Iedere man is een vrouw voor Van de Bilt NOVO verlies' op twee fronteii Kalker mist kans op plaatsing voor NI Leithen is in degradatielast Sport Justitie legt beslag d urinemonsters Tou Mastertitel voor Galung De Vries doorbreekt hegemonie van Heideman Postma doet vorm op en wint in Eindhoven Ralf Zwits wint alwee MAANDAG 4 DECEMBER 2000 - Ter Specke Loop trekt veel deelnemers Mooi weer, sterke win naars en een recordaantal deelnemers. Het Zorg- en Zekerheid wegcircuit had weinig beter kunnen be ginnen dan met de Ter Specke Loop van gisteren. De beste prestatie was van Erika van de Bilt, die op de vijftien kilometer maar acht van de 203 deelne mende mannen voor liet gaan. De middenafstand van tien kilometer was bij de mannen het sterkst be zet. Eelco de Voogt uit Zoetermeer kon Leidenaar Joost la Lau en Vener Hans Wubben eenvoudig voor blijven. lisse wilmar kortleever Dat Erika van de Bilt een kleine tien minuten voorsprong op zou bouwen op haar directe concurrentie was van tevoren bekend, maar de Leidse was door haar trainer niet voor niets naar het Ter Specke sportpark gestuurd. „Iedere man is een vrouw", stelde Lex van Eek van der Sluijs. .Achteruit kijken heeft geen zin, je moet iedereen willen verslaan die in je buurt loopt. Dat moet in de volgende wedstrijd met Keniaanse tegen stand ook." Na 53 minuten en 43 secon den bleek Van de Bilt aan de opdracht te hebben voldaan. ,,We wilden hardheid testen", aldus de loopster van Leiden Atletiek. „Ik liep een sterke laat ste ronde waarin ik door nie mand meer ben ingehaald. Het was alleen jammer dat ik weinig mannen direct voor me meer had om me op te richten." Na haar prestatie, die volgt op een zware trainingsweek, vertrekt Van de Bilt deze week met vertrouwen naar Malmö voor de Europese crosskampi oenschappen. Afgezien van de prestatie van Van de Bilt onderstreepte de Ter Specke Loop weer eens na- chris hartman Van de op divisieniveau spe lende volleybalteams kwam van 'Leidse' kant alleen NOVO binnen de lijnen voor een competitiewedstrijd. De ploeg uit Noordwijk verloor de thuiswedstrijd tegen VTC Woerden met 0-4. Vooraf dichtte NOVO zich kansen toe. De tegenstander uit Woerden stond op de ne gende plaats, twee plekken hoger dan NOVO. Wat op pa pier een opponent van verge lijkbare kracht leek, was in de praktijk een team dat bedui dend meer kwaliteit bezat. Al leen in de tweede set kon de ploeg van trainer/coach Kees van de Meent redelijk in het spoor blijven (22—25), de an dere reeksen gingen met groot verschil verloren: 15-25, 15-25 en 18-25. NOVO-speler Frank de Vetten: „De midden- aanval van VTC Woerden was een stuk beter dan die ons. Blokkerend deden ook niet goed. Daar kwam bij dat zij beschikten ovei paar spelers met een redr sprongservice. Wij servee veel te gemakkelijk." Ook aan het bekerfron NOVO het afweten. In dinxveen verloor het eerd de week de bekerwedstrij a gen Be Fair met 3-1. Set! den: 27-29, 25-17, 25-2 |L 25-13. Dit verlies was pijnlijk, omdat Be Fair klassen lager speelt dan VO. De Waddinxveense pe is in de eerste klasse B meer dan een middenm De Vetten: „In het begin het nog wel, daarna gingei steeds slechter spelen." bekerwedstrijd tussen vrouwenteams van RW UFO '87 ging niet door. trok zich terug uit het bf^j, toernooi, waardoor RW n automatisch plaatste voo derde ronde. il parus afp/anp De Ter Specke Loop trok gisteren een recordaantal deelnemers. Op de eerste startlij ondermeer Joost la Lau (381) en Willem Boon (773), op de tweede rij Erika van de Bilt (midden, met nummer 999). FOTO TACO VAN DER EB drukkelijk de droevige staat van de vrouwenatletiek. Met haar tussentijden op vijf en tien kilo meter had de Leidse die beide afstanden met meerdere minu ten voorsprong gewonnen. Meest duidelijk werd het gebrek aan wedstrijdatletes geïllus treerd op de kortste afstand: die werd gewonnen door een 13-ja- rige (Simone Gouw van Zuid- wal) voor een vijftigjarige (de Katwijkse Leny van der Plas). Bij de mannen is de concur rentie zwaarder, maar ook De Voogt had alledrie de afstanden kunnen winnen. De trainings- genoot van Van de Bilt koos echter voor de tien kilometer. In de eerste ronde nam hij Ha genaar Vincent Trinthamer op sleeptouw, die daar dankbaar van profiteerde met winst op de kortste afstand. Ook Michael Woerden kreeg de overwinning in de schoot geworpen. „De Voogt loopt normaal altijd de langste afstand", dacht de Mij drechter die bij de gemeente Nieuwkoop werkt en vaak in de Leidse regio loopt. „Totdat hij afsloeg naar de finish op de baan geloofde ik ook niet dat hij de tien deed. Maar ik was toch wel tevreden geweest, want met 49.24 liep ik een per soonlijk record." Woerden was bovendien sneller dan Huub Pragt, de win naar van vorig jaar. Datzelfde gold op drie van de andere vijf afstanden en dat is veelbelo vend voor de zesde editie van het regionale Z&Z hardloop wedstrijdencircuit. De nieuwe reeks begon in Lisse en scoorde een toename van meer dan honderd deelnemers, van wie het overgrote deel meteen voor het hele circuit inschreef. De Franse justitie heeft beslag gelegd op een deel van de in de Tour van dit jaar afgenomen urinemonsters. Dat heeft de Franse minister van sport, Ma rie-George Buffet, zaterdag be kendgemaakt. „Justitie heeft de monsters die verband houden met de affaire rond US Postal in beslag genomen en de andere verzegeld", zei Buffet. Tegen de Amerikaanse wielerploeg loopt een gerechtelijk onderzoek we gens vermoedens over doping. De internationale wielren- unie UCI was van plan de sta len te vernietigen als er voor 15 november geen juridisch water dichte epo-test zou zijn. UCI- De Leidse schaakvereniging Leithen is na drie verloren wedstrijden in de promotieklas se van de Leidse Schaakbond de sluitpost van de ranglijst De eerste twee ronden verloor Leithen van koplopers, maar nu het dit weekeinde met 4.5-3.5 het Roelofarendsveense Utile Dulci voor moest laten gaan, komt een degradatiepositie na drukkelijk in beeld. Voor de ploeg die vooraf op een promo tieplaats rekende, is dat een harde constatering. Voor Leithen opende invaller Hans van Duijn de score aan het topbord tegen Berry van Leur met een halfje. Hoessein Sabanagic zette Utile Dulci op voorsprong door een kwaliteits winst op Wil Turk. Iskander Schrijvers bracht Leithen daar na op gelijke hoogte. Toen Leithen-preses Jan Brandt ver volgens zijn partij verloor, ging het mis. Huub Friele verloor in tijdnood. Jerry Bey junior pro beerde nog wel een remise eindspel van Jan Borst te win nen, maar moest herhaling van zetten toestaan. De winst van Marcel Terluin was slechts van betekenis voor de statistieken. Lijstaanvoerders Katwijk en Oegstgeest '80 2, besloten hun duel met een puntendeling (4- 4). Good-old Harro Weiland bracht Oegstgeest op voor almere peter klein Tennisser Jesse Huta Galung heeft gisteren in het slottoer- nooi van het wintercircuit de nationale mastertitel gepakt in de categorie tot en met 16 jaar. In de finale rekende het jeugdi ge lid uit de districtsselectie van coach Ymco van Gorkom met 6-5 6-2 (de tiebreak werd in af wijking op de regels bij de stand 5-5 gespeeld) af met zijn groot ste concurrent Dusty Belmer. In Almere deden de beste acht deelnemers uit het tussen eind oktober en begin decem ber gespeelde circuit mee. Huta Galung pakte de hoofdprijs in de twee zogeheten A-toemooi- en en werd daarmee de belang rijkste kandidaat vóór de titel. Na een nederlaag in de eerste poulewedstrijd, won de 15-jari- ge Hillegommer de volgende twee voorrondeduels, waardoor hij alsnog doorging naar de fi nale. sprong door de jonge Katwijker Harrie van Duyvenbode in een versnelde draak de finesses van het Siciliaans te tonen. Na de remises van Ed Noordijk en Wessel Volders tegen respectie velijk Kees Koelewijn en Arnold Janssen, maakte Gert Koelewijn voor Katwijk weer gelijk door aan het eerste bord van Johan Boots te winnen. Aan beide kanten werd er daarna wat on nauwkeurig met de stellingen omgegaan. Invaller Bert van Brussel verloor, maar had een voudig remise kunnen maken. Door winst van Van Drunick en Van der Maat en Katwijkse ze ges van Hellenberg en Van Vliet, konden beide teams een punt bijschrijven. Door dat gelijke spel kwam Voorschoten 2 door een wat gelukkige 4.5-3.5 zege op LSG 6 mede aan kop. Voorschoten nam door snelle overwinningen van Wout Oosthout en Rijk Ver straten aan de staartborden een 2-0 voorsprong. Erg lang kon het team daar niet van genie ten, want aan het eerste bord verloor Ada van der Giessen van Eric van der Marei en Voor schotenaar Gerritsen ging on deruit tegen LSG's nieuwe man Faydi. Na de remise van Gert Both tegen invaller Huib Nieuwland leek de wedstrijd op een gelijkspel af te koersen. Ge- orgi Gorodine voerde z'n voor delige Siciliaanse partij naar winst en bracht Voorschoten op een 3.5-2.5 voorsprong. Maar ook daar hadden de LS- G'ers weer een antwoord op, want Ruud Dobbelaar verzilver de zijn pluspion tegen Sander Hilarius tot winst. De laatste partij leek, met een voordelige stand voor LSG, in remise te eindigen. LSG'er Rob van Dijk mocht echter van teamleider Chris Roosendaal geen remise aannemen en moest doormod deren. Teamleider Roosendaal zag namelijk een fraaie winst combinatie, maar die had zijn speler niet in de gaten. Van Dijk verloor zelfs het eindspel van een opvallend kalme Wouter Noordkamp. Het derde team van Oegst geest '80 is volgens verwachting een van de degradatiekandida ten. Na de derde (verloren) wedstrijd sluiten zij met Leithen de ranglijst. Tegen het tweede team van Philidor ging het lange tijd gelijk op. Door een remise van Martens en winst van Groenendijk en Van Brussel compenseerde Oegst geest de verliezen van Ver schoor en Koese (2.5-2.5). Een spannende partij van Annemiek Willemze met matdreigingen en een plusstelling van Fokko van der Bult voorspelden een benauwd slot. Maar nadat kop man Wim Evers verloor en An nemiek Willemze ook haar ko ning moest omleggen, wikkelde Van der Bult af naar remise en was de 3-5 nederlaag een feit. alkmaar Peter de Vries heeft zaterdag in Alkmaar de negende marathon om de KNSB-cup gewonnen. In de eindsprint achterhaalde De Vries vluchter Kurt Wubben, die tweede werd. De twee maakten deel uit van een kopgroep van zestien rijders die een ronde voorsprong had op het peloton. Erik Huizebosch pakte de derde plaats. Jan Maarten Heideman greep dit keer naast de prijzen, maar behoudt wel de leiding in het klassement. Bij de vrouwen ging Gretha Smit al voor de zevende keer dit seizoen als eerste over de streep. Ze had een voorsprong van een ron de op het peloton. Petra de Boer eindigde op de tweede plaats, Laura Kamminga werd derde. In het klassement verstevigde Smit haar leidende positie. Het was voor de schaatsster uit Rouveen haar vijfde overwinning in het KNSB-circuit. FOTO GPD/VINCENT JANNINK eindhoven anp Ids Postma heeft dit weekein de met overmacht het toer nooi om de Eindhoven Cup gewonnen. De allrounder uit de DSB-ploeg won allevier de afstanden. Bas Brusche (Spaar Select) was in Eindhoven de beste in het sprinttoernooi. Hij won twee maal de 500 me ter. Jochem Uytdehaage be haalde twee maal de overwin ning op de dubbele afstand, maar eindigde in het klasse ment slechts als derde, achter Arnout Coenen. Postma, die zich niet wist te kwalificeren voor de eerste wereldbekers, deed in Eindho ven wedstrijdritme op met het oog op de NK allround in Heerenveen. Dat toernooi wordt gehouden van 28 tot en met 30 december. In Brabant werkten de deelnemers een kleine vierkamp (500-1500- 3000-5000 meter) af. De Fries was het gezien het deelnemersveld aan zijn stand verplicht in Eindhoven te win nen. De enige andere aanwe zige die zich al eens op een in ternationaal allroundpodium had gemanifesteerd, was Sicco Janmaat. Maar de schaatser uit de kernploeg van Gerard Kemkers is nog altijd niet op zijn niveau van vorig seizoen. Janmaat, die in de zomer een operatie aan de luchtwe-. gen onderging, moest genoe gen nemen met de vijfde plaats in het eindklassement. Achter Postma pakte ploegge noot Dennis van der Gun zil ver. Yuri Solinger werd derde. Jelmer Beulenkamp was de vierde schaatser die Janmaat voorbleef. voorzitter Hein Verbr 't werd echter een week vo datum geconfronteerd m zaak US Postal. „Daarop ben onze juristen gezej kunt nu de stalen niet vei gen omdat de Franse ons dan zal verwijten d bewijsmateriaal hebben verdwijnen", aldus Verbni Een door het Internati Olympisch Comité de epo-test is er ook cember nog niet. De urineL sters, die nu dus verzege j wel in het nationale labor urn van Chatenay-Malabi gen, kunnen volgens Ver j gen niet meer gebruikt w voor een al dan niet go jj keurde test. Bekele en Heeren witlij; 's heerenberg De Ethiopiër Kenensia en Irma Heeren hebben P1 &0 Montferland Run gi J' nen. Met een tijd van 43.0 beterde de 18-jarige Beke e parkoersrecord dat met u op naam stond van zijn la noot Tesfaye Tola. Bij de 'f wen slaagde Heeren er ne1 in het parkoersrecord a scherpen. Met 51.03 ble1" Harderwijkse slechts viec conden boven de beste tij Nadezhda Wijenberg. Ralf Zwitser heeft oolpi schaatsmarathon voor 1 in Alkmaar op zijn naai i schreven. De 19-jarige K ker maakte afgelopen zal deel uit van een kopgroe 1, vijf vluchters. Na 75 rond vijf extra toeren won sprint voor streekgenoot Juffermans (Stompwijk). ser verstevigde met de zr de achtste krachtmeting KNSB-Cup zijn tweede pla de tussenstand. Broer Zwitser kon dankzij de plaats zeven punten aai totaal toevoegen. Hij sta 10de, Juffermans 12de. Dennis Kalker heeft gemengde gevoelens overgehouden aan zijn optreden tijdens de Eind hoven Cup. De 21-jarige schaatser uit Langeraar liet twee keer de derde tijd klokken op de 500 meter. Maar hij kwam afgelopen zaterdag en zondag tekort op de dubbele sprintafstand. Daardoor liet de rijder van de kernploeg oplei ding langebaan een goede kans op directe plaatsing voor het NK Sprint onbenut. Met de Eindhoven Cup werd in de lichtstad de overkapping van de plaatselijke ijsvloer, die dit jaar werd gerealiseerd, offi cieel gevierd. De feestvreugde werd gespekt door een kwalita tief deelnemersveld, waartoe vijf regionalen waren toegela ten: Kalker, Voorschotenaar Niels Arnold, de broers Ronald en Marco van den Ing (Roelof- arendsveen), en Dennie van Leeuwen uit Hoogmade. Van dit vijftal had Kalker op voor hand de beste papieren voor een hoge eindklassering. Het sprinttalent uit de gemeente Ter Aar maakte vorig seizoen zijn debuut in de opleidings- ploeg van de KNSB. In de voor bereiding op dit schaatsjaar schaafde hij onder de vleugels van trainer Aart van der Wulp aan zijn techniek en won hij aan spierkracht. Kalker kreeg bovendien een week voor de Eindhoven Cup extra zelfvertrouwen. Scherpte hij eerder in Heerenveen al zijn persoonlijk beste tijd op de 1000 meter (naar 1.16,34) aan, in het Italiaanse Collalbo was hij sneller dan ooit over 500 meter: 37,69 (tegen 37,72 op de Olympic Oval in Calgary). „We hebben eerst pittige trainingen afgewerkt in Inzeil. Daar heb ik ook een 1500 meter gereden. Op verschrikkelijk ijs, waardoor je eigenlijk geen indicatie krijgt. In Collalbo was dat juist wel het geval. Daarna hebben we wat gas teruggenomen." De geboekte progressie was afgelopen weekeinde duidelijk waarneembaar. Kalker reed zo wel de eerste 500 meter (38,14) als de tweede (38,04) sterk. Al leen Bas Brusche, één van de jonkies uit Team SpaarSelect van Peter Mueller, en de erva ren Arnout Coenen gingen hem op beide dagen voor. Buiten mededinging verpulverde Er- ben Wennemars, die met zijn ploeggenoten op het kunstijso- vaal trainingswedstrijden reed, overigens met 36,84 en 36,41 het oude baanrecord. Kalker kon op de 1000 meter niet im poneren. Zaterdag concludeer de hij na zijn 1.17,16 nog: „Mijn start liep goed, alleen was de eerste volle ronde te langzaam. Tijdens de laatste verloor ik niet veel tijd. Ik ben redelijk tevre den." Gisteren verliep de afslui tende race tegengesteld. Met 1.18,08 moest hij zelfs Arnold (1.17,79) voor zich dulden. „Na 600 meter was mijn doorkomst goed, maar ik stortte bij de kruising in. Carl Verheijen ging razendsnel de bocht door. Ik schrok toen hij onder me door kwam. Daardoor heb ik een zuur gevoel aan dit weekeinde overgehouden." Kalker kwam in het eindklas sement op de zevende plaats uit. Hij geraakte niet in de buurt van zijn kernploeggenoot Teu- nis Hoefnagel (vierde), maar vond ook zijn andere trainings maat, Alexander Oltrop (zesde), voor zich. „Terwijl ik hem had kunnen hebben. Helemaal om dat ik op die 1000 meter na Alexander reed en dus precies kon uitrekenen wat ik moest rij den." Over twee weken worden in Groningen landelijke selec tiewedstrijden voor het NK Sprint verreden. Kalker moet daar zijn startbewijs verdienen. Nuchterheid moet hem daarbij zijn g zijn. „Ik kan mij j afsluiten van alle te om me heen. Dat heb beetje van nature en oo huis meegekregen. Ik der na nooit aan anderen of ai den, maar ga gewoon vol elke wedstrijd." Ook Arnold kan zich th tisch nog kwalificeren vo nationale titelstrijd. De schotenaar - negende ii eindklassement - liet met door zijn eerste 1000 (met 1.16,81 achtste) zie hij in een sterk veld niet staat. Ronald en Marco va Ing eindigden in de sprint daagse respectievelijk o 13de en 20ste plaats. Van wen kan met zijn 18 jaa meer verwachten dan en opdoen. In het allrouni nooi van de Eindhoven dat werd gedomineerd do Postma (Team DSB), reik schaatser van Jong O ran vier afstanden tot de 27ste

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 26