Vrijdaggebed Jeruzalem verloopt kalm Buitenland oord op Nigeriaanse jongen schokt Londen EU draait 'fraudeurs-eldorado' duimschroeven aan 'Mariniers gaan Desi Bouterse arresteren' Hof lijkt verdeeld over 'Bush tegen Gore' ATERDAG 2 DECEMBER 2000 Fox geïnstalleerd als president Mexico MEXico-STADVincente Fox van de Nationale Actie Partij (PAN) is gisteren in de Mexicaanse hoofdstad Mexico-Stad geïnstal- y leerd als de nieuwe president. Met zijn inauguratie komt er een einde aan de 71 jaar durende politieke heerschappij van de In stitutioneel Revolutionaire Partij (PRI). Voor het afleggen van de lambtseed at de 58-jarige Fox samen met een tiental straatkinde ren, de paria's van de Mexicaanse samenleving. Later op de dag jkreeg hij tijdens een speciale ceremonie in het congres door zijn •voorganger Ernesto Zedillo de presidentiële rood-wit-groene Isjerp overhandigd. Fox wil onder meer de armoede bestrijden i de economie stimuleren. FOTO AP» JOSE LUIS MAC AN A tel over 'zwangerschapsverzekering' madrid Een denktank van Spaanse ondernemers heeft zich de- ^ze week de woede van alle politieke partijen, het ministerie van a arbeid en vrouwenorganisaties op de hals gehaald, door voor te I stellen een 'zwangerschapsverzekering' in te voeren voor vrou welijke werknemers. Het voorstel komt er op neer dat een deel van het salaris van elke vrouwelijke werknemer wordt ingehou den en wordt gestort in een fonds dat werkgevers kunnen aan- a spreken om de belastingen te betalen die ze voor werkneem- Iters met zwangerschaps- of bevallingsverlof moeten afdragen. )e ondernemers hebben hun voorstel inmiddels ingetrokken. lelgrado op spoor van geld Milosevic .Belgrado» Joegoslavië is 2,5 miljard gulden op het spoor, die door ex-president Milosevic het land is uitgesluisd. Dit maakte de president van de Joegoslavische centrale bank, Dinkic, giste- L ren bekend. ,,Het spoor loopt naar Cyprus, en is zeer serieus te nemen", aldus Dinkic. De Joegoslavische centrale bank stuurt zeer binnenkort een delegatie naar Cyprus. Eind oktober was hoofdaanklaagster Carla del Ponte van het Joegoslavië-tribunaal Min Den Haag al naar Cyprus afgereisd, om onderzoek te doen naar de financiën van Milosevic en zijn getrouwen. 'rehistorische vis duikt op bij Afrika Johannesburg De coelacant, een prehistorische beenvis, is voor 1de kust van Zuid-Afrika in ondiep water gesignaleerd. In totaal «werden zes vissen gespot door duikers die een rif aan de noord- j joostkust bestudeerden. Vroeger werd aangenomen dat de coel- iacant al 70 miljoen jaar geleden was uitgestorven, totdat in 1938 [leen exemplaar voor de kust van Zuid-Afrika werd gevangen. llSindsdien is een klein aantal soortgenoten gezien in diep water jbij de Comoren, vlakbij Madagaskar, en voor de kust van het In- Idonesische eiland Manado Tua. (Oppositieleider Ivoorkust uitgesloten 'abidjan De belangrijkste oppositieleidervan Ivoorkust, Alassar- ne Ouattara, mag niet meedoen aan de parlementsverkiezingen 10 december. Het hooggerechtshof in Abidjan twijfelt aan ide echtheid van de documenten die moeten aantonen dat de van de leider van het Verbond van Republikeinen in Ivoorkust zijn geboren, een eis om aan de verkiezingen mee te mogen doen. In oktober mocht Ouattara ook al niet aan de pre sidentsverkiezingen deelnemen, wat leidde tot een volksop stand die juntaleider Guei het presidentschap kosjte. Ook giste ren gingen in Abidjan woedende jongeren de straat op. De poli- |tie verspreidde de betogers met traangas. ,rbe Moord op Serviërs was georganiseerd De oud-chef van de Kroatische geheime dienst, Josip [Manolic, heeft gisteren toegegeven dat er tijdens de Servisch- fjlKroatische oorlog in 1991 georganiseerde moorden hebben plaatsgevonden op Kroatische Serviërs. Manolic getuigt in een proces tegen vijf Ifroatische militairen die worden verdacht van 7j oorlogsmisdaden. Op 16 oktober 1991 vond er in Gospic een bijeenkomst plaats om de 'liquidatie' van de Serviërs in de stad te organiseren, aldus Manolic. Hij zei dat de deelnemers nog le ven, maar wil geen namen noemen. Het vorige regime van Kro atië heeft altijd ontkend dat er georganiseerd werd gemoord. Onder de vorig jaar aangetreden nieuwe regering komt echter 3rp| steeds meer bewijs voor geplande slachtingen naar buiten. "Bulgaren kunnen vrij in Europa reizen brussel Bulgaren kunnen vanaf volgend jaar zonder visum naar de meeste landen van de Europese Unie. Roemenen moe ten voorlopig nog wel een visum aanvragen, maar voor hen wordt een speciale overgangsregeling van kracht. Dat hebben de Europese ministers van justitie gisteren in Brussel besloten. Als het europarlement met het plan instemt, wordt de maatre- I gel medio volgend jaar van kracht. Zowel Bulgarije als Roeme- is kandidaat-lid van de Europese Unie, maar de beide lan- qoJ den staan helemaal achter in de lange rij. Het kan nog vele jaren duren voordat ze voldoen aan de criteria om lid te worden. Groot-Brittannië en Ierland doen niet mee aan de nieuwe rege ling. Die twee landen handhaven hun eigen grenscontroles. Damilola's vader is gisteren uit Nigeria in Londen aangeko- Videobeelden en ooggetuigen men. Zijn wouw arriveerde vier 3 moeten de Londense politie maanden geleden met haar kin- rerder helpen met het onder-, deren in Groot-Brittannië. Pre- oek naar de moord op de 10- mier Tony Blair heeft zijn me- 3l arige Damilola Taylor. Het Ni- deleven uitgesproken. Veertig __geriaanse jongetje bloedde rechercheurs werken aan de p/piaandag dood op een straat in zaak, maar omwonenden van Ie Zuid-Londense wijk Peck- de achterstandsbuurt en ande- lam na te zijn neergestoken, re betrokkenen willen weinig nmiddels is gebleken dat Da- kwijt, uit angst voor nieuw ge- nilola op school flink werd ge- weid. Minister van binnenland- IF >est. Voorbijgangers zagen drie se zaken Jack Straw zei: „We aninderen die maandagmiddag weten dat er mensen zijn die Vfeen ander kind in een houd- precies weten wie Damilola 5'reep hielden, vlakbij de plek heeft vermoord." ,mWaar de jongen overleed. De Damilola's moeder was juist )olitie heeft inmiddels uitgeslo- maandag nog naar school ge- s en dat deze jongen Damilola weest om te melden dat haar 3&vas, omdat een videofilm de kind werd gepest. Damilola had isjongen op dezelfde tijd toont in haar verteld dat hij in elkaar (ezelschap van twee andere was geslagen, nadat kinderen 5* warte kinderen in de plaatse- hem voor homo hadden uitge- 9 ijke bibliotheek. Hun identiteit maakt. In zijn kluisje op school s bekend. In de buurt zijn twee vond de politie een door hem Jnessen gevonden. Het kind isgeschreven lijst met namen, Jverleden door een slagaderlij- misschien van de kinderen over ke bloeding in het been. wie hij had geklaagd. correspondent De Europese Unie wil het belastingparadijs Zwitser land op één lijn krijgen met het Europese besluit om douanefraude en belastingontduiking op spaarreke ningen aan te pakken. In januari begint in Brussel een onderhandelingsronde met de Zwitsers over bilaterale samenwerking. En de EU is vastbesloten Bern op deze punten de duim schroeven aan te draaien. Luxemburg en Oostenrijk hebben zich immers grom mend neergelegd bij het besluit een eind te maken aan het fiscale toerisme uit minder liberale EU-landen, maar wel op voorwaarde dat vermogende Europese belastingontduikers niet gaan uitwijken naar Zwitser land, Liechtenstein, of andere toevluchtsoorden met een minder inhalige fiscus en een ondoordringbaar bankgeheim. Bern heeft al laten weten 'in principe' geen bezwaar te hebben tegen het heffen van bronbelasting. Deze vorm van fiscale heffing bestaat in Zwitserland trouwens al, dus volgens financiële deskundigen gaat het hier alleen om 'aanpassingen'. Maar op het doorspelen van naam en adres van buitenlandse rekeninghouders hoeft de EU niet te rekenen. Dat zou een aanslag zijn op het Zwitserse bankgeheim, en daaraan wordt niet getornd, zo heeft minister van financiën KasparVilliger laten weten. Blijft dus de vraag in hoeverre Bern tegemoet zal ko men aan het EU-besluit om vanaf 2003 minstens drie kwart van de heffing op spaarconto's over te maken naar het land van herkomst. Om dat te bewerkstelligen zal het bankwezen toch een deel van de sluier moeten oplichten, ook zonder de identiteit van de rekening houder prijs te geven. En dat zit de bankiers niet lek ker, want alleen al in Genève ligt volgens officiële schattingen momenteel bijna 1,5 miljard gulden aan buitenlandse tegoeden opgeborgen. Daarbij komt dat 'simpele' belastingontduiking in Zwitserland slechts een overtreding is en geen misdrijf. Zelfs een Zwitserse multimiljonair die slechts een ton aan inkomen opgeeft, hoeft niet te vrezen dat de plaat selijke fiscus bij de bank op de hoek probeert achter zijn ware vermogen te komen. Want op schending van het bankgeheim staat zes maanden gevangenisstraf. In de komende onderhandelingen met Brussel willen de Zwitsers hun huid duur verkopen. Zo hoopt Bern in ruil voor eventuele concessies over de bronbelasting op tegenprestaties, zoals Zwitserse toetreding tot het verdrag van Schengen. Maar de Eu ropese Commissaris Michaele Schreyer heeft een soli de verlanglijst, met douanefraude als eerste prioriteit. Het woord 'tegenconcessies' komt er niet op voor. „Zwitserland ligt aan onze buitengrens en de georgani seerde criminaliteit probeert dat uit te buiten", bitste Schreyer in een gesprek met de Geneefse krant Le Temps. „Douanefraude is het schrijnende voorbeeld. Die kost Europa, dat geen binnengrenzen meer heeft, honderden miljoenen aan gederfde heffingen. Dit wordt dus ons eerste agendapunt in de komende on derhandelingsronde." Schreyer zegt dat de aard en omvang van deze fraude minutieus moet worden vastgesteld. Het gaat hier niet alleen om de roemruchte sigarettensmokkel, maar ook om allerlei geraffineerde constructies waarbij goederen vaak fictief via Zwitserland worden doorgesluisd. „We zullen moeten nagaan of dit door in Zwitserland of el ders gevestigde tussenpersonen gebeurt, die niet noodzakelijk Zwitsers zijn", aldus de Commissaris. De bronbelasting staat ook op het programma. Maar Schreyer, die het budget van de EU beheert, wil vóór 2002 het gat van de douanefraude dichten, alvorens de particuliere rekeninghouders aan te pakken. „Ook Zwitserland heeft er geen belang bij om een eldorado voor fraudeurs te blijven. De belasting op spaarreke ningen is een apart verhaal, dat meer tijd zal vergen." Pogingen van Bern om alles in één 'onderhandelings pakket' te stoppen vinden bij Schreyer geen gehoor. „Ik wil in januari beginnen met die douanezwendel en ik voel niets voor het Zwitserse voorstel om een groot aantal andere dossiers gelijktijdig op tafel te leggen. De zaak is al ingewikkeld genoeg." Met andere woorden, de Zwitserse strategie om als 'tegenprestatie' te wor den ingeschakeld bij zaken als het Europese asielbe leid, milieu, landbouw en wederzijdse erkenning van diploma's, zal nog even moeten wachten. VS en EU praten informeel over klimaatakkoord washington afp-anp Vertegenwoordigers van de Verenigde Staten en de Europe se Unie zijn gisteren in Was hington de eerste informele be sprekingen begonnen over een eventueel klimaatakkoord. De EU nam het initiatief tot het ge sprek, dat volgde op het mis lukken van de VN-klimaattop, vorige week in Den Haag. Onder meer de milieubewe ging acht vooral de VS schuldig aan het mislukken van de top. Een woordvoerder van het Wit te Huis zei dat president Clin ton het mislukken van de top als 'een serieus probleem' be schouwt, maar dat er van een officiële hervatting van de ge sprekken nog geen sprake is. Clinton zou volgens een Duitse krant hebben voorge steld nog vóór de kerst met de EU op ministersniveau te willen praten. Aandeelhouders DaimlerChrysler laken Schrempp frankfurt ap Steeds meer aandeelhouders van het Duits-Amerikaanse concern DaimlerChrysler willen af van bestuursvoorzitter Jür- gen Schrempp. Donderdag eis te de grootaandeelhouder Ek- kehard Wenger al diens vertrek en gisteren kwam de Vereniging van Kritische Aandeelhouders met dezelfde eis. Reden vóór de woede is de halvering van de koers na een onverwacht groot verlies bij de autofabriek Chrysler. De aan deelhouders zeggen door het aarzelende optreden van de di rectie zo'n zeventig miljard mark mis te lopen. In de VS zijn rechtszaken aangespannen om de fusie tussen Daimler en Chrysler ongedaan te maken. Gisteren werd de onrust nog verder aangewakkerd door Manfred Goebels, lid van de raad van bestuur, die in een ge sprek met Wirtschaftswoche stelde dat Chrysler tijdens de fusiegesprekken in 1998 cijfers heeft achtergehouden. „Het lijkt of Chrysler ons niet alle cij fers heeft laten zien", zei Goe bels, die echter niet zover wilde gaan Schrempp ervan te be schuldigen dat hij voor de gek was gehouden. Volgens analisten is er geen bewijs voor de stelling dat Chrysler cijfers achterhield, en is het verlies in het derde kwar taal van 512 miljoen dollar te wijten aan de scherp toegeno men concurrentie en lage winstmarges. Tot het derde kwartaal lever de Chrysler de helft van de winst van DaimlerChrysler dankzij de sterke verkopen van minibusjes en terreinwagens. Maar toen de concurrentie met vergelijkbare modellen kwam, moest DaimlerChrysler de klan ten met grote kortingen terug lokken, en dat drukte de winst. Ontvoerders in Libanon droegen VN-uniformen JERUZALEM Rtr-AFP De Hezbollah-guerrilla's die in oktober drie Israëlische militai ren aan de Libanese grens ont voerden, waren waarschijnlijk verkleed als soldaten van de in Libanon gestationeerde VN- vredesmacht Unifil, met alle bijbehorende uitrusting. Dat meldt het Israëlisch dagblad Yedioth Ahronoth. Het verhaal is is bevestigd door een Israëli sche veiligheidsbron. Een woordvoerder van de VN-vredesmacht Unifil ontken de de feiten uit het krantenbe richt. Wel kon hij zeggen dat delen van Unifil-uniformen, een VN-insigne, armbanden en nummerborden zijn gevonden in twee verlaten wagens die bij de ontvoering zijn gebruikt. De Israëlische veiligheids bron wil niet zover gaan dat hij denkt dat de VN-vredesmacht Hezbollah opzettelijk heeft ge holpen bij de ontvoering. Maar hij vindt het op zijn minst vreemd dat Unifil het incident niet heeft gerapporteerd of heeft geprobeerd het te voorko men, omdat de drie volgens hem slechts driehonderd meter van een VN-basis zijn gekid napt. Van de drie Israëlische soldaten is na hun ontvoering niets meer vernomen. Israël heeft gisteren aange kondigd het heft in eigen han den te nemen en Syrische troe pen in Libanon aan te vallen als Hezbollah niet stopt met de ac ties tegen Israëlische soldaten. De pro-Iraanse Hezbollah steunt het streven van de Pales- tijnen naar een eigen staat. De militante islamitische be weging Harnas heeft de Palestij- nen gisteren opgeroepen hun opstand tegen de Israëlische overheersing te verhevigen. Volgens Hamas is de vasten maand ramadan het ideale mo ment om de strijd op te voeren. Zo'n 40.000 moslims uit Oost-Jeruzalem hebben tijdens het eerste vrijdaggebed van de islamitische vastenmaand ramadan relatief rustig kunnen bidden op de Tempel berg. De Israëlische politie had zo'n 3.000 agenten opge trommeld, maar tot ongeregeldheden op het plateau van de Al-Aksa-moskee kwam het niet. paramaribo armand snuders correspondent Tientallen aanhangers van de Surinaamse ex-dictator Dési Bouterse gaan hun leider dag en nacht bewaken om te voorkomen dat hij wordt gearresteerd. Ze reageren daarmee op door de Nationale Democrati sche Partij (NDP) van Bouterse gelanceerde geruchten dat 'als toeristen verklede Ne derlandse mariniers' in Suriname verblij ven. De NDP beweert dat de mariniers Bou terse moeten arresteren en hem naai- Ne derland moeten overbrenger} voor berech ting. Donderdagavond en -nacht verzamel den tientallen sympathisanten zich voor de woning van Bouterse in Leonsberg, een buitenwijk van Paramaribo. „Wat er ook gebeurt, we gaan niet weg. We zullen zien wie het aandurft om onze voorzitter te ko men halen", zo luidde de boodschap. De woordvoerder van de Nederlandse ambassade in Paramaribo noemt de ge ruchten 'onzin'. Ook president Venetiaan ontkent de be schuldigingen. Bouterse zegt er op voorbe reid te zijn dat de Surinaamse autoriteiten binnenkort met hulp van Nederland een poging zullen doen om hem aan te hou den, in verband met het onderzoek naar de Decembermoorden van 1982. Zowel de Surinaamse als de Nederlandse justitie wil klaarheid brengen in deze kwes tie, waarbij vijftien tegenstanders van het toenmalige militaire regime van Bouterse werden vermoord. De oud-dictator zelf geldt als hoofdverdachte. Een vertrouweling van Bouterse waar schuwt dat de arrestatie van 'Baas', zoals hij door zijn aanhang wordt genoemd, uit kan lopen op een bloedbad. „Hij zal zich niet zomaar op laten pakken. Het komt dan zeker tot een schietgevecht. En reken er maar op dat hij dan als sterkste uit de bus komt. Want zijn veiligheidsmensen zijn be ter bewapend dan de politie en het leger." De voor moslims belangrijke dag ging overigens niet volledig zonder geweld voorbij. Buiten de Israëlische hoofdstad wer den tijdens ongeregeldheden twee jonge Palestijnen gedood door Israëlische militairen. Het aantal moslims dat weke lijks naar de Tempelberg komt om te bidden was de afgelopen weken geslonken tot enkele duizenden. Dit kwam mede doordat Israël jonge Palestijnen had verboden de gebedsdien sten bij te wonen. Speciaal voor de ramadan heeft Israël dit ver bod opgeheven. Op 28 september bracht de Israëlische oppositieleider Sha ron een omstreden bezoek aan de Tempelberg. Dit bezoek wordt algemeen gezien als de aanleiding van de jongste Pa lestijnse opstand tegen Israel. Door de rellen zouden volgens- de internationale hiedia al 289 mensen, voornamelijk Palestij nen, om het leven zijn geko men. Het VN-kinderfonds Uni cef telde sinds 28 september al 310 doden, onder wie 97 kinde ren, allen Palestijns. De populariteit van de Israë- Een Palestijnse vrouw rijdt met haar zieke kind in een ambulance langs de zwaarbewaakte joodse nederzetting Khan-Younes in de Gazastrook. FOTO REUTERS JERRY LAMPEN lische premier Barak daalt in tussen verder. Nog maar de helft van de mensen die vorig jaar op hem stemden, zou dat bij komende vervroegde verkie zingen weer doen, meldde de Jerusalem Post gisteren. De meeste kans krijgt oud-pemier Netanyahu toegedicht. Onder zoeksbureau Gallup becijferde dat een eventuele verkiezings strijd tussen Barak en de recht se oppositieleider Sharon zou eindigen in een gedeelde eerste plaats. De voorzitter van het Israëli sche parlement, Avram Burg, stelt zich vooralsnog niet kandi daat voor de post van rege ringsleider bij de vervroegde verkiezingen. Ook ex-premier Peres verklaarde opnieuw geen interesse voor de post te heb ben. Barak lijkt daardoor verze kerd te zijn van de kandidatuur van zijn Arbeidspartij bij de ver kiezingen, die vermoedelijk in mei zullen worden gehouden. De inzet van de stembusgang is een vredesakkoord met de Palestijnen. Barak bood don derdag een 'verlengd tussen tijds akkoord' aan, dat erin voorziet om 10 procent extra van de Westelijke Jordaanoever af te staan aan het Palestijnse bestuur. De kwesties Oost-Jeru- zalem en terugkeer van de Pa lestijnse vluchtelingen, de moeilijkste problemen, zouden over twee tot drie jaar opgelost moeten worden. De Palestijnen verwierpen het plan direct. washington john wanders correspondent Het is riskant uit vragen van rechters te distilleren hoe hun vonnis zal luiden. Niettemin concludeerden gisteren vrijwel alle juridische waarnemers uit de vragen van het federale Hooggerechtshof in Washing ton dat dit rechtscollege ver deeld is over de aard van de historische rechtszaak 'Bush te gen Gore'. Het negen rechters tellende hof nam de zaak aan op verzoek van de Republikeinse presi dentskandidaat George W. Bush. Maar is dit wel een zaak voor een federaal hof? Is dit niet een kwestie die onder de exclu sieve bevoegdheid van het Hooggerechtshof van de staat Florida valt? De rechters Sandra Day O'Connor, Anthony Ken nedy en Stephen Breyer leken op de zitting vooral gegrepen door die kernvraag. Opperrechter William Relin quish voorzitter van het Supre me Court, klonk samen met rechter Antonin Scalia het meest kritisch over de rol die het Hooggerechtshof van Flori- andermaal dat een dispuut over de kieswet van Florida dient te worden opgelost door de rech ter in Florida. Volgens hen gaat het niet om een federaal vraag stuk, maar om een zaak die op het niveau van de staat dient te worden opgelost, zoals dat in het verleden bij soortgelijke kwesties ook gebeurde. Bush' advocaat Theodore Olsen bracht daar tegenin dat het dit keer om een hoogst ongewone zaak van nationaal belang gaat. Het presidentschap is immers in het geding. Bush hoopt met de zaak voor het Supreme Court te bewerk stelligen dat alle stembusresul taten die na 14 november zijn ingeleverd in Tallahassee, de hoofdstad van Florida, ongeldig worden verklaard. Een dergelij ke uitspraak van Amerika's hoogste rechtscollege zou vrij wel zeker het einde betekenen van Gore's pogingen om mid dels aanvullende hertellingen van stemmen in Florida alsnog de verkiezingsuitslag in zijn voordeel te doen omslaan. Het Hooggerechtshof doet waar schijnlijk begin volgende week uitspraak. da speelt in de hardnekkige strijd tussen Bush en zijn De mocratische rivaal Al Gore om de verkiezingszege in Florida. Het hoogste rechtscollege van Florida verschoof afgelopen maand de deadline voor het in leveren van de stembusresulta ten in die sleutelstaat van 14 naar 26 november. Volgens Bush veranderde het hof zo de spelregels in de slot fase van de wedstrijd. Daarmee namen de zeven hoogste rech ters van Florida volgens hem pontificaal plaats op de zetels van de wetgevende macht. Dat maakt er een grondwettelijk probleem van, en Bush' advo caten betoogden gisteren dan ook dat deze kwestie bij uitstek een zaak is voor het federale Hooggerechtshof. Gore's advocaten verkondigden Aanhangers van beide kemphanen demonstreerden gisteren voor het monumentale gebouw van het Hooggerechtshof. FOTO REUTERS KEVIN LAMARQUE

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7