Leidsch Dagblad Gore moet twee nieuwe tegenslagen incasseren Leiden krijgt boete bij kerstboomverbranding Uw hypotheek en de belasting in 2001, morgen in deze krant. Koningin als gastconservator 'Liever een echte priester bij soaphuwelijk dan schertsfiguur' 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Sinterklaas-cadeau's via Air Miles te laat OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 iter Leidse arte piet tra bloemetje iling Aalsmeer iloemenveiling Aalsmeer is ichtend een extra bloeme- iitgereikt. De veiling be te een record door de jaar- etgrens van 3 miljard gul- te doorbreken. Aalsmeer aarmee de grootste in de ld. Voor tweederde be- de handel uit bloemen, de andere één miljard uit f ter- en tuinplanten. uthals wil rvolging fans ister Korthals overlegt met openbaar ministerie of ac- e ondernemen valt tegen voetbalsupporters die ver- ng van de film 'Ajax, daar rden zij engelen zingen' togelijk maken. De minis- vindt dat de dreigementen ipuigaten uitlopen', na 5 ;-premier Arron rft na infarct Surinaamse oud-premier ck Arron is tijdens een be- c aan Nederland plotseling leden. Hij kreeg bij fami- t Alphen aan den Rijn een aanval. Arron wordt ge- als de politicus die Suri- le in de jaren zeventig naar hankelijkheid heeft ge- Onlangs werd hij daar voor onderscheiden, na 7 ïdste resten van orouders mens tse en Kenyaanse weten- tppers hebben in Kenya de zover bekend oudste bot- van voorouders van de is gevonden. De fossiele ïn zijn 1,5 miljoen jaar ou- dan de oudste tot dusver bnden beenderen. De nselijke resten die met 4,5 toen jaar tot nu toe als de jste golden, werden gevon- in het Ethiopische Aramis. 15 Nagerecht: Als de rechter met hand over het hart strijkt 16 Noordwijk geeft fouten toe rond golftoernooi 17 Zoeterwoudenaars dreigen massaal met schadeclaims bij bouw aan Zwetkade 18 Expositie met werk van Gerrit Dou: Leidenaar en kunstenaar Kor Havers legt voorzittershamer Hazerswoudse bibliotheken neer ienland enland :uuren Kunst ïomie >of en Samenleving Drek van de Dag anavond is de Konmar open tot 19.00 uur! luxLt CC óók 11> tl 'Alle bomen moeten in de versnipperaar' Ongunstige uitspraken voor Amerikaanse presidentskandidaat LEIDEN ROBBERT MINKHORST Het openbaar ministerie (OM) treedt op tegen gemeenten zo als Leiden die na oudjaar inge zamelde kerstbomen verbran den. Zij zijn op grond van de wet milieubeheer in overtre ding en moeten daarvoor wor den beboet, 'net als boeren die achter op het land wat verbran den', aldus Justitie. Het OM vindt dat er nu sprake is van rechtsongelijkheid. Het arrondissement Den Haag maakt in een brief mel ding van zijn aanpak. De brief is naar gemeenten in de Leidse regio en in Haaglanden én naar de twee politiekorpsen in de twge gebieden gegaan. Leiden, Oegstgeest en Alkemade orga niseerden begin dit jaar nog een kerstboomverbranding. Justitie moedigt aan dat ge meenten na oud en nieuw kerstbomen inzamelen. Want Alphenaar komt om in metaalfabriek NIEUWKOOP Bij een bedrijfsongeval in Nieuwkoop is een 34-jarige Al phenaar om het leven geko men. Hij raakte gistermiddag tijdens zijn werk in een metaal- warenfabriek aan de Dorps straat met zijn hoofd beklemd tussen twee stalen rollen. De man was met een kraan bezig stalen rollen van ongeveer 1,70 meter te verzetten. Na ongeveer twintig minuten slaagden hulpverleners erin de zwaargewonde man te bevrij den. Ondanks reanimatiepo gingen overleed de Alphenaar kort daarna. De arbeidsinspec tie onderzoekt de toedracht van het ongeval. SP-Kamerlid paar uur in Irak vastgehouden DEN HAAG ANP Tweede-Kamerlid Van Bommel van de Socialistische Partij is in Irak enkele uren door de politie vastgehouden. Van Bommel weigerde vertegenwoordigers van het Iraakse regime de hand te schudden, protesteerde bij de vice-premier tegen de ma nier waarop de Iraakse regering de Koerden behandelt en hij hekelde de Iraakse wapenpoli- tiek. Hij werd aangehouden toen hij met zijn medewerker en een fotograaf van Het Parool bij een paleis van Saddam Hussein stond. De fotograaf viel op en werd aangehouden. Toen Van Bommel en zijn medewerker te hulp schoten, werden ook zij aangehouden. Van Bommel wist dat zijn be zoek door het regime misbruikt zou kunnen worden. Angst heeft hij niet gekend, zijn aan houding was hooguit 'buiten gewoon ongemakkelijk'. Het vooraf gestelde doel is volgens de SP'er wel gehaald. „Het ging erom met eigen ogen te kunnen zien hoe de bevolking lijdt on der het Iraakse regime." Desondanks kijkt hij tevreden terug op zijn bezoek aan Irak. „Ik heb maximaal afstand kun nen nemen van het bewind, kritiek kunnen uiten en solida riteit aan de bevolking kunnen betuigen", zegt Van Bommel. dat is een 'goed gebruik' dat moet blijven. Alleen moeten al le bomen in de versnipperaar, en mogen ze niet meer op de brandstapel. Justitie draagt de politiekorpsen op de gemeen ten te beboeten die de wet toch overtreden. Die boetes kunnen flink oplo pen, verklaart persofficier K. Nooij. „Met name gemeenten worden geacht deze wet na te leven. En het hangt van de ernst van de overtreding af hoe hoog de geldboete wordt. Die kan oplopen tot duizenden gul dens." Voor vreugdevuren van brandende kerstbomen tijdens de jaarwisseling maakt justitie een uitzondering. Die blijven toegestaan. De maatregel is vooral bedoeld voor de grote kerstboomverbrandingen in de dagen of weken erna. De Amerikaanse presidentskandidaat Gore heeft giste ren nieuwe tegenslagen moeten incasseren. Een rechter in Florida en het federale Hooggerechtshof in Washing ton deden uitspraken die gunstig zijn voor Gore's Repu blikeinse tegenstander Bush. ces worden aangevochten in de rechtszaal, betoogde de rechter. Daarvan is in Florida volgens hem geen sprake. Deze uit spraak betekent dat Bush blijft gelden als winnaar in Florida. Gore's advocaten gingen meteen in beroep bij het Hoog gerechtshof van Florida. Uiter lijk vanavond om 21 uur (Ne derlandse tijd) moeten ze de re levante documenten bij het hof inleveren. WASHINGTON GPD-Rtr-AFP Gisteravond verwierp rechter Sanders Sauls in Tallahassee, de hoofdstad van Florida, Go- re's verzoek om de officiële uit slag van de presidentsverkiezin gen in die staat ongeldig te ver- Haren en 14.000 stemmen nog eens met de hand te tellen. Er moeten grove onregelmatighe den hebben plaatsgevonden, wil de officiële uitslag met suc- Eerder op de dag eiste het fe derale Hooggerechtshof in Washington een aanvullende toelichting op het vonnis dat het Hooggerechtshof van Flori- da op 21 november velde. Toen verschoof dat hof de deadline voor het rapporteren van stem busresultaten van 14 naar 26 november. Daardoor konden de resultaten van enkele hand matige hertellingen worden meegenomen in het eindcijfer van Florida. Dit bracht de voor sprong van Bush terug van 930 tot 537 stemmen. Het hof in Washington wil wQten of de collega's in Florida hun vonnis baseerden op een interpretatie van de Grondwet Amsterdam Gastconservator Koningin Beatrix aan het werk bij de inrichting van de ex- concentreerde zich op de Nederlandse beeldende kunst van na de Tweede Wereldoor- positie 'De voorstelling' in het Stedelijk Museum. De koningin mocht van museumdirec- log. De tentoonstelling wordt vrijdag in aanwezigheid van alle door Beatrix geselecteer- teur Rudi Fuchs (naast haar op de foto) een keuze maken uit de museumcollectie. Eerder de kunstenaars geopend en is tot 4 februari 2001 te zien. Pagina 18: Mobiles zijn Bea- viel alleen de schrijvers Harry Mulisch en Gerrit Komrij die eer ten deel. De koningin trix net zo lief als schilderijen. foto anp marcel antonisse Haarlemse pastoor speelt rol in GTST haarlem jeannine verhagen In een prachtige, witte jurk met sluier stond Roos voor het altaar. De Haarlemse pastoor H.J. van Ogtrop zegende vrijdagavond het soaphu welijk van Goede Tijden Slechte Tijden in. „Je kunt beter een echte kerk hebben dan een kerk van bordkarton en liever een echte priester dan een schertsfiguur", motiveert Van Ogtrop zijn keuze om in de soap mee te spelen. Voor pastoor Van Ogtrop waren de opnames voor GTST in de Kathedrale Basiliek St. Bavo een belevenis. „Het was een interessante dag met boeiende kennismakingen", vertelt hij. „De acteurs en actrices wilden van alles weten over het geloof en de kerk. Ik heb ze uitleg gegeven. Het was echt een dag van geloofsverkondiging, al zag je daar in de uitzending niet veel van te rug." Al eerder waren in de Bavo aan de Leidsevaart voor de RTL-soap opnames gemaakt. Roos kwam toen naar de kerk om een kaarsje op te steken. „Ze hadden het er bij die gelegenheid over dat ze ook een kerkelijke huwelijksinzege ning wilden opnemen. Ik heb aangeraden om dat in een echte kerk te doen, in plaats van in een nagebouwde kerk in de studio. Ze vroegen of dat hier kon. Daar hebben we intern over na gedacht en uiteindelijk ja gezegd." Van Ogtrop raadde de opnameleiding wel aan een echte priester te nemen in plaats van een acteur. „Dan wordt het zo gauw komedie. Een acteur die je een priesterrol laat spelen doet het ofte overdreven of niet zakelijk genoeg." De Haarlemse priester werd uiteindelijk zelf ge waagd de rol te spelen. Heeft hij er geen moeite mee dat de mensen die in een soap in allerlei intriges zijn verwikkeld, bij een huwelijk vroom naar de kerk hollen? „Nee, want dat gebeurt in het dagelijks leven natuurlijk ook. Daar zijn mensen ook verwik keld in intriges. Trouwen in de kerk is niet al leen voor de braverikken, maai' ook voor de zoekers." De huwelijkssluiting in de soap krijgt voor de Haarlemse priester wellicht nog een staartje. „Verschillende spelers zeiden: Als wij nog eens in de kerk gaan trouwen, wilt u dan ons huwe lijk inzegenen. Misschien levert het nog klandi zie op", zegt een lachende Van Ogtrop. haarlem «john oomkes Problemen met een geautoma tiseerd computersysteem heb ben enkele duizenden Air Mi- les-klanten een koude douche bezorgd. Hun met bonuspun- ten bestelde sinterklaas-ca deautjes zijn niet op tijd be zorgd. Het Hoofddorpse bedrijf Loyalty Management Neder land (LMN), dat het Air Miles - spaarsysteem coördineert, heeft anderhalve week terug tiendui zenden excuusbrieven laten uitgaan. Het verzendhuis dat namens LMN de orders via telefoon of internet registreert, kampte on verwacht met storingen in het ordersysteem als gevolg van een 'automatiseringsslag'. De Air Miles-organisatie heeft de benadeelde Wanten de gelegen heid geboden om de bestelde cadeautjes telefonisch kosten- loos af te bestellen. 071-5128030 HET WOORD IS AAN Sint Nicolaas Toen Ik klein was, geloofde ik nog heilig in mijzelf. of van de Kieswet van Florida. In het eerste geval is er wellicht sprake van een constitutionele kwestie die inmenging van het federale Hooggerechtshof rechtvaardigt. In het andere ge val zullen de rechters in Was hington zich mogelijk onthou den van een oordeel. Volgens onafhankelijke waar nemers valt de uitspraak van het federale Hooggerechtshof niet uit te leggen als een zege voor Bush of Gore. Wel betekent het nieuwe vertra ging, en dat is gunstig voor Bush. Uiterlijk volgende week dinsdag moeten de kiesman nen van Florida worden be noemd. Vakcentrales voorstander langer werken den haag anp De FNV en CNV hebben het ta boe op langer werken doorbro ken. Na afloop van het najaars overleg gisteren bleek dat beide vakcentrales instemmen met het verlengen van de arbeids duur van individuele werkne mers. Centrale afspraken in GAO's over de terugkeer van de 40-urige werkweek zijn uit den boze. CNV-voorzitter Terpstra noemde de arbeidsduurverlen- ging een oplossing voor de krapte op de arbeidsmarkt. „Mensen die langer willen wer ken, moeten die mogelijkheid krijgen." FNV-voorzitter De Waal viel Terpstra bij, maar is evenmin voorstander van overschrijding van de arbeidsduur als dat col lectief gebeurt. Met de huidige krapte op de. arbeidsmarkt 'vindt overwerk nu ook al plaats'. Hij wees erop dat partti mers indien gewenst best meer kunnen werken. Tot nu toe wezen de vakcen trales langer werken van de hand. Nu de krapte op de ar beidsmarkt alleen maar toe neemt, zoeken werkgevers naar meer mogelijkheden om het bestaande personeel langer te laten werken. Pagina 9: Kabinet beloont loonmatiging 1 Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Organisatie kampt met computerproblemen Volgens LMN-woordvoerder R. van Amen hebben slechts enkele tientallen mensen van die mogelijkheid gebruikt ge maakt. „Wij denken dat de meeste kaarthouders onze brief voor kennisgeving hebben aan genomen, ook omdat door gaans bestellingen binnen twee weken worden afgewerkt. Mis schien geven ze elkaar de ca deautjes nu met kerst in plaats van met 5 december." LMN zegt een zo breed mo gelijke selectie van mogelijk be nadeelde kaarthouders schrifte lijk te hebben geinformeerd. Woordvoerder Van Amen: „We weten nu eenmaal dat mensen Air Miles sparen met het oog op sint en kerst, maar van enkele tientallen klanten hoorden we dat ze him cadeautjes toch hadden ontvangen. Achteraf gezien had de automatiserings slag beter in januari kunnen plaatshebben." Voorletters: m/v Postcode: Plaats: Telefoonnummer: Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch 34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro n Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: I www.leidschdagblad.nl 8 712141 400114 Belastingdienst Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijkor.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1