'De Amerikanen waren geshockeerd' W Gesprek van de Dag Spullen Maria Callas geveild Doggyg dancin| MAANDAG 4 DECEMBER 2000 Sommontiiiir Hooligans aanpakken Onder druk van bedreigingen van supporters van FC Utrecht is de documentaire Ajax, daar hoorden zij en gelen zingen in Utrecht uit de roulatie genomen. Ook in Rotterdam is de film voorlopig niet te zien om de aanhang van Feyenoord niet te provoceren. Het is niet meer dan terecht dat de distributeur juridische stap pen overweegt tegen de voetbalclub, want angst blijkt ook in dit geval een slechte raadgever te zijn. Censuur is immers niet het antwoord op intimidatie door rel schoppers. De Ajax-documentaire was onlangs de opening van het gerenommeerde IDFA-festival in Amsterdam. Het is een veelgeprezen werkstuk waarin regisseur Van Dalen de Amsterdamse voetbalclub op kritische wijze por tretteert. Principieel gaat het daar natuurlijk niet om. Vrijheid van meningsuiting betekent dat ook slechte documentaires vertoond moeten kunnen worden. Het maakt echter eens te meer duidelijk dat het de hooli gans helemaal niet te doen is om de inhoud, maar dat de naam Ajax voor hen de werking heeft van een rode lap op een stier. De kwestie is een nieuw bewijs van de voortgaande verloedering in en rond de velden. Het probleem van het vandalisme wordt nog altijd gekleineerd, enkel en alleen omdat de clubs en de politiek er geen afdoende antwoord op weten te vinden. Ze zijn al lang blij als het tijdens een zogenoemde risicowedstrijd blijft bij verba le confrontaties, hoe kwetsend, antisemitisch en racis tisch die ook mogen zijn. Het zou de betrokken biosco pen sieren als ze weigeren de gevangenen te worden van een kleine harde kern van vandalen. Met steun van politie en justitie moet het mogelijk zijn de Ajax-film te vertonen en ordeverstoorders terstond op te pakken en gepast te bestraffen. U'fcws/e Kampioenen Wat is de succesvolste Nederlandstalige comedyserie al ler tijden? Vrienden voor het leven? Zeg 'nsAaa? Of. langer terug; Het schaap met de vijf poten? Niks daarvan. Het antivoord luidt: FC De Kampioenen. In Nederland zo goed als onbekend, in België een be grip. Al tien jaar lang wekelijks in de topdrie van best bekeken tv-programma's bij de zuiderburen. Er is geen Vlaming die nooit heeft gehoord van Boma, Carmen of Dimitrie Detremmerie, ook al is het laatste personage al een tijd uit de reeks verdwenen. Zaterdagavond ging de elfde jaargang op de VRT van start volgens het beproef de scenario: het wel en wee van een voetbalteam en zijn spelers dat zich doorgaans afspeelt in de dorpskroeg an nex clubhuis. Is FC De Kampioenen leuk? Uiteraard is het zachte Vlaams voor de gemiddelde Nederlander al om te la chen, ook al is dat op zich niet grappig bedoeld. Wie de serie een beetje volgt en inmiddels bekend is met termen als kuisvrouw (werkster), dagschotel (biertje), tournee génèral (rondje van de zaak) en sjotten (potje voetbal) merkt dat De Kampioenen toch vaak zo flauw is als In den Vlaamsche Pot en zo belegen als Toen was geluk heel gewoon. Waarom lopen de Belgen er dan mee weg? Dat heeft fei telijk dezelfde reden als in Nederland. Zo lang echt gees tige en creatieve krachten hun neus ophalen voor het schrijven van een sitcom, zoals Engelsen het noemen, blijft het in de Lage Landen behelpen met Gerard Cox of Johnnie Voners. Van Kooten. De Jonge. Koch. Schippers, Ederveen: zo maar wat namen die het toch zeker zouden kunnen, maar zich liever bezig houden met het schrijven van ca baret. boeken of absurdistisch theater. We kunnen waarschijnlijk vergeten ooit in ons taalgebied het ni veau van pakweg Friends, Frasier. Cheers, Seinfeld, Ab- Fab of Men behaving badly te halen. Maar het zegt ge noeg dat Loenatik van Martin van Waardenburg - ver reweg de alleraardigste comedy van het moment - niet meetelt, omdat het voor kinderen is bedoeld. Zo blijven De Kampioenen voorlopig nog aan kop. Van de kook De veiling van bezittingen van operalegende Maria Callas heeft afgelopen weekend in een Parijs' veilinghuis een bedrag van 3,1 miljoen gulden opge bracht. Er kwamen ruim hon derd artikelen onder de hamer. De veiling, die was georgani seerd door twee verzamelaars, was voor sommigen een bron van vreugde, terwijl andere be wonderaars van de sopraan, die als 'La Divina' bekend stond, het voornamelijk triest vonden dat de persoonlijke spulletjes van hun idool op deze manier voor het voetlicht kwamen. Het stuk dat tegen het hoogste bedrag werd verkocht was een klein schilderijtje in een rood fluwelen etui, met een voorstel ling van de Heilige Familie, dat een talisman was voor de diva. Ze had het in 1947 van haar aanstaande man Giovanni Bat- tista Meneghini gekregen voor dat ze voor het eerst zou optre den. Als ze dit schilderijtje niet bij zich had, zong ze niet. Ooit liet ze het zelfs met een privé- vliegtuig achternabrengen, ter wijl het publiek geduldig moest wachten tot de diva gereed was om op te komen. Het werkje is verkocht voor 300.000 gulden aan een anonieme koper. An dere topstukken waren twee mantels van Callas, die voor respectievelijk 70.000 en 100.000 gulden weggingen. Er werden in totaal 417 stukken geveild. Er waren brieven en te legrammen, elegante japonnen, maar ook kapotte sandalen, keukengerei en lingerie (zoals zwarte en zeegroene jarretel- gordels). De veiling begon op wat - vol gens sommigen - de 77ste ver jaardag van de Grieks-Ameri kaanse sopraan zou zijn ge weest. Anderen zeggen echter dat Callas op 3 december of 4 december geboren is. Callas stierf op 16 september 1977 in haar appartement in Parijs. Ze was 53 jaar oud, en had twee jaar eerder een punt achter haar carrière gezet. De doodsoorzaak zou een hartin farct zijn, maar velen zijn ervan overtuigd dat ze in feite aan een gebroken hart stierf. Haar ge liefde, de Griekse scheepsmag- naat Aristoteles Onassis, had haar in de steek gelaten om met Jacqueline Kennedy te trouwen. Een van de bontjassen van Maria Callas die afgelopen weekend ge veild werd. foto epa philippe desmazes tel e V Hond Banjer danst ^eI men met zijn baasje dens de eerste wed-v: strijd 'doggy dancin eJ in Nederland. De w strijd heeft ruim ach honderd belangstell den getrokken. In hi Martin Gaus Gedrag centrum in Lelystad streden gisteren ruii veertig honden aan zijde van hun baasjfd' om de prijzen. De b:e5 der collie Chum en baasje Mariette van Werf uit Hazerswoif werden gehuldigd winnaars. Doggy d<fi* cing werd bijna tien jaar geleden in CanjttE geïntroduceerd. Da c' zijn overal over de v1 reld cursussen doggjd' dancing opgezet. Mt°' tin Gaus, die deel u maakte van de jury, hoopt in maart wed om een dergelijke vjd strijd in Nederland organiseren. foto anp paul vrl All stars-regisseur Jean van de Velde blij met Emmy Jean van de Velde (43) noemt zich 'geen echte televisieregisseur'. „Ik zie mezelf als een filmregisseur, daar liggen mijn ambities." Toch stond dezelfde Jean van de Velde vorige week in New York op het podium om een Emmy Award, de belangrijkste tv-onderscheiding, in ontvangst te nemen voor de tv-serie All Stars. „Een totaal onverwacht toetje zo'n Emmy, daar heb ik nou nooit bij stilgestaan." In alle actualiteitenrubrieken hoorden we Jean van de Velde vorige week tijdens de uitreiking van de Emmy Awards uitzinnig roepen 'See you back next year!' Is dat niet een beetje té ambiti eus, verwachten dat je volgend jaar weer de pres tigieuze tv-prijs in de wacht sleept? „Die uit spraak is nogal uit zijn verband gerukt. Ze lieten alleen de laatste zin van mijn toespraak horen. Wat ik eigenlijk vertelde, is dat ik er heel erg van baal dat er altijd met misprijzen wordt gekeken naar het Nederlandse product. Zeker door het Nederlandse publiek. Een aantal jaren geleden kwam ik in een huis te wonen in Utrecht, vertelde ik in die speech. Ik ging me voorstellen aan de buren. Toen ik hen zei dat ik filmregisseur ben, luidde de reactie 'Oh, Nederlandse films, verschrikkelijk, zo slecht. Dat moet je aan de Amerikanen overlaten'. Een paar jaar later verhuisde ik weer en kreeg ik hetzelfde verhaal te horen van mijn nieuwe buren. Dus mijn boodschap luidde: buren van Nederland, de Daltons zijn genomineerd en wij hebben een Emmy gewonnen. Dus wij komen terug! Daar be doel ik helemaal niet mezelf persoonlijk mee, maar het Nederlands drama in het algemeen." Nederlands drama is helemaal niet zo slecht, zegt de regisseur die een groot aantal films van eigen bodem op zijn naam heeft staan. Lek, De kleine blonde dood, de speelfilm All Stars en Charlotte Sophie Bentinck z\)n onder meer door Van de Velde geregisseerd. „Wij zien van buiten lands drama alleen maar de toppers. Wat wij doen, is de hoogste pieken van buitenlands dra ma vergelijken met de diepste dalen van Neder lands drama. De perceptie moet veranderen. Met Nederlandstalige muziek is het de afgelopen ja ren gelukt, dat is ineens weer 'cool' geworden. Waarom zou dat met drama niet kunnen lukken? Met de All Stars-serie is het in ieder geval gelukt, de Amerikanen vinden All Stars 'cool' en be kroonden de aflevering 'Alle Menschen werden Brüder' met een Emmy Award. In de winnende aflevering moet het All Stars-team aantreden te gen een team van Duitse voetballers met het syn droom van Down. Jean van de Velde moet nog lachen als hij terugdenkt aan de reactie van die 'preutse Amerikanen'. „Ze reageerden duidelijk met gemengde gevoelens. Ze moesten eigenlijk BBWIUMII llll II III I De nieuwe cast van de onderscheiden tv-serie All Stars. foto cpd dinand van der wal stiekem lachen, maar durfden dat niet echt. De aflevering speelt met vooroordelen, niet alleen over Duitsers, maar ook over mongolen. Dus de Amerikanen waren echt in verwarring. Ze von den het heel goed, maar dachten tegelijkertijd 'kan dit eigenlijk wel?"' „Wij in Nederland hebben soms niet in de gaten hoe open we zijn als samenleving. Wat Paul de Leeuw bijvoorbeeld allemaal doet, die heeft ook wel eens een prijs gewonnen voor een uitzending over een jongen die aids had. Inhoudelijk gezien kunnen we in dit land veel meer doen dan in an dere landen. Wij zijn veel brutaler." Lachend vertelt Van de Velde over een scène uit All Stars die hij in New York heeft getoond. In de scène vertelt één van de teamgenoten tijdens het douchen dat hij orale seks heeft gehad met zijn schoonmoeder. De discussie ontaardt totaal als Bram, de homofiel van het stel, zegt dat hij zich dat best voor kan stellen, maar dan wel met zijn schoonvader. „Iedereen had iets van 'ooooohhhhh', dit kan toch niet! Terwijl ze in Amerika toch ook donders goed beseffen wat Clinton met Monica Lewinsky heeft uitgespookt? Maar als je het op televisie doet, is iedereen ge schokt." Is dat wat All Stars succesvol maakt, willen men sen geshockeerd worden? „Nee, we maken de se rie niet omdat we willen shockeren, maar ik v wel dat we in All Stars net over de grens moet Dat zeg ik ook altijd tegen de VARA. Ik vind h leuk om dingen te verzinnen die net een stap verder gaan. Het hoeft allemaal niet zo braaf, zijn al genoeg brave komedies." Woensdag begint de tweede reeks All Stars. E aantal karakters zijn vervangen door nieuwe teurs. De rol van Johnny, die werd gespeeld dIr Daniël Boissevain, wordt nu vertolkt door Ke Boot. Bram, in de film gespeeld door Danny Munck en het afgelopen jaar door Roeland F(r hout, wordt in de nieuwe serie gespeeld door™ Dirk Zeelenberg. Thomas Acda, die Willem speelt, stapt uit de serie en het voetbalteam h een nieuw barmeisje: Katja Schuurman. 1 Volgens Van de Velde doet deze wisseling var11 wacht geen afbreuk aan de kwaliteit van All S Y1 „De nieuwe acteurs zijn heel goed, ik ben da:la erg gelukkig mee. Maar ik ben het ermee eens 'P we de acteurs niet teveel moeten vervangen. P' vraag luidt 'hoe lang kun je dat wat je norm vasthouden?"' En die norm ligt hoog, heel hoog, zegt Van de Velde. „Ik vind televisie een te kostbaar medi r om gewoon maar zendtijd te vullen. We kom allemaal uit de filmwereld. Daardoor ben je g wend dat mensen vijftien gulden betalen, in donker gaan zitten en denken 'Kom maar op, verras me maar, ontroer me maar'. Daardoor gen wij in het maakproces de lat erg hoog. Mivs All Stars zouden we makkelijk nog een jaartje routine kunnen doorwerken, maar dat doen niet. Die Emmy is wat dat betreft wel een kiel h we beseffen dat we nu niet moeten stoppen.' w Toch heeft Van de Velde zelf een beetje afstai n genomen van de serie. Het vorige seizoen reg bi seerde hij nog alle afleveringen, dit jaar heeft er maar vier gedaan. De overige afleveringen geregisseerd door Joram Lürsen. Van de Veld d „Het concept van All Stars kan nog wel een a tal jaren overeind blijven, maar ik kan niet no e heel lang doorgaan. Het is dus goed dat er an i re mensen komen die de regie overnemen. Ik e: mezelf niet nog vijf jaar dezelfde serie maken h daar ligt niet mijn ambitie. Ik ben en blijf film i gisseur." LIENEKE VAN DER FLUIT oiisolijk Speelt hij cd zelfstandig en geconcentreerd met één en hetzelfde ding?" - ,,Als de beste. Geeft zijn gedrag wel eens aanleiding tot proble men?" - „Niet in het minst." Vreselijk opgelucht was ik altijd, als dan na een paar weken de kinderbijslag weer werd overge maakt. Nu ze wat ouder zijn, heeft de leerkracht de rol van de kinderarts overgenomen. Met lood in onze (naar ouderavonden gaan we altijd samen, dat is minder eng) schoenen stappen we het lokaal binnen, als leerlingen die na schooltijd nog wat met de meester te verhapstukken hebben. Het gesprek wordt ge voerd aan het tafeltje waar onze dochter gewoonlijk zit. In een houding die overduidelijk bedoeld is om je kleiner te maken dan je bent, laat de leerkracht van groep vijf je haar schriften doorbladeren, op zoek naar rode strepen en doorhalingen, terwijl hij zelf met een grote ordner haar leerprestaties opsomt. „Bijna allemaal negens en tienen", hoor ik hem mompelen. Ik voel wat urine weglopen. „Aan de negens ga ik werken", stotter ik. In zijn aantekeningen ziet hij dat ze aanvankelijk nogal wat moeite had om lange woorden op de juis te manier in lettergrepen te verdelen. Ik zie mijn echtgenote van kleurverschieten en de adem inhou den. „Maar opeens had ze het door, en nu geeft het geen problemen meer", vervolgt hij. Naast mij hoor ik anderhalve liter lucht wegstromen. Dan gaat de bel. Tien minuten om, volgende ouders graag. Voor het gesprek waar we het meest tegenop zien, moeten we nog tien minuten wachten op de gang van het noodlokaal waar de allerkleinsten les krij gen. Onze dochter is vergeleken met haar broertje een modelkind, waar de regering trots op kan zijn. Die ander heeft me net, toen ik bij het uitkleden in de lach schoot omdat hij een bandje van Acda en de Midlik' wilde opzetten, toegebeten: „Niet uitlachen. Anders krijg je je bril in stukjes terug. Dat kan hij alleen op school hebben opgepikt, ver weer ik mij tegen mijn eega, die er altijd van uitgaat dat dat soort uitspraken van mij komt. („Hoe kan ik dat nou hebben gezegd? Hij heeft niet eens een bril!"). Eenmaal binnen, gezeten op stoeltjes die nog de helft kleiner zijn dan in groep vijf, kiest mijn echt genote voor de beste verdediging: de aanval. Ja, wij weten ook wel dat hij niet goed luistert, vooral zijn eigen gang gaat, een hekel heeft aan werkjes. Maar hij gaat echt heel graag naar school, dat moet u ge loven. U moet hem maar heel strak houden, dat doen wij thuis ook. We hebben al gezegd: als je niet wat beter je best doet, moet je misschien naar een andere school. En als we langs de Jeugdgevangenis in Sassenheim rijden, doet mijn man altijd net of hij de bezoektijden van de borden opleest. Die aanpak werkt. De juf gaat hem verdedigen. Dat hij in feite al veel verder is dan de prik- en plak- werkjes die hem worden voorgeschoteld. Dat ze het juist zo leuk vindt dat hij een eigen willetje heeft. En dat hij over zo'n rijke woordenschat beschikt als hij een vertelling van Jip en Janneke onderbreekt om te verhalen van ontploffende vulkanen en vrachtwa gens met aardappelen die op hun kant in de sloot liggen. Middenin een zin klinkt het gerinkel dat aangeeft dat we worden afgelost door het volgende hoopje ouderlijke ellende op de gang. De schoolbel reikt niet tot het noodlokaal van de kleuters, maar om ons niet te laten uitlopen heeft de juf een kookwek- ker ingesteld. Tien minuten. Dan ben je als ouders goed gaar. WF-' De 61-jarige Thai Shridhar Mal- kaji Chillal heeft besloten zijn grootste kapitaal van de hand te doen: de NAGELS van zijn rech terhand. De vijf nagels, die hij al sinds zijn zestiende niet meer heeft geknipt, zijn samen zes meter lang en hebben hem een vermelding in het Guinness Book of Records opgeleverd. Chillal hoopt dat de nagels zo'n 57.000 gulden opbrengen. Bovendien hoopt hij eindelijk weer eens rus tig te kunnen slapen. Uit vrees dat de nagels breken doet hij al jaren nauwelijks een oog dicht, zei een woordvoerder van het museum Believe It Or Not in de zuidelijke kustplaats Pattaya waar de veiling plaats zal vinden. De Nederlandse walskoning DRÉ RIEU heeft zich de woe r op de hals gehaald van twee ii genaren van Duitse concertz t len. Volgens het Duitse bouli vardblad Blldomschreef dei list de kwaliteit van grote zal in Bielefeld en Düsseldorf al 'scheisse'. Over de laatste za de Philips-hal, zou Rieu vam het podium hebben geroepe Ik schaam me als Nederlan dat deze zaal deze naam draagt." De eigenaar van de lefelder Seidensticker Halle heeft Rieu al per brief lateni5 ten dat hij met meer welkom 0 In Düsseldorf wordt overwogie een klacht in te dienen tegerv Nederlander. Ronald Temmep tourneemanager van Rieu, z dat 'meneer Rieu een bijzoni humor heeft' Een fles WIJN uit 1891 iszoo dag op een veiling in Rome v ruim 33.500 GULDEN verko I' aan een Nederlandse industi eel. De naam van de koper is ie bekendgemaakt. De gevei Ide t wijn is een fles Brunello di N e talcino, die als een van de b( t wijnen van Italië wordt be schouwd. De koper zal de wi, met drinken, maar toevoegef r aan zijn collectie, zo werd ge zegd. Een nog oudere fles Bi nello di Montalcino, uit 188 M werd uit de veiling teruggetri ken omdat er niet genoeg vofi werd geboden. Als opvoeder kun je gewoonlijk een beetje aanrot- zooien, als je maar bij twee gelegenheden scherp bent: bij een bezoek aan het consultatiebureau en op de ouderavonden van school. Het is een groot misverstand dat bij deze bezoekjes het kind centraal staat. Het zijn de zeldzame momenten dat je van re geringswege wordt beoordeeld op wat je in de maat schappij hebt gezet. Door een voor mij noodlottige samenloop r - van omstandigheden vielen de afspraken met het consultatiebureau altijd op uren dat mijn echtgenote aan het werk was en met bezwaard gemoed de zorg voor het nageslacht aan mij had toevertrouwd. Nog voor je je bij de verpleegkundige moest melden om allerlei routine- onderzoeken (gewicht, lengte, om vang van de schedel) af te werken, was het al spitsroeden lopen, om on der de priemende blikken van an dere moeders een aankleedkus sen te bemachtigen en het kind in kwestie van alle kledij (behalve de luier) te ontdoen. Dodelijk voor je zelfvertrouwen was als de nazaat op zo'n moment begon te huilen of zich ging ontdoen van een hoeveelheid ontlasting die je normaal alleen in de binnenbak van een manage aantreft. Dan wachtte de kinderarts met een sper- uur van vragen over de leef-, eet- en ge- ragspatronen van het hoopje mens dat je haar (het was altijd een haar) had voor gezet. Nergens zo veel en met overtui ging gelogen als tegen de arts van het consultatiebureau: Eet hij zijn brood al netjes met een vork?" „Jazeker."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2