Joden krijgen snel uitbetaald Binnenland Kok vult geen kinderschoentjes Dossier Fireworks verdwenen Kinderen migranten moeten te zware gesprekken vertalen Nieuwe stichting komt op voor studerende gehandicapten [an bekent moord op Hengelose jf.ELQEen 27-jarige inwoner van Hengelo (Gelderland) heeft teravond bekend een 19-jarige vrouw uit die plaats zondag- )nd te hebben doodgestoken. De man was gisterochtend or de politie aangehouden. Ook heeft de politie op aanwijzin- i van de man het moordwapen gevonden. Het mes werd te- 'gevonden in een sloot, vlakbij de plek waar de vrouw was odgestoken. Het motief van de man is niet duidelijk. Hoogst- arschijnlijk kende hij het slachtoffer niet. De vrouw fietste idagavond naar huis, nadat ze had meegedaan aan een vol- baltoernooi in een sporthal. Ze werd neergestoken vlakbij het is Vein haar ouders. Passanten vonden de ernstig gewonde juw. Ze overleed ter plaatse aan haar verwondingen. [inder gewonden door rotondes rdrecht In Zuid-Holland is het aantal gewonden op kruisin- i met 80 procent afgenomen. Dat blijkt uit een inventarisatie de provincie heeft gemaakt. De provincie schrijft de daling aan de rotondes die sinds 1990 op 74 kruisingen zijn aange- ;d. Bovendien zijn de verwondingen van de slachtoffers lich- door de lagere snelheid op de rotonde. Zuid-Holland vol et nog niet aan de landelijke doelstelling van 50 procent min- doden in vergelijking met 1986. Het aantal doden ligt 47 jcent lager. Volgens de provincie is er onvoldoende geld om gen goed te kunnen aanpassen. oge onderscheiding voor Trojan haag De Nederlander Carlo Trojan wordt commandeur in Franse Ordre National du Mérite, te vergelijken met com- indeur in de orde van Oranje Nassau. Trojan krijgt de zeer je onderscheiding voor zijn werk als secretaris-generaal van Europese Commissie en omdat Parijs hem zeer waardeert in huidige functie als ambassadeur van de Europese Unie bij Wereldhandelsorganisatie (WTO) in Genève. Commissie- irzitter Prodi onthief Trojan in mei van zijn functie en plaats- lem over naar Genève. Zijn overplaatsing lokte forse protes- uit van de Nederlandse regering, omdat met het vertrek van >jan Nederland niet langer in het hoogste ambten arenseg- :nt van de commissie was vertegenwoordigd. ackers kraken site van Financiën haag Hackers hebben het afgelopen weekeinde de inter- tsite van het ministerie van financiën gekraakt. Hen was door ministerie gevraagd te controleren of de site nog aan de vei- leidseisen voldeed. De onderzoekers vonden een lek en heb- n waarschijnlijk hun bevindingen direct gepubliceerd op de bliekssite. Zo was voor iedere internetgebruiker te lezen hoe site gekraakt kon worden. De informatie werd pas gisteroch- ïd verwijderd, alhoewel al op vrijdag bekend was dat de tips bliekelijk te lezen waren. Volgens een woordvoerder van het nisterie berust de kwestie op een 'misverstand'. De site van lanciën geniet enige bekendheid, omdat het één van de meer jfessionele overheidssites is. Per maand doen ongeveer .000 bezoekers er een beroep op. Het ministerie wil de site Igend jaar vernieuwen.Daarom wilden we onderzoeken of bestaande site nog tot die tijd meekon." offerbakontvoerders kochten cadeaus tterdam De twee 20-jarige Rotterdammers die afgelopen nderdag in Hellevoetsluis werden opgepakt toen ze automo- isten probeerden te ontvoeren, zeggen verantwoordelijk te ri voor soortgelijke incidenten in de regio. De twee hebben fontvoeringen en twee pogingen daartoe bekend. Doel van ontvoeringen was automobilisten van hun geld en pinpassen U antdoen. Onder bedreiging moest ook de bijbehorende code Hrden afgegeven, waarna de rechtmatige eigenaar steevast in I kofferbak van de eigen auto werd opgesloten. De twee heb- n vervolgens met andermans pasjes voor ettelijke duizenden Iden gepind. Het geld werd uitgegeven aan onder meer sin- klaascadeaus. De verdachten zijn gisteren voorgeleid. YD wil uitstel besluit anti-fileplan haag De WD wil dat de Tweede Kamer een besluit over anti-fileplan voor de Randstad nog een week uitstelt. De li- ralen willen eerst een brief bestuderen waarin minister Nete lbos voor de regio Utrecht 125 miljoen gulden reserveert voor ti-filemaatregelen. Utrecht kr ijgt het geld pas na instemming t de plaatsing van tolpoorten. De WD zei vorige week dat de rtij vandaag de voorstellen van het CDA zou steunen om orlopig geen geld uit te geven aan het anti-fileplan, tot het re- ringrijden wettelijk is geregeld. WD'er Hofstra zei gisteren iter zich alsnog te willen beraden, naar aanleiding van de ef van de minister. Door steun aan het CDA-voorstel zou orlopig geen cent worden uitgegeven aan investeringen in ioor)wegen in de Randstad. *,En die zijn wel broodnodig. Dat ;en dilemma", aldus Hofstra. ort geding Amsterdam tegen TCA sterdam In een poging de taxitelefoonpalen uit de hoofd- id te bannen, spant de gemeente Amsterdam een kort geding n tegen de Taxicentrale Amsterdam (TCA). De gemeente zou llen dat TCA de telefoons uit de palen verwijdert, maai" de lordvoerder van de verantwoordelijk wethouder F. Kohier wil er de exacte eis nog niets loslaten. De gemeente droeg TCA in tober op de palen te verwijderen, maar de rechter hield dit te- n. Niet TCA, maar de gemeente zelf moet als eigenaar de pa- verwijderen, aldus de bestuursrechter. Volgens de rechter aest de gemeente het op de civielrechtelijke toer gooien. Met t kort geding slaat de gemeente de aangewezen weg in. Am- irdam wil op 20 december van de palen af zijn. Een datum or het kort geding staat nog niet vast. ïe Wolvenopvang tegen afschieten wolf [neuzen De Stichting Wolvenopvang Nederland en de Neder- ïdse Dierenbescherming zijn tegen het afschieten van de wolf in Zeeuws-Vlaanderen geregeld schapen doodt. De organi- ies zoeken een mogelijkheid het dier te vangen. Sinds okto- r heeft de wolf in het oosten van Zeeuws-Vlaanderen ruim nntig schapen doodgebeten. Maar dat geeft de mens volgens )ordvoerder T. van Hilst van de Stichting Wolvenopvang nog st het recht het dier af te schieten. Hij wijst er op dat het om n bedreigde en beschermde diersoort gaat. Wolven zijn vol- ns hem bovendien niet gevaarlijk voor mensen. Van Hilst ziet eer in een kooi waarin de wolf wordt gelokt door voedsel met n verdovend middel. Het dier zou vervolgens opgenomen nnen worden in de opvang in Den Hout. chip ongehinderd op weg naar Gent [neuzen Het Amerikaanse schip George is gisteravond onge hinderd de sluis van Terneuzen gepasseerd. Het is, niet gehin- rd door actievoerders van Greenpeace, op weg naar het Belgi- he Gent. Actievoerders van Greenpeace België hadden het hip zondagochtend de doorvaart belet. De sojabonen aan »ord zouden volgens de organisatie genetisch zijn gemanipu- p Bid. Het schip is zondag teruggevaren en voor de kust bij Zee- ugge voor anker gegaan. Na overleg met burgemeester R. Bar- j van Terneuzen besloot Greenpeace de George niet meer te nderen bij de doorvaart van de sluizen bij Terneuzen. an Boxtel wil afspraken met Antillen £Lhaag_ï Minister Van Boxtel (grote steden- en integratiebe- d) is vandaag en morgen in, Willemstad op Curasao om met regering van de Nederlandse Antillen afspraken te maken n de migratiestroom van Antilliaanse jongeren naar Neder- pd in te perken. Van Boxtel hoopt dat de eerder dit jaar be- ikte principe-overeenkomst leidt tot een akkoord over een utend systeem van inburgering. Volgens die afspraken geldt •or Antillianen tot 25 jaar die naar Nederland willen een in- irgeringscursus van zeshonderd uur, waarvan de eerste twee- •nderd uur op de Antillen zelf moeten gebeuren. Alle belanghebbenden ontvangen 14 mille belastingvrij Al binnen enkele weken kunnen joden die tijdens de Tweede Wereldoorlog in Nederland woonden, een be lastingvrije vergoeding van 14.000 gulden per persoon krijgen ter compensatie voor de roof van hun bezittin gen. Iedere belanghebbende ontvangt hetzelfde bedrag. den haag gpd De regeling is het resultaat van jarenlange onderhandelingen die het Centraal Joods Overleg en het Platform Israël hebben gevoerd met het Nederlands Verbond van Verzekeraars, de Nederlandse overheid, de Ne derlandse Verenigingen van Banken en de Amsterdamse Ef fectenbeurs. In totaal is 764 miljoen gulden beschikbaar voor verdeling. Daarvan is 125 miljoen gereserveerd voor indi vidueel juridisch bewijsbare claims, 50 miljoen voor huma nitaire fondsen en 59 miljoen voor collectieve doelen in Ne derland en Israël. De hoofdsom van 525 miljoen is beschikbaar voor naar schatting 36.500 per sonen, die elk een portie - zo luidt de officiële benaming - van 14.000 gulden kunnen aan vragen. ,,Alle aanvragen zullen snel en integer in behandeling wor den genomen", verzekert de Zandvoortse burgemeester Van der Heijden, die voorzitter is van de stichting Maror. De naam Maror staat voor 'Morele Aansprakelijkheid Roof en Rechtsherstel'. In het He breeuws betekent Maror 'bitter kruid'. Het gelijknamige bureau van deze stichting, gevestigd in Den Haag, belast zich vanaf vandaag met de uitvoering van de overeengekomen regeling. Het overgrote deel van de aan vragen zal naar verwachting uit Nederland komen. Joodse organisaties toonden zich bij de presentatie tevreden over het uiteindelijk bereikte akkoord en de regeling rond de aanvraag en uitbetaling. Van der Heijden beloofde dat de procedure niet al te ingewik keld wordt. Bureaucratische rompslomp moet worden ver meden. „We mogen niet op nieuw leed bij deze mensen op roepen." Belanghebbenden van 75 jaar of ouder krijgen voor rang bij de behandeling van een aanvraag. In aanmerking voor de rege ling komen joden die de Twee de Wereldoorlog in Nederland overleefd hebben (belangheb benden) of hun kinderen, pleegkinderen of partner (plaatsvervangers). Aanvragen zijn mogelijk tot en met 31 de cember 2001. De eerste beta ling, die vermoedelijk al rond de jaarwisseling plaatsheeft, be draagt 14.000 gulden. Na twee jaar volgt mogelijk nog een tweede betalingsronde. Als een aanvrager komt te overlijden, valt de betaling in de erfenis van betrokkene. In Nederland en Israël is geen inkomstenbelasting verschul- den haag Voor naar schatting 350.000 kinderen uit ge zinnen die van een sociaal minimum moeten rondkomen is 5 december geen feest. Hun wensen kunnen vanwege geldgebrek niet worden vervuld. Duizend paar lege schoentjes voor het Torentje van Kok symboliseerden gisteren de teleurstelling onder deze kinderen. Op ver zoek van de Socialistische Partij (SP), die meer kinderbij slag wil voor de laagste inkomens, klopte sinterklaas aan bij de werkkamer van premier Kok. Onder het motto 'Zie ginds komt de meevaller uit Holland weer aan' vroeg sin terklaas aandacht van Kok voor de kinderen uit bijstands gezinnen. De minister-president liet weten geen tijd te hebben voor de ontvangst van de sint, laat staan cadeau tjes uit te delen. De schoentjes bleven leeg achter voor de ingang van het Torentje. „Onaanvaardbaar", noemt SP- Tweede-Kamerlid De Wit het passeren van de minima bij de verdeling van verwachte meevallers. Teleurgesteld vertrokken de sint en zijn zingende actievoerders. „Piet Zalm staat te lachen en roept ons al toe. Wie rijk is krijgt lekkers, wie arm is de roe." foto anp marcel antonisse Staatssecretaris antwoordt Tweede Kamer op rijm den haag gpd De naderende sinterklaasavond had er natuurlijk mee te maken. Maar misschien lag het ook aan het onderwerp dat op de agen da stond: kinderopvang. Hoe dan ook, staatssecretaris Bos (financiën) verraste de leden van de Tweede Kamer gisteren door hen tijdens een officieel debat op rijm toe te spreken. „Een voordeel van lang luis teren naar anderen is dat ik het begin van mijn antwoord heb kunnen herschrijven", begon de 37-jarige Bos wat cryptisch zijn spreektermijn. Om vervol gens tot hilariteit van de aan wezigen een soort Sinterklaas gedicht voor te dragen. Bos oogstte applaus van de zaal voor zinnen als: „De staatsse cretaris van VWS heeft op al het belangrijke reeds uitmuntend antwoord gegeven. Mij rest in nederigheid slechts de taak hier nog een enkel fiscaal argument doorheen te weven." En: „Kin deropvang die iedereen zich kan veroorloven, dat is geen il lusie. Daar gaat dit debat om, zo luidt mijn conclusie." Na een serieus fiscaal betoog sloot Bos ook geheel op rijm zijn inbreng af. Gewoon ter plekke bedacht en geschreven, zei het jongste lid van het kabi net na afloop lachend. Werkstraf voor racistisch geweld utrecht gpd Voor het aftuigen van een jood se jongen zijn drie Woudenber gers veroordeeld tot werkstraf fen van honderd uur. Officier van justitie Oosteiwegel noemt het schokkend dat racistisch geweld in Nederland voorkomt. De officier is er van overtuigd dat achter de laffe 'matpartij' racistische motieven schuil gaan, ook al ontkennen de Woudenbergers dit. Het slachtoffer kreeg zaterdag 9 september ruzie met een groep jongeren in een kroeg in Woudenberg. Hem werd te ver staan gegeven dat hij maar be ter kon vertrekken. Angstig pak te de jongen zijn fiets en ging naar huis. De Woudenbergers gingen hem achterna in een au to. Het slachtoffer werd vervol gensvan zijn fiets getrokken, ge slagen, geschopt en in het wa ter gegooid. Bij de mishandeling werden er tal van discriminerende op merkingen gemaakt over het slachtoffer. Ook werd hij in het Duits uitgescholden. Eén van de Woudenbergers (22) is vorig jaar al veroordeeld tot een boe te van zevenhondervijftig gul den wegens discriminatie. De officier eiste zes maanden gevangenisstraf tegen de drie mannen. De politierechter ver oordeelde de drie tot honderd uur dienstverlening. Ook moe ten zij het slachtoffer een scha devergoeding betalen van ne gentienhonderd gulden. den haag anp Alle corrrespondentie tussen het ministerie van defensie en S.E. Fireworks tot en met 1993 is verdwenen. Dat bleek giste ren uit de voorlopige getuigen verhoren door de rechter-com- missaris in Den Haag. Die wor den afgenomen op verzoek van advocaten van slachtoffers van de vuurwerkramp in Enschede. De raadslieden willen bewijs verzamelen om de overheid aansprakelijk te stellen voor de ramp die vorig jaar mei ver moedelijk 21 mensen het leven kostte en een gehele wijk ver woestte. Een medewerker van Defensie merkte op dat de cor respondentie weg was. H. Bou- ma, tot 1997 in dienst van het Defensiebureau Milan, toe zichthouder ontplofbare stoffen en schietinrichtingen, wilde de stukken inzien met het oog op het getuigenverhoor. Hij zei niet te weten waarom ze er niet meer waren. Ook advocaat J. Beer, die om het verhoor had verzocht, miste een deel van het dossier. Ook hij weet niet waar het is gebleven. „Maar hier is wel iets vreemds aan de hand." In 1993 bezocht Bouma voor het eerst Fireworks. De toe zichthouder trof er volgens ei gen zeggen een rotzooitje aan. Zo constateerde hij diverse technische mankementen, waaronder slecht functioneren de deuren van vuurwerkopslag plaatsen. Ook lagen er, zoals eerder bekend werd, veel grote re hoeveelheden professioneel vuurwerk dan was toegestaan. Bouma bezocht het Ensche- dese bedrijf een jaar later nog eens. „Toen was de situatie niet beter. Ik hoorde van de ge meente dat de aanvraag voor een nieuwe vergunning onder weg was. Voor mij was het ver volgens een kwestie van af wachten." Hij sprak van een ge doogsituatie. rotterdam joyce de bruin Kinderen van migranten en vluchtelingen moeten te vaak gesprekken vertalen waar ze ei genlijk te jong voor zijn. Vooral hulpverleners in de gezond heidszorg, sociale zekerfieid en onderwijspersoneel zouden daarom vaker gebruik moeten maken van professionele tol- kencentra. Dat stellen Vluchte lingenwerk Rijnmond/Rotter dam en de stichting Medelan ders. De gevraagde rolverwisseling is slecht voor de ontwikkeling van het kind. „Een kind moet gewoon kind kunnen zijn. Die moet niet de rol van de ouder overnemen", zegt L. Vlasblom van Vluchtelingenwerk. „Want waar de gesprekken ook over gaan, het is niet het probleem van het kind, en als ze moeten vertalen, wordt het dat wel. De stichting Medelanders maakt zich vooral zorgen over de kinderen van vluchtelingen. Hun ouders zijn vaak nog maar kort in Nederland en daardoor de taal nog lang niet machtig. „Kinderen van 10 tot 15 jaar en soms ook jonger, leren de Ne derlandse taal nu eenmaal snel ler. Die kinderen moeten ge sprekken vertalen waai" ze niets mee te maken hebben. Dan moeten ze bijvoorbeeld een toelichting geven op een week briefje, of informatie vertalen over schuldsanering", schetst projectcoördinator B. Oomens van Medelanders. „Kinderen krijgen te veel ver antwoordelijkheid op hun schouders. Ze zijn uit omstan digheden gevlucht die niet des kinds zijn. Die kinderen slaan een hele fase uit hun gewone ontwikkeling over." Ook in de gezondheidssector doen zich bizarre situaties voor. „Een meisje van 12 moest bij de be valling van haar moeder aan wezig zijn", zegt Oomens. Turken en Marokkanen we ten zich onderhand wel redelijk te redden, aangezien de tweede generatie, die hier is geboren en de taal goed spreekt, vaak al volwassen is. Toch komen bij deze groepen migranten ook nog ongewenste situaties voor, weet de Stichting Medelanders. „Een Marokkaanse vader moest op gesprek komen op de school van zijn zoon. De zoon moest dat gesprek zelf vertalen. Dan zei de leraar dat het nog niet helemaal goed ging met Mo hammed, en Mohammed ver taalde dat met: de leraar is te vreden." utrecht jos van der meer De Utrechtse psychologiestudente Inge de Jong is voorzitter van Vademecum, een nieuwe stichting die opkomt voor studenten met een handicap: „Er is een mentaliteits verandering nodig." In het gebouw van psychologie bij de Univer siteit Utrecht zitten de chipknip-sleuven van de koffieautomaten zo hoog, dat een rolstoel rijder er niet bij kan. De Universiteit van Am sterdam heeft een gebouw met op de tweede etage een invalidentoilet, terwijl er geen lift is. Het zijn vaak kleine praktische dingen die het leven van een gehandicapte student op uni versiteit of hogeschool bemoeilijken. Maar vaker gaat het om onbegrip, zegt de Utrechtse psychologiestudente Inge de Jong (25). Neem haar nou. Ze heeft diverse chronische aandoeningen aan haar bewegingsapparaat: voortdurend pijn, vaak moe, moeilijk bewe gen. Korte stukken loopt ze met krukken. De stad in betekent: de rolstoel. Traplopen kan niet, door de pijn. Het Centrumgebouw-Zuid van de Utrechtse universiteit, waar ze voor haar studie moet zijn, heeft in elke hoek een trappenhuis, maar er is slechts één lift. 'Even' iets kopiëren, kof fie halen of aanlopen bij studentenzaken is voor Inge een hele toer, vooral als er snel weer college is: „Het kost me veel energie, terwijl ik daarvan weinig heb, vooral als het vlug moet. Medestudenten zeggen: 'Dan drink je toch geen koffie', terwijl ze ook 'Zal ik even koffie halen?' kunnen zeggen." Het gebouw heeft z'n entree op één hoog. In ge kan alleen naai" binnen met de lift bij de goedereningang. Vroeger belde ze aan. Als de portier even weg was, moest ze wachten. Na veel moeite kreeg ze een eigen sleutelkaart: „Ik begon bij de portier, die verwees me naar een studieadviseur die niet wist waar ik moest zijn en via-via kwam ik terecht bij de decaan. Die heeft de technische dienst ingeschakeld." Dit is typisch zo'n geval waarmee de Stichting Vademecum zich gaat bezighouden. Deze -landelijke belangenorganisatie door en voor studenten met een handicap begon gisteren officieel met haar werk. Minister Hermans (onderwijs) onthulde het logo tijdens het lus trumcongres van Handicap en Studie, een landelijk en in Utrecht gevestigd kenniscen trum. Inge de Jong is voorzitter van Vademecum. Met zeven studenten uit heel het land vormt ze het bestuur. Ze hebben de stichting opge richt om meer aandacht voor studenten met een handicap te krijgen. „De informatiestro men moeten duidelijker, zowel van hoger on derwijs naar de studenten als andersom: een studieadviseur moet wel weten wat er speelt voor die iets voor je kan doen", aldus De Jong. De bedoeling is op alle universiteiten en ho gescholen studentenplatforms op te richten die lokaal gegevens verzamelen en op basis daarvan maatregelen bepleiten. Ook stelt de stichting een telefonisch meldpunt in (030- 2894024), waai" studenten, ouders en docen ten of decanen terecht kunnen met vragen en klachten. In specifieke gevallen zal Vademe cum studenten doorverwijzen naar instanties als GAK of een patiëntenorganisatie om een oplossing te vinden. Ook zal de stichting elk jaar één universiteit en één hogeschool be oordelen op haar toegankelijkheid voor ge handicapten. „Er is een mentaliteitsverandering nodig", zegt Inge de Jong. „Zodat we als volwaardige mensen worden gezien voor wie een volwaar-' dige plek is in het hoger onderwijs. Dat is vaak al te bereiken met een speciale stoel, een aangepast lesrooster of flexibele werktijden tijdens een stage. Een gehandicapte student moet zoiets gemakkelijk voor elkaar kunnen krijgen. Die moet ook aan een vast persoon z'n verhaal kwijt kunnen." Vier tot vijf procent van de studenten heeft een handicap: aan gehoor, zicht of het bewe gingsapparaat, of een chronische ziekte. Een onbekend aantal heeft last van dyslexie. Dat betekent dat er in heel Nederland tussen de 20.000 en 25.000 studenten met een bepaalde handicap zijn, schat Inge.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3