Huisartsen willen centrale zorgposl Nico Koelewijn gaat het (een beetje) rustiger aan doen 'Noordwijk fou bij golftoernooi Duin Bollenstreek Controle bouwvakkers op tbc Rijnsburg in bloei Katwijkse basketbalclu wil verhoging subsidie Informatiepunt over schuldi 'Meevaller benutten voor opknappen Castellumplein' bi Neem een proefabonnement, BEL 07145128030 WEKEN VOOR/41,00 DINSDAG 5 DECEMBER 2000 JSDA Inbrekers nemen sieraden mee lisse De bewoners van een woning aan het Van der Vlugtpark in Lisse werden gisteravond bij thuiskomst lelijk verrast. Inbre kers waren hun huis binnengekomen door een raam open te breken. Ze vertrokken met sieraden van een onbekende waarde. Het tijdstip van de inbraak ligt tussen even voor half acht en kwart over tien. Deur niet op nachtslot: gsm's weg sassenheim Bewoners van een woning aan de Kleiburg in Sas- senheim moeten het even stellen zonder hun mobiele tele foons. Gisternacht merkten zij bij thuiskomst dat inbrekers in hun huis waren geweest. De bewoners hadden hun voordeur niet op het nachtslot gedaan en het was de inbrekers tussen half twaalf en vier uur gelukt om met een bankpasje de deur van het slot te krijgen. Uit de woning worden twee gsm's vermist. Valkenburgers kunnen officieel klagen valkenburg Valkenburgers kunnen binnenkort met hun klach ten terecht bij de Nationale Ombudsman. Burgers die kritiek hebben op het functioneren van bestuursorganen, maar ook ambtenaren kunnen daar klachten uiten over hun werkgever. De klachten moeten eerst bij de gemeente worden aangemeld waarna ze vervolgens worden doorgestuurd naar de Ombuds man. De leden van de commissie Middelen reageerden gister avond positief op het voorstel van het college van Valkenburg om zich aan te sluiten bij de Nationale Ombudsman. Dat er geen geld in de begroting voor 2001 is gereserveerd, maakt vol gens gemeentesecetaris P. Arissen niet uit. „Als er klachten in 2001 komen, worden die pasan 2002 door de Ombudsman ge declareerd. Die komen dan voor rekening van de begroting voor dat jaar." De gemeenteraad van Valkenburg moet nog wel ak koord gaan met het voorstel. katwuk gerard baas Een groep van zeven bouwvak kers van de Katwijkse Bouw maatschappij (KBM) is vorige week door de GGD in Leiden gecontroleerd op open tuber culose (tbc). Dat moest omdat de besmettelijke infectieziekte was geconstateerd bij een Am sterdamse bouwvakker, die in de zomer op de Zanderij in Kat wijk voor een onderaannemer van de KBM had gewerkt. Vol gens W. van der Plas, adjunct directeur van KBM, is de kans op besmetting te verwaarlozen. „We schrokken eerst wel na tuurlijk, maar de GGD heeft ons kunnen geruststellen. Zij zeiden dat je alleen besmet kan wor den als iemand met open tbc op een afstand van twintig cen timeter in je gezicht hoest. On ze werknemers hebben dus geen gevaar gelopen en zijn de volgende dag weer gewoon aan het werk gegaan. KBM kan zich aan het werkschema houden en volgende week leveren we de eerste woontoren op." De ge controleerde bouwvakkers zijn volgens de GGD niet met het vi rus besmet geraakt. runsburg 'Gemeente Rijnsburg zet de wereld in bloei.' Ook een aantal prunussen aan de Oegstgeesterweg is het niet ontgaan dat 'hun' gemeente een nieuwe slagzin heeft: voor de tweede maal dit jaar staan de boompjes in bloei. Normaal gesproken bloeien prunus sen maar een keer per jaar, in het vroege voorjaar. De plotseling weer opgelopen en voor december ongewoon hoge temperatuur heeft er voor gezorgd dat de boompjes 'denken' dat het al weer zover is, ver moedt een woordvoerder van de Rijnsburgse plantsoenendienst. Wordt het straks toch nog echt winterweer en bevriezen de net uitge lopen knoppen, dan betekent dat overigens niet dat de boompjes doodvriezen. In het vroege voorjaar zullen ze dan gewoon weer uitlo pen. foto dick hogewoning Pk >erdc jgtec nkjes De Katwijkse Basketballclub Grasshoppers is het niet eens met de subsidie die zij in het jaar 2001 krijgt toebedeeld. Zij heeft bezwaar gemaakt tegen het welzijnsprogramma, waarin de gemeente de subsidies voor alle Katwijkse verenigingen vaststelt. De basketballers wil len dat hun subsidiebedrag met bijna vijfhonderd gulden wordt verhoogd. Volgens penning meester P. Schaddé van Doorn houdt de subsidie geen gelijke tred met het bedrag van de zaalhuur dat ieder jaar op tafel moet worden gelegd. „Op jaar basis betalen wij ruim vijftig duizend gulden om te kui spelen en trainen in de Bo mahal en sporthal Cleijn Katwijk houdt absoluut rekening met deze kosten in de berekening van de si die." De gemeente vindt di vereniging het tekort dooi terne maatregelen moet op jjw gen. „Wij kunnen het ür daad zelf regelen, maar Katwijk nu doet, kan gev21 niet. De gemeente verhoog e'tei huur van de sporthallen i dtA neemt die stijging niet meirev( de subsidie-overweging", Schaddé van Doorn. „Het ons niet om dat bedrag vierhonderdnegentig gul1 maar om het principe." £Z1 .000 feen i dt. V ireve hon Er komt een informatiepunt in Katwijk waar mensen terecht kunnen die schulden hebben of denken te krijgen. Daar kunnen ze advies en eventueel hulp krijgen voor hun geldproble men. Het is de bedoeling dat het informatiepunt in het za lencentrum Tripodia komt. Dat is volgens wethouder Post 'een neutrale en voor iedereen toe gankelijke plaats'. De commis sie voor Ónderwijs, Zorg en Welzijn (OZW) stelde gister avond een krediet van ruim veertigduizend gulden beschik baar voor de uitbreiding van de deze vorm van hulpverleniii Het CDA en de RPF vroi ,J']^ zich af op welke manier de meente de voorlichting ove nieuwe informatiepunt gaa kleden. Post was het met partijen eens dat voor het tioneren van het loket een me bekendheid buitengev belangrijk is. „Wij zijn aan bespreken hoe we het bes van het informatiepunt de Katwijkse burgers zo bjnMC mogelijk kunnen verspreid Katwijk stelt het informatie] in eerste instantie in voor jaar. Overigens kunnen Valkenburgers terecht bij informatiepunt. Avond- en weekenddiensten voor hele Duin- en Bollenstreek door een of twee artsen valkenburg aty de vries Een meevaller van twee mil joen zorgde gisteren tijdens de commissie middelen voor veel irritatie bij de raadsleden. Die vonden het teleurstellend dat pas na het vaststellen van de begroting van 2001 deze cij fers naar boven waren geko men. De meevaller komt door de verkoop van zes gemeente woningen. „Zelfs een leek had dit kunnen voorspellen", riep WD'er Rosier. „De verkoop van zes huizen zie je aanko men. Waarom komen ze dan niet eerder met dergelijke cij fers." Wethouder Van der Horst noemde de meevaller 'onverwacht verwacht'. Rosier vindt dat de meeval ler mede gebruikt moet wor den om het Castellumplein op te knappen. Een projectont wikkelaar heeft inmiddels al plannen om winkels en ap partementen aan het plein te bouwen. Rosier vindt het de hoogste tijd worden om iets met het Castellumplein te doen. „Die toren op de Neder lands-hervormde kerk was er ook ineens. Daarom zeg ik: ga creatief om met dat geld en doe wat aan dat plein. Dan krijgen we straks een wereld plein in een werelddorp." De huisartsen in de Duin- en Bollenstreek willen één centrale avond- en weekeinddienstpost gaan instellen. Waarschijnlijk vanuit het Diaconesssenziekenhuis gaan dan een of twee huisartsen de zorg voor de bijna 200.000 inwoners van de streek op zich nemen buiten de norma le werkuren. bollenstreek sjaak smakman De HAP (huisartsenpost) moet de grote extra belasting van huisartsen buiten hun normale diensten terugbrengen tot een acceptabel niveau. „Buiten de normale diensten draai ik nu 800 uur per jaar avond- en weekeinddiensten", zegt de Lis- sese huisarts H. Bet, een van de initiatiefnemers. „Steeds min der huisartsen willen dat. Zeker voor de jongste generatie geldt dat huisarts zijn geen roeping meer is waar ze alles voor over hebben." De Duin- en Bollenstreek telt nu elf huisartsengroepen, die elk onderling de avond- en weekeinddiensten regelen. Een oplossing die elders in het land al wordt toegepast, is de op richting van een huisartsenpost die de zorg buiten de gewone uren voor een veel groter ge bied verzorgt. In de Duin- en Bollenstreek wordt sinds vorig jaar aan zo'n HAP gewerkt. Een paar tellingen hebben uitgewe zen dat een huisartsenpost met één of twee artsen (en op zater dag- en zondagmorgen drie mensen) de zorg voor de streek op zich kan nemen. Nu hebben elke avond en elke zaterdag en zondag tien van de 58 huisart sen in de streek dienst. Er zijn er dus veel meer beschikbaar dan er feitelijk nodig zijn. Met een huisartsenpost krijgen de dienstdoende artsen het veel drukker, maar daar staat tegen over dat artsen veel minder uren dienst hoeven te draaien. Bet: Als ik nu dienst heb, word ik in 24 uur gemiddeld één keer por uur gebeld, terwijl ik op zich best zes of zeven patiënten per uur kan helpen. Maar ik moet wel de hele tijd beschik baar zijn." Volgens Bet voelt de overgro te meerderheid van de artsen veel voor een huisartsenpost, zeker nu Zorg en Zekerheid be reid lijkt een belangrijk deel van de kosten voor zijn rekening te nemen. Op de huisartsenpost komen in elk geval een wacht kamer en twee spreekkamers. Het is de bedoeling dat ieder een die een arts nodig heeft, de huisartsenpost belt. Een huis artsassistent beslist dan, even tueel in overleg met de aanwe zige arts, wat er moet gebeuren. De beller kan dan met de eigen auto of met een taxi (die dan voor een speciaal tarief rijdt) naar de post komen, of de arts komt naar de patiënt toe. Voor de arts staat in dat geval een auto met chauffeur klaar, die de weg in de streek door en door kent. De artsen denken aan een ervaren ambulancechauffeur, zodat die de arts eventueel ook kan assisteren. In die auto be vinden zich de nodige spullen en daarnaast moet de auto een zwaailicht krijgen voor spoed gevallen. Het streven is dat de arts overal in hoogstens vijftien minuten ter plekke is. Waar de post wordt geves tigd, is nog de vraag. De voor keur heeft een geheel zelfstan dige post, waarbij aan een plek bij het touringcarbedrijf Beuk in Noordwijk wordt gedacht. Maar aangezien dat niet op kor te termijn haalbaar is - Bet hoopt dat op 1 juli de post kan beginnen - ligt het Diacones- senhuis in Leiden het meest voor de hand als vestigings plaats. In de noordelijke Bollen streek komt dan een satelliet vestiging. Een optie is het ver zorgingshuis Berkhout in Lisse, waar het Spaarneziekenhuis in 2002 een polikliniek wil vesti gen. Het voordeel van een 'in' een ziekenhuis heeft voordeel van korte lijnen tu huisartsen en specialisten. mge ank Zijn werk is te vinden in heel Nederland. In Bameveld in het Pluimveemuseum een af beelding met 36 hennen- en hanensoorten, in Medemblik de legendarische Bello, een boemeltje dat pendelde tussen Alkmaar en Bergen aan Zee en in Vlissingen Adriaan Michiels zoon de Ruyter. Zo'n twintig jaar geleden maakte hij Delfts blauwe reproducties van kunstwerken van meesters uit de Gouden Eeuw voor alle praalwagens van het Rijns burgse corso. In z'n eentje. Al les op tegeltableau. En dat is dan nog maar een fractie van het immense aantal konterfeit sels van zijn hand. Schilderen op tegels, schalen en vazen, met eindeloze precisie, was zijn werk. Tekenen 'voor de gein' was en is nog steeds zijn hobby. Dich ter bij huis blijvend is er vrijwel geen vereniging waar hij niet ooit iets voor getekend heeft. Decors voor de toneelvereni gingen Pancras en het Voor houtse 'Cultuur verheft', 25 jaar lang grollen en grappen in de carnavalsboekjes van De Saksen en in het Pancratius memo voor de aanvang van de vastentijd. Ook in de clubbla den van Ter Leede en Teylin- gen zijn tekeningen met zijn signatuur te vinden. Rechts on der, zwierig schuin omhoog: Nico Koelewijn. 71 Jaar geleden werd hij gebo ren aan de Voorhoutse kant van de Piet Gijzerbrug, de grens van Voorhout en Noord- wijkerhout. Als schoolgaand jongetje klepperde hij dagelijks op z'n klompen naar Noord- wijkerhout. Tekenen was, zo dra hij een voet in de school zette, zijn lust en zijn leven. „Op mijn rapport had ik een Onder redactie van Rob Onderwater tel. 071 5356457 negen. Ik tekende het beste van de hele school." Toen hij ver huisde naar het dorp van Voor hout moest hij veranderen van school. Zijn eerste rapport was wat de beoordeling van zijn fa voriete vak betreft een grote desillusie. „Terwijl ik nog nooit iets op papier gezet had, want we kregen geen tekenen, kreeg ik een zes." Op dat moment besloot de kleine Nico niet alleen de voor het debacle verantwoordelijke 'meester' een staaltje van zijn kunnen te laten zien maar ook de hele Voorhoutse bevolking. Met een gedrevenheid die hem ook heden ten dage nog ty peert, tekende hij op z'n loiie- en, met lappen tegen de slijta ge, een reeks uiteenlopende ta ferelen op de straat. „Vanaf 't spoor tot aan de Nagelbrug", definieert hij nauwkeurig. Aanvankelijk tekende hij met 'heilig' krijt. Bij gebrek aan be ter smeet de temperamentvolle tekenaar heiligenbeelden in duizend stukken. Daarna kon hij weer een tijdje voort. Totdat er vanaf de kansel vermanend over deze beeldenstorm werd gesproken. Gelukkig kwam er uitkomst. De boeren die ter kerke gingen, kregen plezier in de ambitieuze escapades en kwamen al gauw met opdrach ten die niet alleen vererend wa ren maar ook wat opleverden: „Hé jochie, teken jij voor ons nou eens een paard met een veulen." Eén gulden leverde dat op en daar werd krijt van gekocht. „Zes pijpjes voor een cent." Koelewijn weet het nog exact. Zijn prestaties bleven inmid dels niet onopgemerkt. Het Kerk- en Armenbestuur van Voorhout bemoeide zich met de ontwikkeling van het aanko mende talent. „Wat wil ie wor den?" gingen ze bij de moeder Koelewijn te rade. Ze reageerde verbaasd: „Hoezo: 'willen'? Hij gaat het land op net als de an dere jongens." Het Kerkbe stuur regelde echter dat Nico naar de kunstacademie in Den Haag mocht. Daar moest hij ter plekke een toelatingsexamen doen. „Teken een naakte vrouw aan de achterkant ten dele zichtbaar", kreeg hij te ho ren. De jonge Koelewijn slaag de voor zijn opdracht maar herinnert zich nog dat hij wit om de neus zag. Want 'iets bloots tekenen, daar kreeg je thuis voor op je sodemieter'. Aanvankelijk verliep de studie voorspoedig tot hij verkering kreeg en wilde trouwen. Hij zei de academie vaarwel, ging wer ken bij Van Velsen Aardewerk in Sassenheim en verhuisde naar de Sassenheimse Acacia straat, waar hij nog steeds woont. Later ging hij werken bij de Leidsche Fles. Nico Koelewijn aan het werk. Tekenen en schilderen is vanaf de lagere school zijn lust en zijn leven. foto dickhogewoning Een lijvig fotoboek laat zien dat Koelewijn, specialist in het ma ken van tegeltableaus, in zijn soort een absoluut unicum was. In de september afleve ring uit 1977 van Vrij Neder land is een afbeelding te zien van Johnny Jordaan en Tante Leen. Tussen zich in houden zi een tableau waarop ze zelf ge portretteerd staan. Maker: Nico Koelewijn. Dries van Agt, de ouders van René Froger, Prins Bemhard, Amerikaanse presi denten en talloze andere pro minenten werden door Koele wijn op tegels, in Delftsblauw, vereeuwigd. In 1978 vervaar digde hij een tegeltableau met de 'koppen' van de spelers van het nationale elftal, dat uitge zonden werd naar het WK in Argentinië. Het hangt nog steeds in het trainingskamp van de KNVB in Zeist. „Mijn baas zou het overhandigen, maar toen 'ie al die beroemd heden zag, scheet 'ie zeven ba len stront en zei doe jij het maar." Koelewijn, die eigenlijk van geen ophouden weet, is nu toch van plan het wat rustiger aan te doen. „Dat ik m'n vrouw verwaarloos zou ik niet willen zeggen. Maar we hebben een gratis reizenkaart gekocht, dus daar zullen we maar eens ge bruik van gaan maken." Wer keloos toezien zit er echter de komende jaren niet in. „Wat ik blijf doen?" Hij somt op: „Ik blijf borden maken voor zee vissers De Pierewaaiers in Scheveningen en voor de dui- venverenigingen afdeling Haarlem geldt dat idem dito. Duiven schilderen is nou een maal mijn sterke punt." Tot slot met een ernstige on dertoon: „Een oudere broer van me is onlangs overleden aan Parkinson. Als ik dat ook krijg, is het gedaan met de te- kenarij. Gebeurt dat niet dan ga ik gewoon door. Ik heb nog steeds die drang in me dat ik moet laten zien wat ik kan. Die drang gaat er nooit meer uit." margrit tibboel Bet wijst erop dat er ook de patiënten voordelen aan de huisartsenpost. Ze gen (bijna) niet meer te mi met huisartsen die na een pende nachtdienst half ui slapen op het spreekuur zii En zeker voor de langere mijn kan een huisartsenpoi voor zorgen dat er voldi mensen bereid zijn om hi te worden. Nu wordt alli gen een groot tekort aan artsen voorspeld omdat er de door de lange en onregel tige werktijden steeds miiM< liefhebbers voor zijn. Bet: sen zien ook dat er andere gelijkheden zijn dan huisartjpss hi de noordwuk anton diedrich De gemeente Noordwijk zat fout tijdens de organisatie van het Dutch open golftoernooi af gelopen zomer. Dat erkennen burgemeester en wethouders in een brief aan stichting Duinbe houd. Op en rond het duinter rein van de Noordwijkse Golf club werden zonder vergun ning bouw- en graafwerkzaam heden verricht. B en W zeggen toe dat het toernooi volgend jaar alleen kan doorgaan met de juiste vergunningen. Duinbehoud wond zich afge lopen zomer op over de schade die het golftoernooi aan de dui nen had toegebracht. Niet zo zeer het golfen zelf, als wel de aan- en afvoer van spelers, toe schouwers en materieel be schadigde het landschap 'aan zienlijk'. De stichting is blij met de uitspraak van de gemeente dat het volgende keer beter moet, maar verwonderd over het feit dat op de gang van za ken van deze zomer geen sanc ties volgen. J. van Vliet van Duinbehoud: „Dit zou beteke nen dat iedereen zijn gang kan gaan en achteraf kan zeggen 'ja, dat hoorde eigenlijk niet zo'. De conclusie is dat wat daar ge beurde illegaal was. Als ik zon der licht over straat rijd, ben ik in overtreding en krijg ik een bekeuring. Die enorme tenten bouwen zonder vergunning is ook een overtreding, maar daar gebeurt verder niks mee." Van Vliet beseft dat het lastig is voor de gemeente om verdere actie te ondernemen. „Ze heb ben natuurlijk zelf een flinke lik boter op hun hoofd. Vanaf het begin was de gemeente betrok ken bij de organisatie, het is de taak van B en W om erop toe te zien dat de juiste vergunningen worden aangevraagd. En h vil; moeilijk om jezelf te bestra ps: Toch vind ik het raar da' makkelijk twee ogen woi dichtgeknepen." Stichting Duinbehoud hi het bij het uitspreken vai verwondering over het uit ven van een boete. „Ve doen we er niets meer mee zijn blij dat de gemeente fout heeft toegegeven en d beloven het voortaan bete doen. En volgende keer woi we in een vroeg stadium bi vooroverleg over een event toernooi betrokken. Dat is weer winst." Mocht er weer editie van het Dutch Open men, dan blijft Duinbehout les natuurlijk wel kritisch gen, zegt Van Vliet. Burgemeester Van der S bevestigt dat voor de editie 2001 vergunningen m worden aangevraagd. ,,E ook al gebeurd", zegt hij. wel de organisatie als wij wi dat toernooi hier best nog hebben." Hij vindt dat het ven van vergunningen tenten wel erg ver gaat. geen gemeente in Nederl die een vergunning afgeeft tenten bij evenementen", Van der Sluijs. „Maar we d; ten: laten wij dat nou maar doen, want die toestanden als afgelopen jaar willen wij niet meer. En natuurlijk in kader van natuurbehoud vergunning voor de toev weg. Het roept alleen wel gen op of je voortaan voor circustenten ook door de piermolen moet. Die kant het, vrees ik, wel op, zo.' burgemeester benadrukt stichting Duinbehoud volg jaar al in een vroeg stadiun het overleg wordt betrok over de organisatie van Dutch Open.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16