'Woningaanpassing uit WVG-pot halen' 'We zijn dagenlang mishandeld' Binnenland vdA: Hogere premie )or zuinige auto's VD wil nieuw overleg et PvdA over WAO Zeeuwse schapendoder blijkt ontsnapte wolf Pro-Palestijnse demonstratie Ajaxfilm niet te zien in Utrecht en Den Haag 'Miljarden extra voor onderwijs en zorg' ,NDAC 4 DECEMBER 2000 CPD Geassocieerde Pers Diens jzie om oude munten y^AVENZANPEHet openbaar ministerie wil een rechtszaak be- hen tegen de man uit 's Gravenzande die vorig jaar tijdens opgravingen aan de Vreeburghlaan in zijn woonplaats een lMe hoeveelheid zilveren munten vond. 'Schatgraver' Rijns Stte vorig jaar op 247 zilveren munten toen hij de Archeologi- e Werkgroep Westland hielp bij opgravingen op een oud vei- :errein. Rijns meent dat hij de eigenaar van de munten is. ucheologische Dienst denkt daar anders over. De conserva- edW1 het Westlands museum zegt dat de klus werd geklaard IC Jer de afspraak dat alle gevonden voorwerpen toebehoren |de Dienst. Maar volgens Rijns had hij een andere afspraak. tei|ld voor Toon Hermanshuizen :ht Ruim twee miljoen gulden is de voorlopige op- adfïgst van de inzamelingsactie Mensen voor Mensen die vrij- ruj|in Limburg werd gehouden. Het geld is bestemd voor de an|n Hermanshuizen, waar kankerpatiënten en hun familie jsjJden opgevangen. In Sittard is het Toon Hermanshuis een 5 jies. In de voormalige woonplaats van de oud-cabaretier nen sinds de oprichting in 1997 ruim vijfduizend bezoe- Ook in Venlo is sprake van grote belangstelling. Het derde in Maastricht, wordt deze maand geopend. d estaties bij verkeerscontrole anfERQAMBij een verkeerscontrole in de nacht van zaterdag in Amsterdam zijn zeventien mensen aangehouden. e van hen voor het bezit van vuurwerk, twee vreemdelingen igoder juiste papieren en veertien in verband met rijden onder f^oed. De politie deelde 238 bekeuringen uit voor overtredin- als rijden zonder gordel of door rood licht, geen autopapie- kunnen tonen, onverzekerd rondrijden of een verlopen ed -keuring. In totaal werden 450 auto's en 33 taxi's gecontro- iegtuigje verliest deur erdam Een vlieger van een Pilatus Porter -een eenmotorig jtuig- heeft zaterdagmiddag, net na het droppen van enkele ichutisten, door onbekende oorzaak het deurtje van zijn rtuig verloren. Dat gebeurde op zo'n vier kilometer boven on. Het deurtje kwam ergens in een weiland terecht. Het tel is nog maar vier jaar oud. De club houdt voorlopig alle tellen aan de grond. „Eerst moet de oorzaak bekend zijn, na gaan we pas weer de lucht in", zegt een woordvoerder Skydiving Club The Flying Dutchmen jk geeft subsidie op zonneboiler ven» Nederlanders die een zonneboiler willen aanschaf- kunnen vanaf 1 januari rekenen op een subsidie van 1.500 en netto van het rijk. Minister Jorritsma van economische in maakte gisteren bekend dat haar departement op die ma- hoopt blijvend bij te dragen aan het gebruik van duurzame gie. De subsidieregeling past volgens een woordvoerder het ministerie in het Belastingplan 2001. De subsidie komt plaats van de lagere subsidie die het rijk vanaf 1996 al ver- :te. De zonneboiler is vanaf 1 januari opgenomen in de rgiePremieregeling. Een zonneboiler levert water voor huis je' delijk gebruik, dat wordt verwarmd via een paneel waarin p icht wordt omgezet in energie. eekendverkeer: negen doden fUKHet verkeer heeft het afgelopen weekeinde aan zeker j":n mensen het leven gekost. Bij Eindhoven kwamen gister end twee mannen van 21 en 24 jaar'uit Helmond om het le- Een 22-jarige vrouw uit Wijchen verongelukte gistermiddag p|een ongeval bij Schaijk. Een 63-jarige fietser uit Emmen r m zaterdagmiddag in Nieuw-Amsterdam om het leven na frontale botsing. Een 42-jarige motorrijder uit Akkrum ver- elukte zaterdagmiddag in Grou. Een 81-jarige man uit Den stierf zaterdagmiddag in Ommen. In Amsterdam liet een ar arige vrouw die dag het leven toen ze werd aangereden door 'vrachtwagen. Een 60-jarige man uit Nijerberkoop kwam agavond om het leven bij Hoornsterzwaag. Door een onge- 3p de A7 kwam vrijdagavond een 14-jarige jongen uit Wie- j erwerf om het leven. De jongen stak de snelweg over, maar d uit. r.i' werd overreden. ie| wdA wil de premie op de elfhaf van zuinige auto's gen van maximaal 1.200 ai n tot 2.000 gulden. Op die ïgler worden burgers extra ckeld een zuinige auto aan laffen, zo denkt PvdA-Ka- d d Crone. De aanschafpre- een van de vele middelen io|e overheid aanwendt om n nergieverbruik bij de bur- Ik erug te dringen, het nieuwe belastingplan opgenomen vap ïiljoen gulden om de aan- van schone en zuinige au- stimuleren. Op de minis- van VROM en financiën momenteel bekeken wel- to's in aanmerking komen zo'n premie. Ook de hoog- n de premie is nog niet esteld, maar de minister erder aan te denken aan iremie van 700 tot 1.200 eèn, afhankelijk van de zui- id van de auto. bedrag vindt Crone te VD wil weer met coalitie- Dt PvdA om de tafel om tot oplossing van het WAO- gi eem te komen. De libera vvamen vorig jaar tot een K 3rd met het CDA over een ziak om het grote aantal 'ers terug te dringen. Maar dat plan was geen meer- 'id in de Tweede Kamer. :o om wil WD-Kamerlid Wil- v het nu nog eens proberen ;o le PvdA. ti idat de PvdA daar op dit is ent niet voor zal voelen, Wilders, zal hij de soci- uitnodigen om nadat de commissie ier een advies over de heeft gegeven weer met iijr in gesprek te gaan. Wil- hoopt dat nog deze kabi,- leriode concrete afspraken en worden gemaakt. De nissie Donner onderzoekt it moment de WAO-pro- Groninger jeugd mag de kroeg niet meer in groningen anp Jongeren tot 16 jaar worden per 1 februari stelselmatig geweerd uit de kroegen aan de zuidzijde van de Grote Markt in Groningen. Hiertoe is beslotpn wegens de toene mende overlast van de 16- minners, die volgens een po litiewoordvoerder 'vaak erg agressief van drank worden en heel anders reageren dan reguliere stappers'. De horecawand aan de Markt heeft vooral op vrij dagmiddag een grote aan trekkingskracht op scholie ren. Leeftijdscontrole is voor het barpersoneel erg lastig. Kroegbezoekers moeten dus voortaan een legitimatiebe wijs bij zich hebben, zodat portiers al aan de deur te jonge bezoekers kunnen te genhouden. Jongeren die toch bin nensluipen krijgen zonder uitzondering een lokaalver bod voor een jaar. Als een jongere met dat lokaalver bod alsnog in een café wordt betrapt, krijgt hij of zij een boete. Hoe hoog die wordt, is nog niet bekend. CDA wil dat gemeenten meer geld voor gehandicapten over houden Gemeenten moeten meer geld beschikbaar hebben om ouderen en gehandicapten langer op zichzelf te laten wonen. Om dit mogelijk te maken moeten de kosten voor de aanpassing van hun woningen niet meer wor den betaald door de gemeenten zelf, maar door de rijks overheid. Dit stelt het CDA in een plan dat morgen wordt gepubliceerd. den haag gpd Via de Wet Voorzieningen Ge handicapten (WVG) kunnen ge meenten woningaanpassingen, vervoersvoorzieningen en rol stoelen betalen voor gehandi capten en ouderen die min of. meer zelfstandig wonen. Iedere gemeente heeft een potje met WVG-geld waaruit dit wordt be kostigd. Uit onderzoek blijkt echter dat meer dan de helft van de gemeenten te weinig geld heeft om aan alle hulpvra gen te voldoen. Sinds de WVG in 1994 is inge voerd, zijn er veel klachten over de enorme wachttijd voor de diverse voorzieningen. Gemid deld moet iemand 190 dagen wachten voordat een woning wordt aangepast. Hierdoor worden veel mensen gedwon gen te verhuizen, onder andere naar verpleeghuizen. CDA-Ka- merlid Verburg wil daarom dat gemeenten meer armslag krij gen. „De financiële klem die de woningaanpassingen op het WVG-budget van een gemeente zet, moet eraf. Hierdoor krijgen gemeenten meer lucht om aan hun zorgplicht te voldoen." Behalve dat de woningaan passingen niet langer met WVG-geld moeten worden be taald, dienen ook de uitvoe ringskosten van de wet uit een ander potje te worden gehaald. De ambtenaar die beslist over een verzoek om een verhoogd toilet of een aankleedkussen zou volgens het CDA voortaan ook door het Rijk moeten wor den gefinancierd, via het zoge heten gemeentefonds. Verburg weet niet precies hoeveel extra geld er met haar voorstellen gemoeid is. „Maar de kosten moeten worden afge zet tegen de extra kosten die de slecht functionerende WVG nu met zich meebrengt. Als men sen langer zelfstandig kunnen blijven wonen, kan er veel wor den bespaard op plaatsen in verpleegtehuizen. Regeringspartijen PvdA en WD hebben eerder al aangege ven dat er iets moet veranderen rond de slecht functionerende WVG. terneuzen gpd Het dier dat sinds begin okto ber in het oostelijk deel van Zeeuws-Vlaanderen al ruim twintig schapen heeft dood gebeten en deels verorberd, is geïdentificeerd als wolf. Aan de hand van videobeelden die een ooggetuige vorige week maakte, heeft T. van Hilst van de Stichting Wol- venopvang Nederland in het Noord-Brabantse Den Hout, vastgesteld dat het echt om een wolf gaat. Volgens Van Hilst is het voor het eerst in honderd jaar dat er in Neder land een wolf losloopt. De politie maakt nu in samen werking met Van Hilst jacht op het dier. Over de identiteit van de schapendoder deden in Zeeuws-Vlaanderen al weken diverse geruchten de ronde. Er werd gesproken over een agressieve hond, misschien wel twee, maar ook van vos sen en zelfs van een gestoord persoon die zijn hond moed willig op de schapen afstuur de. De politie wist het ook niet meer en had 'het gevoel te jagen op het monster van Loch Ness'. Wolvenkenner Van Hilst had ruim twee weken geleden al het sterke vermoeden uit gesproken dat er een wolf rondwaarde. Dat leidde hij vooral af uit de wijze waarop de gedode schapen waren verscheurd. Pas na het zien van de videobeelden weet hij het echter voor honderd pro cent zeker. Volgens hem moet het gaan om een ont snapte wolf van iemand die het roofdier als huisdier hield. In Zeeuws-Vlaanderen en het aangrenzende België worden relatief veel wolven gehouden. „In Nederland is dat weliswaar verboden, maar in België kun je ze zo aanschaffen", aldus Van Hilst. Van Hilst vangt afgedankte wolven op. Hij heeft er in middels acht onder zijn hoe de en probeert hen te her plaatsen. Mocht de wolf die in Zeeuws-Vlaanderen rond loopt, levend worden gevan gen, dan wil hij hem uiter aard hebben. „Daar zijn we immers voor",zegt hij. Dreigementen leiden tot verontwaardiging laag. „Ik denk aan 1.200 tot 2.000 gulden premie voor de meest zuinige auto's. De min der schone auto's krijgen wat mij betreft helemaal geen sub sidie." Op die manier denkt Crone de introductie van de schoonste auto's een extra sti mulans te geven. Dat heeft het meeste effect op de uitstoot van schadelijke stoffen door het verkeer. Op het ministerie van finan ciën vinden ze de uitspraken van Crone wat voorbarig. „We hebben nog niet eens vastge steld welke auto's wel en welke niet voor een premie in aan merking komen", aldus een woordvoerder. Hij wijst er ver der op dat het bedrag van 130 miljoen gulden al is vastgelegd voor de komende vijf jaar. „Voor een premieverhoging tot 2.000 gulden is dus extra geld nodig." Bij Financiën verwach ten ze pas in het voorjaar van 2001 met voorstellen voor de premieregeling te komen. Amsterdam Zo'n vijfhonderd mensen, onder wie dit kleiné meisje, hebben zaterdag in Am sterdam gedemonstreerd om hun sympathie te betuigen voor het Palestijnse volk. Zeer te gen de zin van de organisator, het Nederlands Palestina Comité, mocht de demonstratie niet in het centrum van de stad plaatsvinden. De Amsterdamse politie gaf daarvoor geen toe stemming, in verband met de grote sinter- klaasdrukte. De demonstranten werden bege leid door een flinke politiemacht. Een soortge lijke demonstratie in oktober werd namelijk verstoord door jongeren die fascistische leu zen scandeerden. Dit keer waren harde afspra ken gemaakt over de te voeren leuzen. Bij overtreding zou de demonstratie worden ont bonden. Dat bleek niet nodig. FOTO ANP COR MULDER utrecht gpd Behalve in Utrecht is ook in Den Haag de film 'Ajax, daar hoorden zij engelen zingen' uit de roulatie genomen na bedrei gingen. In Rotterdam is de do cumentaire 'uit voorzorg' niet eens uitgebracht. De Utrechtse bioscoopexploitant Wolff nam vrijdag als eerste het besluit de film uit roulatie te nemen na bedreigingen door mensen die zich uitgaven voor supporter van FC Utrecht. De maker van de documen taire, Roel van Dalen, zegt ver bijsterd te zijn over de reacties. „Voetbal maakt kennelijk een zieke mentaliteit los. Ik heb er nooit bij stilgestaan dat een film zulke reacties zou kunnen oproepen. De film is een kri tisch portret dat nota bene ein digt met een overwinning van FC Utrecht op Ajax." Collega-filmmaker Jos Stel ling spreekt van chantage. „Wanneer de politie bij thuis wedstrijden van FC Utrecht een politiemacht op de been kan brengen, dan kunnen toch ook twee agenten bij de bioscoop plaatsnemen." De Utrechtse burgemeester Brouwer keurt de dreigementen met klem af. Zij spreekt van 'in tolerant gedrag dat niet door de beugel kan', maar verbindt daar geen verdere gevolgen aan. Intussen spreken woordvoer ders van het bioscoopconcem en de politie elkaar tegen over de gang van zaken. Volgens een politiewoordvoerder heeft de politie haar best gedaan een or dentelijke vertoning van de film te waarborgen. „Donderdag waren we er onder meer met de hondenbrigade en vrijdag was het wijkteam ter plaatse." Hij sluit niet uit dat de politie de extra inzet ook op de langere duur had willen voortzetten. „Maar dat was niet meer aan de orde toen de film uit de roulatie was gehaald. We hebben de si tuatie zelfs zaterdag nog in de gaten gehouden omdat er sig nalen waren dat supporters iets van plan waren bij de bioscoop na de voetbalwedstrijd van FC Utrecht tegen Fortuna Sittard." Volgens de woordvoerder van het bioscoopconcem was van de politie donderdagavond let terlijk en figuurlijk geen hond te zien. Bovendien liet de politie het volgens hem vrijdag voor overleg afweten en is daarna besloten met de voorstelling te stoppen. Winkeliers in de Utrechtse binnenstad zijn niet verbaasd over de reacties. Een woord voerder van de sportwinkelke- ten Perry Sport laat weten dat Ajax-shirts, sjaals of andere at tributen in Utrecht niet worden verkocht. „Het zou wel heel on verstandig zijn die in de etalage te hangen of in de winkel te hebben, want je krijgt grote problemen." Pagina 2: Commentaar blematiek en komt begin vol gend jaar met een rapport. Wilders zegt het belangrijk te vinden dat er snel iets gebeurt aan het groeiende WAO-be- stand. Aangezien de voorstellen die hij samen met het CDA heeft opgesteld niet op steun van andere fracties kunnen re kenen, wil hij het nu op een an dere manier proberen. PvdA-Kamerlid Smits laat in een reactie weten nooit tegen een gesprek met de VVD te zijn. „Ik heb geen enkele blokkade. Ik wil met iedereen praten, ook met de WD." Volgens Smits moet er echter nog wel het een en ander veranderen aan de opvattingen van de liberalen om een echte oplossing voor de WAO-problematiek mogelijk te maken. „Maai' als de WD daar toe bereid is, wil ik graag met ze om de tafel. Daarvoor hoeven we wat mij betreft ook niet op de conclusies van de commis sie Donner te wachten." Melkert wil deel meevallers opeisen amsterdam anp PvdA-fractievoorzitter Melkert wil een groot deel van de finan ciële meevallers die volgend jaar worden verwacht steken in het onderwijs en de gezond heidszorg. Hij zei dat gisteren in het tv-programma Buiten hof. Melkert vindt het niet no- extra geld beschikbaar te stellen voor lastenverlichting. Het standpunt van de sociaal democraat druist in tegen de begrotingsspelregels van het paarse kabinet, die uit de koker komen van WD-minister Zalm van financiën. Volgens die re gels worden de zogenoemde in komstenmeevallers verdeeld over terugdringing van de staatsschuld en lastenverlich ting. Melkert verwacht volgend jaar een meevaller van tussen de 15 en 25 miljard gulden. Hij wil nog wel een deel van dat be drag in aflossing van de schuld stoppen, maar verdere lasten- verlichting (volgend jaar al zo'n zeven miljard) acht hij niet no dig. Het onderwijs en de ge zondheidszorg vindt hij veel betere doelen. „Het is voor de burger niet te begrijpen dat de welvaart toeneemt, maar dat die geen goede kwaliteit van de overheid krijgt." Melkert wil onder meer extra geld voor de aanpak van wachtlijsten in de zorg en het schoonmaken van schoolgebouwen. Om zijn wen sen te vervullen wil Melkert 'nieuwe afspraken' maken met de coalitiepartners WD en D66; de huidige begrotingssystema tiek veranderen. De PvdA-frac- tieleider zal dat volgend jaar moeten afdwingen bij de be handeling van de voorjaarsno ta. Ook vice-premier Borst (volksgezondheid) is voorstan der van een andere besteding van de meevallers. De WD voelt vooralsnog niets voor nieuwe afspraken. „Het lijkt me niet nodig het regeerakkoord open te breken voor het laatste jaar van de regeerperiode", al dus Tweede-Kamerlid Van Beek. „Tot nu toe zijn we er met de huidige spelregels steeds uitgekomen. Ik verwacht dat dat ook volgend jaar zal luk ken." Vier van Belgrado doen eindelijk boekje open den haag gpd Nu Douglasbon t.w.v. 40,- bij Motorola T180 Allin prepay Dutchtone heeft vanaf 13 november een heel verleidelijk aanbod: een Motorola T180 Allin prepay pakket inclusief 50,- beltegoed en Douglasbon t.w.v. 40,- voor slechts 129,- (zolang de voorraad strekt). Nu belt iedereen met Dutchtone De vier Nederlanders die er'deze zomer in Servië van werden verdacht dat zij presi dent Milosevic wilden kidnappen, zeggen dagenlang door de politie te zijn mishan deld. Zij zouden langdurig, ook met een gummiknuppel, op de nieren zijn gesla gen. Dit zeiden zij het afgelopen weekeinde in interviews met de tv-zender SBS en de Volkskrant. Na twee maanden te hebben gezwegen, gaven Bas van Schaik (31), Ger de Rie (31), Sander Zeitsen (28) en Jeroen van Iersel (28) voor het eerst informatie over hun 'vakantie'. Voor SBS acteerden zij op tv in een reconstructie. Ook Amnes ty International is door de vier op de hoogte gebracht van hun ervaringen. De door de Serviërs gemaakte videoband waarop een van de vier verklaarde dat zij Milosevic in een skibox boven op de auto wilden ontvoeren, is onder (fysieke) dwang ontstaan, zeggen de vier. Volgens Van Schaik werden zij 'dag en nacht in el kaar geslagen' en met injecties op de been gehouden. Het verhaal van de ontvoering vindt zijn oorsprong in een niet-serieus keukentafelgesprek in Nederland, voor vertrek. Het doel van de reis was Montenegro, waarvan de vier niet wisten dat dit tot Ser vië behoorde. Ze wilden op zoek naar sporen van de oorlog. Zeitsen: „Dat ge bied heeft geschiedenis. Die uitgebrande huizen en verlaten dorpen maken in druk." Dat zij in hun auto (militaire) ca mouflagekleding, vier NAVO-voedselpak ketten en een survivalgids van de Engelse SAS-eenheden hadden liggen, zag er 'alles bij elkaar inderdaad verdacht uit', zeggen zij. De vier beweren individueel in verhoorka mers vier dagen te zijn gemarteld. „Ze waren op elkaar ingespeeld. Ik werd met de dood bedreigd. Enkelen van ons zou den al dood zijn, zeiden ze", aldus Van Schaik. „Dan komt het punt dat het niet meer uitmaakt. Je bereidt je voor op het ergste. Er is geen uitweg meer." Daarop werden zij gedwongen een videoband te maken waarin zij voorgekookte verklarin gen moesten afleggen. „Je deed het, want je wilde dat het geweld stopte", aldus Van Iersel. De martelingen hielden op toen de videofilm was opgenomen, verklaren de vier. Zij zeggen de Balkan bewust te hebben opgezocht. „Daar wordt je wijzer van", al dus Zeitsen, die zichzelf 'geen ramptoe rist' noemt. „Ik kijk veel oorlogsfilms, maar daardoor kwam ik er achter dat ik oorlog niet leuk vind. Ik vind de uitrusting en de training wel leuk", aldus Zeitsen. Op 9 oktober, nadat het regime-Milosevic ten val was gebracht, werden de vier na 84 dagen gevangenschap vrijgelaten. Zeitsen neemt de Serviërs niets kwalijk. „Ze heb ben zo veel oorlog meegemaakt, dat te kent je. Ik heb hier van geleerd, ben er be ter uitgekomen."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3