OPORT Talenten leiden Ajax langs Heerenveen isse tikt Katwijk van het kastje naar de muur In de HERHALING Agassi verliest van de 'ware kampioen' Met de topper tegen Feye- noord in het vooruitzicht heeft Ajax indruk gemaakt met de 6-2 overwinning gisteren tegen SC Heeren veen. De Friezen hadden in de aantrekkelijke wed strijd geen schijn van kans, behoudens na de 3-2 van Lurling. Van der Vaart (17) en Van der Gun (21) waren de hoofdrolspelers en dat nog wel op een zeer slech te grasmat in de Arena. Het zegt ook iets over de insta biliteit van Ajax dat twee jonge lingen de ploeg aan de hand nemen. In elk geval maakte Van der Gun zich opnieuw ondub belzinnig waar. Als rechterspits was hij steeds dreigend en op fraaie wijze maakte hij de 4-2 en 6-2, terwijl de Hagenaar de 5-2 voorbereidde. Als nummer tien vindt Adriaanse hem ech ter beter tot zijn recht komen. Heerenveen-coach De Haan wilde het veld niet als excuus aangrijpen, want volgens hem was Ajax veel beter dan zijn ploeg. „Maar dit veld is onbe speelbaar", stelde hij terecht. „Het is een gevaar voor de spe lers, Gerard de tfooijer (knie) en Jensen (lies) zijn geblesseerd geraakt door het veld." Maar, zei hij nogmaals, Ajax had heel verdiend gewonnen. Geen moment kwam zijn zwal kende elftal in de wedstrijd. In de 64ste minuut liet Ajax-doel- man Grim de bal door zijn vin gers glippen na een schot van Lurling. Een klassieke en pijnlij ke fout van Grim, die juist bezig is aan een goed seizoen. Kort na de 3-2 verzuimde Dennis de Nooijer Heerenveen op 3-3 te zetten. „Dat was het breekpunt in de wedstrijd", vond Adriaan se. In de eerste helft deed het spel van Ajax bij vlagen aan de glorietijden in de jaren negentig denken, ondanks het grote aan tal positiewisselingen in het elf tal. De treffers van Ajax waren eigenlijk allemaal mooi, vooral de voorbereiding. Wamberto maakte de eerste. Dennis de Nooijer maakte vervolgens de 1-1, nadat verdediger Kanu was weggegleden. Maar kansen kreeg Heerenveen amper. Via Machlas en Galasek werd het 3- 1. Het publiek beloonde het spel met applaus. Het was erg lang geleden dat de spelers met een warme ovatie de kleedka mers opzochten. Bij Ajax viel 'fdskampioen maakt slappe, inspiratieloze en bij vlagen zelfgenoegzame indruk van die dagen in het leven van een voet waarop alles op zijn plaats valt. Zaterdag lat voor elf spelers in een geel-blauw shirt, msationele 0-3 overwinning op Katwijk d volledig op het conto van FC Lisse, al vond de landskampioen wel een bijzonder be- llig slachtoffer. Aan de andere kant: tegen n lendrang die de Lissenaren aan de dag leg- vas waarschijnlijk geen enkele hoofdklasser 'assen. een brede grijns leverde Katwijk-keeper van Duyn na afloop een dienblad vol met r f in de kleedkamer van de bezoekers. Het lustratief voor de ronduit vriendelijke ont- die FC Lisse op De Krom ten deel viel. de lijnen was het oude-jongenskrenten- tussen de spelers van beide teams en op ld kregen de bezoekers van Katwijk alle ge- leid om te doen waar ze zo goed in zijn: de verdediging razendsnel omschakelen le aanval. Niet voor niets haalde Lisse dit n het merendeel van de punten buitens- Ms de tegenstander - voor eigen publiek - leif6' moet maken- dan is FC Lisse op zijn ir zelfs aan het maken van het spel kwam [enstander van FC Lisse dit keer niet toe. en deel kwam dat door het vroege storen Lissenaren. Maar de belangrijkste oorzaak slappe, inspiratieloze en bij vlagen zelfge- me indruk die Katwijk maakte. Trainer is Mouter had er geen verklaring voor: „Ik el zeggen dat dit niet mag gebeuren, maar lebben we niets aan na zo'n vertoning. We i°ral in het eerste halfuur niet op de juiste r agressief geweest. En daarmee speel je n de kaart. Een vroege voorsprong was pre- 11 at zij wilden." openingstreffer - na negen minuten ge- io C'00r Jerre' Linger - was alweer zo'n ca- p] je van de gulle gastheer. Katwijk-aanvoer- ler Plas kreeg een uittrap van Pe- Jtaal verkeerd op zijn hoofd en Linger daarmee vrij baan richting het doel ugo van Duyn. Die buitenkans was aan de ma, Amsterdammer wel besteed: 0-1. Amper tien mi nuten later werd een tweede moment van on achtzaamheid Katwijk fataal. Edwin Robbers stond plotseling als enige verdediger tegenover drie aanvallers van Lisse. Hij kon nog net voorko men dat Robert Hoever de scherpe voorzet van Linger intikte, maar liggend moest Robbers toe zien hoe de derde Lissenaar (Nick Schnater) uit een moeilijke hoek verwoestend uithaalde. Katwijk mocht blij zijn dat het met 'slechts' 0-2 de kleedkamer in ging.. Na de treffer van Schnater werd de landskampioen bij tijd en wijlen van het kastje naar de muur getikt door een opvallend zelfverzekerd ogend Lisse. Vooral de uitblinken de Schnater was zijn tegenstanders voortdurend te slim af. Daarbij gaf de Lissese verdediging na genoeg geen kansen weg. Een keer timede Barry Dubbeldeman verkeerd bij een voorzet van Wes- een aantal spelers positief op, Bergdolmo, Arveladze en met name Van der Gun en Van der Vaart. De kwikzilverachtige Van der Vaart heeft alles in zich uit te groeien tot een topvoetballen Hij heerst op het middenveld, is tactisch en technisch sterk en hij heeft flair. De jongeling eist vrije trappen op; dat doen al leen vedettes-in-spe. Door Van der Vaarts goede spel zat Wit- schge weer op de bank en daar zal hij voorlopig ook blijven zit ten. Ook de andere routinier, Winter, zat tandenknarsend op de bank. Zijn trainer verklaarde: „Zonder Winter dacht ik dat we beter zouden zijn, hij kan het niet altijd meer belopen." Ar veladze was zijn vervanger. De Georgiër speelde een puike wedstrijd kort achter en vaak naast spits Machlas. Bergdolmo deed het opval lend goed als linksback, zowel verdedigend als aanvallend. Als rechtsback voldoet de Noor niet volgens Adriaanse, daarom is Ajax al een tijdje op zoek naar een rechterverdediger. In de defensie verving Kanu de ge blesseerde Chivu op een over tuigende manier. Doordat Sier geblesseerd was, stonden De Cler en Pasanen in het cen trum. Ajax blijft vierde, maar het spel en de zege werken loute rend voor het zelfvertrouwen. Bovendien is de ploeg stiekem naar de top gekropen en daar zag het lang niet naar uit. Maar het duel met Feyenoord is pas een echte testcase. Ajax: Grim; Kanu. De Cler. Pasanen en Bergdolmo; Galasek en Van der Vaart; Van der Gun, Arveladze. Machlas en Wamberto (76. Winter). SC Heerenveen: Vonk; Venema. Klompe, Hansma en Gerard de Nooij er (10. Tuhuteru); Holm, Jensen (73. Kolk) en Nurmela; Lurling, Dennis de Nooijer (82. Denneboom) en Talan. ley Slingerland en Alex Redel (spelend op de po sitie van de geblesseerde Marco de Ridder) maai de half over de bal heen toen hij voor de eerste en enige keer vrij voor Kromhout kwam. Dat wa ren ook meteen de enige echte kansen die de thuisploeg in negentig minuten voetbal creëerde. Het ontbreken van De Ridder was daar onge twijfeld debet aan. De Katwijker is dit seizoen tot dusver clubtopscorer en is een van de 'gangma kers' bij de landskampioen. Zonder De Ridder liet Katwijk zich zaterdag als een mak lammetje naar de slachtbank leiden, temeer omdat Marco van der Plas - die andere steunpilaar van de oranjehemden - duidelijk zijn dag niet had. Daar kwam nog eens bij dat er totaal geen dreiging van de flanken kwam. Karim Hajji en Redel hadden grote moeite om langs hun directe tegenstanders te komen, knepen daarom te vaak naar binnen en als er eindelijk eens een bruikbare voorzet kwam, dan was die niet besteed aan de ontluiste rend zwakke Dubbeldeman. De Leidenaar is nog mijlenver verwijderd van de topvorm waarin hij ooit verkeerde. Niet een keer kon de spits op een geslaagde actie worden betrapt, laat staan op doelgevaar. Dubbeldemans ploeggenoten deden het wat dat betreft niet veel beter. Op twee vrije trappen en een klutsbal tegen de paal na had Lisse in de tweede helft niets te duchten van Katwijk. Zelf produceerden de Lissenaren nog een handvol le vensgevaarlijke counters. Het enige wat ze zich zelf na afloop kwalijk konden nemen, was dat dat maar een extra doelpunt opleverde. Een schot van Hoever smoorde in de Katwijkse doelmond, waarna Schnater alleen nog maar tegen de bal aan hoefde te lopen om zijn glansrol nog eens te onderstrepen. In andere situaties ging Hoever te nonchalant te werk. Daarnaast was Hugo van Duyn de enige Katwijker die de middelmaat wist te ontstijgen. Met een serie goede reddingen be hoedde de keeper zijn ploeg voor een grotere af straffing. Katwijk: Van Duyn. Heijmans, Van der Meer. Robbers; Bon. L'Ami. Slingerland. Van der Plas (68. Kuyt); Hajji, Dubbel deman. Redel. FC Lisse: Kromhout; Janssen, Boke, Van der Zwet (78. Ste vens), Van der Lugt; Van Baekel, Kee Hoei Tan. Snater: Lin ger, Hoever. Van den Berg (82. Luxenburg). De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Albert Mantingh zet de kwalificaties voor het Embassy darttoernooi in de herhaling. /k ben dit weekeinde naar Engeland geweest, naar de Lakeside Country Club in Frimley Green. Daar was liet kwalificatietoernooi voor de Embassy, het officieuze WK darts. Het was er echt een mie renhoop. Hon derden darters uit alle wind streken pro beerden een van de vijf startbewijzen te bemachti gen voor het hoofdtoernooi, dat pas in ja nuari van start gaat. Russen, Finnen, Schot ten, noem maar op. Buiten het feit dat er sport van een heel hoog niveau te zien was, was het op zich al een belevenis om hierbij aan wezig te zijn. Dat komt door het karakter van de dartsport. Als je het bijvoorbeeld verge lijkt met tennis, dan is darts echt de laagste kaste. Zelfs in Engeland haalt het merendeel van de mensen de neus op voor de sport. Dat komt waar schijnlijk omdat er bij het dar ten nauwelijks gedragsregels zijn. Iedereen kan er zijn zoals 'ie werkelijk is, met alle eigen aardigheden die daarbij ho ren. Het dartivereldje is echt een rariteitenkabinet. Je loopt er de meest bizarre types tegen het lijf. Ik vind het echt heel knap hoe de organisatie dat allemaal in redelijk goede ba nen heeft kunnen lei den. Via een om roepinstal latie werd iedereen naar de juiste plek gedirigeerd. In vijf. zes uur tijd moesten de spelers op die manier hun wed strijdjes af werken. Het is bijna niet te doen om zó lang zó geconcentreerd te zijn. Dat is echt ongelofelijk zwaar vergeleken bij de Em bassy zelf. Daar komt een dar ter misschien een keer per twee dagen in actie. Mijn conclusie van dit week einde is dan ook dat het veel moeilijker is om je voor de Embassy te plaatsen dan het toernooi te winnen, hoe vreemd dat ook mag klinken. sJDAG 4 DECEMBER 2000 litaker in ziekenhuis LISSABON anp Gustavo Kuerten had zijn machtsgreep op geen mooier moment kunnen plegen. De Braziliaan benutte gisteren met zijn overwinning in de Masters Cup in Lissabon de kans om het jaar als beste tennisser van de wereld af te sluiten. Dat hij in de halve finale en de eindstrijd afrekende met Pe te Sampras en Andre Agassi maakte zijn coupe des te sym- bolischer. Voor het eerst sinds 1991 (de Zweed Stefan Edberg) is de nummer-een-positie aan het einde van het jaar niet in Amerikaanse handen. Met zijn winst ging Kuerten de Rus Ma- rat Safin op de ranglijst voorbij. Sampras is altijd zijn idool geweest. Misschien kon de 24- jarige Zuid-Amerikaan daarom nog nooit van hem winnen. Za terdag moest de regerend we reldkampioen er dan toch aan geloven. „Dit is voor mij even mooi als het winnen van dit toernooi", jubelde Kuerten na afloop. Van Agassi had Kuerten in de groepswedstrijden nog verlo ren. De wetenschap dat hij bij winst de koppositie op de rang lijst zou kunnen overnemen van de Rus Safin, die in de hal ve finales van Agassi verloor, maakte hem des te gretiger. In de eerste game brak de gedre ven Zuid-Amerikaan, gesteund door enthousiaste Portugese toeschouwers op de tribunes, door de service van Agassi heen en legde daarmee de basis voor de winst in de eerste set (6-4). In het tweede bedrijf hield hij met agressief spel de controle over de wedstrijd. Bij de vijfde game gunde hij de serverende Agassi geen punt. Op het mo ment dat Kuerten de tweede set kon beslissen, kreeg hij een break tegen. Met twee aces sloeg hij zichzelf uit de proble men. In de derde set kon Agassi zijn opponent nooit onder druk zetten. Kuerten had aan een break in de vijfde game genoeg Opperste con centratie bij Andre Agassi. De Amerikaan verloor in drie sets van Gus tavo Kuerten uit Brazilië. foto reuters om de zege veilig te stellen. Agassi, die na afloop een mi nutenlang applaus kreeg, be rustte in zijn nederlaag. „Je bent een ware kampioen", sprak hij Kuerten toe. „Niet al leen zoals je speelde vandaag, maar in het hele jaar. Je hebt de juiste vechtlust getoond. Ik be loof je, wat je vandaag hebt be reikt, zal je je hele leven bijblij ven." In 1999 sloot de 30-jarige Agassi zelf het jaar als de beste tennisser van de wereld af. In januari gaf hij zijn succesvolle seizoen een veelbelovend ver volg door de Australian Open op zijn naam te schrijven. Het was uiteindelijk zijn enige zege van dit seizoen. De befaamde Britse springruiter John Whitaker is een beroerte. Hij ligt in een ziekenhuis in Stock waar hij zaterdagochtend een operatie onderging. Zijn is stabiel. John Whitaker klaagde vrijdag in Stockholm stekende pijnen in de borst. Hij werd onmiddellijk opgeno- in het ziekenhuis. De 45-jarige Whitaker verbleef in Stock- i om zijn kinderen te begeleiden bij een springtoernooi. Hij in zijn loopbaan als springruiter twee keer de wereldbeker. 89 was hij Europees kampioen. Whitaker, op de foto met Charles, verdiende ruim 3,5 miljoen gulden aan prijzen- Milton was zijn beste paard. archieffoto epa oit meer Daviscup voor Sampras hi |QN« Pete Sampras komt niet meer uit voor het Ameri- Ln< se Daviscupteam. Dat zei hij in Lissabon na zijn nederlaag i<n Kuerten in de halve finales van de Masters Cup. „De op- Fr an de Daviscup is verouderd", vindt de 29-jarige Sampras. i formule moet aangepast worden." Hij wil dat de strijd om iviscup over twee jaar wordt gespreid. „Zo lang dat niet het is, zal ik niet meer in de Daviscup spelen." itserse bond pakt Virenque aan ;n h_ï In opdracht van de internationale wielerunie (UCI) be- os le Zwitserse wielerbond een strafzaak tegen de Franse ren- tichard Virenque. De 31-jarige coureur moet zich verant- rden voor het gebruik van stimulerende middelen. Na twee lijn onschuld te hebben volgehouden, legde hij eind okto- ijdens het Festina-proces in Lille een bekentenis af. Viren- eed de afgelopen jaren op een Zwitserse wielerlicentie. de Fransman dreigt een schorsing van maximaal een jaar :n geldboete. Voor het komend seizoen heeft hij nog geen e" we ploeg gevonden. rust ploeg Lammerts onzeker Het is hoogst onwaarschijnlijk dat de oud-coureurs aFLemond en Johan Lammerts volgend seizoen met een ire professionele ploeg terugkeren in de wielersport. De be- e ploegleider Lammerts, die wacht op een antwoord van i nerikaanse hoofdsponsor, houdt er rekening mee dat aan- ng wordt gezocht bij een andere ploeg. Dat het gaat om het rikaanse Mercury-team, waarvoor onder anderen de Ne- nders Koerts en Van Bon rijden, kon Lammerts niet beves- Bij de nieuwe formatie van Lammerts was Miquel van I ïl uit Alphen in beeld. Voor de 25-jarige Van Kessel is geen s meer bij Farm Frites dat fuseert met Domo. -ingé lid van verdienste Ba den Peter Blangé is zaterdag tijdens de bondsraadsverga- re ig van de Nederlandse Volleybal Bond (NeVoBo) in Woer- i i jenoemd tot lid van verdienste. In 1996 ontving de Oegst- ice enaar al een gouden bondsspeld nadat hij met het Neder- team in Atlanta olympisch goud had gewonnen. wrlies Piket, winst Peng lhi Jeroen Piket heeft gisteren in Néw Delhi op het WK een de eerste partij uit de derde ronde tegen Boris Gelfand *1^ ren. Met zwart gaf de Leiderdorper na 32 zetten op. Bij de wen won Zhaoqin Peng met zwart van de Russin Julia De- eslDe nationaal kampioene veroverde halverwege de partij oren voor een paard en incasseerde na 44 zetten de winst, wereldtoppers in het schaken hebben de tiebreaks in de de ronde van het WK niet overleefd. Ivantsjoek, Almasi en werden uitgeschakeld door respectievelijk Ehlvest, Vladi- j'jj v en Nafat.Titelverdediger Khalifman won de tiebreak wel. \rsloeg de Duitser Lutz. Van der Gun gaat over de schouder bij Arveladze nadat hij het zesde doelpunt voor Ajax heeft gemaakt. foto gpd ron pichel Uitblinker Nick Snater van FC Lisse houdt Katwijker Wesley Slingerland vast. foto kees van hoocdalem

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19