i Leidsch Dagblad Strengere aanpak van criminelen 'Grasmat ArenA slaat nergens op' Tientallen doden bij treinramp India 2 Cheney: VS aan vooravond recessie Kok: Nederland stelt zich hard op tijdens EU-top Pinochet in beroep tegen arrestatiebevel OverCT/Ti 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD iANDAG 4 DECEMBER 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 jden zwicht nieuwe levens r vuilstort 14 Alphen koopt stankoverlast af met een amaryllis Cocktail: Wijnand Zeilstra 25 jaar gedegen theaterrecensent 19 Ajax maakt indruk met overwinning op Heerenveen 23 TerLeede heeft geen antwoord op inzet Quick Boys 29 Vrouwenteams in de bobslee op weg naar Salt Lake hdente overlijdt p steekwonden iet Gelderse Hengelo is gjs- ivond vlakbij haar ouderlij- ivoning een 19-jarige stu- te neergestoken. Zij over- ter plekke aan haar ver- idingen. Zij studeerde in jterdam, maar kwam ieder keinde naar Hengelo. Pas ten vonden rond zes uur de ïtig gewonde vrouw op at. Op haar lichaam waren ïrdere steken te zien. nterklaas vast jor wildplassen ierklaas is gisteravond in centrum van Rotterdam gehouden wegens wild oen. De goedheiligman enigszins beschonken l hij tegen de gevel van een stond te urineren. De tie sprak hem aan op zijn rag en wilde zijn naam we- De oude baas weigerde waarop hij is meegenomen r het politiebureau. Er is jes-verbaal opgemaakt. :lgrado-vier op [ren geslagen lier Nederlanders die er zomer in Servië van wer- iverdacht dat zij president isevic wilden kidnappen, [en dagenlang door de po- te zijn mishandeld. Zij 8en langdurig, ook met (gummiknuppel, op de nie- Bjn geslagen. Het doel van eis was Montenegro, waar de vier niet wisten dat dit [ervië behoorde. Ze wilden joek naar sporen van de pg, zeggen ze in de eerste [views na hun vrijlating, pa 3 [llen Ivoorkust I demonstraties |de Ivoriaanse hoofdstad Ijan is het vandaag tot rel- gekomen nadat de politie Opgetreden tegen demon- tende jongeren. Die pro eerden op straat tegen het (uiten van de voormalige hier Alassane Outtara bij tomende verkiezingen. De [eren wierpen barricades en staken autobanden in jd. De politie gebruikte tigas om de demonstran- uit elkaar te drijven. tte doodt kind gestolen auto tweejarig kind is in het ralische Sydney gestorven in auto die was achtergela- ioor een dief. Het kind zat achten in de zwarte BMW, ijl zijn moeder even bood- ppen deed. De vrouw had notor laten lopen met de aan. Toen de dief ont- e dat hij een auto met een had gestolen, liet hij het tuig even verderop in de idende zon staan. Door de stijgende hitte kreeg het etje een hartaanval. ij age tussen M en Sabena (LM en het Belgische Sa- willen nauwer samen- een. Ze onderzoeken het oeren van gezamenlijke hten tussen Schiphol en isel. Verder wil de KLM de 'luchten van Sabena naar innesburg overnemen. De ierkelijke stap voedt spe- ties dat de KLM via Sabe- toenadering zoekt tot itaandeelhouder Swissair, na 7 INDAAG 30 PAGINA'S lenland -inland (uur en Kunst Justitie: Nieuwe wetgeving maakt Nederlandse versie maffiawet overbodig HET WOORD IS AAN Henry S. Haskins De slechtste gewoonte die een mens kan hebben, is zich met de gewoonten van anderen bemoeien. Binnenkort komt er nieuwe wetgeving (een verscherping van de zogeheten pluk-ze- wet) om criminelen financieel harder aan te kunnen pakken. Het witwassen van bij voorbeeld drugsgelden wordt hierdoor apart strafbaar. Ook wordt het makkelijker om mensen te vervolgen die worden gebruikt om criminele gelden te beheren via zoge naamde schijnconstructies. komstig zijn. De bewijslast hoeft pas achteraf te worden geleverd. „Dat gaat natuurlijk te ver, want daarmee zet je het hele Nederlandse rechtssysteem op losse schroeven", aldus een woordvoerder van het ministe- den haag gpd Justitie ziet om deze reden geen aanleiding met een nieu we, op Nederlandse leest ge schoeide maffiawet te komen, zoals de plaatsvervangend korpschef van Amsterdam Van Riessen het afgelopen weekein de voorstelde. Onder meer in Italië is een dergelijke maffia wet van kracht. Die maakt het voor justitie mogelijk beslag te leggen op geld of goederen als er sterke vermoedens bestaan dat die van een misdaad af- rie van justitie. Volgens het Ne derlandse stelsel ben je on schuldig tot het tegendeel is bewezen. Het wetsvoorstel dat het wit wassen van crimineel geld strafbaar stelt, ligt op dit mo ment al bij de Tweede Kamer. Met de wet kunnen drugshan delaren of fraudeurs die hun eigen verdiensten uit misdaden via witwaspraktijken veilig pro beren te stellen, beter worden aangepakt. Om de schijnconstructies te lijf te gaan moet de wetgeving worden aangepast. Het kabinet komt begin volgend jaar met een voorstel. De schijncon structies worden door crimine len opgezet om hun vermogen elders te verbergen. „Door de wet te wijzigen, wordt het mak kelijk beslag te leggen op het criminele geld dat door ande ren wordt beheerd en deze per sonen ook te straffen", aldus de justitiewoordvoerder. Volgens hem krijgen politie en openbaar ministerie met de nieuwe regels voldoende arm slag om criminelen financieel te treffen. De bestaande pluk- ze-wet bleek daartoe weinig ef fectief. Maar sinds de wet twee jaar geleden is geëvalueerd, is er volgens de justitiewoord voerder echter al het nodige verbeterd. Zo is binnen het po litieapparaat een aparte finan ciële recherche opgezet. Deze heeft inmiddels tientallen mil joenen guldens aan crimineel geld opgespoord en in beslag genomen. 8*/i2° 7711° 8712° neenlag 70% 70% 70% SSKgS# 20% 20% 10% new delhi Zeker 46 mensen zijn zaterdag omgekomen door een treinbotsing in de Indiase deelstaat Punjab. Een sneltrein reed in op een goéderentrein, die net daarvoor uit de rails was gelopen. Ongeveer 150 mensen liepen verwondingen op. Het dodental kan nog stijgen, omdat veel van de gewonden er slecht aan toe zijn. India heeft met zijn 62.000 kilometer spoorlijn een van de grootste en oudste spoorwegnetten ter wereld. Iedere dag stappen zo'n dertien miljoen mensen op de trein. De afgelopen vier jaar zijn door drie grote treinongelukken in India zeker 800 mensen om het leven gekomen, en raakten meer dan 2.000 mensen gewond. foto reuters Heeren veen overweegt juridische stappen amsterdam gpd SC Heerenveen onderzoekt de mogelijkheden om de KNVB of de ArenA aansprakelijk te stel len voor de blessures die twee spelers gisteren in de met 6-2 verloren wedstrijd tegen Ajax opliepen. Clubjurist Kuiper: „Zo'n grasmat slaat nergens op. Terwijl de KNVB ons op basis van de reglementen ver plicht een speelklaar veld te hebben." Kuiper vraagt zich af of de grasmat in de ArenA in overeenstemming is met de reglementen. „Ik vind dat de KNVB duidelijkheid moet ver schaffen tegenover de scheids rechters. Zij zijn als medewer kers van de bond verantwoor delijk voor het al dan niet doorgaan van een wedstrijd. Net als eerder tegen RKC Waalwijk was gisteren duide lijk dat dit veld afgekeurd had moeten worden." Volgens Heerenveen-trainer Foppe de Haan zijn Gerard de Nooijer en Daniel Jensen door toedoen van het veld gebles seerd geraakt. Verdediger De Nooijer strompelde al in de tiende minuut van het veld. Hij was weggegleden in een duel met Ajacied Van der Gun. De Nooijer heeft zijn knieban den verrekt. „Het is gewoon schandalig dat je op zo'n veld moet spelen. Iedereen ziet toch hoe de spelers op alle plaatsen van het veld uitglij den?", zei hij later. Jensen volgde een kwartier voor tijd. De Haan vreest dat hij de twee voor langere tijd zal moeten missen. De Hee renveen-trainer vindt dat arbi ter Jol het veld had kunnen af keuren. „Het zat er héél dicht bij. Zeker als de criteria voor de winterse omstandigheden gelden. Dan gaat het er om of het veld risico's geeft voor de gezondheid van de spelers." De huidige grasmat blijft tot de winterstop - nog twee thuisduels - liggen. Daarna komt er weer een nieuwe mat. DRUKKERIJ DELTABACH Goed drukwerk, snel geleverd Energieweg 25 2382 nb Zoeterwoude Tel. (071) 589 92 41 Fax (071) 541 53 82 •f en Samenleving10 rek van de Dag2 indheid16 9,11,14,15 19 t/m 29 washington john wanders correspondent De Republikein Dick Cheney, op 20 januari wellicht Ameri- ka's nieuwe vice-president, voorziet een recessie in zijn land. De economie van de VS geeft duidelijke signalen af van een snel naderende reces sie, zei Cheney gisteren in de politieke talkshow 'Meet the Presy van omroepmaatschap- pij NBC. Volgens Cheney is de huidige neerwaartse trend des te meer reden voor de brede lasten verlichting, zoals die door zijn baas George W. Bush, beoogd president van de VS, is voor gesteld. Een forse belasting verlaging voor met name de hogere inkomensgroepen moet de economie een nieu we, broodnodige stimulans geven. Cheney staat niet alleen in zijn pessimisme. De scherpe da ling in de consumptieve be stedingen, die blijkt uit de cij fers over oktober, geeft alom reden tot zorg. Temeer daar de hoge consumptie de be langrijkste motor was voor de ongekende economische groei in de afgelopen zeven jaar. De koop- en leenzucht van de Amerikanen is sinds vijfjaar niet zo gering geweest als de laatste weken. Er worden min der computers verkocht, min der sieraden, minder huizen. De autoverkoop liep in no vember met 3,5 procent terug. Daarbij komt dat de werkloos heid, die sinds de jaren zeven tig niet zo laag was, geleidelijk weer iets toeneemt. De economische groei be droeg in het derde kwartaal nog niet de helft van het groeicijfer in het tweede kwar taal. De Amerikaanse consu menten hebben sinds twintig jaar niet meer zo heftig in het rood gestaan als nu. De daling van de consumptieve beste dingen komt het duidelijkst tot uitdrukking bij de laagste inkomensgroepen en de mid denklasse. Een groeiende zorg voor deze grootste categorie Amerikanen betreft de stijging van de energierekening en de benzineprijzen. De vrij plotselinge terughou dendheid van de consument wordt mede ingegeven door de negatieve ontwikkelingen op de belangrijkste effecten beurzen in de VS. November was een treurige maand voor Wall Street en de Nasdaq. De Standard Poor's 500-index noteerde vorige week op het laagste niveau sinds een jaar. De gezamenlijke beurswaarde van de bedrijven die staan ge noteerd aan de Nasdaq, de aandelenmarkt van de nieuwe economie, is sinds maart bij na gehalveerd. Het Bush-kamp verkondigde de afgelopen weken bij herha ling dat de aanhoudende on zekerheid over de uitslag van de presidentsverkiezingen voor onrust zorgt op de finan ciële markten. Woordvoerders van Bush' Democratische op ponent Al Gore bestrijden die redenering. den haag anp 't Heerlijk avondje is gekomen! Op 5 december viert IKEA ook Sinterklaas. Daarom zijn we op 5 december tot 18.00 uur open. IKEA informolieiijn 0900 - 235 45 32 (22 cl/min.) vorming. Nederland heeft nu evenveel stemmen als België, Portugal en Griekenland, die tien miljoen inwoners hebben. Nederland - met zestien mil joen inwoners - wil uit die groep van, kleine landen. „Het verschil tussen de grote lidsta ten en middelgrote en kleine lidstaten mag niet onaanvaard baar groot worden", aldus Kok. Chirac reageerde daar niet op. Frankrijk is zelf nog verwik keld in een geschil met Duits land, dat een zwaardere stem wil dan Frankrijk. Ook later op de dag, na een gesprek tussen Chirac en bondskanselier Schroder van Duitsland, was er nog geen overeenstemming. Pagina 5: Chirac en Prodi hou den rekening met falen Nice Morgen of woensdag uitspraak verwacht Nederland zal zich eind deze week tijdens de EU-top in Nice hard opstellen om de eigen wensen vervuld te zien. „Een aantal principiële punten ver dedigen we als het nodig is tot het bittere eind", aldus premier Kok zaterdag na afloop van een onderhoud dat hij in Den Haag had met de Franse president Chirac. Frankrijk is op dit mo ment voorzitter van de EU. In Nice moeten besluiten worden genomen over hervor mingen van de EU. Die zijn noodzakelijk voor de beoogde uitbreiding met landen uit Oost-Europa. Nederland wil in de Franse badplaats afdwingen dat het een zwaardere stem krijgt in de Europese besluit- santiago afp-anp-dpa Rond het vrijdag gegeven bevel tot arrestatie van de Chileense oud-dictator Pinochet is een juridische strijd uitgebroken. Aan het arrestatiebevel wordt in elk geval tot woensdag geen uitvoering gegeven, aldus juri dische bronnen in de Chileen se hoofdstad Santiago. Morgen of woensdag doet het hof van beroep in Santiago uitspraak in een door Pinochets advocaten aanhangig gemaakte zaak. De advocaten verzetten zich tegen het vrijdag door rechter Guz man uitgevaardigde arrestatie bevel. Guzman vindt dat Pinochet zich moet verantwoorden voor de schendingen van de men senrechten tijdens zijn bewind (1973-1990). In die periode zijn naar schatting 3.200 mensen Het Pinochet-kamp meent dat allereerst de uitslagen van medische tests bekend moeten zijn. Die proeven moeten aan tonen of de 85-jarige gepensio neerde generaal gezond ge noeg is om terecht te staan. De Chileense wet bepaalt dat een rechtszaak niet doorgaat als de verdachte geestelijk gestoord of dement is. Het hoofd van de Chileense strijdkrachten, generaal Ricar- do Izurieta, overweegt de Na tionale Veiligheidsraad bijeen te roepen. De raad zou moeten overleggen, omdat de aan klacht en het arrestatiebevel tegen Pinochet 'de samenhang in het land bedreigen', zei de legerleider zaterdag. Volgens de minister van defensie, Fer nandez, is er geen reden voor een bijeenkomst van de raad, die bestaat uit regeringsfunc tionarissen en militairen. Het leger heeft echter de mogelijk het overlegorgaan bijeen te roepen, ook als de regering daarin geen heil ziet. Volgens de wet moet de raad de presi dent adviseren als de nationale veiligheid ernstig wordt be dreigd. Waarnemers geloven dat de legerleider zal wachten met het optrommelen van de raad tot president Lagos terug is van een staatsbezoek aan Mexico. Vanuit Mexico zei Lagos dat het besluit een arrestatiebevel uit te vaardigen tegen de oud dictator het bewijs is dat de rechtbank in Chili vrij en onaf hankelijk is. EXTRA KOOPAVONDEN TOT DE KERST ELKE WERKDAG TOT 21.00 UUR GEOPEND! LISSE - Heereweg Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34.80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM- JE HEEN Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl 71 2141 4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1