de film 'Ajax, daar hoorden zij engelen zingen' uit de roulatie gehaald. Utrecht en Den Haag deden dit na dreige menten gericht tegen de bio- hand werken." Ook in Rotterdam werd door Feyenoord-supporters heftig gereageerd op de documentai re, en werd besloten de film niet meer te draaien. In Gronin gen is zelfs op voorhand beslo ten de film voorlopig niet te vertonen. Daar zijn geen be dreigingen geuit. De directie van het filmcentrum waar de Ajax-documentaire zou worden vertoond, wilde die echter niet afwachten. Voor Delft geldt het zelfde. De maker van de documen taire, Roel van Dalen, zegt ver bijsterd te zijn over de reacties. „Voetbal maakt kennelijk een zieke mentaliteit los. Ik heb er nooit bij stilgestaan dat een film zulke reacties zou kunnen oproepen. Het is een kritisch portret, dat nota bene eindigt met een overwinning van FC Utrecht op Ajax. De supporters zouden het als leedvermaak kunnen zien." Collega-filmmaker Jos Stel ling spreekt van 'chantage'. „Als de politie bij thuiswedstrijden van FC Utrecht een politie macht op de been kan brengen, dan kunnen toch ook twee agenten bij de bioscoop plaats nemen. De politie is er toch om dit soort klussen op zich te ne men? Stel dat ik een documen taire maak met een sociaal maatschappelijk thema dat niet iedereen bevalt, moet ik daar dan ook maar van afzien? Dan zou het hek werkelijk van de dam zijn." De overheid schiet tekort in de controle op illegalen in vrachtwagens. Dat zegt werk geversorganisatie Transport en Logistiek Nederland (TLN) in een reactie op het voorne men van veerbootmaat schappij P&O Stena Line om tussen Calais en Dover streng te gaan controleren op illega le immigranten. De rederij maakte dat zon dag bekend. Ook in het Belgi sche Zeebrugge gaat P&O Stena Line strenger controle ren. Maar toezicht op verste kelingen in vrachtwagens is geen taak van transportmaat schappijen, stelt TLN. „Op zich is het goed dat Stena Li ne gaat controleren, maar ei genlijk is het te gek voor woorden", zegt TLN-woord voerster C. Buma. „Particu lieren gaan nu aan grensbe waking doen en dat is een taak van de overheid." Volgens TLN hoeven chauf feurs die vanuit Zeebrugge en Oostende Het Kanaal overste ken, niet te rekenen op steun van de Belgische Rijkswacht. Van klachten over Neder landse autoriteiten in de ha vens is Buma niets bekend. Veerbootmaatschappij Ste na Line in Hoek van Holland heeft sinds kort een particu lier beveiligingsbedrijf inge schakeld. In Hoek van Hol land worden wekelijks ge middeld vijf illegalen aange troffen. Kluizenaar twee maanden dood in zijn huis SCHINGEN GPD Twee maanden lang zat hij le venloos in zijn leunstoel. Klui- zenaar Jan de Vries (63) uit Schingen stierf, maar zijn dood bleef heel lang onopgemerkt. De dorpsbewoners zijn ge schrokken. Omdat hun kluize naar overleden is, maar vooral omdat je in Schingen zo lang dood kunt zijn zonder dat ie mand je mist. Twee maanden lang zat be woner Jan de Vries op de plek waar hij stierf. In zijn stoel naast het raam. Naast de asbak vol met peuken. Hij ging dood zoals hij leefde. In eenzaam heid. Buurman Bertus van der Veen legt zijn kerststol opzij. Hij kan even geen hap door z'n keel krijgen. Vrijdagochtend kreeg hij een telefoontje van Jans broer. Of hij eens wilde kij ken. Jan was al zo lang niet ge signaleerd in het dorp. Hij liep het zompige pad af naar de huurwoning. Eerst zag hij niets bijzonders achter de bruine vitrage. Tot hij naar rechts keek. Daar zat buurman Jan, dood in zijn oude stoel. Een schedel, bedekt met vel en een paar plukken haar, staarde Bertus aan. Zijn kleren waren wit uitgeslagen. Jan zat mooi naast het raam, vredig, met zijn handen gevou- wen in zijn schoot. „Alsof 'ie met een nieuwe batterij zo weer tot leven zou komen", zegt Ber- - tus. Hij verwijt zichzelf dat hij niet eerder is gaan kijken. Maar nee, die wilde geen contact. Met niemand. Maar toch, een medemens die eenzaam sterft. Bertus schudt zijn hoofd. Met geld blijkt toch niet alles te koop. De Russische zakenman V. Zubko was gisteren in Veghel de hoogste bieder op het Russi sche vrachtvliegtuig Antonov 124, maar ging met lege handen terug naar Moskou. Veiling meester H. Marinus verklaarde zijn biedingsformulier ongeldig wegens valsheid in geschrifte. „Het nummer van het bie dingsformulier correspondeert niet met de naam van de aan vrager^gaf veilingmeester Ma rinus als verklaring voor zijn weigering het toestel aan Zubko te verkopen. Tijdens een korte schorsing had hij de Rus ge vraagd of hij het formulier wil de wijzigen naar de oorspron kelijke naam. „Dat wilde hij niet en dan heet het dus vals heid in geschrifte." De veiling meester vermoedt dat Zubko dat niet wilde omzetten omdat hij onder de oorspronkelijke naam de onderhoudspapieren in bezit heeft. „Daar moet hij van de rechter nog tien miljoen gulden over betalen." Uiteindelijk ging het toestel toch nog over in andere han den. Tot grote opluchting van Maastricht Aachen Airport waar het toestel al drie jaar in de weg staat. De directie van Maastricht Aachen Airport, bij Beek, is blij dat de Russische Antonov ver kocht is. Het gevaarte is groter dan een Boeing 747 en staat da nig in de weg. Het staangeld van 1600 gulden per dag is in middels opgelopen tot een slor dige twee miljoen gulden. Zubko moest toezien hoe de veilingmeester het vrachtvlieg tuig verkocht voor zes miljoen en één dollar aan het Britse be drijf Air Foyle. Veilingmeester Marinus zei later door de BVD gewaar schuwd te zijn dat sommige za ken van de Rus niet helemaal pluis zijn. Dordrecht De brandweer probeert het zinkende vrachtschip Jamaica bij Dordrecht drijvende te houden. Het schip kwam gisteravond met motorpech stil te liggen op de Dordtse Kil, ter hoogte van 's-Gravendeel, waarna een vrachtschip van 2000 ton erachterop botste. Met succes is het schip door de brandweer leeggepompt toen het water maakte. Toen het schip van 350 ton vanochtend weer dreef, is het naar de zeehaven in Dordrecht gebracht. Daar is de rest van de lading overgeladen. Het schip wordt nu gerepareerd. De opvarenden, de schipper, zijn vrouw en twee kinderen, gingen gisteren ongedeerd van boord. Het grotere vrachtschip raakte bij de botsing beschadigd. foto anp guido benschop NAM wil geen proefboringen in Biesbosch De Nederlandse Aardoliemaatschappij (NAM) zal geen proefboringen naar aardgas uitvoeren in de Biesbosch. De oliemaatschappij wil pas over enkele jaren beginnen met een proefbo ring op kilometers afstand van het natuurge bied. Ondanks deze toezegging is de Kamer boos over de verleende vergunning. De woordvoerder van de NAM is erg stellig over een eventuele proefboring in de Bies bosch. „Dat deden we niet, dat doen we niet en dat zullen we in de toekomst ook nooit doen." Wel wil de NAM op een paar kilometer buiten het natuurgebied een proefboring doen. De nu verkregen vergunning staat het de NAM niet toe om een proefboring te doen. „Daar is weer een andere vergunning voor no dig. Deze boorvergunning, een misleidende naam, betekent alleen dat de NAM als enige een vergunning mag aan wagen voor een proefboring", aldus de woordvoerder. In de Kamer is verbaasd en verontwaardigd gereageerd op de vergunningverlening door minister Jorritsma van economische zaken. Morgen is er een overleg gepland met de be windswouw over de vergunningverlening. Nu de minister zo kort voor dat overleg al een ver gunning afgeeft, voelt de Kamer zich overval len. Een woordvoerder van het ministerie snapt die opwinding niet. „De minister is wet- telijk verplicht die vergunning af te geven." STEVENHAGEN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5