Legionellabacterie in zwembad Sniep Alphenaren met schuld moeten lang op hulp wachte Alphen koopt overlast af met een amaryllisbol 'Als m 'n stem achteruitgaat kap ik ermee Meer maatschappeli werkers in Alkemad MAANDAG 4 DECEMBER 2000 Geldkistje Unicef gestolen alphen aan den run» De Alphense Unicef-afdeling is dit weekend geld kwijtgeraakt. In de nacht van vrijdag op zaterdag drong een inbreker bij het pand aan de Van Mandersloostraat naar binnen door de etalageruit kapot te slaan. Hij nam een gevuld geldkistje en een mobiele telefoon mee. Een wandelaar vond het kistje za terdagmiddag in het Bospark. Het was leeg. Bejaarde beroofd door tiener alphen aan den run» Een 70-jarige Alphense is zaterdagmiddag beroofd. Toen ze op de Pieter Floriszstraat liep, griste een tiener haar tas uit haar handen en nam de benen. In de tas zaten on der meer pasjes en geld. De volgende dag lag de tas leeg in de voortuin van een huis aan de Barentszstraat. Aanhouding na geweld alphen aan den run» De politie heeft gisteravond een 17-jarige Alphenaar aangehouden in zijn huis aan de Nettelhorst. Kort daarvoor had de jongen een 16-jarige Alphenaar op zijn brom fiets klemgereden op de Binkhorst en hem daar met nog drie andere jongens bedreigd en in elkaar geslagen. De jongens had den al langere tijd ruzie. De politie verwacht dat een andere ver dachte binnenkort kan worden aangehouden. Gisteravond was deze 17-jarige militair al op weg naar zijn kazerne. Jongens trappen herrie bij zwembad alphen aan den run Een groep van negen jongens heeft vrijdag avond herrie geschopt bij zwembad De Hoorn in Alphen aan den Rijn. De jongens, allemaal Alphenaren van rond de 16 jaar, gedroegen zich in het zwembad al vervelend. Ze irriteerden de badmeesters, schopten tegen glazen ruiten en hielden de springplank bezet. Ondanks diverse waarschuwingen bleven ze ook na het zwemmen vervelend doen. Ze hingen rond voor de ingang van De Hoorn en gooiden vuilnisbakken om. De beheer der van het zwembad alarmeerde de bedrijfsleider, die de twee grootste relschoppers apart zette in een kamertje en de politie waarschuwde. Die heeft de jongens een waarschuwing gegeven en de namen genoteerd om ze in de gaten te kunnen houden. Nieuwe wethouder gaat probleem met extra geld te lijf alphen aan den run* saskia buitelaar Alphenaren die hulp nodig hebben bij het wegwerken van persoonlijke schulden, moeten in veel gevallen vier tot zes maanden wachten voordat de gemeente hen kan helpen. Om diverse redenen is de wachttijd in driekwart jaar tijd opgelo pen, zo merkte de nieuwe wet houder van sociale zaken Voogd, toen hij deze maand aan het werk ging. Met een een malige investering van 55.000 gulden voor personeel hoopt hij de wachttijd terug te drin gen tot acht weken. Voorwarend Dat hij het probleem zo voort varend te lijf gaat, terwijl dat al maandenlang sluimert, is van zelfsprekend, vindt Voogd. „Toen ik net getrouwd was, wa ren wij zelf straatarm. Moesten we wekelijks de lege flessen wegbrengen om in elk geval brood op de plank te hebben. De romantiek van armoede gaat er dan snel vanaf. Bij veel van deze gevallen spelen emo tionele achtergronden mee, zo als echtscheiding of werkloos heid. Ik wil dit met voorrang behandelen." Wachtlijst Momenteel staan 56 mensen op de wachtlijst, die hulp nodig hebben van de gemeente om te voorkomen dat hun uitzichtlo ze financiële situatie leidt tot een persoonlijk faillissement. Van 82 mensen is de zaak wél in behandeling. Dan zijn er nog 28 Alphenaren die in het voor traject zitten en van wie een deel hun problemen waar schijnlijk zelf kan oplossen. De rest komt eveneens op de wachtlijst terecht, zodra hun schulden en inkomsten op een rij zijn gezet. Vooral het proces dat daarna volgt, proberen om met de schuldeisers tot een minnelijke betalingsovereenkomst te ko men, kost de gemeente veel tijd en geld. In totaal is Alphen jaar lijks 1,8 miljoen gulden kwijt aan het begeleiden van schul denaren en het bijhouden van hun administratie. Dat de wachttijden de pan Wethouder Voogd werkt aan het wegwerken van de wachtlijst voor hulp aan mensen met schulden. uitrijzen heeft diverse redenen, legt Voogd uit. Naast de meest alphen aan den run De gemeente Alphen aan den Rijn heeft de bewoners van de wijken Gouwsluis en Beeren- drecht op een bloemetje (een amaryllisbol in een pot) ge trakteerd. De bol is bedoeld als goedmakertje voor de overlast die de bewoners de afgelopen zomermaanden hadden van een penetrante teerlucht. Die dampen ver spreidden zich over de wijk bij de schoonmaak van de grond waarop de Nederlandse As- faltfabriek aan de Prins Hen drikstraat stond. De teerlucht veroorzaakte niet alleen stank, maar ook irritatie aan ogen en keel. In een begeleidende brief schrijft de gemeente dat de sa nering is afgerond en de grond bouwrijp wordt ge maakt. Begin volgend jaar worden er huizen op het ter rein gebouwd. „Hoewel wij de overlast tot een minimum hebben proberen te beperken, heeft de sanering geregeld overlast voor de omgeving op geleverd. De stank zorgde op gezette tijden voor een minder plezierig woonklimaat. Wij vinden dit vervelend, maar konden de overlast niet altijd voorkomen als gevolg van de weersomstandigheden. Om dat het om ingewikkelde werkzaamheden ging, was het niet altijd mogelijk een oplos sing te vinden voor de stank overlast." De gemeente bedankt de bewoners voor het begrip, dat ze 'onder deze moeilijke om standigheden hebben ge toond'. „We kunnen de over last niet ongedaan maken, maar onderstrepen onze dank met een attentie. Het is een symbolisch gebaar, daar er nu op het NAF-terrein weer bloe men kunnen groeien en bloei- waddinxveen In zwembad De Sniep in Waddinxveen is een legionella- bacterie ontdekt. In het zwembad komen veel bewoners van de Waddinxveense vestiging van De Bruggen, een leefgemeenschap voor mensen met een verstandelijke handicap. Zolang zij geen aanwijsbare klachten hebben, hoeven ze zich niet te laten inenten tegen de bacterie, zo besloot het personeel. bewoners bij voorbaat te laten inenten, meldt een woordvoer der. „Maar dat doen we toch niet. Iemand zomaar een anti bioticum-kuur geven is niet goed, dan neemt het effect van die kuur een volgende keer af." Volgens de woordvoerder let het personeel extra goed op de zwemfreaks onder de bewo ners. „Een verkoudheid doen ze dit keer niet af als een griep je." Hij kan niet uitsluiten dat bewoners van andere vestigin gen van De Bruggen, zoals in Zwammerdam, in het Wad- j anneke de jonge Direct nadat het zwembad de bacterie had ontdekt, stuurde het brieven naar alle zwemmers en zwemploegen. Tot nu toe zijn er nog geen slachtoffers ontdekt. Kassapersoneel van het bad geeft voorlichting over de symptomen en adviseert be zoekers bij twijfel om een be zoek aan de huisarts te bren gen. Het personeel van De Brug gen heeft even overwogen om Piet l'Ami vijftig jaar trouw koorlid van de Maria Presentatieparochie roelofarendsveen saskia stoelinga Voor Piet l'Ami (71) is zingen in de kerk een heerlijke ontspa ning. In een godshuis galmt het mooi en daalt de rust over hem neder. Vanaf zijn zeventiende traint hij elke dag zijn stemban den. De geboren en getogen Veender wordt volgende maand zelf toegezongen, om dat hij vijftig jaar is verbonden aan het koor van de Maria Pre sentatieparochie in Roelof- arendsveen. „Met het gregori aans is het allemaal begonnen, maar jammer genoeg is die sfeervolle muziekvorm hele maal op de achtergrond ge raakt." Een terugblik op het rij ke roomse zangleven. „Als mijn stem achteruitgaat, kap ik er onmiddellijk mee." l'Ami zou het niet kunnen ver dragen als iemand tegen hem zou zeggen dat hij er een noot of toonhoogte naast zat tijdens de uitvoering. „Daar ben ik te perfectionistisch voor." Hij is zeer te spreken over de nieuwe dirigent Gemma Lippens. Een jonge vrouw die muzikaal is en de touwtjes strak in handen heeft. Dat is nodig volgens l'A mi, anders verwatert de club. „Hard repeteren hoort bij goed zingen.' Hij pakt zijn gregori aanse zangbijbel en begint. Zijn opa zong, zijn broer zong. Bij de oprichting in 1949 - officieel 1950 - van een nieuwe parochie in Roelofarendsveen stond hij vooraan. Een parochie zonder koor telde niet mee. Het werd een heus herenkoor met als tenor, jawel, Piet l'Ami. Er varing had de jonge zanger al opgedaan bij het congregatie- koor van Jos van der Meer. Daar had hij leren noten lezen en met het gregoriaans kennis gemaakt. „Gregoriaans leerde je van Emanuel van Niekerk uit Leiden, een broer van-de latere pastoor Van Niekerk." Toen de bouw van de kerk nog niet was voltooid, repeteer de het koor in de voormalige tuinbouwschool aan het West einde. Dirigent Leo Wagenaar en organist Cor Otte, een krui Rouw- en trouwdiensten, Latijnse hoogmissen, gregoriaanse gezangen. Alles heeft Piet l'Ami (links) gezon gen in de vijftig jaar dat hij bij het Maria Presentatie koor in Roelofarendsveen zit foto taco van der eb denier uit Nieuwe Wetering, zorgden voor de geoliede sa menzang en de begeleiding. Het eerste hoogtepunt, l'Ami herinnert het zich nog als de dag van gisteren, was een plechtige hoogmis in de zuur kooltent van de familie De Jong aan de Langeweg. Mannen van het eerste uur waren onder an deren Celis Otten (café Fran- sche Brug), Piet en Toon Koek, de heren Van Tilburg, Flapper en Sarneel (leraren van de tuin bouwschool), Toon van Velzen, Jan Rietbroek, Eimert Lek, Kees Huigsloot en Coop Haak. l'Ami is de enige die nog zingt bij het Maria Presentatiekoor, dat in middels een gemengd koor is geworden. De rest is te oud ge worden, verhuisd, overleden of is er al eerder mee opgehou den. „Het was een mooi stel. In de pastorie aan het Onelplein met aan het hoofd pastoor Ligthart is er op de favoriete St. Cecilia avonden in november heel wat afgelachen. Toch werd er ook gepresteerd. Elk jaar was er er gens in een parochie in het bis dom een korenbonddag. Een soort competitie. Menig eerste plaats hebben we daar wegge sleept. We betaalden de contri butie per week of per maand en als je de repetitie verzuimde zonder goede reden kreeg je. een kwartje boete en mocht je zondags niet meezingen. Voor het lof had je zelfs de beurt om te zingen, onderling ruilen mocht!" Twintig pastoors of kapelaans heeft hij zien komen en gaan. Of zoals hij zelf zegt: „onder ge diend." Allemaal hadden ze zo hun eigenaardigheden. „Van de een moest je op het koor boven zingen. De ander zag ons weer liever beneden staan. Van pas tor Bernefeld kregen we koor hemden en superplie en wer den we een tijdje een 'schola cantorum'. De hoogmis begon toentertijd met het Latijnse ge zang 'Asperges Me'. De hele stoet van priesters, misdie naars, acolieten en zangers stel de zich dan op achter in de kerk om al zegenend en zingend naar voren te gaan. Dat vereiste enige vaardigheid. Achter in de kerk in de nis bij het raam bij het schilderij van Maria Altijd durende bijstand, stonden veel kaarsen en was het een volle boe). Chiel Jansen, een man met een stevig postuur, kwam te dicht bij de kaarsen en zijn superplie vatte vlam. Paniek, Chiel in de hens, behulpzame koorleden roffelden op zijn rug om de vlammen te doven. Er archieffoto hielco kuipers voorkomende instanties waar mensen schulden hebben, zo als de belastingdienst en de be kende postorderbedrijven, ko men er steeds meer schuldei sers bij. Het is namelijk steeds eenvoudiger om artikelen te ko pen die pas later hoeven wor den te betaald en er zijn ontel bare commerciële geldschie ters. „Op een gegeven moment gaan mensen het ene gat met het andere gat vullen en is het eind zoek", zegt Voogd. Vangnet Een andere verklaring is dat Al phen iedereen helpt die een deurwaarder aan de deur heeft gehad. „Dus mensen in de bij stand tot mensen die vijf keer modaal verdienen en leven in luilekkerland. Je kunt je afvra gen of we daar nog goed aan doen. Er zijn gemeenten die de grens leggen bij mensen die op bijstandsniveau leven, of enkele tientallen procenten daarbo ven. Daar moeten wij denk ik ook naartoe, met een vangnet voor de schrijnende gevallen die erbuiten vallen. De rest kunnen we naar een krediet bank verwijzen." Een derde oorzaak is de krap te op de arbeidsmarkt, door het moeilijk is om personeel te krijgen vo specialistische hulp bij s< sanering. Met de extra [j gulden wil de wethoude proberen meer personeë n£ huren. Voogd moet toegeven die oorzaken redelijk te zien waren. Toch weet h oi waarom niet eerder aan jk is getrokken. „Toen ik 1 n overnemen van deze porti le van Stan Lyczak met d bleem werd geconfror vond ik de oorzaak op d< ment minder relevant d£ oplossing. Maar het staa^ dat signalen hierover zijn blijven hangen." „Of dat bij de ambtelij ganisatie is gebeurd of vorige wethouder, daar k nog wel achter. Nu ligt he onderop de stapel, ome veranderingen in het enorm snel gaan. Maar met deze of gene nog w 0 hartig woordje spreken, v 1 ben hier boos over. Dit is ceptabel." Geen verplichte test voor bewoners De Bruggen dinxveense zwembad zijn ge weest. „Maar dat is onwaar schijnlijk. Die bewoners zijn zwaar gehandicapt, zij zwem men in ons aangepaste bad in Zwammerdam." Het Waddinx veense bad is niet aangepast voor lichamelijk gehandicap ten. De bacterie werd tijdens een routinecontrole ontdekt in één douchekop. Nadat het afgelo pen voorjaar een legionellabac terie was gevonden in de perso- neelsdouches, vernieuwde De Sniep de gehele douche-instal latie, die nu elke nacht wordt doorgespoeld met water van 60 graden Celsius. Hoe de bacterie desondanks heeft kunnen ont staan, is nog onverklaarbaar. De douches blijven vermoede lijk een aantal weken buiten ge bruik. Het zwembad is wel ge woon open. Morgen is de Konmar open tot 19.00 uur! Jbudjt u. ook' rit) ^7^ 'scotl zftsstv? Uitbreiding hard nodig Met ingang van het nieuwe jaar breidt de gemeente Alkemade het algemeen maatschappelijk werk uit. Op dit moment wer ken er diverse mensen als maatschappelijk werker in de gemeente, die samen bijna twee fulltime plaatsen vervul len. Gezien de omvang van de gemeente mag Alkemade daar een parttimer bij optellen. Lei den is al bezig met een sollicita tieronde voor maatschappelijk werkers en Alkemade kan daar aan meedoen, waardoor het ge meentebestuur verwacht al snel over een nieuwe kracht, te be schikken. Het ministerie van volksgezondheid vergoed deel van de kosten. Alkf b voelt de uitbreiding hie1 pas over een paar jaar in gen portemonnee. Het gemeentebestuur wacht dat de extra mee e kers de komende tijd haiE dig zijn. Allereerst kunn hulp bieden bij de drugsp matiek. „Gedragsprob!n onder jongeren en het dn bruik bij deze groep v< m een serieus probleem", het gemeentebestuur. Vanwege de vergrijzinj aan de andere kant ook deren behoefte aan begel YAU een maatschappelijk ker. zat een flink gat in zijn su perplie en hij moest terug naar de pastorie om een nieuwe aan te doen. En dan onopgemerkt terugkeren. Dat was de grootste En wat te denken van kape laan Simonis (nu kardinaal) die op zondag na de hoogmis het koor op kwam, de plaats van organist Hein van Berkel innam en alle registers opentrok om zich vervolgens lekker te kun nen uitleven op het orgel. Zin gen deed je overigens niet al leen op zondag. Voor rouw- en trouwdiensten moest je ook pa raat staan. „Ik had een rozen- bedrijf, dat betekende als kleine zelfstandige een aantal kostbare uurtjes geen inkomsten. Toen uit Leimuiden een keer het ver zoek kwam om te komen zin gen, omdat ze daar te weinig zangers hadden, kregen de koorleden met een eigen bedrijf een vergoeding van een tientje om een waarnemer in te scha kelen. Op de fiets, zingen en op de fiets terug was een beetje te veel van het goede." Er is in die vijftig jaar veel veranderd. Er zijn minder trouwtjes (trouwdiensten). Het moderne Nederlandse kerklied heeft de plaats ingenomen van het gregoriaans. Af en toe staan een Latijnse mis of een vier stemmige uitvoering op het re pertoire. Het herenkoor is hal verwege de jaren zeventig ge mengd geworden. De animo om te zingen nam af. 1' Ami be treurt dat, hoewel hij ook licht puntjes ziet. Zijn vrouw is acht tien jaar geleden toegetreden tot het koor. Nu hij gepensio neerd is en zij geen kinderen meer aan de rokken heeft han gen, is er tijd genoeg om samen te oefenen en te zingen. „Dat is een vreugdevolle bezigheid." Juist de laatste paar weken zijn er zomaar drie mannelijke bassen bijgekomen. „Dat is mooi voor de speciale kerstuit voering", zegt 1' Ami tevreden. „En wat ook niet is veranderd, is dat het zingen nog steeds wordt beschouwd als een dienst aan de parochie." Leidsch DagbladARCHIlïVlilV ANNO 1900 Dinsdag 4 December GEMENGD NIEUWS - Dat het zeer onplezierig is, indien men palingfuiken heeft uitgezet, den volgen dag dag tot de ontdekking te komen, dat de fuiken incluis zijn verdwenen, laat zich best begrijpen. Zulks is een zekeren landbouwer-visscher te Oegst- geest eenige malen overgekomen. Den 22sten Sep tember l.l. kwam hij andermaal tot de ontdekking, dat een groote palingfuik was verdwenen, welke hij had uitgezet onder de gemeente Valkenburg. Hier van deed bedoelde landbouwer aangifte bij de briga de der Rijksveldwacht te Leiden, met de opgaaf van het signalement van een peurder, dien men er van verdacht. Na lang zoeken is bedoelde peurder aangehoudi - door den rijksveldwachter-brigadier R.M. Van d< Meyden en de vermiste fuik, welke hij reeds in e zak had geborgen, in zijn bootje dat bij huis lag vonden. Heden had hij zich te verantwoorden voor de ree bank te 's-Gravenhage en de beklaagde geeft voi j die palingfuik te hebben gevonden. De officier v justitie, meenende zooveel bewijzen te hebben, dit praatje niet kon worden aangenomen, eischt 4 maanden gevangenisstraf. ANNO 1975 LEIDEN - Gisteren werd de eerste ge renoveerde woning Vein een complex in het Haagwegkwar- tier opgeleverd. De heer Kluts (rechts) overhandigt bloe men en de sleutel van de woning De Genestetstraat 73a aan mevrouw Boe- lee, die er met haar gezin gaat wonen. De heer Kluts woont zelf in het complex en ver leent namens Wo ningbouwvereni ging Ons Doel de bewoners tijdens de renovatie hand en spandiensten. foto archief leidsch dagblad Donderdag 4 december LEIDEN - Het is vrijwel zeker dat H.W. van Voorden, thans commissaris van politie in Alphen aan den Rijn als eerste op de lijst van voordracht staat om de nuidige commissaris van politie, mr. C. Barends per 1 maart op te volgen. Burgemeester Vis deed gister middag in een vergadering van de commissie politio nele aangelegenheden geen nadere mededelingen. Alleen de datum van 1 maart wilde hij noemen. Van ochtend zei hij: „De zaak is nu voor mij af. Ik heb mijn voordracht naar de procureur-generaal ge stuurd, het wachten is nu op de verdere ontwikkelin gen." Per 1 januari zal het Leidse politiekorps met 11 man worden uitgebreid tot 190. Van die 190 zitten er 17 op de politieschool. Het aantal 'hogere' ambtenaren zal evenwel worden teruggebracht met één. Per die datum vertrekt namelijk hoofdinspecteur Erenst, die niet wordt opgevolgd en wiens 'winkel' (de afdeling verkeer) zal worden overgenomen door zijn collega La Rivière. Wanneer het korps een personeels!» ting krijgt van 200 man, komt er weer een 'hogf ambtenaar bij. Het inwonersaantal van de gem« is daarbij van invloed. „In 1967 hadden we ruim 100.000 inwoners, 30 man minder aan personeel. Nu zijn het er bi 100.000. Relatief gezien zijn er dus meer ager maar het blijft weinig", zei commissaris Bareni gisteren tijdens de vergadering in het stadhuis. DEN HAAG - Het lijkt erop, dat er dit jaar mind sinterklaasgeschenken worden verkocht dan voi jaar. Dit blijkt althans uit de verkoopgegevens v de grote warenhuizen. Redelijk zijn de omzettei confectie en artikelen voor de woninginrichting maar voor het overige is er geen reden tot juicht Wat de specifieke sinterklaasaankopen betreft, op, dat het publiek graag ouderwets aandoende voorwerpen, de z.g. nostalgische artikelen koop ii dat men voor de kinderen erg geïnteresseerd isi i ken, waarop het kind zijn fantasie kan uitleven. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (get overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaur van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Le Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB leiden of door contante betaling aan de balie van I Dagblad aan de Roosevcltstraat 82. u ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14