eiden Regio Verbod heeft averechts effect' Nieuwe gemeentesecretaris komt weer thuis Leidse piet gevolgd door Vara-camera's redoctoraat voor Lijphart Domeinen wil vijf boten aan Morskade Duistere machten in de Universiteitsbibliotheek (ISDAG 5 DECEMBER 2000 eidenaar rijdt de sloot in irenes Een 52-jarige man uit Leiden is gisteren met zijn auto de sloot beland. De man reed op de Kaagweg in Abbenes [hteruit om te keren. Daarbij reed hij kennelijk iets te ver door, schoot met zijn auto het water in. Omdat agenten alcohol in adem van de man roken, namen ze hem een blaastest af. aarbij bleek dat hij te veel had gedronken om nog achter het uur te mogen zitten. De politie gaf de automobilist een rijver- )d van vijf uur. lijdrage voor Moedig Voorwaarts erjiDENDe manege 'Moedig Voorwaarts' heeft een bijdrage ge- egen van 1200 gulden van de 'buurbedrijven' MEOB, Van der iyt en International Merchandising. Het geld is bestemd voor iderhoud en investeringen in deze manege voor gehandicap- n. De bijdrage is inmiddels al overhandigd aan de manege. Selukskaart Connexxion te laat iden» Stuur deze kaart vóór 30 november in en u maakt kans een 5-retourenkaart. Met die slogan op een 'gelukskaart' robeerde busmaatschappij Connexxion afgelopen weken het ;idse Transferium beter bekend te maken bij automobilisten de regio. Omdat de files meevielen bleven er genoeg folders oervoor een huis-aan-huisbezorging in Katwijk, Noordwijk en egstgeest. Helaas ontvingen sommige bewoners die kaart ech- rpas op... 30 november. Maar geen nood, aldus een woord- >erder van Connexxion. De gelukskaart kan nog steeds worden gestuurd. Van den Wijngaart viel voor 'spontaneadvertentie van Leiden Universiteit Leiden heeft eredocoraat toegekend aan jjphart, hoogleraar politieke enschappen aan de Univer- it van Californië in San Die- Het doctoraat wordt op 8 fe- ari 2001 verleend tijdens plechtigheid in de Pieters- Dan herdenkt de Leidse versiteit dat zij 426 geleden gesticht. Erepromotor is gleraar politicologie R. An- reg. jjphart krijgt het eredocto- vanwege zijn bijzondere enschappelijke verdiensten, behoort tot de meest geci- de politicologen in de we- Hij kreeg met name veel enning voor zijn theorie van de zogenoemde 'consociational democracy', ook wel de pacifi catiedemocratie genoemd die hij eind jaren zestig ontwikkel de. Voordien was de gangbare opvatting dat een stabiele de mocratie alleen mogelijk was zonder scherpe maatschappe lijke tegenstellingen. Lijphart toonde aan dat zo'n democratie ook mogelijk is in landen met grote tegenstellingen. Het ge drag van politieke leiders is daarbij van doorslaggevende betekenis. Politieke leiders die streven naar samenwerking in plaats van competitie kunnen een belangrijk tegenwicht bie den aan destabiliserende tegen stellingen op sociaal, ideolo gisch, linguïstisch, religieus of etnisch terrein. LEIDEN ROBBERT MINKHORST „Een heleboel mensen begrij pen niet dat we die hectiek en dynamiek weer willen opzoe ken", zeggen Paul van den Wijngaart, de nieuwe gemeen tesecretaris van Leiden, en zijn echtgenote Annemarie. „Maar we houden van cultuur. Als we nu een avondje uitgaan in Am sterdam, dan zijn we om half twee 's nachts terug." Van den Wijngaart (49) ver ruilt het groene, ruime Emmen in het oosten van Drenthe voor het midden van de Randstad. Hij en zijn vrouw keren terug, zoals ze het zelf zeggen, Van den Wijngaard werkte eerder in Zoetermeer en Den Haag, en studeerde in Rotterdam. Gister avond maakten de twee kennis met de Leidse gemeenteraad en, aansluitend, met de pers. „Waarom besluit je naar Lei den te komen? Ik vond de ad vertentie van de gemeente spontaan. Het was geen wollig verhaal, maar een aanspreken de tekst. Wat de stad is, wat de stad wil zijn en wat voor type secretaris ze willen. Voor ons speelt dus ook dat we terug zijn in de Randstad. En dat op een schaal, waar we ons thuis kun nen voelen. Den Haag is zo groot. Breda, Leiden, dat is on ze schaal." Van den Wijngaart noemt Breda omdat die gemeente zijn voorlaatste werkgever was. Hij was er directeur bestuur en be leid, loco-secretaris en daarmee de rechterhand van toenmalig burgemeester Ed Nijpels. In 1996 begon hij in Emmen. Een buitengewone bestuurscri sis hield de stad (met inmiddels meer dan 100.000 inwoners) op Gemeentesecretaris Paul van den Wijngaart: „Ik ben overheidsmanager en als je dat goed wil doen, doe je dat vooral achter de coulissen." dat moment in haar greep, was de zaak onthoofd. Is het „Een burgemeester en vijf wet- vertrouwen weg, dan moet je houders moesten weg, evenals met elkaar daaraan gaan bou de gemeentesecretaris die er wen. Dat vertrouwen en de net zat, en er waren twee direc- sympathie moest ik verdienen." teuren met 'strafontslag'. Dat Nu, bijna vierenhalf jaar later, betekende dat zij gewoon op de is de zaak onder controle, keien werden gezet. Daarmee maakt Van den Wijngaart dui delijk. „Mijn taak was om het vertrouwen in ambtenaren en bestuur te herstellen. Mijn sprong in het duister was toch succesvol. Je weet: als Emmen uit het nieuws is, gaat het goed." Dan weet hij van zichzelf: die FOTO HENK BOUWMAN moet wat anders. „Als ik het ge voel heb aan een taakopdracht te hebben voldaan, dan zet ik mezelf buiten. Dan ga ik op zoek naar spanning, naar een nieuwe uitdaging." Die vond hij in Leiden, een gemeente waar de afgelopen ja ren toch ook genoeg is gebeurd. „Laten we elkaar vooral geen puinhopen aanpraten, al zullen we ongetwijfeld problemen te genkomen." De nieuwe secre taris kan geen enkele stad van een omvang als Leiden noemen waar je 'freewheelend aan de slag kunt'. In Leiden gaat hij eerst aan de slag 'met de men sen', daarna komt 'de struc tuur'. „Zo'n rapport van Bakke nist over de dienst cultuur en educatie, daar staan scherpe analyses in, maar dit zijn geen problemen die je uit een boek haalt. Ik wil die ervaringen zelf opdoen, het zelf zien." Van den Wijngaart is van plan geruime tijd in Leiden te blijven werken. „Minimaal vier jaar, dat is een termijn waarin je wat kan laten zien. Leiden heeft dynamiek, potentie. Een spontane, lekker jonge gemeen teraad en een bestuurscultuur van jonge wethouders met veel ambitie. Wat hierna komt? Ik heb wel ideeën, maar dat zijn van die lijstjes die ik voor me zelf houd. Ik wilde vroeger per se naar het buitenland. Dat was niet wat mijn partner wou." „Volgend jaar hoop ik 25 jaar ambtenaar te zijn. Ik heb alle smaken bestuurders en ambte naren meegemaakt. Daarom weet ik dat ik nooit wethouder zou willen zijn, of burgemees ter. Ik ben overheidsmanager en als je dat goed wil doen, doe je dat vooral achter de coulis sen. Wat me fascineert aan het openbaar bestuur is de betrok kenheid met de samenleving die je hebt. Je doet het voor de burger. Hoe organiseer je zaken voor ze, die de politiek van jou vraagt? Het vak dat ik heb, is te regelen dat het ook kan." iden is niet gelukkig met maatregel rond kerstboomverbrandingen Vervolg van voorpagina maatregel van het Openbaar Ministerie om gemeen te beboeten die kerstboomverbrandingen organise- is slecht gevallen op het Leidse stadhuis. Leiden est dat de maatregel een averechts effect heeft. De gemeente is bang dat die spontane vreugdevuren op de verkeerde pleldcen in de stad weer terugkeren. Burgemeester en wethouders besluiten van daag hoe zij op de brief van het OM reageren. Datzelfde doet Alkemade, laat een woordvoer ster weten. Ook daar was in ja nuari een kerstboomverbran ding. Hoe Oegstgeest over de maatregel denkt, was vanmor gen niet duidelijk. Wethouder Pechtold (milieu) BERT MINKHORST gemeente zamelt al jaren itbomen in en laat een klein 1 daarvan verbranden bij de enoordhallen. Een waar ktakel dat ieder jaar op- ïvv veel bekijks trekt. De rest de kerstbomen gaat in de inipperaar. eiden organiseert het vreug- uur juist om illegale kerst- imbranden te voorkomen. is allesbehalve gelukkig met de actie van Justitie. „Mijn eerste reactie is: dit komt laat. Maar het is ook niet handig. We pro beren juist allerlei illegale ver brandingen te voorkomen. En als wij het niet meer mogen, steken de jongeren de bomen zelf wel in de brand." Gevolgen: materiële schade, schade aan het milieu en gevaar voor de omgeving. De gemeente nodigt jongeren uit om bij mensen thuis kerst bomen op te halen en bomen mee te nemen die aan de straat zijn gezet. Als ze die inleveren, krijgen ze een lootje waarmee ze bijvoorbeeld een mountain bike kunnen winnen. Boven dien mogen ze toekijken hoe op het terrein van de Groenoord- hallen een kleine verzameling bomen in vlammen opgaat. Dat vreugdevuur is een over treding op de wet milieubeheer, zegt justitie. Als boeren die ach ter op hun land afval verbran den hard worden aanpakt, moeten gemeenten die dezelfde overtreding begaan net zo goed worden beboet. Anders is er sprake van rechtsongelijkheid. En juist gemeenten hebben een voorbeeldfunctie, verklaart jus titie vandaag. De boetes kun nen oplopen tot duizenden gul dens. Een woordvoerder van het politiekorps Hollands Mid den laat weten dat de brief nog binnen de korpsleiding moet worden besproken. Daarom geeft Hollands Midden op dit moment geen commentaar. Organisator A. van der Luit van het vreugdevuur bij de Groenoordhallen laat weten: „Ik vind dit erg jammer. Zo'n vreugdevuur roept nostalgie op. Ik denk dat hiermee alleen maar meer kwaad wordt aange richt. Wat er gebeurt is dat de bomen weer verbrand gaan worden in de brandpoorten achter de huizen. En passant gooien de jongeren er nog een autoband op. Wat is er voor een kind nou leuker dan fikkie sto ken? Als je het dan over het mi lieu hebt, is dit pas slecht voor het milieu." Van der Luit heeft al wel idee- en over hoe het begin volgend jaar in Leiden moet. „Wat ik zo'n geval doe, is meteen gaan denken. We kunnen op deze manier niet verder. Dat is voor mij duidelijk. Daar hoeven we het nu niet meer over te heb ben." Van der Luit wil kerstbomen blijven inzamelen. Alle bomen gaan de versnipperaar in en de snippers vervolgens in een gro te bak, zodat je een 'supergrab belton' krijgt. Daarin mogen kinderen 'graaien', op zoek naar muntjes. Wie zo'n muntje vindt, wint dan een prijs. Of dat voorstel haalbaar is, moeten we nog uitzoeken", zegt Van der Luit. „Want in kerstbomen zit hars. En verder: gaat dat wel goed met splinters?" j is al 17 jaar zwarte piet. Of n het er 18? Ben Teske weet t niet precies. Feit is dat de -jarige medewerker van Mi ll en Beheer al héél lang met rve de rol van knecht van iterklaas speelt. Vroeger ram hij de pietenpakken en :t tenue van de sint bij Hop- izak halen, tegenwoordig laat ploeg van Teske zich aan- eden en schminken aan de eterskerkgracht bij de maes- himself. Naast de bewoner n de Bernhardstraat bestaat t team uit sinterklaas Ed van rTuyn en andere piet Marcel in Dam. ïske werd gisteren en vorige eek in zijn rol als zwarte piet ivolgd door een cameraploeg n de Vara-televisie. Eng vindt j het niet om te zijn omringd )or een geluidsman en ande medewerkers van de om- ep.Ach, het is in het begin vreemd en even wennen. Maar na een paar minuten denk je dat het heel normaal is en weet je niet beter." De Vara maakt een programma over de mens achter sint en piet dat donderdagavond wordt uitgezonden. Teske licht toe: „Het is eigenlijk als een geintje begonnen. Ik ben nogal klein en heb gewoon het pos tuur niet om Sinterklaas te spe len, dus werd het zwarte piet. Waarom ik het nog steeds doe? Gewoon omdat het leuk is." Hij legt meteen omstandig uit waarom hij er nog steeds lol in heeft. „De afwisseling is heel belangrijk. De ene keer sta je in een koffiehuis op tafel en loop je mee in de polonaise terwijl je de andere keer heel netjes moet zijn. Zondag was het sin terklaasfeest in koffiehuis De Valk naast de molen. Zingen, lachen, borreltje erbij, je kent Ben Teske wordt voor de camera aangekleed als zwarte piet. dat wel. Daarna moesten we naar Wassenaar. Kwamen we daar op een verlichte oprijlaan door een bos. Toen we die villa binnenkwamen, zaten daar al lemaal keurige mensen. Dan moet je omschakelen hè?" Het zijn voor .Teske en zijn equipe topdagen. Een bezoekje of 25 per dag is geen uitzonde ring en vandaag loopt dat aan tal op tot rond de 30. De mees te van zijn klanten staan al ja ren op zijn lijst. „Voor 3 okto ber stuur ik ze een briefje. Daarna adverteer ik in de krant, maar mond-tot-mond- reclame is ook belangrijk. Of ik duur ben? Wij vragen 75 gul den per kwartier. Ja, ik weet dat sint en piet ook voor 35 gulden komen, maar die zien er niet uit. Wij laten ons dagelijks door Hoppezak aankleden én schminken." Hoppezak 'doet' op een drukke dag 150 sinterklazen en 550 pieten. Op de winkeldeur hangt dan ook de waarschu wing voor ouders van jonge FOTO DICK HOCEWONINC kinderen dat de goedheiligman en zijn knechten ongeschminkt door het pand kunnen lopen. Teske en zijn maats horen daar dus ook bij, want ze zijn met de huisbezoekjes al op zaterdag 25 november begonnen. „Ja, het is druk", bevestigt Tes ke. „Gelukkig werk ik bij de ge meente maar vier dagen in de week en had ik nog een roos- tervrije dag, maar het blijft aanpoten. Woensdag ben ik dan ook uitgeteld en lig ik lang uit op de bank. Maar donder- Het Vara-program ma Ons Genoegen wordt donderdag 7 december om 23.10 uur uitgezonden op Nederland 3. Naast Ben Teske is ook de Sinterklaas van Hillegom te zien die na een arbeidzaam leven van 55 jaar zijn functie overdraagt aan zijn schoon zoon. Griezelen Voor alle kinderen die de buik vol hebben van sinterklaas is er aanstaande zondag een eng alternatief. De jeugdwerk- groep van de Vereniging van Natuur- en Milieu-educatie organiseert dan 'griezelen met vleermuizen' voor jongeren in de categorie van 7 tot 16 jaar. Dit heeft plaats in bezoekers park Het Reigersbos in pol derpark Cronesteyn van 14.00 tot 16.00 uur. Een vleermuis- deskundige vertelt 'alles' over vleermuizen en er wordt een film 'muizen met vleugels' ge draaid. Het bezoekerscentrum is niet helemaal met de auto bereik baar. Bezoekers kunnen par keren bij de spoorbrug over het Rijn-Schiekanaal, lopend of per fiets het water overste ken, rechtsaf voorbij de water speelplaats en vervolgens het eerste fietspad linksaf volgen tot een bord met 'Reigersbos'. Vooraf aanmelden is niet noodzakelijk. Er wordt geen entreegeld gevraagd en bij slecht weer is het programma binnen. ERIC-JAN BERENDSEN HERMAN JOUSTRA In de nabije toekomst is er aan de Morskade geen plek meer voor een zesde woonboot. De eigenaar van het water, de Do meinen, zal eventuele verzoe ken voor een nieuwe ligplaats naast zich neerleggen. De Do meinen doet dat op verzoek van de gemeente Leiden, die perikelen zoals die zich de laat ste tijd hebben voorgedaan voortaan wil vermijden. De toe zegging houdt in de praktijk in, dat de plek die binnenkort wordt ingenomen door de woonboot van J. van Tol, na zijn geplande vertrek over een maand of zes niet opnieuw zal worden opgevuld. De gemeente stelde een klei ne delegatie van de Morskade- bewoners gisteravond van dat nieuws op de hoogte. Volgens een woordvoerder was het een constructief gesprek. „Wij zijn in elk geval blij dat het overleg met de buurt weer op gang is gekomen. De kwestie heeft zó lang geduurd, dat het heel moeilijk was om dat overleg weer op te pakken." Over de verdere inhoud van het gesprek wil hij geen mede delingen doen. Volgende week woensdag wil de gemeente eerst alle bewoners van de Morskade tijdens een informa tieavond officieel op de hoogte stellen. Ook een woordvoerder van de bewoners zegt zich content te voelen over het gesprek met de gemeente. „Wij zijn blij met deze openheid van zaken." De bewoners hebben zich altijd verzet tegen de komst van een zesde woonboot, omdat dit vol gens hen in strijd is met het be stemmingsplan. De bestuurs rechter besliste afgelopen vrij dag echter dat het bestem mingsplan wel degelijk voorziet in een plek voor een zesde woonboot. Nu de Domeinen heeft verklaard in de toekomst geen zesde woonboot te willen, willen de bewoners de be zwaarschriften intrekken die zij bij de gemeente hebben inge diend tegen het verlenen van een tijdelijke vergunning aan Van Tol. „We willen er nu tem po inhouden", aldus de woord voerder. Inmiddels is de gemeente be gonnen met het treffen van voorbereidingen voor de komst van Van Tol. Zo wordt een deel van het water in de Morskade uitgebaggerd en moeten voor zieningen als elektriciteit en riolering worden aangelegd. Het is de bedoeling dat de schuit van Van Tol binnen af zienbare tijd naar de Morskade wordt gesleept. Hij ligt nu nog aan de Haagweg, op een plek waarvoor iemand anders een vergunning heeft. De gemeente verwacht dat Van Tol snel een definitieve plek aan de Rijndijk kan betrek ken. Om dat mogelijk te maken moet het bestemmingsplan echter eerst worden gewijzigd. Omdat het oude bestemmings plan reeds voorziet in een woonboot op een plek die on geveer tien meter verder is gele gen, verwacht men daarbij niet al te veel problemen. minisme. Ook is er een Turkse uitgave van Hitiers 'Mein Kam- pf te bezichtigen. Jos Damen van de Universi teitsbibliotheek vertelt dat veel van deze boeken niet eens in Nederland uitgegegeven zou den kunnen worden, vanwege de opruiende taal en duidelijke discriminatie. „Maar we kiezen absoluut geen partij. Wé laten gewoon zien wat er in de we reld gebeurt", benadrukt hij. De organisatie van de ten toonstelling is in handen van Amoud Vrolijk en Jan Just Wit kam, die ook de begeleidende geïllustreerde catalogus ver zorgden. De tentoonstelling wordt ge opend door de Leidse arabist dr. J.J.G. Jansen op donderdag 7 december en loopt door tot 29 januari 2001. De toegang is gra- De Ramadan is al 15 jaar lang voor de Universiteitsbiblio theek Leiden aanleiding om een glimp van haar grote Oosterse collectie te tonen. Dit jaar staat het kwaad centraal, onder de ti tel 'Duistere machten: gestalten van het kwaad in de wereld van de Islam'. Met name boekomslagen, die in de afgelopen twintig jaar zijn verzameld, worden gebruikt om te laten zien hoe de islamitische wereld denkt en dacht over per sonen en gebeurtenissen in de hele wereld. Zo is er een waar op Dana International - de transseksuele winnares van het Eurovisie Songfestival in 1998 - wordt gehekeld, en zijn er boekomslagen waarop fel wordt geageerd tegen de Wes terse levensstijl en tegen het fe-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13