ANWB dreigt met eigen pompstations Economie KLM en Sabena gaan praten over samenwerking De nieuwe ijstijd voor Bakker Bart Veel geld nodig voor beroepsonderwijs &a erkent misser: 'We bben het fout gedaan' NDAG 4 DECEMBER 2000 gsa esland wil van NUON-aandelen af garden Het Friese provinciale bestuur stelt de statenleden de aandelen in energiebedrijf NUON te verkopen. Fries- bezit 13 procent van de stukken met een waarde van 1 mil- rulden. GS vinden het onwenselijk dat een overheid aande- eeft in een commercieel bedrijf. Aandelen in het waterbe- blijven in bezit omdat er geen privatisering op stapel staat. 1 jrwege 2001 moet er plannen liggen. iry Quant uit directie modebedrijf y» Mary Quant, de Britse modeontwerpster die de hot bedacht, is opgestapt als directeur van het gelijjknamige 3 ebedrijf. Haar vertrek is volgens The Guardian met geheim- gheid omgeven. Maiy Quant Ltd is in handen van Japanse rnemers en ze zou zijn afgezet. Alle stafmedewerkers heb- 3 ichriftelijk moeten verklaren over haar vertrek te zwijgen. q ntwerpster is een 'royaal aanbod' gedaan. Quant blijft nog 6 dviseur. Quant opende in 1955 een kleine modeboetiek in en. In 1962 ging haar eerste collectie naar de VS, waarna minimode een revolutie in de modewereld ontketende. Grotere druk op oliemaatschappijen om benzineprijs te verlagen De benzinemaatschappijen moeten over de brug komen met een kortingssysteem voor de ANWB-leden. Zo niet, dan overweegt de bond zelf stations te openen. Dat heeft ANWB-directeur Van Woerkom zaterdag gezegd in het VARA-consumentenprogramma Kassa. zijn de maatschappijen bang dat de prijsdruk te groot wordt. De ANWB drijft deze keer de druk op de maatschappijen op door te dreigen met het opzet ten van een eigen keten van pompstations. Dat kan omdat de overheid volgend jaar begint De bond heeft al eerder bij de oliemaatschappijen aan de bel getrokken met een verzoek om korting voor de 3,6 miljoen le den, maar kreeg toen nul op het rekest. Volgens Van Woerkom met de veiling van pomploca- ties langs de snelwegen. Binnen 22 jaar worden alle stations ge veild. Tot nu toe hadden de grote maatschappijen een eeu wigdurende concessie. Van Woerkom moest toege ven dat het niet waarschijnlijk is dat de ANWB deze drastische stap zet, want het zal geruime tijd duren eer er genoeg ANWB- pompstations zijn opgezet om alle leden te kunnen bedienen. De directeur: „Met die veiling zijn we niet direct landelijk dek kend, vandaar dat het niet onze voorkeur heeft". Bovendien heeft de bond dan nog geen pompstations op de lokale we gen en in de steden en dorpen. De gemeenten geven zelf ver gunningen voor die vestigings- plekken uit. De ANWB moet dan, wil ze dicht bij alle leden een station hebben, bij alle gemeenten af zonderlijk aankloppen. Ervarin gen van andere ketens als Tan go leren dat dit zeer moeizaam De bond zou kunnen overwe gen een bestaande maatschap pij over te nemen. Alleen speelt ook dan het probleem van de landelijke dekking. De kleine maatschappijen zijn vooral ac tief in een deel van het land. Als de ANWB de plannen toch doorzet is het waarschijn lijk niet moeilijk om aan benzi ne te komen. Zowel de grote als de kleine oliemaatschappijen leveren nu ook al benzine aan kleine ketens en witte pompen zonder eigen raffinaderij. Het is overigens niet onmogelijk om bij de oliemaatschappijen kor ting te krijgen voor grote groe pen. Leasemaatschappijen, be drijven maar ook gemeenten en sportclubs hebben vaak specia le regelingen bij één of enkele pompen. Verder is het onlangs het internet-initiatief United Consumers gelukt korting te bedingen voor deelnemers. Le den krijgen naar gelang het aantal liters dat zij tanken zes tot twaalf cent per liter korting. Mogelijk begin nieuw alliantiespel a" tELVEEN RICHARD MOOYMAN t j KLM en het Belgische Sabena wil- op onderdelen gaan samenwer- Beide luchtvaartmaatschappijen erzoeken het uitvoeren van geza- ilijke vluchten tussen Schiphol en ssel. Verder wil de KLM de lijn- :hten van Sabena naar het Zuid- - kaanse Johannesburg overnemen, e KLM en het in financiële moei- leden verkerende Sabena zijn nu ete concurrenten. KLM-woord- rder Y. Eddini ontkent echter dat dt gestreefd naar een alliantie. >2 s°liiut niet. We hebben dit soort ?3 iraken ook met veel andere maat- n aPpijen, zoals Aer Lingus en Cy prus Airways." De opmerkelijke stap voedt niette min speculaties dat de KLM via Sabe na toenadering zoekt tot grootaan deelhouder Swissair. De KLM is im mers op zoek naar een nieuwe Euro pese partner na het mislukken van de fusieplannen met achtereenvolgens Alitalia en British Airways. De vakbonden reageren verbaasd op de gesprekken tussen de KLM en Sabena. Zij weten niet of dit het begin is van een nieuwe alliantie. „Maar het zou goed kunnen dat het uiteindelijk de bedoeling is om met Swissair te gaan praten", aldus bestuurder J. Smeets van FNV Bondgenoten. „Een hele opmerkelijke stap", zegt vice-voorzitter H. Popelier van de Vakbond voor Nederlands Cabineper soneel. „Het is hoe dan ook een vorm van samenwerking tussen de concur renten Schiphol en Brussel-Zaven- tem. Dit kan een manier zijn om het alliantiespel opnieuw in beweging te zetten." Behalve de combinatie tussen de KLM en het Amerikaanse Northwest Airlines is ook de Qualiflyer-groep van Swissair op zoek naar versterking. Dit om te voorkomen dat zij van tafel worden geveegd door de allianties rond de veel grotere concurrenten Lufthansa, Air France en British Air ways. Als de KLM zich zou aansluiten bij Lufthansa, Air France of British Air ways, dan is er voor de Nederlanders slechts een ondergeschikte rol wegge legd. Bij een verbintenis met Swissair zou de KLM wel zelf de dienst kunnen blijven uitmaken. Daarbij komt dat het de KLM momenteel goed gaat, terwijl Swissair vooral door de deel neming in Sabena in financie"le pro blemen zit. De beurskoers van houdstermaat schappij SAirgroup is fors gekelderd en de top lijkt verkoop van onderde len van het concern niet langer uit te sluiten. De Belgen wijten de proble men bij Sabena op hun beurt aan de hoge kerosineprijzen, de dure dollar en de hevige concurrentie. Mede op aandringen van Swissair, dat bezig is het belang in Sabena uit te breiden tot 85 procent, wordt een ingrijpend bezuinigingsprogramma doorgevoerd dat volgend jaar bijna 700 miljoen gulden moet opleveren. Daarbij verdwijnen in Belgie" zo'n vijfhonderd arbeidsplaatsen. De zwaar verliesgevende vluchten van Brussel-Zaventem naar New York en Johannesburg worden in april stopgezet. De KLM wil deze laatste bestemming straks overnemen. Ook moeten vluchten tussen Brussel en Schiphol worden gecombineerd. Dat zou zowel Sabena als de KLM bespa ringen opleveren. Sociale partners in najaarsoverleg: Meer geld voor beroepsonder wijs. Niet de beloofde half mil jard gulden, maar minstens drie keer zoveel, dus 1,5 miljard. Dat pogen werkgevers en werkne mers vandaag los te peuteren bij het kabinet tijdens het tradi tionele najaarsoverleg. Daarin praten sociale partners met het kabinet over de arbeidsvoor waarden en arbeidsomstandig heden voor het komende half jaar. „Als we niet flink wat geld in vesteren in het beroepsonder wijs gaat het gigantisch mis op de arbeidsmarkt", zegt FNV- voorzitter De Waal. De werkge vers staan te springen om werk nemers, maar die kunnen ze niet vinden. Aan de andere kant zijn er nog heel veel mensen die best willen werken, maar geen enkele startkwalificatie hebben. „Daar zit dus een probleem." De Waal wil via onderzoek binnen drie maanden de knel punten in het beroepsonder wijs in kaart hebben gebracht. En voor maart volgend jaar moet er een plan van aanpak op tafel liggen. Naast extra geld voor scholing eist de vakbewe ging meer centen voor investe ringen in de collectieve sector en dan vooral in de zorg. De Waal verwachtte vanoch tend dat hij door het kabinet op de vingers wordt getikt vanwe ge de looneis van vier procent. Premier Kok en de ministers Dijkstal en Jorritsma hebben al laten weten dat ze 3,5 procent wel mooi genoeg vinden. „Maar ach, ieder jaar zeuren ze dat onze looneis te hoog is. Ik zie dat meer als een ritueel dan als iets wat ze menen. Ieder jaar roept het kabinet bovendien dat door onze looneis de eco nomie instort. Nou, dat is nog steeds niet gebeurd. Maar liefst tien leden van het kabinet maakten vanochtend hun opwachting. Naast minis ter Vermeend en staatssecreta ris Hoogervorst (sociale zaken) zijn dit premier Kok, de minis ters Zalm (financiën), De Vries (binnenlandse zaken). Van Box tel (integratie- en grootsteden- beleid), Jorritsma (economi sche zaken) en Borst (volksge zondheid welzijn en sport). Ook schuiven minister Hermans en staatssecretaris Adelmund (on derwijs) aan om te praten over het beroepsonderwijs. eningstijden winkels in België vrij el» Winkeliers in België mogen zelf hun openingstijden len. Minister Gabriëls (middenstandsbeleid) gaat daartoe o vetsvoorstel indienen. Hij wil daarmee tegemoet komen je nachtwinkels. Nu mogen de winkels in België vijftien uur zijn: van 5 uur 's morgens tot 20 uur 's avonds. In het plan labriëls blijft de totale openingstijd vijftien uur, maar mag inkelier zelf beslissen wanneer hij zijn deuren opent. De lenstandsorganisatie Unizo vreest voor een 'jungle'. rgoeding supers voor omruilen euro irdam Supermarkten krijgen begin 2002 een vergoeding 1 euro (24,20 gulden) voor een zak gesorteerd muntgeld 4 e bij De Nederlandsche Bank inleveren. De zakken worden opgehaald. Dat meldt het brancheblad Distrifood. Minis- 4 alm trekt daarvoor 125 miljoen gulden uit. Kruidenierskoe- ,BL vindt de regeling volstrekt onvoldoende. F opent overleg met Turkije ingtonHet Internationaal Monetair Fonds begon gister- d in Ankara besprekingen met de Turkse autoriteiten over onomische situatie van het land. Turkije kampt met een i in het bankwezen. De bevolking ruilt de nationale ponden ote schaal in voor Amerikaanse dollars. Het IMF erkent de zaak voor steun aan de bankensector. Turkijke vroeg het afgelopen woensdag om 4 miljard dollar noodhulp om uit oeilijkheden te komen. Ankara hoopt voorts 570 miljoen r van een lopend krediet eerder te mogen opnemen. De in- in Piolen komt dit jaar uit op bijna 58 procent. inig interesse in umts-licenties Polen chau Slechts drie mobiele-telefoonbedrijven hebben in een bod uitgebracht op de vijf umts-licenties voor snel netten via een mobiele telefoon, zo is dit weekeinde in chau bekendgemaakt. Daarmee dreigt de veiling op een ïlikking uit te lopen. Warschau had gehoopt dat zes of zeven rnemingen zouden wedijveren. Dat had de regering omge- ïd ruim 7 miljard gulden moeten opleveren. De bieders 'olska Telefonia Cyfrowa, Centertel en Polkomtel. tten schrappen schulden 41 landen ;n« De Britse regering maakte zaterdag bekend 3,6 miljard :n schuld van 41 arme landen kwijt te schelden, als het 3 ten goede komt aan gezondheidszorg, onderwijs en armoe- rlichting. Twaalf landen, waaronder Kameroen, Honduras negal, komen voor directe kwijtschelding in aanmerking, andere zullen waarschijnlijk nog dit jaar kunnen voldoen le criteria. De overige 21 landen zijn in de greep van ge- dadige conflicten of nog niet in staat aan de voorwaarden ldoen. Hun betalingen worden vastgezet en beheerd, om erugwerkende kracht te worden uitgekeerd zodra de om- ligheden ten goede zijn gekeerd. - iissel zou verkoop Adtranz boycotten hen De Europese Commissie gaat niet akkoord met de 0( )op van Adtranz door DaimlerChrysler aan Bombardier, de 102 idese fabrikant van vliegtuigen en treinstellen. De nieuwe ïaar zou een te dominant marktaandeel krijgen, meldt het t"J >e tijdschrift Focus. Gisteren ontkende een woordvoerder los )aimlerChrysler dat het besluit al genomen was. Brussel l0' neer tijd nodig hebben on\gevolgen van de overname be- i: i bestuderen. DaimlerChryser verkocht Adtranz in augustus 1,8 miljard gulden. idam anplaatste mode, dus waarom zou je dat dan coüte que coüte gaan 9;igconcern C&A komt te- brengen?" de keuze om meer mo- C&A heeft jaren nagedacht kleding te verkopen. „De over een reorganisatie. Daarna kant van de markt is niet zijn er jaren uitgetrokken om irrein waarop C&A moet alle veranderingen door te voe- i". aldus directeur J. Be- ren. „Die weg heeft ons niet ge- van C&A Nederland, bracht wat we ervan gehoopt lebben het fout gedaan, hebben. Er bleek onvoldoende >ico loop je wel eens." aandacht voor de nationale ver- lijkt er in Nederland schillen in de Europese landen, bovenop te komen. Het De macht van de landenorgani- fsresultaat in Nederland saties is weer enigszins her iet afgelopen halfjaar met steld." t 60 procent. Daarmee C&A heeft eerder besloten er een einde aan een pe- om alle filialen in Engeland te van 'een berg verlies', al- sluiten omdat de verliezen wa- 2 ezemer in een interview ren opgelopen tot boven de 800 agblad Trouw. miljoen gulden. De ommezwaai ize klant verwacht van in strategie heeft ook in dat 3,'oede kwaliteit tegen lage land tot een enorme opleving 3 n. Maar dat hoeft niet per geleid. „Je ziet dus dat je niet te 9i permodieus te zijn. Dat snel moet opgeven", aldus Be- e niet bij C&A. Dat merk- zemer. „Maar ik denk dat de 12 e steeds meer. De consu- beslissing om te sluiten niet linkt C&A niet aan de meer wordt teruggedraaid." Australian heeft inmiddels elf vestigingen, waaronder deze in Leiden. foto hielco kuipers Megadistributiedepot Ahold in VS ZAANDAM ANP Ahold start begin 2001 met de bouw van een enorm distribu tiecentrum bij Philadelphia. Het centrum, dat volgens het concern het grootste in zijn soort wordt, moet alle 1.100 su permarkten in de VS bevoorra den. De activiteiten zijn gecon centreerd aan de oostkust, waardoor centrale distributie mogelijk is. Daarmee verwacht Ahold een grote kostenbespa ring te behalen. Ahold houdt wel enkele regionale bevoorra dingscentra aan voor de ver spreiding van bederfelijke waar. NUMEGEN «JAN RUESINK GPD Van warme broodjes naar koud ijs. Voor 'bakker' Bart van Els- land is de stap niet zo groot als ze lijkt. De man die de afgelo pen jaren 180 bakkerswinkels uit de grond stampte, gaat zijn geluk nu beproeven met ijs en chocolaatjes. Australian Hom emade heet de keten waarvan inmiddels elf zaken in heel Ne derland zijn geopend. Dat aan tal moet binnen twee jaar naar minstens 70 groeien. Met zijn nieuwe formule hoopt Van Els- land de consument het hele jaar door aan het ijs te krijgen. „Vooral vrouwen vallen voor mijn formule", glundert hij. De advertenties die Bart van Els- land plaatste voor de exploitatie van zijn ijs- en chocoladezaken leverden vooral veel reacties van vrouwen op. Met 110 kan didaten die staari te trappelen om een ijssalon/chocolaterie te openen heeft Van Elsland niet te klagen over belangstelling. Terwijl hij de laatste jaren he mel en aarde moest bewegen om voldoende vakbekwame bakkers te krijgen voor zijn Bak kerij Bart en Bakerstreet win kels. Op één van die winkels werd zelfs een oud-stukadoor gezet. „Maar zijn broodjes wer den net zo hard als zijn stuc werk, dus daar hebben we maar gauw afscheid van genomen." Het enthousiasme van (vrou welijke) ondernemers voor zijn nieuwe keten, Australian Hom emade, schrijft Van Elsland toe aan het product en de franchi- se-aanpak: „De ondernemer stapt in een kant-en-klaar con cept en kan zich helemaal con centreren op zijn of haar eigen lijke vak, het verkopen en het contact onderhouden met de klant. Wij nemen alle sores voor onze rekening. En geheel in stijl van de Hamburger University van McDonald's opent Van Els land zijn eigen Australian Aca demy, waar het personeel on derwezen wordt in de hogere kunst van het ijsmaken. 'Bakker' Bart van Elsland is een gevierd man in de detail handel. De Amsterdammer be gon in 1977 op zijn 22ste zijn Us en chocolade vormen het nieuwe 'werkterrein' van Bart van Elsland. foto GPD* george nusmeijer eerste winkel in Nijmegen. Zijn tweede zaak volgde in 1983 en een jaar later paste hij de fran- chise-formule toe om zijn im perium snel uit te breiden. Bij franchising staat de onderne mer voor eigen rekening en risi co in de zaak, betaalt hij zijn ei gen huur en investeringen en staat hij een deel van de omzet ('fee') af aan de organisatie, voor onder meer reclameactivi teiten, begeleiding en formule ontwikkeling. Zo kunnen ketens als McDo nald's en Hema snel groeien zonder al te veel investeringen, terwijl de bedrijfsleiders gedre ven worden door de motor van het eigen belang. De Bakkerij Bart-keten, met zijn opvallende paarse kleurstelling, werd een schoolvoorbeeld van succes in de detailhandel. Met een omzet van 170 miljoen is Bart de grootste keten in de bakkerswe reld. Er zijn nu 80 Bakkerij Bart's en 100 zaken onder de vlag Bart's Bakerstreet, waar broodjes en snacks verkocht worden bij onder meer bouw markten, stations en benzine pompen. Het geheim achter de groei van Bakkerij Bart deed Van Els land onlangs uit de doeken op een congres in Noordwijk. De succesfactoren van de formule zijn volgens de oprichter: de franchise-aanpak, een voortdu rende innovatie (broodjescor ners, verse broodjes met vers beleg), de bakkerij in het zicht van de consument, enthousias te en vriendelijke werknemers, zelf ontwikkelde diepvries-half fabrikaten, de kant-en-klare op levering van de winkel en be- drijfsaanpak en het ook tegen sluitingstijd nog hebben van vers brood. „Vervang bij bovenstaande succesfactoren het woord brood door ijs en chocolade en zie daar: de succesfactoren van Australian Homemade. Echt, de principes van ondernemer schap zijn overal hetzelfde", is Van Elslands heilige overtui ging. Als waar pionier verkocht hij twee jaar geleden Bakkerij Bart, aan Europa's opperbakker Heiner Kamps. Deze Duitser, geboren in Bocholt, is in Neder land inmiddels de dominante speler met bedrijven als Bakke rij Bart, Het Stoepje, Steven de Graaff, Vogel en de broodfa brieken van Quality Bakers. Van Elsland benut zijn leerja ren in de bakkerswereld nu met een snelle expansie van Austra lian Homemade. De onderne mer pikte het concept en de re ceptuur op uit Australië en is inmiddels 50-procents aandeel houder in de Europese organi satie, die hij leidt vanuit Nijme gen. Australian Homemade kenmerkt zich door een oranje huisstijl met veel aboriginal motieven. De ijssalon/chocola- terie oogt modern en open, waarbij de klant - net als bij de bakkerijen - een inkijkje in het productieproces krijgt. De filia len zijn grotendeels gevestigd in overdekte winkelcentra. Dat is welbewust gekozen om de con sument ook 's winters te verlei den om ijs te kopen. Daarbij verkoopt Van Elsland het ijs minder koud (- 14")dan bij bij voorbeeld Haagen-Dazs (-24"), waardoor het zachter is en 'niet als een ijsklomp door je strot heen zakt'. Het assortiment bestaat uit ijs, milkshakes (70 procent) en chocoladerepen en bonbons (30 procent). Het 'homemade' karakter komt tot uiting in het gebruik van natuurlijke ingredi ënten zonder geur-, kleur- en smaakstoffen, anti-oxidanten, conserveringsmiddelen en sta bilisatoren. Van Elsland heeft grootse plannen met zijn ijssalons. Pak te hij met Bakkerij Bart 10 pro cent van de bakkersbranche, in 'het ijs' streeft hij ernaar 20 pro cent van de markt te controle ren. In Nederland moeten er in 2002 'minstens zeventig win kels' zijn. JACK SPIJKERMAN Leeftijd: 52 Beroep: presentator, cabaretier Burgerlijke staat: getrouwd Kinderen: zoon (2,5) Auto: Opel Frontera Hobby's: filmpjes monteren, theater, plakboeken bijhouden, muziekinstrumenten opknap pen DEN HAAG JANNEKE WILLEMSE Presentator Jack Spijkerman nomineerde onlangs zichzelf voor zijn eigen spotprijs de 'Vergulde Nachtspiegel'. In het tv-programma Kopspijkers is die prijs bestemd voor degene die de raarste fout op televisie maakt. Spijkerman beging zelf zo'n stommiteit. Bij een spel in de jubileumuitzending van de VARA gaf hij cabaretier Dolf Jansen 6.000 in plaats van 2.000 gulden. Inmiddels is de fout rechtgezet en het prijzengeld verdeeld over de vier goede doelen waarvoor werd ge speeld. Jack Spijkerman gaat nou eenmaal makkelijk met geld om. „Ik verdien heel erg goed, geef makkelijk geld uit. Als ie mand van me leent vergeet ik het ook meestal. Geld heeft nooit mijn leven bepaald. Ik heb nog nooit iets beslist op grond van geld." Afgelopen zomer wilde hij software om digitale filmpjes te monteren. Hij kwam terug met een hele Apple G4-computer ter waarde van 15.000 gulden. Spijkerman heeft er geen spijt van. Het bewerken van digitale filmpjes - vooral van zijn zoon tje - is zelfs uitgegroeid tot een hobby. Het huis in Amsterdam Zuid dat hij vijf jaar geleden kocht, is zijn beste aankoop. „Een mo nument, mooi gerestaureerd, met voor- en achtertuin, dat tref je in Amsterdam niet vaak foto ron pichel aan. Toen ik het kocht dacht ik: mijn hemel, dat is wel heel veel geld. Maar nu is de waarde al verdrievoudigd." Miskopen somt de presenta tor gladjes achter elkaar op. Hij besteedde ooit 2.500 gulden aan een mooi, opvallend col bert van een Japanse ontwer per, maar droeg het maar één keer. „Anders krijg je: daar heb je hem weer met dat jasje." Naar het Leger des Heils ermee. Precies één dag had Spijker man 'verschrikkelijke lol' van een bootje van 15.000 gulden. Op Koninginnedag ging hij er met 35 vrienden mee uit varen door de Amsterdamse grach ten. Daarna verkocht hij het aan Haje van der Heijden. „Die haalde één plankje weg en toen zonk de hele boot." Een strandhuisje dat Spijker man 27.000 gulden kostte moet gesloopt en opnieuw gemaakt worden. Het dak is lek, de vloer niet goed en de deuren sluiten niet. Kosten: nog eens 60.000 gulden. „Maar dan heb ik vol gend jaar tenminste die plek, die moet je namelijk kopen." Eén miskoop behoeft geen uit leg: „Ik heb aandelen World Online." Spijkerman raadt mensen vooral aan zijn aandelen World Online te kopen. Daarnaast vindt hij ook dat mensen naar het theater moeten gaan. „The ater is de leukste vorm van uit gaan. En het is hier relatief goedkoop. Voor 35 gulden heb je al een kaartje."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7