Pakjesavond onder de palmen C Gesprek van de Dag M Bedenkster hotpants en minirok gaat rentenieren DINSDAG 5 DECEM8ER 2000 V 'om men taar Onnodige maffiawet De Amsterdamse en Rotterdamse politiekorpsen willen meer mogelijkheden om beslag te laten leggen op bezittin gen die via criminaliteit zijn verworven. Alleen al op basis van het vermoeden dat roerende en onroerende goederen gefinancierd zijn uit vuil spel wil de politie die bezittingen ontnemen. Het is dan aan de crimineel om aan te tonen dat alles op eerlijke wijze is verkregen. Deze zogenaamde maf fiawet, die in Italië en de Verenigde Staten veelvuldig wordt ingezet, leidt tot een omkering van het belangrijkste princi pe van de Nederlandse rechtsstaat: Iemand is onschuldig tot het tegendeel is bewezen. Uit de roep om de maffiawet klinkt de frustratie van de diender door. die in complexe financieel strafrechtelijke onderzoeken vaak achter het net vist. Om daar verandering in aan te brengen werd in 1993 de Pluk-ze-wet aangeno men. De wet moest de mogelijkheden vergroten om de cri mineel in zijn portemonnee te treffen. Daartoe werd het opsporingsapparaat fors opgetuigd met meer financiële know how. Na vijf jaar pluk-ze bleek echter dat niet de onder- maar de bovenwereld moest inleveren. Tegenover een investering van 123 miljoen in het opspo ringsapparaat stond slechts een schamele opbrengst van twintig miljoen gulden aan crimineel bezit. Het eigen on derzoeksinstituut van justitie, de WODC, weet dat aan te weinig specialistische kennis bij de politie waardoor onvol doende gebruik werd gemaakt van de mogelijkheden van de Pluk-ze-wet. De conclusies van het WODC hebben geleid tot aanpassin gen waardoor de politie de afgelopen jaren iets meer voort gang heeft geboekt met de Pluk-ze-wet. Criminologen sig naleren echter dat nog steeds geen optimaal gebruik wordt gemaakt van de bevoegdheden die de wet biedt. Toch is minister Korthals bereid om bijvoorbeeld de mogelijkheden om beslag te leggen op weggesluisd geld te verruimen. Maar dan zijn de bevoegdheden van de politie binnen de Nederlandse rechtsstaat wel zo ongeveer tot hun maximale grootte opgerekt. Het is aan de politie om die ruimte nu ten volle effectief te gaan benutten. En daar is helemaal geen draconische maffiawet voor nodig. ieh* visie Aktenzeichen Aktenzeichen AT... Ungelöst. Weet u het nog?EduardZim merman, die bloedserieus de engste misdaden omschreef, za kelijk vragen stelde aan de politiefunctionarissen die erover gingen en de allerengste reconstructies uitzond die de televi sie ooit gezien heeft. Eduard Zimmerman, ondersteund door Konrad Toenz in Oostenrijk en ook nog iemand in Zwitserland, waarvan de naam me even ontschoten is. Peter Niedetski of zoiets. Want het Duitse 'Opsporing Verzocht', de Godfather van alle Op sporing Verzochts, pakte het meteen groot aan. Gevaarlijke criminelen werden gezocht en die zijn niet te beroerd om even over de grens te wippen als het zo uitkomt. Dood- en doodeng was dat vroeger. Nachtmerries heeft het geduurd voordat ik mijn ouders gelijk gaf en gewoon vóór Aktenzeichen AT... Ungelöst boven aan mijn huiswerk ging. Ik kon er niet naar kijken. Later kwam op de BBC Crimewatch UK. Minder eng, de re constructies waren op een of andere manier minder huive ringwekkend. 'Don't have nightmares, do sleep well'. Nee, nachtmerries hoefden niet. Maar Crimewatch was tenminste altijd goed vooreen paar koude rillingen. En een naar gevoel als 's avonds laat de wind een beetje vreemd langs het raam raasde. Brrrrrr. En dan Opsporing Verzocht. Toen het pas begon, en die betrouwbare meneer Wil Simon staande in de straat waarde juwelier was overvallen aan wees in welke richting de boeven waren weggerend, toen leek het nog ergens op. Toen was het niet zozeer lachwekkend als wel slaapverwekkend, maarzeker een solide programma en een programma dat de slachtoffers en de kijkers serieus nam. Nu kan ik er niet meer naar kijken. Niet vanwege de nachtmerries - Eduard Zimmerman joeg kleine Willy decennia geleden onder de dekens - nee, vanwe ge Nelleke Noordervliet. Wat een ongelofelijk slechte presen tatrice voor een programma dat toch nog steeds de gedegen, upper class tegenhanger van Peter Ermrrrr de Vries preten deert te zijn. Een presentatrice die met een volledig mis plaatste arrogantie de domste vragen stelt aan politieman nen die vooral het signalement van de daders willen geven. „Dus als een overval misgaat, verwacht u dat de dader het nog eens probeert?'' Of als je net twee bewakingsvideo's hebt gezien waarop mijn kat nog dezelfde man heeft herkend, „Tja, twee keer vlak achter elkaar, dat kan ?iataurlijk geen toeval zijn. Hartstikke knap, Nelleke. Het is toch zonde. Met Opsporing Verzocht heeft de publieke omroep goud in handen. De politie stapt nu nog eerst naar deAvro als ze hulp nodig hebben van het publiek. Maar het duurt op deze manier niet lang meer voordat Peter Errrrrrrrrrrr de eerste hulplijn is. Daar kijken tenminste nog mensen naar. (Al begrijp ik niet waarom.) In ieder geval zou ik er als juwelier in Nederland niet op re kenen dat ik die achtenzestig horloges ooit terug zie. En als kijker kan ik me alleen maar verbazen over het gebrek aan een goed Opsporing Verzocht in Nederland. En weer inscha kelen op de Opsporing Verzochts van Engeland en Duits land. Daar is tenminste wat te beleven. En 't is gelukkig ver van mijn bed. wil buys Het kantoor is leeg Mijn buurman-van-kantoor is failliet. In zijn eentje is hij nu aan het doorstarten. Dat is een vreemd ge zicht. In de ruimte die tot voor kort door tientallen IT-ers werd bevolkt zit nu die ene man achter zijn computer. Zijn zakelijke verhaal was ooit goed voor miljoenen. Investeerders vochten om het geld als eerste te mo gen brengen. Dat geld is weg en alle mooie plannen zijn plannen geble ven. Dat zag er aanvankelijk niet zo uit. De verhalen die buurman over zijn zaken deed waren van een Messiaans enthousiasme. Het internet zou alles met alles gaan verbinden, en dat was goed. En de man die de schakel- ''tjes in elkaar zou passen, dat was mijn buurman. Of hij nu echt iets maakte dat werkte en bovendien r' geld opbracht, dat vroeg ik me al weieens af. Het leek meer op make len dan op maken. Meer op koppe len dan op verkopen. Maar de be- langstellenden stroomden toe en daar zaten grote namen bij van men sen en bedrijven die ik kende uit de krant. Uit het niets ontstond onder mijn ogen in de afgelopen vier jaar een bedrijf dat -op papier- een miljoen of veertig waard was. De oprichter was in dat geval goedvoor ongeveer 25% van dat bedrag, zo rekende ik jaloersig na. Dan heb je achteraf toch een aardig dagloon binnen gesleept. Maar al dat geld, voor zover het ooit bestaan heeft, is verdampt. Duizenden ideeën om de wereld te veroveren zijn tegelijk met het personeel de deur uit gelopen. En daar zit hij weer, de baas. In het zelfde kantoor waar de droom werd geboren. Ach ter de andere dertig beeldschermen zit niemand meer. Net als alle andere roerende goederen zijn ze nu van de curator, en vormen het enige wat de aandeelhouders van hun ingelegde miljoenen zul len terugzien. In de leegte klinkt nog de echo van de drukte van een paar weken geleden. Ik hoor au tomatisch weer het simultane geratel van dertig toetsenborden, die klinkt als lichte zomerregen op een ijzeren afdakje. Er werkten daar aparte mensen, bijna allemaal tus sen de twintig en dertig, vertegenwoordigers van de eerste generatie die met bits en bytes is opge groeid. Computer-nomaden die met een rugzak en een laptop door de wereld trokken, ergens een website'je tevoorschijn toetsten, en weer vertrok ken. Het personeelsverloop werd al snel te groot om nog door mij, die af en toe op de koffie kwam, gevolgd te worden. Opeens stond ergens een tafel met bemand door drie Zuid-Amerikaanse jongeda mes, en had het bedrijf een Spaanssprekende divi sie. De volgende week maakte ik kennis met een oudere jongere die nog roadie van de Beach Boys wasgeweest, maar nu in miljoenendeals was ver wikkeld rond het internet. Een dag later trof ik ach ter een geïmproviseerde extra tafel een vrouwelijke Roemeense ingenieur, die nog onder Ceaucescu in Locomotievenfabriek nr 6 had gewerkt. Boeiende branche, die IT-industrie. Maar die be drijfstak deed me ook toen al een beetje denken aan een geweldig systeem van holle vaten, verbon den door lege pijpen, dat inderdaad geweldig ge schikt zou zijn om bijvoorbeeld olie mee te trans porteren. Maar niemand die de moeite neemt om zélf die olie te gaan zoeken. Het hele IT-netwerk bestaat uit bedrijven die wachten tot ze kunnen verdienen aan iemand die wél de olie heeft gevon den. Andere bedrijven claimen dat het om trans port van gas gaat. Van water. Of van shampoo. En u geloofde tot voor kort alles. enselijk De Nederlandse zanger JAI SMIT heeft de Superhitpar der Volksmusik gewonnen. r, Volendammer kreeg in het 1( se televisieprogramma de f h: te stemmen van de kijkers. (Q 10 procent van de miljoem !r schouwers vond zijn lied /'Tl I für Mama het mooist. De S v hitparade is de jaarlijkse fii ni van een reeks uitzendingen volksmuziek. Smit, die in t r land als nieuwe Heintje ge! razend populair in de Duits landen. Hij won in septemt internationale Grand Prix d Volksmusik in het Zwitsers ri.h n In de Amerikaanse staat Oklahoma is de OUDSTE MAN VAN DE RELD overleden. De 111-jarige Benjamin Harrison Holcomb sti l0 zaterdag in zijn verzorgingstehuis, in aanwezigheid van zijn doe lr van 84. Holcomb werd geboren in 1889. Hij verdiende de kost )r boer. Tijdens de twee wereldoorlogen hoefde hij niet onder de vi nen. De eerste keer omdat hij boer was en vier kinderen had, de tweede keer omdat hij te oud was (51 jaar). In mei riep het Guir Book of Records hem uit tot oudste man van de wereld. Het nieuwe millennium is weliswaar al elf maanden gaande, maar de vorige eeuw is pas afgelopen week einde geëindigd. Zaterdag werd namelijk bekend dat de nu 66-jarige Mary Quant zich teruggetrokken heeft uit het modebedrijf dat zij 43 jaar geleden in Londen begon. Quant gaat rentenieren, en ze kan dat gaan doen in de wetenschap dat ze geboekstaafd staat als een van de invloedrijkste modeontwerpsters van de af gelopen eeuw. Mary Quant komt de eer toe dat zij de mode, voordien een speeltje van de gevestigde klasse, onder de jeugd heeft gebracht en zodoende de 'jarenzestigrevolutie' mede gezicht heeft gegeven. Quant is de ontwerpster van de hotpants, populari seerde de minirok en was de eerste die nylonlcousen van kleurige patronen voorzag, waardoor het hippe panties werden. Pikzwarte, zeer zwaar opgebrachte oogschaduw? Mary Quant. Kniehoge glimmende laar zen, felgekleurde jurkjes of jassen van vinyl? Idem dito. Na een opleiding aan een Londense kunstacademie in de grijze jaren vijftig, begon Mary Quant in 1957 een boetiek, Bazaar genaamd, in Londens King's Road. Het succes was van begin af aan enorm en stond aan de basis van Londens swinging sixties. Brigitte Bardot en Nancy Sinatra droegen haar ontwerpen, tot haar vaste bezoekers in King's Road behoorden John Len- non en de overige Beatles. Toen George Harrison in 1966 trouwde met Patty Boyd, droegen beiden kleren van Mary Quant. Quant zelf schokte in die jaren de Britse natie door te onthul- In de jaren zeventig namen ook enkele lucht vaartmaatschappijen de ontwerpen van Quant over en liepen de stewardessen in hotpants. ARCHIEFFOTO len dat zij haar schaamhaar in de vorm van een hart had geschoren en groen had geverfd. In 1969 werd het aantal vrouwen met een of meer kle dingstukken van Quant in de garderobe geschat op 7 miljoen. Die populariteit bleek gaandeweg de jaren ze ventig niet aan te houden. Toch bleef het imperiumpje van Quant levensvatbaar, vooral omdat de afdeling parfum het in Japan zo goed deed. Mary Quant Cosmetics (jaarlijkse omzet naar schatting 350 miljoen gulden) is al een aantal jaren geheel in Ja panse handen en floreert zodanig dat het met succes is uitgebreid naar onder andere New York. In de modetak had Mary Quant zelf (die al lang niet meer ontwerpt) tot voor kort een meerderheidsbelang. Met een omzet vorig jaar van ongeveer drie miljoen gulden valt het inmiddels vrijwel volledig in het niet bij de cosmeticapoot. Afgelopen weekeinde werd bekend dat de modekonin gin haar controlerende belang in modetak heeft ver kocht aan dezelfde Japanners die ook de cosmetica al bezitten. Volgens Quant, die zich bedient van de achternaam van haar overleden man Plunkett Greene, is de koop in alle vriendschap gesloten. ,,Ze deden me een genereus aanbod, waar ik zeer content mee was. Ik krijg nu tijd om andere dingen te doen." Verschillende Britse kranten echter suggereren dat Quant gedwongen is zich uit het bedrijf terug te trek ken. Uiüatingen van James Matsumiya, een van de ei genaren van Mary Quant, wijzen ook in die richting. Matsumiya zei tegen de Daily Telegraph„Mode-ont werpers zijn slechte zakenlui. Dat gold ook voor haar. In de jaren zeventig was zij een zeer beroemd ontwerp ster. Maar heeft iemand sindsdien nog een goed ont werp gezien? Dat kwam door Mary." HARM HARKEMA Sint en 'Black Petebezoeken Dutch Burgers op Sri Lanka onjven vieren. Maar toen: Sinterklaas wel leuk als he I graden is en je toch moeil N 'Hoor de wind waait door bomen' kunt gaan zingen j „Ach", meent Jansze, „He hier dan heet zijn, maar d ber is nog altijd de koudst jr maand op Sri Lanka." )C HARALD DOORNBOS Wuivende palmen, tropische temperaturen, achtduizend kilometer van Nederland en pakjesavond. Het doet vreemd aan, maar vier duizend Dutch Burgers, een kleine etnische groep op het eiland Sri Lanka in de Indische oceaan, vieren wel degelijk 'Sint en Black Pete' onder de kokosnoten. Deze afstammelingen van Ne derlandse VOC-avonturiers, moordenaars en handelslieden uit de 17de eeuw hebben 350 jaar na dato nog altijd verbas terde Nederlandse namen, ge bruiken nog een paar Neder landse woorden, zijn zo blank als West-Europeanen én ze vie ren Sinterklaas. De Sint heet hier 'Bishop St. Nikolaas' en Zwarte Piet 'Black Pete'. Maar een kniesoor die daar op let. Op 5 december is het pakjes avond in het witte, door palm bomen omgeven clubhuis van de Dutch Burgers in de Srilan- kaanse hoofdstad Colombo. En, zo staat er in het clubblad te le zen ,'de kinderen raken tijdens het feest volledig in extase, ze ker als Black Pete met snoep begint te strooien, zoals hij dat ook doet wanneer hij de kinde ren in Holland bezoekt.' „Mijn naam is nogal Neder lands, maar is door de eeuwen heen een beetje verbasterd", zegt David Jansze, de assistent secretaris van de 'Dutch Burger Union of Ceylonzoals de club officieel heet. Andere bestuurs leden hebben achternamen als De Kretser, Kerkoven of Van Houten. Vergelijk dat maar eens met de naam van de hui dige president van Sri Lanka - Chandrika Bandaranajke Ku- maratunga - en het verschil wordt wel duidelijk. „Dutch Burgers trouwden heel vaak binnen de eigen groep", legt Jansze uit, „Daarom hebben de meesten nog altijd Nederlandse namen, en zijn we over het al gemeen blanker dan de gemid delde Srilankaan." Slechts weinigen weten dat Sri Lanka ooit in Nederlandse han den is geweest. In 1649 landde Joris van Spilbergen uit naam van de Verenigde Oost Indische wel: 0,003 procent. „Tegenwoordig is iedereen veel beter ontwikkeld meent Bro- hier. „Jongeren reizen, er is veel toerisme hier. Dat zorgt ervoor dat een Dutch Burger niet meer automatisch met een andere Dutch Burger trouwt." Jansze is het daar volledig mee eens. „Af komst is steeds minder belang rijk", zegt hij, „De kans dat je een passende Burger tegen het lijf loopt, is voor jonge mensen nu heel klein." Jansze geeft de Dutch Burgers op Sri Lanka nog een jaar of vijftig. „Daarna zijn we er niet meer", spreekt hij op sombere, doch niet dramatische toon. Tot die tijd zullen ze onder de palmen in elk geval nog op vijf december 'Sint en Black Pete' compagnie (VOC) op de oost kust van dit tropische eiland. De Nederlanders verdreven er de Portugese kolonisator, maar werden zelf 150 jaar later weer verjaagd door het Britse leger. Wie wel bleven, waren de tien duizenden Dutch Burgers. Hun taal werd het Engels, maar ze gebruiken nog behoorlijk wat Nederlands-achtige woorden zoals: aardrappel (aardappel), boonchi (boontje) en sale (zaal) Ook konden de Burgers zon der problemen hun Nederlands Gereformeerde Kerken blijven bezoeken. David Jansze geeft een rondlei ding door het clubhuis, waar de vierduizend overgebleven Dutch Burgers af en toe feesten of vergaderingen houden. Alles hier is zó Nederlands dat je het in Nederland zelf al lang niet meer zou aantreffen. Rood-wit- blauwe vlaggen, foto's van Am sterdam, het Wilhelmus aan de muur. een grote beschilderde wand met daarop het VOC-em- bleem. Daarboven staat in het Nederlands: "VOC - eendracht maakt macht.' „Kijk maar eens naar de gevel van ons clubhuis", zegt een trotse Deloraine Brohier, een andere Dutch burger terwijl ze voorgaat naar buiten. „Dat zijn trapgevels, net als in Amster dam." Brohier heeft geen Ne derlandse naam, maar stamt af van Franse Hugenoten die via Nederland uiteindelijk op Sri Lanka terecht zijn gekomen. Maar het gaat niet goed met de Dutch Burgers. Met Jansze en Brohier is er persoonlijk niets aan de hand, gelukkig. Maar de groep neemt sterk in aantal af. In 1942 waren nog 60.000 van de in totaal acht miljoen Sri- lankanen Dutch Burgers. Velen vertrokken echter in de jaren vijftig, toen de regering het Singalees tot staatstaal maakte. De meeste Burger-families ver bleven toen al eeuwen op het eiland, maar weinigen hadden de moeite genomen om ooit Singalees te leren en spraken onderling gewoon Engels en wat Nederlands. Vandaag be draagt hun aantal 4.000, op een bevolking van 19 miljoen. Ofte-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2