Jodiumimplantatie tegen prostaatkanker 1 Hoop voor hemiapatiënt Gezondheid -ï Nieuwe pijnstiller 'Farmaceuten komen beloften niet na' MAANDAG 4 DECEMBER 2000 REDACTIE RIEN POLDERMAN 023-5 Spoorloos in een zorghotel „U spreekt met de coördinator van het zorghotel", zegt een stem aan de telefoon. "Uw patiënte, mevrouw Zandstra, is bij ons opgenomen na haai' operatie. Ze heeft een wond, die niet goed genezen wil, wat moeten we eraan doen?" Mevrouw Zandstra heeft lang moeten wachten op een vaat- operatie die haar het leven mogelijk wat aangenamer zal maken. Kortademigheid en pijn op de borst waren de eerste tekenen die erop wezen dat de zuurstofvoorziening van het hart onvoldoende werd, vooral bij inspanning. De cardio loog zette haar op de wachtlijst voor een operatie, waarbij de vaten van haar hart zouden worden vervangen, zodat ze weer zelfstandig zou kunnen functioneren. Nu kwam ze de deur nauwelijks meer uit. Op een dag was ze zo kortademig, dat ze op haar alarmbel letje drukte en de ziekenauto met spoed langs kwam. Zo werd ze op de hartbewaking opgenomen. Van daaruit kwam ze wat eerder dan gepland aan de beurt voor de operatie die levensreddend, en hopelijk ook levensverlengend zou zijn. Lang revalideren in een ziekenhuis is niet meer van deze tijd en zo werd ze na de operatie overgeplaatst naar een zorg voorziening, waar weliswaar geen dokter aan verbonden is, maar het wakend oog van een verpleegkundige de gerust stelling gaf dat ze niet alleen thuis hoefde te zijn. Mevrouw Zandstra is alleen, weliswaar heeft ze lieve en zorgzame kin deren, maar die hebben hun gezin. Nu belt dit zorghotel voor overleg. Het brengt me even in verwarring, is ze niet meer in het ziekenhuis? Ik heb geen bericht gekregen van haar ontslag, en ook nog geen bericht van de operatie, die al achter de rug is. Gewoonlijk bezoek ik mijn patiënten in het ziekenhuis, maar door vakantie en na scholing is dat er de afgelopen weken niet van gekomen. Ik mis de benodigde informatie, om goed te kunnen beoorde len wat er aan de hand is met de wond van mevrouw Zand stra, en vraag om een toelichting. De coördinator meldt dat het vat, dat voor het hart is gebruikt, uit het been is gehaald en dat achtergebleven hechtingen zijn gaan ontsteken. Wat te doen? Ik besluit naar mevrouw Zandstra toe te gaan, omdat ik dat van hieruit niet kan beoordelen. De stem aan de andere kant is verheugd te horen dat ik die moeite neem. Ik vind dat heel normaal, want een wondbehandeling vraagt een persoonlij ke blik. Diezelfde avond nog breng ik een visite aan het zorghotel in de stad waar ik woon. Mevrouw Zandstra ech ter daar blijkt niet bekend, de verpleegkundigen die dienst hebben zijn alleraardigst, en helpen me zoeken naar de plek waar ze zou kunnen zijn. ,,In het verzorgingshuis in de na burige wijk nemen ze ook wel eens patiënten op na de ope ratie", oppert een van hen. Ik doe navraag, maar ook daar is ze niet. Dus bel ik de receptie van het ziekenhuis waar ze heeft gelegen. „Mevrouw is met ontslag naar huis", weet de receptionist me te vertellen. Zou ik me vergist hebben? Ik bel nu naar haar huis, maar daar krijg ik geen gehoor. Ik rijd terug naar mijn praktijk om in haar dossier na te zoeken of ik een contactadres van haar zoon heb. Alles illusie: ik ben nu anderhalf uur aan het zoe ken, zonder resultaat. Ik betreur het vooral, dat mevrouw Zandstra op me wacht, en ik haar niet kan bereiken. 'Hope lijk belt de coördinator morgen weer en kan ik vragen naar het adres', denk ik. Een paar dagen later wordt er gelukkig weer gebeld. De zorgvoorziening blijkt buiten de stad te liggen, ik noteer 20 kilometer. En dat, terwijl ik binnen 15 minuten bij een pati ent moet kunnen zijn, om ze in de praktijk te kunnen hou den! Bovendien ligt deze zorgvoorziening in een bedrijven park, weg van de bewoonde wereld. De coördinator begeleidt me naar mevrouw Zandstra. Ze is net zo onthutst als ik en leg haar uit hoe de vork in de steel zit. Ik constateer dat de hechtingen inderdaad een ontste king hebben veroorzaakt Gelukkig is het met een kuurtje antibiotica en lokale wondverzorging te behandelen. Ver bandmiddelen echter heeft men niet in voorraad, dat moet geleverd worden op naam bij de belendende apotheek. Ik moet nu echt terug, want mijn spreekuur wacht en laat daarom een recept achter. Eenmaal op de praktijk terug kijk ik op mijn klokje: anderhalf uur uit en thuis, en veertig kilo meter gereden. De overige visites besluit ik aan het eind van de dag te maken. De huisartsen uit het dorp, waar het zorghotel is gelegen, hebben geen zorgcontract en voelen zich begrijpelijkerwijs niet verantwoordelijk voor de zorg voor de patiënten die er logeren. Maar dit is geen haalbare kaart. Mevrouw Zandstra mag on der geen voorwaarde de dupe worden van deze situatie. Maar waar ging het nu mis? Ik heb geen enkele melding ont vangen waaruit zou kunnen blijken waar mevrouw na haar ziekenhuisopname verblijft. Het zorghotel heeft het ook niet tot zijn taak gerekend. En nooit ben ik geïnformeerd over de mo gelijkheid dat ik verantwoordelijk ben voor een patiënt op zo'n afstand. Gelukkig komt mevrouw Zandstra vandaag naar huis; ik kan mijn zorg als huisarts weer op een verantwoorde wijze leveren. MARIEKE VAN SCHIE, huisarts Een nieuwe pijnstiller kent aan zienlijk minder bijwerkingen dan zijn voorgangers. Vooral mensen met een reumatische gewrichtsontsteking of ge- wrichtsslijtage zouden baat hebben bij de pijnstiller rofe- coxib. Volgens een studie in The New England Journal of Medicine is de kans op maag- en darmzweren bij dit middel 56 procent minder dan bij het veel gebruikte naproxen. De ontstekingremmende pijnstil lers behoren tot de meest ge bruikte medicijnen ter wereld. Ze bestrijden pijn effectief, maar 15 tot 30 procent van de patiënten die die pillen veel en lang slikken, loopt een maag- of darmzweer op. In Nederland gebruiken jaarlijks drie miljoen mensen deze pijnstillers. Vol gens onderzoek overlijden jaar lijks vierhonderd patiënten met chronische gewrichtsklachten aan de bijwerkingen. Volgens prof. dr. P. van Riel, reumato loog aan het Radboudzieken- huis in Nijmegen, is de publica tie van groot belang. „Voor het eerst is er sprake van een mid del dat veel veiliger is dan de bestaande pillen. Voor de be handeling van patiënten met reumatische gewrichtsontste kingen is nu een betere behan deling mogelijk." Het interna tionale onderzoek is vorig jaar onder 8.076 patiënten met reu matische gewrichtsontsteking uitgevoerd in 301 centra in 22 landen. Prostaatkanker is de vrees van elke man. De operatie kan lei den tot impotentie en inconti nentie. Geen prettig vooruit zicht dus. Maar sinds kort wordt in Den Haag de tumor van binnenuit bestraald. De resultaten zijn zeer hoopge vend. Een behandeling met een grote toekomst, noemen ze het. De prostaat hoeft niet in zijn ge heel te worden verwijderd, be stralingsbeschadiging van ge zond weefsel blijft tot een mini mum beperkt en de kans op impotentie, last van inconti nentie, of beide is veel geringer. Bescheiden trots is zichtbaar op de gezichten van uroloog M. Kiewiet de Jonge van het Haag se Rode Kruis Ziekenhuis en ra diotherapeute H. de Jager-Ko- wak die zowel in het RKZ als MCH Westeinde in Den Haag werkt. Het duo heeft kort gele den de eerste patiënt met een beginnende prostaatkanker be handeld met jodiumimplanta tie. RKZ en Westeinde behoren hiermee tot de weinige zieken huizen in Nederland waar ge bruik wordt gemaakt van deze uit de Verenigde Staten afkom stige techniek: bestraling van binnenuit. De prostaat, een orgaan ter grootte van een walnoot, ligt keurig aan de basis van de pe nis, tussen de blaas en de en deldarm. De klier produceert het vocht dat dient voor het transport van de zaadcellen bij de ejaculatie. Vocht dat onont beerlijk is voor de voortplan ting, want het houdt de zaad cellen levend. Mannen kunnen vanaf hun veertigste levensjaar plasklach- ten krijgen, doordat de prostaat gaat groeien. Het is mogelijk dat zo'n vergroting de piasbuis dichtdrukt. Er kan echter ook sprake zijn van een kwaadaar dige tumor, die overigens veel minder piasklachten geeft. „Vroeger kon je alleen aan de hand van een rectaal onderzoek zo'n tumor vaststellen, maar te genwoordig kunnen we dit doen door een bloedonder zoek", zegt Kiewiet de Jonge. „We laten een zogeheten PSA (prostaatspecifiek antigeen) prikken. Daaruit kan blijken dat er in elk geval iets aan de hand is. Het kan ook een ontsteking zijn. Daarom wordt met behulp van echografie verder gezocht. Mochten er onregelmatigheden zichtbaar zijn, dan doen we een biopsie, waarbij een stukje van het weefsel wordt weggenomen en microscopisch onderzocht". „Is er sprake van een beginnen de tumor, dan waren er hier tot voor kort eigenlijk maar twee mogelijkheden: een operatie, waarbij de prostaat in zijn ge heel wordt weggehaald, of be straling van buitenuit", vertelt radiotherapeute De Jager. „Maar omdat je een röntgen straal niet kunt buigen, bestaat er een grote kans dat je ook de endeldarm beschadigt. Het weghalen van de prostaat heeft als groot nadeel dat er een kans van vijftig tot tachtig procent is dat de patiënt impotent wordt en last krijgt van incontinentie. Dat is natuurlijk verschrikkelijk voor een man en zijn naasten. Maar dankzij de jodiumtech- niek is die kans veel minder; die daalt voor impotentie waar schijnlijk tot tien tot twintig procent en incontinentie komt vrijwel nooit voor". Het principe van de brachythe- rapie, zoals de behandeling of ficieel heet, is eigenlijk simpel. Als de tumor is gelokaliseerd en de grootte is bepaald, slaan de radiotherapeut en de fysicus aan het rekenen om te bekijken hoeveel jodium nodig is en waar dat precies moeten wor den geïmplanteerd. Dit gaat tot op de millimeter nauwkeurig. Jodium-125 is verpakt in tita- niumcapsules en daardoor zichtbaar te maken op de echo en de röntgenfoto. De capsules worden voor iedere patiënt apart besteld. Hij krijgt een lo kale verdoving door een rug- genprik. Voor de operatie brengt de uroloog een blaaska- theter in. Naalden, die in het gebied tussen het scrotum en de anus worden ingebracht, lei den de capsules naar de tumor en worden daar achtergelaten. De uroloog en de radiothera peute kunnen op een monitor precies zien waar ze mee bezig zijn. In de meeste gevallen wor den er zo'n vijftig tot honderd capsules geplaatst die de tumor vernietigen. Ze stralen maxi maal één centimeter om zich heen. De operatie duurt onge veer anderhalf uur. De Jager: „In het begin na de operatie kan een patiënt pias- klachten hebben. Dit komt doordat de prostaat wat is op gezwollen. Er zijn immers zo'n dertig naalden de klier binnen gedrongen. Maar er zijn ook mannen die helemaal geen na- klachten hebben De patiënt blijft 24 uur in het ziekenhuis. Als hij na verwijde ring van de blaaskatheter weer normaal plast, kan hij naar huis. Het is mogelijk dat er jodi um in de urine zit. Daarom Uroloog Kiewiet de Jonge en radiotherapeute De Jager-Kowak weten dat hun jodium-therapie succes heeft. foto gpd harry verkuylen plast de patiënt tijdelijk do een zeefje. De opgevangen sules moeten in een loden kertje worden gestopt en gegeven bij het eerste com leonderzoek. Volgens De levert het radioactieve bro tje geen gevaar op voor de ent. Het duo werkt nu nog men met collega's van het demisch Medisch Centrun Amsterdam, maar gaat bii kort met z'n tweeën verde andere ziekenhuizen in de Haagse regio zullen gebru ken van de kennis van Kie de Jonge en De Jager. „We weten dat het werkt. Amerika zijn al 32.000 mai met deze techniek geholpi de resultaten zijn op lange termijn vergelijkbaar met ratie of uitwendige bestraü En de bijwerkingen zijn ge Dat is toch prachtig", mee radiotherapeute, die er we zegt dat niet iedereen in merking komt voor jodiun plantatie. Zo moet er bijvo beeld een bepaalde levens wachting zijn. „Als de pati nog maar een jaar heeft te ven, heeft het geen enkele om hieraan te beginnen. 0 tumoren in een vergevord stadium komen niet voor behandeling in aanmerkin De therapie is niet goedko 6000 gulden exclusief hom en een ligdag. „Maar", zo relativeert Kiev de Jonge de prijs, „als je d( techniek vergelijkt met eei wone operatie, dan ontlop kosten elkaar niet zoveel, wat veel belangrijker is: de liteit van het leven is veel Daar gaat het uiteindelijk Rijnstate in Arnhem heeft als eerste ziekenhuis in Nederland positieve resultaten geboekt met een nieuwe behandelwijze voor patiënten met pijn in de onderrug en een uitstralende pijn naar het been. Twintig pa tiënten die na een herniaopera tie kampten met dezelfde klachten als voorheen, werden het afgelopen jaar behandeld met epiduroscopie. Bij ruim de helft nam de pijn af. Vaak worden ze van het kastje naar de muur gestuurd. Ze kampen met dezelfde klachten als voor de operatie en krijgen steevast te horen dat de behan delend arts niets voor hen kan doen. Maar er is hoop voor her niapatiënten. In ziekenhuis Rijnstate werden het afgelopen jaar twintig pati ënten met lage rugpijn en een uitstralende pijn in het been behandeld met epiduroscopie. De pijn is het gevolg van een af- geknelde zenuw. Na een her niaoperatie kan littekenweefsel ontstaan, waardoor zenuwen in de wervelholte bekneld raken. Opnieuw opereren is een mo gelijkheid, maar dit leidt na ver loop van tijd doorgaans tot de zelfde klachten. Epiduroscopie is een alternatief en een relatief nieuwe behan delwijze, die in Nederland vooralsnog alleen wordt toege past in het Arnhemse zieken huis. Een epiduroscoop zier er uit als een relatief eenvoudig appa raatje. Het bestaat uit een kastje van ongeveer tien bij drie centi meter waaraan een op een an tenne lijkende 'spriet' is beves tigd. Deze 'spriet' wordt via het stuitbeen bij de patiënt in de wervelholte met het litteken weefsel gebracht. Aan het uit einde van de 'antenne' zit een minuscuul cameraatje, met be hulp waarvan de behandelend arts kan zien wat hij doet. De 'spriet' is in twee richtingen beweegbaar en kan op die ma nier het littekenweefsel los en soepel maken. Dat gebeurt niet alleen door de bewegingen van het apparaat, want tegelijkertijd worden inwendig medicijnen toegediend. Deze medicijnen bestaan uit ontstekingsrem mers in combinatie met een Jan Willem Kallewaard en Jos Geurts demonstreren de pijnbestrijding door middel van epiduroscopie op een model van een ruggengraat. foto gpd cees mooij enzym dat ervoor zorgt dat het medicijn op de juiste plek te rechtkomt. „Het medicijn lost het littekenweefsel op", zeggen J. Kallewaard en J. Geurts, als pijnbestrijdend anesthesiolo gen verbonden aan Rijnstate. In Amerika wordt epidurosco pie inmiddels op grote schaal toegepast. Onderzoeksresulta ten werden daar tot dusverre niet gepubliceerd. „Opmerke lijk", vinden Kallewaard en Geurts. Want de eerste ervarin gen met epiduroscopie in het Arnhemse ziekenhuis zijn zon der meer positief: bij elf van de twintig patiënten nam de pijn in het been af. Geurts en Kallewaard vinden de resultaten bemoedigend, om dat alle twintig patiënten die het afgelopen jaar bij hen onder behandeling waren, elders te horen hadden gekregen dat er niets meer voor hen te doen was. „Vergeet niet dat deze mensen langdurig pijn lijden. Vaak zijn ze met hun klachten bij verschillende artsen ge weest. Tevergeefs. Deze behan deling biedt nieuwe perspectie ven." Na de eerste publicaties over epiduroscopie in ziekenhuis Rijnstate, inmiddels twee jaar geleden, ontvingen de Arnhem se anesthesiologen acht- tot ne genhonderd brieven van pati ënten met lage rugpijn en een uitstralende pijn naar been. De reacties kwamen uit het hele land en ook uit Duitsland en België. Daar is de behandelwij ze evenmin gebruikelijk. Daarom is het niet verwonder lijk dat de afdeling pijnbestrij ding van ziekenhuis Rijnstate met een enorme wachtlijst kampt. Volgens Kallewaard en Geurts duurt het minstens zes tot acht maanden voordat pati ënten geholpen kunnen wor den. „Maar er zijn uitzonderin gen. Kankerpatiënten die on draaglijke pijn lijden, en men sen met trigeminus neuralgie (een soort aangezichtspijn) worden direct geholpen." Tot dusverre behandelen de Arnhemse anesthesiologen slechts eenmaal in de twee we ken twee patiënten met epid uroscopie. „Dat is niet veel", vindt Geurts, „en daarom is het de bedoeling een aantal cursus sen te geven. Door anesthesio logen op te leiden kan het aan tal behandelingen worden ver hoogd." De Arnhemse anesthe siologen hebben regelmatig contact met collega's in Enge land die ook epiduroscopie toe passen. Kallewaard en Geurts bena drukken dat het belangrijk is een patiënt met chronische pijn zo spoedig mogelijk te helpen. „Want naarmate iemand langer pijn lijdt, wordt het moeilijker een patiënt succesvol te behan delen. Dat komt doordat ie mand na verloop van tijd pijn- gedrag gaat vertonen. Bepaalde activiteiten doe je niet meer, omdat je weet dat ze pijn doen. Op den duur durven mensen niet meer te bewegen. Pijn heeft invloed op je werk, op je dagelijks leven. Dat beïnvloedt ook je gedrag. De mensen in de omgeving van de patiënt dra gen daar vaak in belangrijke mate aan bij. Dat gaat dan in de trant van 'nee, dat hoeft papa niet te doen, die kan dat toch niet'. Hoe langer zo'n situatie duurt, hoe moeilijker het wordt die te doorbreken." KARIN MULDER Het merendeel van de farma ceutische bedrijven dat toege zegd heeft goedkopere Aids-medicijnen voor ontwik kelingslanden te leveren, komt deze belofte niet na. Dat zegt Artsen zonder Grenzen. De or ganisatie verwijt de fabrikanten bovendien te weinig onderzoek te doen naar nieuwe medicij nen om andere dodelijke infec tieziekten in arme landen te be strijden. Dergelijke medicijnen zouden niet voldoende winst opleveren. Aids is de grote killer in ontwikkelingslanden. Van de 34,4 miljoen HlV-geïnfecteer- den woont 90 procent in het zuidelijk deel van Afrika en in Zuid- en Zuid-Oost Azië. HI- V-geïnfecteerden in ontwikkel de landen kunnen sinds enige jaren met virusremmende me dicijnen redelijk succesvol be handeld worden. Maar deze middelen zijn onbetaalbaar voor de meeste slachtoffers in ontwikkelingslanden zodat een infectie daar vrijwel zeker tot de dood leidt. Veel 'farmareuzen' speelden deze zomer mooi weer tijdens de Aids-conferen- tie in Durban (Zuid-Afrika) met beloften goedkope Aids-rem- mende middelen te gaan leve ren aan ontwikkelingslanden. In de praktijk komt daar weinig van terecht, constateert Artsen zonder Grenzen. Volgens woordvoerder dr. K. Moody ko men veel fabrikanten onder de toezeggingen uit door zich te verschuilen achter onmogelijke voorwaarden. Ook ingewikkel de patentregelingen en han delsafspraken blokkeren de be schikbaarheid van medicijnen. Het westerse marktsysteem werkt desastreus uit voor de ontwikkelingslanden." Zo zet Moody vraagtekens bij de prij zen die de fabrikanten voor hun medicijnen rekenen. Als voor beeld wijst hij op het middel AZT dat door Glaxo op de markt wordt gebracht. De merkloze versie van het middel kost minder dan tien procent van de prijzen die de fabrikant rekent. „En daar zit toch nog een winstmarge in. Dat bete kent dat Glaxo ruim 90 procent winst boekt. Ze zeggen dat dat nodig is om de kosten voor on derzoek en ontwikkeling v het middel te dekken. Maa AZT is voor een belangrijk ontwikkeld met publiek ge door een universiteitsproff Prof. S. Danner, hoofd inte geneeskunde aan de VU is temin tegen het opheffen de patentrechten. Hij vrees de farmaceutische industri i lemaal ophoudt met het or wikkelen van medicijnen v risicovolle gebieden. "Volgt Danner is een combinatie si kortingen op de Aids-midi en financiering door de Wi ;e bank het meest kansrijk onm Aids-crisis in Afrika en Azijie bezweren. T. Lange, hoogl ei inwendige geneeskunde v; ik het AMC maakt zich om e< >n andere reden zorgen over verzilvering van de belofte le de farmaceuten. In een bla van het Aidsfonds zegt Lan rs dat het een grote vergissinj ie proberen HIV-remmende delen te verstrekken via pi n ke organisaties. Volgens Lain die in 2002 voorzitter zal w den van de Internationale i Society (LAS) zijn de bestui ders van nogal wat ontwik! lingslanden ongeïnteressei incompetent corrupt of alli drie tegelijk'. Hierdoor zou de voorwaarde dat alleen 1; den met voldoende deskui heid en de juiste infrastruc in aanmerking komen, in v gevallen niet voldaan kunn worden. Om te voorkomen de goedkope medicijnen o die reden de miljoenen gei1 teerden niet zouden bereik pleit Lange er voor grote b< ven als brouwerijen en dia 1 mantmijnen in te zetten bi1 aidsbestrijding. Omdat de21 drijven al over goede medi 1 voorzieningen beschikken, den ze snel kunnen voldoe aan de leveringsvoorwaard van de farmaceutische ind strie. Duur hoeft dit niet te Volgens Lange kunnen dar j de beloofde kortingen medicijnfabrikanten patiëi1 voor vijf dollar per dag geh pen worden. RENS KOLDENHOF PUZZEL Kruiswoord-min-een Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de letters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) Horizontaal: Soort revolver; 5. doorzichtig weefsel; 7. onderrichtend; 8. aardgordel, 9. hoffeest; 11drankje voor ieder van het gezelschap; 14. gekuifde vogel; 16. ogenblik; 17. loven; 18. losse naad; 19. vruchtengelei; 20. geladen atoom; 22. beroep; 25. geleerd; 27. zwemvogel; 29. vreugde; 30. dierenverblijf; 31. kampeerverblijf. Verticaal: Toegankelijk; 3. inwendig orgaan; 4. tieren; 5. heester; 6. schaapkameel; 8. evenwel; 10. voertuig; 12 hoofddeksel; 13. sufferd; 15. koude valwind; 16. drietal; 19. kriebeling; 21. uitgestrekt bos; 22. grove tarwe; 23. wal; 25. soort appel; 26. brilslang; 28. schaamte. 26. zuivelproduct; 28. ontvangstbewijs. HET WEER Oplossing van zaterdag: HORIZONTAAL: 1. Azen; 4. krib; 8. sex; 10. eer; 11.te; 12. luw; 14. rij; 15. koket; 17. gaan; 18. draf; 20. mg; 21. ei; 22. Kiev; 23. rans; 24. riool; 26. oh; 28. sim; 29. in; 31. lei;33.loo; 34. milt; 35. gene. VERTICAAL: 1. Ast; 2. zee; 3. ex; 5. re; 6. Ier; 7. brij; 9. puk; 12. longvis; 13. wederom; 15. kamer; 16. trial; 17. gek; 19. fis; 25. oir; 26. olm; 27. hei; 29. ion; 30. Noe; 32. il; 33. le. Zeer zachte luchtmassa's Net als in oktober werd ook in november de Euro-Atlantische drulcverdeling gedomi neerd door zuidcirculaties. Het gevolg was dat grote delen van Scandinavië niet of nauwelijks met winterkou geconfronteerd werden hetgeen voor die streken hoogst ongebruikelijk is. In Zweden werd het zelfs de zachtste november die ooit werd geregi streerd. In Stockholm, waar vanaf 1756 me tingen worden verricht, werd het novem- berrecord uit 1938 en 1772, 5,4 graden, ronduit verpletterd. De gemiddelde tempe ratuur bedroeg nu 7,0 graden en Uppsala kwam uit op een recordwaarde van 6,0 gra den (was 4,7 in 1822 en 1847) tegen nor maal 1,3. Het uitzonderlijk zachte weer duurt ook met december op de kalender voort. In het Noorse Tafjord werd zaterdag en gisteren 16,0 graden gemeten. Ook bij ons zijn vooralsnog geen grote ver anderingen te verwachten. Tussen een om vangrijke depressie op de Atlantische Oce aan en hogedrukgebieden boven het Euro pese vasteland gaan winden uit zuidelijke richtingen deze week door met de aanvoer van zachte, soms zeer zachte luchtmassa's. Periodiek kan het daarbij regenen maar er zullen deze week eveneens dagen zijn waarop weinig of geen regen valt. Dat komt omdat het hogedrukgebied boven Europa Morgen is het vooral tijdens de ochtend nog bewolkt met kans op wat (mot)regen. Morgenmiddag neemt de kans op zon en stijgt de temperatuur tot 11-12 grad Woensdag regent het vooral in het oos van het land. Het afgelopen weekeinde is het overda j wel zaterdag als zondag best aardig we geweest. De zon liet zich geregeld zien het bleef droog. Een onverwacht actiei randstoring veroorzaakte gisternacht e ochtend echter veel regen. Valkenburg maar liefst 17, Schiphol 14 millimeter De temperatuur steeg zaterdag op Vall burg naar 11,9, in he duinen van Bloei daal werd het 11,5 graden. Gisteren kv j het kwik een fractie lager uit.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16