Adrenalinestoten in de bobslee Tegenslag doet Groenendaal niet wankelen Beerbaum verslaat zijn opvolger Dubbeldam Sport Hermann Maier voelt zich thuis in Beaver Creek Is de beste in Sun City Challenge o [city» De Zuid-Afrikaan Ernie Els heeft de Sun City Challen- op zijn naam geschreven. Hij klopte op de tweede hole van play-off de Brit Lee Westwood. Beide golfers hadden het tra it in 268 slagen afgelegd. Nick Price uit Zimbabwe en de Deen omas Björn eindigden op een gedeelde derde plaats met 269 gen. De zege levert Els 5,2 miljoen gulden op, de hoogste js in de golfhistorie. entree gevallen turnster Raducan :arest De Roemeense turnster Andrea Raducan heeft na ir sportieve drama bij Sydney 2000 haar rentree gemaakt in internationale wedstrijdcircuit. De 17-jarige gymnaste ein de zaterdag bij een toernooi in Marseille op de tweede plaats iter haar landgenote Simona Amanar, de olympisch kampi- ii ie. Raducan eindigde bij de Olympische Spelen op de eerste ats in de vierkamp. Ze moest het goud evenwel afstaan aan lanar nadat ze positief had gereageerd op een dopingtest. Bij ar werden sporen gevonden van pseudo-efedrine. De inter- ionale turnbond (FIG) sprak na Sydney geen schorsing uit, dat het bestuur vond dat de 'onwetende' Raducan voldoen- was gestraft met de inlevering van het goud. De arts die haar gewraakte middel via een medicijn had voorgeschreven, rd daarentegen geschorst tot na Athene 2004. iijita en Biwott winnen marathons De Japanner Atsushi Fujita heeft gisteren de mara- jn van Fukuoka gewonnen. De 24-jarige atleet liep de klassie- afstand van 42 kilometer en 195 meter in 2 uur 6 minuten en seconden, de snelste tijd van 2000. Fujita bleef 1 minuut en 9 onden boven het wereldrecord. Olympisch kampioen Abera Ethiopië werd vijfde. Hij behoorde tot de achtervolgers die m twee minuten achterstand hadden op de winnaar. De Ke- an Simon Biwott heeft de eerste editie van de marathon van laan op zijn naam gebracht. In een tijd van 2.08.59 eindigde voor de Italiaan Roberto Bari (2.12.03) en de Braziliaan Elias ;tos (2.12.07). Bij de vrouwen ging de overwinning naar de iaanse Lucilla Andreucci. Ze legde de afstand af in 2.29.42. lix Trinidad blijft ongeslagen vegasFelix Trinidad heeft in Las Vegas de IBF-wereldtitel csen in het super weiter veroverd. De bokser liit Puerto Rico sloeg de Amerikaanse titelverdediger Fernando Vargas door hnisch KO in de twaalfde en laatste ronde. Trinidad is reeds ider van de WBA-wereldtitel. Hij bleef voor de 39ste keer on- lagen. De 27-jarige Trinidad haalde zijn opponent vijf keer ;r. De eerste twee keer binnen 90 seconden na de opening en 3 keer in de twaalfde ronde. Na de derde, op 1 minuut 27 se- iden voor het einde, stopte de arbiter het gevecht. De win- ar verdiende 4 miljoen dollar. Vargas (22) leed zijn eerste ne- laag in 21 gevechten. Hij ontving 2 miljoen dollar. oernooizege Nederlandse turnsters dapest Een team vein Nederlandse turnsters heeft gisteren internationaal toernooi in Boedapest gewonnen. De ploeg itond uit Fieke Willems van De Hazenkamp en de Pro Patria- nsters Kimberly Viola en Shinnan Danen. In de teamwed- jd liet Nederland de Oekraïne en een lokale afvaardiging uit edapest achter zich. In het individuele klassement eindigde lems bij de senioren als vierde. In de toestelfinales won ze de brug en werd ze tweede op de sprong, balk en vloer. hmitt weer aan kop wereldbeker r£' )pio« De Duitse skispringer Martin Schmitt heeft gisteren koppositie in de wereldbeker met succes verdedigd. In de se plaats Kuopio won de Duitser de wedstrijd van de grote ans. Daarmee nam hij revanche op de Fin Matti Hautamae- die zaterdag op de kleinere schans de beste was. Hautamaeki te Schmitt daarmee voor even van de troon, maar na een dag de Duitser de rangorde alweer hersteld. De weersomstan- tieden zaten dit weekeinde flink tegen. Zaterdag werd er :hts een manche gesprongen door de wind, de mist en de :rslag. In het klassement leidt Schmitt met 245 punten, voor utamaeki (186), die gisteren zevende werd. De Fin Ahonen at met 144 punten derde. an Grunsven 'slechts' tweede sterdam Ook de derde hoofdprijs van Jumping Amsterdam k laar een Duitser gegaan. Na Rene Tebbel en Ludger Beer- ïm won Rudolf Zeilinger gisteravond enigszins verrassend de reldbekerkür voor dressuurruiters, de vierde in de kwalifica- eeks. Zeilinger bleef in de uitverkochte Europahal van de RAI Nederlandse favoriete Anky van Grunsven voor. Vrouwenteams op weg naar Salt Lake City Twee jaar geleden werd door de Nederlandse bond een groep jonge meiden van de atletiekbaan geplukt en in het Oostenrijkse Igls in een bobslee gestopt. De teams van de pilotes Eline Jurg en Ilse Broeders vonden in de eerste twee wereldbekerwedstrijden van afgelopen weekeinde in Winterberg (Duitsland) de bevestiging dat olympische kwalificatie een realistisch doel is. Eline Jurg, die in de zomer softbalt bij UW uit Utrecht, heeft de meeste ervaring van het achttal vrouwen. Zij sprong in 1996 met Saskia de Jong al in een tweemansbob, sinds 1998 is ze een van de twee Neder landse pilotes. „Het is zwaar. Na een sprint van zes secon den, spring ik in de bob om na een minuut hijgend over de fi nish te komen. Die opwinding geeft een grote kick, daar kom ik niet meer van af. Die kick is niet te beschrijven. Seks is ook opwindend, maar anders." De kick is 'geweldig', maar het sportieve doel is de deelna me aan de Winterspelen van 2002 in Salt Lake City. Over veertien maanden staat de tweemansbob voor vrouwen voor het eerst op het olympi sche programma. Nederland heeft twee teams (Jurg en Broe ders), die een beroep kunnen doen op drie remsters. Op de zeven wereldbekerwedstrijden (twee keer bij de beste tien) of op het wereldkampioenschap (beste twaalf) moet dit seizoen aan de kwalificatie-eisen wor den voldaan. Eline Jurg (27) heeft met rem mer Nannet Kiemel-Karenbeld vrijdag tijdens de seizoenope ning in Winterberg meteen een halve nominatie verdiend door op de 'geschoonde lijst' als tiende te eindigen. Een dag la ter werd het duo elfde en zal dus later in het seizoen de kwa lificatie nog moeten afdwingen. Broeders, met remster Anne- marie van Donselaar, eindigde in Winterberg twee keer vlak achter Jurg. Opvallend is dat de vrouwen op het gebied van ma teriaal en sponsoring eendrach tig samenwerken. Onvermijde lijk is dat ze vroeg of laat door de onderlinge concurrentieslag uiteen zullen worden gedreven. winterberg gus van oosten In de duisternis klinkt via de luidsprekers de schelle stem van de omroeper die monotoon tussentijden meldt. De schijn werpers werpen een fel licht op de surrealistisch aandoende bobsleebaan. In het decor van een druilerige regen en mist flarden duiken langs het 1601 meter lange ijskanaal plukjes toeschouwers als schimmen op. De onverlichte en modderige voetpaden tussen start en finish voeren door een spookachtig niemandsland. Om de paar mi nuten wordt de rust verstoord door een bobslee die met een snelheid van 120 kilometer in een flits voorbij raast. De vraag werpt zich op wat de groep fris se Hollandse vrouwen bezielt om zich met ware doodsver achting in een zeepkistje naar beneden te laten storten. De vraag stellen levert grote verbaasde ogen op. „Het is de snelheid natuurlijk en de kick die je er van krijgt. Het gaat om een ritmisch gevoel waarmee je door de baan swingt. Ik voel meteen in mijn kont of de bob lekker loopt", zegt pilote Ilse Broeders (23) over haar passie. De vrouwen, die een paar jaar geleden met de sport in aanraking kwamen op het NK bobstart in Groningen, beken nen niet meer zonder 'de adre nalinestoot' te kunnen. „Deze sport heeft zoveel facetten", zegt de 27-jarige remster Pasca- le Verschure in het team van pi lote Eline Jurg. „Het gaat om kracht en techniek, mentale weerbaarheid en materiaalken nis. De kick die het oplevert is een ongrijpbare vorm van spanning en sensatie. Na de fi nish schreeuw ik het uit, dan moet ik het kwijt." Want er mag maar een Neder lands team naar Salt Lake City. Omdat de samenwerking hun kracht is, willen de vriendinnen nog niet denken aan een toe komstige verwijdering. Ze zijn vooral dankbaar dat ze door sponsor Anite/Q R in de gele genheid worden gesteld zich met de wereldtop te meten. Het IT-bedrijf nam de materiaal achterstand weg door voor 130.000 gulden twee nieuwe bobs te laten bouwen. De twee teams krijgen op jaarbasis een onkostenvergoeding van 150.000 gulden. Die investering betaalt zich terug als een van de twee bobs zich plaatst voor de Olympische Spelen. Het is geen onrealisti sche gedachte, omdat bobslee voor vrouwen een betrekkelijk nieuwe discipline is. De onder linge verschillen in het mondia le veld zijn - de traditionele top- landen als Zwitserland, Duits land, de Verenigde Staten en Canada uitgezonderd - gering. De conclusie dat het voor een Nederlandse sportster relatief eenvoudiger is om olympische kwalificatie af te dwingen in een bobslee dan op de schaats, wordt door alle vrouwen beves- tigd. Een treffend voorbeeld daar van is Nannet Kiemel-Karen beld. De 31-jarige atlete be hoort op de 400 meter tot de nationale top, maar deelname aan de Spelen van Sydney was voor haar een illusie. Als rem ster van Jurg heeft ze al een hal ve nominatie op zak. En dan te bedenken dat Kiemel vorige week dinsdag in Winterberg, drie dagen voor de wedstrijd, voor het eerst in de bobslee een afdaling maakte. Het is opvallend dat sporters die uit de atletiek afkomstig zijn, succesvol zijn in de bob slee. Ludmila Enqvist, wereld kampioene op de 100 meter horden, noteerde in een Zweedse bob met Annica Sandstrom de snelste start. Overigens direct gevolgd door Jurg en Kiemel, die echter net als de Zweedse vrouwen veel tijd verloren met sturen ten op zichte van de Amerikaanse win nares Jean Racine. Jurg: „Met onze start zitten we bij de topdrie van de wereld. Ik rommel nog een beetje met het sturen." beaver creek rtr/dpa Hermann Maier lijkt van Beaver Creek zijn woonkamer te heb ben gemaakt. De Oostenrijker voelt zich op de Birds of Prey- piste zo thuis dat hij bijna elke wedstrijd naar zijn hand zet. Zaterdag was 'Herminator' we derom de snelste op de wereld bekerafdaling. Maiers zege in 1.40,66 minu ten betekende zijn zevende in negen races op de snelle piste. „Ik hou nou eenmaal gewoon van deze piste", 'verklaarde' Maier zijn hegemonie op het parkoers. De Oostenrijker is in Vail en het 10 kilometer verder op gelegen Beaver Creek onge kend populair door zijn specta culaire skistijl en winnaarsmen taliteit. Gisteren moest hij echter een stapje terug doen. Hij keerde weliswaar als leider in de stand terug naar Europa, maar in de Super G viel Maier tegen. Hij kwam niet verder dan de zesde plaats. Een van zijn grote con currenten, de Noor Lasse Kjus, zit hem in het klassement op de hielen. In de Super G, overigens gewonnen door de Zweed Fre- drik Nyberg, eindigde de Noor net voor Maier op de vijfde plek. Het verschil is 45 punten. Winnaar Nyberg greep voor het eerst de zege in een WB- wedstrijd Super G. ederlanders uiten barrage iterdam gpd wereldbekerwedstrijd ingen eindigde zaterdag ens Jumping Amsterdam mineur voor de zeven Ne- landse combinaties. Nie- nd drong door tot de bar- e, die uiteindelijk door de itser René Tebbel met het ird Le Patron werd ge- 16 nnen. Ook in de tussen- ïd van de West-Europese gue spelen de Nederlan- s vooralsnog een bijrol. ;en Jan Tops - zesde in de senstand - heeft zicht op i startbewijs in de finale van 19 tot en met 23 april '0$)l in het Zweedse Goten- rg wordt gehouden. Op- c end genoeg wist Tops in de Amsterdamse RAI voor de wereldbeker- ef te kwalificeren. Jos isink, Albert Voorn, Gerco ïröder en Carrie Huis in 't d eindigden op een ge ilde achtste plaats. Vol- is Lansink was het knap ig geweest „Het was bo- ïdien een nadeel dat mijn ird Zandor Z op vrijdag- )nd in de kwalificatie al jk vol aan de bak moest kunt dan niet rustig naar zware proef op de slot- toewerken. Maar ja, zo is systeem in de wereldbe- nu eenmaal. Voor ruiters slechts een toppaard )ben, is het echter niet istig." ansink was verbaasd over relatief grote aantal com- t aties met nul of één ingfout. „Ik vond het par- irs namelijk heel zwaar. het laatst moest je ierp blijven, en de volledi- controle over je paard be ren. Dat er toch zo goed rd gereden, komt wellicht )r de perfecte omstandig- len in Amsterdam. Met te de bodem was super." amsterdam anp Eindelijk was er dan gisteren veel Nederlandse inbreng bij Jumping Amsterdam, maar, on der het toeziend oog van be schermheer Prins Bernhard, ook op de slotdag een Duitse winnaar. De Grote Prijs, een Nissan van een slordige veertig niille, was voor Ludger Beer baum. De olympische kampi oen van Barcelona versloeg in de barrage Jeroen Dubbeldam, zijn Nederlandse opvolger in Sydney. Het verschil was minder dan een tel. Beerbaum snelde op de rug van Goldfever 3 in 31,10 se conden foutloos over de over gebleven hindemissen in het opnieuw zeer uitdagende en veelvragende barrageparcours van Henk Jan Drabbe. Dubbel dam kwam met zijn olympische troef Inter Access De Sjiem na 32,03 door de finishlijn. De der de prijs was voor de Duitser Marcus Ehning met For Pleasu re (32,23). Hoewel hij verloor was Dub- bèldam tevreden met zijn twee de prijs van 20.000 gulden. Maar meer nog met zijn ver richting in totaliteit. „Ik zit nu in een positie dat ik alleen maar voor de winst ga. Dat wordt van mij verwacht als olympisch kampioen. De druk, zeker in ei gen land, was dan ook best wel groot. In het verleden koos ik nog wel eens voor voorzichtig heid. Die tijd is voorbij." Niets is mooier, maar olym pisch goud probeert van een ruiter, ook al is het een nuchte re Ootmarsumer, een ander mens te maken. Iemand die overal moet opdraven; ja, ie mand zelfs wiens aandacht bij na van de paardensport, zijn vak en zijn brood, dreigt af te dwalen. Tijd voor retraite, dus. „Ik ga nog naar Geneve en daarna is het pauze. In februari begin ik weer. Het is de afgelo pen tijd te gek geweest. Je wilt je op een concours concentre ren maar ook alle mensen te Ludger Beerbaum op Goldfever bij de Grote Prijs van Amsterdam. woord te staan. Het wordt een keer te veel." Dubbeldam doet de wereld bekerfinale in april in Göteborg aan met De Sjiem als hij er zich op eigen gelegenheid voor kwa lificeert. De EK in Arnhem krij gen prioriteit. „Twee keer pie ken per jaar kan wel, maar in dit geval zitten er maar twee maanden tussen. Dat is kort op elkaar." Zijn gewilde schimmelruin, eigendom van schoonvader Bennie Holtkamp en niet te koop, zou het kunnen. De toe schouwers in de RAI konden de bijzondere kwaliteiten van het dier zelf vaststellen. De Sjiem was in de eerste omloop tot twee keer toe ernstig afgeleid. Het leek of hij bekenden op de tribune ontwaarde in plaats van naderende hindernissen. Dub beldam kreeg hem bijtijds in het gareel, het dier zelf deed de rest. „Een sensibel paard. Hij is nog lang niet moe." Om nog groter vakmanschap viel de nummer twee van Syd ney, Albert Voorn, te bewonde ren. Hij is de hengst Lando kwijtgeraakt aan Paul Schoc- kemöhle en de schoonmoeder van Otto Becker, maar wan hoopt nooit. In Amsterdam haalde hij met Tinello Ischa, een 10-jarige 'nachtmerrie' die een bloedhekel lijkt te hebben aan een bit, de barrage van de Grote Prijs. Dat werd vooraf door menig kenner voor onmogelijk gehou den. Voorn, voorstander van de zachte, respectvolle en natuur lijke benadering van een paard, kreeg het voor elkaar. De com binatie is te pril om in de race tegen de klok al te kunnen sco ren maar geeft hoop voor de toekomst. Zoals ook de aanwe zigheid van vijf Nederlanders in de barrage van negen en een flink aantal daar net buiten FOTO ANP JACOB MELISSEN door een springfout. Erik van der Vleuten (vierde met de jonge Audi's Jikke), Yves Houtackers (Granni, ook pas 9 jaar) en Carrie Huis in 't Veld kwamen ook terug. De laatste had voor eigen publiek niets liever dan in een auto afscheid genomen. De Amsterdamse amazone is zwanger en houdt de paardensport in afwachting van de bevalling voorlopig voor gezien. Haar beste paard Ireach Iceberg is verkocht - gefluisterd wordt voor 2 miljoen gulden - aan de Belg Van Dijck. De an dere zullen waarschijnlijk wor den uitgeleend aan Roelof Bril. leudelange anp Een stuurfout leek hem giste ren eindelijk aan het wankelen te brengen. Maar in deze vorm kan Richard Groenen daal zelfs tegenslag overwin nen. In Leudelange toonde hij opnieuw zijn suprematie door met overmacht de derde wed strijd om de wereldbeker op zijn naam te schrijven. Na de twee zeges in de Su perprestige in Gieten en Sint- Michielsgestel behaalde de wereldkampioen zijn vijfde overwinning en de derde op rij in een klassieker. Groenendaal nam met de winst alleen de leiding in de stand om de wereldbeker. Zijn Belgische concurrent Bart Wellens finishte slechts als dertiende. „Ik had gehoopt dat ik vandaag een mooie slag zou kunnen slaan, maar dat het zo goed zou gaan, had ik niet verwacht. Ik hoop dat het zo nog een tijdje doorgaat", aldus Groenendaal, die ook al de koppositie in de Super prestige in handen heeft. De inwoner van Sint-Mi chielsgestel heeft in de we reldbeker 170 punten. De Belg Mario de Clercq volgt met 130. Wellens heeft er 128. In tegenstelling tot de wed strijden in Sint-Michielsgestel en Gieten slaagde Groenen daal er niet meteen in de lei ding te pakken. De Tsjech Petr Dlask verliet als eerste de ver harde weg met Groenendaal en de Belg Erwin Vervecken in het spoor. Op het moment dat de Brabander de koppositie wilde overnemen, maalde hij een stuurfout en glipte weg. Dlask leek te profiteren. Hij sloeg een klein gaatje, maar Groenendaal herstelde zich snel. In de tweede ronde kwam hij opnieuw op kop. De lange Dlask en Vervecken, za terdag winnaar in Rijckevor- sel, probeerden met hun loop vermogen Groenendaal te vol gen, maai' moesten de Neder lander laten gaan. „Het was een lijdensweg", stelde Groe nendaal. „Gelukkig is mijn conditie goed. Ik kon hen met het lopen bijhouden en met fietsen het verschil maken. Ik ben geen fan van deze par koersen, maar je weet dat er af en toe eentje tussen zit." Nog voor de finish in zicht was, stak Groenendaal al jui chend zijn hand op. De win naar van de wereldbekerwed strijd in Bergamo had op de streep zestien seconden voor sprong op Vervecken. Dlask, die in de aanloop naar het sei zoen kampte met een blessure aan de achillespees, eindigde op 21 tellen. Wellens moest maar liefst drie minuten en negentien se conden toegeven op Groenen daal. „Ik kan de zege in de we reldbeker vergeten", wist Wel lens. „Maar ik was er met mijn hoofd niet bij. Ik voel me niet echt thuis op dit parkoers. Het is jammer." Ook Sven Nijs toonde aan nog altijd niet over de vorm van vorig seizoen te beschik ken. Na een knieblessure en griep, waardoor hij vorige week al na een ronde de wed strijd in Gieten verliet, heeft de Raborenner nu last van zijn achillespees. Worstelend in de modder kwam hij niet verder dan de twintigste plaats. Ger- ben de Knegt was achter Groenendaal de tweede Ne derlander. Hij kwam binnen als elfde. Bij de vrouwen was er even eens succes voor Oranje. Daphny van den Brand won bij haar eerste optreden in de cyclus. Wegens de te hoge kosten liet ze de wedstrijd in Bergamo schieten. De natio naal kampioene had dertien seconden voorsprong op de Britse Louise Robinson, de nummer twee van het WK. Debby Mansveld, winnares in Bergamo, eindigde als vier de. Ze lag lange tijd op de tweede positie, maar moest deze klassering na pech prijs geven. Sven Nijs is niet langer be reid als woordvoerder van de veldrijders op te treden bij de problemen rond de materiaal- posten. De Belgische Rabo renner vindt dat de internatio nale wielrenunie UCI zich niet aan de afspraken houdt. „Er wordt toch niet naar ons ge luisterd", aldus Nijs bij de we reldbekerwedstrijd in Leude-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 29