Flinke uitbreiding Amerikaanse School School is eigenlijk een uitje voor deze leerlingen SJZ ontvangt zijn gasten in een tent OZB voor Zoeterwoudse bedrijven fors omhoog O. Regio HOE KOM IK ALS STARTENDE ONDERNEMER AAN EEN ZAKELIJK NETWERK? RNDAG 4 DECEMBER 2000 liito's gaan in vlammen op ipschoten/oegstgeest Zowel in Oegstgeest als in Voorscho- is het afgelopen weekeinde een auto in vlammen opgegaan, rdagavond rond 23.00 uur brandde op de Simon Vestdijk- in Oegstgeest een auto geheel uit. De politie vermoedt dat inijrand is aangestoken. Ook in Voorschoten kon de brand- :r niet voorkomen, dat een auto die op een parkeerterrein de Papelaan stond geheel uitbrandde. Dat gebeurde zater- even na middernacht. Een ernaast geparkeerde auto raakte bjchadigd. iri s ïzie in het verkeer :rdorp Een 50-jarige Leiderdorper is aangehouden, nadat ejvrijdagmiddag een 42-jarige plaatsgenote had mishandeld, n vrouw reed met haar auto over de Buitenhoflaan toen de >v( lerdoi per, die op een brommer reed, de weg opschoot. Na- ei de splitsing met de Heinsiuslaan ontstond een woordenwis sel ng tussen de twee, waarbij de bromfietser de automobiliste in| iet gezicht zou hebben geslagen. De automobiliste moest r behandeling naar het Rijnland Ziekenhuis. gai kpijn na aanrijding geest» Bij een botsing op de Rijnzichtweg in Oegstgeest s ft een 60-jarige vrouw uit Rijswijk zaterdagochtend rug- en b letsel opgelopen. De vrouw zat in de auto bij iemand die van bi? teren werd aangereden. Een Katwijkse automobilist had te in de gaten dat de auto stilstond. de r lerstniiddag Warmondse ouderen kii mond Alle Warmondse ouderen zijn zaterdag 16 december oil kom tijdens een kerstbijeenkomst in de Nederlands Her- za nde Kerk. Deze begint om 14.00 uur in de Zenit, de zaal ter de kerk. De viering in de kerk begint om 14.30 uur. Voor- en gers zijn dominee Smit, pastoor Spruit en burgemeester jan. Na de dienst staan in de Zenit een hapje en een drankje ir. Wie niet met eigen vervoer kan komen, kan bellen met de Winter 3010651 of met Riet van Rijn 3011127. H-aten met VVD over sociale zaken senaar In cultureel centrum Warenar aan de Kerkstraat in isenaar willen de gemeenteraadsleden Florine Bouritius en I Geerling van de WD woensdagavond 13 december met in- lers van Wassenaar van gedachten wisselen over zaken als ;d-, ouderen- en gehandicaptenzorg, de sociale dienst, ;d- en jongerenwerk en kinderopvang. Verder zal directeur J. en van verpleeghuis Duinstede iets vertellen over zijn erva- en in de praktijk. De bijeenkomst over welzijn, sociale za- en gezondheidszorg is van 20.00 tot 21.30 uur. Asielzoekerskinderen dagelijks naar Doesmeer Het ene kind kan alleen nog maar zandtaartjes bakken, het andere kan al lezen en schrij ven. De 75 Leiderdorpse asiel zoekerskinderen van Driegaten- brug worstelen elk met hun ei gen geschiedenis. In het oude pand van Gading, omgebouwd tot AZC-school Doesmeer, vol gen zij vijf dagen per week Ne derlandstalig onderwijs. In dit knusse gebouw ontsnappen zij even aan de grauwe werkelijk heid onder tentdoek. Ze leren Sinterklaasliedjes, eten taaitaai, doen boodschappen in de Win kelhof en kunnen stiekem bij slapen als de juf even niet oplet. De 8-jarige Mohammed uit Irak is een humorist. ,,Wij altijd ruzie", grijnst hij veelbeteke nend in de richting van juf Ria, als ze even een andere kant op kijkt. Dan toont hij een teke ning van Sinterklaas, met een grote krul onderin zijn baard. ,,Kan je hem ondersteboven hangen", schatert hij vanachter zijn dikke brilleglazen. Mohammed is veruit de drukste leerling uit de Groene leergroep. Daarin zitten de 8- en 9-jarigen van Doesmeer, luisterend naar namen als Roe- zanne, Waleed, Winas, Eri en Rana. Vandaag staat er rekenen op het programma. Dat bete kent schrift op tafel, de hersens pijnigen en een juf die van hot naar her holt, om elk kind op zijn eigen niveau te ondersteu nen. „Cijfertjes zijn overal hetzelf de", weet de onderwijzeres. „Ook in het Arabisch. Maar met taal ligt dat anders. Ik heb hier bijvoorbeeld kinderen die heel goed kunnen rekenen, maar In AZC-school Doesmeer in Leiderdorp volgen de kinderen van asielzoekers vijf dagen per week Nederlandstalig onderwijs, foto hielco kuipers nauwelijks Nederlands ver staan. Zo vroeg ik gisteren aan een leerling wat er met hem aan de hand was. Vervolgens begon hij doodleuk zijn eigen handen te inspecteren." juf Ria had het na 23 jaar wel gezien in het reguliere onder wijs, en was hard toe aan een nieuwe uitdaging. Die vond ze bij de Leiderdorpse asielzoe- kersschool Doesmeer. „Met z'n allen een hele nieuwe school starten, alles zelf bedenken en zelf inkopen. Dat is natuurlijk verschrikkelijk spannend. En dan die kennismaking met al die culturen: razend interes sant." De kinderen van Doesmeer vindt ze geweldig, maar het komt ook regelmatig voor dat ze er een paar achter het be hang zou willen plakken. „Wat )egstgeest hoopt op tiljoenen tan het rijk ïgstgeest hoopt op een ksbijdrage van 'enkele ljoenen' guldens voor lelijke vernieuwing, ie gemeente wil deze bsidiegelden investeren de verbouwing van het nkelcentrum Lange ort, de ontwikkeling van drijventerrein Rijnfront, infrastructuur van de uwbouwwijk Poelgeest, verbouwing van de tolen Poelweyde en de Kring en de herinrich- ig van het gebied rond- i de Apollolaan. Daar- last heeft de gemeente „•Égstgeest plannen voor bouw van een bedrijfs- rzamelgebouw in Rijn- de bezoekers in lllliil een grote tent. foto eric taal zoeterwoude Een tent heeft het afgelopen weekeinde als clubhuis gefun geerd op het complex van de voetbalvereniging SJZ in Zoe- terwoude-Dorp. Vorige week dinsdag liep het grootste ge deelte van het clubhuis tijdens een brand veel schade op, waardoor de vereniging voor al ternatieve opvang voor de be zoekers moest zorgen. „Zaterdag werkte dat prima", zegt voorzitter L. van der Geest van SJZ. „Spelers konden te recht in de kleedkamers en in de tent zorgden we voor koffie, broodjes en een pilsje. Het was behelpen, maar op die manier konden we iedereen nog aardig van dienst zijn. Gisteren hoefde dat allemaal niet, omdat het he le programma door het slechte m: Sam Star m tijd: 71 ctie/beroep: 'rustend der' en oud-voorzitter ub Oegstgeest (nog actief lid) gerlijke staat: gehuwd, B kinderen mplaats: Oegstgeest bent u trots op? igt niet in mijn aard om te zijn op dingen. Dan ik meteen aan het woord kfl iones'. Nou ja, laat ik zeg- lat ik trots ben op de ijs- van Oegstgeest. Dat 'ie zo functioneert. Dat kinde- ,al laar 's winters veilig kun- ■chaatsen. Ik ben in 1964 7Ef|e ijsclub gekomen en vanaf ech tot vorige week voorzitter kb; ton u een lintje willen ge- 'ne die nu naast me zit: de deJiingmeester van de ijsclub, de Kluijver. Toen de boel de bij de ijsclub, toen de bijna ter ziele ging, zijn we ebei voorgesprongen. Ik nmiddels een lintje gekre- maar hij nog niet. En een de lintje wil ik geven aan Overvliet, die jarenlang on- cretaris is geweest. Hij is naast actief geweest in de Êmemingsraad en de per- elsvereniging van de Akzo. e lintjes, voor twee doeners leel lang aan de weg heb- getimmerd. In stilte en in penbaarheid. Waaraan bent u verslaafd? Zwemmen en wintersport. Sport in het algemeen eigenlijk. Ik ben net gestopt met vliegen, dat kostte te veel tijd. Mijn vrouw is ook gestopt. We deden aan zweefvliegen en motorvlie- gen. Zwemmen, fietsen en langlauf en, daar ben ik dol op. Schaat sen op het moment niet, nee. Al zorg ik er nog graag voor dat al les op de ijsbaan perfect loopt. Hoe ziet uw favoriete vakantie eruit? Wintersport. Heel eenvoudig: met de camper naar Reitt im Winkl. Altmodisch misschien. Maai' als iets goed is moet je het niet veranderen. Ik kom daar al tien jaar. Daarvoor kon ik niet op wintersport, vanwege mijn kassen. Maar die heeft mijn zoon overgenomen. Skiën doe ik niet meer, ik ga al tijd langlaufen met het vrouw tje. Niet een uurtje, maar 's ochtends vroeg weg en dan de hele dag: gaan. Wat zou u niet kunnen missen? Mijn gezondheid. Dat is het grootste goed. Als je het hebt is het vanzelfsprekend en dat is jammer. Ik weet het uit erva ring. Ben altijd aan het werk ge weest, was nooit ziek. Wat mag er in Oegstgeest nooit komen? Een coffeeshop. Want hasj maakt vele ongelukken. Ellende in gezinnen en zo. Ouders schamen zich voor hun kinde ren en dat veroorzaakt weer ru zies. Ik ben terzijde goed op de hoogte van dat soort situaties. Ik weet hoeveel ruzies en scha de het in families oplevert. Waar mogen we u 's nachts voor wakker maken? Voor een hulpbehoevende. Ie mand in nood. Wat zou u graag nog eens over doen? Ik had architect willen worden. Maar die kans kreeg ik destijds niet. Ik werd door mijn vader tot bloemenkweker gebombar deerd. Ik had niets te vertellen, zoals iedereen in die tijd. Je moest werken. Mijn zoon mocht wel worden wat 'ie wilde en die is kweker geworden. Hij heeft het bedrijf overgenomen en dat is best bijzonder: het be vooral opvalt, is dat ze zich zo heel erg vasthouden aan hun bezit. Zo van: deze gum is van mij en daar blijf jij vanaf. Mis schien komt dat omdat ze in hun land van herkomst voor hun bezittingen hebben moe ten vechten. Wij proberen ze in elk geval bewust sociaal gedrag aan te leren. Kleurpotloden moeten ze met elkaar delen, en per tafel is er maar een punten slijper. Dat leert ze om op el kaar te wachten." Stefan uit voormalig Joego slavië slaagt deze morgen met vlag en wimpel voor de ge- duldstest van de juf. Hij kijkt rustig toe hoe zijn Bosnische overbuurman Danijel een kwartier doet over het slijpen van een poüood. En maar blij ven lachen. „In mijn land was school niet zo mooi", grijnst hij. „Daar hadden we maar twee tafels." In Doesmeer zijn alle lokalen ingericht met overtollige meu beltjes uit de centrale opslag van het Openbaar Onderwijs Leiden. Door de lage plafonds, en de kleine maatvoering van de klaslokalen, oogt het er ge zellig. „Intiem", vindt coördi nator Ivo van Loenhout. „Er straalt een bepaalde rust van uit." Dat vinden de kinderen ken nelijk ook. Regelmatig komt het voor dat een van hen midden onder de les in een diepe slaap valt. „De meeste van onze leer lingen zijn chronisch moe", weet juf Ria. „Dat komt omdat het zo gehorig is in die pavil joens bij Driegatenbrug. Som mige van mijn kinderen gaan nooit voor tweeën naar bed. Dat is natuurlijk niet vol te hou den." Vanmiddag zijn de kinderen vermoedelijk wel allemaal klaarwakker. Dan komt Sinter klaas met de brandweerwagen op bezoek. Arpik uit groep Rood is nu al zenuwachtig. Zij moet namelijk een tweeregelig gedichtje opzeggen. In het Ne derlands. „Ik ben Arpik van 6 jaar, en ik vind Zwarte Piet een beetje raar." „School is eigenlijk een uitje voor de kinderen", is de stellige overtuiging van schoolhoofd Van Loenhout. „Regelmatig gaan wij met het team naar het AZC. Dan lopen wij over de gangen, en worden we overal door de ouders van onze leer lingen uitgenodigd om op hun kamers een kopje thee te drin ken. En al die kinderen lopen dan in een lange stoet achter ons aan. Dat zegt toch wel wat, lijkt me." De Amerikaanse School aan de Wassenaarse Rijksstraat weg wil flink uitbreiden. Bij de gemeente heeft de school een plan ingediend voor een uitbouw in twee bouwlagen en een kelder van in totaal 1700 vierkante meter. de plannen. Op de bijeenkomst in de kantine van de Ameri kaanse School, die begint om 20.00 uur, komen ook andere plannen aan bod die spelen in de omgeving van de School, zo als de verplaatsing van het ter rein van de American Baseball Foundation (ABF) naar het Am- monslaantje. Op het huidige terrein komen huizen. Bij het nieuwe ABF-terrein komt een klein parkeerterrein. Het is de bedoeling dat de De nieuwbouw vervangt de tij delijke noodlokalen die nu op het tennisveld staan. De bouw plannen van de Amerikaanse School passen niet in het be stemmingsplan, maar de ge meente is bereid om vrijstelling te verlenen. Maandag 11 december houdt de gemeente een informatie avond voor omwonenden over meeste bezoekers gebruik gaan maken van het parkeerterrein van de Amerikaanse School. Om de oversteek daar naartoe zo veilig mogelijk te maken en overlast te voorkomen komt er een tunnel onder het Ammon- slaantje. Op de informatie-bijeen komst wordt ook de aanleg van een bedrijventerrein besproken op het voormalige defensieter rein tussen het fietspad De Ou de Trambaan en de parallelweg van de Rijksstraatweg. De ge meente heeft zestien bedrijven geselecteerd die zich daar gaan vestigen. Begin volgend jaar wordt begonnen met het bouw rijp maken van het terrein. weer was afgelast." Woensdag wordt de tent ver vangen door portacabins. Wan neer de vereniging het clubhuis weer in gebruik kan nemen, is nog niet bekend. De schade aan het clubhuis bedraagt 50 a 100.000 gulden. tekent toch dat je zo'n tachtig uur per week moet werken. Wat is uw slechtste eigenschap? Slecht luisteren. Ik ben nog wel eens kort van stof. Hoe zeg je dat? Ik zou soms langer moeten luisteren naar zeurders en drammers. Dat doe ik meestal niet, ik nok snel af, omdat ik ge wend ben snel knopen door te hakken. Ik vind het al snel zon de van de tijd om lang over iets door te zeuren en dan kap ik het af. Zeg ik: jongens we gaan het zó doen. Ik ben gewoon niet diplomatiek genoeg. Dat is een tekortkoming, want het valt niet altijd goed wat ik zeg. Waar heeft u zich de afgelopen week aan geërgerd? U mag wel schrijven: de afgelo pen vijf jaar. Ik erger me aan de verkeerslichten op de Rijnsbur- gerweg, bij Buitenkist, daar waar dat beeld van die schoffe laar in het plantsoen staat. Die lichten gaan zonder meer op rood voor automobilisten, ook als er geen voetgangers zijn die willen oversteken. Vind ik bezo pen. Sta ik daar om zeven uur 's ochtends voor het rode licht te wachten als ik met mijn vrouw naar het zwembad ga. Voor niets! En dan te weten dat hier tegenover bloemenveiling Flora zit, waar ze jaarlijks een miljard gulden aan omzet hebben. Al die vrachtwagens met opleg gers die van en naar Flora gaan moeten voor die rode lichten stoppen. Dat begrijp ik echt niet. Ik ben er al vijf jaar mee bezig om het onder de aan dacht van de gemeente te bren gen, maar er gebeurt niets. Bij de Rijnzichtweg is de situatie identiek. Daar erger ik me echt gruwelijk aan. tekst: erna straatsma zoeterwoude jan preenen De onroerend-zaakbelasting gaat in Zoeterwoude volgend jaar voor bedrijven fors om hoog en blijft voor woningen beperkt tot ongeveer acht pro cent. Gemiddeld stijgt het tarief met 10,6 procent. Dat is iets meer dan bij de presentatie van de begroting voor volgend jaar werd aangekondigd. Toen werd nog uitgegaan van 10,43 pro cent. Anders dan in voorgaande ja ren is in Zoeterwoude ditmaal geen sprake van een vast per centage. „In november is tij dens de begrotingsvergadering de gewenste opbrengst van de OZB in 2001 vastgesteld: 4,4 miljoen gulden. Toen was nog niet van alle huizen de uitkomst van de herwaardering bekend. Nu dat wel het geval is, zijn de percentages daarop aange past", aldus J. Hulsbos, team leider van de afdeling financi en. Zoeterwoude heeft daarbij voor het eerst een onderscheid gemaakt tussen woningen en niet-woningen. Ten opzichte van de vorige taxatie zijn de prijzen van de huizen gestegen met gemiddeld 134 procent. De prijzen van bedrijfspanden gin gen maar met 16 procent om hoog. Hulsbos: „Als we geen maatregelen hadden genomen, dan was de lastendruk voor wo ningen enorm gestegen en wa ren de verhoudingen helemaal scheefgetrokken." Daarom is besloten het tarief in 2001 voor een woning vast te stellen op 7,74 gulden per vijf duizend gtilden van de waarde van het huis voor zowel eigena ren als gebruikers en voor be drijfspanden op 15,57 gulden. Dit jaar was dat voor alle pan den nog 16,38 gulden. Hulsbos: „Het hangt er helemaal vanaf hoe fors de prijzen van huizen zijn gestegen. Voor een aantal bewoners zal de OZB minder stijgen dan dit jaar. Voor men sen die wonen in huizen die spectaculair in waarde zijn ge stegen zal dat percentage hoger foto: hielco kuipers VOOR U IS DIE VRAAG MISSCHIEN NIEUW. VOOR ONS NIET. Wat u ook onderneemt, u kunt putten uit meer dan honderd jaar kennis van zaken. Bedrijfsinformatie, starten van een onderneming, internationale handel of bedrijfsoverdracht. Bij de kamer van koophandel krijgt u een to-the-point antwoord op uw zake lijke vragen. Meer weten? Kom eens langs. Of beter nog: surf naar www.kvk.nl of bel 071 - 525 05 00. EERST EVEN LANGS JE KAMER VAN KOOPHANDEL.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11