ei den Regio Toch extra maatregelen bij De Bult Houd Ferdi in huis 'Als je goed kijkt, merk je hoe het verloedert' Ivoor de camera's van All you need is love alvast prettige feestda- toewensen. foto eric taal kerstdrukte met sint Autobranden Politie kan slechts gissen naar autopyromaan Flats Hoge Mors moeten wijken voor nieuwbouw WAG 4 DECEMBER 2000 jngen van fiets beroofd Een 14-jarige Leidse jongen is zatermiddag in het fiets- ïneltje bij het Pluimgras in de Merenwijk met geweld van zijn ts beroofd. De dader trok hem van zijn rijwiel af en diende m een vuistslag toe. Onder bedreiging van een mes heeft de ïgen zijn fiets moeten afgeven, evenals een halsketting. ewonden bij vechtpartij )ENBij een vechtpartij in een kroeg aan de Nieuwe Beesten- irkt, gisteravond rond elf uur, zijn twee gewonden gevallen. 132-jarige man kreeg het om nog onduidelijke redenen aan stok met drie andere bezoekers. Hij moest naar het LUMC irden gebracht. Een 23-jarige vrouw werd geraakt met een ik. De politie heeft twee verdachten aangehouden, Leidena- i van 29 en 27 jaar. roepje jongens schopt en slaat tweetal >ENVijf jongeren hebben een 16-jarige jongen uit Zoeter- iude en een 15-jarige vriend uit Leiden mishandeld en be- jfd. De jongens liepen zaterdagavond rond half elf bij de par- ;rplaats aan de Morssingel toen zij een groepje passeerden, t vijftal sloot de twee in, begon hen te schoppen en te slaan, jongens werd geld afhandig gemaakt, en de 16-jarige moest ring afstaan. Ondernemers verzamelen bewijs in stationsgebied ROBBERT MINKHORST ,,We gaan kijken met de ogen van een toerist", zegt Maarten Kersten, „met de ogen van een klemt van onze onder nemersvereniging en van een muse umbezoeker naar de entree van onze stad." Daar schort wel het een en an der aan, zegt het bestuurslid van on dernemersvereniging Leiden Centraal, en eigenaar van Lito Verre Reizenwin- kel. Het wordt een almaar groter wor dende rotzooi, zegt zijn collega-be stuurslid, architect Bas Hille. Het tweetal loopt samen met Harry Bruens, directeur van het Hoogheem raadschap van Rijnland, zondag de eerste van vier wandelingen rondom het station. Zij vormen de commissie Leiden Spoort van de ondernemers club. Hun hartenkreet: gemeente, ruim die rommel op. Hun taak: bewij zen verzamelen die aantonen dat het nodig is. „We hadden een keer een bijeen komst waar ook een projectleider van de gemeente bij was. Daar deden we ons verhaal en hij daagde ons vervol gens uit", vertelt Hille. De architect trok er met een videocamera op uit en keerde naar eigen zeggen terug met 'een tamelijk onthutsende' documen taire. Die beelden smaakten naar meer. Hille heeft vandaag daarom op nieuw zijn camera bij zich. „We willen beter in kaart brengen wat er schort aan de verzorging en inrichting van het stationsgebied. Hoe kunnen we het hier beter ogend en leefbaarder maken? Als je hier dagelijks doorheen loopt, zie je dingen niet meer. Maar als je goed kijkt, merk je hoe het verloe dert. Het probleem is het onderhoud van de omgeving. We zoeken iets dat zo zichtbaar is dat het niet te weerleg gen valt met het zoveelste rapport van de gemeente." Kersten: „Toen we er wat van zei den, kwam de gemeente meteen in het geweer. Ja maar... werd er gezegd." Hille maakt de zin af: „Het is nu een maal een bouwput. Dat is tijdelijk. Maar wat is tijdelijk als we hier al twin tig jaar werken en we het niet anders kennen dan als een bouwput?" Wie zijn ogen goed de kost geeft, ziet waar Na nieuwe metingen rond vuilstort lipekers van de kerstmarkt in de Groenoordhallén konden hun gelief- Leiden neemt toch extra maatregelen bij vuilstort De Bult in de hoop dat dan de vervuiling daarin nooit rich ting de nieuwe woonwijk Roomburg stroomt. Zo wil de gemeente verdere vertraging bij de bouw van circa dui zend huizen voorkomen. Het wijkcomité van het aan grenzende Meerburg had voor de Raad van State die maatregelen geëist. zitten waar die zit. Er is 1,9 mil joen gulden voor nodig. Leiden heeft de afgelopen ja ren altijd geweigerd ingrijpen der voorzorgsmaatregelen te nemen. Peilbuizen rondom de voormalige stortplaats zouden de gemeente op tijd waarschu- LEIDEN ROBBERT MINKHORST Burgemeester en wethouders stellen voor om de grondwater stand in en rondom De Bult te verlagen. Daardoor stroomt het water voortaan naar de stort plaats. Zo blijft de vervuiling wen voor weglekkende veront reiniging, oordeelde ze. Boven dien viel de kans dat dat ooit zou gebeuren, te verwaarlozen. In een TNO-rapport van vorig jaar werd die veronderstelling tegengesproken. TNO raadde verder onderzoek aan, wat Lei den door DHV liet doen. Dat bureau adviseerde de gemeente om meer peilbuizen te plaat sen. Dat was voldoende, aldus DHV. Voorzitter A. Flippo van wijk comité Meerburg trok vorige maand bij de Raad van State de conclusies van het onderzoeks bureau in twijfel. Hoewel De Bult inmiddels vele malen is onderzocht, gaven die onder zoeken in zijn ogen nog altijd een onvolledig beeld. Flippo, zelf deskundig op dat terrein, kwam met nieuwe gegevens waaruit bleek dat met extra monsters het gevaar niet kon worden ondervangen. Mede om die reden was het wijkco mité in beroep gegaan tegen het vaststellen van het bestem mingsplan voor Roomburg. De gemeente had daarop uit stel van de Raad van State ge vraagd en gekregen. „We heb ben er nog maar eens rustig naar gekeken", meldt wethou der Pechtold (milieu). „Belang rijk is dat er geen vertraging ontstaat voor de nieuwe wijk." Daarbij komt dat enkele nieuwe monsters van half oktober, een week na de zitting, aantonen dat verontreinigd grondwater wel degelijk richting de geplan de wijk stroomt. Iets wat trou wens niet alleen Flippo steeds heeft beweerd, maar ook oud directeur L. Barendregt van Ge meentewerken. Net als het wijkcomité had hij bezwaar aangetekend. Pechtold: „We zijn nog steeds van mening dat we een verant woorde keus hebben gemaakt met het monitoren. We willen alleen het zekere voor het onze kere nemen." Meerburg gaat akkoord met het voorstel van de gemeente. Daarmee is het beroep tegen het bestemmings plan overigens niet van de baan. Het wijkcomité was om meer redenen een procedure bij de Raad van State begonnen en verder houdt ook Barendregt zijn bezwaren staande. Hij wil dat de gemeente een damwand slaat om lekkage tegen te gaan. N ROBBERT MINKHORST erklaas moet het land nog aten, maar zijn collega (of current?) de Kerstman lonkt laar de kooplustige Leide- Het decor voor al zijn ver- nerijen vormen zaterdag en dag de Groenoordhallen. Detje voor voetje schuifelen lezoekers zaterdag langs de eveer honderd kramen. Om glimp op te kunnen vangen de populairste producten, ten mensen zich langs an- n wurmen. De hal is sfeer- apgeleukt met lampjes in de n van grote kerstbomen. Uit peakers echoën Happy New van Abba en kerst-pop jes. Onderwijl turen mensen r kerstdecoraties, -kaarten, - :sen en -servetten. zijn ook wat medewerkers het tv-programma All you d is love. Zij reizen door het land, op zoek naar mooie beel den voor de kerstspecial. Een groepje mensen heeft net staan kijken naar wat ontboeze mingen voor de camera. Op een tuinbankje in een Gamma decor, met heuse watten op de dakrand van het tuinhuisje ge plakt, naast een paar (echte) kerstbomen, kun je je partner de liefde verklaren. De laatste bekentenis heeft kennelijk nog al indruk gemaakt, want het meisje verdwijnt snotterend achter een gordijn. En wie loopt daar ineens middenin de drommen men sen? De rode mijter danst tus sen de hoofden. Hij heeft drie Pieten meegenomen, twee gro te en een klein Pietje. Vrijwel niemand slaat acht op de Goedheiligman. Alsof het vol strekt normaal is om Sinter klaas tegen te komen op een kerstmarkt. 1999 zaterdag 28 juni - Rivierforel zondag 20 september - Patellabank zaterdag 27 november - Blauwkarper zaterdag 18 december - Zonnebloem zaterdag 18 december - Spoorbloem zondag 19 december - Tomatenstraat 2000 dinsdag 11 april Middelstegracht dinsdag 25 april - Havikshorst zaterdag 19 augustus - Tandkarper zondag 3«september - Peppelrode zondag 17 september - M. Moonsstraat zaterdag 21 oktober - Platschelpenbank zaterdag 21 oktober - Van Vollenhovenkade zondag 26 november - Lepelaarsoord zondag 26 november - Porceleinvlinder zaterdag 2 december - Papelaan (Voorschoten) zondag 3 december - Simon Vestdijklaan (Oegstgeest) (dit overzicht is vermoedelijk niet volledig) WIM WEGMAN De politie heeft nog altijd geen spoor van de autopyromaan die sinds anderhalf jaar actief is in de Merenwijk. Inmiddels is er een klein onderzoeksteam op de zaak gezet en rijden agenten extra surveillances in de wijk. Maar concrete resultaten heeft dat nog niet opgelevei d. Ook de buurtwacht, die be woners deze zomer in het leven riepen, heeft volgens de politie nog geen directe aanwijzingen opgeleverd. De pyromaan stak anderhalf jaar geleden de eerste auto's in brand. Na een korte periode van stilte, sloeg de boosdoener tegen de zomer weer in volle hevigheid toe. Volgens de poli tie zijn er sindsdien veertien ge vallen van brandstichting ge weest. Daarbij raakten niet minder dan 40 auto's bescha digd. Uit een overzichtje van deze krant van de gemelde branden blijken er over de afge lopen anderhalf jaar al min stens 17 gevallen van brand stichting te zijn geweest. De werkwijze van de pyro maan is steeds dezelfde, beves tigt de politie. Hij propt kranten tegen een van de wielen en steekt die in brand. Het tijdstip waarop hij toeslaat verschilt per keer ook nauwelijks. Het is vrij wel altijd tijdens het weekeinde, midden in de nacht. De bran den zijn bovendien voor het overgrote deel in hetzelfde, kleine gebied: het noordelijke deel van de Merenwijk. De politie heeft onlangs een klein onderzoeksteam op de reeks brandstichtingen gezet. Door de verschillende zaken met elkaar te vergelijken, hopen de rechercheurs meer aanwij zingen te krijgen over de ach tergrond van de dader. Daarbij betrekt de politie ook enkele branden elders in de stad en in Oegstgeest en Voorschoten. „Of ze allemaal met elkaar hebben te maken, durf ik niet te zeggen. Maar je weet nooit wat zo'n on derzoek oplevert", verklaart een politiewo ord voerder De surveillances in de Me renwijk zijn uitgebreid, maar op snelle resultaten daarvan durft de politie niet te hopen. „Wil je zo iemand vlug pakken, dan zou je bij elke wagen een agent moeten zetten. Dat kan natuur lijk niet." De politie heeft geen idee in welke kringen ze de py romaan moet zoeken. Een da derprofiel - een door een psy choloog opgestelde schets van de mogelijke dader - is nog niet gemaakt. Volgens de politie woordvoerder is het trouwens helemaal niet gezegd dat het om één persoon gaat. De politie sluit niet uit dat de branden zijn gesticht door een groepje. „Het is zelfs mogelijk dat er twee of meer groepjes achter zitten. Dat schijnt wel eens eer der te zijn gebeurd, dat dat soort groepjes elkaar probeer den te overtreffen", stelt de po litiewoordvoerder. LEIDEN ROBBERT MINKHORST De zeven flats aan de Amethist hof, de Onyxhof, de Granaat hof, Diamantlaan en Dr. Lely- laan in Leiden gaan tegen de vlakte. Eigenaar Portaal Leiden van de 300 woningen ziet geen brood in een ingrijpende reno vatie en maakt plannen voor nieuwbouw. De woningcorpo ratie kiest voor beter, groter en duurder. De bewoners zijn inmiddels van de plannen van Portaal op de hoogte gebracht. Dat heeft de woningcorporatie bewust in een heel vroeg stadium gedaan, zegt directeur J. de Greef. „Op het moment dat wij weten dat aan een exploitatie een einde komt, dan geven we daar direct ruchtbaarheid aan." De Greef ziet dat anderen het anders doen en ook daar valt een hoop voor te zeggen, vindt de directeur. „Wij maken het onszelf ook niet gemakkelijk. Want dit roept allerlei lastige vragen op. Hoe met het dan met de bewoners? Wat komt er voor de flats in de plaats?" Vra gen waar Portaal het antwoord nog niet op weet. „Voor ons staat vast: we gaan werken aan een nieuwbouwplan en daar gaan we in de tweede helft van volgend jaar aan beginnen." Maar die strategie heeft een groot voordeel, aldus De Greef, en dat is dat bewoners duide lijkheid krijgen. „Mensen weten waar ze aan toe zijn; daar gaat het om. Als ik bewoner van de Onyxhof ben, zou ik nu geen nieuwe parketvloer meer aan- leggen." De flatwoningen zijn verou derd en verkeren in slechte staat. Eind september werd be kend dat Portaal Leiden 'de kans op sloop op negentig pro cent schat'. De corporatie wilde toen nog de uitkomsten van een aanvullend onderzoek af wachten. De Greef beloofde dat hij 'alles met de bewoners heel netjes zal verzorgen'. Volgend jaar laat de verhuur der uitzoeken wat ervoor de flats in de plaats komt. De Greef: „Ik heb nog geen idee wat er precies terugkomt, maar zeker is, dat het anders wordt. De huizen zijn nu klein en heb ben een lage huur. Wat er te rugkomt is groter en heeft een andere huur. We gaan daar een grote kwaliteitssprong maken en dat zie je terug in de prijs." Vliet Hardy Partners In financieel beheer en juridische ondersteuning Schuttersveld 9 Postbus 953 2300 AZ Lelden Tel.: (071)568 58 58 Fax: (071)522 51 51 E-mall: vliet hardy@planet.nl Bas Hille (li Kersten, Bruens en Hille op doelen. De minder achteloze wandelaar stuit op uitpuilende vuilnisbakken, vergeten grofvuil, graffiti, onduidelijke verkeers maatregelen, gevaarlijke kruispunten, rommelige bouwplaatsen en onver zorgd, kapot getrapt straatmeubilair. Het Stationsplein alleen al roept bij de leden van de commissie talloze er gernissen op. „Die Japanse toerist denkt dat Nederland uit niets anders dan fietswrakken bestaat", zegt Ker sten. Diens eerste kennismaking met ïks) en Maarten Kersten leggen de omgevir Leiden is namelijk de op elkaar ge propte hoeveelheid fietsen bij de uit gang van het station, aldus Kersten. Het zal er straks niet beter op wor den, als de overdekte stalling eenmaal is gebouwd, vreest Bruens. „Het pro bleem van de fietsen wordt niet opge lost. Dat is de achilleshiel van het op knappen van dit gebied. De stalling wordt niet groot genoeg." Wat je dan krijgt? Mensen parkeren hun fiets dan toch weer lukraak in het gebied, voor spelt hij. „Die fietsen trekken gewoon van het station vast. foto taco van heel veel vuil en rommel aan." Hille windt zich verder op over de bouwprojecten rondom het station. Leiden verzuimt om ervoor te zorgen dat er samenhang is tussen de ver schillende plannen. „Er ligt een beeld kwaliteitsplan waar de ene keer wel, en de andere keer niet aan wordt vastge houden. De gemeente heeft helaas een traditie van het ondergraven van haar eigen uitgangspunten." „Dit plein is gewoon een grote kale narigheid", verzucht Kersten." hangen. Die waren de dag daarna allemaal verdwenen. De volgende dag hetzelfde liedje. En afgelopen zaterdag weer. We hebben geen pos ters meer." Of die nou alle maal door Ferdifans worden meegenomen, valt nog te be zien. Wendy: „Negen van de tien keer worden die dingen volgens mij weggegraaid voor de leut. Zo van: ik ben in een disco geweest waar Ferdi ook komt." Blijft de hamvraag of het Ne derlandse volk nog meer van dat jonge-hondengedrag wil zien of genoeg heeft van lud- duvuddu uit Leiden. Maarten: „Koos maakt volgens mij de meeste kans om weggestemd te worden. Maar mocht Ferdi moeten vertrekken dan orga niseren we donderdagavond meteen een feestje voor hem, en voor de dame die de 'Win een date met Ferdi-wedstrijd' op de website heeft gewon nen. Dan worden ze met een limo opgehaald en komen in het middelpunt van de be langstelling hier." Maar dat feest laat volgens beiden nog wel even op zich wachten. Zo wel Maarten als Wendy heb ben afgelopen zaterdag geen enkel negatief geluid gehoord van de bezoekers. Wendy: „Nou, alleen van zijn ex waar hij kort voor de uitzending mee heeft gekapt. Die vond dé poster maar niks. Ja, vind je het gek. Ferdi zei op tv dat-ie de laatste drie jaar op nie mand verliefd is geweest. Dan zou ik ook behoorlijk pissig zijn." PABLO CABENDA door een zingende menigte di's'. „De eerste dag hadden we werden vervangen door 'Fer- zo'n vijftien actieposters opge zijn medebewoners ook nog genomineerd voor vertrek. Het gaat niet goed met die gozer. Maar er is steun van het thuis front. Vorige week organiseer den goede vriendin Monique (zeg maar Mootje) en Ferdi's zussen een excursie naar het Big Brothërhuis. Daar probeer den vrienden en familie, waar onder Ferdi's ouders, om Ferdi roepend en toeterend over de schutting uit de Hieke-perike- len te trekken. En afgelopen weekeinde heeft dancing 'De Verleiding', de vaste dans- en drenkplaats van de blonde jonge hond, een posteractie voor Ferdi op poten gezet: 'Houd Ferdi in het Big Brother huis.' Met als aanspo ring om toch vooral op Koos of Robin te stemmen. Of het een succes wordt? Eigenaar Maar ten van den Dries en barkeep- ster Wendy van der Tak weten het niet. „Maar de vorige keer heeft hij daarna heel weinig stemmen gekregen", aldus Wendy. Het is niet de eerste keer dat het personeel van de dancing aan de Korte Mare zich inzet voor stamgast Ferdi, (die lang voor Big Brother al gewend was delen van zichzelf bloot te ge ven op de bar van De Verlei ding). In september, toen Ferdi voor hét eerst op de schopstoel zat, organiseerden ze bij de danstent al een Ferdinacht compleet met Ferdiposters en liedjes waarvan de 'baby's' in de discostampers spontaan Eigenaar Maarten van den Dries en barkeepster Wendy van der Tak van De Verleiding met een poster van een vorige Ferdi-actie. De nieu we posters zijn dit weekeinde allemaal verdwenen. foto hielco kuipers iline vindt dat kanjer Ferdi t heel knap doet, ondanks nmoeilijke momenten." ngirl smeekt: „Ga alsjeblieft deur niet uit", en ze vindt rdi net een furby." Marleen, pas elf jaar oud is, is nu al :eeeeeel erg fan van Ferdi'. 5 het aan de mailende dames de officiële website van Big others Ferdi ligt, dan gaat rdi over een paar weken met 0.000 gulden naar huis. Want n alle Big-Brotherbewoners aakt alleen Ferdi de meisjes k. toch, en toch... toch gaat t niet best met de losbol uit iden. Niet zo lang geleden nog had de Big F. een thuisdip (BB-jargon voor heimwee) en dreigde op te stappen. Daarbo venop is de flierefluiter hevig gefrustreerd door de gevoelens die hij koestert voor verboden vrucht Hieke. Ferdi is tot over zijn oren verliefd op een al voorziene vrouw met kind. Zo dichtbij en toch onbereikbaar. In de slaapkamer volgden, na diepe conversaties over de on draaglijkheid van de situatie, steevast sessies vol lichamelijke troost waai- de verbale uitingen tussen F. en H. zich beperkten tot uh-huh, hmmm en ge zucht. En als klap op de vuur pijl is de spontane gast door

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9